Świece zostały rzucone: chiński syndrom

W świetle dzisiejszego przejścia przez kurs USD/CNY poziomu 7:

…, które czyni obecną sytuację na światowych rynkach wysoce wyjątkową moje tradycyjne ostatnio poniedziałkowe zabawy świeczkami tracą raczej na znaczeniu. Słabnący juan wywiera presję deflacyjną na resztę świata, co powinno być dziś widoczne na rynkach akcji (patrz “Chiny a giełda polska“) .

Ale dla porządku podsumujmy wydarzenia minionego tygodnia. Początkowa projekcja okazała się w sumie lepsza:

… od wtorkowej zmiany:

Jak to mówiły dzieci “pierwsze słowo do dziennika, drugie do śmietnika”.

W ciągu minionych 10 sesji na WIG-u 20 mieliśmy 9 sesji spadkowych z czarnymi korpusami sesyjnych świec. Jeśli czegoś nie przeoczyłem – mimo kilku prób nadal nie rozwiązałem stwarzanego przez Macrobonda problemu dni świątecznych traktowanych jako sesje – to nic to nie zmienia: nadal jedyne precedensy dla obecnej sytuacji to maj 2015 oraz maj 2019.

Późniejsze zachowanie WIG-u 20 wyglądało w obu przypadkach dosyć podobne (z białymi świecami we wtorek i piątek):


… ale w świetle obecnego przyspieszenia wydarzeń na światowych rynkach nie przywiązywałbym do tego zbyt wielkiej wagi.

Podsumowanie: USD/CNY przebił się w poniedziałek przez poziomu 7 dolarów osiągając najwyższy poziom od 2008 roku. Dewaluacja juana generuję presję deflacyjną dla reszty świata i jeśli nie zostanie przerwana powinna w najbliższym czasie negatywnie wpływać na ceny akcji również na GPW (ale pozytywnie na ceny obligacji skarbowych).

Komentarze

 1. konsultant121

  Wszystko jasne. Obligacje się nie mylą. Myliły się akcje.
  Panie Wojtku, czy ma Pan gdzieś dane lub wykresy wartości kapitalizacji rynków obligacji skarbowych i akcji Niemiec, USA i PL lub Europy i USA?

  1. zulus_chackaa

   @billy

   Hejka. Gbp od dawna w nielasce i wiele zlych reczy w cenie juz jest uwzglednione, tylko czy wszystko? Nie sadzisz, ze jeszcze czeka nas bujniecie w dol ,zwlaszcza pinad 0.93 eurgbp. ?
   W moim podejsciu do tego rynku to poczekam aby bruksela dala jakis impuls ze jest gotowa do rozmow i wtedy na podbiciu sprzedac gbp

   1. datik

    Napisz coś więcej. Szorcę go od dość dawna i sporo krwi mi napsuł; niedawno zanegowali potencjalnego RGRa ale to “coś” w formie flagi (co miało być prawym ramieniem) rzeczywiście prospadkowo wygląda

    1. versus_one

     @datik

     Posługuję się ciągiem Fibonacciego w pionie i poziomie. AT jest do potwierdzania większych trendów powyżej 10 minut. Może spróbuj korzystać z oscylatora MACD i RSI na 10 minutach. Proste narzędzia z sygnałami K/S, są one na stooq.com w wersji java

     1. datik

      Dzięki. Gram na nim od kilkunastu tygodni na krótko (aktywnie, dobieram na wzrostach i redukuję na spadkach ) więc te oscylatory na 10 min nie są mi za bardzo pomocne, zresztą do tej pory często w błąd wprowadzały. Grałem bo uznałem, że spółka jest mocno przewartościowana + niedźwiedzie dywergencje na wskaźnikach. No ale miałeś rację z dniem dzisiejszym 🙂
      IMO, następne w kolejce jest DNP, właśnie kończy budować formację szczytową. Ale w bardzo mocnych rękach jest i może się przeliczę

      1
   1. digesting slowly

    A mialem kupic franka, punkt dla niego ze mnie zmylil. Kolejna nauczka zeby robic po swojemu:)
    Swoja droga, to zadziwiajace jak umysl jest podatny na pranie mozgu, niby wiesz swoje a i tak sie przekreca.

    2
   1. digesting slowly

    No właśnie coś takiego:

    ” to co widzimy na franku (2014, 2011, 2009), to cykl (bodajrze Kitchina) i na taki wystrzal juz jest za pozno.”

    Ale oryginalnego posta jeszcze nie znalazłem, może ktoś pamięta gdzie to może być?

      1. red.007

       “z mchu i paproci”
       fajne to jest,podoba mi się,takie lastkurowe
       Idziesz na dwa fronty,bo dostąpiłem zaszczytu zauważenia mojej inwestycji w kurniku.
       Miałem kiedyś ciapka czy jak to również mówili “pimpka”.
       Zatem witamy Panie Krzywicki.

       1. Panpozwoli

        O przepraszam! Jestem w 100% oryginalny☺
        A jak miałeś Ciapka to wiesz, że to co aktualnie oferuje ursus jest niewiele bardziej zaawansowane. WOM cieknie, zwolnice ciekną, nic nowego. Ostatnio wypuścili podróbę Bransona i to jedyny godny uwagi produkt.

         1. Panpozwoli

          Otóż to. Ursus się nie może zdecydować, czy iść w stronę brandowania chińszczyzny a’la Hecht, czy budowy przyzwoitego sprzętu na bazie np. Yanmara. Chińzczyzna i Hindusi wchodzą sami. Tego jest już z dziesięć marek.

    1. red.007

     Ponieważ gazeta się jeszcze nie zakończyła.
     Wprawdzie linia po dołkach listopad-kwiecień została wybita 1 sierpnia a taki fakt w praktyce oznacza zakończenie formacji TUK w C,to jednak jakość tego wybicia była kiepska i na dziennym został z tego wybicia tylko cień.
     Wiesz,że pisałem Ci o mataczeniu wykresu w fali 5 TUK.
     Wiesz,że pisałem Ci o spodziewanej przeze mnie korekcie na 1,12-1,125.
     To jest proces a nie hop-siup.
     Wykres jeszcze zejdzie poniżej 1 sierpnia.

     1. Carrie-Anne

      Na dużym obrazku jest jeszcze coś, co może działać jak magnes – luka Macrona. Sądzę, że w okolicy 1.06 znajdują się duże zlecenia kupna na tej parze.

      Ciekawe, bo np. CHFPL już wkroczył na to terytorium i sądzę, że będzie trudno sforsować 4.01. Co nie zmienia faktu, że news pod tytulem CHF po 4PLN były ciekawy, zwłaszcza przed wyborami i w oczekiwaniu na wyrok TSUE.

    1. Panpozwoli

     Mnie absolutnie nie boli, że ktoś kupił. Jestem nawet skłonny w to uwierzyć.
     Mnie boli, że absolutnie nie wiem pod co kupił => Czyli, albo strzela z biodra, albo widzi coś czego ja nie widzę. I to coś, łącznie z lornetką do obserwacji tego coś, mnie interesuje.

  1. red.007

   @konsultant121
   “a co będzie rosło???”
   Daj spokój,niczego się nie dowiesz.
   Czy nie widzisz,że gość czyta bieżąco,to co widzi i stwarza wrażenie bogowej mądrości?
   “miedź wybiła potrójne dołki”
   No pacz pan miszczu wybiła,łałłłł
   https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3y&t=c&a=ln&b=1
   Nie napisał wcześniej,bo nie wiedział a Ty go pytasz.
   Prosty przykład:
   „red.007
   8 lipca 2019 o 10:13
   Hit-tak,wypatrzenia-nie.
   Zanim będzie hitem,powinien jeszcze szukać dna poniżej czerwca.
   Spojrzałem na podwójnego zygzaka od końca 2017 zatem cooltowo,nóżka w dół.”

   https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 2. zulus_chackaa

  billy

  Hejka. Gbp od dawna w nielasce i wiele zlych reczy w cenie juz jest uwzglednione, tylko czy wszystko? Nie sadzisz, ze jeszcze czeka nas bujniecie w dol ,zwlaszcza pinad 0.93 eurgbp. ?
  W moim podejsciu do tego rynku to poczekam aby bruksela dala jakis impuls ze jest gotowa do rozmow i wtedy na podbiciu sprzedac gbp

 3. tinley

  Zdaje się mamy powtórke z grudnia. Tylko że jest sierpień. Fed na wywczasach, Trump to wiadomo… Ratunku więc z nikąd a na dodatek teraz pewnie mamy przeciąganie liny o to kto ten bałagan ma sprzątać. Fed ciąć stopy czy Trump puszczając w eter tłita o tym że negołszijejszyn idą very well.
  nie spodziewałbym się szybkiego przełomu, w zasadzie nie ma kiedy ruszyć kawalerią na odsiecz aż do września. Zdaje się mamy falę C bessy. Ciekawe dokąd spadniemy. Mam trochę złota to mi przynajmniej zamortyzuje straty. Spływające dane makro raczej dobijają nadzieję na lepsze jutro. Liczyć można jedynie na miękka d..pę Trumpa który tradycyjnie wymięknie i skasuje te spadki. Ciekaw jestem ile on zarabia na tym majstrowaniu przy indeksach?

  1
  1. tinley

   a ty czytałeś ten wywiad?

   “Rozwój polskiego rynku kapitałowego ma dla naszego kraju wielkie znaczenie. Dobrze, że on się już rozwinął. Warto jednak rozwinąć go bardziej. Można pomyśleć o likwidacji tzw. podatku Belki. Można chociażby zlikwidować opodatkowanie tym podatkiem zysków z tytułu lokat długoterminowych np. lokat 5-letnich i dłuższych. Chodziłoby tu o zniesienie opodatkowania zysków zarówno z lokat terminowych w bankach, jak również zysków z tytułu zmian cen obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek giełdowych. Wspominam o tym dlatego, że prawdopodobnie znów przyjdzie nam żyć w okresie ekstremalnie niskich stóp procentowych” – uważa ekonomista.

   W ocenie Łona w rozwoju polskiego rynku kapitałowego mogłoby też pomóc pojawienie się w ofercie dla inwestorów strategii dotychczas w Polsce niestosowanych, na przykład funduszy działających zgodnie z zasadami katolickiej nauki społecznej.”

     1. tinley

      Ejże… budżet się posypie. Mi bardzo podobałyby się EDO bez podatku, ale zdaję sobie sprawę że to niemożliwe przy pińcetplusach , ZUS i emeryturach mundurowych.
      A co do ostatniego akapitu to wyobrażam sobie że Rydzyk idzie na giełdę. Czemu nie – Tysiace sfanatyzowanych wyznawców kupią wsystko co ojciec redaktor każe im kupić. Akcje, obligacje… rozejdą się jak świeże bułeczki mimo że ojciec redaktor niczego nie produkuje a do funkcjonowania potrzebne datki i rządowe donacje.

      1
 4. podczaszy1

  Od ponad miesiąca wszystko wskazywało na spadki na GPW i spadki są. Rynek jest szeroki- spada każdy indeks/łącznie z wig games/.
  Osobiście mam nadzieję,że trend boczny na wig-u 20 trwający od lutego 2009 skończył się z końcem czerwca 2019 roku i już nie będzie więcej pułapek.
  Jak na razie wygląda to bardzo obiecująco dla grających w dół.
  Dzisiaj już wylądowaliśmy na SMA-45 na wykresie miesięcznym.

  1
  1. NadaNullZero

   @podczaszy1
   “To nie powinny być przelewkki (…)”
   Zrealizowanie strachu przed ryzykiem strat rzędu 60 mld raczej przelewkami nie będzie. Na razie jeszcze nie dotarło do zagranicznych grubasów, a u nas mamy do czynienia z klasycznym wyparciem ().

 5. podczaszy1

  Dodatkowym paliwem dla spadków powinien być trójkąt rozszerzający na s&p 500,który jak pisałem wiele miesięcy temu odwraca moim zdaniem trend trwający od ok. 1932 roku. Tutaj jednak nie prowadzę żadnych obliczeń, a zatem opieram się raczej na intuicji.

 6. tinley

  Komuś małym rozumkiem i wielką władzą włączyła się chyba sraczka widząc te spadki. Trump właśnie przegrywa wybory bo rolnicy długo nie będą czekać a dopłaty niczego nie załatwią w długim okresie. Jeśli w ciągu 2 dni Trump nie posprząta tego co zrobił to ruszy prawdziwa lawina. FED nie jest od sprzątania po syfie jaki Trump zostawia. Oglądając CNBC towidzę że atmosfera wokł tego co robi Trump rpbi się powoli oględnie mówiąc mocno sceptyczna

  1
 7. wider_swider

  Każdy ma swoje standardy, ale jak dla mnie prognoza wakacyjnego krachu trafiona.
  Na GPW jutro powinniśmy ustanowić lokalny Sołek, potem kilka dni odbicia i dalej w dół.
  Cały czas mu się marzy 1900. Jeśli tam dojedziemy to faktycznie będę w stanie uwierzyć w nadchodzącą hossę.

  3
  1. wider_swider

   To prawda. Punktowo tak, ale pozycja dużo mniejsza bo ja w hossę nie wierzę. To było głupie zagranie z mojej strony. Liczyłem na odbicie kilkadziesiąt punktów, a już więcej pojechało w przeciwnym kierunku. Inwestycje pod wpływem emocji i impulsu to hazard. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Dziękuję, że mi to wytknąłeś, dzięki temu lekcja utrwali się jeszcze bardziej.
   Ale szczerze Co powiem, że bardziej niż stratą boli mnie brak zysku, bo cały czas zakładałem pogłębienie majowego dołka. Chciałem być za cwany i zgarnąć nie tylko ruch ale i dodatkowe zygzaki. Kara zasłużona.

   2
 8. red.007

  @versus_one
  Staram się czytać między wierszami,jeśli wprost się nie da.
  1.Nie będzie 1 z przodu.
  2.Chcesz podać dzień w którym W20 osiągnie dno.
  Wniosek z drugiego punktu mam taki:
  Podanie takiej informacji będzie w nieodległej przyszłości.Nie pisałbyś o takim zamiarze gdyby miał nastąpić np.za rok,bo po co rok przed faktem podawać taki zamiar.
  Zestawiając mój wniosek z brakiem jedynki z przodu i jednocześnie spoglądając na wykres wyłania mi się następujący obraz:
  od 6 lutego 2019 robimy falę C w stosunku do fali A(22 stycznia 2018-28 czerwiec 2018).
  Fala C jest prawdopodobnie TUK z wydłużoną falą 5.
  Spadek w wydłużonej fali 5 TUK rozpoczętej 5 lipca 1019,ma najczęściej wartość fali 1-3,czyli w naszym przypadku ok.2092.
  Często jest tak,że gdy mamy do czynienia z TUK w C,to spadek nie znosi całej fali B czyli w naszym przypadku nie powinno zejść poniżej października 2018.
  Ponieważ napisałem,że jestem na etapie spaceru we mgle,niech moje pisanie będzie tylko wariantem.
  https://stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=c&a=ln&b=1

  1
  1. versus_one

   @red.007

   Czy możemy poczekać z analizą przynajmniej do piątku? Dzisiejsza sesja była za szybka w czasie i przestrzeni (pkt.), a to już jest bardzo bardzo podejrzane.
   Obserwując WIG i WIG20 w powiązaniu z FW coś się tu nie zgadza. WIG ma inne położenie, niż WIG20 w układzie czasoprzestrzennym. Musi być zgodność, gdy nanosi się wspólne narzędzia. Tak, więc cierpliwości. Nie sugeruj się TUK, bo cała struktura może wyglądać zupełnie inaczej. Do kompletu brakuje luki wyczerpania o ile nie będzie ich więcej.

   1
    1. Carrie-Anne

     Ja nie zaprzeczam i nie próbuje dojść która jest w grze.
     Wg mnie mamy “trading range”, który domniemujemy, że może być reakumulacją.
     Wstępem do niego był “selling climax” 30.05. Nie muszę Ci rysować faz i punktów schematu, bo na pewno wiesz co mam na myśli.
     Dla mnie pytanie jest w jaki sposób zakończy się faza C 😉

 9. Kanoniers.

  Jeszcze że dwie takie sesje i już nie będę jedynym misiem 😉
  Podoba mi się mac-erson który jest konsekwentny tak jak ja z przekonaniem o nadchodzącym kryzysie 🙂
  Oczywiście pisze to w perspektywie long bo krótkoterminowo cykl prezydencki może być na tyle silny że będę dostarczać kroplówki ile będzie trzeba

  2
   1. tinley

    Trumpowi hossa to potrzbna przed wyborami. Teraz to mu trzeba spuścić rynki byle nie wymknęło się to spod kontroli a widać że przesadził. jak się uspokoi to za 5mc nikt o spadkach nie bedzie pamietał. jak pójdzie teraz na noże – przegra wybory

    1. tinley

     tak tak… Niech jeszcze nałoży embargo na Chiny a indeksy wystrzelą na zielono, wygra we wszystkich stanach a gospodarkę będzie miał kwitnącą. Podejrzewam że rynki mają już dość Trumpa i jego manipulacji przy indeksach. On najwyraźniej celowo wypuszcza tweety o chinach gdy tylko widzimy all time high. zresztą w sondażach przegrywa już z Bidenem. jak narobi prawdziwego bałaganu na giełdach to przegra nawet z Bernie Sandersem.
     Przede wszyskim już nikt się nie nabierze na bajki o kolejnych rundach negocjacji. Ta spiewka jest już skończona. Każde kolejne zaognienie konfliktu, a wydaje się ono nieuchronne to wyrok dla rynków akcji. Suma sumarum scenariusz a takim wypadku jest oczywisty

     1. Kanoniers.

      Z jednej strony to nie tak powinno się zarabiać ale z drugiej zwycięzców się nie rozlicza 🙂 ustawilem przyznam trochę na przysłowiową “pale” kontrariansko SPX L2779 (60pkt w czasie snu 🙂 a mało brakowało wzieloby mi jeszcze S EURUSD po 1.125 ( u mnie pokazało dojście do 1.12488)

   1. mac-erson

    ło matko i córko. Wczoraj miałem zaćmienie umysłu nieprzygotowany po weekendzie i głupot się narobiło. Dobrze, że odespałem ten wczorajszy dzień. Na chłodno powinna wyjść teraz w US jakaś korekta w rejon 2900 i tam zamykał L-ki na SP500 bo to chyba nie koniec. Nasz W20 zobaczymy jak to dzisiaj rozegrają. Mam jeszcze dwie partie zakupowe. Jeśli zejdą dzisiaj w rejon 2120-2130 to dobiorę. Jeśli wybronią 2150 to czekam z pozycją co pokaże korekta i będę chciał zredukować L-ki.
    W każdym bądź razie wider ładnie to oceniłeś. Ja byłem większym optymistą i uważałem, że już tak ostrego zejścia przed hossą nie będzie.

  1. wider_swider

   Dzięki za info. Póki co zakupy na 90 i 85 czyli średnia 87,5. Kolejna wejście na 80 zł. Parę złotych może mnie nie wyratować.
   Jutro wchodzę grubo w fw20 bo to będzie wg mnie lokalny dołek. Scenariusze zakładam 2:
   1. Luka spadkowa i powolne odrabianie strat w trakcie sesji.
   2. Otwarcie neutralne, mozolne osuwanie przez większość sesji i w końcówce dymamiczne odbicie tak żeby został dolny cień.

 10. zorro

  tinley

  Myślę, że problemem nie jest Trump a walka o przywództwo światowe dwóch supermocarstw, wykorzystywanie przez USA niekorzystnej sytuacji ekonomicznej Chin. Jeśli USA nie zaatakują Chin teraz, w tym cyklu koniunkturalnym to kiedy miałyby to zrobić ? Trzeba też pamiętać, że każdy prezydent USA wywołuję jakąś wojnę. Może dobrze że jest to tylko wojna handlowa. Moim zdaniem nie ma co liczyć na to, że Chiny wywieszą białą flagę. Zrobią to tylko wtedy, o czym nie raz mówił Gospodarz, kiedy padną na matę.

  1

Dodaj komentarz