Kitchinowe projekcje dla WIG-u

Na poniższym obrazku zaznaczyłem zielonymi pionowymi liniami dołki bessy w ramach cyklu Kitchina a czerwonymi liniami – szczyty WIG-u w ramach tego samego cyklu.

Pomijając pierwszy cykl bessa-hossa z lat 1991-1994 otrzymujemy możliwość porównania obecnego cyklu rozpoczętego w dołku WIG-u ze stycznia 2016 z 6-cioma wcześniejszymi pełnymi cyklami hossa-bessa na tym indeksie jak również możliwość porównania ostatniej bessy rozpoczętej w styczniu 2018 roku do jej 7-ciu poprzedniczek.

Uzyskane za pomocą tych dwu metod projekcje wartości WIG-u wyglądają tak:

Na bezwzględne poziomy projekcji nie ma co zwracać uwagi (obecny cykl jest słabszy od średniej z 6 poprzednich, ale równocześnie WIG podczas ostatniej bessy spadł na razie wyraźnie mniej niż średnio w 7 poprzednich przypadkach). Być może to prostu objaw dojrzewania rynku prowadzącego do spadku zmienności. W jednym z następnych wpisów zrobię projekcje dla WIG-u nieco inną metodą, którą przypomniałem wczoraj, co pozwoli wyrazić opinie na temat szacunkowych poziomów indeksu w przyszłości.

Natomiast warto zapamiętać wniosek na temat czasu: obie projekcje kończą cykliczną bessę w sierpniu. Obecny cykl rozpoczął się na WIG-u w styczniu 2016, a więc dołek w sierpniu 2019 dawałby 43 miesiące. To wydłużenie w stosunku do oczekiwanych na podstawie średniej długości cyklu Kitchina (ok. 40 miesięcy) wynika z wpływu kilku cykli, które miały silnie spadkową końcówkę (np. miesiące 41-43 cyklu rozpoczętego w dołku z czerwca 2012 czyli okres październik 2015-styczeń 2016, miesiące 41-45 cyklu rozpoczętego w dołku z maja 2005 czyli okres październik 2008-luty 2009 albo miesiące 41-43 cyklu rozpoczętego w dołku z marca 1995 czyli okres sierpień-październik 1998).

Obecnie wkroczyliśmy w 41 miesiąc cyklu, więc ciągle jeszcze może – ale przecież nie musi – znienacka wyfrunąć skądś jakiś „czarny łabędź„.

Podsumowanie: projekcje wartości WIG-u uzyskane przez uśrednienie 6 poprzednich pełnych cykli Kitchina i 7 poprzednich „rynków niedźwiedzia” w ramach tego cyklu sugerują sierpień br. jako optymalny okres na zakup polskich akcji przed początkiem nowej cyklicznej hossy.

Komentarze

   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    Zakładając, że wtedy faza akumulacji trwała na WIG-u od września 2011 do czerwca 2012 czyli 9 miesięcy, a obecnie rozpoczęła się w lipcu ub. r. to majowy dołek był 10 miesięcy później, więc podobnie.

    Ale wcześnie skłaniałem się do utożsamiania lutowo-kwietniowej dywergencji pomiędzy WIG-u a WIG (WIG nowy szczyt w kwietniu przy braku takowego w przypadku WIG-u 20) z analogiczną dywergencją w okresie luty-marzec 2012. Więc ja raczej czekałem na straszącego testu jesiennych dołków a la maj-czerwiec 2012 (ponownie z dywergencją tyle, że odwrotną – majowy dołek WIG-u 20 a dołek WIG-u dopiero w czerwcu 2012) czyli bardziej „fazy C” Wyckoffa.

    1
  1. Panpozwoli

   Przecież większe pieniądze da się u nas zapakować w góra 20 spółek. Dziś rośnie te pięć, jutro następne itd. A reszta drobnicy to nieistotne drobne do tego US jest w stanie każdą z nich zabić jedną decyzją w sprawie VAT. Po co się narażać.

    1. Panpozwoli

     To chyba widać ile trzeba wydać na targnięcie rynku w górę o 2%. Podejrzewam, że ten kto to robi nie angażuje więcej niż 2% kapitału. Mnożonko i od razu wiadomo ile to jest : duże pieniądze”.
     U nas oczywiście 🙂

 1. Andrzej

  Hossa WIG 20 2,1 % koledzy co im dał GRANT MATOUSZ bawią się kontraktami a S-WIG czyli gdzie siedzi typowy polski Kowalski i fundusze -0,4% i 7 mln obrotu ,

  Do oporów coraz bliżej 2280 -2320 , boczniaka ciąg dalszy , fakt że telekomunikacja to chyba jakąs nową żyłe złota odkryła na GPW

  3
 2. billy_the_kangoor

  Emerging Markets jest narysowany ORGR wybity górą, wyrysowany z docelowym 43.00
  Jutro masz promocję @andrzej
  Ropa wspomoże biednych 500+ na samym końcu.
  Tak samo na WIG do 59.900 albo przekroczy 60.000
  take care, b_t_b

  1. Andrzej

   Telekomunikacyjna eksplozja
   Jacek Rzeźniczek

   Z tak spektakularnym wzrostem indeksu branżowego WIG-Telekomunikacja nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy w jego całej ponad 20 letniej historii -> wykres dzienny WIG-Telekomunikacja. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, żeby ten indeks rósł o ponad 10 proc. Dziś indeks ten w ponad 97 proc. tworzą Cyfrowy Polsat, Orange oraz Play czyli liderzy wzrostu na GPW. Za tym wzrostem prawdopodobnie kryje się strategiczna informacja dostępna jedynie wybrańcom. Kiedy się upowszechni, pewnie będzie przesilenie.

   2
 3. cebeerxx

  Dobrze, że Gospodarz zaznaczył, żeby nie przywiązywać się do poziomów z projekcji. Żadna ulica nie przyjdzie na giełdę, tak jak nie przyszła przez ostatnie 10 lat i żadne pieniądze z programów emerytalnych na polską giełdę nie spłyną, tak jak nie spłynęły przez ostatnie 10 lat. Doszło do tego, że człowiek się będzie cieszył z WIG20 sprzed 10 lat na 2900 pkt.

  2
  1. Andrzej

   OFE dawały każdego roku stały pewny kapitał około 20 mld na GPW , teraz są ciągle odpływy a jak Polacy nie wybiorą reformy OFE po myśli MATOUSZA to dopiero będzie problem i dla badziewiaków z 500 plus i dla GPW z podażą akcji, nikt poważny z takim ryzykiem nie wejdzie na rynek .

   1
   1. mac-erson

    Jak rozbujają w PL hossę to się nie partw – jest tyle wolnej kasy na rynku, że będzie panika kupna. Ale wiadomo to dopiero w drugiej połowie hossy, W pierwszej fazie będzie brała zagranica i odważniejsi. Tłum i strumienie badziewiaków i emerytów jak to ich nazywasz dołączy się na W20 powyżej 3000pkt.

    1. Andrzej

     od 10 lat się dołącza , już to widzę , rynek można łatwo podnieśc 5 spółkami na każde poziomy ale jeszcze trzeba mieć komu to sprzedać, kiedyś od kolegów wszystko odbierały OFE a teraz nie ma drugiej strony i można podnieść ale nie ma na kim spieniężyć

     3
 4. mac-erson

  Najciekawsze jest to, że kolejne groźby Trumpa zaczynają coraz mniej wpływać na rynek, któy pomalutku uodparnia się.
  Trump chce osiągnąć zwycięstwo i wydaje mi się, że mu się to finalnie uda. Chiny zmiękną na tyle aby ogłosić sukces.

  1. Panpozwoli

   Trump ma bardzo prostą metodę działania. Najpierw dziesięć razy dziennie leje przeciwnika z otwartej po twarzy. A po jakimś czasie proponuje negocjacje, które kończą się konsensusem, że Trump nadal będzie lał z otwartej, ale już tylko raz dziennie. Aż trafi na takiego który mu odda.

 5. Panpozwoli

  W tak pięknych okolicznościach przyrody i niepowtarzalnej. Patrzę sobie na ten obrazek 1W i rozmyślam.

  http://www.bankfotek.pl/view/2138234

  Czerwony kwadracik w dół to narysował sobie każdy. Tylko komu na takim scenariuszu zależy?
  Ci co golą malućkich na fw już są pewnie tą zabawą znudzeni. Poza tym ile można za grosze robić wypadałoby zarobić konkretne pieniądze.
  My malućkie to już gatunek prawie wymarły. A to co się ostało to i tak pewnie wariaci skoro tyle lat zbierają łomot, a nadal się tym zajmują. Nic już ich nie wystraszy.
  Niemiłościwie nam panujący rząd potrzebuje reklamy. Bo to i wybory idą, i nowy program emerytalny do odpalenia.
  W spółkach na kierowniczych stanowiskach można nawet małpy posadzić. Bo jak Glapcio wywoła inflację to nawet imbecyl pokarze wzrost obrotów, a co za tym idzie i zysków.

  Czyli będzie tak. Do końca tygodnia pomerdają pod luką. I tu zapowiada się pracowity weekend. Bo trzeba będzie wybrać spółki które wezmą udział w poniedziałkowej luce up. I tu widać przydatność AT. Jak gawiedź zobaczy taką wyspę na tygodniach to później wystarczy przetestować tą/tę lukę od góry i zapanuje powszechna szczęśliwość.

  Abo i nie.

  1. mac-erson

   Twój scenariusz ma pewną wadę. Zobacz sobie na MIS-ie tam jest dużo słabiej niż na W20 i ewidentnie szykują się do dalszego zjazdu w dół.
   Dodatkowo Ameryka zbliża się do oporów i coraz trudniej będzie jej się dalej wspinać bez korekty.

   Na + przede wszystkim zachowanie PKOBP.

 6. Andrzej

  Zabawa w letnią hosse jest prosta , jest troche kapitału zawsze z dywidend, w tym roku ruszyli trochę wcześniej na Pekao ale to są te pieniądze , nikt inny tutaj nie wchodzi bo jest mizeria od dawna w bok ,te dywidendy to jakieś chyba kilka miliardów .

  2
   1. mac-erson

    @dociekliwy54

    No właśnie w te owoce rozpoczynającej trójki 3-ki jakoś nie wierzę (szerokośc rynku).
    Chciałbym rozpisać impuls od 29.05 jako piątkę gdzie teraz jest włąśnie ta piątka kończąca korektę 3-3-5.

    Czy można tą piątkę rozpisać tak:
    1-ka 29.05
    2-ka 29.05
    3-ka 3.06
    4-ka 5.06
    5-tka trwa…

  1. mac-erson

   karnak coś ostatnio zaczynasz robić nerwowe ruchy. Jak już wszedłeś w L-ki to jutro powinno się je oddać wyżej (dywergencyjny szczyt).
   Tak jakbyś zmienił swoją strategię. Dobrze Tobie wychodziło łapanie punktów zwrotnych rynku to trzymaj się tego 😉

  1. Andrzej

   Najsilniejsze są spółki dywidendowe , widać to PKO BP który wczoraj chyba ogłosił więcej kasy na dywidende za rok , a Orlen który nie da dywidendy w tym roku

   WIG 1,1 miliarda obrotu przy 1,3 % to nie wiem czy to akumulacja czy dystrybucja , gorąco że ciężko coś wymyśleć ,czacha dymi

 7. billy_the_kangoor

  „Andrzej 30 maja 2019 o 09:00
  Do 3 czerwca u nas są statystycznie wzrosty a potem do lipca spadki także na tą chwilę najlepsza strategia na oporach grać S albo nie grać wcale.”
  Dobre@digesting_slowly 🙂
  Andrzej to wymiatał już przed 03.06.2019 – a „statystycznie…” to jest Łosiem albo nie gra wcale 🙂
  b.

  5
    1. Panpozwoli

     A co w tym trudnego? Przecież to absolutnie obojętne czy jedziesz na jakiś kreskach, średnich, ichimoku, czy innych wynalazkach. Rysujesz to już tyle lat, że chyba wyczówasz jak zwyczajowo wykres po nich chodzi. Byle to był jeden typ kresek, a nie co obrazek to bęc zmiana.

 8. billy_the_kangoor

  Ojej, 2.850 na S&P może już nie osiągnąć.
  Dziękuję. Rysujemy ORGR.
  Wolę przeznaczyć na coś, co jest perspektywiczne wzrostowo 😉
  @Andriej – a ty razem z @konsultantem121 do tablicy gimnazjum i uczyć się od podstaw, czym jest
  KLIN ROZSZERZAJĄCY.
  Baryłki rulez!!!
  b_t_b

  1
 9. Panpozwoli

  „karnak 6 czerwca 2019 o 19:15Odpowiedz
  Możesz rozwinąć dokładniej (jak na szkoleniu) bez niedomówień.”

  Ty to jednak jesteś jajcarz. Szkolenie bez niedomówień? To jak chcesz zarobić na następnym szkoleniu? 🙂

 10. Kanoniers.

  @mac-erson

  I znów w punkt się zgadzamy 😉 ja wziąłem po 51.5 ale zamknąłem właśnie przed chwilą choć nie jestem pewny czy to koniec odreagowania bo strasznie jest wyprzedana .
  Najpierw wziąłem dwukrotnie po 51.8 ale nie miałem pewności czy Draghi nie zaburzy zbyt mocno rynków i oddawałem na SL na 0 bez ryzyka a później już bez stopa więc mogło zabolec

  1. mac-erson

   może nieco pochopnie zamykałeś. Myślę, że US jeszcze podjedzie chociaż ja juz zamknąłem L-ki bo stosunek zysku do ryzyka już wydaje mi się mało korzystny, Ropa ma szanse wzrostu do 55-56 a wystartowała jako ostatnia.

 11. konsultant121

  Kto by tam się bawił w jakieś krótkoterminowe spekulacje domorosłych maklerów którzy się nudzą na forum. Inwestuje się długoterminowo, bez podatku Belki i się śpi spokojnie. Nie obchodzi mnie hossa 2-tygodniowa;))

 12. gls44

  Z ciekawostek.

  Uczestniczyłem dzisiaj w spotkaniu z prawnikami dotyczącym kredytów frankowych. Wynika z niego, że w myśl ostatniego orzecznictwa TSUE oraz patrząc na trendy w orzecznictwie polskich sądów Millenium i mBank kierując się zasadą ostrożnej wyceny powinny mieć (co najmniej) wyzerowane kapitały.
  Nikt oczywiście na to nie pójdzie i pewnie nadzór będzie krył banki, ale prędzej czy później bomba wybuchnie.
  Nie wiem jaka jest sytuacja prawna kredytów PKO BP więc nie wiem czy będzie on dotknięty. Bo podobno n. p. Santander ma zapisy pancerne i jego nie sądy nie tkną.
  Oczywiście prawnicy mogą kłamać, szczególnie, że mają w tym swój interes ale…

  PS Nie piszę o Getin Banku , bo tutaj chyba wszyscy wiedzą, że kapitałów to tam nie ma z pewnością. I pozostaje jedynie pytanie czy będzie potrzeba dołożenia do niego dziesięcio- czy jedenastocyfrowej kwoty żeby uratować depozyty.

  1. Panpozwoli

   Faktycznie ciekawe. Taki nadzór mając taki bacik może w bankach zainstalować całe stada prawników z Częstochowy.
   A co do kredytów w CHFach to sóweren jeszcze do nich zatęskni jak wibor wiedzie pod 10%. Może i w cechaefach hipoteka wygląda nieciekawie, ale rata znośna. W peelenach będzie dokładnie na odwrót. Oj będzie się windykowało zalegających ze spłatą.

 13. mac-erson

  No i masz babo placek. Poanalizowałem wieczorną porą i dochodzę do wniosku, że nie ma co czekać. Moje 30 spółek, w których mam znaleźć hity mogą uciec a ewentualne ryzyko straty niewielkie a pomyłka może dużo kosztować. I tak zamierzam być inwestorem długoterminowym a stosunek ryzyka do zysku jest na znakomitym poziomie w mojej ocenie. Dołka i tak nie trafię.
  Jutro rozpoczynam zakupy MIS-iów – 30% docelowego portfela.

  Możecie mnie wykorzystać jako antywskaźnik ale coraz bardziej przekonuję się do koncepcji, że dołek na W20 już był i o strefie poniżej 2140 możemy zapomnieć.

  1
 14. wojm

  wojm 4 czerwca 2019 o 20:40Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  wojm 4 czerwca 2019 o 01:02Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Ale close już wypadł całkiem ładnie i volumen też większy niż w piątek. Luka została domknięta. U mnie wejdzie L, jeśli przebiją high z 03.06. ze stopem oczywiście. Najbliższy opór na daily u mnie to strefa 2790 – 2824 i tam S można szukać, również ze stopem.
  Do oporu na daily właśnie dotarliśmy. Profit1 z L zaliczony. Profit2 ustawiony nieco poniżej dołka z 13.05. SL przesunięty na 0.
  Zostało jeszcze 30% pozycji L, SL przesunięty na 1/2 zysku. Pozycje S (jako obronne 50%pozycji L) otwierane w strefie 2790 – 2824 poniosły stratę – wyleciały na SL.
  Na S&P byk ponownie pokazał siłę i rozjechał krótkoterminową linię trendu spadkowego w cenach close, dodatkowo jest powyżej średniej dziennej EMA 200, ona ma kierunek up. Jeśli do końca dzisiejszej sesji nic się nie zmieni, to na weekly powstanie ładny układ świeczek. Miś może szukać swojej szansy w rejonie high z 16.05., ale tylko na jakąś małą korektę.
  Cykl prezydencki w grze.

 15. Andrzej

  Dax zrobił OB ostatniej korekty i rysuje formacje na spadek ,
  S&P zrobił 50% korekty miesięcznego objęcia bessy i na razie na spadek nic nie rysuje jeszcze ,
  WIG 20 -2280 ma OB ostatniej korekty i jest pod oporem 2280-2320
  ropa też zrobiła OB ostatniej malutkiej korekty
  usd/jpy też malutkie OB ostatniej korekty strasznie tutaj słabo idzie
  miedź prawie nie drgnęła z 200 tygodniowej i z potrójnego dołka
  eur/usd 200 dzienna na razie nie do przejścia

  na Gold podwójny szczyt albo mega hossa jak przejdą 1350

  jak czytam,że rynek od wrzesnia dyskontuje obniżki stóp w USA o 160 pkt bazowych to nie wiem już o co w tym chodzi czy tam jest to PKB 2,5% czy recesja ?

  1
 16. wider_swider

  Może zanudzam tym tematem, ale moim zdaniem to aktualnie najciekawsza rozgrywka na GPW, a tak na dobrą sprawę to chyba jeszcze nigdy takiej historii nie było jak Kania obecnie. Informacje są tragiczne więc nie pierwszy rzut oka jest pewne, że mamy tutaj bankructwo. Wczoraj drugi z trzech banków wypowiedział umowę i chce kasę w ciągu tygodnia. Oni są goli, czyli powinien kurs spaść do 0. Jeśli jednak zdarzyłoby się, że ktoś zacznie kupować to tu może być spektakularna pompa. Co myślicie ?

   1. Panpozwoli

    Co wy ? Muchy jesteście, że tak krążycie nad tą padliną. Przecież oni tam kiełbasę robią. A jak się robi kiełbasę to wie każda baba na wsi. I z pewnością robi lepszą. Tego typu firma może być ciekawa tylko jak płaci dywidendę, albo prowadzi ekspansję na inne rynki. Niemcy kiełbasę mają swoją, z ruskimi się pokłóciliśmy. Pozostaje tylko liczyć na to, że zainstalują w kiełbasie dysk SSD i Wifi. Innej szansy dla tej padliny nie widzę.

    A na koniec obroty. Za ile można się tam zapakować?

    1
 17. dociekliwy54

  @mac erson
  spróbuj oznaczać fale w świetle tego:
  http://www.bankfotek.pl/view/2138253
  Jak widzisz oczekiwałem trójkąta kończącego korektę złożoną.
  Ten trókąt na razie się wypełnia.Jk pamiętasz pisałem o ty przed jego zapoczątkowaniem. Fala „a” -płaskie 3/3/5 od lutego.
  Pozostałe fale raczej powinny być ZZ-kami.(C może być bardziej złożona). Teraz pewnie jest fala „b” i masz rację co do dywergencji, szerokości. Nie wygląda mocno. Mi się wydaje, że ta fala „b” ma następującą budowę:
  -29V-3VI-falka „a” czyli piątka z korektą płaską rozszerzoną w swojej 4.
  -3-5VI-falka”b”-płaska 3/3/5.
  -6VI-do teraz falka „c”, która powinna spełniać kryteria jakiegoś impulsu lub klina kończącego.
  Potem zjazd w dół w fali „C”. Potem D,E, ale dno bessy chyba już było. Każda korekta powinna być płytsza.

    1. Andrzej

     Acha myślałem że srednie spółki a nie małe , zobacz czy ING nie ma strkturyzowanych produktów na małe i srednie spółki bo oni mają takie rózne Turbo.Ja małych nie kupuje bo nie ma płynności zarobisz na papierze wirtualnie a sprzedać nie ma komu

   1. mac-erson

    Długo oglądałem spólki. Metoda selekcji to taka, gdzie wystąpiła 1-ka i teraz wychodzi jakaś ładna 2-ka. Tak abym trafił w 3-kę wzrostową. Dodatkowo szukam takich gdzie 1000% jest do zdobycia (możliwe).

    A dodatkowo chcę kupić jakieś małe pakieciki spółek które szorują po dnie (np. Trakcja, Groclin itp) i liczę, że kończą ostatnią falkę spadkową.

    Wziałęm też dzisiaj trochę Taurona i czekam na Energę jako przedstawicieli Energetyki.

    Jak skończę zakupy to podam te moje typy (na niektórych jest mała płynność i ciężko kupić sensownie).

    1. Panpozwoli

     TRK właśni zrobiła nowy dołek. I do tego pis jako inwestor na kolei??? Oni są organicznie niezdolni do przeprowadzenia jakiejkolwiek inwestycji. To już lepiej TOR.
     TPE najsłabszy z energetyków. Zrobił nowy dołek. Do wyborów ceny prądu będą trzymane choćby skały…

     Potencjalny wzrost 1000% jest możliwy prawie na każdej spółce. Wystarczy ściągnąć w dół prawą skalę wykresu 🙂

     1
    2. dociekliwy54

     Rozumiem, ale np. energetyki to bym się bał choć oczywiście wszystko zależy od okresu na jaki kupujemy..

     Jak wiesz, lubię sprawdzać wszystko wcześniej.
     Są w sieci programy interaktywne, które pozwalają robić testy wsteczne dla portfeli zawierających spółki z wybranymi parametrami fundamentalnymi (bilans, CF, RZS, wyceny).
     Są tam gotowe metody grupujące parametry i od razu widzisz jak dany portfel zachowywał się przez lata.
     Z podstawowymi wskaźnikami jak C/Z , C/WK itp. jest problem, że wszyscy je znają.
     Co prawda kupując na krótko spółki wzrostowe lub na długo wartościowe można zdobyć pewną przewagę, ale to nie jest inteligentna metoda (premiuje aktywność lub wytrwałość a nie inteligencję).
     Najlepiej IMO używać zestawu nieoczywistych wskaźników, które historycznie się sprawdzają i/ bo nikt o nich nie wie, nie stosuje.
     Ale jak sam wiesz, raczej nie kupuję akcji, więc mało się na tym znam.

     1. Panpozwoli

      Przecież to grzebanie w historii. Za to płacą tyko w IPN. Jeden taki powiedział kiedyś ,że jak coś już trochę urosło, to pewnie jeszcze ciut urośnie. I ja się z tym zgadzam, choć zajęło mi to kilka lat.

      Jakbym miał brać z dołu i coś co teraz nie spełnia nawet moich ułomnych parametrów to byłby to CIE. Do sl 0,5%

 18. Andrzej

  Wskaźnik Atlanta Fed wskazuje obecnie, że wzrost w 2Q2019 spowolni do 1,5% k/k saar. Dobry odczyt wywoła jednak zapewne przynajmniej lekkie odreagowanie długu, co niekoniecznie wesprze rynek akcji.

  Nawet gdyby zakończenie tygodnia okazało się optymistyczne, jak się obecnie wydaje, już w poniedziałek giełdy może czekać zimny prysznic. W weekend dojdzie do pierwszego od 2018 r. spotkania Donalda Trumpa i Xi Jinpinga podczas szczytu G-20 w Fukuoce. Amerykański prezydent deklarował wcześniej, że od przebiegu rozmowy będzie uzależniona jego decyzja o ewentualnym nałożeniu ceł na kolejne 300 mld USD rocznego importu towarów z Chin.

    1. Andrzej

     fakt że gniot jakich mało ale jak faktycznie jest zmowa cenowa i kazdemu wlepią o 5 zł wyższy rachunek to troche kasy to będzie , jest tylko ryzyko że wejdzie ktoś jak kiedyś PLAY z tanszą usługą albo UOKiK tą zmowę cenową rozwali karami chyba że coś innego jest w grze , MATEUSZ pewnie sprzeda nowe częstotliwości a tutaj znów trzeba wywalić dziesiątki miliardów których ORANGE nie ma bo wszystko wytransferowała swego czasu w dywidendach 2 miliardowych i teraz ma wynik ujemny

     1. Panpozwoli

      A tam, od razu zmowa. Prąd, sprzęt droższy niż od huawei i ludzie im zdrożeli, a to główne koszty. Więc pewnie na jakimś konferencu przy drineczku prezesy stwierdzili, że wojna cenowa wykończy ich wszystkich, więc po co wojować. Małżeństwo z rozsądku.

      2
  1. Andrzej

   PGNiG na lini trendu tez warto obserwowac

   Pekao po 100 pod dywidende rewelacja ale najlepiej sprzedac przed dywidendą i podatek dopiero za rok i kasa od razu do grania a nie zamrożona pod dywidendę , pamiętam jak ten najlepszy technik się smiał z kupna po 100 zł pod dywidendy ale sam zauważył że ktoś położył łape na 102 i zbierał wszystko , da się zarabiac łatwo i przyjemnie i prosto Da a nie mówić że drugi rok bez akcji

 19. billy_the_kangoor

  „Andrzej 7 czerwca 2019 o 08:20
  Dax zrobił OB ostatniej korekty i rysuje formacje na spadek ,
  S&P zrobił 50% korekty miesięcznego objęcia bessy i na razie na spadek nic nie rysuje jeszcze ,
  WIG 20 -2280 ma OB ostatniej korekty i jest pod oporem 2280-2320
  ropa też zrobiła OB ostatniej malutkiej korekty
  usd/jpy też malutkie OB ostatniej korekty strasznie tutaj słabo idzie
  miedź prawie nie drgnęła z 200 tygodniowej i z potrójnego dołka
  eur/usd 200 dzienna na razie nie do przejścia
  na Gold podwójny szczyt albo mega hossa jak przejdą 1350
  jak czytam,że rynek od wrzesnia dyskontuje obniżki stóp w USA o 160 pkt bazowych to nie wiem już o co w tym chodzi czy tam jest to PKB 2,5% czy recesja ?”
  @Andriej
  Dałeś taką analizę, że aż jestem pod wrażeniem, aż mi się łupież cofnął z głowy 🙂
  no, jak wy w biurze „wymiatacie” takie analizy, to stooq.com przy Was to III Liga Okręgowa.
  Jedyne do czego masz rację to GOLD – teraz nie przejdą, ale za jakiś (mały) czas tak.
  b_t_b

   1

  1
 20. Andrzej

  Liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy spadła o 17,3 proc.

  PAP

  Łącznie w maju tego roku liczba osób, które złożyły wniosek o kredyt mieszkaniowy spadła o 17.3 proc. do 30,76 tys. Rok wcześniej takich wniosków w maju złożono 37,18 tys., poinformowało w piątek Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

  Według BIK średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju 2019 r. wzrosła o 10 proc. do 273,36 tys. zł w porównaniu do maja ubiegłego roku.

  WYGLĄDA że badziewiakowie już wydali wszystko na pietruszkę i ziemniaki i podwyżke cen wody energii śmieci a czekają kolejne podwyżki wszystkiego i trzeba dać 1000PLUS

 21. konsultant121

  W Play to ja płacę 5zł/miesiąc za telefon na kartę:)) No poza tel.służbowym oczywiście. No ale mam sporo na koncie promocyjnym, które doładowaniem mogę przedłużac;) Więc nie rozumiem dlaczego telekomy rosną;) Jeśli abonamenty mają rosnąć bo trzeba inwestować w technologię 5G, to pozostaje przy telefonie na kartę. Karta zawsze tańsza.

 22. aklucik

  Panie Wojtku, zgodnie z Pana schematem rotacji aktywów do potwierdzenia sygnału kupna WIG przydałoby się, aby tempo wzrostu PKB osiągnęło minimum. W związku z tym chciałem zwrócić uwagę, że odczyt za 1 kwartał wyniósł 4,7% r/r co jest najniższym tempem od 1 kwartału 2017. Czyli z punktu widzenia inwstora chcącego wstrzelić się w początek cyklicznej hossy na WIG w sierpniu dobrze byłoby, aby w 2 kwartale tempo wzrostu PKB przynajmniej nie przekroczyło tych 4,7%.

  Gorzej jest z inflacją. O ile dobrze rozumiem Pana system, do potwierdzenia sygnału kupna akcji tempo inflacji w sierpniu br. powinno być niższe niż w grudniu 2017. Jak na razie jest z tym problem: odczyt za 1 kwietnia wyniósł 2,2%, a 1 grudnia 2017 było 2,1%.

  1
 23. szyderca667

  A pod co Wy kupujecie tego Brastera? Przeciez tych ich matryc sprzedali malo sztuk i nikt tego nie chce ich przelomowego wynalazku.
  Panowie wydmuchy to sie kupuje na koncu hossy a nie teraz.
  Ostrzegam wszystkich przed GAMINGiem. Poza cdr wszedzie spuszczanie od miesiaca powietrza.

Dodaj komentarz