Czy spowolnienie gospodarcze ulegnie pogłębieniu?

Po silnym spowodowanym efektami sezonowymi kwietniowym wzroście wartości mojego prostego modelu rocznej dynamiki PKB w naszym kraju (do +5,5 proc.) maj przyniósł spadek szacunku tempa wzrostu gospodarczego do +4,3 proc. W tym roku mieliśmy o jeden dzień roboczy więcej niż rok temu, więc w rzeczywistości tempo wzrostu było w tym miesiącu nieco niższe niż ten wynik.

Majowa wartość tego modelu trafiła dokładnie na poziom mojej projekcji ścieżki PKB opartej na uśrednionym przebiegu 5 poprzednich krótkich cykli koniunkturalnych.

Nasuwa się oczywiście pytanie czy pomiędzy lipcem br. a lutym/majem roku przyszłego zobaczymy jeszcze jedną falę osłabienia wzrostu gospodarczego. Jej pojawienie się sugeruje historia, ale oczywiście obecny cykl może okazać się nietypowy, chociażby ze względu na „masarską” działalność rządu w roku wyborczym (a z drugiej strony co się stanie z koniunkturą gospodarczą zaraz po jesiennych wyborach?).

Różne wskaźniki wyprzedzające koniunktury, które śledzę nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. OECD-owski indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej dla Polski nadal spada, co sugeruje, że przynajmniej do okolic listopada br. nie powinniśmy zobaczyć dna spowolnienia (ale wskaźnik ten rozkorelował się ostatnio wyraźnie z rzeczywistością, więc wartość jego wskazań spadła).

Z drugiej strony podobny CLI (Composite Leading Indicator) dla krajów OECD+BRIICS wzrósł w kwietniu, co sugeruje, że cykliczne dno koniunktury polska gospodarka powinna była minąć już w okolicach maja br.

Mój „wskaźnik wyprzedzający wskaźników wyprzedzających” czyli wskaźnik szerokości koniunktury gospodarczej w krajach OECD+BRIICS sugeruje dla odmiany dołek spowolnienia w czerwcu br.

Oczywiście w świetle arbitralnych decyzji administracji USA w sprawie różnych handlowych potyczek również tych wskazań nie można traktować jak wyroczni.

Economic Sentiment Indicator dla Polski silnie koreluje z dynamiką PKB, ale przy braku jakiegokolwiek wyprzedzenia.

Takie wyprzedzenie – wynoszące pół roku – pojawia się jednak – za cenę spadku korelacji – gdy kilkadziesiąt takich wskaźników dla krajów UE wykorzystany do stworzenia indeksu „szerokości” koniunktury gospodarczej w krajach UE. Na razie wskaźnik ten ustanowił dołek w kwietniu, co sugeruje dno spowolnienia w naszym kraju w okolicach października b.r.

Na koniec tego przeglądu Early Warning Signal Risk Index dla Polski, który dość dynamicznie już rośnie sugerując, że dno spowolnienia powinno było wypaść już w kwietniu, a więc wielkiego zagrożenia jego pogłębianiem w drugim półroczu nie ma.

Jednak zachowanie wskaźnika „szerokości” globalnej koniunktury gospodarczej opartego na takich wskaźnikach dla 20 różnych rynków „wschodzących” (dającego aż 11 miesięczne wyprzedzenie w stosunku do dynamiki polskiego PKB, oczywiście za cenę niezbyt wysokiej korelacji) sugeruje, że polska gospodarka powinna minąć dno cyklicznego spowolnienia dopiero na przełomie tego i następnego roku.

Chyba z powyższego trudno wyciągnąć jakąś bardziej jednoznaczną konkluzję.

Ja spróbuję sprawdzić – może jutro? – czy jeśli chodzi o dynamikę PKB, to można dopatrzyć się w Polsce jakiegoś efektu wyborczego. Można spekulować, że rządy odczuwają pokusę „przesuwania” koniunktury na okres przedwyborczy („zabierając” ją z okresu po wyborach). Ciekawe czy dane potwierdzą zachowanie takiego zjawiska w naszym kraju. Z drugiej strony ze względu na wybory prezydenckie w 2020 roku, nawet jeśli taki efekt występował w przeszłości, to w obecnym cyklu wyborczym może wystąpić w bardziej ograniczonym sposób.

Podsumowanie: projekcja dynamiki PKB w obecnym cyklu uzyskana przez uśrednienie przebiegu 5 poprzednich cykli sugeruje kolejną falę spowolnienia gospodarczego pomiędzy lipcem br. a lutym/majem przyszłego roku. Zachowanie różnych wskaźników wyprzedzających koniunktury – sugerujących dosyć rozbieżne terminy dna cyklicznego spowolnienia niestety chyba nie pozwala zweryfikować tej hipotezy.

Komentarze

  1. Dante

   Pójdzie nawet wyżej niż 3000 – pod warunkiem, że nie będzie wojny po drodze.
   Wystarczy, że trochę kapitału z rynku obligacji przeniesie się na akcje (rynek obligacji jest kilka razy większy od rynku akcji – coś bodajże 3-4 większy).

 1. Andrzej

  wider_swider

  Jeżeli ty nie rozumiesz róznicy między rynek regulowany a rynek niergulowany to o czym będziemy rozmawiać , rozumiem,że jesteś w pociągu i chcesz aby coraz więcej osób do niego wsiadło ale moze niech ci Rafał Zaorski wytłumaczy róznicę i dlaczego jego miliony po tylu latach grają już tylko na rynku regulowanym a twoje grosze gdzie popadnie .

  2
 2. Carrie-Anne

  @mac-erson
  @007
  „Zobaczymy moim zdaniem to korekta i jeszcze bedzie podjazd pod 1.145”

  A czy to nie zrobi ruch do góry 5-falowym?
  W tuktuku powinien być 3-falowy.

  Edek mnie nie słucha w tym tygodniu. Więc, grać będę na minimum albo intra, jeśli coś.

  1
  1. red.007

   Ogólnie główne fale 1,2,3,4,5 to trójki.
   Natomiast trójka ma a i c,które są impulsami i w ogóle cała masa hybryd typu płaskie czy nawet w fali 5 trójkąt poziomy.
   Pytanie jest jedno czy zygzak od majowego dołka skończył swój bieg jako fala 4,czy jeszcze jedna nóżka w górę.
   Na to niezwykle trudne pytanie[:)))]odpowiem tak:
   jeśli spadek zejdzie poniżej dzisiejszego minimum,jako falka 5 impulsiku rysowanego od wczoraj,to już nóżki wzrostowej nie będzie a tylko korekta tego impulsiku i dalej spadki.Tak więc jeśli ma być jeszcze jedna nóżka w górę,to wzrost powinien zacząć się już.
   https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=5d&t=l&a=ln&b=1
   Ogólnie nie ma się czym przejmować i należy dać czas wykresowi na rysowanie.
   Zupełnie subiektywnie pachnie mi to impulsikiem i powyżej wczoraj może już nie być.

 3. bartek

  SIE DZIEJE:

  „Rosja odchodzi od dolara i systemu SWIFT w kontraktach zbrojeniowych

  26.06.2019, Moskwa (PAP) – Szef rosyjskiego koncernu Rosoboroneksport Aleksandr Michiejew poinformował w środę, że Rosja rezygnuje przy realizacji kontraktów na dostawy uzbrojenia z dolara amerykańskiego i systemu SWIFT – czyli światowej sieci wymiany informacji między bankami.
  Michejew powiedział, że nastąpiła „restrukturyzacja płatności” i wyjaśnił: „przeszliśmy na waluty narodowe, odeszliśmy od SWIFT i dolara” ”

  https://stooq.pl/n/?f=1303439

  TERAZ TYLKO JESZCZE CHINY I PARE INNYCH KRAJOW TO SAMO I USD MOZE ZA DEKADE BYC BRUDNYM PAIERKIEM A NIE WALUTA REZERWOWA

 4. Andrzej

  Jeśli przyjąć, że termin lipcowy jest odpowiedni to w czterech na pięć przypadków doszło do wzrostów EURUSD, które w przeciągu dwóch kolejnych miesięcy wyniosły średnio 4.2%. Pozytywnie wyróżniał się również AUDUSD notując aprecjację o 3.7%. Rezultaty dla AUDa pozostają natomiast odmienne jeśli przyjąć, że następna obniżka stóp będzie miała miejsce we wrześniu. Dane historyczne sugerują w takim wypadku spadek AUDa przez najbliższe dwa miesiąca o 4.2%.

  1
 5. Griot1234

  PANOWIE WIĘCEJ KULTURY I MNIEJ OBRAŻANIA NIE WAŻNA JEST ILOŚĆ KAPITAŁU A ZWROTZ NIEGO JA TEŻ ZACZYNAŁEM NA POCZĄTKU GIEŁDY Z 10TYS PLN(PO DE NOMINACJI) I MYŚLĘ ŻE Rafa) którego przytacza Pan andr, ej tez zaczyna) od po, yczki od rodziców jak sam pisał

  2
 6. wider_swider

  Na 7k czekałem na pullback, potem na 9k i na 12k. Teraz już się nie emocjonuje. Target docelowy na 100 000. Jeśli cofną to z chęcią odbiorę ale już nie czekam na spadek. Szkoda że nie brałem więcej ale słyszałem wypowiedzi tego pseudotradera Zaorskiego i przeszło mi przez głowę że skoro ma miliony to może gra w innej lidze niż Andrzej. Okazuje się że to ta sama okregowa. Całkiem bez BTC to strach zasnąć bo za jakiś dłuższy czas ludzie znów będą niedowierzać jakie to majątki można było zrobić zamiast klepać pierdoły na forum klikając 1 przycisk.

    1. Andrzej

     NORMALKA , wszedłeś w samym dnie -wyszedłeś przed spadkiem , różnica między tobą a Rafałem jest taka że ty wklejałes nam zagrania po 2 pkt na FW20 a on bierze 1500 Lotów na Dax i pokazuje to na realnym rachunku LIVE tak samo jak 10 milionów na realnym koncie pokazał z szortowania Bitcoina na FxCuffsach , zrozumiała osoba małą różnicę między WAMi?

    2. Carrie-Anne

     @swider
     Jeśli wyjąłeś po 10-11k, a tam i ja spodziewałam się końca wzrostu, to będzie okazja odkupić taniej.
     Ja się zreflektowałam wczoraj dlaczego poszedł wyżej. Obecnie to nie ma żadnego znaczenia. Czekam czy będzie ruch bokiem jako rodzaj dystrybucji lub reakumulacji, czy odwrócone V. Ten rynek jest trochę dziki, ale pewne „mechanizmy” na nim działają, zwłaszcza odkąd jest notowany na CME i cały przemysł finansowy go wciągnął 🙁
     Następny ciekawy poziom to 9k. 😉

     2
 7. Idmmaximus

  Mac erson

  Dla mnie bessa sie skonczyla jak na wykresie swig 80 na historycznym rsi przebil od dolu 30 pkt zawsze w historii generowalo to hosse 🙂 pisalem o tym kilka razy nikt nawet nie skomentowal za latwe aby prawdziwe :))

  2
  1. mac-erson

   Dokładnie obecnie mamy na SWIG80 jakiś rodzaj korekty po 1 impulsie. Korekta może tam się skończyć w każdej chwili.
   Generalnie najlepszą strategią powinno być kup-trzymaj. Nie wiadomo kiedy którym papierem wystrzelą na kolejny lewel.

   1
 8. Andrzej

  Rok temu letnią hosse zaczęli 2 lipca trwała 9 tygodni , teraz zaczęli w połowie maja i już 7 tygodni w górę , ale do odcięcia dywidend za dużo rynkowi nie grozi , 200H1 2230 i dokąd ona rośnie a cena nad nią szortowanie tylko dla najlepszych graczy

 9. zorro

  Giełda to miejsce w którym w sposób legalny jedni chcą okraść drugich. Tym samym ci którzy „upubliczniają” własne strategie albo „nie grzeszą” rozumem albo świadomie wprowadzają w błąd swoje potencjalne ofiary. Tak mówi logika. Innej drogi nie ma.

  2
   1. zorro

    Nawet tzw. pionek gdyby spodziewał się „oskubania” z kasy w autobusie komunikacji miejskiej z pewnością by temu zapobiegł. Jednak złodzieje są sprytniejsi od niego, nie sygnalizują wcześniej swoich zamiarów, tworząc pozorowany sztuczny usypiają jego czujność. Na giełdzie tak działają GRUBASY i inni poważni inwestorzy. I jest to jak najbardziej logiczne.

    2
 10. zorro

  mac-erson

  Nawet tzw. pionek gdyby spodziewał się „oskubania” z kasy w autobusie komunikacji miejskiej z pewnością by temu zapobiegł. Jednak złodzieje są sprytniejsi od niego, nie sygnalizują wcześniej swoich zamiarów, tworząc pozorowany sztuczny tłok usypiają jego czujność. Na giełdzie tak działają GRUBASY i inni poważni inwestorzy. I jest to jak najbardziej logiczne.

  1. Andrzej

   1 monopolista znajomy pinokia ma monopol na naszych FW20 , kiedyś mu zrobili psikusa i pokazywali jakiś czas jego pozycje ale zaprzestali tego bo sobie nie życzył , gra z nim jest podobna do gry w szachy z komputerem ,można wygrać ale raczej sporadycznie o ile w ogóle.

   2
 11. Andrzej

  Na H1 zatrzymali na podwójnym szczycie , obroty małe , będzie zdziwienie jak spuszczą przed weekendem i będzie knot na 2350 na wIg 20 ,ale ja z nimi nie walczę bo zasady trzeba mieć i sie ich trzymać a jak srednie w górę a cena nad nimi to tylko na korektach L przynajmniej na razie .

 12. Andrzej

  Wybicie 2420 i wtedy też pewnie 650 na WIG 20 USD zrobi hossę ale na oporach to podaż będzie miała znów PRZEWAGĘ .

  Spadam , wracam o 14 30 jak jankes otworzy oczy bo teraz nic sie nie dzieje

  Piszą wszędzie że Trump z Chinczykami dogadany czyli to mamy w cenach , a prawdę poznamy w poniedziałek .

 13. Pingback: viagra

Dodaj komentarz