USA właśnie wyrównują swój rekord długości ożywienia gospodarczego.

Do tej pory najdłuższy okres ożywienia gospodarczego – okres pomiędzy kolejnymi formalnymi recesjami w gospodarce ogłaszanymi post factum przez National Bureau of Economic Research – w gospodarce USA trwał dokładnie 10 lat i rozegrał się pomiędzy marcem 1991 a lutym 2001 (USA zbierały wtedy globalne owoce swego zwycięstwa w Zimnej Wojnie). Obecne ożywienie gospodarcze w USA rozpoczęło się – zdaniem NBER – w czerwcu 2009 roku, a więc pod koniec bieżącego miesiąca wyrównany zostanie rekord z lat 90-tych.

Wszystko wskazuje na to, że niebawem będziemy świadkami ustanowienia przez gospodarkę USA nowego rekordu długości ożywienia gospodarczego. Na podstawie rocznych zmian indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej publikowanego przez Conference Board łatwo stworzyć sygnał, który w okresie minionego półwiecza poprawnie ostrzegał przed każdą gospodarczą recesją.

Obecna wartość tego wskaźnika jest zdecydowanie wyższa niż ten ostrzegający w przeszłości przed recesją próg, więc szanse na to, że w najbliższym czasie rozpocznie się w USA nowa recesja można chyba uznać za dosyć niewielkie.

Czyżby gospodarka USA dyskontowała już wypłatę przez Polskę reparacji wojennych?

Podsumowanie: bardzo wiele wskazuje na to, że obecne trwające od czerwca 2009 roku ożywienie w gospodarce USA, które na koniec maja wyrówna 10-letni rekord z lat 90-tych, osiągnie ostatecznie rekordową długość.

Komentarze

  1. dociekliwy54

   Wracając do inflacji.
   Jedną z najoczywistszych rzeczy na rynkach jest, że zaskakują, „uczą” uczestników do momentu gdy oni „już wiedzą” i tracą czujność. Zyskują nieliczni a większość traci. Czy wzrost stóp spowoduję stratę dla banków, czy dla właścicieli hipotek? W ostateczności banki staną się właścicielami nieruchomości, które potem stopniowo można opchnąć, gdy koniunktura się poprawi. Ja pamiętam płacz kredytobiorców po Balcerowiczu. Najpierw inflacja, potem wzrost stóp. Kto nie spłacić w porę to spłacał przez kolejne 20 lat, a utraconego zdrowia nikt nie zwrócił.
   Jest oczywiste, że takie doświadczenie nie może być kilka razy w 1 pokoleniu. Kto raz się sparzył nie zrobi już tego po raz drugi.(A nawet wystarczy doświadczenie sąsiada,szwagra itd.)
   Uważam, że cykl inflacyjny i tak przedłużył się (poprzez upadek ZSRR i włączenie CHRL w łańcuch dostaw).

   http://www.bankfotek.pl/view/2137445

   Paradygmat niezrównoważonego globalnego rozwoju skończył się. Produkcja w CHRL będzie wygaszana, a deficytu towarów nie zastąpi się z dnia na dzień. Co się może zdarzyć przy eskalacji tego konfliktu?
   1,4bln$ z CHRL trafi na rynek, bo CHRL będzie potrzebowało gotówki/bo będzie chciało zemsty na USA.
   Oczywiście Stany te obligację kupią, bo nie będą miały wyjścia. Za co kupią? Muszą stworzyć gotówkę ex nihili.
   Oczywiści źródłem inflacji staną się raczej CHRL ze swoimi dolarami, ze spieniężenia obligacji….

   Idzie nowe…

   1
     1. tinley

      „Czyli inwestorzy giełdowi powinni się w zasadzie cieszyć z inflacji? Tak czy nie?”

      Zależy od tego czym ta inflacja jest spowodowana i jak ona jest wysoka. Inwestor zarabiający w lirach chyba nie jest zbyt zadowolony mając tureckie papiery i 20% inflacji.

 1. Andrzej

  CCC- To nie jest pogoda, z której spółka się cieszy. W ubiegłym roku było znacznie cieplej i o tej porze sprzedaliśmy już około 30 proc. obuwia letniego. Teraz jest to ok. 9 proc. Zapewne odbije się to na wyniku sprzedaży ogółem – zaznaczył.

  JAROSŁAW Z MATOUSZEM nie dowieźli nowych 500 plus na czas , dopiero na zimę BYDZIE KASA ale głonie dla milionerów więc oni tutaj nie kupią chińskich kamaszy .

 2. Guy Fawkes

  @WB

  //Przecież nikt nie ma zamiaru nic nikomu płacić (w trosce o własne życie).//

  Zanim padnie salwa, niech nam humory dopisują – mawia Staś kataryniarz.:))

  Medyceusze decydowali o polityce papiestwa, Fugger decydował o polityce cesarstwa, a my mamy dobry humor.
  Naprawdę jesteśmy głęboko w czarnej …. .

  1
 3. Guy Fawkes

  @WB

  Trzeba zawsze patrzeć, co robi wojsko, bo wojsko najlepiej zna się na rzeczy.

  //Wydaje się zatem, że obecnie to zakup samolotów F-35 uzyskał najwyższy priorytet obecnego kierownictwa MON w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, a ceną za to będzie późniejsza realizacja II fazy programu Wisła.//

  http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,11175,aktualnosci-z-polski,nie-bedzie-umowy-na-ii-faze-wisly-w-2019-roku

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Nie znam się, ale mówiło się, że te F-35 co je niby mielibyśmy kupić do być może część z tej 100-tki, której sprzedaż Turcji Amerykanie wstrzymali po tym, jak Turcy oświadczyli, że kupią od Rosji S-400. Gdyby Amerykanie z Turkami się ostatecznie pokłócili o te S-400, to rzeczywiście może byłaby okazji kupić w miarę tanio F-35, z którymi Amerykanie nie mieliby co zrobić.

   Ale sprawa nie jest jeszcze zakończona:

   https://ahvalnews.com/us-turkey/washington-says-turkey-may-change-its-mind-s-400-purchase

   https://www.dailysabah.com/defense/2019/05/16/turkey-continues-efforts-on-joint-f-35-jet-project

   Z drugiej strony dawania Amerykanom teraz jakichś pieniędzy byłoby niewychowawcze. Wychowawcze byłoby pomachanie im przed nosem forsą i powiedzenie, że dostaną jak przeproszą za ostatnie wyskoki.

 4. konsultant121

  @WB
  Panie Wojtku,
  może jakas analiza BTC w oparciu o cykle klasyczne? Koniec 2017 roku – kanarkiem spadków na giełdach był BTC, w 2018 roku spadały giełdy i BTC, a przez ostatnie 4-5 miesiecy jakby nastapił odwrócony układ giełd i kryptowalut (wzrost giełd i wzrost kryptowalut). Czy teraz jest szansa na przywrócenie korelacji giełd i kryptowalut (spadki jednego i drugiego)?

 5. Guy Fawkes

  @WB

  Tak Panie Wojtku, będziemy teraz rozwiązywać problemy i usprawniać komunikację, Turcja otrzeźwiała już wcześniej.:))

  //Czaputowicz i Ławrow – jak podano – „wyrazili ponadto przekonanie, że powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów”//

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-czaputowicz-i-lawrow-zgodzili-sie-ws-wraku-tu-154m,nId,2995674

 6. praktyk

  @WB
  Napisał Pan że chce dawać wędkę a nie rybę.
  Słusznie ale żeby przekonać do jej użycia to trzeba mieć jakieś prawdopodobieństwo że jest ona skuteczna.
  Idąc dalej tą myślą to wystawia Pan taki zestaw wędek, że wędkarz chyba jest skołowany którą zabrać na łowisko żeby go gruba ryba z łódką nie wywróciła.

  Moim skromnym zdaniem skutecznym sposobem gry jest tylko gra z trendem, tzn zgodnie z kanałem trendu wyznaczonym w czasie.
  Mimo że to niby takie proste to okazuje się w praktyce niezmiernie trudne gdyż wyznaczenie skutecznego kanału trendu w czasie to nie lada sztuka, kto eksperymentował to wie.
  Wszystkie inne ogólnodostępne wskaźniki oraz szukanie analogii w przeszłości to moim zdaniem ciekawe i fascynujące zajęcie ale do gry na giełdzie nieprzydatne.

  1
 7. podczaszy1

  Mój wniosek jest taki,że nie wygląda to dobrze dla rogacizny, ale wykluczyć,że wzrost pażdziernik 2018 -luty 2019 to było A, to co potem to jest B i jeszcze będzie C to ja wykluczyć nie mogę, choć nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne. Za długo jestem na giełdzie i co nie co to ja już widziałem.

  2
 8. Guy Fawkes

  @WB

  //…może byłaby okazja kupić w miarę tanio F-35…//

  ”Tanio”, to niech Pan zapomni. Ze zbytem też nie mają problemu, bo jest długa kolejka.

  Tak to wygląda, że my kupimy w zasadzie tylko system integracji IBCS (np. do Narwii), a potem się zobaczy. Przy broni hipersonicznej Patrioty to będzie w 2026 muzeum.

  My po prostu zamiast kierować środki na broń defensywną w jakiejś dużej imprezie, kupujemy nowoczesną broń ofensywną (przełamującą) dla imprezy na mniejszą skalę (w regionie?).

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Trudno to ocenić, nie będąc specjalistą. Z jednej strony to przypomina sytuację z okresu przedwojennego, kiedy bezsensownie – jak się okazało – inwestowaliśmy w broń ofensywną (bombowce, okręty podwodne, marynarkę wojenną) i w efekcie się skompromitowaliśmy w 1939 roku w defensywie, z drugiej strony pozyskanie F-35 dawałoby szanse na zdobycie przewagi nad Niemcami (nie mówiąc o Rosjanach). Nie będąc specjalistą i nie znając ludzi, którzy są za te decyzje odpowiedzialni, nie podejmuję się oceny tych pomysłów.

 9. Guy Fawkes

  @WB

  Ale perspektywicznie powinniśmy się zainteresować brytyjskim myśliwcem 6 generacji Tempest.

  //Wśród państw zainteresowanych potencjalną współpracą wymieniana jest Szwecja, Japonia, Korea Południowa i Turcja.//

  //…konfiguracja maszyny oraz jej zdolności, to nadal temat dyskusji, ale wiadomo, że znacząco wyprzedzi ona takie myśliwce, jak F-22, F-35, J-20 czy J-31.//

  //Wielka Brytania ma w planach zaproszenie Indii do współpracy w programie myśliwca następnej generacji Tempest.//

  https://www.defence24.pl/indie-pomoga-w-pracach-nad-mysliwcem-tempest
  https://www.defence24.pl/farnborough-2018-tempest-brytyjski-mysliwiec-nastepnej-generacji

   1. mac-erson

    niby tak ale postanowiłem sobie zrealizować zyski pozamykałem S-ki najwyżej otworzę niżej. A zawsze spokojna głowa na weekend na dzisiejszej imprezie 😉
    Generalnie jest super niech sobie spada PL to sobie kupimy tanie akcyjki. Fajnie że Energetyka zakręciła myślę, że jeszcze pogłębi ostatnie dno.

    1. slow2006

     o to mi chodzilo, ze czekanie na ruch tworzacy drugie ramie moze skasowac wszystkie zyski a moga jeszcze wyjsc w gore, albo nawet na szczyt i dlatego obecnie warto wziac co daja, w sensie kilkadziesiat pkt

     a jak bedzie zobaczymy.

   1. animetal_slave

    Panie Wojciechu,
    Jestem za wprowadzeniem opłaty za korzystanie z bloga. Mniej osób, większy szacunek, lepsza merytoryka. To jest niebywałe jak niektórzy użytkownicy są roszczeniowi.
    Proszę przemyśleć, będzie Pan miał wielu użytkowników.

    12
    1. slow2006

     ja nie mam zdania, co ma byc to bedzie.

     ale pamietam tylko kiedys temu, ktos robil darmowe dobre analizy, nawet z pkt wejscia i wyjscia, mial duzo osob na stronce, pozniej mowil ze chce z tego zyc i wprowadzil abonament. nie pamietam ile to bylo.

     Trwalo to moze rok. pozniej juz nigdy to miejsce nie odzyskalo swojej swietnosci, nawet w darmowej wersji.

    2. Panpozwoli

     Zadziwia mnie takie podejście do tematu. Szczególnie u ludzi coś tam, coś tam związanych zgiełdą. Przy takim podejściu nie istniałby Google, Facebook, Twitter itp. Może jaszcze zaproponujecie podatek od dużych portali, który miałby ratować małe. Zpisiało nam myślenie.

     1. artysta_malarz123

      W jednym masz racje, bo statystycznie biorąc (92% w Polsce jest katolików), doświadczysz z dużym prawdopodobieństwem zachowań/postaw od katolika, powiem więcej, do tej populacji i Ty się zaliczasz – rozumiem, że będziesz się dzielnie bronił, ale wtedy sobie odpowiedz na pytanie czy właściwie adresujesz swoje określenia.
      Czy przekozackie? Nic nadzwyczajnego, dziecinada i tu bym powiedział, brak elementarnej logiki, jw.

      1
 10. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „Pseudo Szekspir ma typowo ”morski” punkt widzenia, widzi tylko porty, cieśniny i to, co przy brzegu. Głębia lądu to dla niego terra incognita. Kiedyś tłumaczył taką percepcję Bartosiak.”

  A propos Waltera Raleigha, to jest ciekawe:

  „Pierwsi polscy osadnicy dotarli do Ameryki Północnej w 1608 roku na pokładzie statku „Mary and Margareth” i założyli osadę Jamestown. To był początek angielskiej akcji osadniczej, a polscy rzemieślnicy – znakomici fachowcy od wyrobu smoły, potażu, dziegciu, szkła czy mydła, a przede wszystkim obróbki drewna i wyrobów z drewna – byli niezbędni dla miejscowych kolonistów. Pionierem tego typu wypraw był sir Walter Raleigh. Już w 1585 dotarł on do ziem, które nazwał Wirginią, na cześć dziewiczej królowej Elżbiety. Niestety motywem przewodnim wypraw Raleigha było uniezależnienie się Anglii od pochodzących z Polski dostaw drewna i wyrobów z niego wytwarzanych. Drewno oraz zboże to były wtedy nasze główne produkty eksportowe, na których w ogromnej mierze opierał się handel międzynarodowy Rzeczpospolitej, i jedne z ważniejszych źródeł wpływów do skarbca. Naszych osadników  próbowano w ten sposób użyć do sabotowania gospodarki ich własnego państwa – I Rzeczpospolitej.*

  Polacy zostali bardzo szybko zauważeni jako znakomici rzemieślnicy, odznaczający się nadzwyczajną pracowitością i sumiennością. Zapisali się też trwale w historii ziemi amerykańskiej jako organizatorzy pierwszego strajku. I to zakończonego sukcesem. Nasi rzemieślnicy, niebędący poddanymi korony angielskiej, nie mogli bowiem liczyć na te same prawa co inni osadnicy. Zdając sobie sprawę, że bez nich – wysoko cenionych fachowców – ludność kolonii nie da sobie rady, ogłosili strajk. I wygrali, uzyskując od Rady Kompanii prawa równe prawom pozostałych mieszkańców.”

  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24787858,przez-atlantyk-po-wolnosc-polacy-tworzyli-getta-skupione.html

  1

Dodaj komentarz