Czy kanarek znów próbuje coś zakomunikować posiadaczom akcji?

W ciągu minionych 3 tygodni kurs Bitcoina wobec dolara spadł o ponad jedną czwartą. Poniżej uaktualniona wersja obrazka z ubiegłego tygodnia („Kanarek wyfrunął z Polski„):

Zgodnie z moją „kanarkową” koncepcją kryptowalut (patrz „Zdechł kanarek„, „Kanarek znowu dostał zadyszki„) ostatnie – najsilniejsze od jesieni ub. r. – spadki kursu Bitcoina mogą być znaczące dla posiadaczy akcji.

Ponad 1,5 roku temu ważny szczyt na BTC poprzedził ważny szczyt na S&P 500 o 41 dni. Ponad pół roku temu ważny dołek na BTC wyprzedził ważny dołek na S&P 500 o 9 dni. Obecnie od szczytu BTC minęło już 21 dni.

W innym ujęciu: w ciągu minionych 7 sesji kurs BTC względem dolara spadł o ponad 24 proc. Taki sygnał pojawiał się po raz pierwszy ostatnio 23 grudnia 2017 oraz 20 listopada 2018.

Zaznaczmy sobie te daty na wykresie S&P 500:

W pierwszym przypadku S&P 500 zakończył wzrost i rozpoczął 10 proc. spadek 34 dni później, w drugim przypadku amerykański indeks przestał rosnąć i zaczął 16 proc. spadek 13 dni później.

Posumowanie: spadek kursu BTC/USD o ponad jedną czwartą w stosunku do poziomu szczytu sprzed 3 tygodni wydaje się stanowić ostrzeżenie dla posiadaczy akcji przed zbliżającą się korektą na S&P 500 (bazując na precedensach z grudnia 2017 i listopada 2018 o 10-16 proc. ze szczytu za 13-34 sesji).

Komentarze

 1. red.007

  @carrie
  @mac-erson
  A co tak zacichli?
  Wałkujemy dalej miedź?

  „red.007
  10 lipca 2019 o 17:51
  @carrie
  @mac-erson
  Miedź na małym interwale w dyskusji z 8 lipca nie wyszła nad 270-271 czyli OK.
  https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=10d&t=c&a=ln&b=1
  Spoglądamy teraz na dzienny:
  https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Wzrost od wczorajszego dnia,jako fala C korekty płaskiej rozpoczętej od czerwcowego dna,powinna zamknąć się w przedziale 274-282.
  Wasze propozycje?”

  Carrie-Anne
  10 lipca 2019 o 21:13
  …Wydaje mi się, że strefa zatrzymania będzie węższa”

  Miałaś rację,że węższy,osiągnęło 273,55.
  Zakładając,że to koniec korekty wzrostowej(pewne będzie dopiero po wybiciu dołka z 12 lipca)to mamy wersję korekty płaskiej z załamaną falą C:
  http://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  Wskazówki mówią:
  „Załamana fala C wskazuje na dużą siłę korygowanego trendu.”
  Skoro duża siła,to przechodzimy na tygodniowy.
  https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Proponuję zakres 240-220.
  Rozrzut spory,zatem ze wskazaniem na dolne stany.
  Pisałem kiedyś o możliwości podwójnego zygzaka(WXY) od końca 2017,ale po głowie chodzi mi także formacja TUK(trochę hybryda).
  W sumie jeden czort,bo chodzimy zygzakami a obie formacje tak się poruszają.
  Wasze propozycje?

        1. konsultant121

         Niektórzy to powinni inne członki sobie poobcinać:)) Ależ przycinanie drzew wskazane, choć nie w czasie kwitnienia. Widzisz, ty nalezysz do takich którzy obcięliby w czasie kwitnienia a oczekiwali owoców w czasie zimy;)))

         2
          1. Andrzej

           Jak ktoś potrafi zarabiać na spadkach to co za różnica jaki TREND czy w dół czy w górę byle silny .

          2. Panpozwoli

           A ile instrumebtów masz u nas do gry na krótko. O drobnym niuansie, że każdy wykres ma 0 na dole i nieskończoność u góry, nie wspomnę.

  1. Carrie-Anne

   @007
   Ja nie liczę fal, bo bym od tego zwariowała 🙂
   Założyłam sobie pewien scenariusz transakcyjny, w którym cena powinna się znaleźć w określonej strefie i zachować w określony sposób. Tak się nie stało, póki co, więc nie otworzyłam shorta. Generalnie kurs zatrzymał się w dziwnym miejscu dla mnie. 🙁
   Więc czekam na dalszy rozwój wydarzeń na miedzi, jako obserwator.

 2. mac-erson

  @red.007
  NIe odzywam się bo chwilowo nie mam pomysłu.
  Z jednej strony gdzieś niedługo spodziewam się rozpoczęcia korekty w US ale… Copper nie chodzi w synchronizacji z rynkiem US, Euro/USD to już wogóle pogubiło korelację.
  Copper cały czas jest nad linią trendu wzrostowego od stycznia 2016r. (zrobił fałszywe wybicie ale wrócił nad).
  Spodziewam się czegoś niespodziewanego ale chwilowo brak mi koncepcji. W takiej sytuacji odczekuję chwilkę aż coś się pojawi. Chwilowo oceniam rynek na trudny.
  Dodatkowo jutro jadę na tyg. urlop z rozdziną i oczywiście pod ręką komórka będzie ale wiadomo jak to na urlopie 😉

 3. Andrzej

  Panpozwoli jak to jest że BOSS tak narzeka od 2011 roku jaka tragedia a przecież nie dalej jak 2 lata temu BOGART zrobił 30% na rynku a ten drugi kolega na 200 L zrobił 2 mln itd.,wydaje mi się,że BOSS to tylko umII narzekać bo łatwe pieniądze z abonamentów płyną.

 4. billy_the_kangoor

  @mac-erson
  Pisałem 11.07 (czy 12.07.2019), że MWIG40 wygląda słabo.
  Dzisiaj napiszę Ci, żebyś miał spokojniejsze wakacje, że ten index wygląda fatalnie, beznadziejnie, ….użyj innych sformułowań 🙂
  Spadki dopiero nabierają pędu.
  Minimalny wymiar kary to rejon 3.950 pkt – 4.000 pkt. – tam podejdą kilkadziesiąt pkt. w górę i srruu 🙂
  Całość potrwa ponad miesiąc (ale do moich dat nie przywiązuję uwagi) – pójdzie sygnał kupna, to kupię wszelkie możliwe obserwowane akcje – na razie jest „beton” 🙂
  https://stooq.com/q/?s=mwig40&d=20190717&c=1y&t=l&a=lg&b=0&r=hg.f
  Take Care, billy_the_bear

   1. billy_the_kangoor

    Andrzejku, wpis o rolnych był skierowany tylko do ciebie.
    NIKT na tym tutaj nie gra (poza toba i mna).
    Wybicie było fałszywe.
    Widzisz jak to jest, naganiałeś na rolne na szczycie, w momencie, gdy sam je sprzedawałeś, co udokumentowałeś sam….
    Menda jesteś i tyle 🙂
    b.

    7
    1. podczaszy1

     to fakt na poziomie ok 3950 pkt przebiega dolna linia kanału rysowanego po szczytach 2011-2017 i tym razem raczej nie powinna się obronić.Wybroniła sie w listopadzie 2018 i w maju 2019 roku, ale widać,że z coraz większym trudem.

     1
 5. konsultant121

  @All
  Czy Energetyka musi być antycykliczna? Kiedy mozemy oczekiwać hossy? tak jak wskazał guy, niektore spółki energeyczne w Europie-na poziomie sprzed ponad 20lat. Co musi sie stać żeby energetyka rosła i dlaczego spada? Może pan panie Wojtku poświęci jakis wpis energetyce?

 6. Panpozwoli

  @PLY
  Ale się ktoś brzydko bawi.
  @fw20
  No i trójkącik się skończył. Należy teraz liczyć, że suweren będzie mógł zakrzyknąć o szulerni na GPW po zanegowaniu. Trzeba mieć jakąś nadzieję.

 7. NadaNullZero

  @WB
  „(…) komentarz pana NadaNullZero”

  Tak od razu „pana”. A może to kobieta? A może „gender free” stworzenie? W dzisiejszych czasach różnie być może…

  A przechodząc do meritum – z tym kanarkiem teraz to jednak może być inaczej.
  Wydaje się, że w 2017/18 powodem było powolne odcinanie/ oczekiwanie na odcinanie tlenu (druku pieniądza) rynkom finansowym.
  Z kolei za bieżącym spadkiem może stać krucjata przeciw Librze podjęta przez różnego maści nadzorców (nota bene słuszna według mnie). Odłamkiem regulacje mogą trafić również inne kryptowaluty. Ponieważ powód inny, specyficzny dla kryptowalut, wartość sygnalizacyjna spadku BTC może być mniejsza.
  Można na to jednak spojrzeć z drugiej strony. Szarża na Librę jest tylko częścią ataku władz na feudałów internetu (Big Tech). A skoro jechaliśmy na FANGu przez ostatnie lata, to i sygnał płynący z BTC może być słuszny.
  Czyli wyszlo analitycznie – na dwoje babka wróżyła;-)

  1. Panpozwoli

   Chyba tylko porządne odbicie na bankach przywruciłoby naszego banana do pionu. Ale w tym celu Glapcio musiałby odprawić dwórki i podnieść stopy. A to raczej mało prawdopodobne. On lubi dwórki.

   3
    1. NadaNullZero

     Sądy z rozstrzygnięciami czekają na wyrok TSUE (na razie była tylko opinia Rzecznika). Po jego wydaniu wznowione zostaną procesy wstrzymane do otrzymania odpowiedzi na pytanie sądu warszawskiego skierowanego do TSUE.

     1. podczaszy1

      A o to Ci chodzi. Podobno pewne jest,że ten wyrok będzie niekorzystny dla banków w Polsce. Biorąc pod uwagę wykres wig banki tzn. wieloletnią konsolidację na historycznie szczytowych poziomach to można założyć,że powinna być lawina spadków na tych walorach w przypadku wybicia w dół.
      To mogłoby być bardzo interesujące.

 8. Guy Fawkes

  @MacErson

  //takie wykresy lubię .//

  Globalnie ludność rośnie, więc chyba też rośnie zapotrzebowanie na energię. Z drugiej strony jest dekarbonizacja, a z trzeciej Francja ma chyba jeszcze jakieś wpływy postkolonialne.

  Każda fala spadkowa jest słabsza od poprzedniej. Jest ładna struktura pięciofalowa (na wyczerpaniu). Cena jest śmieszna, choć nie znam się na konkretnych fundamentach, emisjach, zadłużeniu itd.
  Wykres jest w miesiącach i odwrót może potrwać lata, ale widziałbym to tak:
  https://invst.ly/bajs-

  Narysowało mi się do czerwca 2021, przypadkowo of course.:))

 9. wider_swider

  Carrie-Anne , jestem pod wrażeniem 9000. Co obstawiasz teraz ? U mnie dzisiaj kiepski dzień zanim przelew doszedł na Bitbay to LTC było już 20% od dołka więc zakupy się nie powiodły w takiej ilości jak planowałem. Wciąż liczę że ruch na 14000 był jedynie korektą i jeszcze zejdziemy poniżej grudniowych dołków.

 10. wider_swider

  mac-erson, nie pamiętam i nie chce pamiętać kiedy to było, ale przeżyłem taki urlop jakieś 15 lat temu. Piękna Portugalia, ja na maxa zapakowany na GPW i wakacyjny krach. Codziennie moje akcje traciły około 10%.

  1. bartek

   @wider_swider
   „Codziennie moje akcje traciły około 10%.”

   i jakie ma to znaczenie? Trzeba patrzec raz na rok tzn 31/12 a nie codziennie. Gdzie logika gdzie sens.

   Dziadek buffet nigdy nie patrzy(ł) na dzienne zmiany i sie dorobił ;b

  2. mac-erson

   Po pierwsze to w akcjach mam aktualnie 37% portfela. Zero kontraktów. Tak więc ciężko mi zrobić jakąś krzywdę.
   Po drugie myślę, że to nie ten okres na -10% dziennie.
   Po trzecie portfel układam średnio-długoterminowo na wyjście w 2021r. i te dzienne fluktuacje aż tak bardzo mnie nie interesują. Myślę, że nie będzie żadnego SRUUU… a jedynie jakaś konsolidacja w przedziale 2200-2400 po krórym zacznie się właściwa hossa.
   Maluchy na razie w miarę dzielnie się trzymają dzisiaj SWIG80 -0.2% a mam też dwie dzisiejsze perełki w portfelu (ASBIS, LUBAWA po 6% do przodu, które nieco osłabiły spadek portfela 🙂
   Wczoraj sprzedałem Bioton, MIrbud, PHN dzisiaj zaliczyły po -2-3% i już szykuję się wkrótce na odkupienie powrotne.
   Jedynie zawiodła mnie energetyka zostawiłem 75% pozycji i nie sądziłem, że aż tak mocno uderzą 🙂

 11. red.007

  Każdy chce czego innego.
  Macerson nie chce dużych spadków,Wider chce.
  Konsultant chce mocnego dolara.
  Kołomyja.
  Mam w nosie miedź czy spadnie mocno,czy spadnie mało.
  Po co mi to?
  Wracam do obserwacji głównej pary.
  Zejdzie poniżej maja-będę zwarty i gotowy na zakup akcji.
  Na obecny czas nie ma się czym jeszcze przejmować.

  1. mac-erson

   mnie w sumie jest to obojętne. Jak ma spaść to niech spadnie 🙂
   Czekam na tanie futersy na W20 tak więc proszę bardzo. Co innego moja analiza, która mówi, że nie spadniemy głęboko nie spadniemy poniżej dołka z maja. Ale czas pokaże 🙂

   1
 12. bartek

  ale jaja – polski rząd będzie miał większy problem z ekologoa od strony UE a nie z praworządnością.

  RESULTAT: energetyka na bananie jest NIEINWESTOWALNA

  „większy problem może być w kwestii ekologii i dążenia do neutralności klimatycznej. – Spodziewać się można, że komisja będzie bardziej „zielona”, bo wymusi to Parlament Europejski. Tego problemu nie da się uniknąć i polski rząd właśnie z tym będzie miał większy problem, a nie z praworządnością – podkreśla ekspert.”

  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ursula-von-der-leyen-szefowa-komisji-europejskiej-ke-poparcie-pis/qlv3zpn

 13. Griot1234

  Mac-erson
  Asbis no to jestem w stanie jeszcze zrozumieć choć produkty szału nie robią, ale jak na białoruską firmę z czapą na Cyprze to ok. Ale gdzie ta perlistość w Lubawie ta firma przez dwadzieścia lat stoi w miejscu nawet nikt tej perły przejąć nie chciał. Pozdrawiam PS. Chyba, że wykres tej spółki to perełka, ale sama spółka……

  1. mac-erson

   Lubawę po prostu kocham 🙂
   Dwa razy brałem ją w okolicach 60-70 gr. (bodaj 2012 i 2015r) i zawsze wychodziłem na tym bardzo dobrze (ponad 100% zysku). W 2012r. wszedłęm w nią dosyć grubo stąd dobre wspomnienia. O tym, że ją dobrze znam świadczy moje zlecenie kupna w czerwcu po 61gr. a dołek był bodaj 60.5gr.
   Oczywiście tutaj cudów się nie spodziewam ale znów zakup poniżej 70gr. obarczony jest minimalnym ryzykiem.
   Prezes Kubica co jakiś czas karmi rynek newsami, które generują wzrosty chociaż się z perspektywy czasu nie spełniają hihihi.

 14. Griot1234

  Tu się zgodzę. Na sentyment nie ma rady. ASBIS wygląda ok. Tylko, że w tej branży niska marża, duży kredyt etc przy łagodnej polityce pieniężnej można poharcować, fakt, że już tyle lat się rozwija. Kiedyś siedziałem w abc data i coś tam ugrałem, ostatnio oddałem przez wykup. Ale duży hurt to to wielkie liczby małe marże tak że odpuszczam na długie trzymanie. Pozdrawiam też kolekcjonuję na dłuższy termin. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 15. Andrzej

  2 czerwone dzienne swieczki w USA a na forum juz wieszczą armagedon , formacje na 2050 rok i zasięgi już znają ,

  Panpozwoli , gratulacje drugi walor podany przed czasem i żre , czyli można coś podać jak się coś wie i rozumie , to do tej całej reszty WRÓŻBITÓW z forum i jasnowidzów . Jednemu to tak akcje po 10% dziennie w wakacje spadały ,że teraz gra na BITCOINIE tylk pieniądze nie zdążyły mu dojśc na czas , boki zrywam .

 16. mac-erson

  Dzień dobry tu WRÓŻBITA Maciej
  Szukam natchnienia od kilku dni i w końcu coś znalazłem 🙂

  Wariant optymistyczny możliwy do realizacji:
  Wig20 – podobieństwo z 17.08.2018r. – kończymy na dniach albo dzisiaj 4-kę i rozpoczynamy 5-tkę (kulminacja w okolicach posiedzenia FEDU w końcu lipca).

  SP500:
  – optymistycznie rozpoczynamy impuls na ok. 3050-3060 z kulminacją w końcu lipca
  – pesymistycznie tworzymy RGR zatrzymujemy spadki ok. 2960-2965 i rozpoczynamy impuls do okolic 3005-3010 a następnie wypełnienie formacji spadek poniżej 2900.

  A póki co wyruszam na urlop. Powodzenia dla wszystkich.

 17. Panpozwoli

  „mac-erson 17 lipca 2019 o 23:02Odpowiedz
  Lubawę po prostu kocham ?
  Dwa razy brałem ją ”

  Mirmił nie ściemniaj. Pewnie Lubawa spełniła wielokrotne groźby i wyprowadziła się do swojej matki. I teraz wy Mirmił z kwiatkami w zębach udajesz się do teściowej z przeprosinami, a nie na urlop.
  Pozdrów Milusia?

  3
 18. Andrzej

  polska produkcja w czerwcu -2,7% , trochę słabo ,

  ale za to PINOKIO ma już większe poparcie społeczne niż DZBAN .

  Jeszcze ostatkiem sił broni nas 200 setka dzienna , ale jak odetną dywidendy to już jesteśmy dużo niżej ,
  nawet na stooq już zauważyli ,że PZU PKO BP i ORLEN to 40% udziału indeksu ,

 19. billy_the_kangoor

  @WB
  Panie Wojtku,
  Pana „Ziomale” z poprzedniej branży książkowo wybijają / wybili.
  Wie Pan coś więcej na ten temat. Nie wiem jak postawić kreskę na W20 / MW40 – trochę wyżej, czy jednak o wiele niżej 🙂
  Pozdrawiam,
  billy_the_bear

 20. Griot1234

  P. Billy
  Może to wpływ info Która obiegła wczoraj media że ów bank został napisano partnerem fintech ala revolut który będzie udzielał kredytów w aplikacji. Nie podano szczegółów ale ten finte h wygląda na pierwszy rzut oka bardzo ciekawie

Dodaj komentarz