Układ kalendarza przyczyną słabych wyników polskiej gospodarki w czerwcu

W czerwcu roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju załamała się do najniższego poziomu od prawie 3 lat (-2,7 proc.), ale jest jasne, że jest to artefakt wywołany mniejszą w tym roku o 2 dni liczbą dni roboczych w tym miesiącu w porównaniu do poprzedniego roku. W okresie minionej prawie dekady niższe niż czerwcowy odczyty dynamiki produkcji – wrzesień 2012, grudzień 2012 i lipiec 2016 – zawsze pojawiały się w miesiącach z mniejszą niż rok wcześniej o 2 liczbą dni roboczych.

Z tego względu również spadku rocznej zmiany produkcji budowlano-montażowej do ujemnych wartości (-0,7 proc.) nie można traktować dosłownie.

Po uwzględnieniu dynamiki sprzedaży detalicznej (+3,7 proc.):

… mój prosty model dynamiki PKB zachował się oczywiście fatalnie:

… ale z wymienionego powyżej powodu nie można tego traktować dosłownie.

Lipiec br. będzie miał dla odmiany jeden dzień roboczy więcej niż lipiec 2018, więc wartość modelu znowu skoczy w górę tak jak w podobnej sytuacji w maju.

Moja projekcja rocznej dynamiki PKB w naszym kraju oparta na doświadczeniach 5 poprzednich cyklu zalicza jeszcze jedną fazę osłabienia pomiędzy lipcem br. a lutym/majem 2020, ale na razie trudno ocenić, czy to się potwierdzi.

Można spekulować, że 6,5-letni rekord tempa inflacji pieniądza w naszym kraju ustanowiony w czerwcu może spowodować pogłębienia spowolnienia gospodarczego (droższych towarów i usług można kupić mniej za daną sumę pieniędzy). W tym sensie polska gospodarka uległaby w najbliższych kwartałach “zatruciu jadem kiełbasianym” (chodzi o kiełbasę wyborczą). Ale tym tematem zajmę się w jednym z najbliższych komentarzy.

Podsumowanie: ze względu na mniejszą o 2 liczbę dni roboczych w czerwcu br. w porównaniu do poprzedniego roku fatalnych wyników polskiej gospodarki w poprzednim miesiącu nie należy traktować dosłownie.

Komentarze

 1. Andrzej

  Panie WB , na Pulsie Biznesu analityk spotdaty wyjaśniał to trochę inaczej ,że jednak spadło 2 razy mocniej niż zwykle w takich przypadkach zamiast 1 odchylenia 2 odchylenia standardowe ale zobaczymy , zaraz kolejne 40 mld zł wejdzie na rynek tylko że PINCETPLUSY to raczej wzrost kosztów dla wszytkich innych , to pójdzie na rozrywke anie na inwestycje bo biedota niestety nie rozumie gospodarki i ekonomii , będą chcieli coraz więcej i wiecej bo wszystko będzie drożało .

  U nas 100 i 200 D1 broni na 2290 , ale sam sie dziwię przy tylu instrumentach na platformach i prostocie gry 24 H na dobę jeszcze ktoś ma ochote na ten polski CYRK i stype i MONOPOL jednej instytucji na kontraktach która robi co chce , jak ktoś wygrał w szachy z komputerem to może się tutaj mierzyć .

  Do czwartku do EBC nic sie wielkiego nie stanie i można zrobić sobie wolne a potem przyjdzie EBC PKB USA i FED ,mieszanka piorunująca .

  1. tinley

   A skąd w ogóle pomysł że wywalanie pieniądza na rynek, obniżanie stóp referencyjnych, drenowanie ludziom oszczędności ujemnymi stopami, maltretowanie emerytów groszowymi waloryzacjami przełoży się na inwestycje? Przecież szary człowiek z ulicy który tego doswiadcza nie pójdzie i nie założy firmy tylko dlatego ze mu pieniadze na lokacie marnieją. Nie jest tez na tyle głupi że pójdzie i kupi piąty telewizor w którym zobaczy dokładnie to samo co w tych które już ma. Samochód to obciążenie i de facto strata kasy jeśłi to auto nie słuły do zarabiania pieniędzy. Też niekoniecznie więc kupi. Rynek kapitałowy w tym kraju dotknął pomór – obraz nędzy i rozpaczy. Giełda to jeden z najsłabszych indeksów Europy. Co wiec zrobi zwykły szaraczek? W zależności od zamożności to pójdzie kupi dziecku loda, sobie zgrzewkę zubra albo bogaty poleci kupowac kolejne mieszkanie. z rynku wtórnego rzecz jasna z czego PKB będzie miało tyle co nakłady na remont a państwo podatek. Ot tyle wszystkiego.
   Słowem – dla jednych te pińcet plusy służą do realizacji konsumpcyjnych browarii z wycieczkami do wód czym kręca konsumpcję a drudzy widząc co się dzieje z ich kasą na lokatach kupują mieszkania. Rocket science normalnie

   1
  1. Andrzej

   To bierz jeszcze JSW tam też PINCETPLUSY zarządzają

   swoją drogą PISIORY sie przeliczą , bo pincetplus dla bogatych nie pójdzie na konsumpcje , lepiej już by biednym dali 1000 plus na drugie dziecko i kolejne bo oni od razu biegną na zakupy a bogaty wpłaci na lokate bo on już wszystko ma .

   Zapomniałem dzisiaj jeszcze PMI w USa więc też może być ciekawie .

   1
 2. Guy Fawkes

  @WB

  // Ma Pan jakieś przesłanki dla tych przezwisk?

  http://www.sejm-wielki.pl/b/parl.778

  https://minakowski.pl/sprawa-minakowski-kaczynski-krzywousty-jako-case-podrecznikowy/

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kaczynski-pochodzi-od-krzywoustego-a-ty,117960.html //

  Nooo wydawało się, że ród Piastów wygasł w XVII wieku, że Polska straciła swoją elitę w czasie WW2, a tu wcale że nie. PRL plusem rządzą dalej Piastowicze i stare rody magnackie. Nie zapominajmy o potomku rzymskiego cesarza Walensa.:))

  Nie ma ciągłości z IIRP, ale nic to, nic to, bo Bolanda jest Polską Piastów i Polską Jagiellonów naraz, jest synezą dziejów. Na pewno i na zawsze.

  Chwalić Pana Boga, pochodzenie Tuska pozostało ukryte, a nie wywiedzione od Heweliusza.:))

  Na moją intuicję prędzej znalazłoby się pokrewieństwo naczelnika z Sydneyem Reilly’m niż ze Światopełkiem Przeklętym.:))

  Ja ten Minsky, pardon, ten Minakovsky nie kupuję. To jest na pierwszy rzut oka magician. Wolę już tego ”naszego” magiciana od matematyki.

  1. swb1

   Kaczyński pochodzi i to z obu stron, z mocno zrusyfikowanych swego czasu rodzin – carscy oficerowie, urzędnicy. Mówi o tym w wywiadzie z Karnowskim i Zarębą. Czytając ten wywiad odnosi się wrażenie, że Polakami to oni się stali bo uciekali przed bolszewikami. Ci którzy nie uciekli w większości wedle słów Kaczyńskiego zginęli
   Czy Kaczyńscy pochodzą od Piastów nie jest wykluczone, tak jak nie jest wykluczone, że każdy z nas od nich pochodzi. Wedle szacunków zdaje się ok 10 proc populacji Azji pochodzi od Czyngis Hana. Więc i od Piastów, oczywiście nie po legalnej linii, całkiem sporo może pochodzić.
   Natomiast jest nierealne żeby udało się dowieźć takiego pochodzenia. To jest absurd i ma z prawdą tyle wspólnego co pana opowieści o Fenicjankach.
   Natomiast jakieś tam pochodzenie żydowskie w przypadku Kaczyńskiego nie jest wykluczone a nawet jest całkiem prawdopodobne. Nie zdziwiłbym się zwłaszcza gdyby się okazało, że ma w rodzinie przodków Frankistów. Jego posunięty do absurdu i graniczący z renegacją filosemityzm, fakt że ważne postacie że PC miały takowe pochodzenie nie są oczywiście żadnym dowodem, ale niektórych skłaniają do rozmaitych spekulacji. W internetach ludzie przedstawiają jako pewnik, np to, że bliski wieloletni współpracowniczek Kaczyńskiego i obecny prezes NBP niejaki Glapiński pochodzi z Frankistów.
   Ale czy to w ogóle ma w naszej sytuacji jakiekolwiek znacznie?

   1. Guy Fawkes

    //To jest absurd i ma z prawdą tyle wspólnego co pana opowieści o Fenicjankach.//

    Nie będę się powtarzał, propaganda Systemu stawia Panu przed nosem Żydów i Pan to kupuje, a według mnie Żydzi są głównie zderzakiem.
    Zresztą rozmowa z Panem nie ma sensu, bo Pan obraża adwersarza sprytnie – pośrednio, że PIS to ”samo zło”, itd.

    BTW nazwa PRL+ (od tych wszystkich plusów) jest mojego autorstwa, o ile wiem. Wcześniej było PRLbis. Jednak PRL+ różni się znacznie od PRLbis, który od PRLclassic różni się nieiele.

    1. swb1

     Kiedyś napisałem, że żyje pan swoim świecie fałszywych syntez. Napisałem tak bo chciałem rzecz ująć delikatnie. Tak na prawdę powinienem był wtedy napisać, że żyje pan w hermetycznym świecie swoich konfabulacji.
     PiS to jest w tej chwili czyste zło. Czyste bolszewickie zło. Jeśli pana te, w stu procentach prawdziwe, stwierdzenia obrażają to świadczy tylko o jakimś chorobliwym utożsamieniu się z tą antypolską pisowską kamarylą. Syndrom Sztokholmski?
     A co do żydów to ja nie wiem czy oni są zderzakiem czy czymkolwiek innym, wiem natomiast, że coraz grubszą rurą są podłączeni do kieszeni polskiego podatnika mimo ich podłego, pełnego fałszu zachowania względem Polski i tubylczego ludu i to za sprawą pańskiego PiSu.

     7
     1. Guy Fawkes

      @swb1

      //PiS to jest w tej chwili czyste zło. Czyste bolszewickie zło.//

      Dam panu dobrą radę, niech się pan leczy na … co innego, bo leczenie głowy będzie na pewno nieskuteczne.
      A na marginesie, spotkałem się już z takimi przekonaniami, że Feliks Dzierżyński, to był nasz człowiek. Takie legendy są chołubione przez ludzi służb PRL niewysokiego szczebla.
      Uważam pana za kryptokomucha.

      1
   2. Guy Fawkes

    //Czy Kaczyńscy pochodzą od Piastów nie jest wykluczone, tak jak nie jest wykluczone, że każdy z nas od nich pochodzi.//

    Tak jak od Adama i Ewy. A niektórzy od Adama i Lilith.:))

    Ta genealogia Minsky’ego, pardon, Minakovsky’ego kojarz mi się z tym, co opowiadał Staś kataryniarz, że przy transformacji i innych okazjach, przeliczało się tyle hajsu, że z samego kurzu po tym przeliczaniu, założono wiele starych rodzin. :))

    No i jakby ktoś czegoś nie rozumiał z konieczności dzieowych, to zawsze można zadziałać duscyplinująco: ”co chamy zbuntowane, stara szlachta wam się nie podoba?”

 3. Guy Fawkes

  Na marginesie, te wszystkie format oferty (500+, 300+ itd), te wszystkie plusy, to się wywodzi od nazw produktów ubezpieczeniowych, ale nie musi nic znaczyć, może być zwykłym, dobrym zabiegiem marketingowym.

 4. Guy Fawkes

  @WB

  A tak w ogóle zwyczaj fabrykowania historii rodowych bierze się z Rusi. Każdy bojar musiał być wywiedziony od Ruryka i byli magicianowie, którzy się w pisaniu takich rodowodów specjalizowani. I jak już bym coś brał na poważnie u tego Minsky’ego, pardon, Minakovsky’ego, to właśnie to.

   1. Andrzej

    Bartek Śledź jest profesjonalnym i pokazuje wejscia z dużych interwałów na forex i spokojnie czeka- SL ma nawet dużo większe a potrafi dużo zarabiać, uczyłeś się od tego co żyje z webinarów i dlatego tak masz zakodowane że się nie da , nie można , on też kiedyś mówił że forex to zło a teraz wychwala pod niebiosa forex za to webinary i reszte kasy bierze za analize polskich spółek co jest jakimś totalnym nieporozumieniem nie sądzisz ?

    1. Panpozwoli

     “tak masz zakodowane że się nie da”

     Nie twierdze, że się nie da. Jestem wyznawca twierdzenia, że nie da to się tylko otworzyć parasola w dudzie. Reszta jest kwestią chęci i niestety umiejętności. I o umiejętności dopytuję.

     1. Andrzej

      Sam wiesz kto się udziela na blogach , więc o jakie umiejętności ich chcesz pytać jak Ty po szkoleniu u BOSSA wiesz kilkakrotnie więcej niż oni , widziałeś kiedyś żeby jakieś zagranie zparoponowali – to chyba masz odpowiedź, tutaj się niczego nie nauczysz z forexu , musisz szukać gdzie indziej .

       1. Andrzej

        Jak ktoś coś stosuje i zarabia to juz ci BOSS wyjasnił nie poda , idź na forum BOSSA znów opowiada o kumplach milionerach a on dalej zarabia na abonamentach i się tych milionów nie dorobił bo jest zbyt strachliwy .

        1. Panpozwoli

         Właśnie się zapoznałem. Z ciekawości. I nic tam nieprawdopodobnego nie znalazłem. Człowiek pracował w BM, i bez nazwisk ma pewnie pełno takich historyjek. Sam bym mógł poopowiadać takie tylko z innej branży. 280 tys. to raczej nie jest mowa o milionerach. Znam dila na 45m2 mieszkaniu z zyskiem na poziomie 240tys. Czasami się trafia.

          1. Panpozwoli

           Może dlatego, że obrotu nieruchomościami, akcjami czy czymkolwiek innym nie widać tak wyraźnie jak hali na środku działki 🙂 Zlecenie na kilka milionów to kilka kliknięć, a akt notarialny może opiewać na dziesiąt milionów i mieć kilka stron. (choć zazwyczaj jest grubszy bo notariat zarabia na ilości stron:-))

 5. somedaysoon

  @WB

  W 2016 przy analizie crude jeszcze na starym blogu nawiązał Pan do amerykanskiej spolki CHK , po bardzo silnej przecenie , obecnie ona jest na dolku z 2016. Mimo ze crude utrzymuje sie znaczące wyzej . Mozna prosic o opinię co do sektora , ewentualnie jakies obserwacje. Z gory dziekuję.

 6. Andrzej

  Na 416 krajowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych 64 z nich widnieje – jako dłużnicy – w biurze informacji gospodarczej – poinformował Krajowy Rejestr Długów. Najwięcej dłużników jest wśród branży budowlanej i producentów.

  Wartość rynkowa wszystkich zadłużonych spółek to blisko 122 mld zł.

 7. Andrzej

  Ciekawe po ile właściciel PLAYa zastawił 20% akcji , wtedy byłoby wiadomo jaki kurs muszą trzymać ,

  PMI przemysłu USA 50 pkt , prawie recesja ale czy oni jeszcze cos produkują poza bilionami dolarów ?

 8. Guy Fawkes

  @swb1

  //…spotkałem się już z takimi przekonaniami, że Feliks Dzierżyński, to był nasz człowiek. Takie legendy są chołubione przez ludzi służb PRL niewysokiego szczebla..//

  //PiS to jest w tej chwili czyste zło. Czyste bolszewickie zło.//

  Żarliwość zaiste przejmująca.
  Czy ten absolutnie ”zły”, ”bolszewicki” PIS nie odebrał panu czasem ostatnio emerytury??

  I’m so sorry.

  4
  1. Carrie-Anne

   Na razie horyzont, jak przewidywałam na BTC. Być może reakumulacja.

   Przyglądam się ETH i LTC. Wydaje mi się, że będą musiały nadrobić. Ja się nie znam na tych coin’ach. Dla mnie wykres instrumentu jak każdy inny.

 9. bartek

  Mam 2 rachunki inwestycyjne jeden dedykowany na banan (=gpw), drugi pod zagranice.

  Nie musze mówic ze mam roszczepienie jazni jak patrze na “performence” jednego i drugiego hehehe

  ale…

  przypomina mi sie historia o rycerzach okraglego stolu i ciemnym lesie (“dark forrest) opowiadana przez Jordana Petersona. Artur wyslal swoich rycerzy na poszukiwanie swietego grala, i kazdy z nich wszedl do lasu tam gdzie było najciemniej/najniebezpieczniej w poszukiwaniu …

  wiec zgodnie z ta analogia – wchodzimy do najciemniejszego lasu gieldowego… czyli GPW

  gielda placi za dyskomfort, nie za komfort obserwowania zyskow po sznurku,,

  Jordan Peterson:

  https://www.youtube.com/watch?v=8PGQ2arWczg

      1. mac-erson

       Było super. Woda jak na Bałtyk 20stopni a dzisiaj 21 to już jak w basenie. Przy 23stopniach w powietrzu pływało się znakomicie. Niestety obowiązki firmowe w ten weekend wezwały do zakończenia urlopu. W sierpniu Part II 😉
       A Hossa… sam się przekonasz za rok – półtora gdzie będziemy.

 10. mac-erson

  Hello I’m back 🙂
  Na razie analogia W20 z sierpnia 2018r. sprawdza się. Według tej analogii w najbliższch dniach powinniśmy uformować szczyt. Czyli jeszcze jedna nóżka w górę. Jesteśmy 24.08.2018r. Oczekiwany szczyt za 2-3 dni.

  Podobnie USA oczekuję w najbliższych dniach szczytu, po którym nastapi dłuższa 1-2 miesięczna korekcyjna konsolidacja (ale bez specjalnej paniki).

  1. red.007

   Zamierzam pojechać do Łeby.
   Postanowiłem jednak kupić sobie dres,aby po wyjściu z Neptuna,nie wyróżniać się w tłumie.

   Wcale nie jest powiedziane,że zejdzie poniżej 1,10.
   Rękę na pulsie należy trzymać po zejściu poniżej maja.
   Śmiał się alergik blogowy,uczulony na pyłek gazetowy,jak wykres był najpierw na 1,135,potem na 1,14 a wykres zgodnie z pyłkiem gazetowym idzie w dół.
   Kluczem jest zaufanie do swoich założeń i postawienie na nie pieniędzy.Zatem należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy po wypełnieniu fali 5,wykres się odwróci na północ,zgodnie z gazetowym trójkątem?
   https://www.bankfotek.pl/view/2138300
   I widzisz tu jest problem,bo np.@Carrie mówi o słabym euro,@konsultant,chce mocnego dolara.Zatem czego chce TUK?
   Wbrew wszystkiemu i wszystkim(EBC,FED) wykres pójdzie na północ.
   Gra na FOREX to inna bajka i jeśli tego wcześniej nie robiłeś to kierując się swoimi nawykami z gry giełdowej możesz mieć kłopoty,wspominał o inności rynku walutowego @Billy.Oczywiście mam na myśli ostrożność a nie,że nie potrafisz.Stopy należy ustawiać.
   Ja z giełdowych tematów akumuluję dwa maluchy,coś napiszę jak skończę.
   W KGH na razie nie wchodzę,bo zejdzie jeszcze poniżej października.

   1. Carrie-Anne

    @007
    Słabość EUR jest faktem. Obrócenie na europandzie, o którym pisałam od kilku dni jest faktem. Na innych cross’ach spadki były widoczne:
    https://stooq.pl/q/?s=eurcad&c=1y&t=c&a=lg&b=0
    https://stooq.pl/q/?s=euraud&c=1y&t=c&a=lg&b=0
    https://stooq.pl/q/?s=eurnzd&c=1y&t=c&a=lg&b=0
    https://stooq.pl/q/?s=eurjpy&c=1y&t=c&a=lg&b=0
    https://stooq.pl/q/?s=eurchf&c=3y&t=c&a=lg&b=0

    Na Edku mamy akumulację w TUKu, natomiast bez wybicia stopów i oparciu o jakąś strefę popytową nie ruszy na północ.
    Podobnie /upside down/ sytuacja wygląda na DiXi, USDPLN i CHFPLN.

  2. Carrie-Anne

   @mac-erson
   Rozważ to co pisał Billy. Wysoka korelacja z W20 i jak ECB obniży stopy, to koszt swap będzie Ci zjadał część zysków.

   Ja celuje długoterminowo w S na EURPLN i/lub CHFPLN. Właściwie na tym 2gim już próbuje łapać szczyt od wczoraj małą pozycją. Jak się uda, to może dołożę po drodze 😉
   https://invst.ly/benws
   Zakładam, że pieniądze z drukarki pójdą na carry trading.

   Podobny scenariusz może się pojawić na JPY
   https://invst.ly/bensb

 11. lis

  Witam,

  proszę o pomoc w zakresie wskazania biura maklerskiego, za pomocą którego, a dokładnie jego platformy, będę mógł kupić/sprzedać kontrakty na SP%500, DAX, NASDAQ, miedź, ropę, i futures/CFD na akcję największych spółek.

  Obecnie mam konto maklerskie w ING.

  2
 12. Andrzej

  Panpozwoli pytałeś sie jak grać na forex ja gram blokami , na eur/usd mam w tej chwili blok -konsole 30 pipsów , i wybicie z tej konsoli mocnym ruchem aktywuje moje wejście zgodnie z kierunkiem wybicia , i takich konsolek szukam na wszystkim czym węziej tym lepiej i szybciej wybicie , sam wiesz to prawie jak na GPW tylko tysiące razy szybciej i na tysiącach instrumentów

  DAX i S&P rośnie tak jak zakładałem bo tam będą DRUKOWAĆ a GPW kto to będzie w takim wypadku kupował chyba jakiś cymbał skoro tam 24H można grać , nacdchodzą zno BILIONY DODRUKU na giełdy ale niestety w POLSCE wolą PINCETPLUSY więc hossa nas ominie , znaczy HOSSE to my mamy już rok tylko że na miarę PIENIĘDZY w nią włożonych .

  Nasdaq to wygląda że wszedł dopiero w 3 falę po wybiciu szczytu także powinno być GRUBO jak tu wczoraj ktoś pisał hiperbola .

 13. mac-erson

  Andrzej NSQ nie idzie w żadną hiperbolę. Tworzy korektę pędzącą od maja 3-3-5 i właśnie wykańcza wzrostową trójkę.
  Duża trójka zacznie się od października razem ze startem polskiej HOSSY (właściwym wybiciem).

 14. Andrzej

  Obroty 10 mln na godzinę także wracam pół godziny przed EBC żeby się nie męczyć tymi notowaniami

  NUDY , kolejna dywidenda PGNiG odcięta jeszcze zostały 2 największe i do tego czasu rynek sie nie ruszy , PZU i PKO BP

  1
    1. mac-erson

     Ja już nie wychodzę z niego nie wiem co będzie mam część kupionego na długi termin a 25-30% sobie pogrywam.
     Jeśli zejdzie poniżej moich zakupów pierwotnych 1.50 to będę dalej powiększał pozycję.

 15. dociekliwy54

  @red.007
  “Zamierzam pojechać do Łeby”
  A to ciekawe, bo ja również.
  Nie znam się na walutach ale zgadzam się z Twoim TUK, w abc i wybiciem na północ.
  Zresztą tak uważałem już od początku 2018r
  Oczywiście nie uwzględniałem czasu w moich falkach, bo po pierwsze raczej go nie analizuję a po drugie w moim programie margines bez notowań jest mały;).
  Szczyt pokrył się “idealnie”, dołek miał być na ok. 1,15 ale zeszło trochę niżej.
  http://www.bankfotek.pl/view/2140239

  1. red.007

   Doskonale pamiętam Twoją wzrostową wersję.
   Zatem gdy widzimy północ po ustanowieniu dołka obecnych spadków,to pozostaje “ustalić” zakres północy.
   No właśnie…mój optymizm nie ma takiej rangi jak Twój.
   U mnie od dołka 2017 wzrost nie będzie miał rangi impulsu.
   Dla mnie wzrost od 2017 przybierze abc,gdzie spadek od 2018 jest b.
   Zatem północ jako c dochodzi max na 1,31.
   Całość tego ruchu od dołka 2017 będzie falą 4 dużego TUK,który rozpoczął się od 2008 z poziomu 1,60.
   Po dojściu na 1,25-1,31 rozpoczniemy spadek poniżej parytetu.
   Jak zawsze przy różnych wariantach,rynek pokaż prawdę a prawda ta będzie kształtować się całymi miesiącami.
   Wniosek:rozstrzygnięcie nastąpi po wybiciu 2018 i wówczas albo Twoja opcja,albo moja.

Dodaj komentarz