Świece zostały rzucone: przełamana linia miesięcznego trendu spadkowego

Rynek zachował się w minionym tygodniu bardzo złośliwie i WIG-20 zamiast środowego dołka i późniejszego początku dynamicznej korekty wzrostowej, jak proponowałem (“Świece zostały rzucone: grupa wsparcia“), zachował się dokładnie odwrotnie rosnąc 2 sesje w poniedziałek i wtorek najsilniej od 6-7 czerwca (pierwsze 2 kolejne białe świece od 18-19 lipca) i na początku sesji środowej, a później spadając.

Zgodnie z propozycją sprzed tygodnia nastąpiło jednak przełamanie miesięcznej linii trendu trendu spadkowego, więc zostawiam tę analogię nieco ją modyfikując przez synchronizację dołków z 14 grudnia 2015 oraz 16 sierpnia 2019.

Oczywiście kolejny “wojenny” “tłit” Trumpa spowodował, że i ta nowa analogia się źle spisuje, ale mimo tego skłaniam się do myśli, że od tygodnia jesteśmy już w obrębie drugiej korekty rozpoczętego w lipcu impulsu spadkowego. Mówiąc językiem elliottowskim byłaby to 4-ka. 2-ka rozegrała się moim zdaniem pomiędzy 9 a 22 lipca w postaci fali nieregularnej płaskiej. Z nowej analogii wynika, że za tydzień powinna rozpocząć się ostatnia ok. 3 tygodniowa fala spadkowa.

Wróćmy teraz do narzędzia, które spisało się bardzo dobrze. W czerwcu i lipcu wielokrotnie zwracałem uwagę na niebezpiecznie dynamicznie poprawiający się sentyment krajowych inwestorów indywidualnych (“Najwyższy od prawie 17 miesięcy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych“, “Dalszy wzrost sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych“, “Szczęśliwy jak polski inwestor indywidualny“). Oczywiście teraz po spadku wartość WIG-u 20 do najniższego poziomu od 2,5 roku nastroje się schłodziły, ale na razie saldo INI SII ustabilizowało się już trzeci tydzień w okolicy zera.

Tylko 2 precedensy dla obecnej sytuacji w tej analogii nie pozwalają na wyciąganie jakichś bardziej wiarygodnych wniosków, ale roboczo przyjmuję, że negatywny wpływ lipcowego przegrzania nastrojów można będzie uznać za zdyskontowany, gdy WIG-20 trafi za 44-74 sesje do strefy 1910-2023 pkt. Zgodnie z moją rozpiską krótkoterminowych cykli (“Challenge accepted“) wtedy powinna rozpocząć się na GPW nowa cykliczna hossa w ramach cyklu Kitchina.

W maju 2012 silne odbicie zaczęło się po spadku salda INI SII do -14,65 pkt. proc. (ostatecznie wskaźnik spadł do -19,8 pkt. proc.), zaś w czerwcu 2018 po spadku do poziomu -42 pkt. proc. Ważniejsze chyba jest jednak to, o ile saldo INI SII spadało ze szczytu. Wiosną 2012 ten spadek miał 73,4 pkt. proc., a wiosną 2018 68,4 pkt. proc. Ponieważ obecnie saldo INI SII spada z poziomu 34,8 pkt. proc., to na podstawie tych analogii uznam, że sygnałem kupna polskich akcji będzie ewentualne zejście salda INI SII do strefy -38,6- -33,6 pkt. proc. Obecnie wynosi dokładnie zero. Mogłoby wydawać się, że kolejne tak znaczne załamanie nastrojów krajowych inwestorów indywidualnych jest mało prawdopodobne, ale od czerwca ub. r. z równie dużym lub większym pesymizmem mieliśmy do czynienia aż 5-krotnie, więc nie widzę powodu, by za kilka-kilkanaście tygodni nie mógł on powrócić.

Podsumowanie: 1) WIG-20 przełamał miesięczną linię trendu spadkowego ruchem, który można interpretować jako część korekcyjnej 4-ki całego trwającego od początku lipca impulsu spadkowego. 2) Wywiedzione z zachowania INI SII analogie, które poprawnie przewidywały lipcowo-sierpniowy spadek, sugerują osiągnięcie ważnego dołka dopiero za 44-74 sesje po spadku WIG-u 20 strefy 1910-2023 pkt. i po schłodzeniu się salda INI SII do przedziału -38,6–33,6 pkt. proc.

Komentarze

 1. eWiggin

  @mac-erson
  To tylko 69 pkt. straty na konia – normalka. Obaj mamy ten sam problem wchodzenia za wcześnie, ale ja tym razem posłuchałem @wb i czekam z boku, choć już mamy 43 miesiąc cyklu. Coś się rozregulowało, o czymś takim jak cykl 10-tygodniowy obecnie szkoda nawet gadać.
  Niedługo z pewnością się odkujesz – trzeba sobie tylko odpuścić ambicjonalne złapanie dołka dołków.
  Ze swojej strony polecam, żebyś przetestował stosowaną przeze mnie metodę ograniczenia ryzyka tzn. w takiej sytuacji, w jakiej byłeś ostatnio – czekasz na wzrosty ale nie masz pewności że do dołka bessy nie będzie jeszcze np. 300 pkt obsuwy – w ramach zabezpieczenia kupujesz dwie spadkowe opcje na jednego wzrostowego konia – nie wyrzuca Cię z rynku i ryzyko masz w pełni pod kontrolą. Maksymalna strata to cena opcji, zysk nieograniczony. Opcje np. z terminem październikowym – pozwoliłyby przetrwać najbardziej nerwowy okres.
  Pozdrawiam

  1
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   No, nie wiem. Na razie na większości ważnych rynków dołek był w grudniu. Zrobienie nowego dołka np. w USA wymagałoby materializacji się “klątwy przedniej trójki”:

   https://wojciechbialek.pl/2019/07/sp-500-trojcu-nie-lubit.html

   … w ramach jakiegoś strasznego rozbieżnego trójkąta, a czasu na to zostało powiedzmy raptem 2 miesiące. Trump coś tam niby próbuje zrobić reagując na:

   https://wojciechbialek.pl/2019/08/skromna-prosba-do-tptb.html

   … ale chyba jest za cienki w uszach.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   W sensie formalnym duże. Ale ja chciałbym, żeby do co się od tygodnia dzieje, było lustrzanym odbiciem 2-ki z okresu 9 a 22 lipca. Więc tak czy siak wychodzi tydzień pełzania w górę, chociaż nie powyżej ubiegłotygodniowego maksimum.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @lawok:
  “”I think monetary policy is ineffective. We don’t even know how it works. Sure, rate policy can help at critical junctures in the business cycle by lowering interest payments when debtors are under stress. But, we’ve hit the limits of what central banks can do. As a result, we’ve resorted to quantitative easing, negative interest rates, and yield curve control. And for what? It’s crazy. The solution is staring us in the face: help put money in the pockets of the people who are facing the most severe financial stress in our economies. Those are the people who need the money the most and are most likely to spend that money too. Until we do that, the stress on our economic and financial system will continue to grow… and political unrest will continue to grow with it.”

  Wychodzi na to, ze 500+ to nie taki głupi pomysł w tych czasach?”

  @odier:
  “Wojtek przecież system socjalistyczny zbliża się nieuchronnie…tzw. dochód gwarantowany jest przedmiotem dyskusji w gronie największych. Fundacja Rotszyldów ciężko pracuje nad tym. Pozdr,”

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25122127,ekonomista-banku-swiatowego-500-plus-trzeba-poszerzyc-na-cala.html#s=BoxMMtImg1

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   “Porządek społeczny w Argolandzie opiera się na podziale społeczeństwa na siedem klas społecznych, oznaczonymi cyframi od zera do sześciu, w zależności od wyniku testów na inteligencję. Klasa najniższa oznaczona jest numerem sześć, klasa najwyższa – numerem zero. Za gotówkę w mieście służą trzy rodzaje punktów: czerwony, żółty i zielony, przyznawane odpowiednio:

   za sam fakt istnienia – każdy niezależnie od kompetencji i pracy dostaje taką samą liczbę punktów czerwonych,
   w zależności od klasy społecznej – każda klasa ma inny przydział punktów zielonych,
   w zależności od rodzaju wykonywanej pracy – punkty żółte.”

   A nad wszystkim czuwają służący obcym nadzerowcy:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Limes_inferior

   3
  2. macarek

   @WB
   A jak Pan widzi tą resztę na temat egalitaryzmu i rozwoju państw, w tym roli jaką komunizm odegrał w Polsce według tego ekonomisty?
   Z tego by wynikało, iż bez wojny II RP była by bardziej dzisiejszą Ukrainą, niż Niemcami.

 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  “@WB

  No nieee wiem, to jakiś nierozgarnięty ten marksista jest. Rozumiem, że marksistów mógłby pociągać w cyklistyce rodzaj konieczności z jaką wielka zwała w końcu musi nastąpić , ale przecież cyklistyka ma zupełnie inny sens, bo zakłada wieczny (nieskończony) kołowrót wydarzeń, naprzemiennych wzrostów i spadków.
  Zresztą władza sowiecka miała to właśnie na względzie, kiedy postanowiła zrecenzować teorię Kondratiewa przez rozstrzelanie autora w roku 1938. A może cyklistyka Kondratiewa to była forma jego brytyjskiej agenturalności?

  Tak, Panie Wojtku, zajmuje się Pan teorią burżuazyjną par excellence, która uzasadnia wieczne trwanie kapitalizmu, z XIX wiecznym wręcz determinizmem.:))

  Cyklistyka przypomina dewizę BBC: ”wiadomości dobre czy złe, ale zawsze prawdziwe” of course.:))))))))

  Niepotrzebnie Pan wstawił na końcu kawałek ”Warszawianki 1905”, bo to inna problematyka, w którą nie chcę się teraz zagłębiać, ale skoro już jesteśmy przy tem, to możemy porównać sobie wersję PPSowską z Chrystusem i wersję KPP bez Chrystusa. Komuna zmieniła zwrotkę.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawianka_1905

  Żal mi się zrobiło tych marksistów, że tak się męczą od 170 lat i postanowiłem się nad nimi zlitować i zdradzić im tajemnicę daty rewolucji proletariackiej na Zachodzie. Może jutro o tym napiszę.

  2
      1. artysta_malarz123

       Ja na razie żadnej nie przedstawiłem a wpis Prezesa, to taki giełdowo-forumowy folklor już – nie traktuję poważnie.
       Osobiście większe prawdopodobieństwo daję ruchowi wzrostowemu niż spadkowemu, i odpowiednio zakresowi ruchu.

       1
 4. skaven

  @mac-erson
  Analizując małe spółki, ich fundamenty i wykresy, które wybrałeś do portfela stwierdzam że przygodę z gpw musisz zacząć od zera.
  Opieranie strategii inwestycyjnej na teorii cykli jest proste i bezpieczne, i prowadzi w prostej linii do nikąd.
  Sądziłem po twojej aktywności na blogu że chleb z tej mąki jest, ale młyn mieli a nawet mąki nie ma 🙂

  3
 5. skaven

  @Gospodarz
  W wideo parkietu z p. Buczkiem bodajże w maju powiedział Pan że należy wejść na całość w małe i średnie spółki. Czy mógłby Pan następny wpis poświęcić na analizę i wytypowanie 20 spółek do portfela na zapowiadaną hosse.

  4
 6. wider_swider

  Luka w USA około 1% – zaliczone
  Powolne odrabianie start do 8:45 – zaliczone
  Niższe otwarcie u nas – zaliczone
  Wig 20 po otwarciu do góry – zaliczone

  Bardzo ładny schemat. To było dość łatwe więc spróbujemy dalej.

  W piątek było widać że nasz rynek był kupowany. Byle twicik nie zmieni zamiarów finansiery. Dzisiejsze wysokie otwarcie i dalsze kupowanie tylko to potwierdza. Koniec sesji spadkowy jako wymuszone dostosowanie do nowych wytycznych MSCI EM z 1,05 do 1,03.

  Wykres wygląda na układane dom czyli zgodnie z zasadą minimum 150 punktowanych swingów na FW20 teraz czas na 2205 (2055 + 150).

  1
 7. gs

  Jestem ciekaw po ile będą akcje Dino i CDR jak będzie hossa. Jak popatrzy się na notowania tych spółek to przypomina sie rok 2007 kiedy to fundusze robiły ze spółkami co chciały.
  Akcje na początku czerwca po majowym rebalancingu zaczely rosnąc, może tym razem tak nie będzie i spełni się prognoza WB.

 8. Panpozwoli

  Pierwotnie sprawa wydawała mi się odrobinę dęta. Ale skoro wykonywane są dziwne ruchy wokół sprawy, należy uznać, że marszałek dzierżył jednak laskę marszałkowską. Żabusię myk samolocikiem na zakupy, a sam na spotkania. Z wyborcami?

  3
    1. tomaj

     swoją drogą cos mi nie gra. za duży hura optymizm jest na L-ki.

     a na razie w korekcie od dołka mieliśmy dwa razy test 2130, potem niżej dwa razy test okolic 2110. a dziś starczyło pary na 2106 na W20…
     przymierzamy się raczej do testów low, niż high.

     podobnie pogłębiamy dołki. W20: 2087, 2081, 2077.
     zeszliszliśmy też pod linię trendu z dnia wczorajszego na FW20, i przetestowaliśmy ją od dołu.

     ale oczywiście tutaj zawsze może być jakiś game changer.

  1. artysta_malarz123

   versus_one wczoraj ostrzegał, żeby nie pisać o swoich projekcjach i zajmowanych pozycjach, bo wielki brat ma Ciebie na oku i uniemożliwi Ci zarobek. Najbezpieczniej jest napisać już “PO” zarobku, na czym (ile to już niekoniecznie).

   1
   1. versus_one

    @artysta_malarz123

    Jest coś takiego, co ja nazywam bezwładnością w karnecie zleceń. Warto o tym wiedzieć, że coś takiego istnieje. Często to widać po tym, jaki zachowa się cena po kilkunastu minutach od zajęcia pozycji na małym LOP.

Dodaj komentarz