Daje nam przykład Tajlandia?

Indeksy niektórych wchodzących rynków akcji nie wytrzymują już napięcia wytwarzanego przez spadające długoterminowe stopy procentowe i rosnące wskaźniki wyprzedzające globalnej koniunktury gospodarczej i przełamując kluczowe opory wybijają się w górę. Tak się stało w Tajlandii:

Taki sam sygnał napłynął z tamtejszego rynku walutowego:

Zapewne o takim a nie innym zachowaniu tajskiego rynku decydują jakieś specyficzne lokalne lub regionalne czynniki (kraj jest np. beneficjentem amerykańsko-chińskiej wojny handlowej), które niekoniecznie dotyczą Polski. Jednak takie a nie inne zachowanie tego rynku wschodzącego może stanowić dla nas wstępne ostrzeżenie, że cykliczna hossa na rynku akcji i lokalnej walucie może się zbliżać również do nas.

Podsumowanie: od dołka WIG-u ze stycznia 2016 minęło już 41 miesięcy, a najdłuższy cykl hossa-bessa na GPW trwał 45 miesięcy, więc do października ciągle się może wydarzyć coś co ceny naszych akcji jest raz przygnie do dołu (jakiś mały Chinageddon, amerykański odwet na Iranie za ostatnie zestrzelenie drona itp.), ale zachowanie cen akcji i walut Tajlandii sugeruje, że obecne warunki finansowe na świecie zaczynają powoli sprzyjać przynajmniej niektórym rynkom wschodzącym.

Komentarze

  1. Panpozwoli

   Nie znam się na prązie, ale nie lepiej byłoby pompować wodę z dolnego do górnego zbiornika w elektrowni wodnej. To co robią jest na moje oko bezesensu.
   Akumulator byłby ok, ale stukilowy na 1000km samochodem z prędkością 150km/h.

   1
  1. gls44

   Ryzyko dla rubla i hrywny (oraz pewnie złotego) to najniższe notowania Putina u swoich poddanych.
   https://www.levada.ru/en/ratings/
   Ostatnio gdy zeszło tak nisko to najechali Ukrainę.
   Nie mam wiedzy o Rosji ale wydaje się, że 50 mld USD, które mają być wyasygnowane na pobudzenie gospodarki może nie wystarczyć żeby podnieść sondaże z desek.
   Jakaś wojenna awanturka szybciej i pewniej spełniłaby zadanie.
   A nagłe potężne manewry wojskowe w Rosji na ogromną skalę niedobre myśli rodzą – http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24931922,rosja-rozpoczeto-niespodziewane-manewry-150-tys-zolnierzy.html#a=362&c=159&t=7&g=c&s=BoxNewsImg2

   1
 1. Guy Fawkes

  @Carrie

  //Jak już mamy rubla, to tylko czekać aż tow. Guy wyskoczy że swoimi radami. W końcu on z kraju rad.//

  Chyba za bardzo wzięłaś sobie do serca radę[sic!] @Podczaszego, na temat opalania. A może mity na temat gorących dziewczyn?
  http://zalamka.pl/img/upload/201507140745137.jpg

  Nie o to chodzi. Jak już nie masz umiaru, to przynajmniej zakładaj na gołowu chusteczkę, żeby Ci płyn mózgowo-rdzeniowy nie wyparował, bo to się może (jeszcze bardziej) odbić na lekkości dowcipu.

  7
 2. red.007

  @konsultant121

  „konsultant121 21 czerwca 2019 o 15:51
  @red
  Za wcześnie dolara kupili w kurniku:))))”

  „red.007 21 czerwca 2019 o 16:01
  Ty się tym nie martw.Ważne,że kupili.
  Dla Ciebie to dobra wiadomość,bo daje nadzieję na zarobek,jeśli oczywiście podejmiesz decyzję o wyjściu z dolara.
  Wiem,że widzisz go dużo wyżej ale kiedyś decyzję podejmiesz.
  Co do ich kupna to uważam,że faktycznie jesteśmy w okolicach dołkowych dolara i powinniśmy rozpocząć w przyszłym tygodniu wzrosty,niekoniecznie zaraz w poniedziałek.”

  Wychodzi,nie zapeszać,zupełnie przyzwoicie:
  https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=10d&t=c&a=ln&b=1

  I taki niuansik:

  „red.007 22 czerwca 2019 o 12:34
  …Ze względu na trzy korony,to albo już mamy koniec wzrostów w tej kończącej piątce lub poniedziałek będzie ostatnim dniem wzrostu głównej pary.”
  https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=10d&t=c&a=ln&b=1

  Zakładam,że rozpoczynamy większy spadek.

  3
 3. wider_swider

  Ależ ja Cię lubię Andrzej. Jesteś taką sympatyczną maskotką forumową. Bardzo mi przypadła do gustu Twoja analiza BTC. Wyszczególniając konkrety wyglądała tak:
  – 3 luka jest luką wyczerpania więc będą spadki
  – BTC nie jest normalnym rynkiem więc pomimo luki wyczerpania mogą być wzrosty
  – nie rozumiem tego rynku więc na nim nie inwestuje, a w przysłości może być zarówno 100 000 jak i spadki

  No i takie analizy to ja szanuję, bo jak analityk nie trafia to traci u mnie woarygodność, a Ty elegancko drugim paragrafem zaliczyłeś strzał w dziesiątkę.

  Co do tego, że krypto jest dziwnym rynkiem to w pełni się z Tobą zgadzam. Też mnie irytuje, że na giełdach w 2018 został zablokowany przycisk BUY, a w 2019 uniemożliwili dokonywania transakcji SELL. Jest to dziwne i najrozsądniej jest omijać tem rynek szerokim łukiem.

  Jeżeli kiedyś postanowiłbyś okiełznać ten skomplikowany mechanizm to zachęcam do wycieczki na targ i zatrzymanie się np przy stoisku z truskawkami. Cena wyjściowa to 7 zł za kg. Będzie się utrzymywała przez większość dnia, aż w pewnym momencie jeden z handlarzy spojrzy na zegarek, następnie na swój stan zatowarowania i się zacznie !! 2 kg po 12 sprzedam pyszne truskaweczki, 2 za 12. A na to jeho sąsiad – słodkie truskaweczki 3 kilo po 15 tanio jak nigdy !!

  Prawo popytu i podaży – magic…

  2
  1. Andrzej

   Krótka historia BTC pokazuje przykład wielu giełd, które zbierały pieniądze od swoich klientów i nagle znikały w najmniej oczekiwanym momencie. Dochodzenie swoich praw w tym przypadku jest niezwykle trudne – rynek nie jest regulowany i nic tak naprawdę nie chroni inwestora.

   W 2012 roku zakładano, że 4,5-9% wszystkich transakcji na giełdach BTC realizowana była w celu zakupu narkotyków lub broni na nielegalnym rynku w deep necie (zabezpieczonej sieci o utrudnionym dostępie). Potwierdzeniem tego faktu według niektórych miał być chwilowy spadek ceny BTC zaraz po tym, jak amerykańskie władze doprowadziły do zamknięcia Silk Roadu w 2013 roku – internetowej giełdy działającej w sieci TOR (deep net), gdzie większość wymienianych towarów była nielegalna

   1. wider_swider

    Im głębiej w las tym Amdrzej zabawniejszy. Fajnie że tak dokładnie znasz hostorię BTC. Teraz poproszę o dane ile % fiatów uczestniczyło w handlu bronią, transakcji narokotykowych, haraczy, porwań i przekupstw. Nie mówiąc już o dodruku przez rządy co jest abstrakcją przekraczającą rozumy poprzednich pokoleń. Odnośnie bankructw giełd. Gdzie zgłosić po zwrot kapitału jeśli kupię Kanię a ta zbankrutuje ?
    Dzięki, pozdrowienia

    1

Dodaj komentarz