Historyczne minimum rentowności 10-letnich obligacji polskiego rządu

Rentowność 10-latek polskiego rządu spadła w ostatnich dniach do najniższego poziomu w historii (1,87 proc.). Można ten sygnał porównać z trzema podobnymi z okresu minionych 15 lat, które pojawiały się kolejno 7 czerwca 2005, 6 listopada 2012 oraz 25 sierpnia 2014.

Po tych 3 historycznych sygnałach cykliczna hossa na krajowym rynku obligacji kontynuowana była jeszcze przez odpowiednio 3,5 miesiąca, 6 miesięcy i 5 miesięcy. Rentowność 10-latek w tym czasie spadała o dalsze odpowiednio 0,55 pkt. proc., 1,31 pkt. proc. 1,08 pkt. proc. Gdyby to odnieść do dzisiejszej sytuacji to oznaczałoby to spadek rentowności odpowiednio do 1,43 proc., 0,67 proc. oraz 0,90 proc. z obecnego poziomu 1,87 proc.

W każdym z tych 3 przypadków 10 miesięcy później rentowności były już wyższe niż w momencie generowania sygnału o przynajmniej 0,16 pkt. proc. Czyli można przyjąć, że w okolicach czerwca 2020 rentowności polskich 10-latek będą ponownie powyżej poziomu 2,14 proc.

Równocześnie w każdym z tych 3 przypadków ok. 4 miesiące po sygnale rentowność była niższa niż w momencie generowania sygnału o przynajmniej 0,38 pkt. proc. Można więc założyć, że w grudniu br. roku rentowność 10-latek powinna być nie wyżej niż 1,60 proc.

Projekcja rentowności 10-latek polskiego rządu uzyskana przez uśrednienie ich trajektorii wokół tych 3 podobnych do obecnego sygnałów spada do lutego przyszłego roku do poziomu 1,36 proc.

Osobiście jestem sceptyczny, co do aż tak optymistycznego scenariusza i obstawiałby raczej koniec hossy na obligacjach w okolicach kolejnej daty Brexitu czyli 31 października br. Szczyt poprzedniej cyklicznej hossy na globalnym rynku obligacji skarbowych wypadł w lipcu 2016, a więc zaraz po brytyjskim referendum. Typowa długość krótkiego cyklu koniunkturalnego w gospodarce czyli cyklu Kitchina to 40 miesięcy, a 40 miesięcy po lipcu 2016 wypada listopad 2019.

Podsumowanie: w ostatnich dniach rentowność 10-letnich obligacji polskiego rządu spadła do najniższego w historii poziomu 1,87 proc. Gdyby próbować zgadnąć dalsze zachowanie rentowności 10-latek na podstawie 3 poprzednich przypadków z ostatnich 15 lat z 7 czerwca 2005, 6 listopada 2012 oraz 25 sierpnia 2014, gdy pojawiał się podobny sygnał (nowe historyczne minimum rentowności), to można by spekulować, że w grudniu br. roku rentowność 10-latek powinna być nie wyżej niż 1,60 proc., zaś w czerwcu 2020 rentowność polskich 10-latek ponownie znajdzie się powyżej poziomu 2,14 proc.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @konsultant121:
  “Tak, zabieram się zaraz za twoje księgi podatkowe…Nie wywiniesz się gagatku.”

  Blokuję pana konsultanta121. Mój blog nie jest miejscem dla takich ubeckich pogróżek.

  18
  1. arthec_s

   Pana blog, Pan ustala standardy, ale mam nadzieje, żę rownie blisko tej nieprzekraczalnej granicy jez tez wedlug Pana jeden ujadajacy jak pies łancuchowy i drugi gadajacy o “polskojezycznym tlumie niewolnikow”.

   2
   1. swb1

    Jeden pisowski troll wyleciał za podłe pogróżki a inny pisowski troll nie robi nic innego, jak je realizuje i pisze donos. Specyficzny rys charakterologiczny pisowców się ujawnił całkiem przypadkiem. Wygląda na to, że rosnąca liczba donosów do wszystkich urzędów to robota pisowskiego ludu. Wychodzi stalinowska proweniencja mentalna z pisowskiej gawiedzi.

    5
 2. Ignacio1

  „Jest tylko jeden i bardzo prosty sposób na cud gospodarczy w kraju”.

  Ja widzę znacznie prostszy i efektywniejszy sposób, wszystkim zwolennikom Tusk and company,
  a jest ich wg. ostatnich sondaży 27%, wręczyć po kilofie i za miskę ryżu dziennie, skierować do kamieniołomów,
  aby swoją uczciwą pracą odrobili straty/ubytki vat, które ich idol pozwolił sobie ukraść przez 8 lat-240 mld.

  8
      1. podczaszy1

       Wyjaśnij mi co masz na myśli, bo nie kapuję.
       Czy chodzi Ci może o to,że już w 1945 roku polski naród powinien się zjednoczyć pod kierownictwem PPR, a nie ukrywać się po lasach itp.?
       Czy uważasz,że w 1989 roku polskie społeczeństwo się zjednoczyło i stało się dobrze, a teraz się podzieliło i jest niedobrze ?
       Co to w ogóle znaczy zjednoczenie społeczeństwa i wokół czego?

       2
   1. mac-erson

    Tego typu myślenie wprowadzili politycy i fajnie się w narodzie przyjęło. Oni mogą bezkarnie okradać Polskę a społeczeństwo ma to odpracowywać. Żeby nie było nie chodzi mi o konkretny obóz polityczny.

    3
    1. swb1

     Dochodzimy do konkluzji, że ludzi nie mają własnego rozumu, nie mają też krzty uczciwości, więc prawe i sprawiedliwe jest, że są łupieni i będą jeszcze bardziej a także, że ich dzieci nie mają przyszłości. Tak działa prawo natury, głupcy nie mają prawa posiadać potomstwa.

     3
  1. mac-erson

   Mam plan zredukować lub zamknąć pozycję w zależności od sytuacji. Jeśli rozwinie się korekta (tak mi wychodzi) w kierunku strefy oporu 2170-2200 to będę chciał wyjść z pozycji, jeśli tam nie dojedziemy to czekam.
   Chcę też zamknać niebawem Energetykę (i odkupić ją taniej) mam wizję poziomów do jakich powinni podjechać.
   Misie zostawiam i cały czas dokupuję wybrane spółki. Co jakiś czas sprzedaję jak coś wyrwie się z haczyka (np. dzisiaj zamknąłem BOŚ i Elemental i resztki Lubawy).
   Obstawiam, że do pażdziernika nie uciekniemy i rynek będzie męczący.

  1. versus_one

   @Errata

   Wczoraj pisałem, o dacie 2016-08-16, godz. 11:40 -11:50. Dziś otworzyłem platformę i widzę przesunięcie czasowe do 11:20, pomimo blokowania narzędzi na wykresie. Jutro może się okazać, ze trzeba jeszcze raz kalibrować te narzędzia. Jest to wina czasu bez transakcyjnego. Każde narzędzie ma jakieś wady i trzeba o tym pamiętać, że nie ma doskonałych narzędzi.. Jutro podam dokładny czas po otwarciu WIG20.

  2. versus_one

   @wig20
   @ALL

   Po skalibrowaniu narzędzi błąd wyniósł kolejne kilka minut w plus, więc należałoby przyjąć zakres 11:20 – 11:45.

   Ciekawe jaki to będzie miało wpływ i sam jestem ciekaw 🙂 Prawdopodobnie może wystąpić bardzo duża r. zmienności. Dlatego uważajcie na małe skale na FW.

 3. Guy Fawkes

  @WB

  Panie Wojtku, co Pan co Pan zrobił??
  Przecież @Konsultant – Pana najzagorzalszy fan i sympatyk, i największy cyklista po Panu, zażartował sobie i nie ma to nic wspólnego z jakąkolwiek groźbą, ani rzeczywistą pogróżką. To miało być takie wyjście z niezręcznej sytuacji.
  Bo @Cebeerxx mu ubliżył.
  Ja się w takich sytuacjach odszczekuję. Wet za wet.
  I inni też, ale @Konsultant jest człowiekiem nieśmiałym i unikającym starcia. Chciał jakoś wyjść z niezręcznej sytuacji.
  Kompletnie i niesprawiedliwie się Pan pomylił. Kto jak kto, ale @Konsultant jest jednym z najbardziej kulturalnych, dobrych i wrażliwych ludzi na Pana blogu i friendem wszystkich.
  Proszę przemyśleć swoją decyzję.

  18
  1. digesting slowly

   Według mnie są 2 możliwości. Albo emocjonalne ujście frustracji, albo zimna stalinowska premedytacja. W tym drugim przypadku chodzi nie tyle o Konsultanta, ale o tych co się pod niego podłożą, tzn zostaną tym sposobem sprowokowani do uczynków zasługujących na bana.

  2. swb1

   Nie jestem zwolennikiem banowania i nawet za PiSowskim trollem jestem w stanie się stawić, ale ciekawy sposób żartowania. Taki freudowski chciałoby się powiedzieć. Ciekawe ile w realu pan konsultant donosów napisał w “słusznych” sprawach ma się rozumieć?

   2
      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       Czyli pan Konsultant to jest taki platoński pies:

       “W rozważaniach Platona w Sofiście, dialogu, w którym rozmówcy
       poszukują definicji sofisty i definicji filozofa, bo pragną odróżnić twórczość
       sofistyczną od twórczości filozoficznej, zjawia się ironicznie, ale zarazem
       prawdziwie, wilk i pies. Platoński Sokrates zastanawia się, jak to możliwe, że
       wilk jest podobny do psa, zwierz najgroźniejszy jest najbardziej podobny do
       najłagodniejszego2. Wilk to sofista, filozof to pies. To przedziwne porównanie
       sięga samego dna filozofii Platona. Filozof ma, powinien mieć – bo takim
       filozofem jest Sokrates – wszystkie sprawności i umiejętności sofisty: musi
       umieć walczyć w dyskusji, umieć rozróżniać pojęcia, umieć oczyszczać duszę
       z myśli błędnych i bezmyślnych, musi umieć się uczyć i umieć pracować
       nad własną kulturą umysłową, a ponadto jeszcze powinien mieć to, czego
       sofiście brak – dar przyjaźni lub miłości mądrości, przyjaźni lub miłości idei.
       Okazuje się, że pies to uszlachetniony wilk, podobnie jak filozof to miłujący
       mądrość i idee sofista3. Platon nie lekceważy roli psa, gdyż dla Greków pies
       był wzorem wierności przyjaźni. Grecy byli narodem pasterskim, góralskim,
       w ich kulturze pies spełniał sedno dyskretnej funkcji opiekuńczej.”

       http://journals.pan.pl/Content/94452/mainfile.pdf

       ?

       2
 4. Guy Fawkes

  @WB

  // z każdego pisowskiego trolla prędzej czy później wyjdzie cham, prostak i kapuś – ot stalinowska proweniencja mentalna.//

  Tu ma Pan kandydata do odstrzału.
  Lizus, podjudzacz i kapuś. Udaje, że nie rozumie.
  Jeżeli chodzi o groźby na Pana blogu, to on groził, że komuś może dać w mordę, bo ”do bolszewików się strzela a nie rozmawia”. Ale wiadomo, że chodzi o nienawiść do przeciwników ”bolszewizmu” i POstKOmunizmu.

  3
   1. swb1

    Zawsze podejrzewałem, że pisowcy to są ludzie niedojrzali, infantylni Ten oto przedstawiciel wzmiankowanej grupy społecznej obraził się i zadeklarował, że bierze zabawki i idzie do innej piaskownicy w złudnym przeświadczeniu, że ktokolwiek się tym jego aktem protestu przejmie. Oczywiście jest jednocześnie uzależniony od tego bloga więc szybciutko wróci i dalej biedzie bawił towarzystwo opowieściami o ersibatl i fenicjanach.

    4
  1. eWiggin

   @guyfawkes – daj już spokój z tym donoszeniem. To mnie @swb1 chciał po pysku strzelać – ale ja się nie skarżę. Nieśmiało dodam, że kilka postów przed @swb1 nazwałeś mnie sowieckim śmieciem z jakimś tam defektem genetycznym 😀
   …więc nie graj świętoszka i nie rzucaj kamienie

   1
 5. cebeerxx

  Miałem się wstrzymać, ale…nie dajcie się tej popisowskiej chołocie okraść na kolejne 20 mld złotych. Zresztą stan naszego rynku ułatwia podjęcie decyzji

  “Zaraz po wyborach rząd ma się też wziąć do ostatecznej likwidacji OFE. Tutaj cel rządu jest jeden. Przejąć część naszych pieniędzy na swoje potrzeby.

  Oszczędności w otwartych funduszach emerytalnych ma dziś 15,8 mln Polaków, którzy łącznie odłożyli 162 mld zł. Na każdego średnio przypada więc ok. 10 tys. zł. Co zrobić z tymi pieniędzmi? Po zmianach każdy będzie miał wybór, czy przekazać je na nowe prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE). Ale wówczas rząd “potrąci” sobie 15 proc. Druga możliwość – w 100 proc. wpłacić do ZUS.
  PiS napisał w ustawie, że liczy, iż 80 proc. Polaków wybierze IKE, dzięki czemu rząd zyska w ciągu dwóch lat 19,5 mld na opłacie (pierwsza rata w 2020 r., druga w 2021).”

  2
      1. Panpozwoli

       Dodam jeszcze, że za pierwszym razem miało to sens, bo poprawiało statystyczny stan zadłużenia i odbierało prowizję ofe.

       Dziś to będzie skok na kasę pochodzącą z wywłaszczenia, niezbędną na łapówki.

       Tak, czy siak zapłacą dzieci.

       3
       1. swb1

        Miało sens tylko w PObolszewickiej propagandzie.
        Gdyby PObolszewicy nie zadłużyli kraju nie musieliby poprawiać “statystycznego stanu zadłużenia” pieniędzmi z OFE, albo mogliby zlikwidować OFE a kasę oddać ich prawowitym właścicielom.

        2
        1. Panpozwoli

         Bzdura. Kasa poszła na wkład na inwestycje współfinansowane przez eu. Obecnie przerabiamy chleb na goowno. I to z nominalnie najszybciej rosnącym zadłużeniem.

         A, i gdzie jest nadwyżka budżetowa, ja siem pytam?

         1
         1. swb1

          Miałem już starcie z PiSobolszewią to teraz kroi się to samo z PObolszewikami. Tego brakowało, żeby tracił czas na demontaż kłamstw i manipulacji PObolszewickiej propagandy. Na szczęście wy już jesteście historią i można was zignorować.

          1. swb1

           Historyczne rozważania lub pan Guy i zapewne chętnie na taką debatę przystanie jak już się odobrazi i wróci na bloga.
           Poza tym ja zasadniczo z PObolszewikami nie gadam, odkąd się przekonałem, że to jest ta arcy podła frakcja bolszewickiego PO-PiSu, która tym się rożni od PiSu, że własną matkę gotowa jest sprzedać za parę euro. I taka jest ostateczna konkluzja naszej dyskusji, której nie odbędziemy.

          2. Panpozwoli

           Nie no! To są konkrety. Takie same jakie wygłaszał krótki na drabince. Porażające ?

           1
          3. Panpozwoli

           Zawsze twierdziłem, że romantyzm wielu za bardzo wszedł. Ćpuny, pijaki i wenerycy jako wieszcze. I mamy wyniki.

           1
          1. Panpozwoli

           Akty oskarżenia jakieś są, czy to tylko mgła smoleńska, tudzież pękające parówki?

           2
 6. red.007

  @mac-erson
  @Idmmaximus
  Aaa faktycznie,nawet nie patrzyłem.
  Przecież to dopiero marne kilkanaście procent.
  Owszem może i jestem odrobinę wzruszony.
  Daleko jeszcze do poziomów,przy których moje wzruszenie będzie pełne.
  Jeszcze dalej do poziomów,przy których wzruszę się do łez.
  A zupełnie daleko do poziomów,przy których będę wstrząśnięty,choć nie zmieszany.

  Wybaczcie powyższy koncert życzeń ale mam dziś dobry humor z powodów innych niż giełdowe.
  Teraz zupełnie na serio.
  Jestem konsekwentny w swojej strategii i przez ostatnie dwa dni dobrałem po 0,706 za 80 tys zł,nie było pełnej realizacji paczki,zlecenie było dużo wyższe kwotowo.
  Skana wrzucę przy okazji,bo takie wymagania maja blogowi bogowie.
  Jest jeszcze sąd nad traktor-bus i kurs może runąć,ale jakoś się tym nie przejmuję.

  1
  1. Panpozwoli

   Aby na URS zmienił się układ sił chociaż na najmniejszym interwale ,to powinien urosnąć ponad 50%. Aby snuć jakieś prognozy up, powinien wybić 1,45 i się ładnie skorekcić. Póki co to kot po spotkaniu z glebą.

   Niemnjej wszystkiego najlepszego z jakiejś okazji?

   1
    1. Panpozwoli

     Litości. Przyzwoitą przyczepę potrafi pospawać prawie każdy chłop na wsi. O kilku firmach które to robią od lat i mają wyrobioną markę nie wspomnę. Czym wygrali to zlecenie? Jakością, doświadczeniem, innowacyjnością? Ceną wygrali i marnymi warunkami kontraktu.

     1. red.007

      Litość to proszę kierować do Stooq.
      Podałem linka z informacją,nic więcej,nawet nie oceniam jej merytorycznie.
      Jak jesteś trochę na Giełdzie to wiesz,że rozgrywane są newsy,oczekiwanie i takie tam.
      A jaką to ma wartość,to oczywiście rynek sam oceni.

       1. red.007

        Ja się o nic nie gniewam.
        Znasz moje podejście-wykres.

        “red.007
        2 sierpnia 2019 o 09:29
        Ja nawet nie wiem co Ursus robi i czy w ogóle coś robi,to mnie zupełnie nie interesuje.
        Interesuje mnie wykres,tylko i wyłącznie.
        Wykres mówi;wzrosty powyżej 3 zł.
        Będzie bankructwo,to będzie,jaki problem?”

        3
         1. red.007

          Dla mnie dobrze,że nie rozumiesz.
          Po co ja mam Cię przekonywać albo tłumaczyć moją jego interpretację.
          Sędzią sprawiedliwym jest rynek,nie my obaj.
          Wyjdzie nad 3 zł,to interpretacja okaże się prawidłowa.
          Nie wyjdzie,to interpretacja okaże się nieprawidłowa.

          4
          1. Panpozwoli

           Niemniej nadal jestem ciekaw koncepcji. Nawet jakby była najbardziej absurdalna, to i tak byłaby przydatna. Chociażby jako antywskaźnik☺

          2. red.007

           Co mogłem,to opisałem.
           Jest 14 sierpnia,jutro odpust.
           Łeba panie,Łeba.
           Obrazka nie będzie.

          3. Panpozwoli

           Prześledziłem, i przyznam, że analogia jaka mi się nasuwa to przypadek SEN. A tam jedyna sensowna taktyka to brać swoje 20% na podbitkach i w nogi. Ale co wtedy z płynnością?

          4. red.007

           To proste.
           Nie dało się kupić jednorazowo ze względu na płynność.
           Sprzedawanie będzie odwrotnością kupowania.
           Kupowanie było na udoleniach pakietami,z warunkiem WUJ,co by nie straszyć rynku.
           Sprzedawanie będzie pakietami na podbitkach,z warunkiem WUJ,co by nie straszyć rynku.

           2
          5. Panpozwoli

           No cóż. Mamy ciekawe studium przypadku. Z mojego punktu widzenia to przypadek kliniczny, ale tym bardziej wart obserwacji.

     2. cebeerxx

      Klasyka, podbicia na tym bankrucie zawsze były robione pod tego typu newsy. Różne Etiopie, NCBIRy itp. i zawsze była to super okazja do wywalania tego śmiecia. Tylko te kontrakty coraz marniejsze, następny to dyszle dla zaprzęgów do Morskiego Oka

  1. macarek

   Nie rozumiem jak można grać pod prąd trendu? W trendzie spadkowym jest się albo na S albo bez pozycji. Każdy ząbek jak wczoraj jest pułapką, po której często rynek nie daje już okazji do zamknięcia L na plusie bo otwiera się luka i ją pogłębia. W hołdzie lub bocznym low open prawie zawsze prowadzi do punktu poprzedniego zamknięcia. Pozdrawiam i powodzenia

   4
 7. red.007

  @WB
  Jak by się kto pytał,to proszę o przywrócenie @konsultant121.
  Nie raz się z nim przemówiłem ale długoletni to blogowicz.
  Myślę,że słowo “przepraszam”przejdzie mu przez gardło,bo faktycznie tekst wstawił nieładny.
  Tą cała polityką,to nie ma się co przejmować.
  Następne pokolenia też będą za lub przeciw,my jesteśmy tylko chwilą w przestrzeni czasu,szkoda chwili zmarnować na bicie piany.

  21
     1. digesting slowly

      Większego absurdu nie widziałem. Niby jak ktoś z bloga mialby mieć dostęp do rozliczeń podatkowych jakiegoś innego blogowicza? Przecież nawet nie zna jego tożsamości? Jeśli ktoś nie napisał w jaki sposób miałby rozliczyć kogoś podatki, to wypadałoby przynajmniej się upewnić czy to jest groźba.

      9
  1. swb1

   Mackiewicza nie każdy musi znać, bo to pisarz niewygodny pod wieloma względami i raczej się go nie promuje, delikatnie rzecz ujmując. Ale ten dobry człowiek “Panpozwoli” życzył sobie abym z nim toczył dysputę o rządach PO, choć mu nawet nie zaświtało, że czasy Mickiewicza od czasów bolszewików dzieli dobre 70 lat. I weź tu dyskutuj a raczej edukuj na każdym kroku.

 8. Kanoniers.

  @mac-erson

  Z szacunku do Ciebie nie posądzam Cię o brak wiarygodności ale litości … Gdybym był teraz zapakowasy w L to bym płakał krokodylimi
  Także jeśli faktycznie nie jest u Ciebie aż tak źle to szacun

  1
  1. cebeerxx

   ” Syn ma za malo lajków i subów na jutubach w tym miesiacu i tata zły bez kieszonkowego?

   Do widzenia!”

   Pisia boszewia to dosyć łagodne określenie tego prymitywnego, zawistnego gminu, który “dostaje, bo mu się należy”

   2
 9. tomasz.jankowski

  a tak na serio. wsparcie trzyma. co sądzicie teraz o otwieraniu L-ek? (obecny stop loss trzeszczy, ale można coś dołożyć z tym samym SL)
  czy na tak mocnym wsparciu, nie powinno być jakieś mocniejszej korekty? chyba, że po wczorajszym to “już starczy”.?

  2
 10. Kanoniers.

  Ostatni miesiąc na Wig to rzeź biorąc pod uwagę że rynek jest tani i nie powinien tyle spadać co rozgrzane balony za oceanem

  Ale cóż banan to banan 🙂
  W tym rozdaniu zadziwili nawet takiego misia jak ja 😉

  6
  1. leotdipl

   Dzień Dobry po raz pierwszy Wszystkim 🙂

   a Pytanie kieruję do @red.007,

   i dotyczy kursu franka do zł. Na bazie TFE jak przewiduje Pan (prośba) Szczyt obecnie galopującego franka? Ostatnie umocnienie jest intensywne i charakterystyczne dla F.3. Obserwując indeks franka w okresie 10 lat zbliżamy się zamknięciem do poziomu z roku 2011 (bo chwilowo już osiągnęliśmy poziom ~420). I należy już niedługo chyba oczekiwać bardziej zdecydowanej interwencji SNB w przypadku osiągnięcia tzw. “granicy bólu” kursu EUR/CHF. Wg różnych źródeł bank interweniuje od początku sierpnia, łagodząc gwałtowny spadek Euro.

   1. red.007

    Pan wybaczy ale ja inwestycyjnie frankiem się nie zajmowałem.
    Myślę,że można brać pod uwagę opinie m.in. Billego,Carrie i Versus_one i to oni będą mieli więcej do powiedzenia.
    Pomimo groźnie wyglądającej obecnie sytuacji na złotym,to zakładam odwrót na walutach i umocnienie złotówki,jak E/U osiągnie swoje dno a powinno osiągnąć już w tym ruchu rozpoczętym 6 sierpnia.
    Mówi się w kuluarach o 4-4,08 na USD/PLN.
    Przy takim założeniu CHF/PLN powinien również zacząć spadki a EUR/CHF wzrosty.
    Powyższe,to tylko opinia.

 11. podczaszy1

  @ konsultant

  Dokładnie 20.06 2019 roku napisałem Ci,że masz duże szanse zarobić na tym dularze i że nie będziesz czekał tak długo jak napisałeś. Z tego co pamiętam to pisałeś,że brałeś po 3,9, a więc dzisiaj jesteś nad kreską.

  4
 12. podczaszy1

  Jutro 99 rocznica BITWY WARSZAWSKIEJ nazywanej CUDEM NAD WISŁĄ.
  W związku z powyższym polecam ksiażkę Józefa Mackiewicza “Lewa Wolna” z której jasno wynika,że tutaj tym razem cudu nie było, ale powtórzenie manewru z początku Wielkiej Wojny. Wtedy ten manewr Rosjanom nie wyszedł ale Nam na szczęście tak.

  2
 13. pies_agent123

  Drodzy,
  Mimo wszystko świętuję jutro Święto Wojska Polskiego oraz Rocznicę Bitwy Warszawskiej . Dziękuję wszystkim za poparcie mojej skromnej osoby i jednocześnie przepraszam Cebeerxx za słowa o deklaracji podatkowej. Jednocześnie oświadczam że Gospodarz miał rację blokując moją osobę bo lekko jednak przewiniłem:)) Szkoda tylko że nie ma dyscypliny dla wszystkich bo obrażanie (“pisdzielców i PO-KOmunistów:)” niestety nadal postępuje. Proszę o uciszenie emocji politycznych i nie obrażanie nikogo. Oświadczam że nigdy na nikogo nie donosiłem ani donosić nie będę. I niech zostanie tak że jestem największym cyklistą po panu Wojtku. Może i zostałem równiez usunięty z tego powodu, bo krytykowałem “analytyków” pokroju pana Kuczyńskiego i mówiłem że panuje tu na blogu zasada pół-optymizmu w warunkach spowolnienia.
  Co do mojego spojrzenia na rynki- no cóż-rośnij mój … mój… i mój… w długim okresie. Nie interesuje mnie korekta WIG20 5-10%. Bo i taka się prawdopodobnie należy. Nie należę do środowiska traderów (może i dobrze:)) to i mam własne spojrzenie na rynek.

  Odmeldowuję się i mam nadzieję że w Wigilię znowu zaszczekam ze swojego nicka.Pozdrawiam wszystkich blogowiczów a w szczególności Guya, red007 i wielu innych z wizją rynkowo-życiową. Oczywiście najbardziej pozdrawiam Cebeerx`a 🙂 Hau Hau.

  Wasz Pies Agent.

  20
  1. versus_one

   @wider_swider

   Napiszę przekornie, a ile jest warta taka informacja? Napiszę Ci coś. Ostatnio jak rozpisałem Ci OHLC, to na koniec dnia tylko nie zgadzał się LC. Tam, gdzie miał być wyznaczony L przy prawie zerowym LOP z tego dnia, ktoś na płytkim rynku zaczął kupować FW20. To spowodowało lawinę. Wiesz dlaczego? Jeśli odpowiesz mi na tak proste dla mnie pytanie, to ja odpowiem na Twoje pytanie, ale tylko prive. Upublicznianie takich informacji jest dość “niebezpieczne” dla tych, co mają otwarte pozycje K/S pod koniec sesji.

   3
  1. red.007

   A niby dlaczego?
   Od kiedy to kupione akcje mogą uwierać.
   Uwierać mogą dopiero w przypadku bankructwa firmy,teraz tylko papierowo.
   Słuchaj się@billy_the_kangoor,@versus_one i się nie wierć.
   Jeszcze nie kupiłem ale po wykresie W20 widać,że może się rozegrać ciekawa sekwencja.
   Jeśli się rozegra,to będzie bliżej niż dalej.
   Jak kupię,to może podam taką informację.

   1. versus_one

    @red.007

    Ja wolałbym, aby każdy miał swój rozum i swoje podejście do rynku i przede wszystkim nie słuchał mnie, bo ja też mogę pomylić się. Rynek jest zdominowany przez matematykę. Jeżeli ktoś nie ma zespołu Aspergera, nie jest sawantem, czy nie jest autystykiem jest po prostu ślepy i nawet znajomość AT za wiele nie pomoże osobom bez doświadczenia w handlu. Chyba, że stosuje strategię Buffetta. Natomiast ja kieruję się tylko zbieżnością wyników kilku narzędzi. Manualne analizy są zbyt ułomne w stosunku do automatów. Ludzkie oko wszystkiego nie wyłapie na wykresie. Faktem również jest, że ruchy ceny są sterowane przez algorytmy, które mają charakter nie tylko cykliczny, fraktalny, ale wszystkie aktywa są ze sobą sprzężone zwrotnie. Aktywa na GPW są wyceniane przez algorytmy nie w złotówkach, lecz w innej walucie i to stanowi o determinizmie dla polskich inwestorów, bo nigdy nie rozpoznają dołka, czy górki.

    Także red.007 proszę Cię nie rób ze mnie guru, bo takim się nawet nie czuję. Ja też popełniam błędy. Każdy kto chce zarabiać na handlu, a szczególnie na FW powinien najpierw zapoznać się z zasadami gry siadając do stołu w kasynie. Znajomość budowy rynku finansowego i to jak jest generowana cena są dopiero podstawą rozumienia rynku. Nawet w szachach i w go eksperci przegrywają z automatami sztucznej inteligencji.

    Miłego dnia wszystkim

    4
    1. red.007

     Opowiem taką przypowieść:
     Jako kilkulatek jechałem z ojcem pociągiem.Oczywiście ile może taki chłopczyk usiedzieć na miejscu,zatem tato co pewien czas mówił-nie wierć się.
     Z perspektywy czasu rozumiem jego rady.Skoro wsiedliśmy do pociągu @wider w KGH,ja w traktora i PDZ,to po prostu nie należy się wiercić.
     Co do widzenia rynku przez innych,w tym Twojego,to nie zdarzyło się abym swoją decyzję inwestycyjną opierał na opinii innych.Przyczyny są dwie:
     ewentualne pretensje mam mieć do siebie za złe decyzje a nie do innych więc nie pisałem,że ma podjąć decyzje w oparciu o czyjeś opinie tylko żeby słuchał głosu innych.Druga przyczyna,matematyczna.Jak się różnimy w ocenie,to każdy ma 50% szans na poprawność swojej koncepcji.Jak się zgadzamy,to obydwaj przegrywamy,ponieważ wykres nie jest demokratyczny i ma w głębokim poważaniu głos większości.
     O swoje metody,być może ułomne w stosunku do Twoich,jestem spokojny i choć nie trafią w punkt,to pokażą przyszły kierunek a to mi wystarczy.
     Traktor już pokazał.

     1
  1. Carrie-Anne

   Poczekaj. Może spadek ltc do 60. Mam aktualnie krypto wolne.
   Zajmuje się konwencjonalnymi walutami – edkiem i loonie.
   Gram na ten mityczny szczyt USD.
   Obserwuję kilka innych par.
   Do krypto wrócę po weekendzie 😉

 14. billy_the_kangoor

  @wider_swider,
  Powiem Tobie tak: w zeszłym tygodniu kupowałem “swoje waluty”, w poniedziałek oraz dziś PLN-a.
  Tym bardziej, że jutro bawić będzie się na małej płynności NBP.
  LCHF oraz LUSD od dziś już nie mam nic. Została część JPY, którego liczę odkupić na 75 albo 125.00 🙂
  Trochę tego się zebrało, na pewno nie po to, żeby ominęły mnie okazje na WIG.
  Pierwsze zakupy już poczyniłem.
  MBANK wygląda identycznie jak…… 16.08.2015
  https://pokazywarka.pl/44y4st/
  …a KGH tak jak 07.12.2017:
  https://pokazywarka.pl/i1r9ax/
  Take Care, b.

  1
 15. Griot1234

  A ja wrócę do m3czącego mnie od prawie roku pytania, które wówczas zadałem ob. Wojciech Białekna które wówczas odpowiedział. A le dziś zadaje je do calego forum. Przez ten rok produkcja ropy wzrosła na tyle. Ze z chyba jak dobrze pamiętam co wynalazł gospodarz Amerykanie z 7 miejsca przec
  Szli na pierwsze(export Oil) to czy dalej korela ja usd / sórowce ma sens i podyskutjmy o konsekwencjach gdyby taka zmiana w głowach inwestorów zaszła. Sam jestem w 90 procentach portwel na akcjach bez wigu 20.a drugie pytanie bonp dax liczony jest jak WIG 20 Tr. I wg mnie tylko porównanie tych indeksów ma sens czy wtedy coś się zmienia w naszych głowach. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

  1. tomasz.jankowski

   no ciekaw jestem… tak wczoraj trąbili w US o nadchodzącej recesji, że strach brać L-ki. ale wiadomo. kupuj strach sprzedawaj chciwość 😉
   zgodnie z prognozami gospodarza… niech teraz spada, a pod koniec roku piękne wzrosty (umowa z Chinami, cięcie stóp, etc.)

 16. wider_swider

  versus_one
  Pamiętam, gratulowałem Ci.
  Jeśli chodzi o odpowiedź na Twoją zagadkę – ten sam podmiot otwierał przeciwstawne pozycji short i long. Mała płynność i niski LOP dawał gwarancję sterowania rynkiem, dlatego wywołali wodospad by zarobić na S, a następnie przedwczorajsze pikowanie by zarobić na L.
  Jak się podoba ? 😉

  2
  1. versus_one

   @wider_swider

   Zła odpowiedz. To, co opisujesz to zakupy animatora dla równoważenia rynku na dzień następny i wynosi on statystycznie 80% wolumenu. Np. Jeśli na dogrywce po zamknięciu FW, gdy cena jest PKC animator kupuje na dwa rachunki K/S po 500 kontraktów to w portfelach lub zleceniach klientów może być 100 kontraktów po obu stronach K/S. Animator jest zobowiązany umową o animację z GPW na utrzymywanie cały czas 80% pozycji po obu stronach.

   Ten mechanizm inaczej funkcjonuje. Kilkanaście dni temu zadałem pytanie tu blogu dotyczące relacji animatorów rynku FW i akcji. Nikt się nie zastanowił i nie podjął tematu. Dlatego sądzę, że nawet maklerzy w stanie spoczynku nie wiedzą jak ten mechanizm działa. Klasycznie kontrakty mają podążać za bazą WIG20. Uważam, że jest to nie prawdą i brakiem zrozumienia handlu na GPW.

   1
 17. tomasz.jankowski

  @wider_swider
  szczerze tak sądzisz, że przy obecnym wystrzale USDPLN duzi gracze próbują grać na L i będzie odbicie?

  ja tam się nie znam, ale tak, patrząc historycznie, odbicie się należy, tylko czy brak odbicia to nie jest po prostu wynik tego, że sprawa nabiera tempa – (wystrzał EUR/PLN, przewidywany dołek E/U, etc., popłoch w DE) i teraz jest gra o to, aby uatrakcyjnić poziom W20, aby przeprowadzić akumulację na lepszych poziomach?

 18. billy_the_kangoor

  @wider_swider
  mogę się mylić, na GPW wracam z PLN-ami po dłuższej nieobecności 🙂
  W20, jak każdy inny index nie jest oderwane od najważniejszych wskaźników.
  Przeczytaj poniżej.
  @Griot1234
  Od dłuższego czasu nie kieruję się kursem USD przy podejmowaniu decyzji odnośnie OIL.
  OIL stał się w dużej mierze narzędziem spekulacyjnym, o czym świadczy z jednej strony amplituda wahań, czy zbudowane specjalnie dla niego narzędzia z lewarem. Z drugiej strony bardzo szybko reaguje na zmiany w otoczeniu, wyprzedza (może lepiej nawet niż COPPER).
  Dziś OIL znajduje się w niezwykle istotnym punkcie, w tzw. kanale – kleszczach ograniczonych z góry przez 57,00 USD, z dołu przez ok. 53,00 USD. Jutro podejmuję decyzję, czy wchodzić w L OIL, czy 07.08.2019 mieliśmy “ten” dołek, bez względu na kurs USD.
  Konsekwencje będą niezwykle istotne dla rynków i pokażą, czy taki np. DAX po muśnięciu 11.000 pkt. wróci nad poziom 12.000, budując prawe ramię RGR-a? Czy będzie dalej gryzł muł, a za nim GPW 🙂
  take care, billy

  1
  1. tinley

   A to jest polska właśnie. Kraj tak bogaty ze może sobie powolić na długi weekend raz w miesiącu. ja już nie mam słów. Dzisiaj mnie takie nerwy wzięły że normalnie…. Żeby na funduszach dłużnych być na minusie to w tym miesiacu trzeba być krtetynem albo trzeba mieć wyjatkowego pecha. Ja mam i jedno i drugie. Już nie pisze co mi sie porobiło ale normalnie nie ogarniam tego i nie potrafię wytłumaczyć racjonalnie. Czego nie kupię to następnego dnia przecena taka że trafia się raz na kilka miesięcy albo lat. Jeszcze do tego jeden fundusz całkiem pomyliłem z innym i zamiast zarobić kilka stówek to straciłem. Zamiana – pięć dni wliczajac weekend. …..wa jakiś koszmar.
   jednym fundem tak się wstrzeliłem że idealnie w górkę. Od miesiąca ni złotówki nie zarobiłem. Następnego dnia po zakupie TRUMP wyjechał z cłami i się zaczęło. o dziwo na akcyjnych prócz GPW jestem jeszcze na plusie. Jeszcze, ale jak długo to nie mam pojęcia.

   7
   1. bartek

    @tinley

    ” Dzisiaj mnie takie nerwy wzięły że normalnie”

    dukkha panie, to klasyczna dukkha

    pieniądze, rzeczy nabyte, praca – przychodza i odchodza. wszyscy siedzimy na titanicu i bynajmniej nie mowie o gpw ;b. zycie jest za krotkie zeby sie takimi d@perelamui stresowac.

    ja kupuje tez zawsze w gorce i sie nie przejmuje, trick to sprawdzac pare razy w roku stan majatku, bron boze codziennie…
    Drugi trick to kupowac regulranie niezaleznie od stanu rynkow

    uczestnicy rnku maja schizofrenie raz up raz down, wiec kto sie powinien przejmowac?

    5
  1. tomasz.jankowski

   nie do końca wiem jak rysujesz te długoterminowe linie trendu. mi wychodzi na WIG teraz (zależy czy rysować po weekly close czy low) 53000 – 54000. na wig20 okolice 1850.

   https://www.bankfotek.pl/view/2141216

   i ciekawie wygląda analogia na USDPLN w porównaniu do 2016 roku, szczególnie jeżeli chodzi o zbieżność w miesiącach i ruchu który mógłby być wykańczającym swingiem.
   http://www.bankfotek.pl/view/2141215

 19. red.007

  @wider_swider
  @mac-erson
  Przedstawię ciekawostki wykresowe.
  Może być coś na rzeczy o zbliżającym się przesileniu i zakłóceniu,jak kiedyś napisałem,błogości kierunku spadkowego na W20.

  E/U
  Ruch od 6 sierpnia wyraźnie podąża do dolnej linii starej gazety gazety.
  https://www.bankfotek.pl/view/2138300
  https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Powinien to być ruch końcowy,założyłem nieprzekroczenie 1,095 ale koniec powinien być wyżej.

  W 20
  Włączamy interwał H1 i wskaźnik MACD.
  Co widzimy?
  Od okolic 6,7 sierpnia wyraźna dywersyfikacja kursu i wskaźnika.
  Taka sytuacja może sugerować piątkę kończącą.
  W tej konkretnej sytuacji pachnie mi TUKiem w f5/klinem kończącym.

  KGH
  Wykonujemy to samo i sytuacja identyczna tylko jakby dzień wcześniej.

  Wniosek:
  Nie będę łapaczem dołka na KGH tylko będę podążał za spadającym kursem i ewentualne zakupy wykonam na wzroście stosując limit aktywacji i limit ceny.
  Potem zabezpieczę się zleceniem obronnym sprzedaży poniżej ustalonego dołka i w przypadku zanegowania koncepcji,i dalszego spadku kursu straty będą symboliczne.

  Sam jestem ciekaw powyższych założeń i jutrzejszego dnia.

  1. wider_swider

   Dzięki za wpis. Ja już jestem tak wymęczony spadkami, że jedyne nad czym się zastanawiam to jakie jutro będzie znowu lanie. Czy bardzo duże, czy duże czy małe.

   Takie zniechęcenie i utrata wiary to często wyznacznik momentu przełomowego.

   Dodatkowo mac-erson, który w podobnych rejonach do mnie cieszył się z zakupów, a teraz wspomina jedynie o wyjściu z jak najmniejszą stratą pomimo, że kilka dni temu oczekiwał hossy tego wieku.

   Kolejna obserwacja to samopoczucie niedźwiedzi. Są bardzo pewne siebie a wręcz aroganckie. Wyznaczają coraz niższe poziomy jako pewniak i marudzą, że może im przepaść luka w dół.

   Ostatni prognostyk zbliżającej się kontry byków to liczba łapek w górę tutaj na forum pana Wojciecha. Wypowiedzi prospadkowe zostają wynagradzane kilkukrotnie większą ilością polubień.

   Sam uważam że 1900 nas nie omienie, ale… Ciekawe co się wydarzy 😉

   6
   1. mac-erson

    Widee
    Moja koncepcja zmienia się w zależności od rozwoju sytuacji. Dla mnie to co jest teraz to okazja życia. W przypadku odbicia w strefę 2170-2200 spróbuję sprzedać aby odkupić taniej. Jeśli znowu jednym ciągiem zejdą na 2050 to przegrupowuję wszystkie środki z misiów i rynków zagranicznych na W20 i zostanę tylko na polskich kontraktach. Ja teraz nie inwestycję na 100 punktów tylko na 1500+. I wcale mnie nie smuci buta niedzwiadków i wyśmiewanie byczków. Zobaczymy efekt za 1.5 roku.

    2
    1. wider_swider

     mac-erson,
     Ja Ciebie doskonale rozumiem, jednak chcąc zamknąć na 2170-2200, nie grasz ani na 1500 punktów, ani nawet na 100 tylko mniej więcej “na zero”. W kolejnym etapie dopiero planujesz odkupić taniej i to jest właśnie dla mnie sygnał, że podobniej jak ja oczekuję 1900, może się okazać, że tego taniej nie będzie 😉

     2
 20. Griot1234

  Dziękuję wszystkim forumowiczów za odniesienie się do moich pytań. A zwłaszcza znawcy szczecińskich tras kolejowych.
  MR. BILLY
  DZIĘKI ZA ODPOWIEDŹ LECZ CHODZIŁO MI O KONSEKWENCJE DLA EMERGING MARKETS W SYTUACJI GDYBY W DŁUGIM TERMINIE(TRENDZIE) ROSŁY SÓROWCE I RÓSŁ USD LUB PRZYNAJMNIEJ NIE SPADAŁ WOBEC INNYCH WALUT

 21. zorro

  “Dodatkowo mac-erson, który w podobnych rejonach do mnie cieszył się z zakupów, a teraz wspomina jedynie o wyjściu z jak najmniejszą stratą pomimo, że kilka dni temu oczekiwał hossy tego wieku”

  Hossę to zobaczymy najwcześniej w lutym, marcu. Do tego czasu spadki albo boczniak. Dla wielu już od maja każde odbicie zdechłego kota jest początkiem hossy. Doświadczeni gracze winni wiedzieć że hossy: 2003,2009,2016 startowały tylko w tych dwóch miesiącach. Indeks PLN ponad rok był w konsolidacji z której wyszedł dołem. To zapowiada silne osłabienie złotego i spadki na giełdzie. Tyle w temacie.

  2

Dodaj komentarz