Rekordowo niskie rentowności niemieckich bundów

Ponieważ skłaniam się do poglądu, że obecna cykliczna hossa na globalnym rynku obligacji skarbowych („Zbliża się czas obligacji skarbowych„) może być ostatnią przed silnym pokoleniowym wzrostem rentowności obligacji („Trum(p)=Trum(an)„), to cały czas się zastanawiam nad optymalnym momentem zamiany obligacji skarbowych na akcje. W następnych wpisach będę się starał przedstawić wyniki tych rozważań. Dziś tylko obserwacja, że średnioterminowa obligacyjna hossa została potwierdzona w ostatnich dniach przez zejście rentowności niemieckich 10-latek do historycznych dołków:

10-latkom polskiego rządu ta sztuka się nie udała, zapewne głównie dlatego, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce jest znacznie wyższe niż w Niemczech, co „grozi” wyższą trajektorią tempa inflacji w Polsce niż w Niemczech. Swój wpływ miała też zapewne „masarska” działalność polskiego rządu w roku wyborczym („Kiełbasa wyborcza nie smakuje rynkowi obligacji„).

Pomimo tego, podążając za globalnym trendem rentowność polskich 10-latek zeszła ostatnio na 4-letnie minimum (chociaż nadal znajdują się powyżej dołka z początku 2015 roku). To czyni obecną sytuację nieco podobną do tej z czerwca 2012 (tuż po „kitchinowym” dołku cen akcji na GPW), ale oczywiście to może być przypadkowe podobieństwo.

Podsumowanie: rentowności niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych spadły ostatnio na historyczne minima a rentowności 10-latek polskiego rządu zeszły na 4-letnie dołki. To wszystko powoduje, że posiadacze obligacji skarbowych, którzy jesienią obstawili tą klasę aktywów ciągle jeszcze chyba mogą się czuć relatywnie spokojni o losy swoich portfeli. Być może kres rozpoczętej 8 miesięcy temu cyklicznej hossy na rynkach obligacji skarbowych jest bliski, ale wydaje się, że zanim trend ulegnie odwróceniu otrzymamy jeszcze kilka okazji do pozbycia się obligacji skarbowych po w miarę dobrych cenach.

Komentarze

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Nie widzę dzisiejszych prawdopodobieństw, ale w piątek prawdopodobieństwo stóp na 200-225 w CZERWCU wynosiło 25 proc. natomiast prawdopodobieństwo stóp na 200-225 w LIPCU wynosiło 66,33 proc. To rzeczywiście dziwne.

 1. noob

  Do tej pory w momencie ciecia stop % rynek rozpoczynał spadki.analogia z 2007 roku był spadek po szczycie,cofka miała byc min do 2875 sp,lekkie nadbicie i jesli ma zagrac ,lada chwila rozpoczynamy besse.Oczywiscie wszyscy wiemy ze to sa cowboje i co wyprawiaja,rownie dobrze cel 3600 sp i hossa forever dj 36k+.Drugi ciekawy rys.
  https://ei.marketwatch.com/Multimedia/2019/06/04/Photos/NS/MW-HK777_D8J9YD_20190604124502_NS.png?uuid=19216718-86e8-11e9-9462-9c8e992d421e.Co do banana stock,wszyscy oczekuja marszu na luke 30pk wyzej,ja nie;-) system trendowy dzienny pokazuje 2297 w cenach zamkniec,wiedz mis musi bronic tej ceny .Czekam na nadbicie maxow z piatku przez jankow( stat mowi 78% hihger high w tym tyg) i bede wchodził w eski,na bananie juz mam.

 2. noob

  „Do tej pory w momencie ciecia stop % rynek rozpoczynał spadki.analogia z 2007 roku był spadek po szczycie,cofka miała byc min do 2875 sp”

  to sa dwa oddzielne zagadnienia,co sie wydarzyło po obcieciu stop % .Analogia z 2007 roku szczyt-spadek-cofka 2875<sp to inna para kaloszy.Pisane na szybko ,maszynowo,wiec wkradła sie eratta.

 3. Andrzej

  Panpozwoli ja panu wytłumaczę zachwyt kontraktami , pan kupuje PKO BP za 100 000 zł i zarabia pan z dołka 10% , jak pan te same 100 000 zainwestuje w FW20 ma pan 25 kontraktów razy 150pkt x20 zł czyli 3000 za kontrakt zysku i ma pan 10 000 zysku na PO BP i za takie same pieniądze wyłożone na FW20 ma pan 75 000 zysku ,myślę że wszystko się zgadza , i gra pan prawie sumą o jakiej ciągle marzy słynny OBSERWATOR wiecznie bez akcji.

   1. Andrzej

    No to inaczej , żeby pan zarobił te 5 000 na PKO BP musi pan wyłożyć 100 000 , żeby zarobić 5000 na Fw 20 wystarczyło wylożyć niecałe 8000 zł , wiadomo ,że 90% graczy ma te 8000 a nie ma tych 100 000 ale 2 kontraktami gra pieniędzmi brokera tymi 100 000 zł jakby je miał mało tego może grać w 2 strony a na akcjach polskich tylko na wzroście pan zarobi .

     1. Andrzej

      Niech mi pan pokaze jak pan otworzy pozycję na FW20 nie mając pieniędzy , widzę ,że przesiąkł pan JB ale skoro stać pana żeby 3 lata nic nie kupować , on kiedyś też najeżdżał na forex a teraz nie widzi lepszego rynku a przecież tam lewar jeszcze większy

 4. Panpozwoli

  Nie rośnie to o powinno rosnąć. Nie licząc CDR, które trzeba traktować jako oddzielny byt na gpw, rosną np ASB, PXM itp., i coś tylko dla wielbicieli nekrofilii TRK.
  Na rozjaśnienie sytuacji trzeba będzie chyba poczekać do jutra aż Helmuty skończą jeść kiełbaski z grila.

 5. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @gls44Ł
  „No nie wiem. Oni (te korporacje) to chyba po prostu tacy są. Lewicowy przechył wykształconych Amerykanów chyba jest powszechnie znany i naukowo udokumentowany.
  Ale kłopot się pojawia, bo trzeba sobie po 30 latach innej marki dzinsów szukać, a człowiek się przyzwyczaił;) No i jak tu obejść się bez facebooka, twittera, netflixa i filmów z hollywood? Oglądać tylko te z Melem Gibsonem?”

  Ja się po prostu martwię, że różne nasze niezbyt mądre mniejszości dadzą się „złeponizować” obcym zgodnie ze scenariuszem, który już w Europie raz przerobiono.

  Najpierw:

  https://www.youtube.com/watch?v=I8P80A8vy9I

  a potem:

  „The Strange, Strange Story of the Gay Fascists”

  https://www.huffpost.com/entry/the-strange-strange-story_b_136697?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAADLeg3nNDfmDUWIMkmImmZaA9ujxYTchWszK4YQunJcr7BTICCaVIThrTn6LTICXiVtKq7ogfA0k0qmdB9OK-8uemjN3jCi2MXewWuW9VbDP7YqnqZq9fGrPJVLyPa1pIe4oG4c_wjeexofPpRo258kvv1sR-YsI0A-OgyC2AEBG

  … co się dla wszystkich – przede wszystkim dla tych mniejszości – ostatecznie źle skończyło:

  https://www.youtube.com/watch?v=r9-qvpTAF4E

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_d%C5%82ugich_no%C5%BCy

  1
     1. Andrzej

      Jedno jest pewne bez spółek 5P żaden wzrost ani spadek indeksu sie nie odbędzie bo mają 60% udziału w indeksie a że u nas MORGAN jest monopolistą na kontraktach i goli wszystkich w obydwie strony to wiadomo co jak i kiedy i gdzie i po co .

 6. Andrzej

  Panpozwoli 10 czerwca 2019 o 12:54
  Też mam taki obrazek. I nawet w tym samym miejscu się zatrzymało.

  http://www.bankfotek.pl/view/2138347

  Tylko myślę że ładniej wyglądałaby dłuższa korekta zanim dotkną okolice 45.

  SFORĘ na 38,5 miałeś scisnietą , wybicie poszło ,nawet retest wybicia był czyli powinieneś już dawno mieć te 100 000 w PKO BP ? pytanie dlaczego ich nie masz , bo sentyment JB pokazywał ,że nie ?

  1. karnak

   Sfora była ściśnięta i od wybicia 30 maja powinno się siedzieć po uszy w akcjach PKOBP, bo sygnał był przedni – chrzanić sentyment, a że człowiek później kombinował i łapał górkę to już inna sprawa.
   W każdym bądź razie średnioterminowo PKPBP powinno dać jeszcze zarobić.
   Na korektach można dobierać akcyjki i czekać na profit.

 7. tinley

  W moim przekonaniu jest za mało czasu na zmieszczenie sie z hossą na GPW przed spodziewanym cieciem stóp i nadchodząca bessą w USA . Jako że okienko jest ciasne to wielki kapitał nie zaryzykuje więszego przypływu kapitału na GPW a poruszony już przez Gospodarza problem kiełbasiarni która wyprodukuje jedynie perspektywę zwiększenia deficytu, zwiększenia podaży polskiego długu i większych potrzeb pozyczkowych raczej zachodni kapitał będzie zniechęcał.
  Generalnie problem okienka zniknąłby gdyby Trump wycofał się z chińskiej wojenki co przesunełoby problemy gospodarcze na blizej nieokreśloną przyszłość, ale jak wiadomo Trump jest nieobliczalny. Jak dodamy do tego fakt że tak naprawdę jesteśmy na górce cyklu gosp z którego dzięki napędzanej pińcetplusami konsumpcji nijak nie chcemy zejść to jak już rzeczywiście zawita tu spowolnienie to może się okazac ze wyceny większosci płynnych spółek wcale nie są już tak atrakcyjne jak się teraz wydaje.
  Suma sumarum. jest wiele argumentów za hossą – zwłaszcza historycznych jak i wiele przeciw. Czyli sytuacja taka sama jak zawsze 🙂 Przyszłośc hossy moim zdaniem leży jednak w rękach Trumpa i nic na to nie poradzimy.

  1. eWiggin

   Odnoszę wrażenie, że z tą hossą wciąż mamy drobne nieporozumienie. @wb mówiąc o hossie cyklicznej, nie ma wcale na myśli wzrostów do nieba. Cykl hossa- bessa mieszczące się w 40-miesięcznym cyklu Kitchina oznacza, że obecnie, po osiągnięciu dołka bessy, przez najbliższe dwa lata dołek ten nie powinien być pogłębiony. Ta hossa może mieć zatem szczyt 10% wyżej i w gruncie rzeczy być po prostu trendem bocznym. Myślę zatem, że unikniemy nieporozumień jeśli przyjmiemy, że w cyklu Kitchina hossa to brak spadków poniżej wyznaczonego dołka. Załóżmy, że w tym cyklu dołek już był na 2100 pkt. Mówiąc o hossie, mówimy tylko, że przez około 24 najbliższe miesiące indeks nie zejdzie poniżej tego poziomu. To jest i tak wystarczająca informacja, żeby zarobić, jeśli ktoś choć chwilę pomyśli.

   1
   1. aklucik

    Ale zwróć uwagę że p.Wojtek oprócz tego, że wyznacza minima bessy i maksima hossy, to robi jeszcze małe czary-mary z uśrednianiem ścieżek z poprzednich cykli i nakłada to na aktualną ścieżkę. Czyli masz narzędzie do wyznaczania docelowych poziomów cen.

  2. Andrzej

   Trump to marionetka Wallstreet , zobacz zwalili 200 pkt S&P w maju i od razu porozumienie z Meksykiem , z Chinami będzie podobnie , jak będą chcieli porozumienia to zwalą rynek w miesiąc i TRUMP dostanie miękkie nogi bo tam 70% emerytur jest z akcji .To dla mnie żaden argument -Tump- bo on jest na smyczy wallstreet zresztą jak wszyscy od dziesięcioleci.

   1. tinley

    To Trump ma gwatantowamą w Konstytucji pozycję i uprawnienia a nie Wall Street. Jeśli Trump byłby irracjonalny to na WallSt nie będzie się oglądał, ale jak widać jest racjonalny o tyle że uroił sobie że zostanie drugim Reaganem więc na wywróceniu giełdy nie bardzo mu zależy, co nie oznacza że jakikolwiek Prezydent usa jest czyjąkolwiek marionetką
    ps. gospodarz w jednym z wywiadów przewidywał raczej mega hossę bo zakładał wig20 na 6000 już za 4-5 lat. Nie mogę wypowiadac się za pana Wojtka, ale generalnie w jego koncepcji nadchodzi zmiana kierunku wahadła rynkowego czyli przesuniecie kapitału z rynków rozwinietych na rynki wschodzące, ale to było na tym forum wałkowane tyle razy ze każdy zapewne wie o co chodzi

 8. dociekliwy54

  @Andrzej
  Zainteresowała mnie ta Pańska sezonowość.
  Zrobiłem jeden program w AMI, który ją pokazuje dla dowolnej długości oczekiwanego zwrotu „do przodu”.
  Po kliknięciu na wykres, pokazuje jakiej można tego dnia roku oczekiwać stopy zwrotu, przy zakładanej ilości dni inwestycji.
  Potem zrobiłem drugi wskaźnik, który pozwalał testować wstecznie inwestycje przy założeniu, że kupujemy, gdy danego dnia roku nasza wartość oczekiwana inwestycji staje się dodatnia a sprzedajemy krótko, gdy ujemna. Parametrem jest oczekiwana długość trwania inwestycji(1-100dni). Drugi parametr stop( 0-5%).
  Wyniki dla WIG20 bardzo słabe,
  http://www.bankfotek.pl/view/2138350 a korzystając z danych DJIA i realizując transakcje na WIG20 jeszcze gorsze.
  http://www.bankfotek.pl/view/2138351.
  Czyli w podsumowaniu:
  Stosowanie sezonowości krótkoterminowej (1-100dni) ze stopem( 0-5%) nie działa na WIG20 jak również nie działa na WIG20 przy czerpaniu dłuższych danych (od 1900r) z DJIA.
  Również stworzenie hybrydy z mojego systemu z filtrem sezonowym (kup lub sprzedaj tylko z potwierdzeniem sezonowym) nie polepszyło wcale wyników.
  Nie oznacza to pewnie, że sezonowość nie występuje. Ona może być potwierdzona np. przy jednorazowym wyborze dnia sprzedaży i zakupu w ciągu roku np. buy-X, Sell-V.(kiedyś się w to bawiłem).
  Lepsze zrozumienie tematu wymaga dalszych pogłębionych badań;).

  1
  1. mac-erson

   Karnak
   Teraz w czerwcu ciężko mi czasami pisać. Mam szczyt sezonu w firmie i jeszcze jakieś transakcje na giełdzie. I tak do wakacji.
   Rozszerzam cały czas pozycję swig80. Dzisiaj znowu fajne transakcje wskoczyły:)
   Na futersach poza rynkiem na razie.

    1. mac-erson

     Jestem na etapie tworzenia portfela (mam na razie 30% doeclowej wartości).
     Podkupuję sobie ustawiam na dziwne zlecenia np dzisiaj mi wpadły do portfela dwie spółeczki -5 i -7 %
     Na razie odpaliły ładnie dwie Trakcja i Polimex gdzie mam już na nich pozycję docelową (dokupiłem drugą transzę na wzroście).
     Z KGHM na razie się wstrzymuję bo spodziewam się jeszcze korekty na W20 w niedługim czasie.

     Oto planowany docelowy portfel:

     Większe pozycje:

     Asbis
     Trakcja
     Praire
     Rafako
     Bioton
     BOS
     Energa
     Tauron
     Cigames
     KGHM

     Mniejsze pozycje:

     Braster
     Biomed
     Mirbud
     Mostal War
     POlimex
     Primatech (dawny Kopex)
     Ursus
     Astarta
     Groclin
     Polnord
     Getin
     Farm51
     Cormay
     CFG
     Lubawa
     Bogdanka
     Eurocash
     Quercus

     W obserwacji bakruci 😉
     Elbudowa
     Kania
     Zepak

     Oczywiście lista jeszcze będzie ulegała modyfikacjom jak dojrzę coś nowego.
     Mam miesiąc na skompletowanie portfela i potem zamrażam na dłuższy okres.

  1. Andrzej

   Przecież jak MATOUSZ ma przepisane na żonę wszystkie nieruchomości to nie wprowadzi sobie i znajomym podatku katastralnego ale gdyby głupiutki Grzesio miał rozum to by własnie go ogłosił do wprowadzenia na KIEŁBASĘ WYBORCZĄ że wprowadzi KATASTER milionerom a rozda to EMERYTOM itd. tylko tak można PiS pokonać , trzeba bić po PYSKU milionerów POKROJU MATOUSZA a dawać biedocie bo ich jest 95% , tak sie wygrywa wybory tylk trzeba to skumać , wystarczy 9,5 mln emeytów codziennie w telewizji mówić przekaz dnia REZYGBACJA Z PODATKU OD EMERYTUR i jakie zyski z tego miesięcznie i tak każdy cymbał w PO powinien wyłazić wszędzie i tylko TAKIE 2 przekazy dnia klepać non stop w kółko żeby to dotarło do większości ,

   1
 9. noob

  według tego co pisałem dzisiaj pozycja otwarta na dj (cena na index) 26158.Zamkniecie dziennej powyzej 26142 ,tym razem na djf o połnocy wezme pod uwage zamkniecie pozycji lub bede zerkac aby to zrobic w dniu jutrzejszym(roznica cenowa 9pk pomiedzy nimi)

 10. Andrzej

  Cena gry Cyberpunk – 270 zł powiem Wam ,że nie jestem w tym temacie ale tanio to chyba nie jest .Co innego jak ktoś zarabia w euro 65 euro a 270 zł to przepaśc , u nas jest tak ze wszystkim więc mówienie ,że my jakiś europejski kraj gonimy to jakaś parodia , auto luksusowe w EU 70-80 000 euro w Polsce 300 000 zł itd , paliwo 1,2 euro u nas 5,2 zł , my nie jesteśmy w żadnej Europie a w Afryce.

  1
  1. Raffmo

   Nie znasz się na cenach ani rynku gier. Cyberpunk to nie jest gra na rynek polski, ale na cały świat. 60-80 USD za grę na miarę Cyberpunka to standardowa cena. Zauważ, że to jest nic dla graczy w USA, Europie Zachodniej, Japonii a nawet powoli w Chinach.

   Poza tym cena na PC wynosi 200 zł a na konsole chyba 240 zł. Wersja kolekcjonerska 750 zł. I to jest słuszna strategia.

   2
   1. wider_swider

    U mnie target niezmienny od ponad pół roku – okolice 1800. Natomiast od czegoś trzeba zacząć dlatego 1 przystanek poniżej 2100 i tam już zaczynam polować na długoterminiwego longa. Czy to będzie 2050 czy 1700 to już sprawa drugorzędna bo kolejnym celem będą 3000. Dobry MM i poślizg nawet o 100-200 punktów choć będzie oczywiście nieprzyjemny to RR i tak satysfakcjonujące.

  1. aldeks

   Jeśli otwierasz krótkie na WIG20 to radziłbym uważać na KGHM. Bardzo możliwe że miedz zakończyła właśnie trend spadkowy. Ja nie widziałem dzisiaj żadnych sygnałów to otwierania krótkiej. I co to znaczy sesja dystrybucyjna?

   1. wider_swider

    Sesja dystrybucyjna oznacza że zachodnie kapitały pozbywały się dzisiaj polskich akcji by w przyszłości odkupić je taniej. Co do KGHMu… Skończy spadać gdy Red mu pozwoli. Wcześniej się nie odważy. Akurat jeśli chodzi o ten walor to mamy na forum mistrza więc bardziej będę słuchał niż przekonywał, ale jak na moje oko 80 zł jest spokojnie do zrobienia, a 60 również by mnie nie zaskoczyło.

     1. wider_swider

      Jasne że mogę. Dla mnie brak wzrostów lub spadek u nas podczas gdy w USA pompują to objaw dystrybucji, natomiast brak spadków lub wzrosty gdy w USA się leje krew to objaw akumulacji. Odrazu dodam że wielokrotnie się na tym przejechałem, ale znacznie częściej mi się sprawdza. Przy odpowiednim zarządzaniu wielkością pozycji takie dywergencje międzyrynkowe mnie w zupełności wystarczają. Natomiast gdybym miał argumentować jaki ma sens to zjawisko to przyczyna jest bardzo prosta – każdą akcję należy wykonać najpierw na mniej płynnym rynku (bo na niego trudniej wejść i wyjść), a dopiero potem na najpłynniejszym.

 11. noob

  aldeks 10 czerwca 2019 o 18:10Odpowiedz
  Jeśli otwierasz krótkie na WIG20 to radziłbym uważać na KGHM. Bardzo możliwe że miedz zakończyła właśnie trend spadkowy. Ja nie widziałem dzisiaj żadnych sygnałów to otwierania krótkiej. I co to znaczy sesja dystrybucyjna?

  Posiadam krotkie na kghm ze srednia 104.Jak zamkna dzienna nad 97.30 i kolejnego dnia nie zejda w doł,zamkne pozycje.Na ta chwile wystukiwali pivota miesiecznego 96.30 + 97.20 200tka dzienna.System własny w amisiu trzyma eske.Interwał dzienny grzeja wskazniki,piłka w grze

  1. aldeks

   Ja nie neguję w żaden sposób twojej pozycji na KGHM. Jak pisałem wcześniej uważam że WIG20 w czerwcu będzie rósł i zakończy go znacznie wyżej niż obecnie. A bez KGHM to niemożliwe. Dlatego ze szczególną uwagą obserwuję wykresy miedzi i KGHM. A szczególnie miedzi w szerszej perspektywie. Polecam

 12. Andrzej

  Rynki natomiast obecnie wyceniają 25% szans na luzowanie polityki monetarnej w czerwcu oraz niemal 100% prawdopodobieństwo na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych w lipcu .

  Panie WB czy to miałoby znaczący wpływ na pana prognozy HOSSY ? prosże i dziękuję

  1. Andrzej

   Jak pisałem wczoraj zapakowali towarem po same pachy , i od dawna twierzę że po sprzedaży gry Cyberpunk czyli 8 lat mamienia grą będzie sell news bo kolejne 8 lat będzie trzeba czekać na grę , ale może się mylę , fakt że jest to jedyna spóka do gry na WIG 20 dużymi pieniędzmi , szybka i płynna

Dodaj komentarz