Zapowiedź drugiego zaboru oszczędności emerytalnych Polaków

Można się pocieszać, że idzie ku lepszemu, bo poprzedni rząd przejął aż połowę oszczędności emerytalnych Polaków zgromadzonych w OFE, a obecny deklaruje, że gotów zadowolić się jedynie drobną prowizją 15 proc. z pozostałej połowy. Czyli obecny rząd jest 6,(66) razy mniej pazerny od poprzedniego.

Może kiedyś w przyszłości zasłużymy na rząd, który nauczy się trzymania swoich łapsk z daleka od oszczędności Polaków.

Względna siła polskiego rynku akcji wobec innych rynków “wschodzących” spada od bardzo dawna, więc trudno jednoznacznie obarczyć pierwszy rozbiór OFE ogłoszony latem 2013 i wykonany w lutym 2014 odpowiedzialnością za późniejszą słabość polskiego rynku.

Faktem jest jednak, że o ile sama zapowiedź zaboru oszczędności emerytalnych nie spowodowała jakiegoś zauważalnego relatywnego osłabienie polskiego rynku akcji, o tyle faktyczne przejęcie przez rząd połowy aktywów OFE w lutym 2014 rozpoczęło najsilniejszą od lat 2006-2009 32-miesięczną falę spadku względnej siły indeksu polskiego rynku akcji względem MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach).

Podsumowanie: polski rynek akcji słabł względem innych rynków wschodzących przez 32 miesiące po faktycznym przejęciu przez rząd w lutym 2014 połowy oszczędności emerytalnych Polaków zgromadzonych w OFE.

Komentarze

 1. podczaszy1

  @WB
  Co prawda nie orientuję się jaka część składek na ubezpieczenie społeczne trafiała do OFE, a jaka do Zus-u, ale zdaje się,że to co do OFE to tylko niewielka część tego co do Zus-u. Czemu zatem tyle emocji wzbudza kradzież “drobnych” , a kradzież ‘grubych” pieniędzy w zasadzie żadnych.

  1
  1. SS

   Nie wiem o co chodzi z tym rozsiewanym kłamstwem, że środki z OFE przekazane 15% są zabierane (tu: kradzież).
   Każdy emeryt płaci podatek PIT z emerytury. Jeśli zatem można wypłacić środki albo do ZUS (w 100%) i potem trzeba zapłacić podatek dochodowy albo wypłacane są do IKE (w 85%) to o jakiej kradzieży tu mowa? Pieniądze z IKE nie są opodatkowane po 60 roku życia.

   Żyjmy w prawdzie a nie kierujmy się nienawiścią do rządzących.

   4
 2. bartek

  @WB

  Panie Wojtku, troche słabe podsumowanie:
  “Podsumowanie: polski rynek akcji słabł względem innych rynków wschodzących przez 32 miesiące po faktycznym przejęciu przez rząd w lutym 2014 połowy oszczędności emerytalnych Polaków zgromadzonych w OFE.”

  Proszę o komentarz jak Pan to widzi aka quo vadis GPW. Proszę o Pana komentarz i subielktywne odczucia co do przyszłości GPW…

 3. chfwatch

  I pewnie będzie dalej słabnąć. Mało będzie chętnych inwestowania na rynku, nad którym będzie wisieć czapa kilkudziesięciu mld zł w akcjach, którymi FRD będzie mógł cały czas sypać, w zależności od potrzeb rządzących do zasypywania dziury w FUS. Ma przecież zarządzać pakietem ok. 20% OFE (szacunki rządu) oprócz pobranych w podatku 15%

  1
 4. tinley

  przyszłość GPW? Zapewne dla świętego spokoju resztki Polacy resztki OFE zostawią w IKE, ale kasacja 15% sprawi ze jak tylko pojawi się taka mozliwośc to pobiegną wypisywać się z PPK. Co to oznacza to każdy sobie odpowie. ja od dawna uznaję zasadę że od GPW trzymam sie z daleka. Inwestuję przez fundusze – za granicą. I ty razem mam kolejne potwierdzenie tego zeby od wszystkiego związanego z państwem polskim trzymać się jak najdalej mogę. Mam mimo wszystko kilka tysięcy w fundach akcji polskich i lada dzień podejmę decyzję o przenosinach. Dla mnie problem hossy na GPW już ne istnieje. Będzie ona czy jej nie bedzie. Dziękuję… Wole sobie hosse i bessę przechodzić na Dax

  1. bartek

   z punktu kontrarianskiego takie komentarze jak @tinley moga swiadczyc o pokoleniowym dolku .Biorąc pod uwage wyceny / dywidendy (np FERRO P/E 8, DY @ 10%) to niemadre jest posiadanie choc czesci portfela dlugoterm na GPW….

 5. Andrzej

  Co do OFE jest tylka jedna pewność , wszyscy od prawa do lewa chcą sie do tej kasy dorwać , jedyny problem jest taki,że 85% w portfelach OFE stanowią akcje , i jak ktoś jest taki mądry to niech powie jak to wyjąć ,żeby dalej było te 160 mld = jedyne co przychodzi mi na myśl to jest gotowanie żaby .

 6. pnl

  Czy przypadkiem nie jest tak, że poprzedni rząd, transferując środki z OFE do ZUS nie tylko pozbawił nas możliwości odbioru ich w całości w jakimkolwiek momencie ale także nie zwolnił nas z płacenia od nich podatku przy wypłacie emerytury (18 lub 32%). Ten oddał je do naszej dyspozycji w odroczonym terminie (emerytura) oraz zagwarantował pełną ich dziedziczność w każdej chwili, zdejmując na starcie podatek 15%, ale zwalniając je z podatku (również Belki) przy wypłacie z IKE. Czy wobec tego nazywanie tego kradzieżą w tym wypadku jest na pewno uprawnione ? Ponadto, (niektórzy jak czytam nie wiedzą) poprzez, wybór kształtu IKE mogę za ich pośrednictwem wpływać na strukturę lokat, czyli aktywnie nimi zarządzać, sam posiadam taki program i korzystam regularnie z bezpłatnych konwersji od wielu lat. Na dzisiaj nie wiemy jak będzie wyglądał kształt IKE po tych zmianach, czy np. nie nastapią jakieś korekty w zasadach ich funkcjonowania, nic na ten temat nigdzie jeszcze nie znalazłem….jak to się będzie miało np. do istniejących możliwości dokonywania częściowych zwrotów z rachunku, które w tej chwili są możliwe ????

  2
  1. tinley

   Przyjdź za 30 lat z tym co na tym IKE ze środków OFE zostanie. Jak będzie jakiś zysk to policzysz czy słusznie pobrano 15% i czy się opłacało. Jak będziesz na minusie to napisz czy wystąpisz o zwrot tych 15% i czy udalo się je odzyskać.
   A poza tym to rząd dziś pobiera wirtualny podatek od nie wiadomo czego. Ten podatek mógł być pobrany w przyszłości i wydany w budżetach przyszłych rządów, ale PIS jest jak stonka. Rozszabrować wszystko co się da a co będzie jutro pojutrze to już problem innych. I dokładnie z takim procederem mamy dziś do czynienia. Podatek który należało płacić za kilkadziesiąt lat PIS złodziejsko inkasuje już dziś. jakim prawem pytam się?

   3
   1. pnl

    Gdybyś znał podstawy funkcjonowania IKE lub chociaż przeczytał to co napisałem powyżej ze zrozumieniem to wiedziałbyś, że żadnego podatku przy wypłacie z IKE nikt nie pobiera (nawet Belki). Czyli albo teraz ten podatek będzie zdjęty albo wcale. Wiedziałbyś również, że w bardzo dużym stopniu od Twoich decyzji inwestycyjnych w tej kwestii będzie zależał końcowy wynik finansowy………. wydawało mi się, że to forum jest przede wszystkim dla aktywnych inwestorów………..

    2
  2. chfwatch

   Mnie ciekawi, jak oni rozwiążą problem, gdy ktoś już ma IKE w dm. Teraz dostanie jednostki uczestnictwa w PTE/TFI. Czyli będzie mieć drugie IKE-funduszowe? Nie można mieć dwóch na ten moment.

   Czy będzie można jakkolwiek zarządzać tymi jednostkami? Czyli np. konwertować na inny fundusz? Jesli tak, to dopiero będzie się działo… Gdy ludzie zechcą przejść na “bezpieczniejsze” obligacje… Jeśli nie, to niczym nie będzie się różnić od obecnego posiadania jedynie słusznego PTE. To ono dalej będzie decydować o alokacji. Co najwyżej może będzie można zamienić na inne PTE/TFI

   1. tinley

    Prawdopodobnie środki z OFE będa tworzyć subkonto w koncie IKE. Zamurowane po wsze czasy bo zapewne termin wypłaty bedzie się przesuwał w miarę przesuwania wieku emerytalnego. Jełi toś ma IKE w innym TFI niż prowadzącym jego OFE to albo dokleją do istniejącego IKE albo dadzą termin na przeniesienie. Istnienie dwóch niezależnych IKE jest niekorzystne z pkt widzenia rządu bo wtedy masz wiekszą sumę zwolnioną z Belki więc na posiadanie 2 IKE pewnie nie pozwolą.

    1. pnl

     Nie było, nie ma i prawdopodobnie nie będzie możliwości posiadania drugiego IKE, a zwłaszcza z drugim limitem zwalniającym z podatku od zysków, natomiast wybór IKE (III filar) na dziś nie jest niczym ograniczony, a na pewno nie musi być ograniczony przynaleznością do OFE (II filar). Zamiast na siłę wyszukiwać słabości w nowych projektach zanim ogłoszono szczegóły i oczekiwać podwójnych limitów zwalniających z podatku od zysków kapitałowych, to może spróbuj odpowiedzieć np. na pytanie kto wprowadził podatek od zysków kapitałowych od którego oczekujesz teraz zwolnienia w wys. podwójnego limitu w IKE i do jakiej partii dziś należy (dodam, że zarówno pytanie jak i odpowiedz na nie są tendencyjne) i spróbuj też może również, zdobyć się na chwilę refleksji i wyobrazić sobie, wykorzystując m. in. doświadczenie, co może się stać z tymi środkami jeśli zostaną w OFE, a zmieni się rząd ?

     3
   2. pnl

    Również zadaję sobie to jako jedno z podstawowych pytań (i wiele innych), dlatego chyba nie ma co za bardzo na razie sie ekscytować dopóki nie poznamy szczegółów. Brak możliwości decydowania o alokacji, czy zwrotu przed emeryturą wydaje mi się, że bardziej trafnie mogą być powiązane z IKZE właśnie m.in. (PTE). I tak pierwotne projekty jeśli dobrze pamietam zakładały, że środki z OFE będą przekazane na IKZE, z nie na IKE. Te wypowiedzi są bardziej spójne z zasadami obowiązującymi w IKZE, zwłaszcza w świetle tego co mówi premier np. o nienaruszalności inwestycji i możliwości wypłaty po osiagnięciu wieku emerytalnego, ale zdecydowanie za mało jest jescze szczegółów.

   3. gls44

    Wydaję się mnie, że jednakowoż dwa rodzaje IKE/IKZE funkcjonować będą musiały. Dwie podstawowe różnice pomiędzy IKE/IKZE i IKE-OFE są. Primo po pierwsze – obecnie funkcjonujące IKE/IKZE zlikwidowane w dowolnym czasie może być (po zapłaceniu odpowiedniego haraczu). W przypadku IKE-OFE umożliwienie wypłaty środków przed 60 rokiem życia jedynie spadkobiercom planowane jest (czyli niedostatecznie starzy żywi nie dostaną nic). I primo po drugie – IKE-OFE limit min 85% w akcjach na początku mieć mają. Potem, z upływem lat, ma być to zmniejszane. Tegoż limitu w obecnym IKE nie ma.

    Na marginesie, pewne przeczucie mam, że pewne ryzyczko wygenerowania sporej podaży akcji, przez tą jakże subtelnie zaprojektowaną operację wsparcia naszego ryneczku akcji, istnieje. OFE na początku roku około 85% w akcjach miały. Będą musiały min. 15% swoich portfeli do zapłacenia podatku przygotować. Pewnie na to obligacyjna część pójdzie. Zakładając, że ktoś jednak będzie w ZUS chciał być (a sądzę, że dużo antyPiSu może się na to zdecydować żeby przypadkiem ich środki nie sfinansowały obietnic wyborczych naszych ukochanych przywódców) 15% nie wystarczyć może. No i jeśli założymy, że średnio, zarządzający mieć w portfelu 90% akcji po operacjach ZUS/IKE/OFE będzie chciał to 16 mld akcji trzeba sprzedać będzie żeby 90% udział akcji w portfelach funduszy IKE-OFE. No ale to tylko przeczucie, więc mylić mogę się bo pełnej wiedzy nie mam.

 7. pnl

  Gdybyś znał podstawy funkcjonowania IKE lub chociaż przeczytał to co napisałem powyżej ze zrozumieniem to wiedziałbyś, że żadnego podatku przy wypłacie z IKE nikt nie pobiera (nawet Belki). Czyli albo teraz ten podatek będzie zdjęty albo wcale. Wiedziałbyś również, że w bardzo dużym stopniu od Twoich decyzji inwestycyjnych w tej kwestii będzie zależał końcowy wynik finansowy………. wydawało mi się, że to forum jest przede wszystkim dla aktywnych inwestorów………..

  2
  1. tinley

   Wybacz… Nie potrzebuję twojj rady co do wiedzy w aktywnym inwestowaniu w funduszach. gdybyś ty z kolei przyjął do wiadomosci fakt że rząd uzasadniał tą opłatę wyrównaniem szans ZUS i IKE to byś zrozumiał że wyrównanie szans w tym wypadku to pobranie podatku dochodowego lub opłaty wyrownawczej na końcu a nie na początku. I było to możliwe jak powiedział to Borys dzisiaj, ale rząd chcial tak a nie inaczej.

   1. pnl

    To nie była rada tylko stwierdzenie faktów.
    Co do ZUS i IKE to również fakty, są takie, że żaden rząd nie zrezygnuje z pobrania podatku, bez wzgledu na to czy zrobi to na początku czy na końcu. Jeśli zrobi to w ramach IKE to zdejmie na początku (15%), a jeśli zrobi to jak pierwotnie zapowiadał w ramach IKZE to odbierze to na końcu w skali takiej jakiej bedziesz się znajdował ( na dziś 18% lub 32%). Jeśli środki pozostałyby na OFE to również przy ich wypłacie w ramach emerytury każdy rząd zdejmie (18 lub 32%). Róznica jest taka, że w ramach IKE będziesz mógł je w razie potrzeby w całości wypłacić, w trakcie trwania programu będą w pełni dziedziczone przez dowolnie wskazaną osobę (również bez podatku), bedziesz mógł nimi aktywnie w tzw. międzyczasie pozarządzać……. w każdym innym przypadku masz niewiele do powiedzenia.

    2
  1. olejgujnar

   Dokładnie.
   Poprzedni odebrał 50% bez możliwości dziedziczenia, po prostu przesunęli prywatne środki do budżetu, znacjonalizowali oszczędności.
   Ten rząd uwłaszcza resztę środków OFE na prywatne konta, dziedziczne, gdzie można tym samemu zarządzać. Można też, jeśli się chce, przenieść całość do ZUS. Te 15% opłaty oczywiście jest wadą tego rozwiązania, ale opozycja gwarantuje rozwiązanie gorsze, więc alternatywą nie jest. Jedyna alternatywa to nowa krew, oczywiście nie żadne Wiosny czy inne Teraz, ale tego członkowie plemienia nie pojmą.

   1
 8. olejgujnar

  “Może kiedyś w przyszłości zasłużymy na rząd, który nauczy się trzymania swoich łapsk z daleka od oszczędności Polaków.”

  Panie Wojciechu oby! Tu pięknie wpisał by się Pana apel do opozycji o nie kandydowanie, trend jest pozytywny i należy zrobić wszystko, abyśmy nie cofnęli się do poprzedniego dziadostwa.
  Oczywiście starszyzna plemienna tusksich milczy na temat ich propozycji dla systemu emerytalnego czy podatkowego, tylko Andrzejek od jasnoty rozumi, że jak wrócą to podniosą podatki, oczywiście przez PiS.

  Dość wyważony artykuł na temat CPK https://www.rp.pl/Lotnictwo/190419504-Branza-poznaje-projekt-CPK.html, oczywiście dziadostwo jest przeciwne, bo jeszcze Niemce stracą.

  2
 9. cebeerxx

  @olej
  Wytłumacz mi jako obecnie pierwszy pisi propagandzista na tym blogu, dlaczego non stop szukacie potwierdzenia słuszności tego CPKu? Jest potrzebny? Ok, do roboty, jestem za. Ktoś wam rzuca kłody pod nogi pod tym Baranowem, paliwo wam z koparek spuszcza, łopaty kradną? A te względy osobiste rezygnacji Bartosiaka to co? Zakochał się w pięknej wieśniacze spod Baranowa i nie chciał jej zryć pola? 😉
  A może po prostu pisia bolszewia to zwyczajni nieudacznicy, których taka inwestycja przerasta i mam wrażenie, że usilnie szukają jakiś nieistniejących sabotażystów na których będzie można zwalić własną niemotę. Kaska rozdana Sebom i Karinom na lcdki Samsunga i gofry w Jastarni i podobno na rozruch inwestycji wartej 40 mld Bartosiak dostał 16 mln pln, w sam raz na parę biurek i samochodów służbowych. Przecież te niedojdy od 4 lat nie potrafią zorganizować jakiegoś ważnego przetargu i przedłużyć o kilkaset metrów pasa w Radomiu. Póki co, z tego co czytam najważniejszym wydarzeniem obecnego roku w temacie CPKu jest przeprowadzenie konsultacji społecznych. Autentyczne. Panowie, to są jakieś j…W 4/5 roku rządzenia oni przez 12 miesięcy konsultacje społeczne będą przeprowadzać.

  3
 10. Andrzej

  SKORO MOTEUSZ dał coś ludziom na prywatne konto i mogą robić z tym co chcą to ja poproszę -podam swój numer konta niech mi przeleje to na moje konto w banku , czytam tutaj pisiorów i nie wierzę że można być takim ASIOREM finansów ,żeby stwierdzić że moteusz robi przemeblowanie w OFE z korzyścią nie dla kiełbasy wyborczej tylko dla Kowalskiego ,

  2
 11. cebeerxx

  @olej
  A w temacie OFE to ty pisi czynowniku jakieś własne pieniądze masz czy znowu wyskakujesz tu jak dorośli o swoich słusznych obawach rozmawiają. Ja z żoną naciułałem na IKE 550 tys. i się zastanawiam czy jeszcze poczekać czy uciekać zanim zmieszają mi wszystko do jednego wora a za 4 lata rozdają na trzynaste 500+ na każde z 4ki dzieci oleguwnara czy inny prorozwojowy pomysł Matołusza.

  3
  1. pnl

   Zastanawia mnie czy w tym przypadku, mieszanie zasad zarządzania III filarem, czyli w tym przypadku straszenie utratą własnych oszczędnosci na IKE po ew. utworzeniu dodatkowego subfunduszu, który jest własnością prywatną (III filar), z zasadami obowiazującymi w II filarze (do pewnego momentu obowiązkowy) gdzie rządy miały i mają wpływ na to co dzieje się z tymi środkami jest celowe ? IKE powstały w 2004 i były odpowiedzią (zwolnieniem) na wprowadzony dwa lata wcześniej podatek, który obowiązuje do dziś, a jego autor z tego co wiem nie nalezy do partii tu wymienianej, a wręcz przeciwnie. Dlatego też poprzez siegnięcie do historii, chciałem uspokoić, wydaje się, że oszczędności prywatne (z punktu widzenia możliwości zawłaszczenia przez rząd) są dziś chyba bardziej bezpieczne niż były.

   1. cebeerxx

    To do mnie? Widzisz wiecznie wiszący u państwowej klamki bolszewiku, nigdy nawet ike nie miałeś to nie wiesz, że to póki co ja mimo miernoty tego polskiego grajdoła zaoszczędziłem do tej pory podatkowo na tym ike około 70 tys PLN. Co takie niemoty jak ty robią na giełdowym blogu? Modlą się, żeby ci dolar urósł?

    1. tinley

     ja mam kilka razy więcej, ale od wszelkich wynalazków z pieczątką kancelaria Premiera RP trzymam się z daleka i wolę zapłacić te 19% belki i mieć wolną rękę w przerzucaniu środków niż potem się głowic czy zaraz komuś znow nie strzeli do łba danina solidarnosciowa w wysokości 15 % od całości kapitału przy rozbiorze IKE tym razem. Za chwilę CPI strzeli na 3-4% i dopiero bedzie płacz ciułaczy obdarowanych trynastkami raz na kadencję.
     PIS to idealna emanacja mentalności pisowca. Każdy kto ma pienadze to wróg – poza tymi co dali przykład jak wyrwać miliony z panstwowego koryta. Dla nich tacy to kandydaci na pomniki. A pieniądze na to złodziejstwo to najlepiej ściągnąć ludziom z kont emerytalnych, ze składek zusowskich z przemielenia oszczędnośći Polaków w bankach i tak dalej i tak dalej.

     2
     1. cebeerxx

      Jestem przekonany, że CPI już obecnie wynosi dużo więcej niż oficjalne 1,7%. No chyba, że na lokomotywy. GUS to prawdopodobnie kolejny klocek partyjnej propagandy potrzebny do utrzymania niskich stóp i grzania gospodarki, poziom pasków TVP info.

      2
     2. tinley

      No dokładnie. Pewnie są tacy ludzie których koszyk inflacyjny sklada się z tego co wlicza do niego GUS. Tyle tylo że Polska dalej jest krajem ludzi których większa część głowi sie jak poskładać wydatki na leki, żywność i utrzymanie mieszkania. Inflacja uderza przede wszystkim w najbiedniejszych i ciułaczy.A czy GUS liczy ta inflację dobrze czy źel to już nie na moją głowę. Putin ostatnio wymienił szefa Rosstatu i od razu mu wskaxniki się poprawiły. Ktoś ma złudzenia że w kraju w którym prezydent ostentacyjnie łamie Konstytucję nie mozna zanżyć inflacji w czasach bezprecedensowego lania kasy na rynek, drożejącej żywności, prądu , paliwa i czynszów mieszkaniowych? ja zadnych złudzeń nie mam. 1% inflacji bodaj ze stycznia czy grudnia to jakis żart raczej uwzględniając nawet efekt bazy.

 12. Andrzej

  Czy pisiorki mogłyby mi powiedzieć , gdzie się podziało obniżenie VATu z programu wyborczego , gdzie jest podwyżka kwoty wolnej od podatku i reszta obietnic , ja nie chce 500 plus i swinia plus bo to nie jest wliczane do emerytury , kto tego nie rozumie to zrozumie na starosc jak doczeka sie lekarza na SOR albo specjalisty .

  1
 13. gs

  Większość czeka na korektę, a ona się nie pojawia…Osoby piszące posty ciągle podnosza poziom z którego ma zacząc się korekta w USA. Sielanka na giełdach trwa …., może komuś się uda trafić w jakiś średnioterminowy punkt zwrtony ?

     1. wider_swider

      Nie wiadomo natomiast zawsze jest większe prawdopodobienstwo utrzymania danego trendu niż jego odwrócenia. Jeśli otworzysz wykres roczny USA, Brazylia, Węgry a nastęnie Polska to nie będziesz miał wątpliwości gdzie obecnie mamy trend wzrostowy a gdzie boczny.

      Całkiem inną kwestią jest co się wydarzy w przyszłości.

  1. olejgujnar

   @konsultant121

   W Polsce (jak i całej Europie) podatki są zdecydowanie za wysokie. To jest skandal, że płacimy jednocześnie podatek dochodowy i konsumpcyjny (VAT).

   Co jest niezrozumiałe, to że część społeczeństwa psioczy na to, że im rząd obniża podatki. Bo to im PiS obniża, a przynależność plemienna do watahy “obrońców demokracji” nie pozwala im się cieszyć z zysków osiągniętych dzięki działaniom wrogiego plemienia.

   Nawet ci, którzy nie są bezpośrednimi beneficjentami programów społecznych czy obniżek podatków, korzystają na tym, że gospodarka się rozwija, przecież te pieniądze pójdą w ekonomię. To dlatego mamy taki wzrost gospodarczy, że poszedł impuls dzięki 500+ i mamy wzrost gospodarczy, teraz obniżka podatków to będzie kolejny impuls. Jak ruszy CPL i inwestycje z nim związane, to będzie kolejny. Ale ekonomiczni analfabeci z plemienia tusksich tego nie pojmą.

   1
 14. Guy Fawkes

  @Konsultant

  ”Słychać wycie….grubasy…”

  Jakie grubasy?
  Nie widzę, żeby któryś dobrze rokował na rynku. Widzę dla nich historyczną okazję, odpowiadającą ich ”talentom” jaka rzadko się zdarza, żeby w związku ze zniszczeniami katedry Notre Dame złożyli aplikację o posadę gargulca, płatną w dewizach. Emigracja to przecież szansa comme on!
  Zamiast marnować życie i trawić je na złudzeniach, mogliby nawet przejść do historii. :))
  https://img-ovh-cloud.zszywka.pl/0/0627/8290-gargulec—-notre-dame.jpg
  https://st3.depositphotos.com/7756402/12950/i/950/depositphotos_129506434-stock-photo-gargoyle-and-chimera-of-notre.jpg
  https://img.myloview.pl/fototapety/mruzac-gargulec-z-zepsutymi-zebami-400-84635282.jpg
  https://pankazek.files.wordpress.com/2011/12/reims_notre_dame_06.jpg

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzygacz

  1
  1. konsultant121

   Grubasy to takie gargulce gadające o swojej wyższości bo pińcset tysięcy na OFE uciułali:)) Pełna zgoda-niech przeznaczą na odbudowę świątyni! Odbudują nie w 100 lat a w 5 ! Swoją drogą to znak Niebios dla Francji i ci modlący się ludzie klęczący na paryskim bruku:(( Może to znak dla Wielkiego Tygodnia?

   1
 15. Guy Fawkes

  @Konsultant

  ”… znak…”

  Może i znak, ale ja przypuszczam, że może chodzić o wiele różnych spraw, z których jedną jest potrzeba politycznego zwrotu w beznadziejnym defensywnym pacie Microna z żółtymi kamizelkami przed wyborami. Teraz będzie się mógł okazać mężem stanu i odrobić jakieś punkty sondażowe tak czy nie? Już zapowiedział, że odbuduje katedrę w 5 lat. Dobrze, że nie w 3 dni.
  A przypuszczam, że pieczeni przy tym ogniu jest wiele.

  A tak by the way, w tym samym czasie palił się meczet Al Aksa, tylko na znacznie mniejszą skalę of course.
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Pozar-w-Jerozolimie.-Meczet-Al-Aksa-plonal-w-tym-samym-czasie-co-katedra-Notre-Dame

  Sam nie wiem, czy to jeszcze zbieg okoliczności, czy już znak?

  1
  1. tinley

   Jak każdy populista woli drenowac ludziom oszczędnosci inflacją przy niskich stopach i pompować PKB laniem taniego pieniadza. Ja bym wyeksportował nasza ekipę w tamte rejony. Glapcio z Łonem w FED, nasz szef GUS do BLS i Mateuszek od programów socjalnych. Takich trzech jak ich dwóch to nie ma ani jednego a świecie. trump byłby wniebowzięty. PKB pod 5%, niska inflacja, niskie stopy, 7% wzrost płac, giełda 20% wyżej niż obecnie. Potem nagroda Nobla albo nagroda Darwina. W Polsce ten eksperyment przejdzie niezauważony a w takiej gospodarce jak USA nie przejdzie bez echa 🙂

   1
 16. Andrzej

  Wzrost koszami nigdy nie jest trwały , nie ma na rynku kapitału który dzien w dzien będzie robił ponad miliardowe obroty i to nie na 1-2 sesjach , bawią sie tylko i wyłącznie kontraktowcy i zarobienie na takim rynku to jak rzut monetą

  1
 17. tmoore

  @WB:
  Niestety a może “stety” nie zgadzam się co do diagnozy – pieniądze trafia na IKE gdzie są dziedziczone i można decydować o strategii inwestowania. Będzie co prawda potrącona prowizja ale reszta będzie moja a więc to bardziej uwłaszczenie nie kradzież. Najbardziej można by to opisać pieniądze z OFE za prowizję zostaną zmaterializowane a były bardziej wirtualne. To dobra wiadomość dla giełdy a nie zła. Nie zgadzam się z Panem z rzadka ostatni raz przy Chinageddonie co do którego mialem wątpliwości bo Chiny po prostu nie są żadnym krajem rozwijającym się – a więc nie pasowały do “teorii olimpijskiej” . Siedzą na ciemnej stronie księżyca i może coś już kopią? Tak więc zabór pieniędzy byłby dla giełdy szkodliwy – czyli dematerializacja, tutaj jest proces odwrotny – materializacja.

  2
  1. Raffmo

   @tmoore
   Analogia “najbardziej można by to opisać pieniądze z OFE za prowizję zostaną zmaterializowane a były bardziej wirtualne.” jest niepoprawna.

   Przecież środki i papiery w OFE są rzeczywiste. Nie są to wirtualne zapisy. Natomiast państwo proponuje Ci utrzymać rzeczywiste środki, ale za 15% prowizję bądź przenieść je do czarnej dziury w ZUS gdzie staną się wirtualnym zapisem, który za kilkadziesiąt lat może się stać się zobowiązaniem bez pokrycia.
   Czyli jednak jest to kradzież.

   1
   1. olejgujnar

    Środki OFE były środkami publicznymi (wg. polityków, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i całej reszty tej dziadowskiej ‘elyty’), środki na IKE są prywatne. Różnica jest zasadnicza, zostajemy uwłaszczeni na oszczędnościach emerytalnych.

    1
 18. gladiator

  Co do OFE, posiadania środków na prywatnych kontach i innych bajkach opowiadanych przez polityków trzeba pamiętać o jednej rzeczy: nigdy w historii nie zdarzyła się taka sytuacja że gdy cokolwiek zostało odebrane obywatelowi pod przymusem ( podatek, składka ZUS itp.) – żeby obywatel miał do tego dostęp, poza wirtualnym. Takie są fakty. Natomiast marzenia nie są karalne, marzyć każdy może.

  1
 19. tmoore

  @Raffmo -Przecież środki i papiery w OFE są rzeczywiste.
  Jeśli były rzeczywiste to je sobie zabierz. A przecież po zmaterializowaniu na IKE będziesz je mógł zabrać albo dziedziczyć. Nie należy mieszać opcji politycznych z kasą i jej zarabianiem – tutaj ewidentnie będzie sytuacja lepsza. Dodatkowo instytucje finansowe, które prowadzą IKE np PZU,PEKAO, ING też zarobią. Resztę wypowiedzi załatwił za mnie olegujnar :}}

  1
     1. olejgujnar

      Tak, ja nie rozumiem. Realność środków OFE pokazał Tusk w 2014 – wziął sobie 50% i co mu zrobisz?
      @tmoore pisał nie o tym, że OFE ma papierki z Monopoly, a o tym, że środki w OFE z punktu widzenia klienta są wirtualne – nie możesz ani nimi zarządzać, ani ich wypłacić, a rząd w każdej chwili może je sobie przepisać, bo to środki publiczne. IKE to prywatne konto użytkownika, możesz te pieniądze dziedziczyć, zarządzać, możesz je w każdej chwili wypłacić, płacąc Belkę. Więc to jest realny składnik majątku właściciela, OFE nie jest.

 20. Andrzej

  Ładnie MOTEUSZ zrobił wodę z mózgu lemingom ,że dostaną na WŁASNE KONTA jakieś WŁASNE PIENIĄDZE z OFE , hahahhaahah , OFE i twierdzę tak od samego początku jak Tusk sie za to zabrał zostaną do zera zabrane , problem jedynie jest taki że TUSK zabrał obligacje a teraz OFE ma 85% w akcjach ,proponuję mądralom ,żeby mi wytłumaczyli jak te rzeczywiste pieniądze mogę sobie zabrać i reszta Polaków, to biorę jednego dnia i przelewam na własny ROR nawet pomniejszając o te 15% .

  2
 21. Andrzej

  będzie dziura BAUCA tylko trochę opóźniona sztuczkami ksiegowymi , na razie podnoszą i zajumali co się da więc przyszły rok jakoś przebiedują ale jeszcze przed wyborami ruszą kolejne grupy do straajków skoro pisiorki mają tyle kiełbasy wyborczej że starczy dla kadego , najwyżej benzyna będzie po 7 zł , skąd te pisiorki na wszystko biorą to ja nie mogę wyjśc z podziwu , 16 mld dopłacą do prądu , 40 miliardów na 500 plus dla milionerów , 10 miliardów dadzą nauczycielom a następni czekają już w kolejce i przebierają nóżkami , a przecież RZĄD żeby dać musi najpier komuś zabrać, chyba że forumowe mądrale powiedza mi SKĄD RZĄD MA WŁASNE PIENIĄDZE NA DAWANIE?

  3
 22. Andrzej

  Średnioroczna stopa zwrotu na subkoncie w ZUS wyniosła 4,4 proc., a w OFE 3,26 proc., wynika z obliczeń firmy Analizy Online.

  Dane te obejmują lata 2014-19, a więc od pierwszej reformy funduszy emerytalnych, przeprowadzonej przez rząd PO-PSL. Wówczas zmieniła się polityka inwestycyjna OFE, które gros aktywów musiały lokować w akcje. Po drugiej reformie, którą planuje rząd PiS, a która ma wejść w życie od 2020 r., OFE zostaną przekształcone w otwarte fundusze inwestycyjne, a 85 proc. pieniędzy przyszłych emerytów trafi na indywidualne konta emerytalne (IKE). To scenariusz domyślny, bo każdy będzie mógł zdecydować, że pieniądze zostaną przeniesione do ZUS.

  SPRAWA jest bardzo jasna , na tym etapie DOMYŚLNIE mają cię zapisać do IKE i pobrać 15% ze 160 mld WYCEN bo wiadomo ,że realnie nikt nawet połowy by nie wyjął z akcji .

  1
 23. Andrzej

  TAK samo jak MOTEUSZ DOMYŚLNIE każe każdego zapisać do PPK żeby jego koledzy którym dał grant 20 baniek w Warszawie mogli rzucać koszami i być monopolistami na naszych FW20 , ale ciemny lud nawet nie rozumie ,że pieniądze na OFE szły ze składki do ZUSu a teraz MOTEUSZ zajumie im DOMYŚlnie z pensji co miesiąc i liczy na 16 mld z pensji Polaków zabranych rocznie , zobaczymy czy się nie przeliczy z kolegami ,wydaje się ,że za dużo 500 plus to i świnia nie zje.

  1
   1. tinley

    Ja po żadnej. Zawsze głosuję na bezpartyjnych. Ale teraz zagłosuję na tych którzy odsuną tą stonkę od władzy i przede wszystkim rozlicza. Kiedyś plułem jadem na PSl, kuso patrzyłem na PO ale to co teraz wyprawia ta pisia banda. TO złodziejstwo, ta pazerność, łamanie prawa, bezczelnosć i chamstwo to po prostu szczyt. A wszystko uchodzi płazem bo karmią im podobnych pińcetplusem i wczesnymi emeryturami. Kiedyś to się wsystko zje..bie i dopiero bedzie płacz.

    2
     1. tinley

      przypomnieć ci jaka była awantura gdy Tuske chciał wsadzić swojego piarowca wstawić do Orlenu? przez tydzień walono w Peło pałami najcieższego kalibru. Ze nepotyzm, że złodziejstwo że dojarnia…. A teraz? proszę. Sadurska w PZU, karuzela prezesów, żony, kochanki, bracia, siostry… Wszystko obsiadło spółki jak stonka i żre. Tyle było jazgotu że Gronkiewicz machlaczyła przy kamienicach. I co się okazało? prominentni pisowcy juz mieszkają w tych kamienicach. Po nazwiskach? kazdy sam sobie wynajdzie rodzinę prezesa dużego banku, znanego europosła i wielu innych. Nie wiedzieli że ludzi stamtad silą eksmitowali? Oczywiscie ze wiedzieli. I nic nikomu nie przeszkadza. Wiecie co jest w tym wszystkim najgorsze? Że Polska nie ma problemu z politykami. Polska ma problem z Polakami bo społeceństwo, które tak się demoralizuje że za 500zł pozwala na łamanie prawa to nie jest zadne społeczeństwo. TO banda zatomizowanych jednostek żyjących tylko po to aby dopchać się do koryta. A prawo, wartości, zwykła ludzka przyzwoitość? Who cares?
      O poprzednich rzadach dużo można złego owiedzieć – zwłaszcza o PSL za Pawlaka która przypominała organizację mafijną, ale to co teraz jest to już jest jakaś moralna zgnilizna. I jeszcze ta bigoteryjna, prostacka obłuda i zaklamana religijnośc. Obrzydliwosć

      5
 24. cebeerxx

  Z dzisiejszego dnia i mojego doświadczenia. Czas oczekiwania na badanie na SORze w Warszawie dla ludzi, którzy często zostali przywiezieni karetką i wniesienia na noszach wynosi na chwilę obecną nawet kilkanaście (!) godzin. To nie żart. Na głupiego okulistę, którego w ciągu 15 minut robi się w przerwie między zakupami w galerii trzeba przez NFZ czekać 2-3 miesiące. A ta pisia banda wydaje lekką ręką 40 mld rocznie na gofry w Mielnie i nowego lcdka dla Sebów i ich Karyn. Rok w rok równowartość atomowego lotniskowca US Army albo CPK włącznie z infrastrukturą.

  3
  1. Andrzej

   Ja wiem z własnego przykładu , żona miała podejrzenie zawału , 6 godzin w nocy na SOR , masakra nikomu nie polecam , totalny syf a wszędzie do lekarza i dentysty prywatnie , kiedyś czytałem że rząd nic nie da więcej na służbe zdrowia bo Polacy drugie tyle wydają na prywatne leczenie ale weź tym od 500 plus na swinie to wytłumacz i żeby nie było że popieram popaprańcó z PO i PSLu ,

   ALe powiem Wam jeszcze lepszy numer , żaden zarządzający ani fundusz nie wygra w długim terminie z indeksem , więc wiadomo o co chodzi , o kasę i prowzije od kasy niczyjej , MOTEUSZ przelej mi i żonie po te 10 000 na konto minus 15% to sobie na fajne wakacje pojedziemy bo na emeryture z ZUSu i OFE to ja nie liczę .

   2
  1. olejgujnar

   Wyborcza ujawnia: środki w ZUS nie są dziedziczone. Mają nosa te cwaniachy z wybiurczej, dobrze, że to wyśledzili, bo nigdy byśmy na to nie wpadli.

   Przecież ta reforma nie polega na przeniesieniu środków do ZUS, ZUS to opcja, ale domyślnie środki trafią na konta indywidualne IKE. Że też ludzie mają do siebie tak mało szacunku i czytają dalej te szmatławce, które nagminnie mijają się z prawdą.

  1. olejgujnar

   Tak, nie doczytałem do końca, bo nie jestem zarejestrowany na wybiórczej i się tam nie zarejestruję. Napisz mi, w jaki to sposób państwo przejmie środki z IKE za pomocą subkonta ZUS. Przypomnę Ci tytuł artykułu: “”Wyborcza” ujawnia: po reformie PiS nasze oszczędności z OFE przestaną być dziedziczone. Wszystko przejmie państwo”. Dalej.

  2. pnl

   Jak napisałem wczoraj w IKE środki “w trakcie trwania programu będą w pełni dziedziczone przez dowolnie wskazaną osobę ( bez żadnego podatku)” mogę jeśli będę miał taki kaprys wskazać np.sąsiadkę. Natomiast w ZUS i OFE są ściśle określone zasady dziedziczenia środków (takie same dla obydwu instytucji).
   Po osiagnięciu wieku emerytalnego (min. 60 lat i min. 5 lat wpłat) w IKE mogę zgromadzone środki wypłacić bez żadnych podatków. Jeśli wypłacę wcześniej będzie się to nazywało zwrotem i zostanie obciążone “Belką”.
   Zakładam, że pojawią sie tu jakieś ograniczniki w postaci np. wysokich opłat manipulacyjnych w pierwszych latach, dot. środków przekazanych z OFE na jakieś dodatk. subkonto w IKE (tak to sobie wyobrażam), opłaty będa miały za zadanie powstrzymać obywateli zwłaszcza z plemienia Tusksich 🙂 przed masowymi zwrotami na ror-y, które już teraz deklarują.

   1
   1. olejgujnar

    Te masowe wypłaty z IKE były by piękną, patriotyczną inicjatywą. Może udało by się, dzięki podatkowi płaconemu przy okazji tych wypłat, zredukować nasze zadłużenie w walutach obcych, bo mamy je zdecydowanie zbyt wysokie a kryzys idzie. To byłby piękny gest części społeczeństwa 😉

 25. dino54

  Duzo pisania a ty jestes uprzedzony i tak nie uwierzysz.Gazety pisaly ze w ZUS leza pieniadze na subkontach a nie wszyscy spadkobiercy sie zglaszaja bo nie wiedza. W zeszlym roku zus wylacil 350mln tym ktozy sie zglosili.

  1. olejgujnar

   I w jaki sposób pokazuje to, że “po reformie PiS nasze oszczędności z OFE przestaną być dziedziczone. Wszystko przejmie państwo”?
   Bo jak dla mnie to sam sobie udowadniasz, że artykuł wybiórczej, który to zalinkowałeś jako argument w dyskusji, to czyste kłamstwo. Bo IKE jest dziedziczone, a nawet jak się przeniesie środki to ZUS to coś się dziedziczy. A wybiórcza twierdzi, że po reformie nic się nie dziedziczy. Gdzie tu spójność w Twoim rozumowaniu?

  1. olejgujnar

   Dino, o jakim nierozumieniu Ty piszesz. Wkleiłeś artykuł, którego tytuł jest bezczelnym kłamstwem. Do tego sam zaprzeczasz swoim tezom i nie jesteś w stanie odpowiedzieć na proste pytania. Napiszę Ci parę faktów:

   – środki w IKE są prywatne i w pełni dziedziczne,
   – środki w OFE i ZUS są publiczne i (aktualnie) dziedziczne w ograniczonym zakresie. Do tego w każdej chwili może się to zmienić.
   – reforma przeniesie środki z OFE (publiczne) na konta to IKE (prywatne), strzygąc je o 15% opłatę
   – opcjonalnie, będzie można przenieść środki zamiast do IKE to do ZUS, każdy zdecyduje o tym indywidualnie. W takim przypadku nie będzie strzyżenia.

   Nie podoba mi się ta opłata 15%. Ale jest to o niebo lepsze rozwiązanie, niż “reforma” miernot z poprzedniego rządu i nie mam żadnych powodów sądzić, że kiedykolwiek zaproponowali by oni lepsze rozwiązanie. The end.

 26. dino54

  Robisz mi wyklad ktory mnie wcale nie interesuje bo OFE i IKE mnie osobiscie wcale nie interesuja, bo mam swoje PPE myslalem ze moze ktos podal Ci haslo do wyborczej skoro mi robisz wyklad to myslalem ze po przeczytaniu artyklu.Ja haslo owszem moge podac ale tylko jeszcze 3 osobom ale nie na forum.

  1. pnl

   nie warto go czytać, artykuł jest mocno tendencyjny, a rzeczywistość jest taka, że “opłata przekształceniowa” (15%) w przypadku IKE zastępuje podatek, którym już te środki nie będą obciażone przy wypłacie.
   W każdym innym rozwiązaniu czyli np. gdyby było możliwe pozostawienie w OFE czy przekazanie do ZUS emeryt przy wypłacie zapłaci podatek dochodowy (18 lub 32). Jeśli chce uniknąć tej opłaty (15%) może przekazac środki do ZUS (ale zapłaci przy wypłacie). Trudno mi sobie wyobrazić rząd, który środki zgromadzone na OFE, przy gromadzeniu których nie płacilismy podatku, (dlatego, że miał być zapłacony w przyszłości) zwolniłby z tego podatku…..

   1
   1. olejgujnar

    Ten artykuł nie jest tendencyjny, tylko jest ordynarnym łgarstwem. Tytuł to czyste kłamstwo.

    Dzięki za wytłumaczenie mechanizmu opłaty 15%, bo dotychczas tego nie rozumiałem, co rząd rozumie przez mówienie, że bez niej środki przeniesione do IKE były by uprzywilejowane w stosunku do tych w ZUS. Środki z OFE miały być wypłacane w postaci emerytur, więc były by opodatkowane podatkiem dochodowym. Środki te pochodzą ze składek obowiązkowych. Wypłaty z IKE są wolne od podatku po przejściu na emeryturę, ale to są wpłaty dowolne. Część ubezpieczonych zrezygnowała z OFE, bądź nigdy do nich nie przystąpiła i całość swojej składki obowiązkowej płaciła do ZUS. I teraz, gdyby nie było opłaty 15%, to Ci, których środki z OFE zostaną przeniesione do IKE nie zapłacili by żadnego podatku przy ich wypłacie. Tak więc byli by na +, a Ci, którzy płacili całość do ZUS, byli by pokrzywdzeni, bo przy takich samych dochodach i wysokości składek zapłacili by wyraźnie więcej podatków. Czyli jest to w miarę sprawiedliwe rozwiązanie, w sumie ciężko wymyślić coś bardziej sprawiedliwego.

    1. pnl

     Z tym tytułem nie chciałem być tak dosadny, miałem też się już nie udzialać na ten temat, ale do aktywności skłoniła mnie również tendencyjna sklejka, którą zobaczyłem w szczujni (dziennikarka J. D-O.), która biczowała polityków strony rządowej 15 % opłatą przekształceniową, z których większość nie radziła sobie z wytłumaczeniem tematu, a Ci z opozycji , oczywiście też nie znając zasad funkcjonowania IKE i odpowiadając na zarzuty strony rządowej, pletli coś np. o prawie kaduka i tym, że nic obywatelom wcześniej nie ukradli bo w ZUS mają zapis na koncie w tej samej wysokości.

     1. olejgujnar

      Ja piszę dosadnie, bo raz, że mam taki charakter, a dwa to łgarstwa mnie drażnią, zwłaszcza, jeśli łżą kanalie na szkodę nas wszystkich. Ja od dawna nie czytam tych wszystkich dziadowskich mediów, więc ten tytuł mnie dość zszokował, bo nie wiedziałem, że szuje są tak bezczelne. Często słyszę, że w TVP kłamią, ma ktoś przykład tak ordynarnego kłamstwa z TVP?

      Co do dziedziczenia z ZUS, to jest to śmiech, to są środki publiczne i politycy zmienią to jak im się tylko nadarzy okazja. Ta reforma buduje majątek społeczeństwa, my potrzebujemy kapitału, bo mamy go dramatycznie zbyt mało i ta reforma pomaga go budować.

 27. olejgujnar

  Panie Wojtku, proszę przeczytać wpis pnl i mój powyżej, myślę, że nie można mówić o “zaborze oszczędności” w kontekście opłaty 15%, brak jej byłby niesprawiedliwy z punktu widzenia części społeczeństwa.

   1. olejgujnar

    Ja też z tego wpisu nie do końca zrozumiałem motywacji tej opłaty, dopiero teraz uświadomiłem sobie, że przy braku opłaty część ludzi płaciłaby wyraźnie więcej podatku niż inni i to na podstawie decyzji, które podjęli w przeszłości, gdy nie mogli wiedzieć, że będą one podatkowo niekorzystne. Ja nie widzę, jak to inaczej rozwiązać w prosty sposób.

 28. dino54

  Skladki przynalezne do Ofe zostale przelane do ZUS na specjalne subkonta.Kazda zlotowka na subkoncie jest dziedziczona przez spadkobierce w razie smierci wlasciciela subkonta.Wzeszlym roku ZUS wyplacil 350mln spadadkobiercom.Kto chce niech wierzy kto nie jego sprawa.Gazety jakis czas tem pisaly ile pieniedzy lezy na sbkontach w zus bo spadkobiercy nie wiedza ze moga sie ubiegac.

  1. pnl

   Nikt nie twierdzi, że w ZUS na subkoncie nie są dziedziczone ale zasady nie są tak liberalne jak w IKE np. możliwość wskazania dowolnej osoby do całości (bez podatku), w ZUS są częściowe uregulowania dotyczące spadkobierców.

 29. dino54

  Chcialem zapytac bo wyborcza pisze ze pieniadze z OFE przelanena subkonto w ZUS jest dziedziczone w przypadku smierci uczestnika a nie bedzie dziedziczone w przypadku gdy ktos zapisze sie do Zus nie do JkE gdzie klamstwo

  1. olejgujnar

   W tytule. Tytuł to kłamstwo.
   Do tego, jeśli pisze, “ze pieniadze z OFE przelanena subkonto w ZUS jest dziedziczone w przypadku smierci uczestnika”, to jest to też kłamstwo. Bo dziedziczone są tylko, gdy śmierć nastąpi przed przejściem na emeryturę. Jeśli umrzesz 1 dzień po przyznaniu emerytury, nic nie dziedziczysz.

   1
  1. olejgujnar

   Dobrze, że zgadzamy się, że tytuł to kłamstwo.

   Co do dziedziczenia, https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1043203,dziedziczenie-skladek-ofe-dziedziczenie-skladek-zus.html twierdzi: “Zarówno spadkobiercy prawni, jak i inne osoby wskazane przez członka OFE odziedziczą środki z Funduszu (i ZUS) tylko wtedy, gdy członek OFE umrze jeszcze przed przyznaniem mu świadczenia emerytalnego.”

   https://bankowymokiem.pl/posts/wszystko-co-nalezy-wiedziec-o-dziedziczeniu-skladek-z-ofe-i-zus/ pisze o wypłącie gwarantowanej, która jest wypłacana gdy śmierć nastąpi max 3 lata po przejściu na emeryturę proporcjonalnie do czasu, jaki upłynął od przejścia. To nadal nie zmienia postaci rzeczy, jest to imitacja dziedziczenia a stwierdzenie „ze pieniadze z OFE przelanena subkonto w ZUS jest dziedziczone w przypadku smierci uczestnika” bez dopowiedzenia tych ograniczeń jest kłamstwem.

   Mniej dla siebie choć trochę szacunku, to Ty im płacisz za informacje, a nie oni Tobie za tłumaczenie ich łgarstw.

   1

Dodaj komentarz