Świece zostały rzucone: errata

Niektórzy komentatorzy zdradzają już objawy zniecierpliwienia moją ostatnią świeczkową manią, ale czuję się zmuszony znowu poruszyć ten temat. Popełniłem mianowicie błąd i dziękuję panu “wider_swider” za zwrócenie mi na niego uwagi:

“Co do 6 spadkowych świec dziennych to 3 miesiące temu było chyba nawet 7.”

Tak naprawdę byłem świadomy tego błędu, ale sądziłem, że nie wpłynie on na liczbę sygnałów analizowanych wczoraj. Błąd polega na tym, że Macrobond upiera się by uwzględniać jako dni sesyjne różne dni świąteczne, podczas których notowania się nie odbywają. A przynajmniej ja nie umiem go zmusić do pomijania takich dni. W efekcie moja formuła zliczania kolejnych czarnych spadkowych świec zawodzi, gdy w trakcie takiej sekwencji pojawi się dzień świąteczny.

Muszę zaraz pędzić na jakieś spotkanie, więc nie zdążyłem napisać formuły, który będzie ten czynnik uwzględniać. Częściowo na piechotę szukałem epizodów historycznych podczas których WIG-20 spadał czarnymi świecami 7 sesji z rzędu tak jak ostatnio. Znalazłem dwa: 28 maja-8 czerwca 2015 oraz 29 kwietnia-9 maja 2019.

Jak widać raczej nic z nich nie wynika, bo w pierwszym przypadku taka sekwencja 7 czarnych spadkowych świec rozpoczynała falę C ówczesnej cyklicznej bessy, zaś przypadek sprzed 3 miesięcy poprzedzał o 4 sesje początek silnego odbicia indeksu w górę.

Gdy wymyślę formułę radzącą sobie z problemem dni świątecznych, to sprawdzę, co takie długie sekwencje spadkowych sesji z czarnymi świecami oznaczały w przeszłości na głównych indeksach rynków zagranicznych (to znaczy już to sprawdziłem wykorzystując wadliwą formułę; wniosek dla danych z ostatniego pokolenia na podstawie doświadczeń S&P 500: kluczowy dołek za 30 sesji, na podstawie DAX – kluczowy dołek za 33 sesji, na podstawie Nikkei – kluczowy dołek za 104 sesje).

Podsumowanie: WIG-u 20 spadł we wtorek 7-tą czarną świecą, co w przeszłości zdarzyło się – o ile nie popełniłem znowu błędu – jedynie dwukrotnie: takie sekwencje kulminowały 8 czerwca 2015 oraz 9 maja 2019.

Komentarze

 1. cebeerxx

  Pan Tomasz Gessner po info o prawie 3% inflacji napisał, że te dane mogą osłabić gołębią część RPP. Znaczy, że co? Mają chęć jeszcze obniżać stopy? To chyba wpływ tych wyżabotowanych dwórek od Glapy

  3
 2. mac-erson

  Panie Wojtku wyzywam Pana na pojedynek rozprawienia się z cyklami 40tyg. – jak rozpisać te cykle od stycznia 2016r.
  Czy już jesteśmy w kolejnym cyklu wzrostowym (ja tak myślę) czy jeszcze czekamy na dołek ?

  1. Poczatkujacy

   “Mnie bardziej ciekawi USA. Mam nieodparte wrażenie, że przed właściwą korektą zrobią jakąś zmyłkę w górę, bo za dużo jest czekających na S-ach na spadki po obniżce stóp.”

   Ja bym powiedział, że odwrotnie- wszyscy sa zapakowani w longi pod krótkoterminowe wzrosty wywołane obniżka stóp. Mnie zastanawia czy FED jednak nie zdecyduje się ochłodzić trochę rynków i zostawi stopy na tym samym poziomie. Szansa na to jest mała, ale wyobrażam sobie ten waterfall na S&P o 20 ; )

 3. billy_the_kangoor

  Kupię polską giełdę W20 po 06725 – 0.6750.
  @konsultant121
  wiesz, o czym piszę.
  Póki co, nie można sobie zaprzątać głowy tym indeksem.
  Poza PGN. Zna ktoś inne spółki antycykliczne?
  billy

 4. Dieter

  Dlaczego tak wszystkich lewakow-liberalow boli 500 plus dla dzieciakow, a nie bola ich 6k emerytury 45 letnich bykow-emerytow policyjnych, gorniczych, wojskowych, prokuratorow? Przypominam, ze w DE jest kindergelt po 200 euro na dzieciaka niezaleznie od dochodu.

  11
   1. cebeerxx

    To ty jesteś ten dieter, co to lata temu ze śmiertelną powagą wstawiał tu takie straszne kocopoły i każdy wpis podpisywał nickiem? Długo cię nie było kolego, szkolenia nie szły to trzeba się było do etatu przyłożyć, co?

    1
  1. tinley

   Ja bym to wypalił gorącym żelastwem i jeszcz kwasem pięty podlał. Mało osób zdaje sobie sprawę że nawet na BIałorusi mundurowi i reszta nie ma takich przywilejów jak 40-letni polski obsrajtek z lizakiem na patrolu. Jedynym krajem Europy w którym mundurowi mają podobne przywileje jest Rosja, ale nawet tam średni wiek emerytalny policjantów jest wyższy niż w Polsce – jedynie armijni mają niższy niż Polacy.

   3
  2. podczaszy1

   Dlatego,że to durnie są, którym wydaje się,że jak będą przeciwko 500 + to są z lepszego towarzystwa, że się na czymś znają. Najlepsze jest jednak to,że najczęściej sami to 500 + biorą i tu wychodzi ich hipokryzja.

   2
 5. bartek

  No panstwo polskie nasz okradniue w tym roku na 3,5% jesli ktos trzyma srodki na niepoprocentowanym rachunku.

  Gdzie kradzież mozna zglosic? Prokuratow powinien byc juz w NBP, i rada polityki pieniezniej tymczasowo aresztowana. Zamiast matołów z RPP algorytm np taylor rule….

  Inflacja może przekroczyć nawet 3,5% r/r na koniec 2019 roku wg analityków
  https://stooq.pl/n/?f=1308070

  i bedzie znow banka na nieruchomosciach

  1. tinley

   Jak to gdzie – do sądu. PObierają podatek od straty bo takową jest inflacja. Jesli więc obligacja COI składa sie z % CPI + kupon 1.25 to Morawiecki pobiera de facto podatek od inflacji a nie od zysku jak na lokacie. To kwestia terminologii w zasadzie, ale de facto taka obligacja powinna miec podatek pobierany od kuponu który jest zyskiem a nie od wskaxnika inflacji który zyskiem nie jest. Natomiast zysk z lokaty jest prawidłowo oprocentowany w całosci bo jakby nie było to zysk a nie wskaźnik inflacyjny. Inflację to sobie później można obliczyć.

      1. tinley

       A masz jakiś argument za tym aby stopy w najbliższych latach powędrowały w okolice 10%? Oczywiście, podpierając się historią i cyklami to jak najb argumenty takie mżna znaleźć. ba – są poważni analitycy w świecie którzy wieszcza taki ruch inflacyjny juz w najbliższych latach, ale póki co musimy przyjąć że oznak odbicia inflacji w Eurozonie i generalnie w świecie cywilizowanego zachodu nie ma.
       Zresztą ja sądzę że dopóki rządzi PIS i Glapiński jest prezesem to stóp nie podniosą nawet jak kliknie 4% na liczniku. Jak prezesem zostanie Eryk Łon to przy tych 4% zetnie stopy o 50pb i będziemy mieli spełniony sen prezesa o Ankarze nad Wisłą.

       1. Dieter

        Nie jestem specem od makro. Wytłumaczenie zawsze się znajdzie po fakcie, jak zawsze. Narazie robi się ładna, kilkuletnia konsola na Wiborze PLN, a biorący teraz kredyty sami pakują się w kłopoty.

        1
  1. tinley

   Pocieszę cię… W 2017 analitycy PKOBp podzielili się wiedzą tajemną. Czyli ogłosili cicho na twitterku że Glapiński jest skłonny tolerować nawe 4% CPI bez ruszania stóp. Jak długo? Tego niestety nie napisali. Przecież Kaczka nie po to Glapińskiego robiła prezesem żeby mu teraz stopy podwyższał. jasno to potwierdził na konwencji mówiąc o tym że ‘pieniadz jest tani i grzech byłoby z tego nie skorzystać”. Posiadacze wiekszych oszczędnosci to nie jest elektorat PIS i ci ludzie nie zawracają sobie nami głowy i jakąś inflacją – zwłaszcza ze taki Glapiński walnie sobie 100tys premii na koniec roku i śmieje się ludziom w twarz. Doją te spółki, ministerstwa wiec o co ci chodzi człowieku? Żyć nie umierać . O jakiej inflacji ty mówisz?

    1. tinley

     Nie hossę tylko bankę. Zobaczysz co się bezie działo na nieruchomosciach jak inflacja strzeli i stopy beda musiały pójsć w górę . Rosja i Turcja to już przećwiczyły. Polskie obligacje to odrębny temat. Ujemne rentownosci takich krajów jak POlska czy Czechy to absurd. Polski dług w dużej mierze sponsorowany jest przez polskie banki które nakupiły tego coś pod kilkanaście% a do tego inne polskie instytucje. No to wyobraź sobie co będzie z bilansami banków jak zaczną sie kłopoty gospodarcze. A kiedyś się zaczną a wraz z nimi urealnienie abstrakcyjnych rentownosci polskiego długu. Polskie eurobondy mają ujemne rentownosci. To jest sprawa postawiona na głowie. Złotowe po uwzglednieniu inflacji tez już maja ujemne rentownosci.

  2. NadaNullZero

   Z całą pewnością absurd w tej chwili.
   Z przykrością stwierdzam, że stosunkowo niewielu komentatorów wskazuje politykę monetarną jako jeden z podstawowych błędów PiS. Absurd powodujący niepotrzebny wzrost cen nieruchomości. Absurd, na którym korzystają głównie imigranci zarobkowi co spowoduje w perspektywie kilku lat zupełnie niepotrzebne nam problemy społeczne. No ale widać nie tylko PO zniewalały świecidełka cyferek makroekonomicznych.
   Z drugiej strony światowy trend do obniżek stóp + kryzys bankowy w Polsce może sprawić, że polityka ta nie będzie uznana za całkowicie bezzasadną.

 6. cebeerxx

  Diter@

  @ Biorcy pińcet plus już ci natrzaskali lajków, to ci coś uświadomię a propo mundurowych emerytur. Może arbeit dla Helmuta tak cię pochłania, że nie zauważyłeś, że twój piś tej części suwerena też zrobił dobrze. Bodajże miesiąc temu znowu obniżył wiek przejścia na emeryturę dla ” mundurowych byków” z 55 na 45 lat, coby się nie przepracowali. Także dla każdego coś miłego, polski peronizm w rozkwicie

  1
 7. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Tu masz Waszmość analizę, z której wynika, że wojna na Bliskim Wschodzie spowodowałaby drastyczny wzrost cen surowców i krach gospodarczy (na zachodzie). A co najważniejsze, jedynym zwycięzcą takiej wojny byłaby Rosja i wojna taka nie rozwiązałaby Chinese Question.
  https://www.youtube.com/watch?v=bOQ3XOx6nNo

  Rosja byłaby zbyt ważna, żeby można było liczyć na jej odwrócenie.

  Zgodnie z zasadami prakseologii i z tradycją anglosaską, konflikt hegemoniczny musi być rozegrany w dwóch etapach, z których pierwszy polega na przerzuceniu ciężaru konfliktu na sojusznika heartlandowego, który postawiony w sytuacji bez wyjścia musi wykonać czarną robotę.

  Dlatego wojna na BW byłaby kontrskuteczna. Na pierwszy etap nadaje się tylko Air Sea Battle i po zniszczeniu floty chińskiej blokada na cieśninach. Wtedy ceny spadają, Rosja łatwo i tanio się odwraca, przez co wchodzi na kurs kolizyjny z Chinami.
  I problemem przestaje być konfrontacja amerykańsko-chińska, a zaczyna być konfrontacja rosyjsko-chińska.
  Chiny bez floty są skierowane i skazane wyłącznie na ląd, czyli na ostatnią wojnę heartlandową.

  Myślę, że pierwsza faza, Air Sea Battle – odpowiednik WW1 nastąpi już niedługo, na początku kadencji następnego POTUSa.
  Jest to rzecz nie cierpiąca zwłoki[sic!].

  A drugą fazę rozegrają Chiny i Rosja per proxy gdzieś na początku lat 40-tych i to się będzie zgadzało z cyklem Modelskiego.
  https://alchetron.com/cdn/george-modelski-7d3104b4-326e-4b2f-8e67-e3a60e79dd4-resize-750.jpeg

  1. Guy Fawkes

   //A drugą fazę rozegrają Chiny i Rosja per proxy gdzieś na początku lat 40-tych i to się będzie zgadzało z cyklem Modelskiego.//

   Wszystko jest jasne, proste i oczywiste, ale diabeł tkwi w szczególe.
   Tym szczegółem jest nieobliczalność dzisieszych środków rażenia, zwłaszcza nuklearnych i ich hiperboliczna eskalacyjność. Wiadomo, jak się zacznie, ale nie wiadomo, jak się skończy.
   Dlategouważam, że to będzie ostatnia wojna heartlandowa. Teoria Halforda Mackindera zostanie sfalsyfikowana.

     1. swb1

      Nie to, żebym się o pana martwił. Po prostu podsuwam panu pomysł na biznes, w którym mógłby pan świetnie wykorzystać swoje talenty. A o swoje pieniądze oczywiście się martwię z najwyższą starannością.

  2. NadaNullZero

   @Guy
   “Myślę, że pierwsza faza, Air Sea Battle – odpowiednik WW1 nastąpi już niedługo, na początku kadencji następnego POTUSa.
   Jest to rzecz nie cierpiąca zwłoki[sic!].”
   Cały czas powtarzam, że Amerykanie chcą wymknąć się z pułąpki Tukidydesa i wepchnąć Chiny w pułapkę średniego wzrostu. Jeśli im się uda – żadna wojna nie będzie konieczna biorąc pod uwagę szybki spadek siły roboczej w Chinach od 2025 roku oraz inne czynniki demograficzne.
   Kibicujmy więc Chinageddonowi bo wojna rzecz zła.

   3
   1. Guy Fawkes

    No tak, racja, ale wygląda na to, że wykoleić to można raczej słabych zawodników, a silnych, jak Japonia tylko w warunkach niepowątpiewalnej hegemonii (Plazza Accord).
    Chiny ani nie są słabe, ani już nie ma niepowątpiewalnej hegemonii.

  3. podczaszy1

   Zapoznałem się z życiorysem dr Leszka Sykulskiego i od razu przeszła mi ochota na słuchanie jegomościa.
   Myślę,że szachiści z Rosji , a zwłaszcza specjaliści od gry w Go w Chinach to raczej mają jedynie kupę śmiechu z tych naszych specjalistów od geopolityki. Mam na myśli tych co tak chętnie udzielają się w mediach.

 8. red.007

  @mac-erson

  “red.007
  25 lipca 2019 o 07:10
  …Ja z giełdowych tematów akumuluję dwa maluchy,coś napiszę jak skończę…”

  Dzisiaj tylko w formie ciekawostki:
  22 lipca wrzuciłem zlecenie kupna z limitem 0,793 i warunkiem WUJ.
  Trzymałem kurs przez parę dni i przez ten czas weszło do wora 60%.
  Dzisiaj się zbuntowali.
  Mam nadzieję,że nie jest to trwały północny kierunek i będą spadki a mam jeszcze jedno zlecenie poniżej 0,90.
  https://stooq.pl/q/?s=urs&c=1m&t=c&a=ln&b=1
  Pamiętasz jak gdzieś Cię ostatnio pytałem co sądzisz o Ursusie.
  W ramach tej samej ciekawostki,to od 1 lipca rysuje się TUK w fali 5,stąd moje poziomy zakupów.
  Może też się okazać,że kupuję bankruta.
  PDZ też dzisiaj trochę łyknąłem.

   1. mac-erson

    Red bardzo się cieszę, że spoglądamy na ten sam typ spółek. Ja dzisiaj tez dostałem swoją partię PDZ po 0.6 stoję jeszcze na 0.59. Na razie mam średnią 0.63.
    Ursus mam kupiony po 0.83 z drugą na razie czekam no ale ja nie jestem mistrzem dołków. W każdym bądź razie albo obaj zostaniemy bankrutami albo Ty zarobisz 200% a ja tylko 190% 😉

    1. red.007

     O bankructwie nie ma mowy,co najwyżej można mówić o utracie części kapitału włożonego w spółkę,przy bankructwie spółki.
     Nikt przy zdrowych zmysłach nie wchodzi całością kapitału w badziewie.
     Na drugim biegunie coś bardziej porządnego,choć mniej zyskownego i gra.

     1. red.007

      Nie masz mocy sprawczej aby mnie obrazić,nie ten poziom.
      Srebrne wesele a podanych pozycji zero.
      Doceń to,że są na tym Blogu ludzie,którzy mają odwagę publicznie podać swoje pozycje.
      Od takich teoretyków jak Ty dostają łomot za to,że odwagę maja.
      Wic polega na tym,że Ty nie jesteś moim przeciwnikiem tylko rynek.
      Zatem on nie Ty,zweryfikuje Twoje nadaremne wezwanie imienia…

     1. red.007

      A jakie?
      Może moje malunki nie spełniają Twoich wyobrażeń,chętnie poznam Twoje.
      A,że jest koniec lipca,to przypomnienie:

      @Andrzej

      “Andrzej
      21 czerwca 2019 o 21:46
      USD/PLN zrobił 5 w dół , teraz korekta i znów 5 w dół , mamy HOSSE na emerging ,”

      “red.007
      21 czerwca 2019 o 22:07
      Na USD/PLN będzie wzrost nad szczyt majowy,który zniesie tą Twoją piątkę.
      W tym czasie żadnej hossy na EM nie będzie.
      Przypomnę w lipcu oba wpisy.”

      Twoja spadkowa piątka maj-czerwiec prawie zniesiona,w czasie znoszenia piątki na dolarze,hossy na EM brak.
      Jak mawia gazetowy trójkąt:
      ten się śmieje kto się śmieje ostatni.
      Ja powiem,pozostań przy opisywaniu bieżącej sytuacji na wykresie,widzisz-piszesz,bo w temacie przyszłości to cienko Panie,cienko.
      Od 21 czerwca mamy tak:
      https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1

      Zapewniam cię,że zostanie zniesiona w całości,nawet jak po Fed zdarzy się jeszcze spadkowa korekta.

       1. red.007

        I tu się zgadzamy,ją gazetowego TUKa również wtrąciłem z nudów.
        Są nudy prawdziwe,są nudy nieprawdziwe.
        Inaczej byś pisał jakby szło po Twojemu.
        Tak czy siak,przyjmuję to do wiadomości.
        A co w takim razie z EM,tu też tylko się nudzisz?
        Założyłeś hossę,mam nadzieję,że L-ki jednak nie brałeś.

        1. Andrzej

         Przecież nawet analizując co napisałem była 5 w dół i pisałem o korekcie w górę , podałem miesjce i każdy mógł sobie zagrać czy do 3,86 lub niżej czy jak Ty uważasz wyżej , tam na razie jest konsola i nic więcej , wybiją szczyty zrobią retest można grać wyżej ale na 3,86 to na razie BYK przewagi nie ma , oczywiście zobaczymy co narysują po FED na eur/usd , ja nie wiem więc grając na tym bym nic nie rozbił i napewno nie będę niczego wróżył bo rynek ma zawsze racje i moje prognozy ma głęboko w ………..

         nawet technicznie po 5 tce w dół w górę też może iśc 5 bo korekty są rózne ale ja na to nie gram i to raczej w kontrze do innych

          1. Andrzej

           Ja z prognozowania to już wyrosłem lata świetlne temu , jedyne co mnie interesuje przed czasem to poziom zajęcia pozycji , SL i TP reszta dla mnie to PIERDY i kompletnie nie interesuje mnie w którą stronę na forex

           A o HOSSIE to wiele razy tutaj pisałem-że przyjmując definicje pana WB ,że hossa to brak spadków to tak mamy na GPW hossę już rok bo nowych dołków ja nie widziałem na indeksach w Polsce i to jest ta hossa ale przecież ja nigdy tutaj 120 000 pkt na WIG nie obwieszczałęm a raczej wyśmiewałem

 9. Andrzej

  mac-erson 31 lipca 2019 o 11:50Odpowiedz
  znajdź mi jednego co ma L-ki na SP500. Ja tylko słyszę o S-kach. ANDRZEJ jak tam procenty w biurze Ty wiesz najlepiej ??? ?

  U mnie 92% gra S na S&P , ale ogólnie w USA tylko 31% Byków , ale tam mamy przeciez mega Hosse i trend ,

  co do naszego rynku zostawiam to BILLY THE KANGUR , on potrafi zarabiać a indeksie który przez miesiąc stoi na 60 pkt w BOK , idealnie łapie dołki i górki jak 95% tutaj piszących ,

  co do 500 plus przecież biedni mieli do tej pory 500 na pierwsze dziecko , ale jeżeli Morawiecki i jego koledzy milionerzy mają dostać 500 plus na dziecko to coś tutaj jest chyba nie tak , i nie porównuje się 1500 zł i 500 na dziecko z 1500 euro i 100 euro na dziecko bo to procentowo trochę inaczej się składa , ogólnie 70 mld wydrukowane z powietrza zrobi INFLACJE bo cudów nie ma a po wyborach będą podnosić podatki jak popadnie bo 70 mld co roku wziąść z palca sie nie da

  co do PPK w Radio TOK FM chyba wczoraj w programie mówili ,że są zdziwieni ,że tak duża liczba osób rezygnuje , ja akurat nie jestem zdziwiony bo u mojej żony w pracy na 18 osób zosstała jedna ale niestety już w wieku niuuprawniającym do PPK , kolejna ściema z pensji netto podatnika ,

  5
 10. Andrzej

  Panie 007 , a patrząc gdzie na usd/pln jesteśmy to na weekly i tak widać 5 w dół i w górę teraz do oporu na razie 3 fale czyli normalnie wszystko tak jak pisałem wcześniej , ale do gry to potrzeba trochę innych zależności .

 11. red.007

  Panie Andrzeju ja nie pisałem o trójfalowym ruchu,pisałem o zniesieniu całej piątki i wyjściu nad maj,tyle i tylko tyle.
  Jeszcze do zniesienia całej piątki trochę brakuje i czy to zniesienie przyjmie formę piątki,czy będzie trójką to dla gazetowego TUKa jest obojętne.
  Mamy wyjść ponad 3,877,to był szczyt majowy.

 12. billy_the_kangoor

  @Andrzejku,
  Primo – Para USDPLN nie istnieje! Jest pochodną innej pary.
  Secondo – miało być odbicie na W20 – jest – Karnak o tym też wczoraj pisał i nie pomylił się, ja również nie.
  Spadek w LIPCU z 630 do 590 na W20 to jest kilka fajnych %. Ale ty to ignorujesz.
  Nie trzeba być specjalistą od W20 MW40 (sam nim nie jestem), żeby “przepowiadać” takie fakty.
  Z wyprzedzeniem, czego ty nie potrafisz.
  Wykres, jak każdy inny, do opanowania na AT.
  Terzo – Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to Angole w 75% grają na naszej giełdzie.
  “””digesting slowly 31 lipca 2019 o 15:40
  Jakieś breaking news o Brexit, że GBP tak podskakuje?”””
  Może dlatego, że kupiłem 🙂 albo AT ponownie zadziałało? Przepraszam, pomyliłem się o pół dnia i kilka pipsów.
  Świadków mam, napisałem ;-p
  Take Care Billy

  2
 13. cebeerxx

  Jako, że pan Wojciech rzadko wraca do tych swoich wpisów, które były kompletną porażką, to odnotujmy z kronikarskiego obowiązku, że WIG Games właśnie pobił rekord wszechczasów. Od marca, czyli momentu stworzenia wzrósł prawie 30% i tak jak wieszczyłem, branża będzie dalej grzana i jeśli doświadczymy choćby jakiejś ułomnej hossy, to na wybranych gamedevach dalej będzie ciężka kasa do zarobienia

  1. podczaszy1

   Spojrzałem sobie na ten wig games i widzę,że od kwietnia to raczej stoi w miejscu.Być może teraz zacznie rosnąć, ale na razie jest w konsolidacji, a więc trudno mówić,że prognoza Wojtka Białka jest jakoś nie udana.

   1. cebeerxx

    Ty spoglądasz a ja na tym od lat gram. To przypomina trochę ucieczkę od pieniądza, o której dzisiaj się tu trochę mówiło. Co z tego, że ceny są już mocno napompowane, skoro nie ma specjalnego wyboru. Nie widzę żadnych oznak, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić

    1
    1. podczaszy1

     Ten indeks debiutuje w marcu 2019 roku i od kwietnia stoi w miejscu. Do tej tezy się odniosłem, a nie do tego czy jest napompowany czy nie i czy jest jakiś wybór czy nie. Szczerze mówiąc to mam to ….

     1. cebeerxx

      “Podsumowanie: w przeszłości generalnie dobrym pomysłem było trzymanie się z daleka od akcji spółek z sektorów, które właśnie dochrapały się na GPW swojego indeksu.”

      No i gamedev dochrapał się swojego indeksu, i od momentu dochrapania urósł o prawie 30%, i właśnie mimo totalnej bryndzy na tym polskim bananie pobił rekord, i w czasie tych krótkich 5 miesięcy pobił WIG20 o około 30% a indeks PL, który tak lubisz o prawie 40%, a ty dyskutujesz z tezą, że gospodarz póki co kompletnie się walnął ze swoja analizą, bo od kwietnia ci za mało urosło? Litości

      2
   1. red.007

    Co byś powiedział na wzrostową korektę na E/U?
    Pograli POfedowali i zyski trzeba zrealizować.
    Tak myślę,że można podejść nawet na 1,12-1,125.
    Potem mocne dociśnięcie dołka a górki na DX.F.

 14. Bob

  Dieter? Boże co Ty tutaj robisz??! Przepraszam za prywatne wtręty, nie mogłem się powstrzymać!

  Ja się zalogowałem po 10 latach, bo banan dojrzały; czy nie przeleży, jak nie przeleży na boku, to będzie wygięty, jak wtedy gdy byliśmy młodzi..

  A właściwie to jaką Dieter ‘w tem wzglendzie’ sugerujesz projekcje?
  Czyżby Twoja obecność sugerowała jakąś rymowankę?
  pozdr. serdecznie
  B.

  1
 15. Andrzej

  Karnak ja ci tylko napiszę ,że Goldmann widzi 3100 na S&P na koniec roku a BYKÓW jest bardzo mało w USA więc te przepowiadane szczyty napewno będą ale gra się z trendem bo łatwiej jest trend kontynuowac niż go zawrócić , niby gdzie te biliony FEDu i reszty pójdą ?

 16. Andrzej

  Fed fund futures wyceniają obecnie możliwość cięcia o kolejne 25 pb we wrześniu na 71%.

  Zawsze pozyżej 70% to cięcie było pewne , czyżbyśmy zaczęli cykl obniżek i rynek wie coś więcej niż niektózy nam mówią ?

  1
  1. wider_swider

   Miałem już w życiu kilka sukcesików związanych z rynkami finansowymi, ale dzisiaj one wszystkie zbladły. Po kilkunastu latach śledzenia pomysłowości i podziwiania inteligencji pan Wojciech Białek zacytował… mnie i podziękował… mnie.

   Brzmi to dziwnie, bo przecież niby wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, ale czuję się dzisiaj zaszczycony.

   Korzystając z okazji, ja panu, panie Wojciechu dziękuję za każdą analizę, symulację, obserwację i pomysł, którymi się pan dzieli i skłaniał mnie przez te kilkanaście lat do refleksji.
   Niezależnie czy były trafione czy nie.

   Pozdrawiam serdecznie.
   Dziękuję

   9
 17. Andrzej

  Powell pociągnięty dalej za język stwierdził, że nie powiedział, że na jednej obniżce się skończy. Połowa zjazdu na amerykańskich indeksach odrobiona.

  hehehe co słowo to rynek w innym kierunku

  1
 18. wider_swider

  Miałem już w życiu kilka sukcesików związanych z rynkami finansowymi, ale dzisiaj one wszystkie zbladły. Po kilkunastu latach śledzenia pomysłowości i podziwiania inteligencji pan Wojciech Białek zacytował… mnie i podziękował… mnie.

  Brzmi to dziwnie, bo przecież niby wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, ale czuję się dzisiaj zaszczycony.

  Korzystając z okazji, ja panu, panie Wojciechu dziękuję za każdą analizę, symulację, obserwację i pomysł, którymi się pan dzieli i skłaniał mnie przez te kilkanaście lat do refleksji.
  Niezależnie czy były trafione czy nie.

  Pozdrawiam serdecznie.
  Dziękuję

  7
 19. wojm

  Na S&P500 dla mnie strefa 2946 – 2961 to pierwsze wsparcie i póki co bronią. 3100, o którym GS pisze całkiem realne do końca roku. Bez fajerwerków będą wyciskać misia. Cykl prezydencki trwa do 31.12.

  2
 20. billy_the_kangoor

  @Krasnyj.Null.Null.Sjem
  EURUSD pieknie. VIX wybil na wyzszy poziom. Nie czekali do sierpnia
  Widzisz sam, jak to sie zmienia bardzo szybko. Byla 3-ka z przodu na sp500, juz jej nie ma.
  3.025 zadzialalo.
  Piszac, ze kupie W20 po 0.6725, myslalem, ze dopiero za miesiac nastapi. Tymczasem mamy juz na wyciagniecie reki.
  Ps. Andriusza to jednak swoj chlop. Upil sie w kanale 60 punktow na w20 ?
  Jutro otrzezwieje, poza kanalem.
  billy_the_bear

 21. red.007

  @mac-erson
  Obniżam limit ceny kupna poniżej 0,77 na traktorze.
  Jeśli chodzi o E/U to widziałbym jeszcze korekcyjnego zygzaczka tak na 1,11 i dopiero dociśnięcie dołka.
  Po wykonaniu zygzaczka spróbuję określić maksymalny spadek.
  No chyba,że będzie jeszcze inna układanka.
  Z L-ką bym się jeszcze nie spieszył.

 22. red.007

  Z ludzkiej ciekawości,to pewnie puści dzisiaj twitta fan twittera.
  Nie wierzę aby nie skomentował decyzji Fed-u.
  Może zażąda drukarki zamiast małych “gupich” ruchów procentowych,a co nie wolno?
  Podobno była opinia o interwencji na rynku walutowym przez departament skarbu,czy jakoś tam.

 23. Andrzej

  wojm 31 lipca 2019 o 21:32Odpowiedz
  Na S&P500 dla mnie strefa 2946 – 2961 to pierwsze wsparcie i póki co bronią. 3100, o którym GS pisze całkiem realne do końca roku. Bez fajerwerków będą wyciskać misia. Cykl prezydencki trwa do 31.12.

  Głos rozsądku i o tyle przyjemny ,że akurat przez gracza pokazującego jak zagra przed czasem i na czym, reszta ekipy z bloga to wiadomo wróżby z mchu i paproci . Prognozowanie ruchów długoterminowych na forex to zabawa dla dzieci w piaskownicy bo nikt tam nie trzyma pozycji w takich okresach no ale pofantazjować można , jak ktoś poda pozycje przed czasem to szacun reszte to można omijać szerokim łukiem ,

  macerson kupujesz eur/usd to tak jak 90% klientów w moim biurze ,

 24. tinley

  Co by nie było że nie mówiłem:

  tinley 29 lipca 2019 o 09:29Odpowiedz
  Fed nie może zadowolić rynku bo przy tych wskaźnikach makro większe obniżki stóp to po prostu głupota.. Jeśłi więc nawet obniży o 0.25pp to i tak w komunikacie wyleje wiadro zminej wody na głowy inwestorów. Hossa na Emrgingach oddali się do czasu bliżej nieokreślonego tym bardziej że Trump będzi enapędzał wzrost USD/CNY. Skorygują się pewnie w tym tygodniu obligacje skarbowe, skoryguje się złoto a w cenie dalej bedzie to co było – po krótkiej korekcie akcje amerykanskie , być moze europejskie ciagniete przez marzenia o skupie akcji przez ECB i dolar. Od silnego dolara nie ma łatwej ucieczki w czasie wojen walutowych, relatywnie słabych gospodarek Eurozony i dobrych wyników w USA. Dlatego coraz bardziej jawi się scenariusz dociągnięcia hossy w USA aż do momentu w którym pojawią się oznaki recesji. Wtedy co prawda FED zacznie obniżać stopy (zapewne wcześniej), ale nie pomoże to emergingom bo będzie po prostu za późno. Być moze obligacje emergingowe jeszcze bedą w hossie jako że zacznie się relokacja w portfelach funduszy i wyrzucanie abstrakcyjnie wycenianych eurobondów państw Europy środkowej w kierunku eurobondów bardziej egzotycznych destynacji. Na kupno emergingowych bondów w lokalnej walucie to jednak pozwolić sobie mogą jedynie podmioty lubiące ryzyko wiec nei liczyłbym na większą hossę na polskich papierach złotowych bo już te rentowności które są dla mnie są abstrakcją usprawiedliwioną chyba tylko ulga w podatku bankowym która prędzej czy później narobi kłopotów sektorze bankowym jak zaczną rosnąć rentownosci na poważnie. Banki to dla mnie obok silnego dolara główny argument przeciw hossie na WIG20. Chyba ze pełen program PPK coś tu zmieni za rok, ale sytuacja w której banki przeksztalcono w coś na kształt wehikułu do nabywania państwowego długu w takiej ilości dobrze sektorowi bankowemu nie wróży i podejrzewam że BlackRocki i Tempeltony też o tym wiedzą.
  Polska znalazła się w kleszczach . GIełdy Eurozony rosną w nadziei na QE i skup akcji. GIełdy w USA rosną bo kapitał płynie w stronę silnej gospodarki. W Polsce nikt akcji nie skupuje poza bondami skarbowymi, sektor bankowy de facto znacjonalizowany, giełda będzie cierpieć na skutek spadków EUR/USD więc cudów na GPW nie należy się spodziewać. Będą rosnąć wybrane emergingi jeśli w ogóle. Te które moga skorzystać na wojnie handlowej. Argentyna, Brazylia mi tutaj przychodzą na myśl. Kraje takie jak Polska będa słabe słabością Eurozony i własnych błędów a skoro nie ma QE to i przypływu kapitału nie ma.
  —————————
  Co prawda odsuwa się opcja wzorstu cen wybranych emergingowych obligacji, ale generalnie trzeba powiedzieć że scenariusz nie był trudny do przewidzenia. Pobite woje walczą o miejsce w ordynku. PO wczorajszej dezorientacji widzę że nastąpiła lekka kapitulcja woja von Bond. Spread 2-10 urósł trochę co dawałoby oddech chyba akcjom. Woj w złotej zbroi liże rany i robi przegląd rynsztunku

  2
 25. Andrzej

  mBank widzi ryzyko, że po wyroku TSUE dot. kredytów CHF linia orzeczeń sądów może się zmienić

  Będą 2 banki tanio do kupienia , Millenium i mBank bo reszta chyba za duża franka nie udzielała , napewno nie Pekao , PKO BP chyba ma tego też trochę ale dostanie pewnie cały sektor tym wyrokiem , no to Kaczor przyjacielowi Mateuszowi zrobił chyba jemu i jego kumplom w bankach niezłą przysługę

  1
 26. tinley

  Mille to może i dobrze że zostanie trochę podtopione bo przy tej posusze na lokatach w końcu podniosą % na koncie oszczędnościowym . Perfidny jestem, ale co tam. Ideę zwijają to i nie ma gdzie kasy zaparkować

   1. tinley

    no gdzie? Rynek tolerował podwyżki do pewnego momentu. Czyli do stycznia zeszłego roku. Po tej dacie zaczęły się kłopoty i rynek sygnalizował ze mu się to nie podoba nadzwyczaj wyraźnie. Przecież S&P jest ledwie kilkadziesiat pkt wyżej niż w styczniu 2018r. To jak mu się mogły podwyżki podobać. Wcześniej tak, tolerował podwyżki jak tolerował obniżki i zerowe stopy przez kilka lat., ale od pewnego momentu wyraźnie nie i tak tupnął noga w październiku że zatrzęsło się w grudniu. Pytanie co teraz. Czy przypadkiem nie widzimy niestety końca hossy napędzanej nadziejami na kolejne luzowanie. W takim wypadku należałoby przyjąć że hossa na rynkach światowych skończyła się w styczniu zeszłego roku ze wzrostowymi korektami w miesiącach późniejszych. Jest to całkiem prawdopodobny scenariusz moim zdaniem. Tylko przeszkadza mi w tym wycena obligacji które jakby grubo wyprzedziły to co ewentualnie moze się stać za jakiś czas (kłopoty gosp. w usa) i w zasadzie poza dolarem nie ma w co pieniądza włożyć

    1
    1. Andrzej

     widze to zupełnie inaczej , rynek tąpnął jesienią bo od września FED zaczął pozbywać się pierwszy raz dużych pieniądzy z bilansu ale włąsnie ogłosił ,że już koniec czyli zeszli z 5 bilionó do 4,5 biliona i pewnie teraz DODRUK numer 4 , uważam że stopy nie mają tutaj nic do gadania a bilans Fedu bo wystarczy nałożyć wykresy USA z bilasem FEDu kiedy drukowali a kiedy konczyli ,ta cała hossa w USA to 5 bilionów FeD z bilansu zrobiło

     2
 27. Andrzej

  billy_the_kangoor 31 lipca 2019 o 22:27Odpowiedz

  Ps. Andriusza to jednak swoj chlop. Upil sie w kanale 60 punktow na w20 ?
  Jutro otrzezwieje, poza kanalem.
  billy_the_bear

  wstałem , zerknąłem , ziewnąłem i jakoś znów twojej panicznej i nerwowej histerii nie zauwałyżyłem , dalej w boczniaku , nawet mógłbym zagrac na korekte do 2300 jak nie wybiją wczorajszego dołka jako SZYBKI BILLL LOPEZ

  2
 28. konsultant121

  Njblizsze 2 miesiące mogą byc szokiem i otrzeźwieniem piewców hossy. Muszą wszyscy zniedźwiedzieć:))) Potem będzie spore odbicie. Ale to żadna hossa na WIGu nie budiet.No chyba że łubudubu 0,675 *WIG20 :)))

 29. Andrzej

  TINLEY to dla Ciebie

  Podatek bankowy skutecznie zniechęcił banki do udzielania kredytów firmom. Zachęcił za to do kupowania państwowych papierów skarbowych. Ich zaangażowanie w kredytowanie państwa wzrosło w ciągu pięciu miesięcy tego roku o około 5 proc. z 40,8 proc. na koniec 2018 roku do 45,2 proc. na koniec maja 2019 roku.

  Mirosław Gronicki, były minister finansów zwraca uwagę na jeszcze jedno zjawisko, które towarzyszy zwiększonemu zaangażowaniu banków w kredytowanie państwa – spada udział w nim zagranicznych inwestorów. Jeszcze w 2016 roku sięgał on 24,7 proc., a na koniec maja tego roku 17,7 proc. – Albo jesteśmy jako kraj mało wiarygodni dla zagranicznych inwestorów, że nikt nie chce kupować polskiego długu mimo stabilności złotego, albo coś się zmieniło w ich nastawieniu – uważa ekonomista.

  1
  1. tinley

   To znaczy co do mnie? Generalnie to chyba nie odbiega to od tego o czym pisałem. Za jakiś czas kłopoty na rentownościach odbiją się na bilansach polskich banków. Banki obecnie to wehikuły do nabywania państwowego długu co wiąże się z finansowaniem kiełbasairni wyborczej polityków. jak się posypie to z bankami może być kłopot.

   1
    1. tinley

     Jeszcze bym zwrócił uwagę na polskie fundusze. Jest taki panstwowy bank który w swoich funduszach dłużnych wciśnie każdą polska obligację i trzyma się tego jak pijany płotu. Nie uświadczysz tam obligacji zagranicznych podmiotów. Wyniki? Można spojrzeć w tabele – jedne z najsłabszych na rynku. Takie TFI tez jest takim wehikułem skupu rządowego długu. Jeśli doda korporaty to tez panstwowych firm. Jeśłi taki fundusz w hossie obligacyjnej zarabia od pocz roku 1.07% to nie mam pytań czyj interes taki fundusz reprezezentuje – raczej nie klienta który na takiej inwestycji de facto traci. Rozumiem – bank, klient konserwatywny, ale są pewne granice zachowawczości.

     2
 30. billy_the_kangoor

  “Andrzej 1 sierpnia 2019 o 09:13-
  wstałem , zerknąłem , ziewnąłem i jakoś znów twojej panicznej i nerwowej histerii nie zauwałyżyłem , dalej w boczniaku , nawet mógłbym zagrac na korekte do 2300 jak nie wybiją wczorajszego dołka jako SZYBKI BILLL LOPEZ”
  @Andrzejku – jeśli dla ciebie spadek do 585 pkt. od 630 pkt. to jest “boczniak”, to gratuluję polotu i biura maklerskiego oraz Twoich spekulantów w biurze 🙂
  Mianujesz siebie na spekulanta? Nie wytrzeźwiałeś jeszcze po wczorajszym?
  Od lipca mam na koncie marny 1000 PLN – o mały włos, a nie starczyło mi na czynsz, ZUS i VAT, a “PIŃCET PLUS” (jak to sam nazywasz) też nie dostanę.
  b.

  1
 31. billy_the_kangoor

  “digesting slowly 1 sierpnia 2019 o 10:03
  Dlaczego dolar rośnie skoro stopy przycięto? Wygląda na to iż rynek był gotowy na większą obniżkę stóp, Trump ma rację.”
  Dlatego, że wykres się nie wypełnił na TOP?
  Śniło mi się dzisiaj, że USA sprzedaje dolara i SP500, żeby powoli przechodzić na EMERGING, w ty Polskę.
  Taki tam Dream 🙂
  b.

  3

Dodaj komentarz