Zbliża się wzrost zmienności na rynku walutowym?

Z dużymi oporami ale jednak EUR/USD dostosował się do sugestii sprzed 4 tygodni (“Czy obligacje pociągną dolara?“) i wyszedł na nowe 22-miesięczne minimum. Marcowa “luka” względem rentowności obligacji skarbowych została w dużej mierze zamknięta, więc ten argument za umocnieniem dolara względem euro można już chyba uznać za zużyty.

Warto zwrócić uwagę na znaczący spadek zmienności, do którego doszło ostatnio na rynku walutowym. Równie niska co obecnie miesięczna średnia FX Euro Volatility Index była w okresie minionych 12 lat jedynie dwukrotnie: latem 2014 i latem 2007.

W obu przypadkach po takim spadku zmienności w przeciągu następnych 3 kwartałów dochodziło do bardzo silnego ruchu EUR/USD o 25-30 centów. W latach 2014-15 dolar się silnie umacniał, w latach 2007-2008 – silnie osłabiał. Który kierunek EUR/USD wybierze teraz? Można znaleźć argumenty za obu wersjami (patrz “EUR/USD najniżej od 17 miesięcy“, “Kiedy sprzedać dolary?“, “Euro słabnie po ogłoszeniu przez ECB trzeciej rundy TLTRO“, “Nerwowo na dolarze“, “Kiedy szczyt dolara w ramach cyklu Kitchina?“). Osobiście myślę, że na razie bezpieczniej jest trzymać się
– przynajmniej do czasu wyborów do parlamentu europejskiego za miesiąc? – dominującego od 15 miesięcy trendu, licząc na to, że z dolara w domniemanej końcówce tego trendu da się jeszcze coś wycisnąć.

Podsumowanie: kurs EUR/USD kontynuował rozpoczętą w styczniu 2018 cykliczną zniżkę. Spadek w ostatnim miesiącu średniej wartości FX Euro Volatility Index do wartości równie niskich co latem 2014 i latem 2007 sugeruje wzrost prawdopodobieństwa powrotu dużej zmienności na rynku walutowym w najbliższych miesiącach.

Komentarze

 1. mac-erson

  Ten wzrost zmienności w najbliższym czasie pary USD/Euro może być zrealizowany np. jakąś V-ką odwracającą trend umocniania dolara. Np. przyspieszenie spadku do strefy 1.07-1.08 i zdecydowany odwrót w drugą stronę z dynamiczną hossą. Taki scenariusz mógłby wpsaować się w korektę w maju na rynku akcji a następnie rozpoczęciem silnej hossy.

 2. slow2006

  macerson
  patrzac na ta Twoja wielka korekte srodowa to spadlo 0,25 % od szczytu, robi wrazenie. jezeli dzisiaj ma byc wzrost, to co zostanie z tego mega spadku ? Mowisz ze w poniedzialek zjazd ?

  K O L E J N Y ? 😀

  1. mac-erson

   slow2006
   Wiadomo, że odwracanie trendu średnioterminowego trwa kilka dni. Twój Nasdaq100, któy śledzisz spadł wczoraj ponad 1% od lokalnego szczytu, Sp500 od szczytów 2940 na 2920 0.7% tak więc troszkę więcej niż piszesz. Nie ważne. To jest tylko projekcja, która może a nie musi się spełnić.
   Dodatkowo projekcja pokazuje punkty zwrotne na razie dosyć przyzwoicie ale zasięgów ruchów do końca nie.
   W każdym bądź razie powodzenia w inwestycjach 😉

 3. podczaszy1

  Mam coraz więcej wątpliwości co do kontynuacji jakiś wzrostów na wigu-20. Wykresowo potrafię je sobie wyjaśnić, ale patrząc na to co się dzieje na rynku to już trudniej. Niby nie mam problemu, bo i tak nie gram, ale trochę mnie to męczy.

    1. wider_swider

     Ja nie narzekam jeśli chodzi o DT. Gdyby nie on to od kilku miesięcy stałbym w miejscu. Co do bycia w błędzie to kwestia indywidualna. Z punktu widzenia średnioterminowego “czekanie na zajęcie pozycji” mnie wogóle nie męczy. Wystawiam zlecenia i zajmuje się innymi sprawami.

  1. karnak

   Tak by wychodziło z wykresu EURUSD, który zamieściłem niżej.
   Z drugiej strony nie ma sygnału do większej korekty w Stanach – pokazywałem wczoraj.
   I bądź tu mądry przewidzieć co wybierze rynek.
   Cóż trzeba czekać i się podłączać, jak padną sygnały.

   2
 4. slow2006

  hiperbola jezeli trwa to pol roku, zreszta w 2000 widac przykladowy wzrost

  macerson, zgadza sie od szczytu 1%, zle w glowie policzylem, ale mysl zostaje ta sama

  podczaszy w grudniu tez robili dziwne ruchy jak wszystko spadalo, ale racja wzrosty coraz mniej realnie wygladaja, moze o to chodzi

 5. mac-erson

  slow2006
  Ja się generalnie średnioterminowo z Tobą zgadzam. Rozpędzimy się do hiperboli w perspektywie 2020-2021. Tylko na razie zrobiliśmy 1-kę i powinni jeszcze coś postraszyć przed dalszymi wzrostami. Ot cała róźnica między nami.
  Nasz rynek najbardziej wskaźnikowo przypomina mi początek 2003r. tak więc według tego stanu powinniśmy ruszyć ostro UP gdzieś od połowy 2019r.
  Strategia Karnaka kup i zapomnij też jest moim zdaniem świetna no ale czlowiek jest głupi i próbuje kombinować. Efekty często są gorsze od tej najprostrzej strategii 😉

 6. Andrzej

  mając 1,11 eur/usd jakoś wątpię żeby zleciało te 30 figur do 0,8 za eur/usd , więc zostałby tylko jeden kierunek , ale do tego potrzeba FEDu i zakonczenia cyklu podwyżek stóp
  na tą chwile eur/usd powinno zaliczyć technicznie 1,04 i może wtedy z silnym dolarem USA wpadnie w mini recesję i będzie te 25 figur w grórę , ale NIE MA CO WRÓZYĆ a reagować , wrózy od grudnia macerson i wiadomo jakie doły MA , chociaż według NIEGO jest zarobiony INACZEJ , urosło 600 pkt w USA przez 4 miesiące a on WRÓZY KRACH i przy spadku 20 pkt mówi że w KONCU TRAFIŁ , parodia

  1
  1. mac-erson

   Panie Super Trayderze nie ma co zaglądać do czyjegoś portfela zajmij się swoim. Nie wróżę zadnych krachów a piszę o korekcie całego ruchu, opisuję ostatnio pewną projekcję i jej sprawdzalność.
   O Twoim reagowaniu piszesz cały czas tylko nic z tego nie wynika.
   Jak jesteś taki kozak i zarobiony grubas napisz jakąś twoją reakcję. Sprawdzimy.

   1. Andrzej

    Ty byś i tak nic nie zrozumiał bo jesteś jeszcze na etapie gracza szukającego szczytu w trendzie wzrostowym , dlatego nie będę tracił czasu bo ty masz braki fundamentalne z podstawy w przedszkolu giełdowym, pozdrawiam i życze dużych zysków , w końcu spadnie obyś miał wtedy jeszcze depozyt ,

    PKB USA 3,2 % już widze w tym roku jak DUZI oddadzą premie roczne .

 7. Andrzej

  W pierwszym kwartale 2019 r. zysk netto XTB wyniósł 763 tys. zł, o 99 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2018 r.
  Przychody brokera zmniejszyły się o 64 proc. do 40,89 mln zł. Spółka odnotowała 208 tys. zł straty na działalności operacyjnej, wobec 72,7 mln zł zysku przed rokiem.
  UWAŻAJCIE na brokerów bo widać jak zyski zdemolowała im ESMA

  Może ta zmienność jest też związana z tym ,że w EUROPIE wprowadzili ESMA i już macie wyniki , a 40% obrotu robiła Europa na rynku , nie ma lewara nie ma obrotów i nie ma zabawy .

  1
 8. Andrzej

  U nas koleny tydzień to znów MAJÓWKA więc wiadomo ,ze będzie jak w tym tygodniu , zerowa zmiennośc , zostaną automaty na dyżurze i gra o 10 pkt w ciągu sesji przy 100 mln obrotu , tylko dla NAJLEPSZYCH TRADERÓW golasów , GRUBI wypoczywają z zysków .

 9. podczaszy1

  IMO możliwe są dwa warianty w przypadku dalszego wzrostu.
  1/. Wzrost 2082-2420 to A, a od 2420 do wczoraj to B i pozostaje w grze C w górę.
  2/.Wzrost 2082-2355 to jedna trójka potem X do 2221 pkt i od 2221 pkt druga trójka, w której jesteśmy już w C.
  Pierwszy wariant to wzrost trochę wiekszy, a drugi to wzrost trochę mniejszy.

 10. podczaszy1

  W przypadku gdyby indeks nie poszedł w górę będę musiał przyjąć,że od 2082 pkt do 2420 mieliśmy korektę typu np. trójka od 2082-2420 i druga trójka 2286 do 2413/ tu relacja 1 do 0,382 punktów/ lub trójka 2082-2352 i druga trójka 2221-2413 pkt.

 11. wider_swider

  Bardzo ładna bycza końcówka tygodnia. Gratulacje dla wszystkich odważnych którzy zaryzykowali na 2350. To było dobre miejsce, ale ja wciąż oczekuję pogłębienia 2288. Może w przyszłym tygodniu kolejny raz pozwolą dobrać shorty na 2400.

  1. mac-erson

   Ja dzisiaj zadowolony. odnowiłem Shorty SP500 zamknięte rano 14pkt. wyżej. Zawsze coś 🙂
   Zamknąłem połowę S z oliwy i w poniedziałek przerzucę to na NSQ-a.
   Moja projekcja cały czas działa i zbliża się do punktu 0.

    1. mac-erson

     Hej gdzieś tam komuś odpisałem w formie żartu. Jasna sprawa, że analizuje rynki od jakiegoś czasu i nie pojawiło mi się żadna przesłanka ki temu żeby zmienić swoje decyzje i koncepcję. Cały czas oczekuje zejscia i w US i w PL myślę że next week powinno się już zacząć na dobre.
     Gdyby takie zejście się nie odbyło w maju i zaczęła się teraz jakaś hiperboliczna hossą o której trąbi slow to oznacza, że do analiz się nie nadaję i czas zmienić hobby 🙂

     1
 12. slow2006

  jak nie zobacze nowych szczytow w USA to sie zdziwie, jak nie dzisiaj to w przyszlym tygodniu, i plan hiperboli nadal w grze pomimo niektorych osob szydzacych i bezproduktywnych.

  osoby z eskami czy to w USA czy w Warszawie, zycze im powodzenia. eski ani nie placily, ani nie placa i raczej nie beda placic, jak dlugo nie wiem,

  w20 to taki index, po cichu, w godzine zrobi 2 % a w ciagu dnia bedzie spadal albo sie kisil

  1. mac-erson

   Wiesz slow ja raczej widzę szydzenie z S-kowiczów. Mamy różne wizje rozwoju sytuacji w najbliższych tygodniach i na tym polega giełda nie ma co szydzić każdy ma prawo wyrazić swoją opinię i strategię. Też oczywiście życzę powodzenia i otwartej głowy w przyszłym tygodniu 🙂

  2. artysta_malarz123

   sam powiedz, jak można pisać od dwóch tygodni o hiperboli, która się jeszcze nie zaczęła ? widzisz wzrosty ok, ktoś drugi widzi spadki, a w którym kierunku pójdzie rynek – okaże się. to prawda, w stanach indeksy są coraz wyżej ale do hiperboli jeszcze brakuje.
   co do szydzenia – nie masz niczego sobie do zarzucenia ?

 13. slow2006

  yyy jak mozna nie szydzic z zajmowania co tydzien stratnej pozycji na ES, oraz zaklinania trendu od 3 miesiecy i przewidywanie zalamania, flash crashu itd. rynek idzie w gore a poszczegolne osoby notorycznie widza okazje do esek, jak tu nie szydzic? widza szczyty od 2700 na sp. nie szydzilbym gdyby mieli racje,
  a inni szydza dla zasady, pomimo iz rynek idzie w kierunku w ktorym pisze.

  udanego weekendu.

 14. mac-erson

  slow
  Moja projekcja załamania jeszcze nie ogłosiła. Pisałem że dzisiaj wychodzi sesja wzrostowa a projekcja ta nie mówi jak mocno który indeks pójdzie. Sp poszedł lepiej a NSQ słabiej,
  A druga sprawa to moje załamanie ma się na razie tak samo jak i Twoja hiperbola.
  Chyba, że hiperbolą nazwiesz dzisiejszą sesję gdzie jeden jedyny SP500 wyszedł na nowy szczyt o 0,08% a np. ropa spadła przez 3 sesje 5%.

 15. mac-erson

  Na Wig-u od października 2018r. można rozpisać ładną piatkę wzrostową.
  Poziomy korekty i warianty do wyboru do koloru przybierają okrągłe liczby.

  HIPERBOLA – brak korekty
  23% – 60000
  38% – 59000
  50% – 58000
  61% – 57000
  BESSA poniżej

 16. fast_market

  Ja ponownie jestem short na S&P.
  Nie rozumiem krytyki osób shortujących bo choć na długich można było pewnie więcej zarobić ostatnio, to ja nie narzekam.
  I nawet myślę, że gdybym grał long i na stopie by mnie zamknęło to wynik może byłby podobny.
  Na wyjaśnienie mojej metody grania shortów tutaj podam, że gram na ruch powrotny do średniej 45 tygodniowej,
  którą niedawno przecięła od dołu średnia 14 tygodniowa. Ponieważ rynek jest ok. 150 punktów wyżej to
  tym bardziej liczę na ruch powrotny w tamte okolice ( gdzieś pomiędzy 2760/2790).

  Dziś szczęśliwie dla niektórych odczyt GBP w USA był wysoki, a nawet bardzo wysoki.
  W tym kontekście dziwi zachowanie obligacji amerykańskich, które się dość znacząco umocniły.
  Ale przy okazji pojawiło się pytanie o ryzyko podniesienia stóp w USA już w najbliższą środę.
  Niby rynek nie oczekuje, ale nigdy nie wiadomo… Jakieś stresy z tym związane mogą być na początku tygodnia.

 17. gladiator

  SZCZĘŚCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Nie wiem czy pamiętacie Roberta Nejmana zarządzającego w latach hossy internetowej funduszami DWS . Jego fundusze inwestujące w branżę IT przynosiły niebotyczne zyski zaś R.Nejman nie schodził z czołówek gazet. Po tamtej hossie R.Nejmanowi nie udało się już tak “wstrzelić” w rynek. Zarządzał różnymi funduszami. Założył również własny fundusz Gandalf. Oczywiście wyniki miał opłakane i świat o nim zapomniał.
  Ta historia pokazuje, że nie tylko w sporcie liczy się SZCZĘŚCIE.

  1
 18. gladiator

  Oglądałem Gospodarza w TV Parkiet. Radzę na przyszłość uważać ze słowami “spadki” “spowolnienie” bo inaczej zaproszą kogoś innego kto będzie mówił “jak trzeba”. Sformułowania używane przez Gospodarza będą pożądane w innej fazie rynku, kiedy zaczniemy ostro spadać.

 19. wider_swider

  Panie Wojciechu, kiedyś pan opublikował artykuł dotyczący kanarka w kopalni. Kanarkiem był Bitcoin. Jakie ma pan obecnie przemyślenia w kwestii kryptowalut. Moim zdaniem 2019 będzie rokiem, który wyznaczy/wyznaczył dno bessy, ale nie jestem przekonany czy kolejna hossa nie zdetronizuje “króla” podobnie jak to było w branży nowych technologii gdzie pierwsi liderzy jak np przeglądarka yahoo swojej pozycji nie utrzymali.

 20. cebeerxx

  OK, uświadomionym beneficjentom 500 plus polecam nadal uśredniać Taurona. Ja wbrew gospodarzowi i miłośnikom państwowych mocno przecenionych pereł pozostanę przy przegrzanym gamingu, nawet Matołusz mnie nie wystraszy.

 21. Andrzej

  Grupa CCC szacuje, że miała w pierwszym kwartale 2019 roku 155,5 mln zł straty netto, czyli o ponad 40 mln zł więcej, niż zakładał rynek. To negatywne zaskoczenie po hurraoptymizmie z początku kwietnia, kiedy to kurs akcji spółki wzrósł o 14 proc.Strata z działalności operacyjnej wzrosła rdr do 146,4 mln zł z 85,9 mln zł rok temu, a EBITDA spadła do 20,6 mln zł z 42,9 mln zł przed rokiem. Przychody grupy CCC wyniosły 1,039 mld zł wobec 658,7 mln zł przed rokiem.

  No ten pin bar po wyskoku mówi wszystko ,że coś z tym naszym handlem jest nie tak , chyba dlatego jarek z MATOUSZEM dają te dziesiątki miliardów do sklepu .

 22. fast_market

  .DJ ma problem z zamknięciem czwartkowej luki.
  Chyba doszedł do miejsca, gdzie wyżej już nie powinien, aby zanegować lukę…
  Mimo to S&P został wyciągnięty na koniec tygodnia (uciekające krótkie?).
  A ten spadek ropy (kolejny raz po komentarzu Trumpa) chyba też nie służy akcjom…
  Mam nadzieję na rozstrzygnięcie w tym tygodniu.

 23. slow2006

  artysta, ale mnie irytujesz, jestes jak polonista ktory czepia sie braku kropki nad “i” i obniza ocene, to byli irytujacy sadysci

  jak mozesz to juz nie pisz nic do mnie bo dyskusja moja z toba nie ma zadnego sensu, nic z niej nie wyniose, oprocz irytacji.

  popatrz na microsoft i dziesiatki, setki innych i serio nie pisz juz do mnie, dzieki, pozdro.

  1. wojm

   Gramy to co widzimy, a nie to co chcielibyśmy zobaczyć. Rynek zawsze ma rację. Oczywiście, że kiedyś nastąpi zwrot, ale póki to trend jest up. Prognozowanie spadków to na dzień dzisiejszy typowa postawa roszczeniowa wobec rynku.
   Wszystkim polecam książkę “Jak straciłem na giełdzie milion dolarów i czego mnie to nauczyło” – Jim Paul i Brendan Moynihan https://maklerska.pl/produkt/stracilem-gieldzie-milion-dolarow/

   1. mac-erson

    To nie jest tak. Oczywiście istnieje wariant Hiperboli o której pisze Slow i który biorę pod uwagę w przypadku dynamicznego wybicia z obecnej formacji górą (taki wariant nastąpił na początku 2018r.)
    Nie mniej inne układy wskażnikowe mówią o mniejszym prawdopodobieństwie takiego rozwoju wydarzeń.
    W Polsce na Wig-u rozpisałem idealną piatkę wzrostową cały układ w Polsce układa się do dalszego spadku.
    Sytuacja jest niejednoznaczna a większe prawdopodobieństwo daję scenariuszowie negatywnemu (w krótkiej perspektywie).

   1. datik

    @mac-erson
    Nocne przesunięcie o jedno H4 do przodu. ?
    Czyli do 12tej lekkie spadki potem lekkie podejście i po 16tej poiwnno się według projekcji zacząć.
    —————
    Kilka lat temu był tu gość, @pegasus mu chyba było, pamiętasz go ? (pracował w Niemczech w branży HiTech i interesował się astrologią)
    Raz popełnił podobny wpis; “…pojutrze o 16-tej zacznie się zjazd…”
    Zaufałem mu w bardzo ograniczonym stopniu i później żałowałem… bo się sprawdziło 🙂

 24. gladiator

  Koniec hossy już bliski.
  Miesiąc maj, jak zaważyłem jest przeklęty dla posiadaczy polskich akcji. Szczyty mieliśmy w maju 2006, lipcu 2007( szczyt przesunął się o 2 m-ce), maju 2011, maju 2015. Gdyby szczyt z 2007 roku nie opóźnił się o 2 m-ce i wystąpił w maju to odstęp między ostatnimi trzema szczytami wynosiłby precyzyjnie 4 lata (48 m-cy). Tak czy owak wychodzi na to, że odkładając kolejne 4 lata od ostatniego szczytu z maja 2015 r wychodzi nam kolejny szczyt w MAJU 2019. Może oczywiście nastąpić przesunięcie ale robi się już gorąco. To tak do przemyślenia.

  1
  1. mac-erson

   Odnośnie perspektyw średnio / długoterminowych się zdecydowanie różnimy ale ten maj:
   – ktoś dał link do artykułu 2-3 tyg. temu, że od maja są przetasowania koszyków i Polska sporo straci (względem bodaj Chin, Arabii Saudyjskiej itp.)
   Myślę, że jak zbiegnie się to z korektą na świecie to może być ciekawie

   BTW
   Dzisiaj Czechy spadają ponad 2 % – ktoś wie dlaczego ?

Dodaj komentarz