Know the future

Nie lubię robić prognoz, bo to wymaga ogromnego wysiłku (a ja jestem raczej leniwy, no i się starzeję):

Uwielbiam natomiast robić projekcje cen różnych instrumentów oparte na w miarę obiektywnych sygnałach rynkowych, bo to jest relatywnie łatwe i przyjemne.

Wkroczyliśmy obecnie w 42 miesiąc od poprzedniego dołka cen akcji na WIG-u (i EM) w ramach cyklu Kitchina ze stycznia 2016 (41 miesiąc od analogicznego dołka na rynkach rozwiniętych), więc zasadne jest rozglądanie się za minimum cen akcji podobnej klasy.

Oczywiście przewidzenie wydarzeń w najbliższej przyszłości jest bardzo trudne – w cyklu giełdowym 1995-1998 Rosja zbankrutowała w sierpniu 1998 a więc w 41 miesiącu do dołka WIG-u z marca 1995, a w cyklu 2005-2009 bankructwo Lehman Brothers wydarzyło się we wrześniu 2008 a więc w 40 miesiącu od dołka cyklu z maja 2005. W pierwszym przypadku cykliczny dołek WIG-u ustanowiony został 2 miesiące po pojawieniu się takiego „czarnego łabędzia” (w październik 1998 w 43 miesiącu cyklu), w drugim przypadku 5 miesięcy później (luty 2009 w 45 miesiącu cyklu).

Historia uczy więc, że ciągle możliwe jest w ciągu najbliższych tygodni pojawienie się na świecie kolejnego „czarnego łabędzia”, który byłby globalnym odpowiednikiem naszego lokalnego Kani:

Ponieważ przewidzenie wydarzeń z najbliższej przyszłości jest trudne, to jedną z opcji jest odpuszczenie sobie prób zgadnięcia co wydarzy się w najbliższych tygodniach i poczekanie na wyraźny sygnał rynkowy sugerujący przełamanie bessy. Przykładem takiego sygnału może być sytuacja z marca 2016, czyli 2 miesiące po cyklicznym dołku WIG-u („Nowa projekcja dla WIG-u„). Ówczesne zachowanie rynku pozwoliło na stworzenie takiej projekcji przyszłości:

Porównajmy ją z faktycznym zachowaniem WIG-u w ciągu następnych ponad 38 miesięcy:

Jak widać najpierw brexitowe referendum w Wielkiej Brytanii a następnie elekcja Trumpa spowodowały zaniżenie wartości WIG-u w stosunku do tej projekcji. Później nastąpiło „przegięcie” w drugą stronę. Ostatecznie WIG się ustatkował wracając w okolice mojej projekcji i dopiero w ostatnich tygodniach ponownie odchylił się od niej w dół.

Oczywiście średnioterminowa projekcja sprzed ponad 39 miesięcy jest już obecnie raczej bezwartościowa, ale z ciekawości zobaczmy jak wyobraża sobie ona następne 2,5 roku na WIG-u:

Czyli generalnie WIG pod 100 tysięcy za 2 lata.

Podsumowanie: „stawianie prognoz jest trudne, szczególnie tych dotyczących przyszłości „.

Komentarze

 1. wider_swider

  Panie Wojciechu, skoro pan się odniósł do Kani, to w pańskiej opinii bankrut czy okazja inwestycyjna przed nadchodzącym cyklem wzrostowym ? Może to nie jest producent kapsli, ale śmiało można ich zaliczyć do przedsiębiorstw podstawowych.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Kania wygląda na pierwszy rzut oka (P/BV) bardzo atrakcyjnie, ale to jest pytanie do dobrego analityka branży spożywczej (czy szerzej „consumer staples”). Nie wiem, kto u nas się specjalizuje w analizie tego sektora.

   5
   1. gls44

    Jeden z problemów Kani został opisany przez rewidenta (był to jeden z powodów odmowy biegłego zatwierdzenia sprawozdania):

    „Należności z tytułu dostaw i usług od innego kontrahenta Spółki wynosiły 337,5 mln zł na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz 223,0 mln złotych na dzień 31 grudnia 2017 roku.
    Na mocy porozumienia z dnia 31 grudnia 2017 roku termin spłaty wszystkich należności na dzień 31 grudnia 2017 roku przesunięto do dnia 31 grudnia 2018 roku. Następnie na mocy porozumienia z dnia 31 grudnia 2018 roku spłatę wszystkich należności na dzień 31 grudnia 2018 roku przesunięto do dnia 31 grudnia 2019 roku. W związku z zawarciem powyższych porozumień wartość należność
    w sprawozdaniu finansowym prezentowana jest jako należność nieprzeterminowana.
    Do dnia wydania niniejszego sprawozdania z badania Zarząd Spółki nie przedstawił aktualnych danych finansowych kontrahenta oraz innych informacji potwierdzających możliwość uzyskania korzyści ekonomicznych z tego aktywa.”

    Innymi słowy ktoś im nie płaci, a Zarząd starał się to ukryć. Z tego co gdzieś czytałem nie jest to Biedronka. Te 337 mln zł powinny być objęte rezerwą przynajmniej częściowo (zmniejszyć zysk netto za zeszły rok). Jakby się to uwzględniło, to wskaźnik P/BV nie wyglądałby już atrakcyjnie.

    4
    1. konsultant121

     Pytanie czy przypadkiem na całość tych należności nie powinna być zawiązana rezerwa.. Są to nalezności wątpliwe, choć jeszcze nie są w sądzie. Prawnik i ksiegowy powinni ocenić jakie jest prawdopodobieństwo sciągniecia tych należności i ustalic rezerwę.

 2. Andrzej

  Wszystko by było OKAY gdyby nie jedna niewiadoma , która powoduje stały strumien pieniądza na akcje a nie stały odpływ , czyli DEFORMA OFE , jak ludzie nie przejdą gremialnie do ZUSu najgorzej nie będzie ale jak przejdą w większości do ZUSu to FRD będzie miał kupe akcji do wysypania a MATOUSZ z tym z Żoliborza będzie miał problem skąd dać 500 plus badziewiakom jesienią , oczywiście zawsze zamiast deficytu 40 mld mogą zrobić 60 mld w końcu kaczor ma GEST nie za swoje.

 3. cebeerxx

  Ludzie, wy tak na poważnie z tym Kanią? No nie wierzę, przecież to oszust, śmieć i bankrut i to od kilku lat. Ta spółka ma długów na ponad 630 mln PLN i 115 tys. gotówki w kasie!!! To jest atrakcyjna wskaźnikowo spółka?
  Pan kapitalista już kilka lat temu doszedł do wniosku, że od produkcji kiełbasy lepsze jest wydymanie banków (BFG? podatników?) i obligatariuszy. Mechanizm był prosty. Zaprzyjaźniona spółka-odbiorca wyspecjalizowała się w produkcji należności dla Kani, których nazbierało się drobne 330 mln. A dzięki temu, że żyjemy w bananowej republice, należności te w notowanej na podstawowym rynku giełdowej spółce, przez parę kwartałów wykazywane były jako nieprzeterminowane. Pan kapitalista i pani prezes przeciwstawnej firmy mieli sporo czasu na zapewnienie spokojnego bytu kilku pokoleniom swoich rodzin, niezależnie od powodzenia ich core biznesu. Swoją drogą Pani prezes Matecka to wyjątkowo zdolna biznesłoman, jest prezesem kilkudziesięciu innych spółek. I jeszcze rok inna gwiazda parkietu Idea Bank sprezentował im 100 mln kredytu. Wszystko OK, wskaźnikowo atrakcyjnie

  https://m.bankier.pl/wiadomosc/Niepewna-przyszlosc-ZM-Kania-analiza-7683902.html

  8
     1. Panpozwoli

      Po trzech miesiącach nic nierobienie przestaje być zabawne. Proponuję znaleźć miejsce, w którym można kosić trawę 🙂

      Alternatywnie trzeba się ciepło wypowiedzieć o jakimkolwiek programie rządowym. Setka w Dzienniku Telewizyjnym pewna ( patrz. przypadek Ace Marketu).

      2
     2. Panpozwoli

      „Przecież za wypowiedzi w TV pieniędzy nie dają. No ale prestiż jest.”

      A ty wiesz ile jest państwowych firm do przeszkolenia na 50% kosztów uzyskania. A co do prestiżu to opisałbym to raczej jako pieczenie pewnej części ciała. Ale jak się pracuje w najstarszym zawodzie świata to trzeba się z tym liczyć. Ryzyko zawodowe 🙂

      2
   1. podtworca

    A Chiny w tym cyklu mocne.. Biorąc pod uwagę, że cykl wzmocnienia Emerging Markets nieubłagalnie się zbliża, za 3 lata powinniśmy spodziewać się jakiejś ofiary po stronie Developed, ale już za 7 lat (6.66) wiele wskazuje na Polskę :/

    1
  1. Andrzej

   ADP to oszukuje i nie ma sie co nim za bardzo przejmować, rynki doszły gdzie miały dojść , kierunek pokazuje T-note USD/JPY złoto i ropa a tutaj mówią risk off na razie .

   USD/PLN sie umacnia a pieniądze nie idą na GPW , czyżby szły na nasze obligacje w związku ze szczytem inflacji według GUSu oczywiście ?

   2
 4. Pragmatyk

  Lehmanem Brothersem roku 2019 może okazać się Deutsche Bank. Niedawno widziałem nałożone na siebie kursy akcji obu tych banków i ścieżka wydaje się niemal identyczna. Właściwie DB powinien już zbankrutować kilka tygodni temu, gdyby miała być taka sama.

  2
 5. mac-erson

  @Dociekliwy54

  Martwisz mnie troszkę swoją koncepcją. Myślałem, że upoluję W20 poniżej 2100 :(:)

  A taka koncepcja, że na SPX była 3-ka spadkowa, teraz trójka wzrostowa i następnie 5-tka spadkowa ?
  Wówczas korekta by się rozciągnęła na kolejny miesiąc- półtora ?

  PS. Neidek podał 3 lipca, że wychodzi mu punkt przesilenia.

 6. aldeks

  Panowie prawie wszyscy czekacie na spadki, najlepiej dołek żeby był na przełomie czerwca i lipca i wtedy hossa. I nie z jednego pieca chleb pewnie jedliście. Czy sądzicie że to możliwe? Tylko wtedy gdyby zdarzyło się coś bardzo wyjątkowego. Moim zdaniem dołek już był i teraz to są okazje do kupna. Za miesiąc będzie już drożej. I TYLE

    1. wojm

     Jeśli usdpln na daily przebije dolne ograniczenie dużego klina wzrostowego w cenach close(linia ta poprowadzona jest po low z 26.09.2018, 31.01.2019 i 20.03.2019) to 4 raczej długo nie zobaczy. Dziś została ona naruszona. Nieco poniżej tej linii jest średnia dzienna EMA200.

 7. mac-erson

  Przeanalizowałęm bliżniacze konfiguracje z przeszłości (W20). Znalazłęm 5 przypadków i w 4 przypadkach czeka nas jeszcze jeden ruch spadkowy (pogłębienia dna) i dopiero hossa. Jeden przypadek 2005r. maj już zaczęła się hossa.
  Tak czy owak zbliżamy się wielkimi krokami do przełomu. Niedługo misie zaczną się mocno dziwić 😉

 8. wider_swider

  Ładna sesja w USA. Polskie byczki po dzisiejszym pierwszym, jutro przeżyją rozczarowanie numer 2. Dzisiaj u nas sesja dystrybucyjna zgodnie z założeniami. Podbicie i wysyp, podbicie i wysyp. Na koniec zapakowanie w shorty żeby miał kto jutro podbijać kurs stopami. Odwrócona flaga już czeka na znak z zachodu, ale jak to bardzo fajnie zostało tutaj ujęte przez jednego z Użytkowników – „gra w zbijaka” jeszcze chwilkę potrwa.

  1
  1. Andrzej

   Mówiłem,że WYNGIEL i nasza WYNGLOWA energetyka to TRUP , wszyscy na świecie pozbywają sie WYNGLA , największe fundusze i banki a ty kupujesz DOŁKI , powodzenia

   GRUBY spokojnie czeka na wygasanie serii i tam rozliczy ZYSKI kwartalne z S-ek bo taki jest kierunek cały kwartał , potem jakaś letnia zwyżka i potem w sierpniu znów wysyp akcji polskich z MSCI ,z tą władzą hossy nie będzie , banki okładane podatkami , handel okładany podatkami , WYNGIEL wiadomo to co ma ciągnąc indeksy ?chyba że BADZIEWIAKOWIE z 500 plus władują sie w akcje

   Miedź na tygodniowej 200 ale obrony na tą chwilę nie widać , 3 raz sie tutaj bronią oby nie puściło bo będzie zamiast hossy-bessa .

   1
 9. wider_swider

  Szczerze mówiąc spodziewałem się większej paniki na tej Kani skoro mają na rachunku 100 tys zł, a mają na dniach oddać 60 mln zł.
  Pytanie czy taka marka (bo jednak jest to firma rozpoznawalna) upadnie czy ktoś zobaczy interes w tym by ją przejąć.
  Co myślicie ? Sytuacja jest dramatyczna, ale to właśnie przy rekomendacji 0 zł dla Latosu opłacało się kupować.

  1. mac-erson

   @wider
   Może jakiś inwestor się zainteresować. W krótkim terminie to wiadomo czysta spekulacja.
   Mnie się wydaje (analiza porównawcza poprzedniej fali), że jeśli będzie spekulacyjne odbicie to dopiero z poziomu ok. 20gr. może 22gr. i wówczas szybkie 50% na 33-34gr.

   1
  1. Andrzej

   PKO BP jest w takim boczniaku, że aż mdli-typowy ustawiacz INDEKSU , obejrzyj sobie PLAY to jest spółka trendowa z DOŁKA już ponad 100% , przepraszam tylko tych MUNDRYCH którzy dołków na dobrych spókach nie kupują , co innego kupić dołek spóki z WIG 20 a Kani .

   2
 10. Andrzej

  Dopóki 100 i 200D jest nad ceną na 2280 to o hossie można zapomnieć , najpierw srednie muszą pospadać na niższe poziomy a potem trzeba je wybić żeby ktoś większy zaczął grac w górę -ale nad 2200 mozna na szybko łapać L-ki na razie w miarę bezpiecznie do tego poziomu, a teraz boczniak i GRA W ZBIJAKA żeby leszcza oskubać

  Orange i Play po prawie 10% EUFORIA

  1
 11. Andrzej

  digesting slowly 6 czerwca 2019 o 10:33
  digesting slowly 31 maja 2019 o 16:41Odpowiedz
  1.13 to dopiero pierwszy przystanek

  Andrzej 31 maja 2019 o 16:48Odpowiedz
  ta taa tam akurat opadająca 200 setka dzienna , ile to ona ostatni raz została pokonana?

  Każdy ma swoją racje , obie racje jak na razie się sprawdziły , WYKRES więcej wart niż 1000 słów , prosze bardzo 200 setka D1 EUR/USD
  https://www.bankfotek.pl/view/2138222

  1
 12. Panpozwoli

  Na moje oko wszystko co dzisiaj wystrzeliło nadaje się z miejsca do korekty. Nawet większej niż dzisiejszy wystrzał. Jak byki narysują ładną korektę i zdecydowanym ruchem zamkną the lukę to mamy hossę inflacyjną. Jak się teraz skorekcą i zaczną tuptać w miejscu, to w efekcie robimy nowe dołki.

 13. billy_the_kangoor

  „konsultant121 6 czerwca 2019 o 09:35
  Kupuja baryłki, dolara ustawiaja na krótko . Dobr\e jest. Spadaj mój dolar spadaj mój Szef bo w tanie akcje nie chcę obkupic się;))”
  Człowieku, gdybym przez trzy lata miał robić 3 transakcje na USDPLN, to zdechłbym finansowo i umarł z nudów…. 🙂
  Na Kiwi i baryłkach zrobiłem 5 x więcej transakcji od 24.05.2019, niż Ty na USDPLN przez kilka lat…
  I mówię tylko o USD…..
  PS1. Jak tam, byki, zadowolone z sesji na W20?
  PS2. Pora zamykać przy 2.850 S&P500 z uwagi na tworzący się ORGR, który Andrzej zauważy w ….lipcu 😉
  PS3. Baryłki bardzo ładnie wyglądają w ujęciu walutowym, więc trzeba było sprzedać i zwiększyć pozycję x 3
  Take care, Billy

  3
  1. Andrzej

   Daj sobie spokój , najwięcej transakcji robią leszcze z M1 , zysku z tego żadnego , najlepsi robią mało transakcji ale za to przemyślanych , na BARYŁCE dostałeś takie LANIE z lewarem że nawet nie pisz tutaj żadnych głupot , po prostu przyznaj sie do błędu

   Ja na RGRy i oRGRy to akurat tak patrzę jak na twoje zagrania czyli mi to lotto , wszystko co podałeś totalna wtopa , czego nie podałeś zarobiony jesteś po pachy , typowy gracz internetowy zawsze wygrany

   4
 14. dino54

  Mace-rson
  Piszę do Pana żeby Pan uważał bo za dużo czeka na spadki a dołek już mógł być bo wykres majowy miesięczny lepiej wygląda niż październik 2018r.Pod koniec maja duże obroty były na dolkach ktoś zebrał?

  1
  1. mac-erson

   Wiadoma sprawa, według mnie nastąpi ostatnia falka spadkowa. Czy przebijemy dołek 2150 to zobaczymy. Ale na S-kach jeśli teraz brać trzeba już być czujnym. Prawdopodobieństwo odjechania rynku bez ostatniej falki spadkowej oceniam na 20% (wariant maj 2005). Tak czy owak zakładając hossę na lata w razie wystąpienia tego wariantu zdąrzy się wejść 😉

 15. billy_the_kangoor

  ROPA – Andrew, czy ty wiesz w ogóle, czym jest ropa w ujęciu walutowym – myślę, że nie.
  Widzisz dodatkowo klin rozszerzający się na ropie? Zapewne, nie, bo ty Łosiu zawsze wszystko widzisz po czasie.
  Tak, z lewarem zgadza się. W tym akurat się nie mylisz. Masz na ten moment około 52$, czyli pomnóż to przez 10 od wejścia 04.06.2019 rano w momencie, o którym napisałem.
  SP500 – Rozliczasz mnie z SP500, przy okazji? Czy jesteś typowym „sk…”, który liczy sąsiadom tylko straty, a nie zyski.
  Ja ciebie mogę – z twoich głupich wpisów odnośnie moich pozycji, które podane przed czasem okazały się słuszne.
  INTERNETOWO – to podpowiadam Chłopakom, jak widzę W20, bo mnie ten Index do ostatecznego dołka nie interesuje. Myślę, że też NIKT nie może mieć do mnie pretensji co do moich ostatnich prognoz na W20. Wejdę w ten syf, jak będzie DNO. Tak, dla sportu gram czasami małymi kwotami na KGH, PKO, ENA, FTE, OPL. To wszystko.
  PS. Czy potrzebujesz „dla spokoju duszy” moje oświadczenie majątkowe jak u MATIEGO?
  Take Care, Billy

  7
 16. Pingback: buy viagra

 17. Pingback: essays writing service

 18. Pingback: custom essay meister

 19. Pingback: dissertation writing advice

 20. Pingback: persuasive essay writing help

 21. Pingback: community service essay sample

 22. Pingback: writing with a thesis

 23. Pingback: buy research papers cheap

 24. Pingback: what should i write my paper on

 25. Pingback: thesis defense advice

 26. Pingback: tadalafil cheap

 27. Pingback: buy cialis

 28. Pingback: over the counter viagra

 29. Pingback: where can i buy viagra

 30. Pingback: how much is viagra

 31. Pingback: viagra coupon

 32. Pingback: best online pharmacies no prescription

 33. Pingback: pharmacy discount card

 34. Pingback: kamagra oral jelly

 35. Pingback: Casodex

 36. Pingback: international pharmacy

 37. Pingback: viagra

 38. Pingback: buy cialis pro

 39. Pingback: cialis paypal pay with

 40. Pingback: cialis price

 41. Pingback: canadian pharmacy cialis no prescription

 42. Pingback: products like viagra

 43. Pingback: cheapest cialis in australia

 44. Pingback: cialis preise in luxemburg

 45. Pingback: Zakhar Berkut hd

 46. Pingback: 4569987

 47. Pingback: news news news

 48. Pingback: psy

 49. Pingback: psy2022

 50. Pingback: projectio-freid

 51. Pingback: kinoteatrzarya.ru

 52. Pingback: topvideos

 53. Pingback: video

 54. Pingback: afisha-kinoteatrov.ru

 55. Pingback: Ukrainskie-serialy

 56. Pingback: site

 57. Pingback: generic cialis available in canada

 58. Pingback: cheap cialis online canada

 59. Pingback: cheap cialis with dapoxetine

 60. Pingback: top

 61. Pingback: side effects of prescription drugs

 62. Pingback: what is the maximum dose of cialis

 63. Pingback: canadian pharmacy store reviews

 64. Pingback: research chemicals cialis

 65. Pingback: soderzhanki-3-sezon-2021.online

Dodaj komentarz