Letni dołek dolara?

Pół roku temu wspomniałem na blogu o firmie ExMetrix i rozwijanym przez nią narzędziu do modelowania i prognozowania zjawisk rynkowych i gospodarczych.  Jego działanie zilustrowałem przykładowym półrocznym modelem dla DAX-a. Ówczesna prognoza sprawdziła się całkiem przyzwoicie, więc proponuję poddać narzędzie kolejnemu testowi. Ponad 3 tygodnie temu na stronie firmy pojawiała się nowa interesująca prognoza tym razem dla kursu EUR/USD. Wygląda tak:

 

8exmetrixeurusd

 

“Modele ExMetrix dla pary EURUSD na horyzont czasowy sześciu miesięcy wykonane w październiku 2016 na danych do końca września 2016 wskazywały spadek notowań do początku II kwartału 2017. Aktualne modele, których prognozę pokazuje wykres, wskazują , że już w marcu 2017 powinien rozpocząć się wzrost kursu EURUSD w perspektywie półrocznej.

 

Ostatni raz kwestią walut zajmowałem się tu szerzej 2 miesiące temu sugerując, że kurs dolara jest zbyt wysoko i że zanim osiągnie dołek cyklu 40-tygodniowego powinien spaść (“do czasu (za 2-3 tygodnie?) osiągnięcia przez USD/PLN poziomów dołka cyklu 40-tygodniowego (bliżej 3,82 niż 4 zł“). Projekcja kursu USD/PLN oparta na przebiegu dwu ostatnich cykli 40-tygodniowych nie spisała się jakoś rewelacyjnie, ale rzeczywiście USD/PLN spadł (chociaż tylko do 3,899) i wydaje się, że dołek cyklu 40-tygodniowego mamy już za sobą. 

 

1USDPLNProjekcja40tyg

 

Zgodnie z tą projekcją kurs dolara powinien teraz rosnąć i w maju osiągnąć okolice poziomu 4,12 zł, po czym wznowić spadek. 

Pasowałoby to do poniższej interpretacji obecnej sytuacji na EUR/USD, która sugeruje, że w najbliższym czasie EUR/USD powinien jeszcze spaść o ok. 2 centy i trafić w okolice najniższego od stycznia poziomu 1,04, po czym odbić się w górę i zwyżkować przez 2 miesiące. 

 

2EURUSDtustoisz

 

Takie osłabienie euro względem dolara można próbować wiązać z niepewnością związaną z wynikiem zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji. 

Jak widać na krótką metę moje wyobrażenia na temat losów euro w najbliższym czasie niezbyt zgadza się z prognozą wygenerowana przez narzędzie firmy ExMetrix. 

W nieco dłuższej perspektywie moje wyobrażenia co do losów dolara są jednak z tą exmetrixową prognozą raczej zbieżne. Wróćmy do projekcji dolara z początku grudnia. Euro okazało się drastycznie mocniejsze od ówczesnej projekcji. Jednakże ówczesny generalny wniosek – “obecna fala aprecjacji dolara powinna kulminować w drugiej połowie grudnia, po czym w okresie do okolic lipca przyszłego roku dolar powinien wejść w korektę” – wydaje się sprawdzać dosyć dobrze. Projekcja ta sugeruje, że w ramach tej 7-miesięcznej korekty spadkowej dolara (od grudnia 2016 do lipca 2017) dolara powinien się umacniać do maja, po czym od maja do lipca wykonać drugą i ostatnią falę spadku. 

 

3DollarIndexKuznetsPrjekcja

Cyklu Kuznetsa miał ostatnio średnio 17 lat długości, a więc jest na tyle długi, że do krótkoterminowych wniosków z niego wywiedzionych nie należy się zbytnio przywiązywać. Proponuję więc uwzględnić tu cykliczność nieco krótszą a mianowicie kitchinową. O cyklu Kitchina na walutach wspominałem kilkukrotnie w przeszłości (np. tu, tu i tu). Ostatni szczyt siły złotego wypadł w czerwcu 2014 i od tamtej pory minęły już 34 miesiące. Cykl Kitchina trwa średnio 40 miesięcy, co sugerowałoby dopiero okolice października jako oczekiwany dołek kursów walut (w rzeczywistości od 1998 roku trwał na złotym średnio 38,9 miesiąca), ale projekcja oparta na przebiegu 5 poprzednich cykli:

 

5kitchinnazotym

 

… osiąga dołek już w lipcu:

 

4rednikurseurusddozotegoijegoprojekcjaKitchin

 

Ponieważ ładnie pasuje to do projekcji opartej na cyklu Kuznetsa, to osobiście traktuję ten wniosek jako prawdopodobny. 

Moją – przyznaję dosyć agresywną – prognozę dla USD/PLN widać poniżej. Jej materializacji wymagałaby wzrostu EUR/USD latem tego roku przynajmniej do okolic poziomu szczytów z 2015 i 2016 roku czyli okolic 1,14-1,16. Co ciekawe taki właśnie wniosek płynie z prognozy firmy ExMetrix, od której zacząłem. 

 

7prognozadladolara

 

Podsumowując: ewentualne wyjście kursu dolara powyżej poziomów z lutego/marca (4,09) w najbliższych tygodniach powinno stworzyć dobrą okazję do sprzedaży dolarów przed oczekiwanym późniejszym silnym spadkiem do okolic 2,5-letniego minimum USD/PLN.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz