Cykl 160-miesięczny

Wskazując w lutym podwójny cykl Kitchina (cykl 6,(66)-letni) jako “przyczynę” trwającej od stycznia ub. r. hossy na krajowym rynku akcji sprowokowałem do reakcji pana podpisującego się pseudonimem “kimsaoni”, który zamieścił na blogu następujący komentarz:

 

“Obecna sytuacja na WIG20 to moim zdaniem stanowczo odpowiednik roku 2003 (obecnie koniec 2003), czyli 2 podwójne cykle Kitchina temu. Nawet struktura techniczna końca bessy z lat 2001-2003 jest podobna.”

 

 

Ta uwaga sprowokowała mnie do przemyśleń, których efektem była obserwacja, że dwa super-szczyty WIG-u z marca 1994 i lipca 2007 poprzedzające dwie największe bessy na GPW odległe były o ni mniej ni więcej tylko dokładnie 160 miesięcy, czyli właśnie o “2 podwójne cykle Kitchina”. 

 

1160mies

 

Ta obserwacja daje podstawy do potraktowania poczwórnego cyklu Kitchina (podwójnego cyklu 6,(66)-letniego jako potencjalnie użytecznej koncepcji). Zgodnie z nią obecna sytuacja na rynku akcji jest w jakimś tam stopniu odpowiednikiem sytuacji sprzed 160 miesięcy, czyli sprzed 13 lat i 4 miesięcy czyli z okolic stycznia 2004 roku. Poniżej ilustracja tej hipotezy:

 

2160mies

 

Wynika z niej, że do końca 2020 roku raczej się nie należy specjalnie bać inwestowania na krajowym rynku akcji (następna cykliczna bessa, która powinna rozpocząć się już za 3 miesiące, będzie łagodna tak jak “pędząca” korekta z lat 2004-2005). 

Powyższe można próbować uzasadniać racjonalnie wskazując na nikłe – np. w świetle takiej projekcji dynamiki wskaźnika inflacji – prawdopodobieństwo by do końca dekady Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na jakieś drastyczne zaostrzenie polityki pieniężnej.

Ponieważ cykle – szczególnie tak długie – mają prawo nieco “pływać”, to sprawdziłem dla okresu minionego 1,5 roku przesunięcie, przy którym ścieżki WIG-u w obu okresach (obecnie i ponad 13 lat temu) wykazują maksymalną korelację. Wniosek różnił się od poprzedniego o 2 miesiące: dzisiejsza sesja (11 maja 2017) okazała się odpowiednikiem nie sesji ze stycznia 2004 a tej z 17 listopada 2003. 

 

4160mies

 

Oczywiście traktowanie dosłownie tej analogii z sytuacją sprzed ponad 13 lat jako prognozy krótkoterminowego zachowania rynku byłoby dużym błędem, ale ktoś, kto by się bardzo upierał przy dosłownej interpretacji, wstrzymałby się z zakupami przez 3 kolejne sesje, które w tej analogii przynoszą spadek WIG-u (do dołka, po którym WIG już nigdy – przez następne 13 lat – nie był niżej). 

Podsumowując: koncepcja podwójnego cyklu 6,(66)-letniego sugeruje, że okres generalnie dobrej koniunktury na rynku akcji powinien utrzymać się jeszcze przez następne 3,5 roku. 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz