“Na drodze do Chinageddonu” – 2 lata później

W lipcu 2017 przedstawiłem w tym miejscu w komentarzu zatytułowanym “Na drodze do Chinageddonu” analogię ówczesnej sytuacji z tą z 1996 roku, a więc okresem na rok przed wybuchem ostrej fazy kryzysu azjatyckiego i na 2 lata przed kryzysem rosyjskim. Tę analogię śledziłem w późniejszych komentarzach “Chińczycy trzymają się coraz słabiej” i “Chiny zwalniają, ale nadal unikają kryzysu“). Obecnie można by ją zilustrować w poniższy sposób:

Jak widać WIG dotarł wczoraj do kluczowej linii wsparcia podobnie jak na początku sierpnia 1998 i jej ewentualne przełamanie w dół powinno mieć podobnie negatywne konsekwencje jak wtedy (dołek w październiku br. na 32-miesięcznym minimum indeksu). 21 lat temu indeks zatrzymał się powyżej wsparcia wyznaczonego przez szczyty pierwszej fali wzrostowej poprzedniej hossy (maj 1995 i później wrzesień 1995). Obecnie odpowiednikiem takiego wsparcia jest na WIG-u poziom 49000 pkt. wyznaczony przez szczyty z marca i października 2016.

Podsumowanie: w analogii z okresem kryzysu azjatyckiego i rosyjskiego mamy odpowiednik początku sierpnia 1998. Wtedy WIG ustanowił ostateczne dno cyklicznej bessy 9 października 1998, gdy groźba upadku zarządzanego przez noblistów gigantycznego funduszu spekulacyjnego Long Term Capital Management zmusiła FED do dokonania szybkiej serii 3 obniżek stóp procentowych.

Komentarze

 1. zorro

  tinley

  Myślę, że problemem nie jest Trump a walka o przywództwo światowe dwóch supermocarstw, wykorzystywanie przez USA niekorzystnej sytuacji ekonomicznej Chin. Jeśli USA nie zaatakują Chin teraz, w tym cyklu koniunkturalnym to kiedy miałyby to zrobić ? Trzeba też pamiętać, że każdy prezydent USA wywołuję jakąś wojnę. Może dobrze że jest to tylko wojna handlowa. Moim zdaniem nie ma co liczyć na to, że Chiny wywieszą białą flagę. Zrobią to tylko wtedy, o czym nie raz mówił Gospodarz, kiedy padną na matę.

  5
   1. Guy Fawkes

    Problemem jest Trump?

    Jest dokładnie odwrotnie:

    //Petycję zainicjowaną przez Demokratkę Tammy Baldwin oraz Republikanina Marco Rubio sygnowało dotychczas łącznie 88 z 100 senatorów USA. Znaleźli się pośród nich m.in. kandydaci do nominacji Partii Demokratycznej na urząd prezydenta Elizabeth Warren, Kamala Harris, Kristen Gillibrand, Bernie Sanders oraz Cory Booker.//

    Wszystko jest na świecie dokładnie odwrotnie niż ”myślisz”. Po to jest ten cały George Superstar i te wszystkie grajki, żebyś się o tym nigdy nie dowiedział. :))

    4
       1. Guy Fawkes

        Nie ma żadnego żydowskiego lobby, jeśli idzie o strategiczne interesy. Oczywiście żydowskie lobby jest, jak najbardziej jest, jako poręczny słup i zderzak. Po holokauscie jeszcze bardziej użyteczny, niż wcześniej.

        1
     1. Guy Fawkes

      A w czyim interesie ty chcesz ogłupiać ludzi?
      Ja piszę otwarcie, że spodziewam się, że po pokonaniu chińskiej floty, Ameryka, będzie chciała opanować międzymorze, żeby blokować chińskie towary, albo nakładać na nie swoją marże. Pod pretekstem roszczeń żydowskich.
      W tym liście senatorów stanowisko jest już złagodzone.
      Trzeba słuchać uchem, a nie …. brzuchem.

      3
      1. swb1

       Szanowny panie, nie przypominam sobie żebyśmy mieli okazję wypić bruderszaft i będę zobowiązany jeśli nie będzie mnie pan tykał.
       Pan tutaj robi za pas transmisyjny akcji propagandowej, która w całej okazałości ujawniła na ostatnim “wykładzie” Bartosiaka, który sam pan tu zresztą zalinkował. Wszystko zmierza wprost do poszczucia polskojęzycznej gawiedzi na Rosję jak w roku 1863.
       Sprawa jest śmiertelnie niebezpieczna i choć zdaję sobie sprawę, że z wyjątkiem kilku pisowskich trolli nikt tu pana poważnie nie traktuje, to jednak ciężko mi, mając świadomość tego w co nas próbujecie wmanewrować, pozostać obojętnym na pańską pisaninę.

       2
  1. tinley

   W tej wojnie chińsko-trumpowej mamy de facto coś co Anglicy zowią stalemate. Jesteśmy w środku klasycznej wojny pozycyjnej w której obie strony zmuszone są do okopania się i utrzymywania pozycji. Trump od czasu do czasu wychyla się zza węgła i posyła wojska do boju, ale przebiegli Chinczycy doskonale wiedzą że taka taktyka z góry skazana jest na całkowitą porażkę a w boju giną współcześnie wojacy – inwestorzy giełdowi więc nic sobie z tych ataków nie robią tylko strzelają jak juz wróg napatoczy się blisko ich linii okopów. Tak wyglądały pola walki 1wś i tak wygląda współczesna wojna. W wojnie pozycyjnej strona atakująca ponosi wieksze straty – przynajmniej w konflikcie strictw militarnym. Suma sumarum nie zakończyła się ona w błocie pól Pikardii czy Szampanii ale na zupełnie innym polu – gospodarczym. Tę wojnę przegrał ten który został odcięty od łańcucha dostaw i komu zawaliła się gospodarka. Tak będzie i tym razem. Ile to potrwa? Nie mam pojęcia, ale jeśli nawet USA to wygrają to wyjdą z tego mocno osłabieni.
   Ciekawym też kto ma najwięcej chińskich Panda- bondów i kto teraz nerwowo zagryza paluchy?

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @tinley:
  “Mam pytanie do pana Wojciecha. Czy planuje pan pociągnąc temat omawiany we wpisie
  https://wojciechbialek.pl/?s=Ostatnia+faza+relatywnej+s%C5%82abo%C5%9Bci+rynk%C3%B3w+wschodz%C4%85cych+rozpocz%C4%99ta

  Coś nam denko chyba odpadło i kreska leci na południe a dawno ten temat nie byl poruszany na forum
  https://stooq.pl/q/?s=eem.us:^spx ”

  Wrzucę obrazek przy najbliższej okazji. Względna siła MSCI EM do MSCI World wygląda identycznie jak na na przełomie września i października 2001. Czy Bin Laden już zaatakował, ale chyba mu coś nie poszło, bo nikt tego nie zauważył.

  1
 3. Guy Fawkes

  @swb

  //Wszystko zmierza wprost do poszczucia polskojęzycznej gawiedzi na Rosję jak w roku 1863.//

  Powstanie 1863 to było powstanie szlacheckie. Jak osoba tego nie rozumie, to jaki z osoby pan?
  https://www.youtube.com/watch?v=sc-xgFAXPKE

  Poza tym Powstanie Styczniowe wybuchło pod zaborem rosyjskim, a teraz chyba nie jesteśmy pod zaborem rosyjskim, czy może o czymś nie wiem?

  Krótko mówiąc osoby ”szarada polityczna jest niegramatyczna”

  Byłbym wdzięczny… a właściwie to wcale nie byłbym wdzięczny, gdyby osoba się pde mnie od….ła, ze swymi bredniami.

  1
  1. swb1

   Już to panu pisałem, ale powtórzę. Ludzie pańskiego pokroju, żyjący w świecie własnych konfabulacji, tacy Rzeccy, odpowiednio podpuszczani przez agenturę, musieli zdominować debatę w ważnych środowiskach przed rokiem 1863 i dlatego do tego samobójczego bezsensownego zrywu doszło. Dlatego właśnie nie można bzdur, jakie wypluwają z siebie osoby pańskiego pokroju pozostawiać bez odpowiedzi.

   6
   1. konsultant121

    Obawiam się że dziś nie wiadomo kto zyje w realu a kto w konfabulacji, więc niech pan litosciwie bedzie trochę bardziej tolerancyjny:)) W ogóle zrywy zadne nie są potrzebne. Demokratyczne to nie jest przecież:)))

    2
   2. Guy Fawkes

    Nooo nie wiedziałem, że mam taki wpływ, że mogę zagrozić matuszce Rosji powstaniem styczniowym.

    Myślę, że osoba naczytała się za dużo słabej literatury propagandowej. Może czytanie samo w sobie nie jest złe, ale jak się ma słabą gołowę, to lepiej nie nadużywać.:))

    1
    1. swb1

     Jedna komórka nowotworowa w porę nie unieszkodliwiona potrafi się rozróść w guza zagrażającego życiu organizmu. Pan zagrożeniem oczywiście ie jest, ale bzdury które pan wypisuje z inspiracji Bartosiaka, gdy się rozprzestrzenią już tak.

     1
 4. mac-erson

  Andrzej Zarobiony (po pachy).
  Jak wiesz ja stopów nie stawiam w szczególności przy tak chwieljnym rynku. Tak więc jak SP dołował w nocy smacznie spałem. Właśnie zamknąłem pozycję ns SP500 – 20pkt. zysku. Czasami takie zyski mocno cieszą ale też nastrajają do refleksji, żeby więcej głupot nie robić.

 5. versus_one

  @ALL

  Czy ktoś tu na blogu ma wiedzę i pojęcie, jak działa połączenie karnetu zleceń maklera specjalisty od FW20 i karnetu zleceń specjalistów od poszczególnych akcji z WIG20?

  Oficjalnie jest tak, że 20 akcji z WIG20 ma wpływać na kontrakty FW20. Jednak z tego co obserwuję jest to bajka na resorach. Jeśli ktoś ma wiedzę to proszę o wypowiedź.

 6. mac-erson

  Spoko przyjmuję skruchę. A co innego to zarzucanie mi kłamstw. Nigdy nie kłamię i często podaję wejścia i wyjścia zaraz po. Akurat na SP500 udało się wyjść z zyskiem.
  Na FW20 mam otworzone L-ki średnio po 2195. Mam dwie partie do dołożenia ale tak jak pisałem wczoraj czekam na strefę 2120-2130 jeśli tam dojdzie. A, że mam taką strategię a nie inną. Każdy ma swoją.

  2
 7. red.007

  @All
  Ja ze swojej strony przestałem karmić trolla.
  Myślę,że ignorowanie jego wpisów i nieodpowiadanie na nie,będzie najlepszym sposobem na okazanie solidarności z Gospodarzem,który stara się oczyścić swój Blog z tego typu osób,kasując wpisy trolla.
  Jak Państwo postąpią,to oczywiście Wasz wybór.

  18
 8. tinley

  He he… sądząc z tego co dziś powiedział eden z gołębi FED – Bullard to obniżki stóp we wrześniu nie będzie. I tak albo Trump wycofa się rakiem, albo dołoży do pieca i wywoła recesję. Jakby nie patrzył – złoto drozeje.

 9. wider_swider

  Carrie-Anne, dzięki za propozycję zagrywki XMR. Wrzuciłem do obserwowanych. Martwi mnie zachowanie altów. Wygląda to tak jakby się należało wyłącznie interesować BTC. To nie wróżyłoby za dobrze branży.

  1. Carrie-Anne

   Bańka jeszcze będzie, jak za czasów dotcom’ów. Jeszcze trochę cierpliwości 😉
   Doczekamy czasów kiedy każdy news o użyciu technologii blockchain przez spółkę X będzie generował potężne wzrosty 😀

   1
  1. Panpozwoli

   Piniądza jest w uj. Musi wsio drożeć. Tylko jak i kiedy?
   Osobiście obstawiam bool dudy u Glapcia, jak będzie zmuszony podnosić stopy. Banki się ucieszą, suurowce się ucieszą. Będzie pan zadowolony.

 10. Guy Fawkes

  @WB

  Nie zgodzę się z tym, że jest Pan słabym analitykiem.:))

  A jak Pan uważa, jaki jest związek pomiędzy tymi dwoma … zdarzeniami?

  Bruno Kwiecień został wmanewrowany przez ABW, miniony reżim chciał zaostrzyć walkę z ”radykalną” prawicą. W grupie terrorystycznej oprócz Kwietnia byli sami agenci ABW. W zasadzie go wrobili.

  Cygan to wiadomo.

  Obu przejechał najpierw walec niezależnej ponad wszelką wątpliwość prokuratury pana Seremeta, a dojechał walec prokuratury Ziobry, oraz niezawisłe of course sądy.

  No a kolega seryjny też brykał już za poprzedniego reżimu.

  1. mac-erson

   Wider w jakim sensie? 😉
   Ameryka po takim rollbacku jak wczoraj następnego dnia spada. Czasami występuje za 2-3 dni ponowne badanie dna jak to było w sekwencji początku lutego 2018r.
   Wygląda na to, że u nas jednym ruchem spadamy do osiągnięcia PZ (jak mawia versus).

Dodaj komentarz