Groźba końca fazy spadku wysokości stopy bezrobocia

W listopadzie ub. r. wysokość stopy bezrobocia w naszym kraju utrzymała się na poziomie 28-letniego minimum (5,7 proc. według metodologii GUS). To oczywiście optymistyczna wiadomość. Równocześnie jednak warto zwrócić uwagę, że w listopadzie wysokość stopy bezrobocia nie spadła. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 2013 roku. To interesujący sygnał, bo w przeszłości brak spadku wysokości stopy bezrobocia w listopadzie zdarzał się praktycznie jedynie w trakcie cyklicznych fal wzrostu stopy bezrobocia w ramach cyklu Juglara (cyklu inwestycji w środki trwałe w gospodarce). 

 

2019011711listopad

 

Warto również zwrócić uwagę, że roczna zmiana wysokości stopy bezrobocia w Polsce przełamała 9-letnią linię trendu spadkowego w sposób podobny do obserwowanego w 2008 i 1998 roku. W obu przypadkach z przeszłości poprzedzało to 4,5-letnie okresy wzrostu wysokości stopy bezrobocia (sierpień 1998-luty 2003 i październik 2008-luty 2013) 

 

201901172stopabezrobociarocznazmiana

 

Powyższe sygnały sugerują koniec trwającego od 2013 roku okresu dobrej koniunktury na rynku pracy, ale oczywiście możliwe jest, że przyczyną ich pojawienia się jest to, że wysokość stopy bezrobocia zbliżyła się już do poziomu naturalnego minimum i jej dalszy spadek nie nastąpi nie z powodu jakiegoś globalnego kryzysu (jak po 1998 roku i po 2008 roku), ale po prostu z powody wyczerpania się prostych rezerw siły roboczej w naszym kraju (chociaż perspektywa ewentualnego Brexitu pozwala myśleć w przyszłości o uruchomieniu milionowej rezerwy polskiej siły roboczej uwięzionej obecnie w Wielkiej Brytanii). 

Nawiasem mówiąc to co złe dla pracowników (wzrost stopy bezrobocia), może okazać się zbawieniem dla przedsiębiorstw, dla których spadek dostępności relatywnie taniej siły roboczej stał się w ostatnim okresie jednym z głównych problemów

 

Podsumowanie: brak spadku wysokości stopy bezrobocia w naszym kraju w listopadzie ub. r. oraz spowolnienie rocznego tempa spadku wysokości stopy bezrobocia do najniższego poziomu od ponad 4,5 lat sugeruje zakończenie 5-letniego okresu dobrej koniunktury na polskim rynku pracy. Z punktu widzenia cierpiących na brak “rąk do pracy” przedsiębiorstw nie musi być to aż tak zła wiadomość. 

 

 

 

Dodaj komentarz