S&P 500 trojcu nie lubit’

W piątek rano straszyłem zabobonnych inwestorów analogiami historycznymi z 1929 rokiem i 1987 rokiem, kiedy to S&P 500 po raz pierwszy przekraczał poziomy odpowiednio 30 pkt. i 300 pkt. („Dziś coś dla miłośników numerologii„). Tego samego dnia wartość S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczyła 3000 pkt. Na stooq.pl można znaleźć zrekonstruowaną historię S&P 500 sięgającą aż 1789 roku, więc postanowiłem sprawdzić, czy zachowanie tego indeksu po przejściu poziomu 3 pkt. przypominało w jakiś sposób wydarzenia, które następowały po osiągnięciu 30 pkt. i 3000 pkt.


Po raz pierwszy w historii ta rekonstrukcja S&P 500 znalazła się powyżej poziomu 3 pkt. w maju 1833 roku (dostępne są tylko dane miesięczne). Osiągnęła wtedy szczyt w lipcu 1833 (3,11 pkt.) a następnie spadła do marca-kwietnia 1834 o 18,3 proc. (gdybyśmy mieli dane dzienne spadek byłby zapewne większy, chociaż raczej nie tak duży jak jesienią 1929 i jesienią 1987; potem nastąpił wzrost do 3,88 pkt. w sierpniu 1835, a później nadeszła depresja – 7-letni spadek o 71 proc.).

Czyli po przekroczeniu przez S&P 500 poziomu 3 pkt. akcje należało sprzedać w lipcu:

… po osiągnięciu 30 pkt. we wrześniu:

… a po przejściu 300 pkt. w sierpniu:

Czy ta „klątwa przedniej trójki” znowu zadziała po dojściu do 3000 pkt.?

A kto to może wiedzieć?

Podsumowanie: wyjściem wartości S&P 500 po raz pierwszy powyżej 3-krotności potęgi dziesiątki można straszyć niegrzecznych inwestorów.

Komentarze

 1. bartek

  Wzrasta zadłużenie światowe – IIF
  PAP – Biznes
  16 lip 2019, 11:47

  16.07.2019, Warszawa (PAP) – Światowe zadłużenie wzrosło o 3 bln USD kdk w I kw. 2019 r. – tak wynika z datowanego na 15 lipca raportu The Institute of International Finance (IIF). Łączne zadłużenie wynosiło na koniec marca ok. 246 bln USD prawie 320 proc. PKB.

  Ich zdaniem spoglądając w przyszłość „szeroko zakrojona akcja poluźniania polityki stóp procentowych przez banki centralne może doprowadzić do wzrostu zadłużenia, stawiając pod znakiem zapytania wysiłki w celu redukcji zadłużenia i rozpalając na nowo obawy o długoterminowy wzrost gospodarczy”.

  NO I SUPER.

  to ozn nie konczonce sie „luzowania”, ujemne st% 4ever. I za 10-20 lat to wszystko szlag trafi… i bedzie nowy bretton woods, zaproponuja pieniadz miedzynarodowy w oparciu o jakis sdr czy inne fikcje.

  zloto, bron i konserwy trzeba kupowac ;b banksterzy i glupie rzady zrobia nam realia z „walking dead”

  1. Andrzej

   Patrząc na demografie chyba niełatwo zgadnąc co będzie i że nikt żadnych długów nikomu nie spłaci , pytanie zasadniczego kogo są te długi i kto na nich straci skoro DRUKUJE FED i RESZTA , może te długi to tylko papka dla biednych i głupich .

   1. mac-erson

    W jakim sensie ? Przedstawiłem pewne podobieństwa z przeszłości i będę to sobie dalej śledził czasowo i wskaźnikowo. Jakaś korekta powinna nastąpić i można ją wykorzystać na poprawienie / przebudowę portfela ale żeby zaraz strach 😉

    1. Panpozwoli

     Chcesz poprawiać portfel nastawiony na zarobienie kilkuset procent? To się tak da? 🙂
     A dopóki jest strach na rynku, to jest kogo rozczarowywać poprzez wzrosty. Jak strach zniknie i wszystkl będzie wyglädać obiecująco to się wywoła nowy strach za pomocą silnej korekty.

     1. mac-erson

      Primo ja go jeszcze nie ułożyłem 😉
      Mam na razie ok. 40% w akcjach reszta gotówka. Dodatkowo gotówka na części portfela kontraktowego.
      Tak więc cały czas buduję i rozbudowuję zgodnie z moją zasadą. Niewielkie ruchy take profit też uskuteczniam (np. dzisiaj sprzedałem 50% biotonu i mirbudu, Dwa dni temu 30% trakcji i 25% taurona).
      Generalnie spodziewam się jeszcze do września tańców godowych w obie strony przed właściwym wybiciem tak więc na razie nie podniecam się zbytnio wybiciami. NIe boję się też, że rynek ucieknie. Jeszcze nie teraz.

       1. mac-erson

        take profit mnie złapał 🙂
        Ustawiłem jak podchodziła pod 3zeta. 2.70 i poleciało 🙂
        Ale 75% mam i nie sprzedaję.
        Podobnie z Tauronem.
        Dzisiaj np. sprzedałem trochę biotonu bo dał 2\ponad 20% w tydzień i jest na oporze strefa 4.90-5.00
        Mam jeszcze ustawionych kilka zleceń na najbliższy okres na oporach w kilku innych spókach.
        Jak mam portfel złożony z ponad 30 spółek to zawsze na kilku z nich coś tam fajnego się dzieje i sobie obstawiam zlecenia 😉

   1. mac-erson

    Spojrzałęm jeszcze na analogię fali grudzień 2018 – marzec 2019r. i tutaj jesteśmy dopiero 22.02 czyli szczyt dopiero za około 5-6 sesji.
    Tak czy owak wniosek jest jeden nie ma co się spieszyć z krótkimi na SP500 będzie jeszcze rozprowadzanie przed włąściwą korektą.

 2. Andrzej

  Nowa szefowa KE ma zająć się głownie opodatkowaniem węgla CO2 i trucicieli i tych nieprzestrzegających praworządności , o to PISIORKI za dużo kasy z UNII nie wyrwią w tej kadencji , ale najważniejsze że będą PINCETPLUSY dla wszystkich i na wszystko.

  1
 3. konsultant121

  Jak dolar ma się umacniać to nikt tego nie przewiduje, generalnie większość niedźwiedzia a takie ładne wybicia fałszywe w dół były z klina tygodniowego, (fake wybicia;)) No ale jak mówi James, ma być hossa, wg mnie to nawet nie ćwierćhossa z poziomu 55.000 na WIG będzie :)) Wielki klin USDPLN czeka na 4,50 jako rzecze James Bond (nie obrażaj się red007 !) Może i dobrze prawisz.

 4. lawtor

  Panie Wojtku czy podjąłby się pan analizy krachów sp500 z 1929 r. 1973 r. 1987 r. 2000 r. i 2007 r. może da się ustalić jakieś cechy wspólne w zakresie danych makro czy wyceny innych aktywów (surowce, obligacje), które zapowiadają potencjalne bardzo duże załamanie cen akcji?

  1. mac-erson

   Hossa się jeszcze nie zacżęła. Dopiero się rodzi. Pomiędzy bessą a hossą na indeksie cenowym jesteśmy w okresie przejściowym. To jeszcze nie ten etap gdzie będzie rosło jak na drożdzach – dopiero w przyszłym roku 😉

 5. podczaszy1

  Ja pierdo.. żeby polska szkoła podała do sadu opiekuńczego 10 letniego chłopca za to ,że powiedział,że Bandera był bandytą do ukraińskiego rówieśnika. Oskarżają go o nacjonalizm. Z miejsca wylałbym całą dyrekcję tej szkoły. Istnieje chyba jakaś granica zidiocenia, a może jednak nie?

  8
       1. Andrzej

        Sam pomyśl jesteś 8 krotnym mistrzem a siedzisz na pensji w korpo i słuchasz pierdów szefa , raz go widziałem na żywo , przerost nagrody nad treścią , ale mam go za darmo co poniedziałek , przeleci technicznie spółki na wykresach więc mam odwaloną robotę .

         1. Andrzej

          Mówisz o Bartłomiejczaku dariuszu co ciągle mi sie na skrzynke mailową ze swoimi szkoleniami wkleja , to dopiero głąb , pamiętam jak kilka lat temu wysłał wszystkim o ARMAGEDONIE a skonczyło sie szczytem na WIg 20 na 2900

          1. Panpozwoli

           Mówimy o darmowym przeglądzie wykresów dla leniwych, a nie pomysłach na zagrania. I jest się z kim zgodzić lub nie.

   1. Luto

    Cały czas mówi o 3 lipca z tolerancja 1 % daje okolice 26 lipca. Tak jak wczesniej o koncowce stycznia pisal. Moze pomęczy nas jeszcze trochę ten boczniak a potem czyszczonko przed wlasciwym ruchem. Na innym forum gość pisal o 13 maja jak zwrot teraz podaje datę 4 wrzesnia. Sprawdź mcerson jak to ma się do Twojej koncepcji

   1. wider_swider

    Gratulacje !
    Bardzo trafna prognoza. Mnie zabrakło 70$ do realizacji zlecenia z 11 150 na 12 000. Ale i tak jest dobrze bo mamy fajną promocję, którą chętnie wykorzystam, więc już poszedł przelew na Bitbaya. Po cichu cały czas liczę, że to jeszcze nie koniec bessy i spadniemy na 1-2 k USD, ale to bardziej marzenia niż oczekiwania.

 6. versus_one

  @SP500, DJIA

  Dla zainteresowanych
  Sądzę, że do tego piątku powinna zakończyć się formacja wierzchołkowa na indeksach w USA. Jest to podyktowane linią, która idzie po wierzchołkach od 26 stycznia 2018r. Jest to koniec fali X w fali pędzącej. Badając falę wzrostową od 03 czerwca 2019 natrafiłem na dziwną proporcję, która jest charakterystyczna dla fal korygujących. To powinno być traktowane jako wstępne ostrzeżenie. Jeśli indeksy lekko pokonają linię styczną po wierzchołkach wtedy zmienię zdanie na ten temat.

  1
  1. konsultant121

   jest prawda, półprawda i g…. prawda. Ten felietonista i jego artykuł nie mieście się nawet w tej ostatniej;))) Ciekawe co Powie na temat programów socjalnych w Niemczech i ch 200EUR bezwarunkowego dochodu na każde dziecko imigrantów. Ech szkoda gadać jak byznesmeni z Koziej Wólki widzą tylko koniec własnego nosa.

   1
    1. konsultant121

     Tu trzeba pytać właściwej władzy kto na to pozwolił, może 350zł by wystarczyło?:) No ale może i właściwa władza kieruje nas w kierunku recesji i zadłużenia bo skoro tak dobrze to powinno być gorzej? No ale może wreszcie się wybijemy z konsolidacji na WIG i wreszcie kiedys ruszymy z hossą a nie ćwierć- lub pół-hossą .

     1. Andrzej

      1/4 PINCETPLUSÓw idzie na milionerów pokroju MATeusza a na SORach ludzie czekają 12 godzin i umierają , do specjalisty czekają latami , zobacz ile ludzi robi zbiórki na operacje i leczenie dzieci , daj se LUZ , nie o TAKIE POLSKE walczyłem , 70 mld rozdać co roku na PINCETPLUSY i inne głupie rozdawnictwo to trzeba mieć 75 lat i cos z głową żeby tak wymyślić , niech będzie pomoc dla biednych z dziećmi ale nie może być tak że 500 plus to 1/3 minimalnej pensji ,niech ludzie więcej zarabiają a nie liczą na BILET WYBORCZY za 500 zł

      4
  2. konsultant121

   A argumenty że bieda się zwiększa w Polsce są wyssane z palca tak jak informacje o mniejszym wzroście gospodarczym w związku z zamknieciem centrów handlowych w niedziele;))))) Trzeba być ograniczonym umysłowo zeby wierzyć w bzdury z tego artykułu.

   1
    1. konsultant121

     Czyli w 6 dni trzeba sprzedać to co kiedys za reżimu w 7 dni:)) proste i logiczne. Potrzeby się nie zmieniają, zmienia się środowisko biznesowe i zasady handlu. Kupujemy tyle samo w 6 a nie 7 dni. No przecież 7 dni handlu to jak w ruskiej zasadzie non stop rozwój non stop sonce;))

        1. konsultant121

         No niestety, Grycan ma dwójkę z dostosowania biznesu do warunków. Tu trzeba strategii biznesowej a nie otwierania lodziarni w galeriach. Toż to przedszkolak potrafi. Zakaz handlu by go nie dotknął. Wszyscy obok? Kto? Dzieci z rodzicami którzy nie mają pomysłu na weekend? Niech Grycan lepiej pomysli o jakimś startupie z automatami do lodów (samoobsługowymi rzecz jasna). W końcu automatyzacja wystawi i jemu rachunek kiedyś:))))

         1
          1. konsultant121

           Pracowalem kiedyś w biznesie związanym z galeriami handlowymi. Sądzę że 20-25 tysięcy zł miesięcznie netto za średniej wielkości sklep (taka lodziania). Problem się rozwiąże jak centra zauważą że najemcy uciekają od wolnych niedziel:))) i otwierają swoje lodziarnie i knajpy poza galeriami. Ceny najmu spadną i wszystko wróci do normy.

           1
   1. cebeerxx

    Z każdego twojego zdania przebija, że kasa z pińcet plus to co najmniej 1/3 twoich przychodów i będziesz jej bronić do samego końca – twojego albo Rzeczpospolitej. Pogoń tę swoją babę do roboty, zamiast jej non stop zalewać formę

    4

Dodaj komentarz