Euro bundy drożeją najsilniej od 2016 roku

W okresie pomiędzy wrześniem 2016 a końcem maja br. kontrakt na niemieckie bundy nie ustanawiał nowych szczytów ceny, po czym wybił się na nowy rekord ceny. W przeszłości równie długie okresy bez nowych szczytów zdarzyły się trzykrotnie, a podobne do tego z 31 maja sygnały (wybicie w górę po przynajmniej 32-miesięcznym okresie bez rekordów) padały 17 grudnia 2008, 20 maja 2003 oraz 27 listopada 1996.

Co ciekawe w każdym z tych 3 przypadków po takim wybiciu powyżej historycznego szczytu następował później przejściowy powrót ceny kontraktu poniżej właśnie pokonanego oporu. Synchronizacje sygnału z 31 maja ze wspomnianymi podobnymi sygnałami z przeszłości wyglądają tak:

Obecny rajd kontraktu na bundy trwający już 9 miesięcy jest najsilniejszy od okresu czerwiec 2015-wrzesień 2016. Ta hossa dyskontuje spodziewane w najbliższych miesiącach złagodzenie polityki pieniężnej ECB (obniżka stóp we wrześniu?). Te 3 historyczne precedensy przejściowych powrotów kontraktu na bundy poniżej poziomów właśnie pokonanych oporów zachęcają do rozważania pomysłów na kontrariańskie krótkoterminowe zagranie na tym rynku na krótko w najbliższym czasie, ale to byłaby oczywiście bardzo ryzykowna zabawa.

Projekcja ceny kontraktu na bundy oparta o te 3 sygnały nie wygląda jakoś zbyt przekonująca – osiąga dno na przełomie listopada i grudnia 2019 i wtedy mniej więcej ta hipotetyczna korekta na bundach powinna kulminować.

Te 3 historyczne sygnały z rynku obligacji można sobie nanieść na wykres DAX-a:

Najwyraźniej niemiecki rynek akcji lubi hossę na obligacjach, po – niezależnie od tego co działo się w krótkoterminowej perspektywie – „zawsze” w rok po tych sygnałach DAX był przynajmniej 28 proc. wyżej, a w 2 lata po sygnale przynajmniej ponad 57 proc. wyżej niż w momencie generowania sygnału. Na krótką metę wszystko jest możliwe, ale średnioterminowa tendencja wydaje się jasna.

Podsumowanie: po 32 miesiącach bez nowych rekordów kontrakt na bundy wybił się pod koniec maja na nowe szczyty, co – na podstawie podobnych zachowań z przeszłości – zwiększa prawdopodobieństwo korekcyjnego spadku poniżej niedawno przełamanych oporów (projekcja ceny kończy kończy spadek za ok. 5 miesięcy). W przeszłości po podobnych sygnałach DAX „zawsze” drożał w średnioterminowej perspektywie o przynajmniej 28 proc. w ciągu mniej więcej roku po sygnale i o przynajmniej 57 proc. w ponad 2 lata po sygnale.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Griot1234:
  „Dzień dobry witam wszystkich. Ponowię pytanie z przed 2 dni jak Pan Panie Wojtku interpretuje wzrost baltic Dry index w świetle wojny handlowej.”

  Najwyraźniej rynek frachtu się tej wojny nie boi. Baltic Dry Index urósł od lutego dołka o 160 proc. Poprzednio wzrosty w porównaniu do poziomu 2-letniego minimum tej skali zdarzyły się do września 2016, września 2013, lutego 2009, stycznia 2007 i maja 2003.

 2. konsultant121

  Christine Lagarde will replace Mario Draghi come the end of his term. Of course, the IMF has not been entirely supportive of Draghi’s policies. But she is predominantly a lawyer and does not have the experience in how markets function (reliable internal sources). She has no idea of what she is walking into. The ECB cannot raise interest rates without blowing up the budgets in the EU and there is no way to stop Quantitative Easing as well.

  https://www.armstrongeconomics.com/international-news/europes-current-economy/eu-assigments-legarde-to-replace-draghi-ursula-von-der-leyen-to-head-eu/

  Czyli zaczną QE4 w EU, w USA nie obniżą stóp! Zacznie się zjazd Ojro. Wszystko jasne jak w lustrze.:)

  1
  1. bartek

   zyjemy w swiecie fiat money / papierowy „piniądz”, tzn ze sky is the limit co mozna z tym zrobic.
   QE, ujemne stopy procentowe to nie koniec.

   Wydaje mi sie ze mozemy miec stymulowanie przez przelewanie np 1000 EUR bezp na konta cywilow w EMU i zachecanie do wydawania

   byloby to najb skuteczne,

 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @konsultant121:
  „A były jakies cykle w przeszłości w których zarówno akcje jak i obligacje danego kraju spadały?:) prośba o przykłady.”

  Najsilniej takie zjawisko wystąpiło w 1994 roku, kiedy FED podnosił stopy z 3 do 6 proc. i w bessie były zarówno obligacje skarbowe jak i akcje.

 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Idmmaximus:
  „Z tego co pamiętam to 2008 spadało wszystko 🙂 taki ala krótki cykl :p”

  Wtedy bundy taniały od września 2005 do czerwca 2008, a DAX spadał od lipca 2007 do marca 2009, więc równoczesna bessa na obu rynkach trwała od lipca 2007 do czerwca 2008.

 5. tinley

  https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1146423819906748416?s=20

  Pan Trump delikatnie (bo na razie na twitterze tylko) sugeruje aby nie spieszyc się z hurraoptymizmem na rynkach Europy i Emergingów bo wyraźnie nie podoba mu się koncepcja odpływu kapitału z USA w ww kierunkach stymulowanych tanim pieniądzem. Nie wierzę aby słówko MATCH nie zawierało w sobie choć krztyny zamysłu Trumpa aby sięgnąc po celną bazookę i zmusić resztę swiata do zaprzestania wywalania pieniędzy z helikoptera. Będzie dym za kilka tygodni a czym skończy sie kolejna wojna – tym razem walutowa to tego nie wie nikt. Prawdopodobnie końcem jakiegoś wielkiego cyklu i powstaniem nowego porozumienia systemowego.
  Czas realnie pomyślec o kupieniu czegoś za posiadaną gotówkę bo wyzują nas z jakichkolwiek oszczędności wkrótce ci szaleńcy

  3
  1. bartek

   „Czas realnie pomyślec o kupieniu czegoś za posiadaną gotówkę bo wyzują nas z jakichkolwiek oszczędności wkrótce ci szaleńcy”

   w szlenstwie jest metoda. Jak inaczej mogłyby egzystowac Wlochy w EMU z >130% dlugu fin pub do PKB?

   jakies podpowiedzi co konkretnie/jakie klasy aktywoiw nalezaloby by kupic?

     1. tinley

      tytoń, ryż, używki wszelakiego rodzaju. Fasola też w kryzysie i na wojnie jest chodliwym towarem bo się nie psuje 🙂 Poważnie mówiąc to żywność w dzisiejszych czasach może być niezłą inwestycją. Kłopot jednak z jej przechowywaniem. Więc moze jakiś magazyn świńskich konserw jak ASF już całkiem nam świnki wytłucze

      1
      1. tinley

       Aha… Moja prababcia mojego dziadka spod ściany złotym zegarkiem wykupiła, ale należy mieć na uwadze że było zegarek – złoto było jakimś bonusem w tym wypadku. Dziadek był inteligentem – nauczycielem więc po wejściu do Brzeżan jakoś tak się napatoczył Sowietom pod lufę. Prababka (rocznik 1890) dużo mi o obu wojnach opowiadała jako że żyła jeszcze w 1993r. Ciekawe to były historie i wielce pouczające. Za żywnosć, spirt i papierosy można byo kupić naprawde wiele, ale wiadomo – wojna to scenariusz ekstremalny wiec potraktujmy dyskusję na ten temat w kategorii żartu.
       Fajną inwestycją są dzieła sztuki. Jako ze mam również wykształcenie w tym kierunku to inwestycji się nie podejmuję. Czemu? Ano temu że dziś aby zrobic na dziełach sztuki to trzeba je wypromować przede wszsytkim. Sztuka dawna jest dawno mocno wyceniona i w kręgu zainteresowania szalenia bogatych ludzi – czasem szalonych jak pokazuje ostatnia aukcja na której sprzedawano ‚ponoć’ Botticellego. Na krajowym rynku nie ma zbyt wielu ciekawych artystów niestety a o sztuce współczesnej mam jak najgorsze zdanie.

       3
 6. bartek

  @WB

  „W przeszłości po podobnych sygnałach DAX „zawsze” drożał w średnioterminowej perspektywie o przynajmniej 28 proc. w ciągu mniej więcej roku po sygnale i o przynajmniej 57 proc. w ponad 2 lata po sygnale.”

  this time is diffeerent

  Trump wezmie pod k-c roku Niemcy na kolejnego chlopca do bicia, wiec kupno DAX to moga byc przysłowiowe wprowadzanie w maliny…
  ale kto wie jak zrobia QE + beda ujemne st% + beda olewac reguly budzetowe to moze cos jest na rzeczy. mimo wszystko ostroznie z DE

 7. mac-erson

  @WB
  „podobne do tego z 31 maja sygnały (wybicie w górę po przynajmniej 32-miesięcznym okresie bez rekordów) padały: 20 maja 2003 oraz 27 listopada 1996.”
  „„zawsze” w rok po tych sygnałach DAX był przynajmniej 28 proc. wyżej, a w 2 lata po sygnale przynajmniej ponad 57 proc. wyżej”
  To mi pasuje do mojej układanki 😉

  2
 8. Kanoniers.

  @mac-erson

  Wziąłem to wszystko na chłodno i zgadzam się co do polskiego grajdolka że tutaj mamy tani rynek i hossa jak najbardziej jest możliwa ale jak patrzę na ekstremalnie przegrzane stany to jakoś nie widzę możliwości żeby u nas była hossa podczas spadków zza oceanem ?! Uważasz że jest taka możliwość ??

  1
  1. mac-erson

   Kanoniers, Inwestorzy w PL nie mieli hossy tak długo, że uważają ją za nieprawdopodobną. Mówię o porządnej hossie a nie o zwyżce indeksu 15-20%. Ci obudzą się i dołączą do peletonu jak małe spółki będą od dołka 200% a duże 30-50%.
   Czy jest taka możliwość. Nawet powiem, że tak musi być US będzie odpoczywało lub powoli się wspinało a my będziemy nadrabiać zaległości.
   Poza tym czy US są wyrośnięte. Tak i nie. Ja uważam, że szczyty tej hossy w US będą sporo wyżej.
   Poczytaj wpisy Gospodarza i zobacz ile różnych cykli i prognoz wskazuje na dużą hossę 2019-2021r.
   Moim zdaniem to jest po prostu okazja pierwsza taka od 2003r.

   PS. To, że moja opinia jest powodem do kpin i żartów – super. Jakby większość widziałą taką możliwość to na pewno by się nie spełniła.

   PS. Wzrost sentymentu w PL – to dokładnie przełożenie wajchy na drugą stronę. Badania sentymentu są od 2011r. tak więc nie uwzględniały hossy 2003-2007r. Tam na 100% sentyment leciał cały czas w gónych rejestrach.
   To tak jak ze wskaźnikami. W hossie wskażniki są przegrzane, studzą się na horyzoncie i dalej rośnie.

   1. Andrzej

    A kto będzie te maluchy kupował jak tutaj nie ma płynności ,zarobisz 100 0% a jak będziesz chciał sprzedać to oddasz połowę bo nie będzie komu tego wcisnąc , to ja już wolę 10%-20% na WIG 20 co kilka miesięcy niż te 1000% na śmieciach bez płynności

    1. mac-erson

     Andrzej co ty opowiadasz. Chyba nie grałeś nigdy na maluchach. W szczytach możesz upłynniać duże ilości. Teraz jak jest nisko płynność jest mała zgoda. Zobacz taki MSW tydzien temu cięzko było sprzedać 1000-2000 akcji w rejonach 2.80 dzisiaj po 3.60 stoi 20K na kupno i jak sprzedasz pojawi się kolejne K.

 9. zorro

  INI rośnie o ponad 55 pkt, mac-erson, Gospodarz i wielu innych widzą hossę, USA jest w okolicy szczytów. Wnioski co do koniunktury giełdowej na najbliższe miesiące wyciągnijcie sami. Jeżeli większość ma być wygrana to kto będzie przegranym bo w matematyce wszystko musi się zgodzić?

  1
  1. Andrzej

   u mnie na razie 90% cały czas SZORTUJE giełdy w USA , nasz banan to TRUP i padlina , OFE podciągnęło 4% w czerwcu , ma wyceny na półrocze 4% i im wystarczy , co innego w USA gdzie 70% bogactwa Amerykanó jest z giełdy tam mają pod co rosnąc jak chcą mieć ciągle prosperity.

 10. dino54

  @mac-erson
  Zgadzam sie Panskimi przepowiedniami moze tylko co do wielkosci to nie jestem az takim optymista chociaz kto wie byc moze jak ludzie zobacza ze w banku traca przy tej inflacji rzca sie na gpw. Mam tez obawy ze wig 20 nie cofnie sie do 2250

  1. mac-erson

   Hej
   Napisałem, że 2250-2260 to uważam za max. zasięg korekty. Może to się wiązać z odcinaniem dywidend na przełomie lipca i sierpnia.
   Ale kontrakty wówczas wyrównają bazę albo nawet przejdą na + tak więc sama cofka na FW20 będzie o 30-40 pkt. mniejsza.
   Tak czy owak to nie ten czas, że należy wychodzić z akcji na korekcie bo poszczególne akcje w szczególności Maluchy wcale nie muszą wówczas spadać a wręcz odwrotnie 😉
   Zakładając hossę powiniśmy przejść od niedowartościowania akcji (obecnie) do ich przewartościowania. Dlatego szczyty hossy mogą Ciebie i mnie mile zaskoczyć. Moje szacunki są na prawdę ostrożne.

 11. Andrzej

  Energopol upada. Budowa dróg i tunelu pod Świną staje pod znakiem zapytania
  Szczecińska firma zaangażowana m.in. w budowę tunelu koleinowego pod Łodzią, dróg i obwodnic oraz będąca częścią konsorcjum budującego tunel pod Świną złożyła właśnie wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej.

  To tak apropo jak to budowlanka ma być PEREŁKĄ , a wczoraj czytałem ,że nie zostanie dokonczonych 400 budów bo nie ma kto dokładać dointeresu , budowlanka miała już raz problem , może pan WB zrobi korelacje bo pamiętam że nieźle tąpnęło na wszystkim .

  A poczekajcie jak od nowego roku podniosą ceny energii o kilkadziesiąt procent to będzie jak z Hutą w Krakowie komoletne zamknięcie zakładu .

  3
  1. mac-erson

   Andrzej cały czas nawijasz o przeszłości a ja mówię o przyszłości. Jak będzie hossa 30% tego kapitału pojawi się na rynku.
   Dlaczego teraz nie wchodzą bo nie wierzą (podobnie jak Ty), że na naszej bananówce może być hossa.

  2. tinley

   To sa zaszłości nawet historyczne. POlacy jako naród chłopów od wieków uważali że kilka mórg za domem to interes życia. Widzę po rodzinie. Tam gdzie dziadkowie nie wyszli z roli to każde pieniądze wkładają w ziemię i jak moga to mieszkania. To choroba normalnie. Sprzedawałem mieszkanie rolnikowi i słysze ‚panie na mieszkaniu nigdy się nei straci’. Widno miał jakieś wtyki w ECB i FED bo jak widać na razie ma rację. To jest Polska właśnie. Rynek kapitałowy, akcje, obligacje? Co to jest właściwie? Z drugiej strony polska giełda kojarzy się z przekręciarzami. Nawet slang giełdowy to jak przypuszczam wywodzi się z zamierzchłych czasów parkietu szlifowanego skoczkami dawnych cinkciarzy i drobnych rzezimieszków którzy na pocz lat 90 w giełdzie znaleźli kolejne pole do uprawiania swego ciemnego procederu. I stąd te banany, leszcze, gubasy, odpały itd… Oczywiscie to się zmienia, ale nowe pokolenie POlaków siedzi na forexie albo na bitkojnach.
   Giełda to zachód. Wszystko inne to pole spekulacji dla zachodu który przyjdzie jak mu się opłaci, ale nie ma go tu cały czas.

   3
   1. tinley

    I jeszcze jedno – to pytani o to ‚dlaczego nie poszły’ zadałbym tym analitykom którzy w zeszłym roku wieszczyli że Polaków na giełde wygoni inflacja i marne lokaty w bankach. jak widać pogoniły – do kupowania dziur w ziemi. Komu to to będą wynajmować za 3 lata skoro tyle mieszkań na wynajem się wysypie? Wietnamczycy i nepalczycy to po 10 luda mieszkaja w chatynce.

    1
    1. bartek

     eeetam, ja mam od 2013 pakiet ok 50 akcji wg nomenklatury wyzej na „bananie” (=GPW) i zrobilem ostatnio podsumowanie. Na pierwszy rzut oka byla kaszana ale jak dodalem dywidendy a la total return to wyszlo całkiem przyzwoicie. Sam przyznam ze ostatnio nowe inwestycje to juz tylko inwestuje przez ETF (np EM, all world etc) ale te moje stare akcyjki niezle co roku kosza dywidendy (pzu, peo, acp, gpw, kty, ech, fro, amb, atg, apt ….).

     Wiec nie ma co sie zniechecac jest wiele dobrych inwestycji na „bananie” pomimo dekoniunktury

 12. Andrzej

  Jeżeli jest mega dużo byków to oznacza ,że siedzą po uszy w akcjach no bo nikt normlany nie powie ,że będzie rosło nie siedząć na portfelu pełnym gotówki , więc nie ma sznas na takim sentymencie daleko zajechać bo kto ma kupować MNIEJSZOŚĆ któa jest niedźwiadkami -oni z zasady nie kupują bo zarabiają na spadkach .

  2
   1. Andrzej

    Ja znam odpowiedź, jak mamy jechać to najpierw muszą z przytupem taką mega zieloną świecą i na mega wolumenie wybić kilkuletnie zabawy w BOK i to właściwie wszystko co powinno się wiedzieć , jak WALEC przetoczy tam piłkę to my za nim , on TARANEM a my z nim .

    2
 13. Andrzej

  Macerson ja ci powiem ,że kupiłbym nawet dołki bessy ale wtedy to spółki musza mieć tragiczne wskaźniki bo wiadomo że wtedy może być lepiej a tak z niskimi wskaźnikami przy PKB 5% mam kupować , kiedy ostatnio PKB POlski rósł w długim terminie więcej jak 5% , są oczywiście 500 plusy dla biedoty ale to nie pójdzie na GPW tylko do biedry i Lidla no może od DINO i będzie problem jak to sfinansować a więcej to już nawet chyba stwóca Jarosław nie wytrzepie ze skarbonki .

  1
 14. zorro

  Hossa w 2016 r zaczęła się z poziomu około 4.20 USDPLN (pisał o tym chyba Konsultant 121 ) , teraz mamy 3,75. Polska z powodu silnej waluty jest w tej chwili strasznie droga dla zagranicy. Wystarczy porównać kurs HUFPLN w kresce miesięcznej żeby zobaczyć jak silna jest nasza waluta i odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego węgierski BUX urósł tak wysoko a my zagrożeni jesteśmy szorowaniem po dnie. PLN dalej się umacnia do EUR i zmierza do około 4.20-4,21. Każde osłabienie EUR wobec USD i całego koszyka walutowego nie przekłada się na proporcjonalne osłabienie PLN gdyż jest to kompensowane umacnianiem naszej waluty wobec EUR. Dopiero odwrócenie tej tendencji -trwalsze słabnięcie złotego wobec EUR (które hipotetycznie przynajmniej w III i IV kwartale powinno dalej się osłabiać) spowoduje jak sądzę, poważniejsze wzrosty na GPW. Inaczej będziemy tkwili w marazmie. Innej drogi nie widzę.

  3
 15. Andrzej

  hossa będzie nawet MEGA HOSSA tak jak było już chyba z 5 razy , czyli tak gdzie drukują , USA , DAX , WLK BRytania jak Carney ogłosi też drukowanie i Japonia jak Kuroda też ogłosi drukowanie i dalszy skup akcji z rynku .

  2
   1. Andrzej

    Skoro na podwyżkę cen prądu największa Huta w Krakowie się zamyka to trzeba pomyśleć co będzie z innymi branżami i co z energetyką tym bardziej że wszystkie fundusze likwidują swoje pozycje WĘGLOWE , mamy jakąś energetykę poza węglem ? cena węgla też jest ważna bo kto znów ma ratować górnictwo , także to że na tą chwilę energetyka jest BEE to chyba każdy na wykresie widzi , ja osobiście nic nie polecam , banki bym polecił ale GOLDMAN twierdzi że NPB w przyszłym roku będzie ciął stopy procentowe a banki mogą więcej zarabiać jak będzie podwyżka stóp bo wszyscy kredytobiorcy wtedy zaczną płacić więcej za kredyty czyli poleciłbym banki jakby stopy miały rosnąc a banki to 40% udziału w indeksie -bez nich hossy nie ma

    2
 16. Kanoniers.

  @mac-erson

  O moją reakcję się nie martw bo to że mam inne zdanie to nie powód żeby kogokolwiek wyśmiewać.
  Pisząc o polskiej giełdzie zgadzam się że jest potencjał to wzrostu i to bardzo duży ale co do US chyba żartujesz ?! Tam nie jest drogo tam jest ekstremalnie drogo i świadczą o tym wszystkie możliwe wskaźniki typu c/z , cape i dziesiątki innych, a to czy będzie jeszcze rosło czy nie to inna sprawa.
  BTC jak był mega drogi przy 13-15 tys to też jeszcze rósł prawie do 20 tys a co stało się później ??? Grupy wsparcia dla inwestorów 😉
  Ostatnio użytkownik Dante przedstawił kilka bardzo fajnych i bardzo mocnych argumentów
  A co przemawia za hossa poza chciejstwem i faktem że dawno nie było w PL ??

 17. podczaszy1

  IMO każdy kto uważa,że będzie hossa na GPW powinien kupić sobie co tam chce i trzymać, trzymać i trzymać, a nie co godzinę wypisywać na blogu jaką to hossę widzi, bo to zaczyna wyglądać albo podejrzanie albo komicznie.
  Niech jeden z drugim wskaże jakąś formację, która stanowi podbudowę pod tą mega hossę, a nie chrzani o powszechnie znanych wskażnikach, które zresztą dotyczą przeszłości,a nie przyszłości.
  Jak ktoś poleca jakąś spółkę to niech poda jakieś newsy jej dotyczące, a nie tylko,że dużo spadła to jest dobra.
  Ten blog coraz bardziej zaczyna przypominać portal pudelek. :)))

 18. podczaszy1

  Jak miesiąc temu napisałem,że raczej powinno rosnąć, bo na wykresie miesięcznym wybroniła się linia długoterminowego trendu to dominowały głosy,że czerwiec może być bardzo przykry dla byków i,że „nóżka” w dół itp. Więcej dystansu w tych wpisach proszę, a nie jedynie emocjonalne podniecenie jakie występuje u nastolatków.

 19. podczaszy1

  Czasami wchodzę sobie na blog Pana Krzywickiego/ lastkura/ i dzisiaj ze zdziwieniem zauważyłem jego wpis ,że w USA na s&p 500 zauważył trójkąt rozszerzający się. Zdziwienie moje nie wynika z tego,że widzi trójkąt rozszerzający się/ sam o nim już dawno pisałem/ ale z tego,że taki specjalista od martyngałów kończy jednak jako zwykły analityk techniczny.
  I po co była ta cała wiedza tajemna panie sędzio szachowy. :)))

 20. Guy Fawkes

  @WB

  Mówiłem ostatnio, że oficjalna geopolityka jest ślepa na jedno oko. Dokładnie na lewe.
  Snopek z Grodziska napisał ciekawy tekst:
  https://coryllus.pl/o-sensie-istnienia-panstw/

  Wynika z niego, jak zresztą z całe twórczości Snopka, że państwo polskie nie ma sensu, choć jak wiadomo, ma sens, żeby Polska była ”ostrzem”, które odetnie niemiecką głowę, od rosyskiego ciała. Ostrze, jak wiadomo z ”Da Vinci Code”, to brzmi dumnie, no ale chodzi raczej o mięso armatnie, amerykańskie:))

  Ale widać[sic!] wyraźnie, że Snopek też jest ślepy na jedno oko, tylko to drugie nie to, co geopolitylka. Snopek jest ślepy na prawe oko, a na lewym ma kataraktę, choć jeszcze widzi nie najgorzej.:))

  I refleksja ogólna: wszyscy stronnicy/ajenci ruscy pruscy i rakuscy (amerykańscy) oraz pożyteczni idioci dazu nienawidzą Piłsudskiego. Snopek, Braun, Kleks, Kataryniarz, czy Ziemkiewicz (którego dziadek był legionistą, którego nie ma w spisie legionistów) – doesn’t matter. Wszyscy w zasadzie mają za złe, że istniała jakaś Polska międzywojenna, no i Jagiellońska też była przykrywką jakichś tam banków of course.

  Skąd się bierze taki redukcjonizm , który sprawia wrażenie materializmu historcznego, czyli rodzaju marksizmu? Myślę że z monizmu, który jest generowany ostatecznie przez fenicki emanacjonizm.:))
  Na pewno nie z filozofii realistycznej, pluralizmu i złożoności bytowej.

  1. Panpozwoli

   „Skąd się bierze taki redukcjonizm , który sprawia wrażenie materializmu historcznego, czyli rodzaju marksizmu? Myślę że z monizmu, który jest generowany ostatecznie przez fenicki emanacjonizm.:))
   Na pewno nie z filozofii realistycznej, pluralizmu i złożoności bytowej.”

   Co ty palisz! 😀
   Jak byle prof. na byle uczelni pisze skrypt o bele czym wciskany obowiązkowo na wykładach studentom, to robi to właśnie w taki sposób.

   3
    1. Guy Fawkes

     No dooobra, żartowałem. Kiedyś paliłem Dumonty, a teraz jako patriota palę Heimaty.
     https://www.fm1today.ch/2017/07/313796700-640×426.jpg
     Ale trzeba uważać i czasem zmienić wersję na lżejszą, żeby nie przesadzić:
     https://scontent-lht6-1.cdninstagram.com/vp/e110180e565ac8df732d249d1daa4453/5D64FA4D/t51.2885-15/e35/51014234_300566400561850_8841507295962289654_n.jpg?_nc_ht=scontent-lht6-1.cdninstagram.com&se=7&ig_cache_key=MTk4MTk1ODU1OTI3Mjk5NTMwMA%3D%3D.2
     A piję nie jakieś sikacze, tylko zieloną czarodziejkę, w rytuale ognia, dawnym uznanym.
     http://swiatalkoholipolska.pl/uploads/image/13-a-maly-148-1024×768-resize.jpg

 21. wider_swider

  mac-erson, widzę że się nie cackasz. Podczas spadków rejon 2220-2240 miał być docelowy jako korekta wzrostowa. Po kolejnych nóżkach sugerowałem Ci że lada chwila dostrzeżesz możliwość kolejnej w górę. Natomiast zaskoczyłeś mnie, bo to co miało być maksymalnym zasięgiem korekty wzrostowej teraz jest bardzo wątpliwym targetem korekty spadkowej. Nieźle !
  Hossa trwaj -> kierunek 5000 na W20.

  1
 22. mac-erson

  To nie ja to rynek zmienił zdanie i mój Mistrz Dociekliwy. Jak napisał że nie spadnie niżej to zacząłem brać to poważnie pod uwagę. Cały czas jak wiesz jestem wierny koncepcji cykli i cyklicznej hossy do 2021r. rynek miał w maju szansę zejść do 2000-2100 nie wykorzystał to jak to się mówi „po ptokach” 😉

  3
     1. Panpozwoli

      Oglądałem wczoraj imprezę organizowaną przez Trampka w Waszyngtonie i powiem, że musi się jeszcze długo uczyć. Nawet nasz Duduś robi lepsze, a Władek to przy tym ekstraklasa. I te stada Muricańskich Januszy 😀

  1. Andrzej

   Mnie twoje wpisy mało interesują , mnie interesują tylko wpisy CENA ZAJĘCIA POZYCJI SL I TP , ponieważ tutaj tylko kilka osób raz na ruski rok coś takiego jest w stanie podać to robię sobie tutaj taki przerywnik od strasznie nudnego inwestowania w samotności na rynku ,bierz ołówek i rysuj setupy .

   1
 23. Andrzej

  Panpozwoli ty się bierz za opylanie analiz

  Gdzie znajdę tą nową cenę za smugomierz? Czy te 2920 zł to już jest po obniżce?

  BOSS to ma życie , wszystko płatne-straszne grosze , ale niezależność i życie z rynku i inne teksty dla naiwnych .Po co robić szkolenia ,po co być w rynku -webinary , wizuu , smugomierz można nic na rynku nie robić -zero ryzyka .

  2
  1. Panpozwoli

   Czepiasz się. Po pierwsze jet to dobrowolne. Po drugie to czy cena jest wysoka czy nie zależy od kasy jaką obracasz i gdzie nią obracasz. A po trzecie i tak trzeba tego umieć użyć. Nie ma tam wejścia, stopu i to (w sensie dosłownym). A na koniec najlepsza zaleta. Jak sam nie masz oprogramowania, danych i czsu do grzebania w setkach spółek to sobie fundujesz ściągnę.

Dodaj komentarz