Badamy cykl pokoleniowy

Trzy lata temu w “Przeglądzie geograficznym” ukazał się artykuł Mariusza Kowalskiego zatytułowany “Cykle pokoleniowe w czasie i przestrzeni“. Autor tego tekstu był łaskawy określić mnie mianem “badacza”:

“(…) istnienie dłuższego cyklu pokoleniowego sygnalizowali bezpośrednio lub pośrednio badacze z różnych dziedzin nauk społecznych: N. Davies (1984), M. Alexander (2005a, 2005b), W. Białek (2009).”

No to badajmy dalej.

Jesteśmy obecnie ponad 19 lat po pokoleniowym szczycie cen akcji (marzec 2000) i ponad 10 lat po dołku pokoleniowego kryzysu (marzec 2009). W mojej inerpretacji cyklu pokoleniowego przedstawionej na poniższym wykresie S&P 500 urealnionym indeksem cen detalicznych (CPI) w USA ta sytuacja odpowiada okolicom lat 1984-85 (19 lat po pokoleniowym szczycie cen akcji z 1966 roku i 10 lat po kryzysowym dołku z 1974 roku), okolicom 1948 roku (19 lat po szczycie cen akcji z 1929 roku i 10 lat po wtórnym dołku Wielkiej Depresji z 1938 roku), okolicom lat 1917-1920 oraz okolicom roku 1887.

Zostawiając na razie bardziej zamierzchłą historię można zauważyć, że ostatnie okresy podpowiadane przez tę interpretację jako odpowiedniki obecnej sytuacji w ramach cyklu pokoleniowego czyli lata 1948 i 1984-85 bezpośrednio poprzedzały dwa ważne historyczne wydarzenia: ucieczkę chińskiego rządu na Tajwan i proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej (1949) oraz porozumienie z Hotelu Plaza w sprawie osłabienia kursu dolara (1985). Czyli coś z w związku z Chinami i coś w związku z dolarem. W ramach tych historycznych rymów aż się prosi by najbliższy okres przyniósł amerykańsko-chińskie porozumienie handlowe obejmujące kwestię przyszłych losów kursu amerykańskiego dolara.

Jaki kształt mogłoby mieć to porozumienie? Na przykład zgodę Chin
(w zamian za zniesienie ceł) na systematyczną aprecjację juana względem dolara przy równoczesnym porozumieniu USA i Chin w sprawie trwałego osłabienia dolara względem euro. W takim scenariuszu przegranym amerykańsko-chińskiej wojny handlowej stałaby się ostatecznie Europa, która mocną walutą zapłaciłaby za równoważenie bilansów handlowych głównych bloków gospodarczych świata.

Podsumowanie: w ramach cyklu pokoleniowego jesteśmy obecnie w 19 lat lat po pokoleniowym szczycie cen akcji i 10 lat po dołku cyklu pokoleniowego. To odpowiada okolicom lat 1984-85 , okolicom 1948 roku, okolicom lat 1917-1920 oraz okolicom roku 1887.

Komentarze

  1. Andrzej

   TEN DOKTOR co nakupował za pieniądze klientów GETBACKU?Napewno rynek ich wysłucha -gdyby to powiedział AXELL RHODES w BILLIONS to może bym uwierzył .

   Dane w Niemczech o sprzedazy tragiczne , dane w Chinach fatalne , dane o polskiej produkcji budowlanej najgorsze od 2012 i 2009 roku , o USA pan Wojtek już napisał jakie dane wyszły o PMI w USA ale tylko w Parkiecie .

   pozdrawiam kupujących dołki.

   5
   1. animetal_slave

    Zgadza się. Dane zawsze sprowadzą rynek tam, gdzie być powinien. Teraz dodatkowo, słabe dane są wspierane przez negatywny sentyment z ogłoszania kolejnych ceł. Pozycje krótkie dadzą sporo zarobić w czerwcu, ale – patrząc historycznie – rozkład negatywnych danych ekonomicznych oparty o model Conference Board, OECD Leading Indicator oraz Global PMI w zasadzie dobiega powoli końca. Jeszcze 1-2 miesiąc i jako globalna ekonomia powinniśmy dotknąć dna, bazując na wskaźnikach wyprzedzających.
    Oznacza to, że lipiec-sierpień utworzą optymalny moment na rebalancing z obligacji na akcje.
    Pod koniec roku widziałbym jeszcze jedną silniejszą korektę, ale już cyklicznej hossy.
    Dla mnie wszystko składa się w całość, cykl rotacji aktywów zsynchronizował się z danymi ekonomicznymi oraz kitchinem. Do tego kliny na kluczowych parach walutowych, więc oczekuję fałszywych wybić na parach EURUSD oraz USDPLN i odwrócenia trendu.
    Tweetów Trumpa przy wchodzeniu w akcje lepiej nie czytać – decyzje oparte o dane ekonomiczne zawsze są lepszym prognostykiem, bo Trump zmienia zdanie jak mu deep state nakaże. Choć większość uważa inaczej.

    8
 1. Prezes

  Panika przed nami! Patrząc na DAX, mamy kontynuację fali C. Ja na full w S od wczoraj z fix. Trend jest spadkowy. Takim podbiciem, jak wczoraj, dają tylko szansę na dobranie lepszego S. Jaki przewidujecie zasięg spadków?

  1. aldeks

   Moim zdaniem lokalny dołek już był w połowie maja 2019. Pozostaniemy w średnioterminowym trendzie bocznym. Obecny potencjał wzrostów wyceniam na około 10%. Opieram się tylko na analizie technicznej. Miłego weekendu.

 2. Andrzej

  Wczoraj Kuczyński zmienił front , mówił w TOK FM ,że czeka giełde sukces po reformie MATOUSZA OFE , albo coś na niego mają albo coś mu obiecali .

  S&P jak tak skonzy miesiąc to takie świecy dawno nie widzieliśmy i to na podwójnym szczycie.

  U nas chyba pierwszy raz w historii przy PKB 5% ma być dołek na GPW .

  1
   1. Andrzej

    Tak może być , po edukacji w Karpaczu , dołek będzie po reformie OFE jak większość przejdzie do ZUSu i wybierze 10% waloryzacji zamiast STÓP ZWROTU SPECJALISTÓW POKROJU DOKTORA BUCZKA w TFI, to będzie wtedy dół .

    2
  1. Panpozwoli

   A co Ci się w tym myśleniu nie zgadza? O tym, że jest gnój z OFE giełda wie od dawna. Nie wiadome było tylko kiedy ktoś rzuci granat. Jak granat wybuchnie można będzie zacząć sprzątać, a na sprzątaniu też da się zarobić.

   1. Andrzej

    Zanim go zwolnili mówił ,ze reforma jest tragiczna dla giełdy , potem mówił ,że jest jeszcze gorsza niż myślał przed zwolnieniem go z pracy a teraz nagle wyskoczył ,że reforma będzie DOBRA dla giełdy? mnie od razu zapala się lampka ,że coś jest nie halo.

    2
    1. Panpozwoli

     Nadinterpretowujesz i upraszczasz. To, że rozpoczęcie grzebania wpłyneło źle na gpw to fakt. To, że propozycje potencjalnych rozwiązań były coraz gorsze, to taż fakt. A to, że jakiekolwiek zamknięcie tematu będzie dobre dla gpw, to już chyba logika.
     A to, że człek jest socjalistą od podeszw po grzywkę wiadomo od dawna. Jak 95% suwerena któremu w PRL przeszkadzał tylko brak kiełbasy.

 3. bartek

  “Jedno pokolenie temu w 1985 roku Stany Zjednoczone zawarły ze swoimi ówczesnymi głównymi partnerami handlowymi porozumienie (Hotel Plaza Accord) w sprawie wspólnych działań na rzecz obniżenia kursu dolara. Powstały w ten sposób globalny impuls inflacyjny wywołał silną hossę na rynkach peryferyjnych (później ochrzczonych mianem „wschodzących”). Obecnie inwestorzy czekają na być może podobne porozumienie pomiędzy USA i Chinami”

  https://www.parkiet.com/Okiem-eksperta/305319986-Oczekiwanie-na-amerykansko-chinski-rozejm.html

  nic dodac nic ujac, USD i S&P500 jest ba maxach, EM sa niedowartosciowane. wiec pieniadze do zarobienia sa na EM

  2
 4. Kanoniers.

  Tutaj nikt od jakiegoś czasu nie brał pod uwagę spadków tylko atak na nowe szczyty, skąd ten optymizm nie mam pojęcia bo wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na spadki…
  Problem jak zwykle polegał tylko i polega dalej na timingu bo on może doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej obrany kierunek

  1. billy_the_kangoor

   Jak to nikt?!
   A kto pisał o Flash Crash, później budowie prawego ramienia RGR na SP500, następnie o jego realizacji, hmmm?
   Podając od 24.04.2019 dni, poziomy, wyjścia i wejścia.
   Tylko @Andrew pisał, że RGR-y są dla OFErm z jego “biura matrymonialnego”, więc teraz piszę o zanegowaniu tego RGR – jak nie dziś, to w poniedziałek 🙂
   Tymczasem Andrzej stał się Misiem i uwierzył w RGR…!
   a propos… Polska dziś wyjdzie na zielono 🙂
   take care, Billy_the_Bull

   3
  1. tinley

   Rynek najwyraźniej dyskontuje obecnie ad infinitum katastrofę która prędzej czy później nadejdzie przy tej skali zwiększania wydatków sztywnych 🙂 Dołek bessy antycypuje zwykle dołek spowolnienia czy recesji. W Polsce niczego takiego nie widać na horyzoncie poza spowolnieniem w modelach i projekcjach.
   No ale jest Trump – jeździec Apokalipsy. Dziś prawdopodobnie jeszcze dosypie do pieca bo wypadałoby być konsekwentnym i obłożyć dziś taryfami Turków którzy zdementowali info o opóźnieniu negocjacji w sprawie s400. Nie wiem co trzeba miec jednak w głowie by Meksykowi dowalać cła tylko dlatego że banuje burdel na granicy? Co to ma wspólnego bezpośrednio z bilansem handlowym?

   1
   1. arthec_s

    Taxowanie Meksyku jest akurat jak najbardziej logiczne. Meksyk jest jednym z 4 glownych wygranych taxowania Chin. Stracony przez Chiny udzial w rynku US zostal przejety glownie przez wzrost udzialu Korei, Tajwanu, Wietnamu i Meksyku wlasnie.

    Zrodlo: UBS “Is anyone winning on trade?” 30 May

    4
 5. mac-erson

  Jestem właśnie na spotkaniu z CDProjekt. Zastanowiło mnie, że nie zabezpieczają kursu walut. Sprzedają głównie w USD i zamieniają od razu na PLN.
  Ciekawe jakie będą ich wyniki gdy dolar zacznie wędrówkę w dół 🙂

  8
 6. Andrzej

  Idmmaximus 31 maja 2019 o 11:19Odpowiedz
  Ale czy to tez sa dane aby rynek był wyceniany WIG c/z 11 c/wk 1 ?? ?

  kompletnie nie rozumiesz rynku , dołek nie może być przy rewelacyjnych wynikach aa przy c/z 50 wtedy jesteś po dołku koniunktury , koniecznie musisz obejrzeć 4 sezony BILLIONS to sie czegos może nauczysz o rynkach od Axelroda.

  Widzicie mówiłem ,że spadki dopiero od 3 czerwca taka jest na GPW statystyka ,

 7. Andrzej

  walcza o knota na miesięcznym ale flaga rysuje sie ładna ,

  Na usd/jpy na wykresie tygodniowym wygląda bardzo słabo dla hossiarzy na giełdach , 200 setka tygodniowa nad ceną i jeszcze pięknie łukiem zakręciła na dół za ceną .

  1
 8. slow2006

  jak dojda na 2250 na w20 znowu beda jeczec ze ludzie moga zarobic za latwy hajs, bo w zyciu nic nie ma za darmo, i tak sie nie robi, stara komunistyczna szkola, taki pies ogrodnika, bo innych przeslanek nie widze

 9. aldeks

  Tanio to już było (w maju 2019). Miesięczny wzrost Wigu 20 (czerwiec 2019) to około 8%. Ale pewnie niedżwiadki nie mają się po co schylać. Tak wygląda trend boczny. Czasami spada czasami rośnie. W czerwcu będzie rosło

 10. Idmmaximus

  Andrzej ale spowolnienie mamy obecne po ktorym wroci dalszy wzrost….. ja patrze a rynek troche inaczej niz ty dla mnie rynek juz mocno spadł ostatnie dwa lata pieknie zdołowaly rynek chocby taki swig80 na wskaznikach ris sts na wykresie miesiecznym byl na poczatku tego roku na poziomach 4 historycznych poprzednich bess jak 1994 2002 2009 2012 …. szeroki rynwk podobnie zawsze historycznie wtedy oplacalo sie kupowac co wiecej na poczatku tego roku wskaznik rsi na wykresie miesiecznym przebil od dolu 30 pkt wrocil do kanalu 30 – 70 zawsze w historii wczesniej takie przebicie od dolu powodowalo hosse 🙂 zakladasz ze rynek nie moze rosnac bo pkb jest wysokie tylko ze mamy raz niskie wyceny dwa rekordowe niskie stopy tani pieniadz , druk kasy ( 500+) ktory pomaga sprzedazy detalicznej i konsumpcji ….takze jezeli sprawdzi sie scenariusz taniejacego dolara wzrostu surowcow i docelowo wejscia w cykle podwyzek stop to jeszczecdo tego czasu rynki moga zrobic hosse i to by pieknie pasowalo do zmiany cyklu relatywnej siły rynkow wschodzacych do rozwinietych…. takze pisanie ze przy tskim pkb gielda moze tylko spadac to smjem twierdzic ze niekoniecznie spadek juz byl chocby prawie rekordowo dlugi na swig80 czy szerokim rynku …..

  1. red.007

   Od października jestem “bykiem” i wówczas kupowałem(KGH). Sprzedałem w lutym bo wszystko co jest od lutego traktuję tylko jako korektę ot uważam,że jeszcze się ona nie zakończyła.Jak się mój pomysł sprawdzi,napiszę coś więcej.

  2. red.007

   To co pisze Pan Wojciech bezwzględnie szanuję.
   Dlaczego zatem nie można brać pod uwagę tego wpisu,gdzie wzrost od października do stycznia uważał tylko za korektę cyklicznej bessy?

   “Podsumowania: wyjście WIG-20 na najwyższy poziom od prawie 11 miesięcy dowodzi dużej siły segmentu akcji dużych spółek krajowego rynku, ale nie jest sprzeczne z preferowanym scenariuszem, w którym jest to jedynie korekta cyklicznej bessy. Obecna sytuacja wykazuje największe podobieństwo do tej z lutego 1998 roku, na 3 tygodnie przed początkiem kolejnej fali ówczesnej cyklicznej bessy wywołanej kryzysem rosyjskim.”
   https://wojciechbialek.pl/2019/01/takie-rzeczy-sie-zdarzaja-w-bessie.html

   Mam swoją opinię o możliwości spadków i to jest tylko opinia.

   1
 11. red.007

  @slow2006
  Coś być może istotnego zdradzę już dziś.
  Pana optymizm wezmę pod uwagę w przypadku wybicia linii prowadzonej po szczytach styczeń/kwiecień.
  https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Na dzień dzisiejszy nie widzę jeszcze takiej możliwości i uważam,że wzrost od dołka z czwartku nie jest jeszcze ruchem,który tą linię trwale wybije.
  Natomiast taka okoliczność będzie miała miejsce,być może już w lipcu i wówczas w pełni podzielę Pańską pro-wzrostową opinię.
  Wybicie tej linii,będzie oznaczać koniec spadków na miedzi a to najbardziej mnie interesuje ze względu na KGH.

   1. Guy Fawkes

    @007

    Ostatbio trochę się zaniedbałem przez podróże, ale teraz się temu przyjrzę.
    Giełdy zachodnie za dobrze nie wyglądają, ale powinniśmy coś odbić, żeby ewentualnie mieć gdzie spadać, nicht oder?
    https://invst.ly/axund
    Od jakiegoś czasu interesuje mnie też gold-milczenie you know.
    http://fxpro.ctrader.com/c/RG2dn
    http://fxpro.ctrader.com/c/zG2dn

    Słyszałeś, że Kim rozstrzelał negocjatorów? Od razu spadło napięcie na BW. Nie ma się co dziwić, North Korea może Amerykę zaatakować z drugiej strony:)))
    https://img2.dmty.pl//uploads/201304/1365864764_by_zolnierz3538_600.jpg

 12. podczaszy1

  Sytuacja na wigu jest moim zdaniem bardzo nie jasna.W maju wydawało się,że linia trendu długoterminowego/od 2009 roku/ została przebita w dół, ale końcówka miesiąca była wzrostowa dzięki czemu cały korpus świeczki miesięcznej pozostał powyżej linii trendu.

 13. Guy Fawkes

  @@

  Tutaj możemy zorientować się, o co naprawdę chodzi w tych sławnych rankingach uczelni, w których pojedyncze nasze szkoły pojawiają się dopiero w piątej setce. Okazuje się, że te całe Stanfordy w praktyce są na poziomie naszych szkół prowincjonalnych:
  http://wgospodarce.pl/informacje/64271-brawo-studenci-z-kielc-pokonali-studentow-stanforda

  Noo może po prostu Stanfordy nie mają zdolnej młodzieży:))
  Reforma Gowina powinna utrzymać prymat Stanfordów w rankingach.

  1
 14. slow2006

  a moze my mamy zdolna mlodziez w tej dziedzinie ?

  ale nie zmienia faktu ze ludzie ze stanfordow i inni rzadza swiatem, w sensie sa prezesami i zalozycielami wielkich firm, a ludzie z naszych uniwersytetow, pracuja dla nich za grosze, w sensie w porownaniu co by mogli miec gdyby sami zalozyli biznesy. ale to nie wina ludzi u nas a calego opresyjnego systemu i raczkujacego kapitalizmu itp itd, moze i napewno edukacji.

 15. Guy Fawkes

  @Slow

  //a moze my mamy zdolna mlodziez w tej dziedzinie ?//

  No niee, są jeszcze inne istotne dziedziny, żeby nie szukać daleko:

  https://www.chip.pl/2015/05/16-letni-polak-zwyciezca-miedzynarodowego-konkursu-informatycznego/

  https://www.crazynauka.pl/konkursy-robotyczne-informatyczne-matematyczne-polska-specjalnosc/

  //…ludzie z naszych uniwersytetow, pracuja dla nich za grosze, w sensie w porownaniu co by mogli miec gdyby sami zalozyli biznesy.//

  Gdyby sami założyli biznesy, to ze swoimi produktami musieliby udać się do jednej z takich… kancelarii w Nowm Yorku, albo Singapurze, gdzie usłyszeliby propozycję nie do odrzucenia: ”wicie rozumicie, nam się ten wasz produkt bardzo podoba, możemy go sprzedawać na całym świecie of course, 85% zysku dla nas”:))

  Chińczycy mający siłę przebicia, zaczęli ekspandować na tzw. wolnym[sic!] rynku z tym Huawei’em chociażby i dostali sankcje.

  Chyba na tym polega współczesna hegemonia tak czy nie?

  1. Guy Fawkes

   //Chińczycy mający siłę przebicia, zaczęli ekspandować na tzw. wolnym[sic!] rynku z tym Huawei’em chociażby i dostali sankcje.//

   Ale jesienią Chińczycy mają wystartować z własnym systemem operacyjnym (a’la Android) i tymi wszystkimi dodatkami, pracują nad tym od lat. No to chyba będzie się działo?:))

 16. mac-erson

  Krótkie podsumowanie mojego pobytu w Karpaczu

  +++ pamiątkowe zdjęcie z Gospodarzem bezcenne 🙂
  + piękna pogoda
  + bardzo dobra organizacja
  + dobry wykład Pawła Szczepanika (min. jego koncepcja 3 x 18m, której nie znałem)
  ++ after z Szczepanikiem gdzie porozmawialiśmy w wąskim gronie o typach spółek na najbliższą hossę
  + ciekawy wykład z technik Ermanometrii P. Neidka – to rzeczywiście działa 🙂
  + bardzo pouczający wykład o odporności psychicznej jako kluczu do sukcesu
  +++ najlepszy z wykładów według mnie Konrada Łapińskiego: “Kiedy Panika?Popyt i podaż na sWig80” – tylko dla tego wykładu warto było przyjechać na Wall Street (i oczywiście zdjęcia z Panem Wojtkiem)

  – panel Czy po 10 latach doczekamy się na GPW Hossy. Zdecydowanie za mało Pana Wojtka praktycznie dopuszczany do głosu sporadycznie, według mnie słabo wypadł S. Buczek i A. Apanel
  — bardzo słaba analiza spółek poprowadzona przez K. Borowskiego (bez szerszej perspektywy, z mnóstwem błędów)
  – wywiad z prezesem CDProjekt – na pewno nie kupię tych akcji

  5
   1. mac-erson

    chociazby dlatego, że nie wyobrażam sobie, że firma warta kilka mld. złotych i sprzedająca gro w USD nie zabezpiecza w żaden sposób kursu dolara i nie ma takiego zamiaru.
    Zakładając, że będzie hossa (bo inaczej przecież nie będę kupował spólek) zakładam jednocześnie spadek USD/PLN co będzie oznaczało spadek zysków CD.

   1. Guy Fawkes

    No ale to są (mogą być) specyficzne dywergencje formacji konsolidacji, zchładzające wskaźnik. Od linii trendu MACD może być jeszcze jedno odbicie i trend wzrostowo dystrybucyjny zakończony właściwą długoterminową dywergencję w 2021/22.

    1. Guy Fawkes

     schładzające.

     //A co ja powtarzam od dawna?//

     No właśnie: od dawna. Towarzysz Trader powtarza od jeszcze dawniejszego dawna. A ja mówię, że to jest przede wszystkim polityka i musi stać się coś bardzo poważnego, żeby zabawa się skończyła crashem, bo niby jak?

     1. podczaszy1

      “No właśnie od dawna”
      Użyłem tego sloganu po raz pierwszy w marcu 2017 roku i to odnośnie mwig-u, swig-u i indeksu cenowego.
      Nic nie poradzę na to,że od tamtego czasu to spada i,że zrobiło się to “od dawna”.

 17. Sunday68

  Podczaszy

  Widzę kilka przyczyn, które czynią dalszy wzrost mniej prawdopodobnym niż dokończenie formacji podwójnego szczytu(3-3-5 -brakuje piątej fali w spadkowej fali C)

  1. Wall Street
  https://stooq.pl/q/a2/?s=^spx&i=m&t=c&a=ln&z=131&ft=20090331&l=0&d=1&ch=1&f=0&lt=57&r=0&o=1
  Przebicie w dół sma10 i ema 10 na wykresi miesięcznym w X 2018 wywołało dalszy spadek choć poprzedzony listopadową korektą. Problem leży jednak tu:
  https://charts.equityclock.com/sp-500-index-seasonal-chart

  2, Tak więc trzeba by iść wbrew globalnemu trendowi i tu mamy problem sentymentalny.
  http://fat-pitch.blogspot.com/2019/05/fund-managers-current-asset-allocation.html

  3. wyniki spółek z wig20 zależą od decyzji politycznych i pogarszają się pomimo solidnego wzrostu gospodarczego.
  https://stooq.pl/q/?s=wig20_pe&d=20190531&c=1y&t=c&a=lg&b=0&r=wig20

  1. podczaszy1

   Rzeczywiście brakuje 5 fali w 3-3-5,ale może być np.3-3-3.
   Polski rynek często idzie pod prąd USA, choć rzeczywiscie najczęściej to on spada, a USA rosną :)))
   Wynikami spółek bym się tak nie przejmował bo nie przewiduję aby w tej koncepcji C w górę było duże.

   1. Sunday68

    Cała ta akcja z końcówki ubiegłego tygodnia wyglądała na wymuszoną i prawdopodobnie związaną ze zmianami udziałów poszczególnych krajów i spółek w światowych indeksach, Do tej tezy przekonuje mnie zachowanie khg, który dość wiernie naśladuje notowania hgpln.f a tu nagle rośni mimo przyspieszenia spadków ceny metalu.

    O pogarszających się wynikach wspomniałem jako kontrargument dla wzrostu gospodarczego (wzrost fiskalizmu?).
    https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-niefinansowe/wyniki-finansowe-przedsiebiorstw-niefinansowych-w-okresie-styczen-grudzien-2018-roku,12,34.html

    Początek tygodnia będzie testem.Mamy kiepskie info dotyczące ideabank-u.
    https://www.bankier.pl/wiadomosc/KNF-nie-zgadza-sie-na-polaczenie-Idea-Banku-z-Getin-Noble-Bankiem-7681592.html
    Jeśli rynek je zignoruje wzrosną szanse na Pana wizje rozwoju sytuacji

 18. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //2021/22 to moim zdaniem za długo.//

  Wcale że nie. Wybory w Ameryce są w listopadzie 2020, czyli za półtora roku. Jak sobie wyobrażasz crash przed wyborami?
  Teraz będzie czas na ogłoszenie sukcesu i odbicie gospodarki. Nie może być inaczej. A kluczowe (drastyczne?) decyzje będą podejmowane w roku 2021.
  Zobacz, co robią obligacje:
  https://invst.ly/ax-2r

   1. Guy Fawkes

    Zaatakować, to nie jest takie proste. Najpierw są negocjacje. Pan Wojtek ma absolutną trafność. Najpierw musi być korzystna umowa, a potem się okaże, że ta umowa i tak jest do luftu i każda inna też będzie do luftu. Atakuje się dopiero wtedy, kiedy już nie ma innego rozwiązania.

   1. Guy Fawkes

    Nie będą stały puste, Federacja Wschodnioeuropejska[sic!] potrzebuje biurowców, kiedy po Air Sea Battle wszysykie towary z Chin będą przechodziły przez jej Gebiet. Trzeba gdzieś narzucać marże na te towary w kulturalnych warunkach:))))

    2
  1. mac-erson

   slow skąd u Ciebie taki optymizm cały czas ?
   Na razie to co się dzieje w PL to klasyczna korekta, dochodzimy do strefy oporów 2250-2270 (połowa dużej czarnej świecy, SK45) i zgodnie ze sztuką tutaj należy odnawiać S-ki.

 19. Andrzej

  W maju odpłynęło z rynkow wschodzących 17 mld $ to tak dla tych co mówią że z USA pieniądze pójdą do NAS , 9 mld z tych pieniędzy posżły w obligacje ,

  patrząc ,że rynek wycenia w grudniu obniżki w USA to hossa na obligacjach dopiero sie rozkręca

 20. wider_swider

  dociekliwy54, jak Twoje spojrzenie na wig 20 ? Jak dla mnie to już ten moment kiedy powinien zawracać, ale nie wykazuje takich chęci pomimo pomocy zachodu. Jak dla mnie wariant niedźwiedzi jest taki, że niebawem nastanie korekta wzrostowa na zachodzie, a wtedy u nas nie będzie szaleńczych wzrostów tylko wykorzystanie popytu pod dystrybucję. Jeśli zobaczymy mocne wzrosty wraz z USA to cała koncepcja odwróconej flagi u mnie leży.

 21. Andrzej

  10:00 Strefa Euro: Indeks PMI dla przemysłu (maj) 47,7 (prognoza 47,7)
  9:55 Niemcy: Indeks PMI dla przemysłu (maj) 44,3 (prognoza 44,3)

  Dobre a stopy ujemne i drukowanie , nieźle BANKIERZY nas załatwili , zobaczymy czym teraz będę STYMULOWAĆ WZROST.

 22. dino54

  @mac-erson
  Zapytam jeszcze raz poniewaz wczesniej przewidywal Pan koniec spadkow koniec maja a ostatnio przesunal Pan na koniec czerwca?Co jest powodem?To nie bylo nikogo w tym Karpaczu ktoby sie okreslil w z przewidzeniem dolka czasowo?

  1. mac-erson

   Powodem aktualna sytuacja techniczna na indeksach.
   Raczej prelegencji unikali podawania konkretnej daty (i tak się nie sprawdzi). Może poza Neidkiem który podał dołek 3 lipca +- 3 sesje.
   Raczej podawali warunki konieczne lub układy, które są konieczne do zawrócenia wahadła.

   Nasz Gospodarz jak wiecie przewiduje dołek w ciągu najbliższych 3 miesięcy nie wykluczając jeszcze mocnego szczepnięcia.

 23. mariuszmariusz

  Patrząc na wykres S&P 500 opublikowany na początku artykułu , to w ramach tego cyklu pokoleniowego S&P powinien jeszcze urosnąć dwie poziome kreski. Wtedy zachowane byłyby proporcje wzrostów w ramach obecnego cyklu z dwoma poprzednimi cyklami . A prawdziwa duża bessa powinna rozpocząć się gdzieś w połowie lat 30-ych tego wieku.

Dodaj komentarz