Nie komplikujmy spraw.

Od zastanawiania się jak dzisiejsze LTRO 2 wpłynie na rynki może rozboleć głowa, więc proponuję chwilę odpoczynku, w trakcie której zapytamy same rynki o to co mają zamiar zrobić w najbliższym czasie. Właściwie to nie musimy nawet pytać, bo odpowiedź otrzymaliśmy już pół roku temu (patrz “Rosja, Lehman Brothers i Grecja”). Po prostu zaktualizujmy sobie tę odpowiedź:

 

Przyjrzyjmy się bliżej obu wzorcom nałożonym na ścieżkę WIG-u 20 z ostatnich miesięcy.

Przypadek z 1998 roku (w sierpniu Federacja Rosyjska oświadcza, że pomimo udzielonej wcześniej pomocy MFW nie spłaci części długów):

 

 

Przypadek z 2008 roku (we wrześniu bank Lehman Brothers zaskakuje rynki swoim bankructwem niezbyt spodziewanym po wcześniejszej akcji FED, która uratowała przed podobnym losem bank Bear Stearns):

 

 

I wreszcie zróbmy sobie projekcję wartości WIG-u 20 w tym roku w oparciu o te dwa przypadki:

 

 

Jak widać – jeśli wszystko potoczy się tak “jak zwykle” w takich przypadkach – obecna słabość naszego rynku (tak słabi względem niemieckiego DAX-a w horyzoncie 5-miesięcznym byliśmy ostatnio latem 2003 roku) nie powinna mieć poważniejszych negatywnych konsekwencji, miesiąc WIG-20 wyjdzie na nowe półroczne maksimum a celem dla WIG-u 20, który od miesiąca męczy się w okolicach 2300 pkt., powinny być za ok. 4 miesiące okolice poziomu 2800 pkt. (roczne maksimum). W tym półroczu do zarobienia jest więc w standardowym scenariuszu 21 proc. Faites vos jeux Mesdames et Messieurs

Dodaj komentarz