Szefowie amerykańskich firm potwierdzają spowolnienie gospodarcze

Ponieważ ciągle brak na amerykańskim rynku obligacji znaczących – to znaczy “gwarantujących” w okresie minionych dziesiątek lat gospodarczą recesję w USA – inwersji, więc nadal trzymam się założenia, że w obecnym cyklu Kitchina najprawdopodobniej nie dojdzie w Stanach Zjednoczonych do recesji. Jednakże najnowsze wyniki  przeprowadzanego co kwartał przez Conference Board wśród szefów firm w USA sondażu na temat ich opinii co do perspektyw tamtejszej gospodarki potwierdzają bardzo duże prawdopodobieństwo relatywnie silnego spowolnienia. Wskaźnik CEO Confidence Index spadł w IV kw. do najniższego poziomu od III kw. 2012. 

 

 201901091CEO2

 

Obecna wartość tego wskaźnika (42,3 pkt.) nie jest jeszcze na poziomie, który w okresie minionych ponad 40 lat “gwarantowałby” recesję – nieco niższe wartości obserwowane były w III kw. 1998, III kw. 2011 oraz III kw. 2012, czyli w okresach nie poprzedzających bezpośrednio recesji. Natomiast to takiego poziomu (poniżej 41,1 pkt.) jest już bardzo blisko. 

Co ciekawe CEO Confidence Index zanotował właśnie największy w swojej historii 3-kwartalny spadek. Poprzedni rekord tego typu padł w IV kw. 2000 roku. 

 

201901092CEO3

 

Z tego punktu widzenia obecna sytuacja w USA jest podobna do tej ze stycznia 2001, co pasuje do formułowanych w tym miejscu w przeszłości hipotez (“S&P 500 jak w październiku 2000?“). Jak to post factum oceniła NBER recesja w gospodarce USA rozpoczęła się wtedy w marcu 2001 i trwała do października. 

Wygląda to nieciekawie i zaczynam się niepokoić, że być może znaczące inwersje krzywej rentowności tym razem zawiodą jako wskaźnik ostrzegający przed nadejściem recesji. Próbując znaleźć jakiś kompromis można stwierdzić, że NBER-owska recesja z 2001 roku nie była bardzo głęboka: podczas jej trwania roczna dynamika PKB nie spadła poniżej zera i nie było dwóch kolejnych kwartałów spadku PKB, która to definicję recesję często jest stosowana w USA. 

W przeszłości zachowanie wartości CEO Confidence Index wyprzedzało średnio roczną dynamikę PKB w USA o średnio 2 kwartały, chociaż ta zależność nie była bardzo mocna (współczynnik korelacji 0,58). 

 

201901093CEOPKB

 

Podsumowanie: brak znaczących inwersji krzywej rentowności w USA (chociaż pojawiły się minimalne inwersje pomiędzy rentownością 5- i 2-letnich obligacji skarbowych i pomiędzy 2-latkami i stopą FED) nadal stanowi poważny argument przeciwko recesji gospodarczej w USA w obecnym cyklu Kitchina, ale największy w historii i porównywalny tylko do tego z okresu II-IV kw. 2000 3-kwartalny spadek wartości Conference Board CEO Confidence Index do najniższego poziomu od lat 2011-2012 zapowiada ostre hamowanie w gospodarce USA w pierwszym półroczu. 

 

 

Dodaj komentarz