Ropa versus gaz cd.

Pod koniec listopada przedstawiłem tu analogię pomiędzy ówczesną sytuacją na rynkach ropy naftowej i gazu a tą z grudnia 2000 roku (“Ropa versus gaz jak w grudniu 2000“). Ta analogia okazała się bardzo produktywna: cena gazu (Henry Hub) niebawem załamała się tak jak od końca 2000 roku i wczoraj spadła na najniższy poziom od prawie 3 lat.

Ścieżka spadku ceny gazu była podobno do tej z 2001 roku, chociaż odbicie na ropie (WTI) okazało się mocniejsze niż ówczesna korekta.

Relacja ceny gazu (Henry Hub) i ceny ropy naftowej (WTI) spadła od końca listopada ub. r. o ponad 57 proc. W przeszłości takie załamania tego stosunku rozgrywające się w przeciągu mniej niż pół roku miały miejsce jedynie 4-krotnie. Takie jak ostatni sygnały pojawiały się po raz pierwszy w maju 2001, marcu 2006, marcu 2009 oraz marcu 2012.

W jednym przypadku (2012) do momentu zmiany trendu tej względnej siły było już jedynie 3 tygodnie, ale w pozostałych 3 przypadkach trend spadkowy kontynuowany był jeszcze przez odpowiednio ok. 4,5 miesiąca, ok. 6,5 miesiąca i ok. 5,5 miesiąca.

Podsumowanie: przedstawiona w listopadzie analogia ówczesnej sytuacji na rynku ropy i gazu okazała się bardzo użyteczna. Ryzyko zmiany trend oczywiście rośnie, ale możliwe do zaproponowania obecnie historyczne analogie (maj 2001, marzec 2006, marzec 2009 i marzec 2012) sugerują raczej większe prawdopodobieństwo kontynuacji trendu spadkowego względnej siły ceny gazu i ropy jeszcze przez kilka miesięcy.

Komentarze

 1. mac-erson

  @WB
  ” Takie jak ostatni sygnały pojawiały się po raz pierwszy w maju 2001, marcu 2006, marcu 2009 oraz marcu 2012.”
  Jeśli tak to sygnał do jakiejś korekty na rynkach przed dalszymi wzrostami.

  Nie pasuje mi tylko marzec 2009 (tam był dołek US) a może to był maj 2009 bo to by była podobna faza rynku co pozostałe przypadki ?

 2. podczaszy1

  @ macerson
  “To ja mogę przyjąć zakład,że w ciągu roku od dnia dzisiejszego przyjdzie taki dzień gdzie wig-20 będzie więcej warty niż SP 500”.

  Na przykład wig-20 1500 pkt, a SP 500 -1450 pkt. No tego nie da się wykluczyć.:D

 3. wojm

  Na S&P500 w nocy weszło obronne S (50% pozycji L) po 2898, stop powyżej high z 17.04. Profit 1 czeka na 2888 (40% pozycji), profit 2 na 2879 (30% pozycji). Strefa oporu 2915 – 2946 zatrzymała byka. Zaczęliśmy korektę ostatniego wzrostu trwającego od 25.03. Mały obrót wczoraj potwierdza, że ten spadek to raczej korekta. 23,6 Fibo zostało już zaliczone. Najbliższym wsparciem jest luka 29.03 – 01.04. Cały czas w grze L otwierane po 2816 (zostało 30% pozycji), stop profit przesunięty na 2872. Najważniejszym wsparciem średnioterminowym dla mnie jest strefa 2790 – 2824. Scenariusz bazowy zakłada przebicie historycznych szczytów (NASDAQ to zrobił). Póki nie będzie kilku sesji spadkowych z dużymi obrotami, to każda korekta jest okazją do L.

  1. mac-erson

   Wczorajsza dzień to tak nie do końca spadkowy Nasdaq w trakcie sesji nowe szczyty, Europa nowe szczyty to ten obrót malejący nie do końca można interpretować spadkowo.
   Ja zauważyłem od ponad tygodnia malejące obroty na Futersach podczas tej mozolnej wspinaczki i dla mnie jest sygnał słabnącego impetu byków. Przełomu jeszcze nie ma ale coś się zaczyna kroić na większą korektę.

   1. artysta_malarz123

    Ale tamte oddałes czy teraz dobierasz ? Bo jak pytalem o interwal miesieczny, to pisales, ze tylko el. ewentualnie można tylko dobierać jak będzie wyżej szło, a na pewno zamknięcie kwietnia nie będzie miało wpływu na logikę, która się posługujesz.
    Prawdę mówiąc, nie rozumiem.

     1. artysta_malarz123

      Dzięki! – jeśli je utrzymasz, to na nich zarobisz, kwestia czasu. Jak już pisałem, po korekcie, rynek powinien jeszcze w górę wrócić przed większymi spadkami – ale to tylko moja projekcja 🙂

    1. wider_swider

     Dzisiaj jest doskonały dzień na przełamanie, bo mamy ostatnią sesję tygodnia i 3 górny cień na tygodniowym. Dodatkowo wczoraj ogromny obrót więc wygląda na dystrybucję przed mocniejszym zjazdem. Na wszelki wypadek SL dla doranych na 2370, a średnioterminowe czekają niezależnie od przebiegu sesji.

     1. Andrzej

      jeżeli tacy jak wy cały czas SHORTUJĄ to co ma GRUBAS ?

      ja nie mam krótkich , krótkie będę miał jak wybiją wsparcie i zrobią retest jako opór , na razie jesteśmy w konsoli i czekam na obranie kierunku ,ponieważ kierunku nie prognozuje to czekam co pokaze wykres 2350-2420

 4. slow2006

  dane coraz gorsze z niemiec, w kazdym medium jak to niemcy zwalniaja a dax zrobil 20% w 3 miesiace. o reszcie swiata nie wspomnie. grecja zrobila 30%, nie wiem jakie fakty sprzedaja teraz? ale raczej nie pozytywne, slaby szczyt

  1. wider_swider

   Trzeba przyznać bezwzględnie, że wzrosty na rynkach zachodnich w tym roku są imponujące. Natomiast gołym okiem widać, że konkretnie nasza giełda mocno odstaje. W USA czy Niemczech bym shorta nie zaryzykował chociaż, prędzej czy później tam cofnięcie nastąpi i będzie prawdopodobnie dynamiczniejsze niż u nas.

   1
  2. artysta_malarz123

   giełda ma to do siebie, że rośnie – gdyby przy każdym złym newsie miało spadać, zeszli by zapewne do zera. Urosło i spadnie, i znowu urośnie i znowu spadnie – nic nowego, a bawimy się, próbując wpisać się, w któryś z tych ruchów.
   Karnak pisze o trendzie i ma rację, ale nie wszędzie ten trend jest tak wyraźny jak np. w Stanch, nie każdy wchodzi a w zasadzie nikt nie powinien, na początku trendu, stad te rozterki 🙂

 5. tinley

  GPW straciła paliwo do wzrostów bo właściwie uśmiercono już PPK. To co zaprezentował Morawiecki jest bardziej zachęta do ucieczki niż wchodzenia na GPW. Nie bedzie lepiej – moze być gorzej zwłaszcza jak Polacy bedą się masowo z PPK wypisywać . W projekcie Morawieckiego chodziło tylko i wyłącznie o dobranie się do części srodków z OFE, wpompowanie tego do FUS i ZUS a resztą to niech się inni martwią. Hossa bedzie – ale nie w Polsce. Tu bedzie jakaś kulawa bo ciągle będzie wisiała nad nią niepewność czy aby większość Polaków nie pobiegnie z OFE do ZUS a potem dodatkowo nie wypisze się jeszcze z PPK. Gdyby zamknięto furtki do ZUS i ograniczono w jakiś sposób możliwość rezygnacji z PPK pobierając nawet te 15% z OFE to mielibyśmy hossę na gieldzie. A tak będzie dalej marazm i niepewność a bez solidnych wzrostów na giełdzie PPK nie mają najmniejszego sensu.

  1
   1. Andrzej

    Widzisz bo cały pic w PPK jest ,że musisz sie WYPISAĆ a zapisza cię z automatu więc pilnuj bo inaczej dopiero za 4 lata nie będą ci zabierać co miesiąc z pensji , z OFE jest zupełnie odwrotnie MOTEUSZ z AUTOMATU cię zapisze do IKE a kto chciałby wyższą stope zwrotu mieć w ZUS niż w OFE musi się zapisać do ZUS , to są takie cwaniaki że szkoda gadać , więdzą ,że większość ludzi nie wie albo zapomni i przymusowo będą tam gdzie chce MOTEUSZ

   1. mac-erson

    Pewna projekcja w Ameryce (bardzo podobna wskażnikowo na róźnych okresach) mówi, że poniedziałek lekka korekta i wtorek na koniec sesji lub środa na otwarciu szczyt i środa przełomowa sesja w dół.
    Nasz rynek mógłby w tym wariancie podejść jeszcze raz pod strefę 2400 (wtorek lub środa) przed właściwym zjazdem w dół.
    Zobaczymy na ile ta projekcja się sprawdzi.

    1
    1. gladiator

     Gdyby jednak sprawy potoczyły się zupełnie inaczej tzn. szczyt ze stycznia 2018 zostanie wyraźnie pokonany to możemy zatrzymać się dopiero około listopada. W ostatnich hossach 2000, 2007 drugi szczyt był ustanawiany po ok. 20 m-cach. Co będzie czas pokaże.

 6. slow2006

  Patrzac na historyczne wartosci to PMI mial wartosc 50 w okolicach 2016, wszyscy wiemy gdzie dzisiaj sa rynki 3 lata pozniej . wtedy spadek indexu ponizej 50 do 49,8 w marcu 2016 zostal wykorzystany do wystraszenia slabych zrobienia mocnej korekty i wystrzelenia w gore na 3 lata wzrostow. tak ze niemcy recesja usa tez moze i bedzie, to chyba dobrze, bo FED wyciagnie wszystko za uszy jak zawsze ?

 7. podczaszy1

  Pod koniec marca 2018 roku w przedświąteczny piatek postawiłem prognozę,że EUR/USD ma już szczyt korekty za sobą i będzie spadać. Tak też się stało. Ostatni wzrost na tej parze doszedł mniej więcej do oporu na 1,1347 i się zakończył. Jak na razie nie widzę nic na wykresie co mogłoby podważyć długoterminowe spadki na tej parze.Jeśli tak się nie stanie to będę z lekka zaskoczony.

  1
 8. podczaszy1

  Na wig-u 20 od od 06.02.2019/2420 pkt/ do 08.03 /2286/ widać trójkę spadkową. Od 08.03 do 04.04 2019/2413 pkt/ widać trójkę wzrostową , no i teraz ten ala trójkąt. W zasadzie konsolidacja powinna być zakończona.
  Drugi wariant to trójka wzrostowa od 08.03.2019 do 04.04.2019 teraz trójkąt jako B i jeszcze brakuje C . W tym wariancie wzrosty musza wystąpić.

  1
 9. konsultant121

  Skoro okno transferowe OFE miało mieć miejsce między kwietniem a lipcem 2020 a teraz w planach jest przeniesienie akcji z prowizją 15%:) w połowie 2019 roku-to można się spodziewać spadków akcji po takim transferze. Towarzystwa Inwestycjne będą musiały chyba jakoś odrobić spadek opłat za zarządzanie w stosunku do opłat jakie pobierały OFE . Możliwe że liczą się ze spadkiem cen akcji w ich portfelach po przekształceniu OFE-IKE:)))

  1. mac-erson

   Hossa się zaczęła. Po prostu. Gdzie spadniemy obecnie zależy od tego jak będzie przebiegała 2-ka korekcyjna w US i DAX (łagodniej czy ostrzej). U nas zbliżamy się do bardzo silnej fazy cyklu i czeka nas od połowy roku około półtora roku silnej hossy. Coś podobnego jak było ostatnio w 2017r. gdzie byliśmy najsilniejszym rynkiem na świecie i zdarza się co jakiś czas.
   A patrząc wcześniej lata 2003-2007 czy 1999.

    1. wider_swider

     W każdym momencie jest taka sama ilość pozycji short i long. Jedynie liczba ich właścicieli może się różnić. Jeśli więc nie masz wszystkich longów to ktoś jescze z Tobą czeka, ale może nie jest aktywny na tym forum. W innych miejscach wielokrotnie widzę, że ludzie czekają na 3000.

Dodaj komentarz