Najsilniejszy od 9 lat spadek ceny palladu

W połowie stycznia zwracałem w tym miejscu uwagę na ciekawą sytuacją, która wytworzyła się na rynku metali szlachetnych (“Pallad najdroższy względem platyny od początku 2001 roku“):

“pallad był relatywnie droższy niż obecnie wobec platyny jedynie w styczniu-lutym 2001. Wtedy w ciągu następnych 2 lat potaniał ponad 6-krotnie, a wobec platyny tracił relatywnie przez następne 8 lat.”

Na ostatnich sesjach doszło na rynku palladu do największego spadku od maja 2010 roku. Czy to już początek takiego załamania jak to z lat 2001-2003? W trzech prostych krokach można udzielić twierdzącej odpowiedzi na to pytanie.

Najpierw wybierzmy wszystkie 5-sesyjne spadki większe niż 13 proc.

W drugim kroku ograniczmy się do takich spadków startujących z okolic historycznego szczytu ceny palladu.

I na koniec zostawmy tylko sytuacje, w których pomimo spadku ceny pallad jest nadal droższy od platyny.

Jak widać po tych manipulacjach został nam już tylko jeden sygnał podobny do czwartkowego – ten z 23 lutego 2001.

Oczywiście to trochę nieuczciwe podejście, bo te 3 kryteria dobrałem trochę pod tezę. Spójrzmy więc na sytuację na tym rynku z jeszcze innej perspektywy, a mianowicie przyjrzyjmy się raportom “Commitments of Traders” publikowanym przez “US Commodity Futures Trading Commision“.

W tych raportach można znaleźć informacje na temat pozycji dwu głównych typów uczestników rynku kontraktów terminowych: “commercials” czyli firm, których działalność jest organicznie powiązana z danym surowcem i które zwykle zabezpieczają na rynku kontraktów krótkimi pozycjami ceny swojej produkcji (np. w naszym przypadku kopalnie wydobywające pallad) oraz “non-commercials” czyli generalnie dużych spekulantów (fundusze hedgingowe itp.), które zwykle biorą na siebie ryzyko spadku ceny utrzymując na rynku długie pozycje.

Tą tendencję dużych spekulantów (“non-commercials”) do utrzymywania długich pozycji netto i “hedgersów” (“commercials”) do utrzymywania krótkich pozycji netto widać na poniższym obrazku.

Oczywiście podczas silnego spadku cen część spekulantów (“non-commercials”) może postanowić wykorzystać trend i otworzy krótkie pozycje, zaś część producentów (“commercials”) przestanie się zabezpieczać krótkimi pozycjami, a nawet otworzy długie pozycje.

W przeszłości taka sytuacja – spadek do niskiego poziomu różnicy udziału pozycji netto “commercials” i udziału pozycji netto “non-commercials” – wskazywała na zaawansowaną fazę trendu spadkowego i często ostrzegała przed jego zakończeniem.

Na powyższym obrazku wybrałem próg 55 pkt. proc. jako ten, przy którym w okresie minionych kilkunastu lat rozsądnie było zacząć rozważać zamknięcie krótkiej pozycji na palladzie by uniknąć nadziania się na silną falę wzrostową.

Oczywiście czasami taki sygnał ostrzegawczy pojawiał się zdecydowanie zbyt wcześnie – np. w czerwcu 2015 roku, a więc na 7 miesięcy przed kluczowym dołkiem ceny palladu). Ale już w ubiegłym roku od momentu wygenerowania sygnału ostrzegawczego do początku silnego wzrostu minął jedynie miesiąc.

Na razie sprawa jest jasna: ten wskaźnik liczony jako różnica udziału pozycji netto “non-commercials” i udziału pozycji netto “commercials” jest ciągle wysoko (88,8 pkt. proc.) i do zaproponowanego powyżej progu 55 pkt. proc. jest jeszcze relatywnie daleko. Raporty COT są publikowane co tydzień i będę się starał wrócić do tematu, jeśli pojawią się w nich jakieś ciekawe zjawiska.

Podsumowanie: pallad, którego cena w relacji do platyny wyszła ostatnio na poziom historycznego rekordu powyżej szczytu z lutego 2001 roku zanotował pod koniec marca najsilniejszy od maja 2010 5-sesyjny spadek ceny. Analiza ubiegłotygodniowych pozycji głównych graczy na tym rynku (COT) nie sugeruje by trend spadkowy ceny palladu był już teraz jakoś poważniej zagrożony .

Komentarze

 1. slow2006

  elki daly zarobic, jak do tej pory buy dip zadzialal, teraz ustawienie dobrego SL i czekanie na efekty.

  duzo niewiadomych, krew sie leje, brexit bez porozumienia, inwersje itp, bardzo dobre srodowisko do wzrostow

 2. Idmmaximus

  Panie Wojtku może Pan odswieżyć wykres siły rynkow rozwinietych do rynkow wschodzacych ….. ten gdzie ostatnio robilismy na nim fale D…. gdzie obecna sytuacja wygladala podobnie do sytuacji z lat 2001-2002

 3. slow2006

  hehe na 2790 tez wziales szorty ? Panie swider ? to masz Pan tak dobry timing jak Pan kangur. Pan macerson tez mial eski, ale chyba nie pisal ze zamknal, wiec tez jest zarobiony i dobiera kolejne 😉 powodzenia Panie wider z eskami.

 4. bartek

  Panie Wojtku,

  Czy zgadzamy sie z tekstem ponizej? Pytam bo mialem zainwestować srodki (etf), natomiast wydaje sie wg textu ponizej ze gotowka na nast 12 -24 mcy jest lepszym rozwiazaniem? Prosze o komentarz!

  “Najważniejsze przesłania płynące z odwrócenia krzywej rentowności

  Szeroko komentowane odwrócenie rentowności nie daje jasnej odpowiedzi na temat tego czy bessa na Wall Street już się rozpoczęła, czy może wystartuje dopiero w dalszej przyszłości (nawet za prawie dwa lata – to jeden z historycznych wariantów);
  W ultra optymistycznym wariancie rynki akcji czekać może jeszcze finałowa fala hossy, w ultra pesymistycznym – bessa już trwa;
  Najważniejsze przesłanie płynące z odwrócenia krzywej jest inne – historyczne dane dobitnie pokazują wysokie prawdopodobieństwo, że w trakcie potencjalnej recesyjnej bessy indeks S&P 500 znajdzie się niżej (nawet sporo niżej) niż obecnie, nawet jeśli po drodze zdoła znacząco poprawić szczyty hossy;
  Na tym etapie cyklu wskazane może być odpowiednie dostosowanie struktury portfela inwestycyjnego do zmieniającego się stosunku zysku do ryzyka.”

  https://qnews.pl/pl/news/najwa%C5%BCniejsze-przes%C5%82ania-p%C5%82yn%C4%85ce-z-odwr%C3%B3cenia-krzywej-rentowno%C5%9Bci

 5. wojm

  U mnie cały czas w grze L otwierane po 2816 (zostało 30% pozycji), stop przesunięty na 0. Wczoraj kolejna paczka (30% pozycji L) zamknęło się na profit 2 czeka na 2859. Technicznie byk zanotował kolejne plusy – odsunął się od strefy 2790 – 2824 i dodatkowo dostał w prezencie lukę up. Scenariusz bazowy – ruch na historyczne szczyty cały czas możliwy do realizacji. Jeśli ktoś jeszcze nie zauważył, to między 26.12.2018 a 04.01.2019 były bardzo duże obroty i tam wg mnie duzi gracze zamienili swoje zarobione S na L. Od 07.01 obroty spadały, spadła też zmienność, co charakteryzuje się tego ruchu. Póki nie będzie kilku sesji spadkowych z dużymi obrotami, to każda korekta jest okazją do L.

Dodaj komentarz