Dalszy wzrost sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych

Minął już termin szczytu przedstawionej tu 2 tygodnie temu („Najwyższy od prawie 17 miesięcy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych„) projekcji wartości WIG-u 20.

Dalszy wzrost salda optymistów i pesymistów w sondażu Indeks Nastrojów Inwestorów SII, który nastąpił w czwartek, pozwala na stworzenie nowej projekcji. Zdefiniujmy sobie obecną sytuację jako moment, w którym saldo INI rośnie o ponad 55 pkt. proc. w nie więcej niż 2 miesiące. To kryterium było spełnione w przeszłości 4-krotnie:

Za każdym razem pomiędzy 16-tą a 82-ą sesją po sygnale takim jak czwartkowy WIG-20 był poniżej poziomu, przy którym wygenerowany został sygnał (czyli w obecnych realiach 2335,13 pkt.).

W każdym z tych 4 przypadków WIG-20 spadał prędzej czy później do poziomu przynajmniej 2140,8 pkt.

Uzyskana przez uśrednienie 4 historycznych ścieżek WIG-u 20 wokół tych sygnałów projekcja wartość tego indeksu rośnie do wtorku (2339,3 pkt.), a później spada przez prawie 3 miesiące do poziomu 2133,8 pkt. Później nadchodzi trwały i silny wzrost.

Jak dla mnie ta projekcja nie wygląda jakość szczególnie niewiarygodnie szczególnie, że obecne 17-miesięczne maksima sentymentu pojawiają się w sytuacji, w której WIG-20 ciągle pozostaje poniżej szczytów z lutego i kwietnia (w tym sensie obecna sytuacja przypomina te z sierpnia 2016, czerwca 2013 i lutego 2012 i jest odmienna od tej ze stycznia 2018, który to przypadek być może należałoby wyeliminować z analizy). Z kontrariańskiego punktu widzenia to raczej negatywny sygnał.

Podsumowanie: historyczne precedensy takiego jak obserwowane w okresie minionych 2 miesięcy zachowania sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych (wzrost salda INI SII o ponad 55 pkt. proc.) sugerują by w najbliższych tygodniach szczęścia na WIG-u 20 poszukiwać po krótkiej stronie (uzyskana na ich podstawie projekcja wartości indeksy spada od przyszłego wtorku z poziomu 2339,3 pkt. do 2133,8 pkt. pod koniec września).

Komentarze

 1. mac-erson

  Jakoś jestem dziwnie spokojny, że na W20 to jeszcze nie są szczyty. Za dużo S-kowiczów (również na SP500).
  Jedna z projekcji w tym artykule (różowa) idzie po drodze powyżej 2400 myślę, że tym razem też będzie wariant ze szczytem w przedziale 2360-2400.

  1
  1. Panpozwoli

   To na dziennym, a na tygodniach to swobodnie mogą jechać na 2460. Tylko powinni narysować ładną korektę aby suweren mógł się przyłączyć, bo teraz nie ma się gdzie zastopować. No chyba że zgodnie z obowiązującymi trendami mają w dudzie ciemny lud, który i tak wszystko kupi.

   1
 2. eWiggin

  O, to się pisiorkom na pewno spodoba. Zgadnijcie, kto to mówi? Kaczyński? – nieee…. 😀 ”
  „Odnosząc się do zachodniego pojmowania liberalizmu (…) wskazywał na nadmierną otwartość na multikulturalizm i tolerancję, w tym m.in. wobec mniejszości seksualnych.W szczególności skrytykował niemiecką kanclerz Angelę Merkel (…) Te liberalne idee zakładają, że nic nie należy robić. Migranci mogą zabijać, grabić, gwałcić i są bezkarni, bo ich prawa jako migrantów muszą być chronione” – podkreślił(…)
  Czy zapomnieliśmy, że wszyscy żyjemy w świecie opartym o biblijne wartości?” – pytał oceniając, że liberałowie „po prostu nie mogą już dłużej dyktować ludziom tego, czego chcą, jak robili w ostatnich dekadach”.
  Pytany o międzynarodową krytykę dotyczącą prześladowań osób z mniejszości seksualnych, próbował przekonywać, że „nie ma problemu z osobami LGBT”, ale zaznaczył, że „niektóre rzeczy wydają nam się przesadne”, dodając, że „oni teraz twierdzą, że dzieci mogą mieć pięć czy sześć ról gender”.”
  😀

  Straszny jest ten zgniły zachód, nieprawdaż?

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Putin-krytykuje-idee-liberalizmu-7698016.html

  2
  1. swb1

   To przerażające. Ale prawdziwy problem będzie gdy i Putin i Kaczyński zgodnie stwierdzą, że w w styczniu jest zima i nie daj Boże, że trawa jest zielona.
   Ale dosyć żartów, tak na prawdę naszym wspólnym problemem jest, że propaganda lewackiego PiSu osiągnęła wyższy poziom wyrafinowania i cała tzw krytyka PiSu ze strony lewackich trolli służy niczemu innemu jak uwiarygodnieniu tej lewackiej kamaryli w oczach normalnych zdrowo myślących, nie zdegenerowanych jeszcze ludzi czyli tzw prawicowego elektoratu. Nasilenie się tego typu propagandowych akcji następuje zawsze gdy rozmijanie się propagandowej retoryki PiS z ich praktycznym działaniem, staje się zbyt wyraźne i pojawia się niebezpieczeństwo, że poczciwy, ciemny lud się zorientuje, że coś jest nie tak.
   A jeszcze poważniej, złudzeń nie ma, ciemny lud wzięty w dwa ognie między TVN i TVPiS w praktyce nie ma szans.

   1
 3. eWiggin

  A tutaj przykład, co polscy, patriotyczni czopko-dziennikarze wyrabiają z ciemnogrodem:
  „Prezydent John Fitzgerald Kennedy w swoim słynnym przemówieniu wygłoszonym niedługo przed śmiercią w wyniku zamachu w Dallas powiedział: Jesteśmy kontrowani w skali całego świata w swych działaniach przez jednolity, bezwzględny w osiąganiu swego celu spisek. Całe lata wcześniej J. Edgar Hoover, były szef FBI oświadczył: Człowiek staje twarzą w twarz ze spiskiem, którego potworność trudno sobie wyobrazić. O istnieniu swoistej „władzy nadrzędnej” nad formalnie istniejącymi rządami mówił też Woodrow Wilson. Natomiast zupełnie niedawno senator z ramienia Demokratów Daniel Ken Inouye, który głosował przeciw interwencji USA w Iraku w 2002 r., stwierdził, że istnieje „rząd cieni” ze swoimi siłami powietrznymi, siłami morskimi, posiadający własny mechanizm pozyskiwania funduszy oraz realizowania swoich pomysłów (…), którego nie krępuje żadne prawo. Ta mroczna siła jest rzeczywistością i dysponuje obecnie bronią tak kolosalną i diaboliczną, że zmusza nas to do rewizji poglądów na to, co jest obecnie możliwe. Musimy mieć świadomość jej istnienia.”

  O sumie wszystkich strachów i spisku spisków, kto ma na tyle samozaparcia, niech czyta. Teorie spiskowe guyfawkesów przy tym to małe miki 😀
  https://warszawskagazeta.pl/teoria-spisku/item/4568-operacja-koniczyna-nowe-sposoby-zabijania

  1
       1. eWiggin

        Zabij mnie, ale pojęcia nie mam czy dołek bessy mineliśmy w maju czy też dopiero będzie we wrześniu, ale za ok. trzy tygodnie można zaryzykować L w dołku 10-tygodniowym. Potem się ustawi stopa i zobaczy, czy we wrześniu jeszcze mała strata czy już na dobre do góry. Tzn. ja sl nie stosuję tylko przeciwstawne do kontraktów opcje ale ja sobie gram na średni/dłuższy termin.

        1
 4. podtworca

  @WB

  Bardzo ciekawa projekcja. Wygląda na to, że od 2011 roku WIG20 zawsze generował fałszywe sygnały kupna przy byczym sentymencie. Gdyby tym razem sygnał kupna na WIG okazał się prawdziwy, mielibyśmy do czynienia ze zmianą 8-letniego trendu słabości WIG względem rynków rozwiniętych.

  Podobną sytuację na sentymencie widać w USA w latach 2002-2003 – od wielomiesięcznego rekordowego pesymizmu do ekstremalnego optymizmu w 2003, po którym hossa była kontynuowana:
  https://www.cmgwealth.com/wp-content/uploads/2014/04/4.16-chart-1-1024×787.png

  2
 5. podczaszy1

  A możę taka wersja.
  Spadek z 2650 do 2192 pkt/ styczeń 2018- marzec 2018/, a potem następujący trend boczny: od marca do sierpnia pierwsza trójka jako A-B-C rozstrzelone, sierpień -pażdziernik 2018 jako X i od pażdziernika 2018 do dzisiaj druga trójka A-B-C jako zygzak ze skróconym C.

 6. Griot1234

  DOBRY WIECZÓR MAM PYTANIE DI FORUM I WAĆPANS GOSPODARZA. OD ROKU OBSERWUJE baltic Dry index (dla ciekawość i podam że wartością zerową jes 1000 pkt. A POLSKI PŻM ma próg rentowności od poziomu 1500 dane u źródeł. Ze spokojem patrzyłem na wzrost wartości po ogłoszeniu zamiaru wprowadzenia ceł przez D. TRUMPA, ale o ile kojarzę cła wprowadzono tylko na ropę stany ścięły stawkę do 10% na e port do PRC. JAK PAŃSTEO SĄDZICIE A MOŻE KTO# JEST Z BRANŻY FRACHTOWEJ DLACZEGO ROSNĄ KURSY I JAKI JEST VOLUMEN PO NAŁOŻENIU CEL. Z GÓRY DZIĘKUJĘ. DOBREJ NOCY WSZYSTKIM.

  1
 7. tinley

  No i Trump popełnił kolejny błąd – odsunął deal z Chińczykami w czasie. Podejrzewam ze jego taktyką nie jest już nawet zahamowanie niekontrolowanego wzrostu Chin ile osiągniecie jakiegokolwiek dealu z ktorym mogłby się w kraju pokazać i uruchomic kolejną hossę w kraju. Skoro znów wycofał się do okopów to znaczy że dalej atakować w ten sposób nie może bo ma już wewnetrzną opozycję w kraju w postaci biznesu a instrumentów do prowadzenia tej wojny w inny sposób niż cła za bardzo Trump nie ma. Im bliżej wyborów tym Trumpowi będzie cieżej. Dlatego zakładam ze żadnego dealu do wyborów nie będzie. w 2020 po wyborach Trump rozpocznie prawdziwą wojnę z Chinami i zrobi giga-besse. Ewentualnie może podpisać jakiś deal z Chinami przed końcem tego roku aby do wyborów iść już ze wzrostem i hossą które ten deal zapewne wesprze, ale osobiście w to nie wierzę.

  1
 8. bartek

  Trampek belfowal i jest to teraz widoczne:

  – ma duza opozycje w kraju ze strony biznesu cytat „firmy „nie były do końca zadowolone” z zakazu sprzedaży chińskiemu koncernow”
  „Zgodziłem się, że pozwolę, aby (amerykańskie firmy) w dalszym ciągu sprzedawały te produkty” – powiedział Trump, pytany o sprawę restrykcji wobec Huawei. Dodał, że firmy „nie były do końca zadowolone” z zakazu sprzedaży chińskiemu koncernow -> https://stooq.pl/n/?f=1303863

  – CHRL mogły sobie pozwolic na pelna konfrontacje w krotkim terminie, redneck z US nie bo ma wybory

  wiec mamy narodziny nowego ładu, gdzie zamiast hołdu chinskiego, mamy rozmowy bez ustępstw typu hegemon – poddany…

  wiec EM to miejsce w ktorym trzeba byc na nast lata.

  6
  1. tinley

   Kłopotem jest silny dolar, który jeszce w zimie miał być po 4zł a potem padać na twarz. A okazuje się że PLN przyspawany rejony 3.7-3.8 i ni widu ni słychu o jakimś wiekszym ruchu czy w jedną czy drugą stronę. Mamy nie tylo wojnę handlową ale też wojnę walutową. Trump wybitnie nie chce mocnego dolara, ale problem taki ze reszta swiata też nei chce mieć drogich walut – zwłaszcza strefa Euro więc w systuacji wojen, napięć i niepewności wszyscy tak czy siak bedą się kierować do zielonego. Chyba ze nastąpi porozumienie z Chinami, ożywienie gospodarcze w UE a Trump stanie sie gołąbkiem handlowego pokoju.
   Suma sumarum – dolar nieprędko odklepie matę

   1
    1. tinley

     No to jakieś argumenty na pewno sa, ale gdy FED zacznei obnizać stopy a dolar niekoniecznie zechce słuchać życzeń Trumpa to obniży sie koszt hedżowania kursu walutowego więc dalej niektóre aktywa USA bedą atrakcyjne. Niemniej jednak to nie jest jakiś czynnik który istotnie zakłóciłby przepływ kapitału do emergingów. Ja dalej uważam ze póki w USA nie ma dramatu na makrowskaźnikach to tam będzie jeszcze hossa. Dzisiejsze ustalenia Trump-XI niczego nie zmieniaja i zamiast hossy równie dobrze moze być we wrześniu armageddon na rynkach choć to mało prawdopodobne a wojna handlowa bardziej szkodzi Emergingom niż USA choć szkodzi każdemu

     1. bartek

      JEzeli chodzi o EM – wystarczy spojrzeć na iShares MSCI Emerging Markets ETF:
      P/E Ratio = 12
      Stopa dywidendy = 2,6%
      https://www.ishares.com/us/products/239637/ishares-msci-emerging-markets-etf

      iShares Core MSCI World UCITS ETF – czyli rynki rozwinięte:
      P/E Ratio = 18
      https://www.blackrock.com/americas-offshore/products/251882/ishares-msci-world-ucits-etf-acc-fund

      więc nożyce są dość szeroko rozwarte

      zajawka jak to moze wygladac zilustrowana przykladem ponizej
      https://stooq.pl/q/?s=imc&c=5y&t=c&a=lg&b=0

      1
     1. bartek

      na logike to musza trzymac w piwnicy, żeby było pod ręką jak reżim będzie musiał ewakuować się do jakieś białorusi lub kazachstanu. Bo do Ameryki południowej to musieliby chyba statkiem.

      Widać że to stara gwardia bo podczas ucieczki to łatwiej by mieli z bitcoinem, ale prezes to chyba nawet smartfona nie uzywa, wiec…

      2
 9. cebeerxx

  „240 zł co roku i 250 zł jednorazowej opłaty powitalnej – na takie bonusy od państwa mogą liczyć osoby, które przystąpią do Pracowniczych Planów Kapitałowych czyli nowego programu oszczędzania, który rusza 1 lipca. Właśnie takimi dopłatami rząd chce zachęcić Polaków do tego, by zaczęli odkładać pieniądze na dodatkową emeryturę. ”

  Hahaha hahaha, padłem.

  2
  1. wider_swider

   Nie cierpię XRP. Zawsze na nim tracę. Ale jakiś pakiecik zawsze warto mieć. TRX zawsze był mocno pompowany, więc jak nadejdzie czas altów to powinna być powtórka. Pytanie czy dno już było na krypto czy te wzrosty to jedynie fala B. Jeśli dno już było, a obecnie kreślimy jedynie korektę tegorocznego ruchu to po niej powinno się dziać na altach.

 10. red.007

  Co widzę,co może być.
  W20-od lutego korygujemy wzrost rozpoczęty w październiku,jest to korekta płaska.
  Fala A-zygzak od lutego do majowego dołka.
  Fala B-od majowego dołka.
  Po zakończeniu obecnych wzrostów przystąpimy do spadków w ramach fali C.Zejdzie ona przynajmniej do majowego dołka.
  https://stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  EUR/USD
  Jest szansa,że rozpoczęliśmy spadek w ramach fali 5 TUK.
  Zejdzie on poniżej majowego dołka.
  Nie zejdzie poniżej 1,095.
  https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Miedź
  Korektę wzrostową zakończymy trzema koronami i spadniemy poniżej czerwca.
  https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1m&t=c&a=ln&b=1

  1. mac-erson

   MOże być też wariant, że w maju zakończeliśmy korektę tego wzrostu od października i już rozpoczynamy marsz w górę z ewentualną cofką w okolice 2230 po zakończeniu obecnych wzrostów. Na ten wariant stawiam.

    1. mac-erson

     Możliwe ja stawiam, że będzie jeszcze troszkę wyżej gdzieś pomiędzy 2360-2400.
     Inna sprawa, czy warto wychodzić z rynku. W20 myślę, że tak ale poszczególne spółki i branże już trzeba analizować indywidualnie. Według mnie na tej korekcie będzie wymiana pałeczki i kolejne spółeczki będą wybijały w górę. Generalnie jako wyznawca dużej hossy na najbliższe lata najlepsza strategia to kup i trzymaj.
     Oczywiście jesteśmy na początku tej hossy więc będzie jeszcze bujać.

 11. zorro

  INI rośnie o ponad 55 pkt, mac-erson, Gospodarz i wielu innych widzą hossę, USA jest w okolicy szczytów. Wnioski co do koniunktury giełdowej na najbliższe miesiące wyciągnijcie sami. Jeżeli większość ma być wygrana to kto będzie przegranym bo w matematyce wszystko musi się zgodzić?

Dodaj komentarz