Bardzo mocny kwiecień w polskiej gospodarce

+9,2 proc. roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju w kwietniu:

… +17,4 proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej:

… oraz najwyższa od kwietnia 2011 +11,9 proc. dynamika sprzedaży detalicznej (po najniższym od kwietnia 2015 marcowym odczycie na poziomie +1,8 proc.):

… spowodowały silny wzrost wartości opartego o te dane GUS prostego modelu rocznej dynamiki PKB w Polsce. W tym cyklu wyższe wskazania tego modelu pojawiły się jedynie w styczniu i lutym ub. r. a wcześniej w styczniu 2012.

W efekcie doszło do silnego odchylenia in plus wartości tego modelu dynamiki PKB od projekcji opartej na przebiegu 5 poprzednich cykli Kichina:

… a w 33 miesiącu od dołka cyklu jedynie cykl gospodarczy z lat 2005-2009 był mocniejszy od obecnego (ale miesiąc wcześnie obecny cykl był mocniejszy jedynie od tego z lat 1999-2002):

Oczywiście na ten doskonały wynik wpłynęła większa o 1 liczba dni roboczych w porównaniu do kwietnia 2018, różnica w terminie Wielkanocy a być może i pobudzone obietnicą otrzymana od rządu „kiełbasy wyborczej” (13-ta emerytura) nastroje konsumpcyjne.

W maju ponownie liczba dni roboczych będzie o 1 wyższa niż rok wcześniej, a wyrównaniu przejdzie w czerwcu (19 dni roboczych wobec 21 w 2018 roku).

Podsumowanie: polska gospodarka potwierdziła w kwietniu swoją relatywną odporność na skutki spowolnienia gospodarczego w Europie, chociaż ze względu na zaburzenia wywołane czynnikami sezonowymi dopiero dane z następnych miesięcy pozwolą wyrobić sobie bardziej wiarygodny obraz bieżącej koniunktury gospodarczej w naszym kraju.

Komentarze

 1. Andrzej

  Przeczytajcie w Parkiecie jaka podaż czeka ze strony FRD jak tylko więcej jak 12 % przejdzie do ZUSu, a ZUS ma zamiar walczyć o pieniądze reklamując sie stopami waloryzacji w tym i 2020 po 9,5% rocznie , będzie wesoło jak większośc przejdzie do ZUSu jak mówi Kuczyński bo FRD za każdy 1 % akcji powyżej 12 % będzie musiałło sypać 800 mln w akcjach .

  Ja już za Tuska zrezygnowałem z OFE a teraz wszystkich namawiam do ZUSu , OFE nawet połowe tych stóp zwrotu nie dadzą .

  1
  1. tinley

   12% do ZUS? Malo. Rząd zakłada że z opcji ZUS skorzysta nawet 20%
   https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12321848/12595620/12595621/dokument397270.pdf
   strona 4
   Zakładając zachwyt nad socjalnym cudem państwa PIS należy zakładać że z tej opcji skorzystać może znacznie więcej obywateli. POkochali życie na kredyt to i nabrali wiary w ZUS. Pod warunkiem ze mają świadomość że po likwidacji części oFE za Tuska mają tam jeszcze jakąś kasę ( a mają). Ja od początku twierdziłem że manewr z przneiesieniem do ZUS i IKE miał na celu jedynie dobranie sie rządu do kasy z OFE. Żadnej z tego wieloletniej hossy nie bedzie a przynajmniej nie PPK będą jej katalizatorem tylko ewentualnie napływ kapitału generalnie na rynki wschodzące. Większość Polaków boi się giełdy, nie ma o niej pojęcia i zwyczaj nie nie chce na niej inwestować więc pracownicy w duzej mierze beda się z tego wypisywać. Skoro zostawiono tyle furtek w postaci ZUS, spienieżenia kont IKE i wypisania się z PPK to niepewność co do papierów z OFe dalej będzie wisiała nad giełda i niczego dobrego to nie zwiastuje

   Ja nie znam dokładnych liczb więc moze ktos obliczy jaki wysyp akcji kwotowo generalnie wystąpiłby przy 20% Polaków wybierających ZUS? Policzyć się tego zapewne dokładnie nie da, ale choć orientacyjnie.

 2. Andrzej

  mac-erson 27 maja 2019 o 21:46Odpowiedz
  Czwartek kierunek Karpacz. Już się nie mogę doczekać. Przyjemne z pożytecznym rodzinka i znajomi w tym czasie poszusują po górach a ja bedę się uczył zarabiać miliony 😉

  To ja już wiem dlaczego ty zawsze grasz przeciwko trendowi jak się uczysz w Karpaczu , przecież tam tak samo jak na Fxcuffs nikt zarabiający godziwie na rynku nie jeździ .

 3. Andrzej

  Trzeba przyznać ,że mały z Żoliborza swietnie sobie to rozegrał EMERYTURA PLUS została wypłacona do 25 MAJA czyli stare dziadki i babki wyszły z Kościoła z karteczkami na kogo głosować a teraz dał 500 plus ale dopiero od wrzesnia czyli znó przed wyborami i za wiele go to kosztować nie będzie dopiero potem zaczną szukać na to wszystko pieniędzy ale wtedy to już ci co nie poszli na wybory odczują to boleśnie w swoich podatkach.

  2
    1. tinley

     Oczywistą oczywistoscią jest to ze transfery socjalne wygoniły zwłaszcza emerytów do urn. To nie przypadek. Na pewno jakiś procent tego wzmożenia wynikało z wyjątkowo nachalnego epatowania afera pedofilską w TVN24, która to stacja ma okropny zwyczaj zamęczania widza najmniejsza pierdołą jeśli tylko jest sensacją. Wałkowanie tego 24h przyniosło raczej odwrotny skutek, ale elektorat PIS tej TV nie ogląda. TVN mógł raczej zniechęcić wyborcę konserwatywnego i niezdecydowanego który do tej pory głosował na PO.
     W urabianiu ‚ciemnego luda’ mistrz szlifuje swój talent w TVP i tam należałoby ewentualnie szukać przyczyn ideologicznych w przyroście poparcia PIS. Natomiast transfery socjalne tak jak szybko wprowadziły wyborców w euforię tak szybko wywołają furię jak tylko pojawią się kłopoty gospodarcze które Polacy poczują w kieszeniach. A takowe prędzej czy później nadejdą. Weszliśmy na drogę grecką i bardzo trudno bedzie z niej zejsc. W Grecji zaczeło się od tego samego. Od leczenia humoru sfrustrowanego społeczeństwa socjalem. Skończyło się na fałszowaniu statystyk i monstrualnym zadłużeniu. Nie mam powodu aby mniemać że w Polsce bedzie inaczej

     5
  1. Andrzej

   Ale jest waloryzacja a to to samo , zaraz usłysze starą śpiewke że w ZUS jest zapis księgowy a w OFE realne pieniądze , hahahahaha , akcje to taki sam system argentyński jak ZUS, dzziwne tylko ,że teraz nikt nie mówi ,że PISIORY zrobiły dokładnie to samo co TUSK -likwidacja OFE a jeszcze wymyślili PPK gdzie ja ze swojej pensji co miesiąc mam oddać .

   1
   1. fast_market

    Jakie to proste. Zobaczymy jak długo to eldorado będzie trwało.
    Podobnie było z kredytami w chf.
    Z tą różnicą, że jak przyjdzie spowolnienie ew. kryzys to w ZUS zabraknie kasy na wypłatę emerytur.
    Już był tego przedsmak w 2009 i 2010, gdy ZUS zadłużał się w bankach komercyjnych…

    1
  1. Andrzej

   TUSK przede wszystkim zrobił rewelacyjnie dla Polaków, zabrał cwaniakom z OFE obligacje za których kupno OFErmy pobierały 10% prowziji od klienta ,jedyne co ma wpływ na emrytury to wysokośc pensji jak pensja będzie rosła po 8% rocznie jak obecnie to żadne AKCJE tego w długim terminie nie przebiją.

   Dzisiaj chyba puści w końcu DNO na Nasdaq.

    1. Andrzej

     Limit akcji w IKE powstałych z OFE: 90% aktywów do końca 2020; 67,5% do 2029

     To już wiemy o co chodzi MATEUSZOWI , ciekawe kto będzie BAUceM w tym obozie PiS , sam osobiście zagłosuję na nich w wyborach żeby potem odebrali te 70 mld swoim wyborcom .

 4. Andrzej

  Zadziwiające jest ,że pensje rosną po 8% rocznie przy PKB 5% a w tym samym czasie zyski firm spadają o 6% rocznie ? przypadek , wątpię , PiS i bankier wie, że pracodawcy mają 600 mld na kontach najwięcej w historii i będą Janosikiem , będą zabierać bogatym i dawać biednym a większośc czyli 95% to biedota więc kto wygra wybory i zyska poparcie ? Grzesio schetyna będzie miał problem bo oni akurat są z tej mniejszości BOGATYCH.

 5. Panpozwoli

  Nikt nie będzie Baucem. Jak będą problemy to piękna Danka opowie z telewizora o wrogich siłach, wrogach dobrej zmiany albo stonce, która zaatakowała nasz kwitnący kraj, i będzie to opowiadać do czasu aż znowu zaczną nam przysyłać solone masło i żółty ser dystrybuowany przez KK.
  A wyznawcy zawsze się znajdą. W Wenezueli ledwo co do gara mają włożyć, a wiara ciągle silna w narodzie.:-)

  1
 6. Andrzej

  Premier chce, żeby rekonstrukcja rządu objęła także szefową resortu finansów ,dymisja najprawdopodobiniej już w czwartek.

  Grzesio gdyby był mądry to wziąłby ją do PO , ta Pani jest bardzo mądra i dużo wie .

  2
   1. Andrzej

    Też tak sądzę ,że ona już wtedy po 5 tce Kaczorka chciała odejśc ale pewnie wymyślili że to by było złe wizerunkowo i z odejsciem ministrów do UE zrobią rekonstrukcje żeby wyglądało miło i przyjemnie , jedna pewnośc ,że pani jest mądra i dużo wie i Grzesio powinien ją wziąść jak kiedyś Jarek ZYTE , ale Grzesio jest za głupiutki.

    2
 7. Panpozwoli

  Co do inflacji to mam taką prywatną teorię, że inflacja jest obecnie jak duda z termometrem do jej pomiaru wetkniętym w środek.
  Jeden półdudek to towary które da się sprowadzić z Chin i tu temperatura jest niska bo Chińczyk dba by taka była. A drugi półdudek to towary miejscowe z lekką gorączką.
  A termometr jest gdzie jest i wskazania ma środkowe.:-)

  2
 8. Idmmaximus

  Andrzej mam pytanie namawiasz do ZUS a nie widzisz takiego problemu że tam będzie wirtualny zapis bo kasa zostanie wydana na obecne potrzeby a za lat 25 jak bede przechodził na emeryture powiedza mi w zus zapis zapisem tylko nie mamy kasy wie pan demografia …….

  1
  1. Andrzej

   Ja mówię tylko ,że nie ma kompletnie żadnej róznicy i trzeba już dać sobie spokój z tą stypą , ZUS zawsze zapłaci emeryturę chyba ,że nie będzie podatków i nowych dzieci bo wiadomo jak działa system emerytalny w Polsce , na razie wszyscy pracują , płacą ZUS a zaraz dojdą nowi do jego płacenia z umów o dzieło i na liniowym , juz MATOUSZ wszystkich zagoni do płacenia , a w tym IKE każdy ma około 10 000 jak zabiorą 15% na wstępie to 8500 zł to 2 pensje co to za kapitał na CO JA SIĘ PYTAM ?

   Myślisz ,że jak ZUS nie będzie miał pieniędzy do wtedy polskie akcje będą NA SZCZYCIE i dostanie z IKE ?

 9. digesting slowly

  Wielu pracodawców wpłaca swoją część na PPK jak i część za pracowników. Jeśli taka tendencja się utrzyma (w końcu mamy rynek pracowników), to PPK może odnieść sukces. Który z pracowników nie przystąpiłby do programu, jeśli składka w całości nie zostanie opłacona przez pracodawcę?

  1. Andrzej

   Każdy pracownik będzie musiał oddać minimum 100 zł ze swojej pensji , czyli mąż i żona 200 miesięcznie czyli 2400 rocznie , można za to jechać w maju na ALLinclusive do 5 gwiazdkowego hotelu w Turcji na tydzień , OFE to było ze składki emerytalnej do ZUSu a PPK z netto pensji Kowalskiego ale o tym cicho sza .

   Składka w całości przez pracodawcę , chyba tego monopolistycznego panstwowego bo napewno prywatny Janusz biznesu zapłaci wszystko za wszystkich , dobre jaja.

 10. Andrzej

  Dax złamał linie trendu wzrostowego , warto pilnować rynku bo powinno mocno ruszyć wszędzie na dniach bo zmienność zamarła, S&P i Nasdaq też wiadomo co i jak i kiedy gdzie a to ,że MIŚ na wygasanie serii zamknie na dołkach to jestem WRĘĆZ PEWNY.

 11. Andrzej

  A zapomniałem bo coś chętni na łapanie dołka na naszych kopciuchach zamilkli, wczoraj CEZ podał że pozbywa się aktywów węglowych tym tych z polski również i będzie chciął sprzedać 2 elektrownie węglowe , MATOUSZ z Jarkiem wszystko skupią w polskie ręce .

 12. Guy Fawkes

  @Konsultant, @Podczaszy & All

  Powiem Wam jak ja patrzę na politykę. Nie przez pryzmat partyjny, tylko państwowy i narodowy. Czyli piłsudczykowski.

  Obecnie dopiero postępuje proces przezwyciężania skutków eksterminacyunych WW2.
  Polskie elity naturalne zostały wymordowane przez niemców (głównie na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Śląsku) oraz przez sowietów, litwinów i ukraińców na Kresach. Po wojnie było jeszcze ”dożynanie watah” przez komunistów. W rezultacie jedynie w obecnej wschodniej Polsce ostał się Naród Polski w naturalnych strukturach, bo na ziemie zachodnie i północne przesiedlono przemieszany żywioł na którym polskojęzyczni sowieci zaszczepili swoje elity, przy pomocy których prowadzili proces deprawacji przez dwa pokolenia, szantażując w dodatku, że są jedyną gwarancją ziem odzyskanych.
  Podobnie z uniwersytetami w miastach, nauka była indoktrynacją i wynarodowieniem. Do dziś postkomuniści w dużej mierze formatują młodzież w szkołach.
  Na to nakłada się globalny trend upadku humanistyki i neokomunistycznej indoktrynacji.

  Południowo-wschodnia Polska, która w najwyższym stopniu ocaliła polski charakter, stała się Piemontem, od którego rozpoczęło się odzyskiwanie i wyzwalanie Kraju z POstKOmunizmu i tragicznych skutków wojny, których beneficjentem byli komuniści i późniejsze formacje postkomunistyczne.

  PIS jest powszechną organizacją, która lepiej czy gorzej, czasem całkiem koślawo, ale jest organizacją polityczną, wokół której to odrodzenie narodowe się ogniskuje. Z wyborów na wybory proces regeneracji narodu postępuje na najbardziej dotknięte skutkami komunizmu, ziemie zachodnie i północne.

  https://pbs.twimg.com/media/D7lXS1YWwAE2Ck5.jpg

  Z tego punktu widzenia POstKOmunistyczna propaganda o ”rozdawnictwie” jest śmieszna. Kolonialne transfery zostały zastąpione przez transfery wewnętrzne. Polacy odzyskują państwo i rezultaty swojej ciężkiej pracy, są tego coraz bardziej świadomi i coraz bardziej dumni. Zaczynają się utożsamiać ze swoją państwowością i powracają do swojej tożsamości. Wcześniej państwo to byli ”oni”, POstKOmuniści, a dzieci kradły sobie w szkole kanapki.

  Pamiętam wrażenie, jakie zrobiła na mnie pierwsza podróż do Niemiec pod koniec brudnego, śmierdzącego komunizmu.
  Kiedy dowiedziałem się o tym, jak normalne państwo wspiera swoich obywateli, zwłaszcza dzieci, to byłem onieśmielony cywilizacją. i państwowością, w której się znalazłem. I myślę, że podobne wrażenia są obecnie w Polsce udziałem Ukraińców i innych przybyszy ze wschodu.

  Odzyskiwanie państwowości i podmiotowości przez Polaków wiąże się też z szybką modernizacją gospodarczą, uniezależnianiem gospodarki od zewnętrznych koniunktur i spadkiem długu. Zamiast wygaszania powstaje w Polsce najwięcej przemysłowych miejsc pracy.

  Niech ten proces trwa, bo jest piękny i dobry.

  17
     1. Guy Fawkes

      Nie chodzi mi o jakąś specjalną tezę. Uzupełniłem tylko trafną tezę Agnosiewicza zalinkowanego przez @Konsultanta. Podałem historyczne tło i cel zastosowanego w Polsce sowieckiego modelu ”polaryzacyjno-dyfuzyjnego”.
      Chodziło o utrwalenie w nowych warunkach zdobyczy komunizmu (partia ta sama, lecz nie taka sama), kontynuowanie post(neo)komunizmu i dalsze pognębianie obszarów rdzennie polskich i niwelowanie geopolityczne państwa polskiego. POstKOmuniści w Polsce jak Rzesza, kontynuowali cele wojny metodami pokojowymi. Oczywiście były też jakieś koraliki, perkal you know.:))
      POstKOmuniści posunęli się nawet do torpedowania projektu Via Carpatia, choć były na to unijne fundusze.
      I dopiero teraz POstKOmunizm się kończy, a 4 czerwca 89’się zaczął a nie skończył

      4
 13. Guy Fawkes

  @@

  Po wyborach jesiennych nastąpi rozpad tzw. platformy obywatelskiej – ostatniej dużej formacji POstKOmunistycznej, co widać już teraz. Oficerowie prowadzący wykorzystali ją już tylko jako trampolinę, do umieszczenia na ojro synekurach swoich komunistycznych dinozaurów. I to była ostateczna autodemaskacja POstKOmunizmu.

  5
 14. Guy Fawkes

  @Andrzej

  Coś wczoraj pisałeś, że zainteresowani giełdą nie powinni być sympatykami PIS.:)))

  Comme on! POstKOmuna koleguje się z Sorosem, a PIS z Morganem. Chcesz powiedzieć, że JP Morgan nie rozumie giełdy, czy że Ty wiesz lepiej co jest właściwe dla giełdy niż JP Morgan?:)))

  Jak mówi klasyk, ”stłucz pan termometr, nie będziesz pan miał gorączki”.:))))))

  5
 15. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @konsultant121:
  „Koniec z polityką. Już więcej nie piszemy o wyborach
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10251

  No nie wiem. Uwielbiam Agnosiewicza, czy jak on tam się nazywa (sam go w tym miejscu wylansowałem) i uważam go za propagandystę, któremu bracia Kurscy (Gaon z Czerskiej i Gaon z Woroniczej) mogliby co najwyżej usługiwać do stołu, ale jakoś martwi mnie masoński rodowód Racjonalisty.pl. Nie mam nic do masonów (chociaż siostra mojej Babci była zakonnicą, a brat Babci skończył swoją karierę kościelną z tytułem prałata), ale jakoś tego do końca nie rozumiem.

 16. cebeerxx

  „Południowo-wschodnia Polska, która w najwyższym stopniu ocaliła polski charakter, stała się Piemontem…”

  Wiadomo – Powstania Rzeszowskie, Przemyśl ’44, strajk w Stoczni Marynarki Radomskiej, te sprawy…propaganda tego tumana osiągnęła już ten poziom, że zaczyna się to robić naprawdę zabawne.

  7
  1. Guy Fawkes

   Ja już nie mam wymagań co do rozumienia rzeczywistości. Zauważę tylko, że wtórny analfabetyzm, charakterystyczny dla młodych wykształconych z wielkich miast, polega na niemożności zrozumienia tekstu, mimo pzornego opanowania umiejętności czytania. Młodzi wykształceni z wielkich miast jako proletaryat zastępczy.:))))

   9
 17. Guy Fawkes

  @WB

  Jak mason mówi, że 2+2=4, to jest na dobrej drodze.:)))

  Ja wcale nie chcę powiedzieć, że mamy już z górki i nic nam nie grozi. Może być odwrotnie. Ale chodzi mi o pewnien fundamentalny proces odrodzenia, który jest najważnioejszy, o rekonkwistę.

  Na pewno przed nami (jak zwykle w historii) problem dominacji na międzymorzu. Bez tej rekonkwisty nie mielibyśmy żadnych szans.

  5
   1. Guy Fawkes

    @Pan pozwoli

    //Ja też sobie czasem marzę, że można by było to i tamto z taką np. Anne Hathaway.//

    Gratuluję dobrego smaku[sic!].:))
    https://www.glamour.pl/media/cache/default_view/uploads/media/default/0003/83/anne-hathaway.jpeg

    //Czy międzymorze o tym wie?//

    Nie wiem, czy wie, ale ani międzymorze ani my nie możemy uniknąć swojego losu. Jest to trudne do zrozumienia, przede wszystkim ze względu na dezinformację propagandy i naturę procesów strategicznych, których trwanie mierzy się innym interwałem niż indywidualne życie. Pokolenia i wieki.

    1
    1. Panpozwoli

     Wystarczy tam pojechać. Obejrzysz sobie masę pięknie utrzymanych niemieckich cmentarzy, kościołów. Saskich wiosek obsiedlonych przez Cyganów. Nikt tam na nas nie czeka.
     Może i by czekał gdybyśmy byli bardziej posażni, albo chociaż symapatyczni.

     1
     1. Guy Fawkes

      Nie od razu Kraków zbudowali, od rzemyczka do koniczka, byle zachować tożsamość i ciągłość przez pokolenia.
      I kluczowe jest rozumienie historii, czasów zwłaszcza jagiellońskich. Coraz bardziej doceniam w tej mierze Snopka z Grodziska no i on mnie coraz mniej denerwuje, chyba też dojrzewa.
      Naród to je jest (tylko) aktualna społeczność, tylko łańcuch pokoleń przeszłych i przyszłych w swoim miejscu czasoprzestrzennym pod Słońcem z jego uwarunkowaniami, wyzwaniami, cywilizacją…

      1
  1. wider_swider

   Ostatnio jak zauważyłeś że zarabia to kurs niemal natychmiast runął. Zobaczymy jak będzie tym razem. Budowanie odwróconej flagi daje szanse na dojście do tego rejonu, jednak jak wyznawcą hossy się włączają emocje to trzeba uważać.

 18. Guy Fawkes

  @Pan pozwoli

  //Ta. Jagiełło tak się zasymilował, że ledwo był w stanie cokolwiek powiedzieć po polsku.//

  To nie ma znaczenia, trzeba odróżniać papieża od papiestwa i króla od królestwa.
  Jagiełło zrobił kardynalny błąd, bo nie dobił krzyżaków po bitwie pod Grunwaldem, pozwolił im się wycofać na z góry upatrzone pozycje.
  A zrobił tak, żeby Polska w unii nie była zbyt silna wobec Litwy.
  Jagiełło jest twórcą Prus bardziej niż Zygmunt Stary.
  Dynastia Jagiellonów w zasadzie zmarnowała wszystkie nasze szanse, popełniła dużo błędów, dlatego trzeba dobrze znać jej historię.

  2
   1. Guy Fawkes

    Jagiellonowie nie tylko popełniali błędy, mieli też sukcesy, ale w najważniejszych sprawach dali się ograć.
    Niezniszczenie Zakonu Krzyżackiego, oddanie Moskwie Nowogrodu, dopuszczenie do klęski Węgier pod Mohaczem.
    To są główne zarzuty. Przynajmniej dwóch porażek z tych trzech można było uniknąć i historia Europy byłaby inna.

    No ale na razie weźmy się do roboty.

    1
   1. animetal_slave

    Czerwiec przyniesie dołek na W20, a lipiec na SPX. Tak mi wychodzi (klin kończący na USDPLN, EURUSD; cykl 12m na W20USD, symetria DAXa [2007-2013-2019], Fala C surowce [oil, copper], dyspersja MSCI ACWI equal vs cap-weighted; faza obligacyjna cyklu rotacji aktywów do lipca 2019; VIX układ techniczny jak z Oct-18; korelacja dyspersji miar ryzyka na poziomie grudnia 2015; F-EPS growth dla 12m forward wygładza się od lutego 2020, podobnie PMI dla EM – hossa od lipca-października 2019; OECD Leading dołek lipiec 2019; oraz cała masa analiz p. Wojciecha [USDCNY; Turcja jako leading dla W20 etc.] oraz dyspersja dla value vs. growth dla SPX [zobaczcie Fang Index vs. Defensive Index >> Luty 2018].

    6
    1. animetal_slave

     Nie widzę takiej możliwości, choć ekspert walutowy ze mnie żaden.
     USDPLN powinien pikować przy dołku W20USD. Tak nie było w 2017 roku, gdzie trwała silna hossa. Patrząc technicznie, jesteśmy na poziomie z końca grudnia 2015 i dla mnie całkiem możliwe, że kolejne 4-5 tygodni będą atakiem na 4 zł.

     4
 19. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Widzę jeszcze jedną przyczynę nadspodziewanie dobrego wyniku PIS: liczba głosów nieważnych wyniosła poniżej 1%. No ale w niedemokratycznej dyktaturze to jest normalne. Za czasów rządów nieskazitelnie demokratycznych, liczba głosów nieważnych raz sięgnęła nawet 18%.
  No ale wtedy wyborcy wybierali słusznie i byli mądrzy. A dziś wybierają niesłusznie i są głupi. Z tego wynikałoby, że głupi nie popełniają błędów.:)))

  Wyznam Waszmości, że nie głosoałem na PIS w tych wyborach. Do końca nie wiedziałem co mam zrobić, a uważałem, że powinien być patent węgierski ze względu na te roszczenia. No i trochę przypadkowo zaznaczyłem kandydata na liście, która nie weszła.

  Ale następnym razem nie zmarnuję głosu, więc PIS pójdzie na rekord. Wielkość poparcia rządu jest ważna, bo ma wpływ na jego asertywność w stosunkach zewnętrznych. Rząd słaby jest słabym partnerem w dyplomacji.

  3
 20. Andrzej

  Tauron, obarczony blisko 12 mld zł długu, rozważa sprzedaż części aktywów, w tym ciepłowniczych, gazowych i atomowych. Jeśli się uda, zainwestuje w zielone moce.

  O tak się konczy kozakowanie , GUY tak twoi pisowcy robią biznesy na państwowym , zainwestowali w WYNGIEL a teraz będzie wielka WYPRZ

Dodaj komentarz