Zbliża się połowa cyklu 6,(66)-letniego na WIG-u

Wczorajszy wniosek:

z przedstawionych w ostatnich miesiącach historycznych analogii wynika, że główne indeksy krajowego rynku akcji powinny w ciągu najbliższego miesiąca ustanowić ważny średnioterminowy dołek

… sugerował „ostateczne” minimum cen akcji w tym cyklu Kitchina w maju-czerwcu.

Inne narzędzie, o którym pisałem w tym miejscu w marcu („Pozycja WIG-u 20 w ramach cyklu 6,(66)-letniego„) sugeruje nieco późniejszy termin dołka. Przypomnijmy sobie o co chodzi.

Cyklem 6,(66)-letnim nazwałem swego czasy podwójny cykl Kitchina (2×40 miesięcy = 6,(66) lat). Ostatni dołek tego cyklu wypadł na GPW w styczniu 2016 czyli 40 miesięcy temu.

Ponieważ w historii GPW mieszczą się tylko 4 dołki tego cyklu: 28 marca 1995, 3 października 2001, 17 lutego 2009 i 20 stycznia 2016, to średnia długość cyklu Kitchina wydłuża się tu do 41,6 miesiąca, co sugeruje, że następnego dołka cyklu Kitchina – wypadający w połowie cyklu 6,(66)-letniego – powinno się szukać dopiero w okolicach 10 lipca br.

Taki dołek byłby odpowiednikiem minimów WIG-u 20 z października 1998:

… maja 2005:

… i maja 2012:

Uśrednienie ścieżek WIG-u 20 w ramach 3 poprzednich cyklu 6,(66)-letnich sugeruje „ostateczny” dołek w lipcu i późniejszą cykliczną hossę na GPW do końca 2020 roku:

Nawiasem mówiąc cofając się o średnią długość cyklu 6,(66)-letniego na GPW z dołka z marca 1995 trafilibyśmy kolejno na kwiecień 1988, maj 1981, czerwiec 1974 i czerwiec 1967, które to daty – mocno naciągając rzeczywistość – można by identyfikować z kluczowymi dołkami na Wall Street z grudnia 1987, sierpnia 1982, października 1974 i października 1966.

Podsumowanie: projekcja trajektorii WIG-u 20 w ramach obecnego cyklu 6,(66)-letniego rozpoczętego w styczniu 2016 oparta na przebiegu 3 poprzednich takich cykli (1995-2001-2009-2016) sugeruje kluczowe średnioterminowe minimum tego indeksu w lipcu br.

Komentarze

 1. Andrzej

  Rynek nie jest trudny , wczoraj na spadku LOP znów spadł więc wiadomo ,że jakby miało lecieć to DUŻY zabepzpieczyłby wysyp akcji S-kami a tego nie robi bo LOP cały czas spada na spadku czyli zamykają się L-ki przymusowo a nie wchodzi kapitał na spadki .

  1. tinley

   jakie porozumienie? Kiedy oni mają to dogadać w takiej atmosferze? W jeden dzień? Cła dziś zapewne będą tyle że coś tam zamieszają z odroczeniem albo inną formułę żeby giełdy nie przewrócić dokumentnie. Trump już mówi że pracuje nad cłami na resztę chińskiego eksportu do USA – czyli praktycznie na całość. No na pewno Chińczycy pozostaną bezczynni i pozwola się obijać jak gruchę… Już to widzę. W CHinach jest komunizm a w USA wybory za rok.

   1. dociekliwy54

    Zmienna ilość świec(oczywiście dla każdej można zrobić back-test i sprawdzić skuteczność).
    Jest to okres z którego wyłapywane są ekstrema z których program oblicza miejsce okienek Carolana’a.
    Im mnejszy parametr tym więcej, ale mniej istotnych okienek.
    Dodatkowy wskaźnik kierunkowy dla zajęcia pozycji (zmienna) wybicie z n-dniowego max lub min.
    Do tego odpowiedni stop.
    Skuteczność tak obliczonych okienek jest co najwyżej umiarkowana na FW20, stąd się tym dzielę. Niestety do tych lepszych metod trzeba dochodzić samodzielnie.

    1
 2. mac-erson

  Mnie wychodzi (w korelacji z przewidywaniem US) że dołek będzie na początku przyszłego tyg.
  Nastawiam się na przedział 2190-2200. Potem jakaś korekta i drugie dno juz to końcowe pod koniec maja/początek czerwca Zobaczymy może czerwiec będzie okresem akumulacji bocznej i właściwy ruch w góre pójdzie od lipca tak jak w projekcji.

  PS. Przepis na zarobienie miliona dolarów
  Kup 50 kontraktów W20 w maju / czerwcu 2019r. sprzedaj w 2020r. 1000 pkt. wyżej. Prowizji nie biorę 😉

 3. gladiator

  Wielu czytających bloga zapewne pamięta, że projekcje z ubiegłego roku wskazywały na dołek w lutym, później wychodził maj, w maju dołek przesuwa się na lipiec. A co będzie w lipcu ? Czy dołek nie wypadnie na magiczny październik ?

  1
  1. Andrzej

   i to jest najrozsądniejsza wypowiedź jaką napisałeś od stycznia , znamy poziomy jakie obserwujemy i czekamy na REAKCJE RYNKU co nam pokaże w tych miejscach , wiadomo że BYK górą teraz ale jak dojdziemy do mocnych WSPARĆ to przewagę będzie miał MIŚ do ataku , teraz tylko określić poziom i obserwować i reagować co się narysuje , czekamy jak leśniczy na zwierzyne.

 4. amil

  może forumowicze przedstawiliby swoje prognozy do końca roku, Gospodarz by je uśrednił i sprawdzilibyśmy na koniec roku jaki będzie współczynnik korelacji z rzeczywistością no i czyja prognoza była najbardziej trafna…?

 5. gladiator

  Kto chce niech porówna miesięczne świece ze szczytu KGH w maju 2015 z obecnym układem świec w kresce miesięcznej. Świece na szczycie wyglądają IDENTYCZNIE. Różnica jest tylko taka, że obecnie spadki rozpoczęliśmy miesiąc wcześniej. W obu przypadkach najpierw na początku roku była korekta wzrostowa do góry trzema świecami. A później………….? Czy koniec tej historii będzie taki sam jak w 2015 roku?

   1. mac-erson

    Można taniej można ja wziałem na Fixie 2 szt. po 2140 :):):)
    Będę tam sobie dokładał już takie nie do ruszenia na dłużej.
    Oczywiście seria U dają taniej to czemu nie korzystać jak we wrześniu spodziewam się, że będzie wysokoooo :):)

 6. Andrzej

  Dla łapaczy u nas dołka powiem ,że jest także prawdopdobne że zrobimy korekte równą 1 do 1 do zeszłorocznej a wtedy jeszcze 300 pkt niżej będziemy więc trzeba być cierpliwym a widzę że tutaj cierpliwości brak , jak zaczęło spadać to niby milei S-ki ale nie trzymają tylko grają L-ki czyli standard .

  Na razie kupują jena , a sprzedają surowce i giełdy , Trump show ,

  1. mac-erson

   Jeśli chodzi o mnie to jestem konsekwentny. Czekałem na korektę w US i PL (US wyznaczylem zasieg Korekty na sp500 w okolicach 2810 ale spodziewam się ABC. Wyszedłem średnio po 2860 I teraz spodziewam się fali korekcyjnej B.
   A generalnie oczekuje dużej hossy i Twoje prognozy 300pkt. na w20 niżej traktuje z dużym przymrużeniem oka. Max. zjazd to moim zdaniem okolice 2050 ale czy aż tam dojedzie to zobaczymy. Na razie za stanami powinniśmy odbić w górę.

   1. Andrzej

    Ty jesteś konsekwentny od stycznia non stop grałeś S-ki na USA , teraz jak wszędzie zaczęło spadać ty niby realizujesz zyski z S-ek i bierzesz L-ki na indeksie który zamknął sie dzisiaj na swoim minimum , mniej psz głupot a więcej się ucz taka moja rada .

   1. podczaszy1

    Być może. Ja nie traktuję poważnie wpisów,że wziąłem po tyle i zamknąłem po tyle. Mnie to nawet nie interesuje. Doceniam natomiast samo wskazanie,że teraz jest ten moment albo wyliczenie dokładne szczytu lub dołka z podaniem z czego to wynika.

 7. fast_market

  Wszystko idzie zgodnie z planem.
  Tak przy okazji zastanawiam się jakie argumenty mają Chiny przeciwko USA?
  Oczywiście są głównym nabywcą i posiadaczem obligacji amerykańskich. Wg mnie Trump dużo ryzykuje idąc na wojnę handlową z Chinami. Albo z tego będzie duży sell-off obligacji USA ( szef JP Morgana ostatnio wspominał o analizie ryzyka 5-10% UST) lub Trump odpuści i straci twarz… Tylko nie wiem czy on rozumie po jak cienkim lodzie stąpa…
  Mnie taki scenariusz pasuje pod osłabienie USD (podobnie jak w 2007-2008) i umocnienie PLN – może za tym i nasze akcje zyskają?

 8. mac-erson

  Swoją drogą ciekawe jeszcze tydzień temu byłem prawie osamotnionym S-kowiczem i były widziane hiperbole w US, PL i 3000 na SP500 a minęło kilka dni i same czarnowidztwa 🙂
  Trump spowodował korektę ale nic się nie zmieniło do recesji w US daleko, wyniki dobre. Ta korekta to moim zdaniem super średnioterminowa okazja do zakupów zgodnie z projekcjami WB.

  1. Andrzej

   Ja chyba inny blog czytam , ty jako jedyny od stycznia NON STOP grałeś S-ki na USA , większośc tutaj miała z Ciebie ubaw , nawet teraz jak zaczęło wszędzie porządnie spadać to ty realizujesz ponoć ZYSKI z S-ek a kupujesz już L-ki , bajeruj dalej.

 9. gladiator

  @mac-erson

  „Trump spowodował korektę ale nic się nie zmieniło do recesji w US daleko, wyniki dobre. Ta korekta to moim zdaniem super średnioterminowa okazja do zakupów zgodnie z projekcjami WB”

  Też tak uważam jednak kwestią zagadkową jest głębokość korekty. Zauważ, że giełdy wyprzedzają dane ekonomiczne o wiele miesięcy. Czy sądzisz, że spowolnienie w Azji i Europie nie dotknie USA? Jeżeli tak to rynek amerykański może już to dyskontować.

 10. mac-erson

  Jak zawsze czas pokaże moim zdaniem w US rozpoczął się nowy impuls wzrostowy. Skoczylsmy 1-kę teraz przez miesiąc dwa może być jakiś lekko spadkowy horyzont jako dwojka i ruszamy w górę. Uważam, że nie spadniemy w US za głęboko oczywiście poziom ok. 2800 możliwy ale nie wiem czy od razu. Raczej spodziewam się od przyszłego tyg. ruchu w górę

  Tak wynika z moich projekcji odnośnie V-ek jaka wystąpiła w tym roku.

 11. Andrzej

  Recesje w USA mogą spowodować jedynie spadki na giełdach nie inaczej bo obecnie 70% bogactwa amerykanów to giełda ,ale nie można również wykluczyć scenariusza ,że giełdy w USA zrobiły całe 5 tki wzrostowe 10 letnie , na razie kupowanie to tak jak ostatnie 4 miesiące sprzedawanie szczytu .

  Wykres swiatowego handlu wygląda bardzo słabo a jeżeli Trump nałoży cła a tak przewiduje Goldman z Morganem to będzie źle dla handlu na całym swiecie i możemy znaleźć sie ze swoiatowym handlem na poziomach widzianych ostatnio w 2008 roku ,więc trzeba uważać a nie udawać mucho na blogu.

 12. Andrzej

  Tak jak wczesniej już pisałem na S&P srednia 200 tygodniowa jest na 2400 a cena odjechała od sredniej na 550 pkt więc nikt rozsądny nie kupował tego , jak cena wróci w pobliże sredniej to wtedy można sie do większości BOGATYCH dołączyć ale już teraz sensu nie widzę , obejrzzyjcie sobie na wykresie jak często cena oddalała sie w USA od sredniej 200 tygodniowej o tyle punktów , ano prawie nigdy i kto wie czy nie mieliśmy euforii i podwójnego szczytu , wiadomo że książkowo podwójny szczyt to wybicie lini szyji czyli 2350 ale są tacy którzy łapią podwójny szczyt na 2 szczytach .

  1. gladiator

   Odnośnie zakładanej przez Ciebie możliwości bessy w USA to w pełni bym się z Tobą zgodził gdyby nie jeden szczegół. Otóż chodzi mi o reelekcję Trumpa. Gdybyśmy zbliżali się do końca jego 8 letniej kadencji wówczas przystałbym na Twoją koncepcję. Jednak w aktualnej sytuacji może dojść do takich”cudów” jakich sobie nie wyobrażamy. Oczywiście Trump i jego obóz nie są wszechmogący ale w dobie inżynierii finansowej wiele można zdziałać.

   1
 13. wojm

  S&P500 dziś zamknął lukę (high 29.03 i low 01.04) i zaliczył 61,8%Fibo licząc od ostatniego dołka lokalnego z 25.03. Dla mnie najważniejszym wsparciem średnioterminowym jest strefa 2780 – 2824 i tam będzie okazja do L na dziennym, jeśli tam dojdą oczywiście. Cykl prezydencki w USA cały czas obowiązuje. Na H1 zajęte L powyżej high ze świeczki z godz.17 po 2853, a stop po 2835. Jeśli dziś był dołek, to potencjalny zysk do straty jest bardzo atrakcyjny dla mnie. Jeśli do końca sesji nie zawrócą to stop zostanie przesunięty na 0 i czekam co będzie dalej.
  Na FW20 (wykres daily) mamy wyraźny szeroki kanał wzrostowy (górne ograniczenie to high z 28.08 i 24.01, a dolne to low z 02.07 i 26.10). Zakładam utrzymanie się wewnątrz tego kanału, więc będę szukał L.

  1. mac-erson

   Ja z natury jestem apolityczny. Nie angażuję się w politykę, marsze, strajki… Jedynie co robię to chodzę na głosowanie na najlepszą w danym momencie (w moim mniemaniu) opcję. A ogólnie rzecz biorąc to zawsze wybieram mniejsze zło bo według mnie polityka to bagno.

   1
  1. mac-erson

   Nie określam poziomu zobaczymy co się będzie działo. W sumie jest mi obojętne może nawet spaść do 2150 to wezmę kolejna partię.
   Poziomy poniżej 2200 średnioterminowo wydają mi się atrakcyjne tak więc wszelkie objawy paniki w maju będę chciał wykorzystywać a jak zobaczę euforię to będę skracał pozycję bo zakładam, że na razie rynek nie ucieknie.

  1. mac-erson

   Ja na razie podchodzę ostrożnie do L-ek. Wsparcia są od tego, żeby je łamać. Myślę, że jakaś korekta w górę powinna wystąpić ale do rynku byka jeszcze pocierpimy będą bujali i zbierali a czy przebijemy to wsparcie czas pokaże. Zarówno może być wariant, że to były okolice dołka jak również wariant, że dołek dopiero w strefie 2000-2100.
   Tak jak często piszesz patrzeć i reagować. Na pewno L-ki dzisiaj na zamknięciu przy linii trendu było nienajgorszym pomysłem bo łatwo ustawić stopa (parę punktów niżej). Ale… na razie nie mamy żadnych dywergencji tak więc uderzenia misia jeszcze będą 🙂
   Ja postanowiłem zmienić trochę strategię nie podpalać się, szukać dywergencji (dzięki czemu min. dzisiaj z L-kami wyczekałem do samego końca i wziąłem na razie 20% pozycji docelowej).

 14. mac-erson

  @wider
  Moja strategia jest taka. Zakładam, że jest obecnie szansa na odbicie (falę B w USA). W tym przypadku fala B potrwałaby do wtorku środy i tam trzeba zamknąć wczorajsze L-ki na W20 i wówczas wracam do S-ek w US.
  Drugi wariant (bardziej negatywny) też możliwy to kontynuacja spadków w US i PL od poniedziałku (jeszcze nie koniec fali A w US). Wówczas realizuję stop loss ustawiony kilka punktów poniżej zakupu (2171) i czekam na kolejny poziom ale nie wchodzę już w S-ki w stanach.
  Tak czy owak maj raczej nie będzie dobry dla byków. Miesiąc pocierpimy. Na hossę przyjdzie czas od drugiej połowy roku i moim motto jest obecnie ochrona kapitału aby mieć czym uderzyć na właściwy trend.
  Skłaniam się do koncepcji, że koniec tej fali w PL będzie w przedziale 2000-2100 zgodnie z projekcjami Dociekliwego.

 15. Andrzej

  U nas WIG 20 dolarowy też jest niebezpiecznie blisko dolnego zakresu ostatniej konsoli , a wtedy to dołki z 2015 możemy przywitać
  Jedyne co przemawia za koncem spadków jest malejący cały czas LOP na spadkach ale w dobie platform to nie wiem czy to jest jeszcze miarodajny czynnik.

  W trendzie spadkowym pozostaje jedynie grć L na oporach ale jak ktoś umie łapać dołki a tutaj są sami specjaliści od tego to czemu NIE .

 16. wojm

  Na S&P500 w nocy wczorajsze L z H1 zajęte po 2853 osiągnęły profit1 na 2885 (30% pozycji), a reszta wyleciała dziś rano trochę pechowo na stopie po 2853.
  Po godz.8 odnowiłem L na H1 po 2869, a stop na 2852. Może tym razem będzie coś więcej.
  Na daily wczorajsza sesja na S&P500 miła największy volumen spośród wszystkich sesji majowych i zakończyła się długim cieniem – wnioski niech każdy sobie sam wyciągnie. Dla mnie ten cień jest teraz strefą obrony i dlatego zajmuję na L na H1, a czy zarobi to rynek zdecyduje.

  1. mac-erson

   Bardzo fajnie grasz ale może warto troszkę wyluzować z L-kami (cykl prezydencki jeszcze potrwa). Mogą wozić w obie strony a jak sam wiesz w horyzoncie będzie ci często łapać stopy (tak jak dzisiaj w nocy).
   Jesteśmy raczej w fazie korekty całego 5 miesięcznego impulsu i oczywiście bedą korekty w górę ale raczej dołka korekty jeszcze nie osiągnęliśmy.

   1. wojm

    Zgadzam się z Tobą, ale jak wiesz ja również zajmuję pozycje S, ale tych zajmowanych na niższych interwałach niż Daily nie podaję, bo szkoda zaśmiecać blog. Wyjątkowo podałem L z H1, ponieważ na daily nie widzę obecnie okazji do wejścia, muszą zejść trochę niżej.

 17. red.007

  @Andrzej

  „Andrzej 7 maja 2019 o 16:48
  Panie WB a może wpis o naszym wyskoku inflacji bazowej ?”

  „Andrzej 10 maja 2019 o 09:52
  Panie WB może wpis o cłach co to może oznaczać dla swiatowego PMI przemysłowego i swiatowego handlu.”

  Są trzy czarodziejskie słowa w języku polskim”:
  dziękuję,proszę,przepraszam

  Proponuję użyć właściwego,bo w innym przypadku wygląda na to,że traktuje Pan Gospodarza jak chłopca na posyłki.

  4
  1. Andrzej

   Możliwe że jesteśmy z innego pokolenia , ty to chyba jestes ten co robi analize wykresu na papierze ołówkiem , gdybyś zobaczył wpis mojego syna to chyba nic byś już nie zrozumiał bo ja mam prolemy -taki efekt ewolucji pokoleń, takie czasy , ale rozumiem ,że JEST TAKA PROŚBA ,żeby używać słów grzecznościowych.

    1. Andrzej

     Zaraz przeczytam,że ludzie inteligentni i z taktem nie używają wulgaryzmów,kończe tą polemike, a zwrot JEST TAKA PROŚBA to słynny cytat Jarosława,widać,że my nie nadajemy na tych samych falach stąd nie będziemy raczej sie na tym blogu zgadzać.

   1. mac-erson

    Myślę, że to nie jest kwestia pokolenia tylko szacunku dla drugiej osoby. Pan Wojtek robi charytatywnie dla nas mnóstwo ciekawych analiz, poświęca swój cenny czas a my na tym korzystamy. Słowa proszę i dziękuję to symboliczna ale bardzo ważna zapłata ZA TYLE DOBREGO.

    6
    1. wider_swider

     To że wyszedłem z shortów przed samym zjazdem mimo że przewidywałem go (nie aż w tak ogromnej skali ale conajmniej do pogłębienia dołka na 2288) sprawił że mindset mocno ucierpiał. Chyba powinienem zrobić jakąś przerwę bo faktycznie sam też wyczuwam zniecierpliwienie w swoich ruchach. Za długo się wyczekałem na ten spadek.

Dodaj komentarz