Grudniowa podwyżka stóp FED była ostatnią w tym cyklu?

W 3 miesiące po ostatniej podwyżce stóp FED rynek zaczął oczekiwać pierwszej obniżki stóp. Jej prawdopodobieństwo na czerwcowym posiedzeniu FOMC szacowane jest na razie na 24 proc.

Prawdopodobieństwo tego, że za pół roku stopy FED spadną o ćwierć punktu procentowego w porównaniu do obecnego poziomu rynek szacuje na 41 proc. Szansa na spadek o pół punktu procentowego oceniana jest na 12 proc.

Załóżmy, że rynek się nie myli i grudniowa podwyżka stóp była ostatnią w serii przed obniżką stóp FED. Załóżmy też, że grudniowa podwyżka była odpowiednikiem ostatnich podwyżek z 3 poprzednich cykli Juglara czyli podwyżek stóp FED z 29 czerwca 2006, 16 maja 2000 i 17 maja 1989. Z ciekawości sprawdźmy, co po takiej ostatniej podwyżce stóp robiły ceny akcji w USA i rentowność tamtejszych obligacji skarbowych.

Przede wszystkim należy zauważyć, że w 3 ostatnich cyklach ostatnia podwyżka stóp FED poprzedzała początek formalnej recesji w gospodarce USA o kolejno 18 miesięcy, 10 miesięcy i 14 miesięcy. Średnia i mediana z tych 3 liczb to 14 miesięcy, co sugeruje, że początku następnej recesji należałoby oczekiwać już w okolicach lutego 2020 (tu wyszedł mi kwiecień 2020). Osobiście jestem sceptyczny co do tego wyniku, ale dzielę się z nim, bo sądzę, że warto zdawać sobie sprawy z historycznych prawidłowości.

Na dwu poniższych obrazkach widać porównanie ostatniego zachowania S&P 500 i rentowności 10-latek rządu USA z trajektorią tych parametrów wokół powyższych dat ostatnich w danym cyklu podwyżek stóp FED.

Jak widać perspektywy amerykańskiego rynku akcji po ostatniej w danym cyklu podwyżce stóp FED nie są jakoś przesadne rewelacyjne, chociaż w 2 na 3 przypadkach początek związanego z recesją załamania cen akcji następuje dopiero rok po ostatniej podwyżce stóp FED. Znacznie lepiej prezentowały się perspektywy rynku obligacji, gdzie – gdyby historia 3 ostatnich cyklu się powtórzyła – można by oczekiwać już w maju br. spadku rentowności 10-latek do poziomu 2 proc. (pomijam dalszą historię).

Można to uznać, za argument za dalszym przetrzymywaniem obligacji skarbowych kupionych w oczekiwaniu na rozpoczęcie „obligacyjnej” ćwiartki obecnego cyklu.

Poniżej projekcje S&P 500 i rentowności amerykańskich 10-latek uzyskane przez uśrednienie trajektorii tych parametrów wokół wspomnianych powyżej dat ostatnich w danym cyklu Juglara podwyżek stóp FED.

Podsumowanie: rynek pieniężny zaczął uwzględniać możliwość obniżki stóp FED już w czerwcu, a prawdopodobieństwo tego, że stop FED będą po wrześniowym posiedzeniu niższe niż obecnie szacuje na 53 proc. Przyjęcie założenia, że grudniowa podwyżka stóp FED była ostatnią w obecnym cyklu prowadzi do raczej optymistycznych wniosków dla amerykańskiego rynku długoterminowych obligacji skarbowych. Perspektywy cen na rynku akcji w USA po ostatnich podwyżka stóp w 3 ostatnich cyklach były raczej skromne, ale w 2 z tych 3 przypadkach dyskontujące recesję spadki cen akcji rozpoczynały się dopiero w rok po ostatniej podwyżce. W 3 ostatnich cyklach recesja w gospodarce USA zaczynała się kolejno 18 miesięcy, 10 miesięcy i 14 miesięcy po ostatniej w danym cyklu podwyżce stóp FED.

Komentarze

 1. chfwatch

  Rozumiem, że to tylko kolejny puzzle do ukladanki, ale jak pogodzić przedstawione tu optymistyczne prognozy dla obligacji z tymi przedstawionymi w poście „Zagrożenie dla rynku obligacji skarbowych” 22 Marzec, 2019? Tam wniosek był: uciekać z obligacji w kwietniu br.

 2. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //No i sam sobie Waszmość odpowiada: cywilizacja żydowska//

  No właśnie, że nie. Cywilizacja żydowska jest ekskluzywna i zasadniczo odporna i na wpływy innych cywilizacji i na antycywilizację, ze względu na swoje podwójne standardy. Co innego dotyczy nas, a co innego dotyczny mie-nas, goim. Cywilizacja żydowska jest jednak cywilizacją, a ja mówiłem o antycywilizacji. My nie jesteśmy cywilizowani do ekskluzywnej cywilizacji żydowskiej, tylko odcywilizowywani.

 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Możliwy jest kompromis pomiędzy tymi sprzecznymi scenariuszami. W poprzednim cyklu rentowności amerykańskich obligacji zrobiła cykliczny dołek w trakcie pierwszej korekty spadkowej nowej hossy na rynku akcji czyli podczas korekty brexitowej w lipcu 2016:

  https://stooq.pl/q/?s=10usy.b&c=5y&t=c&a=lg&b=1

  Nawet gdyby brać „jojo” rynku akcji za dobrą monetę (czyli nowa cykliczna zwyżka na rynku akcji analogiczna do tej, która zaczęła się przedwcześnie w lutym 2016, rozpoczęła się już w grudniu 2018), to można by oczekiwać, że rentowności obligacji zrobią cykliczny dołek również podczas pierwszej korekty spadkowej hossy na rynku akcji (w kwietniu-maju?).

  W wersji, w której rynek akcji rosnąc dynamicznie w I kw. się mylił, a rynek obligacji generując ostrzegającą przed recesją inwersję miał rację, obligacje tym bardziej są atrakcyjne.

  1. mac-erson

   Ja dzisiaj wszedłem po 2332 ale trzymam.
   NSQ i SP500 i DAX i Oil – na S-ki i też trzymam cały czas.

   Na razie koncepcja się sprawdza.
   Czekam na poziomy:
   SP – 2760-2770
   NASQ – ok. 7170
   Dax – ok. 11200
   OIL – ok. 56

   Nasz rynek to zagadka będę szukał dna na bieżąco 😉

 4. shbax

  2 pictures are worth a thousand words: https://stooq.pl/q/?s=pa.f:pl.f&c=1y&t=c&a=ln&b=0
  https://stooq.pl/q/?s=pa.f:pl.f&c=mx&t=c&a=ln&b=0

  shbax Marzec 20, 2019 o 12:22Odpowiedz
  Mnie skusił S pallad oraz L platinum przy 1,8x https://stooq.pl/q/?s=pa.f:pl.f&c=mx&t=c&a=ln&b=0, S Oil oraz L natgas przy 25x https://stooq.pl/q/?s=cb.f:ng.f&c=5y&t=c&a=ln&b=0 no i czekam na wahnięcia w okolice 0,09 albo 0,07 żeby zająć odwrotne pozycje pozycje na miedzi oraz wig20 https://stooq.pl/q/?s=epol.us:hg.f&c=5y&t=c&a=ln&b=0

 5. mac-erson

  @karnak
  Ja trochę inaczej rysuję kanały
  Doł kanału mniej wiecej tam gdzie podałem wyżej
  No zobaczymy. Uważam, że okres przewagi byków na razie minął. Bedzie szarpanka horyzontalna, z tendencją spadkową na przełomie kwiecień – maj.

 6. wojm

  Dziś na S&P500 weszło obronne S (50% pozycji L) po 2805, SL powyżej high z 26.03. Profit 1 czeka na 2791, profit 2 na 2776. Cały czas w grze L otwierane po 2816, stop poniżej low z 25.03. Profit 1 czeka na 2837, a profit 2 na 2859. Technicznie nadal nic się nie zmienia, cały czas twa walka w strefie wsparcia 2790 – 2824. Scenariusz bazowy – ruch na historyczne szczyty cały czas możliwy do realizacji.

 7. animetal_slave

  Dzisiaj planuję dołożyć do swojego wachlarza S-ek, KGHM oraz CDR. Obstawiam, że W20 robi właśnie ostatnią falkę wzrostu i wyżej nie będzie już do maja. Tak podpowiada mi czary mary, natomiast fundamenty i makro to potwierdza.

Dodaj komentarz