Euro słabnie po ogłoszeniu przez ECB trzeciej rundy TLTRO

W czwartek ECB nieco zaskoczył rynki informując o śmielszej niż tego oczekiwano nowej rundzie luzowania polityki pieniężnej. Co prawda wysokość podstawowych stop procentowych nie została zmieniona, ale EBC przesunął oczekiwaną datę pierwszej podwyżki stóp poza koniec 2019 roku. Wcześniej jako taka data podawane było lato br. Po drugie Mario Draghi ponownie zapewnił, że ECB zamierza reinwestować kapitał ulokowany w poprzednich latach w aktywach kupowanych w ramach rozpoczętej dokładnie 4 lata temu operacji “ilościowego” luzowania polityki pieniężnej jeszcze długo po tym, jak bank zacznie podnosić stopy procentowe. ECB podjął również decyzję o uruchomieniu trzeciej rundy TLTRO (Targeted Long-Term Refinancing Operations) polegającej na udzieleniu bankom strefy euro 2-letnich tanich pożyczek, które mają ułatwić zrolowanie 720 mld euro pozyskanych w trakcie wcześniejszych TLTRO.

Kurs EUR/USD zareagował na te wieści spadkiem do nowego cyklicznego minimum (1,123 – najniżej od czerwca 2017). Dwie poprzednie rundy TLTRO ogłaszane były w czerwcu 2014 i marcu 2016. W obu przypadkach słabość kursu euro względem dolara utrzymywała się później przez 9 miesięcy (chociaż w pierwszym przypadku zaczęła się prawie od razu, a w drugim dopiero z 2-miesięcznym opóźnieniem). Gdyby obecnie miało być podobnie, to można by się spodziewać utrzymania relatywnej słabości euro do okolic grudnia br.  

201903081tltro

Moja stara projekcja kurs EUR/USD (patrz “Wzrostowa faza cyklu na dolarze potwierdzona“) minęła już oczekiwany termin pierwszego dołka, ale nie odjeżdża zbyt daleko na północ i w lutym 2020 robi wtórny dołek na niskim poziomie (1,108). 

201903082eurusd

Podsumowanie: po ogłoszeniu przez ECB trzeciej od 2014 roku rundy TLTRO  kurs euro wobec dolara spadł do nowego cyklicznego minimum. Cykliczny spadek kurs EUR/USD trwa już prawie 14 miesięcy, a więc jest już dosyć zaawansowany wiekiem i w ostatnich miesiącach nie ma już zbyt dużej dynamiki, ale doświadczenia z lat 2014-2016, gdy słabość euro utrzymywała się przez 9 miesięcy po ogłoszeniu TLTRO pozwalają mieć nadzieję, że cykliczny spadek EUR/USD nie jest jeszcze zakończony i przed końcem 2019 roku zdarzą się jeszcze dobre okazje do sprzedaży dolarów. 

Dodaj komentarz