Obligacje skarbowe drożeją – kluczowy spread najniżej od 2007 roku

Na razie długoterminowe obligacje skarbowe posłusznie słuchają się delikatnych sugestii przedstawionych tu niedawno (“Zbliża się czas obligacji skarbowych“). Globalny indeks długoterminowych obligacji skarbowych FTSE, którym się tu ostatnio posługiwałem, przełamał we wtorek linię 9-miesięcznego trendu spadkowego. 

 

201812051FTSEGBIndexronie

 

Odpowiednio manipulując różnymi parametrami można dla obecnej sytuacji znaleźć w historii minionych 13 lat 3 analogie:

 

201812052FTSEGBIndexronie

 

W każdym z tych 3 przypadków taki sygnał pojawiał się po cyklicznym dołku globalnej bessy na rynku obligacji skarbowych. Po sygnale z 2007 roku ceny obligacji już nigdy nie zawróciły na południe, po sygnałach z września 2013 i lipca 2015 zdarzyły się jeszcze korekty, która sprowadzały na chwilę ceny obligacji poniżej poziomów obserwowanych w momencie generowania sygnału. 

W przypadku 10-latek rządu USA ich rentowności spadły we wtorek do najniższego poziomu od 3 miesięcy (2,92 proc.). Jeszcze 8 listopada ich rentowność była najwyższa od 2011 roku (3,24 proc.). Rentowność 2-latek też spadała, ale wolniej, co spowodowało zejście różnicy pomiędzy rentownością 10- i 2-letnich obligacji do nowego minimum. W środę ten spread wynosił już tylko 0,11 pkt. proc. i był najniższy od 2007 roku. 

 

201812053spread

 

To ciągle nie jest poziom, który “gwarantowałby” brak fałszywych sygnałów ostrzegających przed zbliżaniem się recesji gospodarczej (na powyższym obrazku okresy recesji gospodarczych w USA zaznaczono pionowymi szarymi paskami): podczas kryzysu meksykańskiego na przełomie 1994 i 1995 roku spread 10-2 spadł do +0,09 pkt. proc. i recesja w USA nie nastąpiła. Podobnie podczas kryzysu rosyjskiego w 1998 roku ten spread zszedł do -0,07 pkt. proc. i również nie poprzedziło to recesji w USA.  

Zakładając, że nie mamy do czynienia z tymi dwoma przypadkami “fałszywych pozytywów” obecny poziom tego spreadu poprzedzał początek recesji w gospodarce USA (według klasyfikacji NBER) o kolejno 19 miesięcy, 19 miesięcy, 14 miesięcy oraz 25 miesięcy. Średnio to daje 19 miesięcy. Mediana to również 19 miesięcy. Rozumując schematycznie można by potraktować ostatnie zachowanie rynku jako zapowiedź początku recesji w USA od lipca 2020 roku. 

Jest bardzo mało prawdopodobne, że tegoroczna rozpoczęta w styczniu relatywna słabość rynku akcji w USA dyskontuje recesję odległą ciągle jeszcze o ponad 1,5 roku. W przeszłości typowym wyprzedzeniem, z którym rynek akcji witał spadkami zbliżającą się recesję było pół roku.

Z drugiej strony recesja w USA począwszy od okolic początku drugiej połowy 2020 roku nie pasuje do kitchinowej cykliczności, która sugeruje, że następne po obecnym spowolnienie gospodarcze na świecie powinno rozegrać się dopiero w latach 2021-22. 

Na razie nadal skłaniam się do sugestii wyrażonej w sierpniu: “W tym cyklu nie będzie recesji gospodarczej w USA?“. Spread 10-latek do 3-miesięcznej stopy papierów komercyjnych sektora niefinansowego spadł na koniec października (dane miesięczne) dopiero do poziomu +0,67 pkt. proc., a więc znacznie powyżej wartości -0,6 pkt. proc., która w okresie minionych 50 lat 6-krotnie poprawnie ostrzegała przed nadejściem recesji). 

Ciekawe, czy FED wytrzyma presję rynku obligacji i 19 grudnia podniesie po raz kolejny stopy. Na razie rynek szacuje prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki o “ćwiartkę” na 80 proc. a prawdopodobieństwo braku podwyżki na 20 proc.:

 

201812054prob

 

Podsumowanie: rentowności długoterminowych obligacji skarbowych na świecie spadły (ceny obligacji wzrosły) do najniższych poziomów od 2-3 miesięcy; w USA spowodowało to zawężenie się różnicy pomiędzy rentownością 10-latek i 2-latek do najniższego poziomu od 2007 roku; zawężanie się tego spreadu zapowiada z dużym wyprzedzeniem spowolnienie gospodarcze w USA, ale nie doszło jeszcze do znaczącej inwersji krzywej rentowności (rentowność 2-latek znacząco wyżej niż rentowność 10-latek), po pojawieniu się której należałby zacząć odliczanie do początku recesji gospodarczej w USA za 14-25 miesięcy. 

Dodaj komentarz