Perspektywy S&P 500 się pogorszyły

W lutym zastanawiałem się („Jakie jest prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu roku?„), co mogą oznaczać dla tamtejszego rynku akcji styczniowe odczyty (24 proc.) wskaźnika nowojorskiego oddziału FED pokazującego szacunkowe prawdopodobieństwo recesji w gospodarce Stanów Zjednoczonych za rok. Efektem była projekcja wartości S&P 500, która – po uaktualnieniu o notowania z ostatnich 4 miesięcy – wyglądała tak:

Jak widać nic specjalnie ciekawego z niej nie wynikało, bo scenariusze pesymistyczne i optymistyczne pozostawały w prawie doskonałej równowadze generując trend boczny projekcji trwający prawie 4 lat.

Jak pisałem wczoraj („Rynek szykuje się na obniżkę stóp FED„) w maju prawdopodobieństwo recesji wzrosło do już prawie 30 proc. 8 takich sygnałów z minionego półwiecza poprawnie przewidziało 7 gospodarczych recesji w tym okresie.

Nanieśmy sobie te podobne do majowego sygnały na wykres S&P 500:

Nadal połowa trajektorii wystrzelonego „śrutu” idzie górą a połowa dołem, czyli dalej jak zwykle nic nie wiadomo:

… ale projekcja uzyskana przez uśrednienie tych 8 historycznych trajektorii S&P 500 już wygląda wyraźnie słabiej niż 4 miesiące temu ustanawiając szczyt za 2 tygodnie i potem spadając do jesieni 2020:

Oczywiście taka trajektoria S&P 500 stoi w wyraźnej sprzeczności z moim bazowym scenariuszem opartym na „kitchinowej” cykliczności rynku, który sugeruje, że akcje na rynkach wschodzących w tym i GPW powinny złapać cykliczny dołek gdzieś w pierwszej połowie 2019 i następnie drożeć do przełomu lat 2020/21.

Na razie nie bardzo wiem, jak rozwiązać tę sprzeczność.

Podsumowanie: raportowany przez nowojorski odział Rezerwy Federalnej dalszy wzrost prawdopodobieństwa recesji w gospodarce USA za rok w zauważalny sposób pogorszył perspektywy amerykańskiego rynku akcji w ciągu następnych 16 miesięcy.

Komentarze

 1. Andrzej

  karnak 12 czerwca 2019 o 10:47Odpowiedz
  Jeśli masz na myśli Pana Premiera Morawieckiego to ma on na imię MATEUSZ.
  To co robisz z pisownią jego imienia jest niegrzeczne i obraźliwe więc sobie daruj, bo czytają to forum również ci, którzy nie życzą sobie takich obraźliwości – miej szacunek dla innych to i Ciebie będą szanować.

  Weź mnie nie rozśmieszaj ,szacunek dla MATOUSZA który na taśmach u SOWY mówi , obiecajmy wszystko przed wyborami a potem niech zapie…..za miskę ryżu , możesz sobie chodzić co niedziela do kościólka i słuchac swojego PANA .

  5
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Carrie-Anne:
  „https://invst.ly/a-gcs
  To aktywo to chyba jest gotowe na obniżki stóp procentowych.”

  „https://stooq.pl/q/?s=gc.f&c=10y&t=b&a=lg&b=1
  Zakładając, że na DiXi wyleci z klina, to powinniśmy zobaczyć wyjście z tej kilkuletniej konsoli.
  Ja to sobie tłumaczę, że obniżki stóp w połączeniu z inflacją spowodują atrakcyjność milczenia.”

  W ramach 8-letniego cyklu, o który tu pisałem:

  https://wojciechbialek.pl/2016/06/brexit-sprzed-24-lat.html

  … dolar już powinien spadać czyli złoto drożeć. Ale chyba Brexit wprowadził tu jakieś zakłócenia.

  2
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „//Sojusz polskiej szlachty i (rzeczpospolitalnych/aszkenazyjskich) Żydów…//

  Obawiam się, że to był Pana najsłabszy komentarz ever, chyba że potraktujemy go w kategoriach historical fiction.:))

  Juliusz Kossak namalował chyba bardziej charakterystyczny charakter takich ”stosunków sojuszniczych” pod tytułem ”Zaaresztowanie szpiega”

  http://www.bankfotek.pl/view/2138393

  Obraz Kossaka to scenka z Powstania Listopadowego. Ja pisałem o innych okresach historycznych: okresie od powstania styczniowego do rewolucji bolszewickiej i od 1968 roku do 1991.

  Sojusze są zmienne w czasie.

  1
 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @arthec_s:
  „wojciech.bialek (Autor
  Wpisu) 11 czerwca 2019 o 11:40- (…)

  Pozostaje pytanie w jakim stopniu ten brakujący do „strefy kupna akcji” dystans zostanie przebyty przez:

  1) dalszy wzrost cen obligacji
  2) dalszy spadek cen akcji (…)”

  Patrzac na takie obserwacje (zrodlo: UBS) to jestesmy na kursie I na sciezce:

  Investor Spotlight

  Equity investors continue to retrench. Investors pulled USD 10.3bn out of global equity funds in the week to 5 June, bringing year-to-date outflows to USD 155bn.

  Near-record bond inflows. Global bond funds attracted inflows over USD 17bn in the week to 5 June, the second highest weekly inflow on record.”

  My zawsze jesteśmy na kursie i na ścieżce. 🙂

 5. karnak

  @Panpozwoli
  Załóżmy, że dałem szansę wykresowi PKOBP na H1 i co byś dalej sugerował i po ile?- Ja oczywiście już dokonałem wyboru, a pytam czysto edukacyjnie, bo sam to proponowałeś, więc jeśli możesz to kontynuuj swoją myśl.

  1
  1. Panpozwoli

   To gdzie masz sl powinieneś wiedzieć przed kupnem a nie po. I zależy to od oczekiwanego tp i techniki jaką się posługujesz.
   Skoczyłeś do wody i lecąc się pytasz czy tam jest głęboko.
   Na moje oko sl 1H 41,40, na 1D 40,50. Na mniejsze interwały nie patrzę, a daytrader powinien.

 6. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Panpozwoli:
  „Nie ważne ile masz kasy, ważne ile jej potencjalnie możesz mieć. Jak cdr odpali goga przy okazji punka to może zostać jednym z bogów. Jak JSW ma kasę, to najwyżej będzie dojną krową. Dojoną, aż do śmierci.”

  Ja jestem obecnie raczej sceptyczny co do sektora:

  https://wojciechbialek.pl/2019/04/kontrarianskie-ostrzezenie-dla-akcji-producentow-gier-na-gpw.html

  … ale zatrudnienie Keanu Reeves’a:

  https://www.youtube.com/watch?v=pwgrsjHlqas

  … to było chyba rzeczywiście mistrzowskie posunięcie.

  2
 7. arthec_s

  Guy Fawkes 12 czerwca 2019 o 10:50- Odpowiedz
  @Arthec_s
  Ja bym nie kombinował, preferowanym scenariuszem powinien być długoterminowy spadek dolara.

  Zgadzam sie. W dlugim terminie wszyscy jestesmy martwi. Ale po drodze carpe diem (lub raczej mensis w tym przypadku)

 8. Guy Fawkes

  @WB

  //Sojusze są zmienne w czasie.//

  To prawda, po Powstaniu Listopadowym było już tylko coraz gorzej, aż do projektu Federacji Wschodnioeuropejskiej zamiast Polski, a to chyba jeszcze nie ostatnie słowo.
  Ale nie whodźmy w to:))

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   No nie wiem, brat Piłsudskiego i w jednej celi z bratem Lenina, to chyba jednak świadectwo sojuszu.

   „Potem Broniś z Uljanowem spotkali się na sali sądowej. Ich młodsi bracia, wiele lat później, skonfrontowali się na przedpolach Warszawy. Ale w 1887 roku Piłsudski i Uljanow siedzieli na jednej ławie oskarżonych i usłyszeli, że czeka ich stryczek. Na Uljanowie wyrok wykonano. Śmierć starszego brata „stworzyła” Lenina.

   Bronisława car ułaskawił.”

   http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24144968,pilsudski-jakiego-nie-znacie-bronislaw-brat-jozefa.html

   1
 9. gls44

  @PanPozwoli

  Pozwolę sobie zauważyć, że pierwszy Pana argument jest w dużej mierze nietrafny, a drugi całkowicie błędny

  Ad „Nie ma Hindusa nie ma popytu.”
  Będę operował zgrubnymi liczbami, bo leniwy jestem i nie chcę mi się szukać danych. Konsumpcja węgla koksowego w UE jest rzędu 70 mln ton. Produkcja w UE to 30 mln ton. 40 mln ton jest importowane. Co do konkretnych liczb mogę się mylić, ale ceferki przeze mnie przytoczone dobrze oddają skalę zjawiska importu. Popytu w UE na węgiel koksujący JSW nie zabraknie w dającej przewidzieć się przyszłości nawet przy znaczącym ograniczeniu konsumpcji w ramach UE.
  Ryzyka pewne są – np podejrzewam, że istnieje w wszechświecie scenariusz, w którym Chiny zdecydują się na całkowite embargo australijskich surowców i chcąc nie chcąc australijczycy będą zmuszeni przenieść eksport do UE za wszelką cenę. Ale te ryzyka nie uprawniają do stwierdzenia, że „JSW jest trupem”.
  Żeby być dobrze zrozumianym – nie przedstawiam tu JSW jako korzystnej inwestycji. Np: kolejny prezes będzie pewnie kolejny raz przekupywał załogę horrendalnymi podwyżkami, które wepchną spółkę w głębokie kłopoty jak produkcja stali w Chinach zwolni. Ale myślę, że do bycia trupem spółce bardzo daleko.

  Ad „Certyfikaty CO2 to nic innego jak cła zaporowe stosowane przez EU.”
  Otóż nie. Certyfikaty CO2 na stal są dokładnym przeciwieństwem ceł zaporowych w obecnym kształcie legislacji unijnej. Takim podatkiem „wciągającym” mniej ekologicznie produkcję w granice UE i wypychającą produkcję z krajów unijnych. Przeciwieństwem np. dopłat do rolnictwa, które pozwalają na utrzymanie w ramach UE produkcji rolnej.
  Chyba się zgodzimy, że stal będzie konsumowana w UE.
  Nota bene drobna dygresja – pamiętam z lat siedemdziesiątych taką serie znaczków pocztowych „Polska 8 producentem stali na świecie”, itp. Teraz też przodujemy na świecie. Mieliśmy w zeszłym roku najwyższy na świecie import stali per capita.
  Ale wracając do CO2 na stal. Mamy system w UE gdzie produkcja rodzima jest obciążona podatkiem (certyfikaty CO2). Ten podatek nie jest płacony przez dużą część konkurentów europejskich hut. Jednocześnie nie ma cła wyrównującego obciążenie podatkiem CO2 przy imporcie stali do UE. Zatem pręt wyprodukowany „u martenowskich pieciej” będzie tańszy od tego, który jest produkowany w Polsce bo polska huta obok zwykłych kosztów produkcji musi zapłacić podatek CO2. Stąd protest Indusa, choć pewnie nie tylko te względy zaważyły o wstrzymaniu produkcji.
  W średnim terminie raczej należy zakładać, że urzędnicy unijni wyprostują to nakładając cła na import stali z krajów nie obciążających swojej produkcji podatkiem środowiskowym. Zagrożeniem dla tego scenariusza są eko-oszołomy, którzy stanowią zwykle większość konsultujących europejskie prawa. O ile bowiem UE posiada najlepszych na świecie (co mierzę tym, że mamy najlepsze na świecie umowy handlowe) negocjatorów handlowych to eko-oszołomy mogą nie być w stanie pojąć, że obecna legislacja sprzyja zwiększaniu śladu węglowego na świecie, bo przenosi produkcję z UE (w której produkcja co do zasady jest mniej obciążająca środowisko) do krajów, które ochronę środowiska mają w tylnim priorytecie.

  Przepraszam rozpisałem się, ale ponieważ skrótowe wypowiedzi zostały źle zrozumiane więc musiałem poelaborować.

  4
  1. Panpozwoli

   Krucej plss.
   „Ad „Certyfikaty CO2 to nic innego jak cła zaporowe stosowane przez EU.”
   Otóż nie.”
   A tu sam sobie odpowiedziałeś. Nawet nie muszę się wywnętrzać.
   „W średnim terminie raczej należy zakładać, że urzędnicy unijni wyprostują to nakładając cła na import stali z krajów nie obciążających swojej produkcji podatkiem środowiskowym. ”
   Rozsądne kraje dochody ze sprzedaży certyfikatów inwestują w dywersyfkację źrudeł energii. My w 500+

   Podtrzymuję swoje zdanie że JSW jest trupem pod kroplówką. Podstawowy argument to wydajność. Liczba ton na jednego kopidoła/biurwę.

    1. arthec_s

     To, ze trzeba bedzie zdywersyfikowac miks energetyczny jest bezdyskusyjne. Ale w ktora strone? Wiatr? Nie te warunki co Holandia, pln Niemcy itd. Slonce? Dobre sobie…

     W cieplownictwie moglibysmy sie przynajmniej oprzec na geotermii. No ale niektorym ciezko byloby przelknac kogo trzebaby docenic jako jutrzenke zmiany 😀

     https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/ojciec-rydzyk-idzie-w-geotermie-rusza-budowa-cieplowni-w-toruniu,898821.html

     2
     1. arthec_s

      Cieplo, cieplo… No moze nie zasilaja, ale z efektywnoscia nie ma to wiele wspolnego. Tabelka ponizej pokazuje, ze sa w ogonie Europy jesli chodzi o wykorzystanie mocy (a na to ma najwiekszy wplyw wietrznosc w miescu instalacji, a dalej technologia turbin – ale Niemce to chyba dobre sobie stawiaja a nie wyeksplatowany szrot?)

      https://www.cire.pl/img/upload/2/6gwz2903.png

      A skoro srednio efektywny ten sposob pozykiwania prundu to moze ten ich osli upor w promocji wiatrowej energii wynika z faktu, ze:

      „(…)Germany has also a number of notable turbine manufacturers, like Enercon, Nordex and Senvion, further strengthening the PR view of wind power.”

      Podsumowujac krotko – cos tam Pan prosil wczesniej, ze nie moze dlugo – wiatr sprawdza sie najlepiej w krajach, ktore moga stawaic farmy offshore (Dania) lub maja dlugie linie brzegowe (UK, Hiszpania, Portugalia). A najlepiej produkowac turbiny i sprzedawac je tym, u ktorych beda ale nie beda sie krecic.

      3
   1. Panpozwoli

    Jak Hindus wyjedzie to huta przeżyje tylko jak zostanie podpięta pod jaką energetykę, kgh i inną dojną krowę. Czyli popyt na węgiel będzie, ale kto za to zapłaci.
    Niedługo zaczniemy powoływać Zjednoczenia Przemysłowe. PRL pełną gębą, tylko bardziej rozmodlony.

 10. Panpozwoli

  „konsultant121 12 czerwca 2019 o 12:25
  Nalezy więc wspierać ojca Rydzyka i jego geotermię! To proekologiczny projekt! Rydzyn zresztą to biedak w porównaniu z oszustami VATowymi.”

  Rydzyk tu jest tylko od golenia baranów, tego go katechizacja nauczyła. Od pieniędzy jest jedna bizneswoman, co to ma syna Legionistę wyklętego. I jak każda bizneswoman ma głeboko w dudzie na czym zarabia.
  Największym oszustem podatkowym, nie tylko VAT, jest KK.

  1
 11. arthec_s

  Hossy na gejmingach ciag dalszy

  https://stooq.pl/n/?f=1301453

  Warszawa, 12.06.2019 (ISBnews) – Gra „Priest Simulator” – symulator życia księdza egzorcysty – pojawi się na rynku pod koniec roku, podało Ultimate Games, które jest wydawcą gry.

  A osobiscie uwazam, ze Kosciol Katolicki w ramach ocieplania swojego wizerunku powinien sie mocno pochylic nad tematem. Nic tak nie odbududowaloby zainteresowania ta wokacja, jak gra w stylu GTA. Fabula moglaby pozostac bez w zasadzie bez zmian (samochody, dziewczyny, jakis geszeft na boku).

  3
 12. arthec_s

  @wojciech.bialek

  Odnosnie dzisiejszego wpisu.

  Usredniona sciezka w sumie niewiele nam mowi, bo skladowe sa strasznie rozstrzelone. Sciezka z 78 bylaby bycza, a sciezka z 2000 r bylaby… ehhh… Kluczowe pytanie: do ktorej sciezki sytuacja bedzie bardziej podobna tym razem.

  W poprzedniej projekcji w oparciu o ten wskaznik, wskazal Pan, ze przy progu ~24% prawdopodobienstwa rececji wystepowal falszywy sygnal w 1999 roku I dopiero kolejny wystepujacy rok pozniej prawidlowo przewidzial recesje. Czy my nie idziemy teraz ta sama droga? Falszywy sygnal w ubieglym roku (przy progu ~24%), a teraz wystapil ten kolejny sygnal, ktory okaze sie prawdziwy. To sugerowaloby sciezke z 2000 roku. Co Pan sadzie na ten temat?

  2
 13. Panpozwoli

  Tak sobie patrzę na obrazki i dochodzę do wniosku, że dwa ostatnie dni tego tygodnja będą wyjątkowo upalne. Na wielu spółkach da się narysować op i sl. A i w20 z domkniętą luką i trzema białymi ptaszyskami na tygodniach wyglądałby zacnie. Waluty sprzyjają. Optymizm w sobie wyczówam.

    1. Andrzej

     Najpierw Kowalski musi nie zrezygnować z zabierania mu tego z pensji , w Karpaczu branża snuła raczej smutne wizje że może za 3 lata coś sie wyklaruje , dopóki pieniądze MATOUSZ pcha w badziewiaka z 500 plus na hosse bym nie liczył

  1. arthec_s

   Ktoś te akcje jednak skupuje, tak czy nie? Raczej nie jest to ulica. Ulica to bedzie chciala te akcje odkupic za jakis czas (nie wiem za jak dlugi) gdy juz uwierzy w nowa hosse po przebiciu 2700 na Wig20. Czy wyrazne odplywy z funduszy akcyjnych zdazaja sie PRZED bessa?

    1. arthec_s

     U mnie ta szklanka jest w polowie pelna:

     „Jak wyliczają analitycy, przez pierwsze pięć miesięcy 2019 roku podaż netto wyniosła aż 3 mld zł”

     Bo skoro przy takiej podazy jestemy mniej wiecej na tych samych poziomach co na poczatku roku, to z ta checia do spadania bym nie przesadzal.

     1
   1. cebeerxx

    Chyba, że ulica to paru studenciaków z 30 tys na rachunku, którzy marzą o tysiącu procent. Ci się szybko wykruszą tak jak wykruszyło się poprzednich paru, przed którymi było poprzednich paru, przed którymi było…;-) Ale obawiam się, że ci nam hossy nie zrobią

    2
 14. Andrzej

  Panpozwoli 12 czerwca 2019 o 15:29
  Kowalski z niczego nie zrezygnuje. Kowalski polityką się brzydzi. Tak jak myciem rąk, pedałami i myśleniem. Nawali się, włączy Opole i będzie szczęśliwy.

  Jak Kowalski z Kowalską usiądzie w weekend i zobaczy, że z pensji MATOUSZ im zabrał 200 zł miesięcznie to otrzeźwieją ,ile to będą mieć piwska i papierosów

  1. Panpozwoli

   Ja tam lubię piwsko i papierosy. A Kowalski z Grażyną w weekend nie rozmawia. A już na pewno nie o polityce i pieniądzach. Jeśli już to o perypetiach Ojca Mateusza i nowym małżeństwie pierwszej córki RP, zawsze dziewicy.

  1. Andrzej

   Trzeba wiedzieć kiedy być w rynku a kiedy NIE , obecnie dla mnie jest okres nęcenia leszcza i czekam na sygnał od MORGANA monopolisty na polskim FW20 , który jeszcze dostał GRANT od MATOUSZA na 20 baniek żeby większe kody tutaj kręcić

  1. gls44

   Leniwy jestem to nie tłumaczę.

   Hedge funds and other speculative investors pushed net bearish bets on copper prices to their highest level since November 2016 during the week ended June 4, Commodity Futures Trading Commission data show. The industrial metal has pared some of its declines in recent days but remains near its lowest levels of 2019.

   https://www.wsj.com/articles/copper-rallies-on-chinese-infrastructure-hopes-11560265158?mod=djemMoneyBeat_us

 15. cebeerxx

  Chyba, że ulica to paru studenciaków z 30 tys na rachunku, którzy zawsze marzą o tysiącu procent. Ci się szybko wykruszą, tak jak wykruszyło się poprzednich paru, przed którymi było poprzednich paru, przed którymi było…;-) Ale obawiam się, że ci nam hossy nie zrobią

  1
   1. cebeerxx

    OK, tylko młodzi, zdolni, odważni, zarabiający po 100% tygodniowo na kontraktach nie zrobią hossy na kasowym tylko co najwyżej w swoim portfelu. Nawet gdyby historyczne proporcje były odwrotne i 90% zarabiałoby a nie dostawało baty jak do tej pory.

    1
 16. karnak

  Panie Wojtku nie może być tak, że Andrzej nagminnie lekceważy zasady tego forum, nawet po zwróceniu mu uwagi i obraża Pana premiera.
  Proszę przepuścić to jego zdeformowane imię przez filtr, by inni, którzy sobie tego nie życzą nie musieli tego czytać.

 17. podczaszy1

  Ja pierniczę dwóch matołków @pan pozwoli i @ andrzej z Ozorkowa załatwiło ten blog na cacy. Produkują wpisy z prędkością stachanowców i jak na stachanowców przystało całkowicie bez sensu. Ciekawe jak długo to potrwa. Stawiam,że do końca lipca i przyjmuję pod to zakłady.:)))

  13
 18. noob

  Podczaszy1@
  Najdziwniejsze, że gospodarz na to pozwala.Pan Jacek wywalił obydwoch,teraz tutaj zalewaja swoimi wypocinami. Nasmiewają sie z niego co chwila a naprawde to mogliby co najwyzej buty mu czyscic jesli chodzi o wiedze giełdowa i zakładam ,ze nie tylko.

  6
    1. red.007

     Ha,ha.No zawsze można poczytać na jego blogu.Swoją drogą coś wspominał o okolicach 13 czerwca jak timingu na potencjalne odwrócenie.
     Na KGH nudy,jak dla mnie dzisiaj wybija ostatnia piąteczka od piątku i powinna kończyć C korekty.
     A ja czekam na realizację tego:
     ttps://www.bankfotek.pl/view/2138300
     https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
     co by pomogło spadać miedzi.
     Choć uważam,ze jeszcze małe wyjście nad 1,1350 jest możliwe dla estetyki impulsu.

     1
      1. red.007

       Carrie,łamanie serc kobiecych było bardzo dawno temu moją specjalnością.
       Obecnie żadnej to nie rusza,zatem tym bardziej nie złamię serca @konsultantowi.
       Będzie okazja na sprzedaż,jego sprawa co zrobi.
       Jest nastawiony na wyżej-też jego sprawa.
       Lepiej napisz co u Ciebie w ogródku,bo u mnie sezon czereśniowy a pomidorki Betalux i Beta na dniach do spróbowania.

 19. gls44

  Tymczasem Hu Xijin wskazuje na prężenie muskułów przez Chińczyków:
  „As far as I know, China’s state media will publish more heavyweight commentaries criticizing the US & demonstrating China’s determination. It’s rare to see scathing attacks against the US in state media. This shows Beijing is preparing for China-US ties getting further worsening.”

   1. Panpozwoli

    Moja dysleksja też Cię pozdrawia. Nic nie poradzę, większość baboli widzę, tylko jakby po fakcie. Dodatkowo mam coś nie tak z klawiaturą na Androidzie z czym nie mogę sobie poradzić. Zmienia końcówki wyrazów, dostawia litery i nie są to przypadkowe literówki bo wstawiane litery nie sąsiadują na klawiaturze. Włączył się jakiś słownik, czy co?
    Pozostaje mi tylko przeprosić i wyrazić mocne postanowienie poprawy.

    2
 20. mac-erson

  @cebeerxx 12 czerwca 2019 o 10:53Odpowiedz
  „Chyba mac erson będziesz musiał obciąć 2 zera ze swoich oczekiwanych zysków. Tak patrzę na ten polski bananowy rynek i …aż się chce wyjść z kina.”

  Spokojnie jeszcze hossa się nie zaczęła a zbieranie towaru musi być męczące aby ostatni w końcu się poddali. Taka kolej rzeczy.
  Zyski razy 100 to nie jest perspektywa roku a kilku lat i to na kilku moze kilkunastu spółkach. Może uda się jakąś trafić czas pokaże. Nie ma też dla mnie specjalnego znaczenia czy się pomylę w określeniu dołka o miesiąc-dwa. rozplanowuje zakupy będę dokupywał etapami, czekał na okazję i spokojnie czekał.
  Dzisiaj np. wskoczył min. Cigames po 1.02 i praire 2 partia po 0.73. Codziennie jakieś fajne ceny i portfel się powiększa.
  W drugiej połowie roku misiom gacie spadną jestem o tym przekonany 😉

 21. mac-erson

  @Wojciech Białek
  Panie Wojtku w Karpaczu słyszałem, że obecnie zaangażowanie oszczędności Polaków na rynku kapitałowym to 7% – najniżej w historii. Podobnie nisko było tylko w 1995r.
  W 2007r. było 40%.
  Można gdzieś znaleźć wykres tego zaangażowania i przeanalizować perspektywy rynku na podstawie tych danych ?

  3
 22. dociekliwy54

  red.007
  Wracając do Pana Lastkury.
  Trzeba być ostrożnym przy stosowaniu jego prognoz:

  „dariuszkrzywicki3
  2018/04/17 16:56:31
  Zasadniczo nie gram na wigu 20, nie podejmuję się zatem precyzyjnej jego prognozy w krótkim terminie. JEST ZBYT ŚLIMACZY. 1680 GŁÓWNY CEL NA WIGU 20 ZA ROK”

  Jak widać pogląd o jego nieomylności sfalsyfikował się.
  Ale przynajmniej metody ma bardzo naukowe;)
  Trochę szkoda, że Go nie ma. Oczywiście w rozsądnych proporcjach.

  1. red.007

   „Trzeba być ostrożnym przy stosowaniu jego prognoz”
   Moich też.:)))
   Pomijając megalomanię czy nawet narcyzm,to początkowo z zainteresowaniem przyglądałem się poczynaniom.
   Straciłem serce jak przyszło do konkretów a rynek wszystko weryfikuje.
   Trochę w zakładkach wpisów mam:
   „dariuszkrzywicki3
   …spadek do trzech złotych w sierpniu z ruchem 3,73 31.01.2019
   2018/02/18 22:08:38”
   Zero trafności jeśli chodzi o sierpień:
   https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
   albo taki kwiatuszek:
   „lastkura
   Coś mi się widzi wobec ogłoszenia hossy przez homo frajer 1680 na wigu 20 jeszcze w tym roku .
   2018/07/27 13:07:02”
   Nie wróżę również spełnienia 4,73 w lutym 2020:
   „lastkura
   W przypadku usd pln po korekcie do sierpnia na dnie globalnym 13 lutego 2020 usd -pln 4,732 i dopiero 1.732 w 2024-2026
   2018/06/21 20:22:11”
   czy tego:
   „lastkura
   Oczywiście 1680 zobaczysz , ale trzeba czytać ze zrozumieniem . Kluczowa jest struktura a nie jakaś numerologia czy arbitralna interpretacja . Jasno była podana cena 1680 [ rok temu ] w granicach koniec stycznia 2019- 13 luty 2020 …
   2019/02/08 12:31:22”
   U tego pana jest w widzeniu bessa w 2020,uważam,że będzie zupełnie odwrotnie.
   Ale dajmy pokój aby czkawka nie dokuczała.

  1. dociekliwy54

   Też by mi to pasowało.
   Sezonowo, zakupy dziś dają 2,7% straty w 23 sesje (miesiąc). Ale już za jakieś 7 dni ta strata się wyrównuje.
   Poziom istotności tak określonej sezonowości oceniam na 80%, (krótki czas).
   Ciekawe, że wraz ze wzrostem istotności spadają stopniowo wahania sezonowe.

   http://www.bankfotek.pl/view/2138454

   Jak dla mnie fala „B” w trójkącie powinna znieść 78,6% fali „A”.
   Jeśli teraz byśmy mieli „a” w „A”, to korekta powiedzmy o 50% i w górę do 2370.

   http://www.bankfotek.pl/view/2138455

 23. konsultant121

  Panie macerson, pan juz widzi hossę za chwileczkę za momencik. Nie uważa pan że hossa startująca z obecnych poziomów 2200-2300 to by była jedynie pół-hossa która dociągnęłaby WIG20 do okolic 3000-3500 . Co to za hossa pytam się! No widzę że tutejsze byki naprawdę nie mają chęci na porządną hossę 🙁

Dodaj komentarz