Tureckie akcje najtańsze od ponad 2 lat

Wczoraj dworowałem sobie, że geopolityka jest już passé. Rzeczywiście można fantazjować, że w przyszłości rozwój dalekosiężnej broni rakietowej umożliwiającej atak dowolnego punktu na Ziemi z innego dowolnego punktu unieważni znaczenie geografii w wojnie a rozwój cyfrowego handlu w sieci zmniejszy znaczenie handlu fizycznymi towarami transportowanymi trasami handlowymi wymagającymi kontroli.

No ale politycy zawsze będą się przygotowywać do wygrania poprzedniej wojny działając według Mrożkowego “jutro to dziś tyle, że jutro”, więc na razie geopolityka zachowuje oczywiście swe znaczenie i być może miała decydujący związek ze spadkiem głównego indeksu cen tureckiego rynku akcji do nowego ponad 2-letniego dołka.

Droga z Chin do Europy, którą USA muszą – jeśli chcą przetrwać jako globalny hegemon – blokować, biegnie albo przez Rosję (stąd dyskusje o “odwróconym Kissingerze“) i Polskę/Ukrainę (stąd amerykański nacisk na pierwszą – ustawa 447 i zaangażowanie w sprawy drugiej) albo przez Pakistan-Iran-Turcję (a dokładnie przez Ujgurystan-Pakistan-Iran-Kurdystan-Turcję – skąd zainteresowanie USA losami Ujgurów i Kurdów). Turcja rozumiejąc swoje znaczenie gra z USA ostro deklarując wolę zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400. Na to Stany Zjednoczone nie chcą się zgodzić grożąc Turcji różnymi konsekwencjami w przypadku braku zmiany tej decyzji (między innymi odmową sprzedaży myśliwców F-35, z czego teoretycznie my moglibyśmy skorzystać kupując te samoloty).

W tym tygodnie USA dały Turcji 2 tygodnie na zmianę decyzji w sprawie kupna S-400. Indeks tureckiego rynku akcji zareagował na to ultimatum spadkiem do nowego cyklicznego dołka.

Kwestia to o tyle potencjalnie istotna również dla losów polskiego rynku akcji, że z punktu widzenia wielu globalnych inwestorów i Polska i Turcja to wschodzące rynki z tego samego regionu EMEA (Europe, Middle East and Africa), więc zachowanie cen na jednym rynku może również nieść jakieś informacje na temat kondycji drugiego rynku. Na razie WIG – podobnie jak większość indeksów EM (za wyjątkiem jedynie bodajże Malezji) – pozostaje powyżej poziomów październikowego dołka.

Trudno na razie ocenić, czy ta dywergencja się utrzyma (WIG ostatecznie obroni dołek z października), czy też Turcja jest prekursorem, który pokazuje najbliższa przyszłość innych rynków wschodzących. Takie dywergencje w punktach zwrotnych się zdarzały, więc nic nie jest jeszcze przesądzone.

Podsumowanie: napięcia geopolityczne w relacjach z USA spowodowały spadek indeksu cen akcji w Turcji do nowego cyklicznego dołka najniżej od stycznia 2017. Ten objaw słabości można traktować jako sygnał ostrzegawczy dla innych rynków wschodzących z rejonu EMEA, ale oczywiście być może to jedynie reakcja na specyficzne lokalne czynniki bez większego znaczenia dla innych rynków.

Komentarze

   1. wojm

    Strefę 2790 – 2824 pierwszy raz próbowali przebić 25 i 27.03, drugi raz 13.05, a wczoraj była trzecia próba. Na ten moment to mamy próbę budowania podwójnego dna, a że dziś piątek, to trwa walka o świeczkę tygodniową. Jak będzie zobaczymy o 22. Plus dla misia jest taki, że utrzymał krótkoterminową linię trendu spadkowego poprowadzoną po high z 01 i 03.05 (interwał daily), a 16.05 odbili się od niej.

  1. wojm

   Dla mnie to scenariusz alternatywny. Bazowy zakłada przebicie high z 16.05 ( podwójne dno) i ruch na historyczne szczyty – do potwierdzenia tego scenariusza potrzebuję dziś o 22 na zamknięciu tygodnia cienia na weekly.

   1
  1. dociekliwy54

   Wg. mnie jest kilka błędów:
   1/brak szerszego kontekstu (moim zdaniem ten wzrost to fala X o innej budowie).
   2/Fala czarna 2 za krótka w czasie w stosunku do fali 4 czarnej (dopuszcza się by fala 4 była max do 4 razy dłuższa od 2).
   3/podobny błąd w oznaczeniu czerwonym.
   Pozytywem jest to, że się uczysz, co widać np. przy wyznaczaniu prawdopodobnego zasięgu korekty.
   Tak trzymać, za parę lat będzie lepiej;)

   1
   1. versus_one

    Dziękuję za komentarz

    Odnośnie błędów. Oznaczenia fal nie są zgodne z klasyczną notacją, więc może to być mylące jak ktoś widzi współczesne oznaczenia. Na wykresie jest od najwyższego licząc
    2
    (2)
    ii

    1/ Zgadzam się
    2/ Fali czarnej nie ma w tym kolorze, ale jest za kanał w czerni określający falę 3.
    3/ Nie wiem kto wymyślił te ograniczenia w czasie trwania fal tego samego stopnia, może wiesz kto to? Może jakiś statystyk? Z tego co się orientuję czas trwania zawiera się w liczbach Fibonacciego.

   2. mac-erson

    2/ Według mnie tam gdzie jest (A) w 4-ce wzrostowej powinien już być koniec 4-ki.
    3/ i oraz ii powinno być wyżej na tej poziomej konsolidacji
    4/Caly czas mamy jeszcze wariant, że fala korekcyjna B trwa i zaczęła się jej ostatnia podfala wzrostowa o strukturze piątki.

    1
 1. Andrzej

  Srednie dzienne na S&P zaczynają sie zacieśniać , od dołu trzyma 100 i 200 dzienna około 2780 a od góry cenę trzyma już srednia 21 , jeszcze troche pobujamy w bok i srednie sie zjadą i sie zacznie , wygląda ,że rysujemy podobny układ na S&P jak we wrzesniu 2018 , tam też po spadku szli długo bokiem a potem wywalili konsole w dół aż wióry leciały , OB ostatniej małej korekty 2840-45 pkt.

 2. Kanoniers.

  Slow2006

  Armagedon to mogli zobaczyć Ci ktorzy są nowi na rynkach , to było delikatne muśnięcie
  Jak zobaczę 1 z przodu na wig a myślę że zobaczę to wtedy mozna mówić o konkretnych spadkach

  2
 3. mac-erson

  @Dociekliwy54
  Mój Mistrzu Elliota i analiz. Powiedz mi jak widzisz rozwój aktualnej fali spadkowej na W20.
  Czy obecnie jesteśmy już w 4-ce (konsolidacja kwietniowa pod szczytem to była dwójka).
  Jeśli tak to jakiej struktury 4-ki się spodziewasz zakładając zmienność korekt.
  Dziękuję 🙂

  1. dociekliwy54

   1/Nie wygłupiaj się.
   2/Wydaje mi się, że ta kwietniowa konsolidacja to nie jedna korekta ale 2 dwójki.
   (Pierwszy ruch w dół traktuję jako większa jedynkę).
   3/ Jeśli tak jest, to aktualnie również powinny być 2 czwórki. Pewnie tę mniejszą zrobiliśmy i być może załamaną 5.
   Trochę te fale ulegają okluzji.
   4/ Możliwe, że zaczynamy tę drugą korektę jako 4.Niezależnie od formy dwójki, w czwórce należy oczekiwać najczęściej jakiegoś trójkąta. No niech tam, jeżeli w 2 była płaska, to może ZZ.
   Nie muszę Ci mówić, że to wszystko mało czytelne jest.
   Przez pewien czas będę pewnie mniej pisał z powodów osobistych, więc przepraszam z góry.

 4. animetal_slave

  Zaprzyjaźniony blogowicz napisał mi, że niektóre moje wpisy są kopiowane i wklejane na inne fora internetowe, nie podając źródła, albo – co gorsze – podając źródło jako Wojciech Białek. Chodzi o analizy, którymi od czasu do czasu dzielę się, jak choćby tu: https://wojciechbialek.pl/2019/05/40-miesiecy-minelo-jak-jeden-dzien.html

  Niezbyt mi się to spodobało, dlatego nie będę więcej publikował ww analiz, choć właśnie dziś dokonałem update’u i wyszło kilka ciekawych sygnałów – niedźwiedzich. Trzeba mieć szacunek do innych osób, a kopiowanie i dystrybuowanie takich treści pod swoim nickiem/innym nickiem, to brak szacunku wobec innych, a także samego siebie.

  W skrócie tylko napiszę podsumowanie: do czerwca obowiązują sygnały sprzedaży z 3 kategorii: cykle, fundamenty oraz dane makro. 1 kategoria jest sygnał neutralny: to analiza techniczna dla U.S. Market. 1 kategoria jest sygnał byczy: to niskie wyceny Emerging Markets, ale uwaga: średni okres od sygnału do hossy to 4-6 miesięcy.

  W zasadzie wnioski z moich analiz są zbieżne z opinią Gospodarza, tylko timing się trochę różni. Ale to nie apteka,

  Pozdrawiam,
  animetal_slave

  9
  1. tinley

   ech. Nie zrażaj się. Zawsze z zainteresowaniem czytam twoje posty. Szkoda by było abyś zniknął. A że kradną ci posty? Zebym ja miał tylko takie zmartwienia. U mnie odezwała się stara choroba. Przy ataku praktycznie straciłem kontakt z rzeczywistością. Rano się obudziłem i odkryłem że sprzedałem połowę funduszy. Dlatego teraz inwestowanie nie dla mnie żeby kłopotów sobie nei narobić.

 5. animetal_slave

  Gwoli ścisłości: w powyższym stwierdzeniu: “albo – co gorsze – podając źródło jako Wojciech Białek” : chodziło o to, żeby nie było hejtu na Pana Wojciecha, gdyby moje analizy były nieprawidłowe. Bardzo cenię Gospodarza i uważam Go za najlepszego polskiego analityków inwestycyjnego.

  5
 6. slow2006

  cos za duza zgodnosc co do spadkow, nawet nie zastanawiaja sie czy beda ale kiedy, moze juz jutro moze pojutrze 😉

  w20 stoi nad wsparciem, i idzie powoli w gore, moze nawet wybic ostatni dolek i odwrocic na szybko i wybic 2250 albo i wyzej tzn zrobic nowy szczyt i u nas i w USA.

  Kanoniers.

  nie chce mi sie przytaczac wpisaow, jakie byly ze armagedon przed nami itp itd, ale takie byly jak spadlo 1,5% 😉

 7. Carrie-Anne

  Witam Szanownego Gospodarza w nowej odsłonie!

  Co do ropy miał Pan rację. Będzie spadać 😉
  https://invst.ly/avj2t
  Promocja last minute wkrótce.

  O eSemPi Pińcet też warto wspomnieć
  https://invst.ly/avj5c
  Może nawet pójdą w synchrona.
  https://invst.ly/avj68

  A na koniec zagadka.
  https://invst.ly/avj8s
  Czy to coś z boku to już jest ucho?

  Pozdrawiam 🙂

  @Billy
  Miedź zrobiła “szczyt” w tym samym dniu co AUDjpY 😉
  Przypadek? 😛

  @chrono…cośtam
  Nuda

  3
 8. podczaszy1

  Kilka dni temu zaproponowałem kanał spadkowy: górna linia szczyty 2011 i 2018, a dolna dołki 1657 i 1642 z 2016 roku.
  Dzisiaj zaproponuję duży kanał wzrostowy na wig-u 20 ku pokrzepieniu byków, które ciągle marzą o hossie/ a co robiliście w latach 2003-2007 /.
  Dolna linia : dołek z 1995 roku i 2016 roku tj. 578 i 1642 pkt.
  Górna linia: szczyty z 1994 roku i 2007 tj.2052 i 3940 pkt.
  Na dzień dzisiejszy linia jest w okolicach 1900 pkt.

  1
 9. wojm

  Wg mnie ropa ma strefę wsparcia 57,50 – 58,20 i tu walczy od wczoraj. Powinna być próba przetestowania 60. Na S&P500 interesuje mnie dzisiejszy close. Na ten moment cień na weekly jest zbyt mały. Żeby poprawić obraz muszą się byki wysilić. Zobaczymy o 22.

 10. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  A należą się!
  Liczę na Waszmości. Szlachta zawsze była skora do sejmikowania, elekcyj itd.
  Jaką demokracyję mamy to mamy, ale mamy.
  Masz Waszmość trzy partyje do wyboru: PIS, K15 i Konfederacja.
  Reszta się nie liczy: POstKOmuniści – karuzelarze i funkcjonariusze frontu Kulturkampfu, patrzący na świat z d… strony.

  Państwo przechodzi na patent węgierski, czas najwyższy, Fidesz + Jobbik, czyli wariant dobrego i złego gliny.:))

  1
 11. tinley

  Jedynym właściwie momentem w którym utrzymała się większa dywergencja WIG i BIST była druga poł 2013r. Wtedy w Turcji mieliśmy falę protestów przeciw Erdoganowi i obawy przed kolejną ‘wiosną ludów’ . Nie jest to dobra wiadomośc dla polskiej giełdy

  1
 12. billy_the_kangoor

  @Carrie-Anne
  Dr. Copper oraz Dr. AJ 🙂 na istotnych wsparciach, stąd też jedną z większych pozycji od minionego czwartku w moim portfelu stanowi Kiwi.
  Jeśli obecne poziomy nie padną na początku tygodnia, to oczekuję również byczego tygodnia na indeksach, a przynajmniej jakąś konsolidację w bok.
  Take Care, billy

  2
   1. animetal_slave

    Dokładnie. Trzeba patrzeć na inwersję krzywej dochodowości oraz na jej rodzaj (bull/bear flatt/steep). Obecna inwersja jest niegroźna. Czerwiec 2021 – tam uważam że będzie koniec hossy, która zaczęła się w 2009.
    A w 3 kwartale tego roku zaczynamy cykliczny bull, już ostatni w ramach secular bull. Ale to wszystko pod warunkiem, że do lipca kończymy cykliczny bear, o co jestem raczej spokojny.

    2
 13. animetal_slave

  Ale Tinley ma rację: obligacje mają zazwyczaj rację. Barclays global agg rośnie silnie od października i tegoroczne wzrosty akcji go nie zatrzymały. Rynek akcji dyskontował rate cut oraz trade/brexit deale, a rynek obligacji dyskontował spowolnienie gospodarcze. Rynek obligacji, moim zdaniem wygra. Ale do tego potrzeba -10% na spx oraz dax i EM.

  3
  1. tinley

   Ten wykres który wkleiłem nie mówi że coś złego się dzieje już. On pokazuje że jesteśmy w punkcie w którym z historycznego pkt widzenia może zdarzyć sie niemiła niespodzianka. Problem z tego typu wykresami i wnioskami polega na tym że od tych momentów w historii wiele się zmieniło. I tak nie mieliśmy przecież wtedy programów QE i tak silnych interwencji banków centralnych na rynkach długu. I dlatego też z wyciąganiem wniosków z historii trzeba być ostrożnym. Obecnie o wiele większym zmartwieniem chyba jest dług korporacyjny w USA i generalnie na świecie i tu może być początek przyszłych problemów.

 14. konsultant121

  Obawiam się że nie zdązymy przebić szczytów ze stycznia 2018 na WIGu. I to obligacje mają racje. Z tym ze najbardziej szalony dołek bedzie tam gdzie ma być szczyt czyli byc może właśnie 2020/21. No ale kto wie.Tym razem nie bedzie potrzebna odwrócona krzywa dochodowosci. Zbyt mechaniczne by to było gdyby wszyscy zawsze inwestowali pod to samo.

  1. animetal_slave

   Krzywa rentowności pokazuje realne pozycjonowanie wielkich graczy (akcje vs. Obligacje , krótki vs. Długi termin).
   To nie jest mechaniczne. Jej kształt ma realny, dzienny wpływ na wartość aktywów w pension funds, retirement funds, passive i active etfs.
   Niższe oczekiwania co do stóp procentowych zwiększają wartość bieżącą akcji, co jest pozytywne.
   Problem jest jak w krótkim okresie stopy są zbyt wysokie i rynek oczekuje recesji w średnim terminie. Wtedy krzywa się odwraca i akcje giną.

   Bo kto normalny będzie dziś brał kredyt na rozwój firmy po 3% jak za rok weźmie kredyt po 1%?
   Kto będzie dziś inwestował, jak za rok ma być recesja?
   I to właśnie obrazuje (pośrednio) wykres Tinleya.

   Krzywa dochodowości to podstawa. Przynajmniej dla mnie.

   2
  1. animetal_slave

   Kapitalizacja BNB wynosi 4.7 mld usd.
   Kapitalizacja KGH wynosi 4.5 mld usd.
   Kapitalizacja Apple wynosi 830 mld usd.
   Kapitalizacja SPX to 24 tryliony usd.

   Średniej klasy fundusz akcyjny jest w stanie zmienić kurs BNB o 100% w kilka tygodni.

   Ten sam fundusz nie jest w stanie nawet rozszerzyć spreadu na takim SPY (etf na spx).

   To by chyba wyjaśniało preferencje użytkowników do analizowania indeksów i walut. 🙂

   7
   1. wider_swider

    To wszystko prawda. Nie zmienia to jednak faktu, że zadanie polega na pomnażaniu kapitału, a nie uczestniczenie w najbardziej płynnym rynku dla samego prestiżu. Wątpie by ktoś tutaj miał problem z wyjściem z pozycji z rynku o kapitalizacji 4,7 mld usd, którego notowania trwają 24 godziny na dobę, a trend wzrostowy jest od kilku miesięcy bardzo stabilny i wystatczy jedynie podnosić SL. Od 2006 roku kiedy poważniej się zainteresowałem rynkami finsowymi, zawsze najwięcej emocji inwestorów forumowych dawało trafianie kiedy się zacznie bessa w USA. Tymczasem stwarzają się alternatywne okazje inwestycyjne na których wyrosło wielu milionerów jak np BTC. O nich bardzo rzadko ktoś wspomina. A jeśli już to na szczycie.

    1. animetal_slave

     Moją intencją było pokazanie, że dyskusje toczą się na temat koniunktury i jej odzwierciedlenie możemy znaleźć w indeksach i walutach.
     Zarabiać możesz nawet piekąc chleb, jeśli jesteś w tym bardzo dobry. Nie widzę związku pomiędzy gospodarką a bitcoinem. W sytuacji wojny byłaby ucieczka do złota.
     Osobiście jestem jednak pozytywnie nastawiony do bitcoina, myślę że jeszcze zrobi nowe szczyty zanim zostanie wyparty przez bardziej efektywne tokeny oparte na blockchain.

     1
     1. wider_swider

      Twoje analizy czyta się z wielką przyjemnością. Niestety ja nie mam takiej wiedzy ani wykształcenia ekonomicznego, dlatego nie podejmę się dyskusji z Tobą. Tym bardziej że całkowicie zgadzam się z Twoimi wnioskami. Z mojej perapektywy rynki to bazar. Moim zadaniem jest kupić taniej i sprzedać drożej. Instrument jest dla mnie obojętny.

      2
 15. Maniek

  Bazujac na wykresach ES i SPX (dzienny) , moje oczekiwania sa takie ze tak dlugo jak ES bedzie znajdowal sie ponizej 2894, zobaczymy poziom 2718-2742. Jezeli odbicie bedzie z poziomu 2718 , bedzie ono mialo “sile” do 3.2% i powinno zakonczyc sie ok poziomu 2810. Idealnym sygnalem ze bedziemy widzieli odbicie z tego poziomu byloby jego osiagniecie pomiedzy 5-7 Czerwca. Nie przekroczenie poziomu 2810 po odbiciu z 2718-2740 bedzie skutkowalo powrotem do poziomu odbicia , a przekroczenie tego poziomu kolejnym szybkim ruchem najpierw do 2623-2642, a pozniej do 2566-2583. Jezeli to nie wystarczy, ES powinnien osiagnac “przynajmniej poziom 2438-2458.
  Wykresy ES – od lewej tygodniowy, dzienny i godzinny. Na godzinnym zaznaczylem moje oczekiwania odnosnie ruchow bardzo krotko terminowych. https://www.screencast.com/t/32Y5By3eJR . Ta sama interpretacja wykresu indexu SPX (tygodniowy i dzienny) https://www.screencast.com/t/Kn4bQzueg . A tak wygladaja wykresy ES jezeli porownamy powyzsza analize z wykresami Ichimoku . https://www.screencast.com/t/XmBEbvCsk

  1
 16. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Ambasada brytyjska w Polsce jest dumna. Dlaczego? Ponieważ jej przedstawiciele, razem z Norwegami, wzięli udział w marszu LGBT w Gdańsku.//

  https://wpolityce.pl/polityka/448252-misja-dyplomatyczna-brytyjscy-dyplomaci-na-marszu-lgbt

  Jak byś to Waszmość zinterpretował??
  Mnie to (obsikiwanie zdobytego terenu wraz z publicznością) upewnia, że moja pierwsza intuicja (Adamowicz – port – zamach) była trafna. Port!
  U nas nie rozegra się konflikt hegemoniczny. To widać choćby po dyslokacji wojska czy priorytetach zakupów. U nas rozgrywa się konflikt o międzymorze z udziałem wielu stron. Zamachowiec był oczywiście ponad wszelką wątpliwość patentowanym wariatem, ale czy z tragicznym odejściem poprzedniego figuranta pozycji niemieckich nie przejęli czasem brytyjczycy?

 17. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  No i nastąpiło niedawno przetasowanie właścicielskie w największym porcie kontenerowym, który przedtem był tylko australijski a teraz PFR ma 30% udział.

  https://www.pch24.pl/wiemy-kim-sa-nowi-wlasciciele-dct-gdansk—najwiekszego-polskiego-portu-przeladunkowego,66986,i.html

  Poprzedni właściciel miał dzierżawę do 2034.
  Nie chce mi się szukać who is who, ale zmiana właścicielska nastąpiła. No i Dobra Zmiana też, teraz mamy (kupione!) 30% we własnym porcie:))

 18. Guy Fawkes

  //Inwestorzy zapowiedzieli, że będą wspierać dalszą ekspansję portu, w tym budowę nowego terminalu w nadchodzących latach, by skorzystać na wzroście gospodarczym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – oświadczył Paweł Borys, prezes PFR.//

  //Wskazano, że wskutek zbudowania terminalu DCT osłabiła się pozycja konkurencyjnych portów – np. w Lubece spadek obrotów kontenerowych sięgnął od 2007 roku aż 40 proc. Z kolei DCT podwoił potencjał przeładunkowy.//

  1. Guy Fawkes

   @Podczaszy

   Trudno się w tym wszystkim połapać. Taki np. Fock Siew Wah, który jest chairmanem singapuskiego PSA International (obecnie 40% DCT Gdańsk), ” previously, he was Senior Banker and served as Regional Treasurer (Asia Pacific) for JP Morgan.”
   Bardzo przyjemny dżentelmen:
   http://portwings.in/wp-content/uploads/2018/03/Fock_Siew_Wah.jpg
   A JP Morgan, to jest chyba ten bank, który dostał u nas od rządu grant na zagospodarowanie?
   No nieee wiem, trudno to pojąć.:))
   Ponad poziomem państwowo-geopolitycznym są jeszcze ważniejsze interwały… Do opisanie rzeczywistości nie wystarczy geopolityka z chronopolityką…

  1. Andrzej

   czyli pietruszka będzie dalej po 30 zł a czereśnie po 69 złoty a PISIORY będą rozdwać kiełbase wyborczą , ja to nawet bym chciał żeby wygrali kolejną kadencję i zmierzyli się w kryzysie ze swoim rozdawnictwem bo że nadchodzi kryzys to jest pewne

   5
    1. Guy Fawkes

     Słychać wycie – znakomicie.
     Na marginesie dodam, z te eurowybory zawsze były najtrudniejsze dla PIS, jesienią wycie będzie przejmujące, bo będzie mowa o konkretach.
     Gdyby europejsy nie zrobiły idiotycznego strajku w szkołach, i gdyby nie wywołali jeszcze głupszej wojny z Kościołem, to mogliby nawet wygrać te wybory, jako europejsy patentowane i niewątpliwe.
     Ale ludzie poczuli się zagrożeni w sprawach fundamentalnych przez tą całą POstKOmunę.

     3
     1. Guy Fawkes

      Late poll zwiększa przewagę PIS do blisko 5 punktów %. Dla PO to jest katastrofa, bo poprzednio miała chyba ponad 2x więcej mamdatów (jako PO). Tylko tak dalej.:))
      Czekam, kiedy Shrek strzeli obcasami i zamelduje prezesowi wykonanie zadania.:))))))

      4
 19. Andrzej

  Dosyć zaskakującym elementem hamującym wzrost wydatków konsumpcyjnych może okazać się rekordowo wysokie oprocentowanie długu na kartach kredytowych. Mimo, że inflacji i stopom procentowym w USA obecnie daleko do poziomów z ostatniej dekady XX wieku i pierwszej dekady XXI wieku, to średnie oprocentowanie kredytu z kart kredytowych osiągnęło właśnie rekordowy poziom (FED mierzy ten wskaźnik od 1995 r.) i wynosi dziś niemal 17% w skali rocznej !!! Przy wielkości długu zaciągniętego za pomocą kart kredytowych w wysokości ponad 1 bln USD oznacza to, że Amerykanie spłacają aż 170 mld USD rocznie odsetek od tego długu. Ciąży on im coraz bardziej, a rzeczywisty sprawdzian kondycji finansowej konsumentów będziemy mieli, gdy gospodarka amerykańska wyraźnie spowolni,

  (Alfred Adamiec – Private Wealth Consulting)

  1. animetal_slave

   Bardzo dobry wynik dla Polski.
   Lekki niesmak budzi “wiosna” (tęcza i wiosna to symbole życia i zdrowej energii, dlatego wyjątkowo niesmaczne jest stosowanie tych terminów przez kręgi pederastów), na czele której stoi gej, po lewicy ma Panią, która 4 miesięczny płód uważa za zlepek komórek, a 4 letnim dzieciom tłumaczy że ręka w majtkach to to samo co trzymanie rodzica za rękę. Dodatkowo sponsoruje ich fundacja niemiecka, pewnie jakaś odnoga sorosa. Litości..

   Będzie PiS i sojusz z USA. To rozsądna opcja. Mamy Bałtyk, który jest przedłużeniem GIUKu, nad którym pieczę sprawują Amerykanie. Albo będziemy silnym Międzymorzem, albo Niemcy zrobią tu kraj neokolonialny, taką Francję, tylko biedniejszą i bardziej krytykowaną.

   Nie zwykłem pisać o polityce tutaj. Ale bardzo cieszą mnie wpisy tutejszych użytkowników. To znaczy, że naród jest coraz bardziej świadomy. Może jednak moje dzieci będą żyły w normalnym kraju.

   Z gospodarki: słabe dane z Chin wyszły w nocy. Wszystko zgodnie z planem. Czerwiec/Lipiec czekam na dołek.

   7
   1. mac-erson

    No cóż pojęcie normalności jak zawsze jest względne.Też bym chciał, żeby moje dzieci żyły w normalnym kraju gdzie szanuje się konstytucję, gdzie pedofile kościelni nie są ukrywani i gdzie każdy jest równo traktowany niezależnie od opcji wyznaniowych i światopoglądowych i gdzie jest TOLERANCJA.
    Obecnie te wartości są passe tak więc tak jak napisał tinley niech rządzący dokończą dzieła zniszczenia.
    Na całe szczęście kraj zamieszkania można dzisiaj łatwo zmienić (na razie jeszcze nie trzeba występować o wizy wyjazdowe ale kto wie…).
    To mój ostatni wpis o polityce na blogu. Szkoda zachodu.

    7
 20. tinley

  Bardzo dobre wyniki. PIS musi dokończyć co zaczął – czyli rozpieprzyć kraj na modłę grecką. Dawanie teraz jakiejkolwiek władzy opozycji jest niebezpieczne bo to byłoby jak ciągłe podcieranie tyłka nastolatkowi. Naród musi się nauczyć odpowiedzialności za własne wybory i ta odpowiedzialność kiedyś nadejdzie. Sam zagłosowałem za PIS. Jako ze nie jestem fanem PO i akolitów to specjalnie nie bolało.Zagłosowałem w ten sposób po to by sprzątali to co narozrabiają.
  Od chwili gdy PIS objąl władzę polska płynie na greckim kursie – nauczyło Polaków że władze mozna sobie kupić. I tak od tego momentu kazda partia która bedzie chciała wygrać wybory bedzie musiała mieć wagon socjalnej kiełbasy wyborczej. Czym to się skończy to wiadomo. W zasadzie to jedynie kwestia czasu

  4
 21. Andrzej

  Co się ma gwałcenie dzieci przez czarnych oszustów w kościołach w majestacie prawa do wyborów, trzeba być wyjątkowym pisiorem żeby to wymyślić , i od razu dodam że nie jestem też za PO bo grzesio jest głupiutki i cała opozycja nie ma lidera a już połączenie komuchów starych z PO to koniec swiata , wystarczyło obiecać coś 9,5 mln emerytów i można w demokracji wygrać każde wybory , Jerek wie kogo trzeba przekupić ich własnymi pieniędzmi przed wyborami reszta się jeszcze nie nauczyła od MATOUSZA kłamać .

  2
 22. Andrzej

  Jeżeli ktoś mi chce powiedzieć ,że wypłacenie Januszom prawie 70 mld co roku nie podniesie CEN wszystkiego łacznie z pietruszką i czereśniami to powodzenia , mój sąsiad już mówi ,że u niego byle d…l na budowie za mniej niż 4000 nie pracuje .

  dzisiaj USA i Londyn ma wolne więc chyba nie ma się co nastawiać na rynku za bradzo

  2
  1. amil

   Deloitte powołując się na badania CBOS oraz Eurostat podkreśliło, że w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca znajdujemy się na piątym miejscu w UE ze względu na wyrzucanie żywności. Statystyczny Polak marnuje 235 kg. żywności rocznie. W skali całego kraju to ok. 9 mln ton. Eksperci wskazują jednak, że nikt nie wie, jaka jest rzeczywista skala tego problemu.

Dodaj komentarz