Donal Trump jak puszczyk plamisty

Decyzje polityków mogą mieć czasami silny wpływ na sytuację w dotyczących ich branżach gospodarki i sektorach rynku. Dobrym przykładem jest ostatni rozwój wydarzeń na rynku drewna w USA. Administracja Donalda Trumpa nałożyła pod koniec 2017 roku antydumpingowe cła na kanadyjskie drewno, czego skutkiem był jeden z najsilniejszych wzrostów cen tego surowca budowlanego w historii amerykańskiego rynku. 

201810261lumber

 

Ostatni raz z tak silnym skokiem cen kontraktów na drewno na amerykańskim rynku mieliśmy do czynienia w latach 1990-93, kiedy to powodem paniki były kontrowersje związane z kwestią ochrony zagrożonego puszczyka plamistego. Zakaz wyrębu starodrzewia miał uratować przez wyginięciem ten gatunek. 

 

Northern-Spotted-Owls_USFWS

 

Od czasu ustanowienia w maju br. przez ceny kontraktów na drewno historycznego maksimum, ceny spadły o 53,2 proc. Podobny krach zdarzył się w historii tego rynku jedynie raz (właśnie w 1993 roku, kiedy to losy puszczyka plamistego budziły tak poważne zainteresowanie). 

 

201810262lumber

Jeśli zsynchronizujemy sobie oba historyczne epizody – ten obecny i ten sprzed ćwierć wieku – to otrzymamy dosyć podobne wykresy.

 

201810263lumber

 

Po dołku z przełomu czerwca i lipca 1993 ceny kontraktów na drewno na CME wzrosły o ponad 100 proc. w przeciągu pół roku. Czy ten schemat powtórzy się obecnie? Zobaczymy za kilka miesięcy. 

W najbliższym czasie spróbuję przyjrzeć się sytuacji na rynku nieruchomości w USA – zagrożonym przez trwający wzrost stóp procentowych w USA (zarówno stóp krótkoterminowych jak i rentowności obligacji) – i zastanowić się, czy krach cen drewna jest czy też nie jest sygnałem oznaczającym pogorszenie się koniunktury w tym ważnym segmencie gospodarki Stanów Zjednoczonych. 

Podsumowanie: po spowodowanym nałożeniem ceł na kanadyjskie drewno wzroście ceny kontraktów na ten surowców na CME o ponad 158 proc. w przeciągu 32 miesięcy i krachu o ponad 53,2 proc. w stosunku do rocznego maksimum rynek ten znajduje się w bardzo podobnej pozycji jak na przełomie czerwca i lipca 1993 roku. Ćwierć wieku temu taka sytuacja bezpośrednio poprzedziła wzrost cen kontraktów o ponad 100 proc. w przeciągu 6 miesięcy. 

 

 

Dodaj komentarz