CLI dla OECD+BRIICS nadal spadał w marcu

W marcu argumentowałem, że moment w którym indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej (Composite Leading Indicators, CLI) dla krajów OECD+BRIICS zakręcał w górę po cyklicznym spadku był w przeszłości generalnie dobrym momentem do zakupów akcji. Równocześnie pokazałem, że mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej, o którym pisałem też wczoraj, wyprzedza CLI dla OECD+BRIICS o średnio 5 miesięcy. („Wskaźnik wyprzedzający wskaźników wyprzedzających OECD„), co sugeruje, że taki sygnał kupna pojawi się w maju o czym dowiemy się w połowie lipca.

OECD podał wczoraj dane na temat swoich wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej dla rożnych krajów świata za marzec. Sytuacja nie uległa zmianie: CLI dla krajów OECD+BRIICS spadł ponownie do nowego dołka, zaś mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie ponownie wzrósł. Tą ostatnią dobrą wiadomością zajmę się jutro, dziś zobaczmy kiedy w przeszłości CLI dla OECD+BRIICS spadał do tak niskich jak w marcu poziomów i co działo się później na globalnym rynku akcji.

Najpierw wykres Composite Leading Indicator dla krajów OECD+BRIICS.:

W okresie minionych prawie 50 lat do tak niskich jak w marcu poziomów wskaźnik ten spadał 6-krotnie (czerwiec 1974, listopada 1981, listopada 1990, czerwiec 1998, marzec 2001 i lipiec 2008). 5 z tych 6 sygnałów pojawiło się w okresie recesji w gospodarce USA (pionowe szare paski na powyższym obrazku; wyjątkiem był sygnał z 1998 roku).

Zaznaczmy sobie momenty publikacji tych sygnałów na wykresie MSCI World Index:

„Na oko” widać, że zwykle opłacało się z zakupami akcji trochę poczekać (wyjątkiem był sygnał z przełomu 1990 i 1991 roku).

Projekcja uzyskana przez uśrednienie 6 ścieżek MSCI World Index wokół tych sygnałów sugeruje, że z zakupami akcji poczekać należy orientacyjnie do okolic lipca (pierwsze dno) lub okolic przełomu września/października (drugie minimalnie niższe dno projekcji).

W rzeczywistości – jeśli uwzględnić trwający już wzrost mojego wskaźnika „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie, który sugeruje, że już w maju CLI dla OECD+BRIICS zakręci w górę generując sygnał kupna taki jak w lutym 2009, listopadzie 2001, listopadzie 1998, lutym 1991, wrześniu 1982 i lutym 1975, dołek powinien wypaść wcześniej. Ale o tym jutro.

Oczywiście do wszystkich powyższych rozważań należy podchodzić ostrożnie, zdając sobie sprawę, że arbitralne decyzje rządów USA i Chin mogą obecnie silnie zakłócać typowe prawidłowości.

Podsumowanie: indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej dla krajów OECD+BRIICS nadal spadał w marcu i znalazł się na najniższym poziomie od prawie dekady. Projekcja ścieżki MSCI World Index oparta na 6 historycznych precedensach spadku tego wskaźnika do równie niskiego co w marcu poziomu sugeruje, że z zakupami akcji (i sprzedażą obligacji i dolarów) można się wstrzymać przynajmniej do lipca, ale kolejny wzrost mojego wskaźnika „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie sugeruje, że cykliczny dołek CLI dla OECD+BRIICS jest już bardzo blisko (wypadnie w kwietniu? ale o tym jutro).

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @uamaga:
  „Mam wrażenie, że w powszechnym mniemaniu poprzedni dołek 40-m był na Wig20 w styczniu 2016. Tak to wygląda patrząc na świece, ale na wykresie liniowym można by się doszukiwać tego dołka w czerwcu, albo nawet we wrześniu 2016. Czy bierze Pan to pod uwagę?

  dodam że mówię w wykresie liniowym miesięcznym. I że data czerwcowa dołka na w20 pasuje mi ze względu na „domknięcie” spadkowej piątki zaczynającej się we wrześniu 2014”

  Na WIG-u 20 i EM był w styczniu, ale na rynkach rozwiniętych w lutym 2019. Ale takie cyzelowanie już chyba niewiele pomoże, bo to nie zegar z kukułką. Ja na razie roboczo zakładam, że majowa – na razie – czarna świeca na S&P 500 to – w poprzednim cyklu Kitchina – odpowiednik świec z grudnia 2015 lub stycznia 2016:

  https://stooq.pl/q/?s=^spx

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @mac-erson:
  „Panie Wojtku rozpiska super tylko ja bym wział pod uwagę podwójny okres 3.33 – czyli odnosił się do korekty w US z przed 2 cykli czyli kwiecień – maj 2012r. (zasada zmienności i tam też była korekta tylko znacznie płytsza). Według tej analogii jesteśmy obecnie pod koniec kwietnia 2012r.
  A może nawwt jeszcze głębiej do sierpnia 2005r. (podwójny 6,66).
  Tam też korekta była dosyć płytka.”

  To prawda z tą raczej płytką bessą:

  https://wojciechbialek.pl/2017/12/historyczne-rymy-wig-u.html

 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @praktyk 11:
  „Szanowny Panie Wojciechu,
  obserwuję Pana blog od dawna.
  Jestem pełen uznania dla wiedzy, jednak brak mi jest stanowiska autora.
  Przedstawiana jest masa przeróżnych koncepcji, wykresów i możliwości co jest naturalne w każdej dziedzinie życia.
  Moim zdaniem analityk mający tak profesjonalny warsztat nie powinien koncentrować się na omawianiu poszczególnych procesów ale na podstawie tych analiz wydawać własną autorską prognozę.”

  Chodzi Pan o coś takiego:

  https://wojciechbialek.pl/2018/12/stare-prognozy-dla-wig-u.html

  albo takiego:

  https://wojciechbialek.pl/2017/08/kobylka-u-plota.html

  Myślę, że wtedy byłoby to nudne dla czytelników (i trochę też dla mnie). Np. dla mnie rekomendacje jakiejś „czarnej skrzynki” ludzkiej czy mechanicznej, nawet gdyby były bardzo trafne, nie byłyby zbyt interesujące, bo nic nie wnosiłyby do mojego rozumienia świata. Myślę, że dla wielu innych osób podobnie bardziej interesujące są narzędzia („wędki”) a nie same rezultaty ich działania („ryby”). Otrzymana od kogoś „ryba” w pewnym sensie jest jednorazowa, a w miarę dobrej „wędki” można samodzielnie ponownie użyć w przyszłości.

  Ale rozumiem i spróbuję w przyszłości częściej podejmować wyzwanie i konsolidować wskazania różnych narzędzi w pojedynczą prognozę, tak jak ostatnio tu:

  https://wojciechbialek.pl/2019/04/po-ile-co2.html

  1. praktyk

   Właśnie o pogląd autora mi chodziło, o wypracowaną wizję.
   Nie miałem na myśli systemu do inwestowania.
   Czasami nawet dziwiłem się że podaje Pan daty przesileń.
   Bieg gospodarki to ciągły proces w praktyce zawsze odmienny, niepowtarzalny ale z pewnymi analogiami których poznanie ułatwia „K(NO)W FUTURE.

 4. chfwatch

  „Andrzej 14 maja 2019 o 10:51Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Według firmy MSCI, największego z dostawców indeksów, Polska wciąż jest w gronie krajów rozwijających się, w którym wkrótce znaczyć będzie jeszcze mniej niż do tej pory. Jak podaje agencja Bloomberg, MSCI włączy do grupy emerging markets Arabię Saudyjską i Argentynę oraz zwiększy wagę Chin w portfelach wzorcowych. Dla Polski oznaczać to będzie zmniejszenie udziału w indeksach”

  Pisałem już o tym kilka tygodni temu. Podaż na GPW z tego powodu ma już pewnie miejsce. Łącznie może być tego nawet 4 mld zł..

  https://www.parkiet.com/Analizy/302279941-Podaz-akcji-wisi-nad-najwiekszymi-spolkami-z-warszawskiej-gieldy.html

 5. slow2006

  a moze wlasnie jak o tym piszesz to sie odwraca ? u never know

  ps: tak tylko pisze, bez kierunku, bo takie wpisy sa spoko, leszcze zrobia to i tamto a pozniej gruby zrobi tamto, a wszystkie systemy pokazuja tamto 😀 toz to merytorycznie „nic”

 6. billy_the_kangoor

  SP500 oraz NASDAQ – oba indeksy zaczęły budowę prawego ramienia RGR-a.
  Biorąc pod uwagę Copper, Oil + najważniejsze waluty (na wsparciach), to budowa prawego ramienia zakończy się sukcesem i można pod to zagrać.
  Na jakich poziomach będą przebiegać, to łatwo można wyrysować.
  To wszystko – merytorycznie, slow? 🙂
  b.

  1. slow2006

   owszem, merytorycznie, ale budowa prawego ramienia moze zostac zanegowana w kazdym momencie, o ile wlasnie nie zostala zanegowana… nie wiem

   bardziej myslalem ze napiszesz
   „teraz buduja prawe ramie RGR, cel 2700 sl 2850”, bo tylko z tego ze buduja prawe ramie to nic nie da sie wyciagnac a kazdy to widzi, i co np postawic SL na 2970? to zgadywanka a nie pozycja 😉

 7. gladiator

  Jesienią, zimą ( mi wychodzi w listopadzie ale nie wykluczam też przesunięcia aż do marca 2020) EURPLN, CHFPLN i USDPLN pobiją rekordy wszechczasów. Poziomów nie będę podawał aby osób niezorientowanych nie doprowadzić do palpitacji serca. Ci którzy wiedzą o co chodzi sami to wyliczą. Do tego czasu wyłączam się z bloga.
  Do zobaczenia za około pół roku !!!!!

  7
 8. slow2006

  o prosze Pan wojm napisal ladna pozycje 13 maja

  ” Póki wsparcie trzyma to na H1 po godz.20 weszło L po 2815 ze stopem na 2801. Profi1(40% pozycji) na 2829, profit 2 na 2833.”

  na chwile obecna macie 2845, tak ze zysk jest i to niemaly, praktycznie w punkt zajeta pozycja. tylko pogratulowac umiejetnosci.

  1
  1. Andrzej

   Wczoraj jak tyle samo był na stracie to nie pisałes ,że pozycja zajęta w punkt i to jest własnie cały PUNKT , szkoda ,że nie zeszli niżej do 100 i 200 i wsparcia na 2780 ale zobaczymy na razie mają przed sobą opór na 2900 i to mocny,napewno tamten rynek jest najsilniejszy na świecie ale też do czasu .

    1. Andrzej

     wojm 14 maja 2019 o 21:25Odpowiedz
     Na jakim interwale jest ten mocny opór na 2900 i co tam takiego jest oprócz 61,8% fibo ?

     Nie dyskutuje z wyznawcami FIBo , na takie bzdury to mogłem sie kilkanaście lat temu nabierać . Na 2900 jest ostatni potwierdzony szczyt .

 9. podczaszy1

  Jak na razie wygląda to na wig-u 20 bardzo ładnie. Jeżeli rzeczywiście mieliśmy do czynienia z trójkątem rozszerzającym, który zakończył trend boczny trwający od 2009 roku to oznacza to,że bessa zaczęła się w kwietniu 2019 roku, a nie wcześniej.

  1
 10. wojm

  Na S&P500 na H4 stoi zlecenie buy stop L na 2847, SL poniżej dzisiejszego low. Profit 1 na 2875 (40% pozycji), profit 2884 (30% pozycji), reszta będzie szła po wykresie. Jeśli spadną poniżej dzisiejszego low, a pozycja nie zostanie otwarta, to zlecenie zostanie anulowane.

   1. wojm

    Na daily jesteśmy blisko dolnej linii (low z 02.07 i low z 26.10) szerokiego kanału wzrostowego, dodatkowo RSI spadł poniżej 25, co nie zdarza się często (ostatni raz było to w 12.2015), ale z drugiej strony potwierdza to siłę misia – od 02.05 wszystkie high z każdej kolejnej sesji są niżej niż z poprzedniej. Może wystąpić próba odbicia. Ja póki stoję z boku.

    1
    1. wider_swider

     Zainspirowałeś mnie z tym RSI – sprawdziłem sobie historię od 2002 roku. W tym okresie gdy wskaźnik ten spadł do obecnego poziomu nigdy nie był to dołek ostateczny. Nawet jeśli nadchodziła korekta to dalsze spadki wynosiły od 100 do nawet 1700 punktów. No to robi się naprawdę ciekawie.

Dodaj komentarz