Na S&P 500 najlepszy początek roku od 21 lat

Wypada poświęcić parę słów najlepszemu od 1998 roku początkowi roku na amerykańskim rynku akcji. W historii minionych 90 lat było wcześniej 10 lat, w trakcie których S&P 500 w kwietniu notował ponad 15 proc. wzrost w stosunku do poziomu z końca poprzedniego roku. Ostatni raz takie coś zdarzyło się 21 lat temu, a wcześniej w latach 1991, 1987, 1986, 1983, 1975, 1967, 1943, 1936 i 1930).

Na poniższych dwu obrazkach widać – na tle ostatniego zachowania S&P 500 – ścieżki wokół 5 z chronologiczne ostatnich tego typu sygnałów (od 1983 do 1998) oraz uzyskaną przez ich uśrednienie projekcję wartości indeksu.

Jak widać uśrednienie zachowania S&P 500 w ostatnich 5 latach, które rozpoczynały się równie dobrze jak rok obecny, rośnie do lata (ale już z mniejszą dynamiką niż na początku roku), potem cofa się do IV kw., a jeszcze później wznawia wzrosty.

Zróbmy teraz to samo ćwiczenia dla 5 podobnych sygnałów z lat 1930-1975.

Co ciekawe uzyskaliśmy generalnie podobny do wcześniejszego schemat: 1) wzrost do lata (ale już niezbyt dynamiczny), 2) cofnięcie do IV kw. i 3) wznowienie zwyżki.

Oczywiście powyższe dwie projekcje to jedynie uśrednienie często całkiem różnych przypadków: w 1998 i 1987 po świetnym początku roku mieliśmy spektakularne globalne tąpnięcia (odpowiednio kryzys rosyjski/LTCM i największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w USA), w 1986 roku mieliśmy jeszcze w kwietniu katastrofę jądrową w Czarnobylu, a w 1991 roku rozpad ZSRR, co jednak nie wywarło jakiegoś bardzo negatywnego wpływu na S&P 500. Zaś w 1983 roku spadki wcale nie zakończyły się w IV kw.

Podsumowanie: początek roku był na S&P 500 najlepszy od 1998 roku. Projekcje uzyskane przez uśrednienie ścieżek indeksu wokół podobnych kwietniowych sygnałów (S&P 500 ponad 15 proc. od końca poprzedniego roku) sugerują 1) kontynuację zwyżki (ale z mniejszą dynamiką) do lata, 2) cofnięcie cen do IV kw. (możliwością spektakularnych tąpnięć a la 1998 i 1987) i 3) powrót wzrostów.

Komentarze

  1. chfwatch

   Tylko jak oni rozwiążą potencjalny problem zarządzania przez 16 mln zielonych w kwestiach finansowych ludzi portfelem po 10 tyś każdy? Ruchy na spółkach mogą być olbrzymie, jak się gawiedź weźmie za majstrowanie… To chyba będą nadal jakieś jednostki uczestnictwa w PTE?

   1
    1. tinley

     przeciez o to chodzi żeby oddać pieniadze ludziom, ale zabronić w jakiś sposób dysponowanie nimi. Czyli bedzie reglamentowana mozliwosć zbycia jednostek uczestnictwa funduszy bo inaczej na giełdzie byłby armageddon a nie wzrosty. 70% Polakówpoeciałaby sprzedawać i wyciągać kase a findusze nie obsłużą tych zleceń tylo sprzedażą najpłynniejszych papierów (obligacje) tylko zaczęłyby najpierw wywalać najpłynniejsze akcje spółek a na koniec najmniej płynne na których byłaby duża przecena. To bez sensu przecież.
     To czy bedzie to fundusz akcyjny czy nie to nikt tego nie wie. Każde TFI ma inne IKZE. PKO ma tylko fundusze cyklu życia i to oni decydują ile masz akcji a ile obligacji. są to fundusze mieszane po prostu. Większość TFI ma jednak ofertę szerszą i zostawiają wybór – albo fundusz cyklu życia albo klasyczne fundusze sektorowe. Akcji, obligacji, mieszane, surowce… Wybierasz i sam zarządzasz. Jak popatrzysz na wyniki to nie wiem czy nie sensowniej wladować kase na IKZE z obligacjami indeksowanymi inflacją – w sumie na jedno wyjdzie i bez nerwów. Pod warunkiem ze nie bedzie wiecznie inflacji 1% rzecz jasna

     1
     1. majkeldaglas

      Oczywiście, nie wiadomo jaka będzie polityka inwestycyjna przekształconych OFE. Może być tak, że zostanie to jako fundusz akcyjny aż do emerytury, bez możliwości zarządzania tymi środkami przez ludzi (tzn. konwersji na fundusz obligacji/zrównoważony/pieniężny itd.).

      Chciałbym zauważyć, że nasz rynek był słaby w ostatnich latach między innymi ze względu na konfiskatę połowy oszczędności z OFE przez Tuska w 2014 roku, a następnie niepewność, że PiS resztę znacjonalizuje.

      Moim zdaniem samo wyjaśnienie kwestii OFE (o ile oczywiście nie będzie to jakiś inny scenariusz, niż te obecnie ogłaszane) samo w sobie będzie dla rynku bardzo pozytywne – znika bardzo ważny czynnik ryzyka.

      1
     2. tinley

      JUż się wyjaśniło… WIG20 wyraził swoją opnię w sposób nie pozostawiający wątpliwosci 🙂 Polacy wybiorą ZUS wiec będzie wyprzedaż a do tego 15% zakoszą sobie z przyczyn sobie tylko wiadomych wiec też 15% OFE zostanie sprzedanych. Pisowcom nie wolno ufać – jeszcze raz się to potwierdziło. I do tego blokada wypłaty środków aż do wieku emerytalnego – środki z OFE zostaną na specjalnym subkoncie IKE.
      Suma sumarum… masa POlaków zleci przenosiny do ZUS co równa się wyprzedaży papierów

 1. mac-erson

  @wider_swider
  Jako, że ja też spodziewam się tańszych cen za miesiąc to na razie nie analizuję tak bardzo spółek. Zobaczymy jak będzie przebiegać korekta i współnie potypujemy w pierwszej połowie maja 😉

  1
  1. tinley

   Zapomnij o hossie. To co dziś przedstawiono to podzwonne dla IKE, gieldy i PPK z którego ludzie będą się masowo wypisywać. 15% haraczu i jeszcze nie wiadomo co wymyślą za kilka lat jak im deficyt wyskoczy poza 3%. Polacy masowo wybiorą ZUS co sprawi że miliardy wyleją się na giełdę. Zostawienie furtki do ZUS to najwiekszy błąd tego projektu. Rozłoży PPK i możemy zapomniec o wieloletnich, stabilnych wzrostach. Raczej na giełdzie nic się nie zmieni. Może nawet i na gorsze.

   1. chfwatch

    “Rząd chce, by limit inwestycji w akcje dla indywidualnych kont emerytalnych (IKE), które powstaną z przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) był obniżany o 2,5 pkt proc. rocznie”

    Czyli będzie stała podaż, oprócz suwaka

     1. chfwatch

      Czyli jakieś 3 mld rocznie. Ciekawe ile wyjdzie umorzeń z powodu przechodzenia na emeryturę. Bo będzie można umorzyć wszystko lub w ratach. Jakiś Trigon albo inni pewnie zaraz to policzą i wtedy będzie decyzja czy up czy down..

 2. Andrzej

  Smiać mi się chce , srodki trafią na indywidualne konta w ZUSie czyli w czarnej dziurze , te pieniądze są tak samo realne jak to że ZUS ma jakieś pieniądze albo OFE które ma 85% srodków w akcjach -kto to kupi od nich ? pewnie PPK , przyjdzie spowolnienie to dopiero będzie zabawa tyle dzisiątek miliardów wszystkim naobiecywali , będą musieli znó znależć jakiegos BAUCA który tą radosną nowinę ogłosi , na razie byle do wyborów

  2
  1. tinley

   Wystarczy nie kraść. Jeszcze tydzien temu 25% miało iść do ZUS. Teraz złodzieje 15% kradną sobie do budżetu na kiełbasę wyborczą (FUS). I oni wrzeszczeli że TUSK okradał Polaków 🙂 Nic dziwnego że giełda spada bo te opowieści o 100% na IKE okazały się bajaniami z mchu i paproci.

   1
    1. tinley

     Będą wyprzedawać zagraniczne papiery + obligacje jeśli tam jeszcze są. Ja tego wszystkiego nie pojmuję albo głupi jakiś jestem. jak można tworzyć taki program jak PPK i na samym początku kraść ludziom 15%, podważać zaufanie do giełdy, zostawiac furtkę do ZUS i liczyć na hossę na giełdzie i że zagranica tu zainwestuje. Raczejbedzie uciekać gdzie pieprz rośnie. Zabijcie – nie pojmuję jak można coś takiego wymyślić. Przypuszczam ze PPK to była tylko zasłona dymna dla planu dobrania się do OFE i wytransferowania tej kasy do ZUS i ‘zachęcenia” Polaków aby zrobili to sami. i zrobią to a to bardzo prawdopodobne wywoła dużą besse na GPW zamiast spodziewanej hossy. następnym krokiem bedzie wypisywanie się z PPK. Jak to ma być program na przyszłość emerytalną Polaków to ja jestem święty turecki.
     kaczyński ma co chciał. Miliardy w FUS które będzie rozdawał jak udzielny władca bo przeciez te pieniądze nie trafią na nasze konta w ZUS i emerytury z tego nie bedzie. patrząc na to wszystko wypisze się z tego PPK , nie bedę sobie nerwów psuł na polskiej giełdzie, wyniose wszystko do Niemiec , USA, Japonii i szlus. sam bedę oszczędzał na emeryturę bo z tymi złodziejami to skończe gdzieś na ulicy na starość.

 3. gladiator

  Moje obserwacje dotychczasowych projekcji opartych na zachowaniach historycznych, o czym pisałem nie raz, doprowadziły już dawno do wniosku, że kiedy zbliża się wynikający z nich termin przesilenia – kolejne (aktualizowane) projekcje odkładają to wydarzenie w czasie. Ich wartość prognostyczna jest niemal zerowa. Pierwsze tąpnięcie miało być w lutym, później w marcu następne w kwietniu. itd. itd. Ponieważ projekcja uwzględnia panujący w chwili jej sporządzania trend – wygląda to tak jak próba dogonienia własnego cienia.

  3
  1. tinley

   Od kilku lat mamy zupełnie nową ekonomię i inne rynki. Banki centralne postawiły wszystko na głowie i dlatego nikomu nic się nie zgadza. ot cała tajemnica. FED musi pilnować giełdy. I tyle. Polska RPP już pomrukuje o skupie akcji.

   1
   1. mac-erson

    Dokładnie bąka. Parę bąków i będzie …. 😉
    Zgodnie z moimi projekcjami jeszcze jakaś korekta do góry i właściwy ruch przebijający linie trendu.
    Ja w każdym bądź razie już nie kombinuję. Trzymam się swojej koncepcji.

    1
    1. tinley

     Po tym co dziś przedstawił Kaczyński Polacy winni baczniej się przyglądać takim rynkom jak Japonia, USA, Niemcy. Czyli cywilizowane kraje i cywilizowane rynki. Za niedługo zaistnieje potrzeba ewakuacji z GPW. Ot smutna prawda

     1
 4. gladiator

  @tinley

  Zgadza się.
  Bankierzy doprowadzili do sytuacji tonącego w bagnie, który sam potrafi się uratować. Wystarczy tylko złapać ręką za własne włosy i wyciągnąć się do góry. Dawno temu pewien baron ponoć tą metodą wyciągnął z bagna siebie wraz z koniem na którym siedział.
  Jak pokazuje historia – w dawnych czasach też byli tacy geniusze

  1. tinley

   “Dawno temu pewien baron ponoć tą metodą wyciągnął z bagna siebie wraz z koniem na którym siedział.” Kunia tyż? Popatrz no… Co za cuda ludzie w świecie uskuteczniajo.
   Rozumiem że piszesz w kontekscie komentu do banków centralnych? No po tym co przedstawił Morawiecki to PPK może już tylko uratować Glapiński i skupowanie akcji Orlenu, Lotosu, kghm i całej tej państwowej menażerii rozkradanej przez stołkowych partyjnych. Bez tego to już kompletnie nie widzę ani tej hossy na GPW a tym bardziej sukcesu PPK. Widzę za to masowe wypiski z tego programu . Ciekawym tez skali exodusu z OFE do ZUS bo to będzie ciekawe.

   1. chfwatch

    “W aktualizacji programu konwergencji, który mamy przesłać do końca kwietnia do Brukseli i pokazać w nim, jak będzie się kształtował deficyt całego sektora, założono, że ok. 20 proc. osób pójdzie z pieniędzmi z OFE do ZUS, a reszta do prywatnych IKE.”
    Czyli mamy już 35% umorzeń. To lekko licząc 56 mld zł…

  1. tinley

   A kto powiedział że wszyscy przeniosą się do IKE? Właśnie o to chodzi ze zostawiono możliwosc przenosin do ZUS i 15% premii motywacyjnej do dokonania takiego heroicznego czynu. I właśnie tu jest cały haczyk. Nie chce mi sie grzebać ile osób zdecydowło sie w bodaj 2015r przenieść wszystko co można było wtedy do ZUS (część środków kazdemu została jeszcze w OFE) , ale przypuszczać można że ci sami ludzie powtórzą tym razem tą samą opcję. Chciałbym aby mi Pinokio opisał proces transferu i sprzedawania tych papierów bo raczej jak 50% Polaków wybierze ZUS to nie beda tylko papiery zagraniczne tylko sypnie się papierami z GPW. Tak czy nie? Tak czy siak – jeśli pozostawi się możliwosć transferu do ZUS to polska giełda będzie gnić jak gniła.

   1. tinley

    No chyba że ktoś przeniesie się do ZUS to wtedy Morawiecki przełknie brak 15% w kiełbasiarni ale za to bedzie miał kase na wypłaty przywilejów górniczych w ZUS. Jesli konstruktor tego programu miał na celu zakorzenienie zaufania do państwa i systemu inwestycji emerytalnych to moze niech weźmie coś zimnego i cieżkiego i przyłoży do głowy bo najwyraźniej z nią coś nie tak.
    nadzieja tylko w tym ze ktoś otrzeźwieje a naród nie skorzysta z opcji złożenia deklaracji przejścia do ZUS ale w zamian zostanie skasowany 15%. A jak będę za 30 lat wypłacał srodki i okaże się że jestem 30% w plecy to pinokio odda mi te 15%? Tak się tylko pytam.
    Cała ta reforma jest typowo po pisowsku. Z buta, kolanem, do gleby . Prawo? Własność… phii… kto by sobie takimi pierdołami zawracał głowe.

 5. olejgujnar

  To jak już rada plemienna zjednoczona w oburzeniu sobie pohukała, to teraz niech nam opisze, co by tam ich plemię tusksich w sprawie OFE zrobiło? Ostatnio jak poszli na wyprawę wojenną, to 50% OFE w łupach przynieśli, ile teraz by wytargali ciemnemu ludowi?
  Napiszcie też, szanowna starszyzno, co z podatkami, jak to by ci wasi waleczni woje je poharatali. Plemię kaczutu odgraża się, że młodym podatki wytnie a reszcie o 1% przystrzyże, a Wy jak, dalej 3×15% obiecujecie? Tylko ten ‘x’ to pewno iloczyn jest, ciemny lud 45% niech buli. Howhg!

 6. Guy Fawkes

  @Olej Guynar

  Nie ma się co zastanawiać, co by zrobił miniony reżim, bo do tego czasu bylibyśmy już zapewne wystawieni jako masa upadłościowa na licytację.
  Jak widzę reakcje na oddanie stu kilkudziesięciu miliardów, to sobie myślę, że to nie było mądre posunięcie. Nie ma sensu oddawać czegokolwiek ciężkim baranom uwielbiającym strzyżenie.
  Ja bym nie oddawał, skoro reżim ukradł, a towarzysz Rzepliński zaklepał w majestacie jedynie słusznego trybunału.
  Jak są tacy, co lubią być strzyżeni, to trzeba strzyc do skóry.:))

    1. olejgujnar

     To jest ciekawe, ale:
     1. Jest gdzieś dostępny cały tekst tej notatki, czy możemy tylko usłyszeć kawałki, które Michalkiewicz wybrał?
     2. Ciekawe jaki ona ma status poufności, czy takie rzeczy są jawne, pól-jawne, poufne? Jak nie są jawne, to kto wypuścił tę notatkę?

     Wygląda na to, że nas cisną, ciekawe czy uda się wybronić.

 7. Kanoniers.

  Granie teraz longow jest dla mnie porównywalne z graniem pod koniec roku shortow 🙂 Wiecie jaki wtedy był sentyment ?! Byków około 20% najnizej od bardzo długiego czasu co później było – wiemy
  Teraz jest powtórka ale w drugą stronę choć jeszcze czekam bo trochę misiów zostało ale ładnie rośnie byczy sentyment , w tym tempie niedługo zakręcimy się około 50% oby wtedy się zacznie zabawa 😉

 8. Andrzej

  A pan Kuczyński 2 tygodnie temu chyba piał w TOK FW jak to będzie rewelacyjnie bo oddadzą Polakom pieniądze , każdemu 10 000 , a wczoraj podsumował – bankier MOTEUSZ zrobił najgorzej dla GIEŁDY i RYNKU jak mógł , wszystko zajumał , hahahaha a ja od momentu jak TUSK zabrał kupno obligacji OFE za 10% prowizji pisałem ,że tak sie to musi skonczyć-OFE to był program ZŁODZIEJ MINUS -teraz BĘDZIE NA PROGRAM SWINIA PLUS bo przecież te 40 mld nie znalazło sie tak sobie z kapelusza w ustach małego zawistnego hitlerka z Żoliborza tylko dobrze już wiedzieli skąd ZAJUMAJĄ kase , ale i tak twierdzę ,że ktoś będzie musiał poszukać BAUCA co ogłosi swietną nowinę , może nie w tym roku ale napewno tak będzie , ciekawe KOGO tym razem będzie ta WIELKA DZIURA , a na SORach dalej po 12 godzin czekania i umieralnia a co tam ,ważne że milionerzy dostaną 500 plus i emerytura plus .

  2
 9. Andrzej

  Zapomniałem jak to PISIORY mówiły , wystarczy nie kraść i na wszystko BĘDZIE , brawo moteusz ty jak zyta gilowska w tym rządzie jesteś ,będzie u nas na GPW latami gotowanie żaby , a te 160 mld zapomnieli dodać ,że 85% tego jest w akcjach , może pan WB wyjaśni jak to jest z tą wyceną tych wirtualnych pieniędzy , bo jak GPW spadnie o połowę to zostanie połowa i to tylko przyjmując założenie ,że OFE ma większość w płynnych BLUE cipach .

Dodaj komentarz