Kolejny wzrost wskaźnika „szerokości” wzrostu gospodarczego na świecie

Jak pisałem wczoraj w marcu indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej dla krajów OECD+BRIICS (czyli praktycznie dla świata) spadł po raz kolejny do prawie 10-letniego minimum. Podobne spadki tego wskaźnika do równie niskich poziomów z przeszłości generują projekcję MSCI World Index, która sugeruje wstrzymanie się z zakupami akcji przynajmniej do lipca br.

Równocześnie mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie oparty o dane OECD wzrósł w marcu po raz kolejny oddalając się od swego grudniowego dołka o 12 pkt. W przeszłości ten wskaźnik wyprzedzał zachowanie CLI dla OECD+BRIICS o średnio 5 miesięcy (współczynnik korelacji +0,77).

Jest jasne, że zachowanie mojego wskaźnika „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie sugeruje, że lada moment „oficjalny” CLI dla OECD+BRIICS również minie swoje cykliczne minimum (być może nawet już to zrobił w marcu, o czym dowiemy się za miesiąc).

Może słowo wyjaśnienia jak działa ten mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie. Co miesiąc OECD publikuje Composite Leading Indicators (CLI) dla kilkudziesięciu swoich członków oraz dla szeregu innych ważnych gospodarek. Cześć z nich – np. CLI dla Polski – ciągle spadała w marcu:

… część z nich – np. CLI dla Australii – już dynamicznie wychodziła z dołka:

Mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie zlicza saldo CLI ustanawiających roczne maksima i roczne minima. Fakt, że rośnie od grudnia oznacza, że w coraz większej liczbie istotnych gospodarczo krajów na świecie CLI zachowują się bardziej jak ten dla Australii niż jak ten dla Polski.

Wzrost tego wskaźnika szerokości o przynajmniej 12 pkt. z istotnego dołka pojawiał się w każdym z 6 ostatnich cykli Kitchina. Zaznaczyłem podobne do marcowego sygnały na poniższym wykresie MSCI Emerging Markets Index:

Myślę, że nie ma nawet sensu robić projekcji trajektorii tego indeksu opartej na tych sygnałach. Jest jasne, że pojawiały się one zawsze już po dołku cyklicznej bessy na wschodzących rynkach akcji. Wydaje się, że jedyne na co można liczyć, to co najwyżej silna korekta w ramach nowej hossy taka jak ta z okresu marzec-czerwiec 2012 (patrz komentarz „Zbliża się dobra okazja do średnioterminowych zakupów polskich akcji?„).

Oczywiście uzasadnieniem dla ostatnich spadków jest ponowna eskalacja amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Jej kontynuacja sugerująca, że USA są zdeterminowane do doprowadzenia do Chinageddonu za wszelką cenę, stwarzałaby na tyle poważne zagrożenie dla światowego handlu, że opieranie się na historycznych precedensach zachowania wskaźników stawałoby się bardzo ryzykowane. Z drugiej strony możliwe jest, że warunki amerykańsko-chińskiego porozumienia handlowego są już uzgodnione a ostatnia eskalacja to jedynie teatr dla gawiedzi. Możliwe jednak też jest, że Amerykanie ponownie chcą przetestować relatywną odporność obu gospodarek – USA i Chin – na wojnę handlową i ponownie odpuszczą dopiero po tąpnięciu na swoich rynkach akcji podobnym do tego z grudnia.

Na zdrowy rozum administracja Trumpa będzie jednak chciała zawrzeć w najbliższym czasie jakieś w porozumienie z Chinami, które da szanse uniknięcia recesji w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie za 1,5 roku (co dałoby szanse na cykliczną zwyżkę cen akcji). Inna sprawa, że jest dosyć oczywiste, że kilka miesięcy po wyborach, czyli gdzieś wiosną 2021 porozumienie to zostanie przez Amerykanów zerwane i otrzymamy kolejną rundę amerykańsko-chińskich zmagań o globalną hegemonię (i kolejną cykliczną bessę na rynkach akcji).

Podsumowanie: mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie wzrósł po raz kolejny w marcu, co sugeruje, że ostatnie osłabienie na rynkach akcji jest jedynie pierwszą korektą w ramach rodzącej się cyklicznej hossy.

Komentarze

  1. Andrzej

   Daj sobie już spokój z tymi głupotami i inflacją 10% , bo można boki zrywać , inflacja pomimo wydrukowania przez banki centralne w ostatnie 10 lat z 10 bilionów dolarów prawie nie drgnęła a ten tutaj o jakiś 10% inflacji wyjeżdża ,nie wiem ,śmiać sie czy płakać .

   2
  1. tinley

   Chcesz inwestować to kupuj akcje na cywilizowanych rynkach. One prędzej czy później urosną bo Niemcy czy USA to silne gospodarki. Chcesz spekulować to baw się w loterię w Turcji, Polsce czy innym emergingu. Łowcy kazdej setnej stopy zwrotu lubią ryzyko. Tylko czy warto?

   1
   1. digesting slowly

    Akurat mam na to inne zdanie. Poszła tak świetnie, że przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Żadko zdarza się taki dar od losu, a przecież w ostatnim kółeczku się kupowało z tych poziomów co dzisiaj.

  1. dociekliwy54

   Dzięki. Powiem tak S-ka tak za bardzo mnie nie interesuje, bo nie kupuję akcji.
   Co do zakresu spadku, to zależy on jednak od „grubych „indeksów.
   Z Elliotta wychodzi, że dno (10478) nie powinno być pogłębione.Znaczący jest poziom 11400(poziom falki4) oraz 11340(50% zniesienia). Może się jednak zdarzyć, że korekta wydłuży się jeszcze w czasie, choć raczej nie w cenie.
   Ten Twój nick jest niepokojący, nie myślisz o zmianie na coś mniej agresywnego? 😉

 1. Guy Fawkes

  @Konsultant

  No i co mam zrobić? Jest już blisko 200 pro, ale to nie wygląda na koniec wzrostów…
  http://fxpro.ctrader.com/c/Hsddn
  http://fxpro.ctrader.com/c/ssddn
  Bitcoin idzie na 38 % zniesienia.
  http://fxpro.ctrader.com/c/nfddn

  Poziom republikański (sejm) nie może mieć nic wspólnego z jakąkolwiek ideologią. Według Cywilizacji to powinien być poziom kompromisu podatkowego pomiędzy stanami, czyli dziś, powiedzmy, korporacjami zawodowymi.
  Ideologie są po to, aby Cywilizację podminować i wysadzić w powietrze. Kiedyś rolę ideologii spełniały sekty protestanckie, a wcześniej herezje.
  W tym aspekcie Snopek z Grodziska napisał o fałszywym polu komunikacji pomiędzy jąkałą a faflunem.
  https://coryllus.pl/miedzy-jakala-a-faflunem/
  Ja mówiłem wcześniej o dwóch stronach tej samej fałszywej monety.

  1. wojm

   Strefa 2790 – 2824 dla mnie ma znaczenie średnioterminowe. Póki co się broni podobnie jak w marcu. Straszy trochę volumen na spadku z 13.05, był większy niż wczoraj na wzrostach. Ważna będzie świeczka tygodniowa.

 2. mac-erson

  MOja koncepcja jest taka.
  US wybrało dzisiaj zwrot na północ czyli najprawdopodobniej rozpoczynamy falę B korekty. Fala ta może potrwać nawet do 2 tygodni myślę, że powinniśmy zatrzymać się w strefie 2900-2930. Zgodziło by się to z tym, że dołek w PL ma się rozegrać dopiero czerwiec/lipiec.
  Jeśli chodzi o PL to nie mam pomysłu – zarówno możemy ruszyć już na północ z korektą w kierunku poziomu 2250 ale równie dobrze możemy na jakiejś podfalce spadkowej w ramach korekty B w US dopełnić spadku w strefę 2140 i dopiero zrobić korektę.
  Ponieważ rynek jest dla mnie na razie niejasny to korzystam z odpoczynku i stoję z boku czekając na jakieś bardziej jednoznaczne sygnały.

  1. wider_swider

   Jeśli znów otworzymy się luką wzrostową to koleny raz zachęci podaż do sypania. Najlepsze do odwrotu jest niskie otwarcie i systematyczne wdrapywanie się. Choć trzeba przyznać że ta końcówka wyglądała nieźle i byczek może powalczyć o podwójne dno.

   1. slow2006

    dla mnie to niewazne jak sie pootwieraja jezeli punkty sie zgadzaja, ktos tu otworzyl L po 2155, mysle ze moze byc ciekawie, w sensie nadal sa w kanale wzrostowym na w20, tak ze zasiegi nie sa trudne do wymyslenia. zobaczymy

 3. konsultant121

  GPW rozpoczęła publikację indeksu WIG.GAMES (indeks producentów gier) oraz indeksów makrosektorowych z branż: banki-ubezpieczenia-rynek kapitałowy-wierzytelności, paliwa-chemia-gaz oraz energia-górnictwo-surowce od 18 marca
  Gaming-hossa ma się ku końcowi.

 4. LyraEE urmi LAnthanein

  Nie sadzicie ze najbezpieczniej jest teraz na surowcach? Jeżeli zaczynamy informacyjna da że hossy to tu kasa pójdzie, jeżeli bedzie korekta to tez część tu przeskoczy, kawa kakao i złoto i pszenica juz ruszyły myślę ze na dniach ruszy reszta głównie cukier i platyna, eurusd ostatnie 3 świece miesięczne wiele mówią szczególnie dolne knoty dołek dolara był juz wg mnie…

 5. billy_the_kangoor

  Sytuacja techniczna do dnia wczorajszego zmieniła się o tyle, że dziś wypełnił się zasięg prawego ramienia na SP500 oraz NDQ.
  Waluty nadal pozostają na średniookresowych wsparciach (albo oporach) – zależy które pary weźmiemy pod uwagę.
  Miedź odbiła od wsparcia, ale natrafiła na opór i powinna kontynuować ruch w dół.
  Ropa (Crude) powinna przebić 60 USD, żeby mówić o kontynuacji trendu w dół.
  Czekam na decydujące starcia na ropie i walutach, aczkolwiek piłka jest po stronie byków.
  Pozdrawiam,
  B.

  1. mac-erson

   Zakładając Twój scenariusz tej RGR byłaby ona troszkę pod kątem tak więc jest jeszcze trochę miejsca na wzrost (SP 2870-2880, NSQ 7550-7600).
   W mojej koncepcji fali B (3-3-5) – jesteśmy obecnie w dwójce 5-tki co by potwierdzało jeszcze dalszy ruch w górę.
   50% zniesienia na SP – 2880
   50% zniesienia na NSQ – 7580

 6. cebeerxx

  „Gaming-hossa ma się ku końcowi.”

  Tobie się wydaje, że skoro państwo obsypało cię złotym deszczem z 500plus i dało ci karabin do zabawy w paintball po lesie, to wszystko co państwowe jest cudowne. To pozostań przy Tauronie i kopaczach wyngla a ci co chcą mieć z POPiSiowią bolszewią jak najmniej wspólnego pozostaną przy nadmuchanym gamedevie.

 7. Andrzej

  Dax po twicie TRUMPKA zrobił 250 pkt w 30 minut i od 17 stoi w miejscu na początku LUKI BESSY, S&P nawet do luki nie ma na razie siły dociągnąc

  niestety na takim rynku to można mieć duży zysk a za chwilę wylecieć na dużej stracie , skoro ten cymbał ciągle twituje , jakby sam z kolegami grał na pochodnych ,

  1. mac-erson

   Dokładnie myślę, że najbliższe dni to mogą być niespodziewane zwroty akcji w rytm niespodziewanych Twitów Trumpa- zakładając falkę B może być ona szarpana.
   Ja nie mogę liczyć na szczęście bo raczej go nie mam tak więc przymusowny odpoczynek do wyjasnienia sytuacji lub osiągnięcia przyzwoitego poziomu na szorty.

 8. konsultant121

  @WB
  Tu widać najlepiej cykl hegemoniczny Modelskiego 1872-2000:)
  Wspaniałe imperium przemysłu bawełnianego Izraela Poznańskiego, które młody fabrykant budował od 1872 roku, po okresie wielkiej świetności i historycznych przemian przemieniło się w nowoczesne centrum handlowe. Przebudowa dawnej fabryki rozpoczęła się na początku lat 2000. Jak nastepowały przemiany pokazujemy na unikalnych zdjęciach z tamtych czasów.
  https://dzienniklodzki.pl/tak-powstawala-manufaktura-unikalne-zdjecia-z-przebudowy-imperium-izraela-poznanskiego/ga/c1-14134681/zd/35860735
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Izrael_Pozna%C5%84ski
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Manufaktura_(%C5%81%C3%B3d%C5%BA)

 9. konsultant121

  Czyli nawet w sercu Łodzi kapitał „wie” kiedy zainwestować by zyskać na wzroście gospodarczym i to w różnych czasach:)) Z jednej z wycieczek firmowych, mam nawet kopię akcji Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych I. K. Poznańskiego w Łodzi.

  1
 10. wojm

  Na FW20 u mnie stoi zlecenie otwierające L buy stop po 2182, SL 2151. Profit 1(40% pozycji) na 2198, profit 2(30% pozycji) na 2214. Jak zaliczą profit 1 to reszta na zostanie przesunięta na 0. Seria 11 sesji bez przebicia high z dnia poprzedniego + RSI daily wyprzedany nie występują często.

  1. Andrzej

   Chłopaku czyli SL 31 pkt straty a ZYSK TP 16 pkt , ty masz ludzi tutaj za mało inteligentnych widzę .Pierwszy raz sie spotykam ze strategią przewagi STRATY nad ZYSKIEM 2 do 1 , szok człowiek całe życie sie uczy .

   1. wojm

    Chłopaku, po pierwsze pozycja musi się najpierw otworzyć, a po drugie szansa na zaliczenie profit 1 jest duża, po trzecie jak zaliczą profit 1 to reszta na 0, po czwarte 16 pkt to profit 1, 32 pkt to profit 2, a reszta po wykresie. Skąd więc wiesz więc jaki zysk osiągnę ? Czytaj dokładnie i ze zrozumieniem.

    Zapomniałem dodać, że jak przebiją low z 10.05 przed otwarciem pozycji, to zlecenie zostanie usunięte.

    1. slow2006

     Andrzej lubi sie czepiac innych nie dajac sam od siebie nic w zamian. W sensie pewnie by chcial gotowa strategie od kogos, ale akurat mu sie nie podoba to krytykuje.

     W sumie nie wiem jaka trzeba miec osobowosc zeby czepiac sie pozycji innej osoby, przeciez on nic na tym nie traci.
     Dlatego Andrzeju jak czytasz, jezeli nie podoba ci sie czyjas propozycja pozycji, i nie masz konstruktywnych argumentow przeciw niej, to jak mozesz to skup sie na swoich wpisach 😉

     1. Andrzej

      widocznie nie czytasz uważnie , ja podałem swoją pozycje i dokładnie opisałem 2294 na szczycie dziennej swiecy na oporze zgodnie z trendem spadkowym ,SL 2195 pkt wszystko było podane na tacy , ale co tam , nie byłem w temacie ale sie dowalę o coś prawda .

    2. Andrzej

     weź mnie nie rozśmieszaj , zanim sie wejdzie na rynek trzeba znać parametry zysku -straty , ty chciałes zabłysnąć no i zabłysnąłeś ale że 90% tutaj jest takich jak ty to nawet cie po plecach klepią że super zagranie , coraz lepiej bo dzien wcześniej zająłeś na przewadze 1do 1 to juz było słabe ale teraz to już nieźle pojechałeś

   2. wojm

    Jeszcze jedno. Dla mnie na strategię składa się poziom wejścia, SL, profity, sposób prowadzenia pozycji, zarządzanie wielkością pozycji w stosunku do SL i zarządzanie kapitałem. To co ja podałem to tylko część strategii. Nikt rozsądny na podstawie takiego wpisu nie zajmie pozycji. Jeśli podaję jakąś pozycję to tylko w celu pokazania, że widzę szansę na zarobek.

   1. mac-erson

    Andrzej każdy ma swoją strategię – jak czuje się z nią dobrze i przy nosi oczekiwane rezultaty to nalezy się jej trzymac lub ją odpowiednio modyfikować. Strategia powinna być dostosowana do zasobów, perspektywy inwestycyjnej, indywidualnych cech emocjonalnych, odporności na stres itp.
    Nie ma uniwersalnej metody na zarabianie a nawet dwie przeciwstawne strategie mogą zarabiać, jedni grają z trendem inni grają na korekty, jeszcze inni na formacje, inni na Elliota, jeszcze inni kupują fundamenty itp.
    Masz tendencje do szydzenia z innych a to nie droga do sukcesu.
    Trzymaj się swojej strategii a to forum służy do wymiany informacji, poglądów i warto nauczyć się szanować innych,

    1
    1. Andrzej

     przestań , nie znam nikogo kto zakłada sobie wejście w pozycje i strate 2 razy wyższą od zysku , ta bzdura jest nie do obrony , ja tylko chciałem pokazać innym jaką to WOJM ma super strategię ,zakłada na wejściu ,że po otworzeniu pozycji może stracić 2 razy więcej na SL niż zyskać na TP ,kto rozumie rynek to oczywista oczywistosc ale większość tutaj wątpię żeby to zrozumiała
     ,tutaj nie ma nic z szydzenia tylko pokazania ,że to jest kompletna bzdura , ale spróbuj za każdym razem jak wchodzisz ustawić SL 2 razy większy od zysku i zobaczymy jak szybko wyzerujesz depozyt na lewarowanych rynkach.

     Zresztą z tego co pamiętam to Laskura akurat WOJMa strategię też sprowadził do parteru .

  1. Andrzej

   łap podwójny dołek , tutaj przynajmniej Sl do TP może być zadowalający , 2152 i SL pod dołkiem , więc każdywzrost daje dużą przewagę jak już łapać dołek .
   A na dzien dzisiejszy nic poza graniem z trendem czyli na oprze S nie powinno być brane pod uwagę , dla mega ryzykantów to co wyżej napisałem jeszcze bym mógł zrozumieć .

 11. Andrzej

  „Santander Bank Polska nie będzie finansować nowych bloków energetycznych opartych na węglu, ani nowych kopalni węgla, a do 2030 roku nastąpi całkowita redukcja ekspozycji banku wobec producentów węgla energetycznego” – powiedział podczas czwartkowych obrad ZWZ Gajewski.

  to dla tych co cały czas wierzą w WYNGIEL i elektrownie WYNGLOWE , to kolejni po największym norweskim funduszu i Hucie w Krakowie .

   1. Andrzej

    A to Japończycy w WYNGIEL inwestują , pewnie na przeczyszczenie jak zobaczyli że 80% ETFów na akcje kupił ich bank centralny za wydrukowane biliony Jenów.

    Zresztą Japonczycy to już z KGHM w kopalnie miedzi zainwestowali , że nasi to imbecyle to wiem od dawna ,że kupili na szczycie cen miedzi kopalnie i z 20 mld w kasie zrobili 10 mld kredytu , ale że Japonce w to z nimi poszli to już nie rozumiem , przecież oni tylko hybrydy i hybrydy i czyste powietrze.

 12. Andrzej

  Warszawa, 16.05.2019 (ISBnews) – Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji Europejskiej z dnia 19 września 2016 r. nakazującej władzom polskim niezwłoczne zawieszenie „stosowania progresywnych stawek w przedmiotowym podatku do czasu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie [jego] zgodności […] z rynkiem wewnętrznym” w sprawie dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce, podał Sąd UE w Luksemburgu.

  Ale numer pisiory miały racje i już mogliśmy mieć dużo pieniędzy z tego podatku od marketów i dyskontów .

 13. Andrzej

  A najciekawsze jest to ,że nikt tutaj nie proponuje zagrania na S w trendzie spadkowym tylko łapią L-ki , to jest typowe dla większości Januszy niestety , boją się że już za późno na S-ki i chcą przechytrzyć rynek grając L-ki.

  2

Dodaj komentarz