Uwaga, uwaga, nachodzi!

Pod koniec kwietnia przedstawiłem w tym miejscy moją śmiałą prognozę ewolucji ceny kontraktów na prawa do emisji CO2.

Zakładała ona, że do września wykres uformuje ostatnią falę rozpoczętego 3 lata wcześniej impulsu wzrostowego w postaci formacji klina kończącego, a następnie w ciągu ok. 10 miesięcy spadnie o ponad połowę.

Nadszedł wrzesień i można porównać tę prognozę z rzeczywistym zachowanie rynku:

Faktyczne zachowanie cen kontraktu odchylało się od prognozy, ale rynek rzeczywiście wyrysował coś co wygląda na bardzo elegancki klin kończący będący ostatnim impulsem 3-ciej fali.

W tej interpretacji ostatni spadek – który wydaje się miał charakter 5-falowego impulsu, po którym teraz powinna nastąpić niewielka korekta wzrostowa – jest już początkiem dużej korekty, która powinna przypominać swą skalą tą z okresy październik 2015-wrzesień 2016 (-54 proc.). W mojej prognozie cena kontraktu spada do ok. 12 euro, ale inną metodą jako cel można wyznaczyć „maksymalny zasięg fali 4-tej niższego rzędu” czyli poziom 15,62 euro z listopada ub. r.

Warto zauważyć, że w przeszłości wykres ceny tego kontraktu już 2-krotnie przygotowywał się do dużego spadku – sprzed 4 lat i sprzed 8 lat – formując potężne formacje klinów kończących.

Oczywiście ta zabawa wykresami abstrahuje od fundamentów tego rynku, który jest mocno manipulowany przez władze UE. Ostatnie wysokie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla być może wynikają z dyskontowania ogłoszonego w maju planu redukcji liczby wystawianych na aukcjach uprawnień pomiędzy wrześniem br. a sierpniem 2020.

„The European Commission published today the total number of allowances in circulation on the European carbon market. It amounts to 1 654 909 824 allowances.
The total number of allowances in circulation plays an important role for the operation of the Market Stability Reserve (MSR) of the EU Emissions Trading System (ETS), which began operating in January 2019. This indicator shows the surplus of allowances in circulation in a transparent and predictable manner; as long as its level exceeds the threshold set in the legislation, of 833 million allowances, then allowances are placed in the reserve every year.
Allowances are either placed in, or released from the reserve, by increasing or decreasing the future amount of allowances that Member States auction.
The revised EU ETS Directive, establishing the architecture of the EU ETS for the next decade, provides for doubling the rate at which allowances will be placed in the reserve between 2019 and 2023.
Thus, based on the indicator published today and on the provisions of the revised legislation, auction volumes from September 2019 to August 2020 will be reduced by 397 178 358 allowances, corresponding to 24% of the total number of allowances in circulation.
The next publication of the total number of allowances in circulation will take place by 15 May 2020 to determine the reserve feeds taking place for the remainder of 2020 and the first eight months of 2021, i.e. from 1 September 2020 until 31 August 2021.”

„Ograniczenie liczby darmowych praw do emisji CO2 przez Komisję Europejską wywróciło rynek praw do emisji do góry nogami. Ich cena wzrosła w tym tygodniu do nawet 31 euro za tonę na niemieckiej giełdzie EEE. I choć w czwartek kurs spadł w okolice 28 euro, to i tak obecne poziomy są ekstremalnie wysokie. Jeszcze na początku roku trzeba było płacić 23 euro, rok temu 16 euro, a dwa lata temu 6 euro.”

Zapłacimy w sklepach kolejne miliardy. Rekordy cen praw do emisji.

Zobaczymy, czy moje podejście do interpretacji zachowania cen na tym nietypowym rynku się ostatecznie sprawdzi. Zgodnie z moją prognozą już w styczniu cena powinna być bliska 16 euro.

Przy okazji największym emitentem dwutlenku węgla w Europie są oczywiście Niemcy, chociaż to nasz Bełchatów zajmuje pierwsze miejsce w rankingu firm:

Podsumowanie:

Komentarze

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Pytanie tylko, czy ładne rysunki działają na tak regulowanym rynku. Ja liczę, że główny europejski śmierdziel, czyli Niemcy, które są teraz zagrożone recesją stwierdzą, że chrzanią globalne ocieplenie i wolą obniżyć koszty działania swoich elektrowni.

   Co do Chinageddonu to mój plan B wykorzystuje analogię pokoleniową Chiny obecnie to Japonia pokolenie temu. W ramach cyklu pokoleniowego jesteśmy 10 lat po dołku kryzysu, czyli w takiej sytuacji jak w 1985 roku. Japońska bańka pękła w 1980 roku. Wtedy też Amerykanie grozili Japończykom ersibatl:

   https://www.amazon.com/Coming-War-Japan-George-Friedman/dp/0312058365

   🙂

   W takim przypadku wynikająca z przedstawionej symetrii duża bessa na prawach do emisji CO2 od 2023 roku byłaby echem ostatecznej fazy Chinageddonu.

   1. swb1

    Panie Wojciechu ale CO2 nie śmierdzi. To co się udało tym obłąkańcom od ideologii globalnego ocieplenia i macherom od robienia kasy na tej ideologii, to powiązanie w potocznej świadomości emisji CO2 z czystością powietrza. Co jest kompletnym nonsensem. Dziś najbardziej zanieczyszczają powietrze samochody i to nawet nie silniki ale elementy cierne: opony, klocki hamulcowe i tarcze sprzęgła.

 1. red.007

  @mac-erson
  PDZ
  Tu jest ciekawie,chyba.
  Struktura od 20.08 może być korektą płaska z załamaną C,gdzie często C jest TUK.
  Obecny wzrost może być falą 4 TUK w C i potem spadek.
  Mam ustawione paczki na 0,615 i 0,61.
  Cechą charakterystyczną takiej korekty jest brak zejścia C poniżej B,w naszym przypadku nie powinno zejść poniżej 0,59.
  Wzrost powyżej 0,745 przekreśli powyższą koncepcję.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Panpozwoli:
  „Mniej się skupiaj na stosunkach historycznych, a bardziej na stosunkach obecnych. Po pierwsze pragmatyczność głupcze.”

  Więc pragmatycznie: Niemcy tradycyjnie dążą do sojuszu z Rosją, który pozwoliłby im zdominować Europę i podzielić pomiędzy siebie Europę Środkowo-Wschodnią (generalnie Międzymorze dla Rosji, Trójmorze dla Niemiec). Już to przerabialiśmy wiele razy.

  Dla Amerykanów (a pewnie i dla Chińczyków) taki tradycyjny niemiecko-rosyjski sojusz to śmiertelne zagrożenie, bo Europa+Rosja>USA. Więc będą temu przeciwdziałać, w czym my upatrujemy swą główną szansę. Tyle, że by rozbić potencjalny sojusz Niemiec i Rosji USA muszą – oprócz stosowania kija – zaoferować jednym lub drugim jakąś marchewkę.

  Wydaje się, że w USA ścierają się generalnie 2 koncepcje: lewica/Demokraci stawiają na tradycyjny sprawdzony w czasie zimnej wojny sojusz „zachodnich demokracji” (USA, Europa Zachodnia, Japonia itd.) przeciwko – tym razem – tandemowi Chiny/Rosja. Chcieli to załatwić za pomocą:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Transatlantyckie_Partnerstwo_w_dziedzinie_Handlu_i_Inwestycji

  i

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Partnerstwo_Transpacyficzne

  W Partii Demokratycznej tradycyjnie dużą rolę odgrywali katoliccy Irlandczycy, którzy są z oczywistych względów bardzo pro-niemieccy (bo są anty-angielscy). Patrz Kennedy:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ich_bin_ein_Berliner

  (ale królowa brutalnie skontrowała berlinera).

  Amerykańską marchewką dla Niemców jest Polska i generalnie Trójmorze (ale tylko w sensie gospodarczym z zachowaniem militarnej kontroli regionu przez USA) z opcją ekspansji na Międzymorze, gdyby udało się podporządkować Rosję.

  U nas Amerykanie (patrz żona Sikorskiego) realizują tę opcję via PO:

  https://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,8458,burza-po-wypowiedzi-sikorskiego-w-berlinie.html

  Ale ta opcja napotyka na problemy, bo o ile zadziała w przypadku ZSRR, to tandem Chiny/Rosja to już trudniejszy orzech do zgryzienia.

  Natomiast amerykańska prawica/Republikanie (czyli bardziej anty-katoliccy protestanci) raczej obstawiają inny scenariusz: wyłuskanie Rosji z sojuszu z Chinami przez obiecanie jej marchewki na Międzymorzu/Trójmorzu w zamian za jej pomoc w rozbiciu UE.

  W tym sensie nie ma istotnej różnicy pomiędzy PO i PiS, bo obie partie są równie „amerykańskie”, tyle że pierwsza mieści się w strategii Demokratów opartej na sojuszu z Niemcami, a druga w strategii Republikanów opartej na sojuszu z Rosją.

  Która z opcji jest dla nas mniejszym złem? Trudno powiedzieć, zresztą to pewnie się zmienia w czasie.

  13
  1. Panpozwoli

   „Już to przerabialiśmy wiele razy.”

   Otóż to. Przerabialiśmy to wiele razy w ten sam sposób. I z ich i z naszej strony ze stałym skutkiem. Może tak dla odmiany zrobić to raz inaczej. Niemcy są gdzie są i od wieków zachowują się tak samo. I to we wszystkich kierunkach. Rosja jest bardziej obrotowa, ale przez wzgląd na zafascynowanie niemcofrancją dążyła zawsze do zbliżenia. Chiny dla Rosji to zagrożenie terytorialne i kulturowe.
   I tu jest nasza rola. Albo będziemy pełnić rolę łącznika i czerpać z tego korzyści, albo być przeszkodą. A przeszkody się usuwa. I w dłuższej perspektywie nawet USA będą tu miały niewiele do powiedzenia. Szczególnie jak ich zmartwieniem będą Chiny, a już są.

   2
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  „Która z opcji jest dla nas mniejszym złem? Trudno powiedzieć, zresztą to pewnie się zmienia w czasie.”

  Jest też teoretycznie trzecia opcja: sojusz USA i Chin wymierzony w Rosję i UE. Wtedy Trójmorze+Międzymorze staje się amerykańsko-chińskim kondominium.

  Wydaje mi się, że to byłaby najlepsza opcja dla nas.

  I ja bym Amerykanom wybór takiej opcji doradzał, bo po wyeliminowaniu z pomocą Chińczyków zagrożenia ze strony UE i Rosji w następnym cyklu i tak by pokonali Chiny wchodząc w sojusz z Indiami.

  2
     1. Carrie-Anne

      Chyba nie. Oni zaplanowali, że na 100 lecie KPCh będę już hegemonem.

      Nie rozumiem Pana wiary w Indie. Im do Chin tylko blisko ludnością, ale gospodarka to chyba jest z tyłu. Dużo musi upłynąć wody i nie tylko w Gangesie, zanim będę realną siłą zdolną zagrozić Chiną.

     1. Panpozwoli

      Ciekawe, czy Niemcy i Rosja o tym wiedzą. Bo obawiam się, że mogliby oponować.:-)

      Za to nasza klatka byłaby jak znalazł dla przesiedleńców z Izraela. Większa, lepiej położona, a i psy okalające jakby bardziej cywilizowane:-)

      1
         1. swb1

          No właśnie PO-PiSowska propaganda skutecznie wmówiła gawiedzi jakoby PiS było partią prawicową i narodową a pożyteczni idioci nawet na pańskim blogu te nonsensy powielają. I to z obu stron PO-PiSu. I Gazeta „Polska” i gazeta Wyborcza zgodnie to kłamstwo kolportują.

          1. Panpozwoli

           Pis to partia narodowo-socjalistyczna. Prawicowa jest tylko w kościele. I nie jest to raczej wiedza tajemna.

           4
         1. swb1

          Tak do końca to nie wiadomo, kto nad kim panował. Czy to nie było jak w tym porzekadle: „złapał Turczy n Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma”, przynajmniej od pewnego momentu. Ich przedziwna autonomia tak z znikąd się nie wzięła.

          1. Panpozwoli

           Handel, usługi i małe rzemiosło było żydowskie. Więc z tym panowaniem bym się nie rozpędzał.

           1
 4. podczaszy1

  Na GPW mamy korektę. Ja się od rynku w takiej fazie trzymam z daleka aż do momentu wyjaśnienia sytuacji. Będzie więcej kart w ręku to co innego. Przez osiem miesięcy tego roku byłem obecny na rynku tylko dwa razy- w maju i lipiec -sierpień.

  1. red.007

   Wczoraj napisałaś po przebiciu 1,095,z którego został tylko cień na dziennym,że dolar będzie się umacniał.
   Dzisiaj pytasz czy koniec spadków na E/U.

   Ja nadal uważam niezmiennie.
   E/U jeszcze może szukać swojego dna,ja tego nie wiem.
   Wiem tylko,ze formacja TUK jest zakończona i należy się spodziewać,po ustanowieniu dna,sporych wzrostów głównej pary.

 5. Guy Fawkes

  @WB

  Ładne rysunki, ładna prognoza, WIG-energy ładnie rośnie…

  Co do geopolityki, to nieee wiem. PO jest zasadniczo niemieckie, a jest też amerykańskie o tyle o ile Rzesza jest jeszcze amerykańska.
  Widać to po tych wszystkich ”wolnych miastach”, sojuszu ze ślązakowcami itd. To był stopniowy rozpad państwa.
  Po drugie, ew. sojusz amerykańsko-rosyjski altrightowców to nie jest strategia długoterminowa, bo musi ostatecznie doprowadzić do zderzenia chińsko-rosyjskiego. Przecież Chiny nie dadzą się zamknąć w kącie teoretycznemu państwu rosyskiemu o wielokrotnie słabszym potencjale.

  Ja też liczyłem dawniej na układ bipolarny, dobrego i złego gliny, coś takiego było już po wojnie przez dekady.
  Ale Chiny to nie wasalna Rosja.

  Reasumując, w układzie demokratycznym Chiny stopniowo przejmują hegemonię, ale nim słońce wstanie, rosa oczy wyje, czyli zostaniemy strawieni przez Rzeszę zanim Chiny do nas dotrą.
  W układzie republikańskim, który jest dlatego, że układ demokratyczny oznacza przegraną Ameryki, dochodzi do zatrzymania Chin i ich zderzenia z Rosją. Wtedy znowu dla nas otwierają się drzwi na wschodzie.
  W układzie bipolarnym dochodzi do jakiegoś utemperowania Niemiec i Rosji, ale bez przesady. Układ bipolarny w przypadku potęgi chińskiej nie byłby stabilny, byłby przejściowy – jako wariant układu demokratycznego.

  Strategia republikańska jest dla nas potencjalnie najkorzystniejsza, bo powinna doprowadzić do upadku wszystkich zaborców, jak po WW1, choć wiąże się z największym ryzykiem. Na wojnie jak na wojnie, wiadomo. No ale przecież losy świata nie zależą od nas, przynajmniej w punkcie wyjścia.

 6. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Dla mnie czysto amerykańska strategia (nieważne czy niemiecka czy rosyjska) nie zrównoważona przez Chińczyków jest non possumus ze względu na braci Kurskich (którzy są piątą wodą po kisielu po jakimś podobno ważnym wileńskim kabaliście:

  https://www.salon24.pl/u/tekstykanoniczne/937989,profesor-pawel-spiewak-autuje-jacka-kurskiego )

  …, którzy obstawiają w Polsce dla Amerykanów na odcinku kulturalnym obie opcje. Dla Polaków to oznacza zupełny upadek kultury (do wyboru Wyborcza albo Sławimir – największe osiągnięcie kulturalne PiS), co jest dla mnie nie do zaakceptowania:

  https://www.youtube.com/watch?v=kZT-pFb4Fa8

  5
  1. Guy Fawkes

   Coś w tym jest, że prawnucy gaona kreują konflikt i zarządzają nim.
   No i obniżają standardy.
   Myślę, że to jest związane ze strategią z podstolika Intermarium, która na razie jest w cieniu konfliktu globalnego przy głównym stoliku.

     1. swb1

      Tak tylko sobie zażartowałem. Znakomicie zdaję sobie sprawę z faktu, ze zajmuje się pan rzeczami ponad swój intelekt i pewnych spraw pan nie przeskoczy.
      No może z tym banem było nieco bardziej serio. Żeby pan tu tej propagandy Kurskich za dużo nie wylewał. Podejrzewam, że przed wyborami cała PO-PiSowskie trollownia od Kurskich, z panem na czele osiągnie apogeum szału.

      1
      1. Guy Fawkes

       Przede wszystkim ma osoba naturę sekciarza i przypuszczam, że to może być jakiś eskapizm od własnych problemów. Kataryzm polityczny osoby nie ma żadnego związku z realnym światem, ani żadnego zastosowania. Może kiedyś towarzysze chińscy otworzą jakąś inną perspektywę, ale jeśli nawet, to do tego czasu trzeba przetrwać w możliwie dobrym stanie i w całości państwa.

 7. billy_the_kangoor

  @Carrie
  wygląda na to, że po prawie miesięcznych bojach moi Dwaj Galowie odłożyli broń i schowali się „w cieniu” 😉 przed legionami rzymskimi. Wrócą za jakiś czas, silniejsi z magicznym trunkiem!!!
  Trzeci z Galów powinien usunąć się „w cień” z placu boju dziś po południu.
  Wczoraj była najtrudniejsza bitwa. Niewiele brakowało, a uruchomiony zostałby plan „B”, ale zabrakło …trunku.
  A CO!?
  Są tu na forum Fenicjanie, Genueńczycy, Wenecjanie, ja mam swoich Galów 😉
  billy

  1
 8. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  „Dla mnie czysto amerykańska strategia (nieważne czy niemiecka czy rosyjska) nie zrównoważona przez Chińczyków jest non possumus ze względu na braci Kurskich (którzy są piątą wodą po kisielu po jakimś podobno ważnym wileńskim kabaliście:

  https://www.salon24.pl/u/tekstykanoniczne/937989,profesor-pawel-spiewak-autuje-jacka-kurskiego )

  …, którzy obstawiają w Polsce dla Amerykanów na odcinku kulturalnym obie opcje. Dla Polaków to oznacza zupełny upadek kultury (do wyboru Wyborcza albo Sławimir – największe osiągnięcie kulturalne PiS), co jest dla mnie nie do zaakceptowania:

  https://www.youtube.com/watch?v=kZT-pFb4Fa8

  A przepraszam, pomyliłem się, największym kulturalnym osiągnięciem PiS nie jest Sławomir tylko emitowany w TVP ukraiński serial Zniewolona, w którym głównym złolem jest – sądząc po nazwisku (Czerwiński) – Polak, który na końcu popełnia samobójstwo:

  https://www.youtube.com/watch?v=hJn_Qb7ZHdY

  https://natemat.pl/283223,kiedy-3-sezon-zniewolonej-na-tvp1-kurski-chce-byc-koproducentem-serialu

  Non possumus.

  4
  1. Guy Fawkes

   No to jest właśnie objaw strategii Intermarium jako Wielkiej Chazarii w oparciu o tzw. Ukrainę i miasta. Mówiłem już kiedyś, żeby sobie pooglądać serial ”Miasto skarbów”.

   Zabawne było, jak na evencie polsko-ukraińskim w TVP z aktorami Zniewolonej Polacy i Ukraińcy porozumiewali się anglo pidżynem.

   No ale jak Pan nie odwołał Chinageddonu, to skąd mają być wpływy równoważące?

    1. swb1

     Akurat na to, że pan w swoim obłędzie cokolwiek zrozumie liczę najmniej. Ale to nie mój problem. Chociaż z drugiej strony pan się potrafi dostosować nawet, jak pan nic nie zrozumie. Wystarczy kilka banów od pana Wojciecha i zacznie pan śpiewać tą właściwą piosenkę.

      1. swb1

       Niestety, dla pana, przypuszczam, że pan nawet i taką by zaśpiewał. Dużo pan szumu robi ale kręgosłup ma pan słaby. Donosicielstwem i denuncjacjami, już pan powoli dorównuje do tych co tą piosenka śpiewali, wiec jak przypuszczam reszta równie łatwo panu pójdzie.

 9. mac-erson

  Ja dzisiaj tak jak pisałem pożegnałem energetykę (TP, Enea, Energa)
  Zysk na całości około 5% mogło być lepiej bo było już 20% ale tez było przejściowo na minusie.
  Zastanowię się czy do niej powrócę (przewiduję jeszcze jedną falkę spadkową) czy postawię jednak na inne koniki.

    1. Panpozwoli

     A moim zdaniem zaliczyłeś klasyczny problem psychiczny łapacza dołków. Wiem bo przerabiałem to wielokrotnie. Miałeś koncepcję, kupiłeś. A potem kilkaktotnie wykres przeczołgał cie pod wodą i marzyłeś tylko o zamknięciu bez minusa. I nawet jak twoja pierwotna wersja okazałaby się słuszna już tego nie kupisz, bo będziesz pamiętał jak tanio to miałeś.
     Zakończenie i tak było świetne. Inni wpadają pod wodę i zaczynają uśredniać. Jak trafią to ołtarzyk, ale jak nie to kaplica.

     5
     1. mac-erson

      Akurat w tym przypadku nie do końca tak było. Zaraz po zakupie pojechało 20% na plus i potem opadało. Najwięcej byłem na portfelu energetycznym 3% na minusie. Wyszedłęm z energetyki bo mam pomysł na ciekawsze spółki.
      Kupowałem Energetykę przy poziomie W20 2250, obecnie mamy 2100 z szansą na jeszcze taniej,.
      Stąd pojawiają się coraz ciekawsze okazje.

      1
       1. mac-erson

        Wiesz kwestia zastanowienia się gdzie jesteśmy. Ja zakłądam, że jesteśmy u samego końca bessy trwającej od 2011r. (cenowy). Tak więc ewentualna pomyłka nie będzie kosztowna a długi termin w najgorszym przypadku zamieni się w termin kilkumiesięczny.

 10. Guy Fawkes

  @WB

  //Polacy panowali nad Żydami przez setki lat:

  https://www.youtube.com/watch?v=D23B-yfjlRg

  … więc w skrajnej sytuacji można by podjąć takie ryzyko.

  Nawet jeśli to prawda, to tych Polaków już nie ma, zostali wyeliminowani z gry, według wytycznych z podstolika Intermarium.
  Ale wydaje mi się, że resurs towarzyszy żydowskich dobiega końca w związku z nadchodzącą hegemonią towarzyszy chińskich, ew. wojną heartlandową o nikontrolowalnej eskalacyjności.
  Tak czy tak może nie będzie to duże ryzyko, a przynajmniej nie długoterminowe.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   A propos jest kolejna dobra wiadomość:

   „1) Pirat lata i jest OK. Ten system jest prowadzony zgodnie z planem, jest też opracowany nowy zminiaturyzowany LPC -zgodnie z sugestiami żołnierzy.
   Nawiasem – Pirata szanujcie bo ten system jest bardzo ciekawy…

   2) Moskit to czarny koń – nie ukrywam że bardzo mi się ów system podoba bo to po prostu…reverse engeenering Spike LR 🙂 WITU zrobił chamska kopię Spajka ale dostosowaną do naszej bazy technologicznej i polskich kooperantów – stąd mniejszy zasięg i inne rzeczy ALE serio fajnie to wyszło – montują właśnie kilkadziesiąt próbnych ppk do testów kompletnych ppk w locie do celów. Testy poszczególnych komponentów oraz areodynamiki rakiet były ponoć OK. Jeszcze raz podkreślę: to nie jest papierowy projekt bo właśnie dziergają kilkadziesiąt rakiet na testy kompletnych zestawów. Oczywiście MON ma wywalone na ten projekt a szkoda bo unit cost to będzie około 70k USD czyli mniej niż 50% ceny Spike. I żeby było wesoło -dość podobnie do ceny Pirata z Mesko…”

   http://forum.militarium.net/viewtopic.php?f=5&t=8088&p=356734&hilit=moskit#p356734

   Chodzi o tę „chamską kopię Spajka”:

   https://www.defence24.pl/mspo-2019-kompleksowa-oferta-witu

   W sumie zaczynam rozumieć, czemu Izraelczycy tak nas ostatnio atakowali. 🙂

   1. Guy Fawkes

    //W sumie zaczynam rozumieć, czemu Izraelczycy tak nas ostatnio atakowali. //

    Chyba nie za to:))
    A propos, żeby zdobyć dalsze … doświadczenia, kupujemy amerykańskie Jaweliny, 60 wyrzutni, po jednej na batalion WOT i jeszcze coś zostanie do rozkładania na czynniki pierwsze. Gazownia bardzo się dziwi, bo przecież podobne ”produkujemy” w Skarżysku. Nie produkujemy, tylko składamy.
    Anglicy chcą nam sprzedać całą technologię rakiet przeciwpancernych Brimstone, które mają duży zasięg (12 km) i rakiet przeciwlotniczych CAMM, jeżeli wybierzemy je do programu Narew, łącznie z produkcją, wsparciem, autonomicznością użycia.
    Jeżeli mamy własne Piraty i Moskity, a będziemy mieć jeszcze Brimstone’y, to już nie potrzebujemy izraelskich Spike’ów, które zresztą tylko montujemy, bez prawa zaglądania do środka:))

 11. billy_the_kangoor

  @WB
  pisał Pan o ropie i spadkach na tym aktywie. Dlaczego?
  Mimo szczerych chęci, bardzo ciężko po wczorajszej świeczce z dolnym cieniem (podobnie COPPER) dostrzec dalsze symptomy osłabiania OIL.
  Tutaj od miesiąca obowiązuje scenariusz od bandy do bandy S57,00 USD / L53.50USD ze wskazaniem na 75%/25% na wyjście z kleszczy górą.
  b.

 12. Guy Fawkes

  @Panpozwoli

  //Pis to partia narodowo-socjalistyczna. Prawicowa jest tylko w kościele. I nie jest to raczej wiedza tajemna.//

  Bzdura.

  Czym się różni ”narodowy socjalizm” PO od ”narodowego socjalizmu” PIS? poza przekierowaniem cash flow z zewnątrz do wewnątrz?

  Prawicowość zależy od wartości (preferencji cywilizacyjnych) i aktualnego stanu dobra wspólnego. Skoro płace dalece nie nadążały za wzrostem wydajności (wyzysk), co generowało emigrację, to należało to zrównoważyć, zwłaszcza w związku z katastrofą demograficzną.

  Nie ma to nic wspólnego ani z socjalizmem ani z liberalizmem, które są kluczowymi pojęciami w poznawczej deluzji społecznej.
  W normalnej gospodarce robi się to, co konieczne ze względu na dobro wspólne (przetrwanie narodu), bez względu na etykietki z kalkomanii młodych wykształconych z wielkich miast.

  Takie działanie jest narodowe par excellance, choć w innych warunkach rozwiązania określane jako liberalne mogą być narodowe.

  I na to się zanosi, bo po zabezpieczeniu podstawowych potrzeb rząd powinien teraz skoncentrować się na obniżaniu podatków i ułatwianiu dziełalności gospodarczej.

  3
  1. Guy Fawkes

   Ale nie powiemy, że w pierwszej kadencji rząd był narodowo-socjalistyczny, a w drugiej będzie narodowo-liberalny. Rząd jest ten sam, tylko realizuje różne rzeczy w kolejności co bardziej potrzebne.

   No i zarówno kryzys emigracyjny jak i demograficzny zostały powstrzymane. A teraz pora na odwrócenie trendów.

  2. Panpozwoli

   Program i działania PIS są pod kątem gospodarczym czysto socjalistyczne. A w sferze światopoglądowej nacjonalistyczne podlane religijnym sosem.

   Czyli PIS jest partią narodowo-socjalistyczną.

   Na temat tych bzdur na temat poprawy demografi i zatrzymania emigracji nawet nie chce mi się komentować.

   11
    1. Panpozwoli

     No to dawaj te argumenty.
     Z mojego punktu widzenia do pełnego obrazu partii narodowo-socjalistycznej brakuje tylko fizycznej eliminacji elementu niepożądanego. Ale pewnie wszystko przed nami. Teraz jesteśmy na etapie typowania, czyli inwigilacji (Pegazus, izraelski tfuuu), potem machną Berezę.

     6
     1. Guy Fawkes

      To są bzdurne plotki typu ”jedna baba drugiej babie…” you know.

      Zrozumiełbym zarzut, jeżeli podniósłbyś argument ”nacjonalizacji” banków np.

      Ale nie musisz się wysilać. Większość banków zachodnich w systemie to niebezpieczeństw i to poważne.

      A co do własności państwowej, to była ona zawsze w historii i dominowała. No bo czym niby jest własność królewska??? Niektóre państwa były w całości własnością władcy, czyli państwa.

      Są takie mity typu pan Kleks, że kiedyś za górami za lasami, a Ameryce, to była wyłącznie wolna amerykanka. No tak, po zajumaniu własności Indian, ale szybko musiała się skończyć ta rzekoma wolność, ustawami antymonopolowymi, żeby ludzie mogli oddychać.

      A w ogóle samo dążenie do zbudowania idealnego ustroju społecznego, czyli zbawienia człowieka na tym łaz padole przez ustrojstwa społeczne nazywa się SOCJALIZMEM. Wyróżniamy socjalizm liberalny, komunistyczny i nacjonalistyczny, oraz anarchizm jako metasocjalizm.

       1. Guy Fawkes

        Przy każdym z socjalizmów jest swoisty anarchizm jako wentyl, systemowy antysystem. Najlepiej widać to na przykładzie Kukiza, który jak na antysystemowca przystało, utonął w partii najbardziej systemowej, co było łatwe do przewidzenia of course.:)))

  1. mac-erson

   „oczekiwania rynkowe, które przez wiele miesięcy sam nakręcał,”
   Nieprawda. Większość Jego projekcji mówiła, że dołek jeszcze przed nami. Czasami przesuwał dołek do przodu bo po prostu nie wystąpił w wyznaczonym czasie. Rozmawialiśmy o tym także podczas spotkania w Karpaczu.

   2
  1. cebeerxx

   Jeszcze w październiku 2018 dołek miał być w lutym, potem przesunął się na czerwiec, coś tam po drodze wyskoczyło i długo grany był wrzesień. W sierpniu na tapetę poszedł listopad ale im bliżej listopada tym bardziej niewykluczony będzie luty. Co było do udowodnienia 😉

   8
  1. mac-erson

   NO wiesz.
   Patrzysz na Braster na którym straciłęm ponad 20% czy Groclin na którym mam stratę 10% czy Mirbud z 14% stratą.
   Nie dostrzegasz Praire, na którym sprzedałem nadwyżkę z zyskiem prawie 40% i na pozostałej partii mam cały czas ok. 30%
   Kolejny Ursus dzisiaj na + 60% i się nie otworzył.
   Po drodze skasowałem z zyskiem 20-30% MSW, Trakcję, Lubawę (to niepotrzebnie bo dalje rośnie), Farm51, CFG, Medicalg, ASbis, Bloober, Polimex.
   Po dzisiejszym zamkniięciu Energetyki mam 25% akcji, 75% gotówki w części akcyjnej. Czekam spokojnie na dokończenie spadków i jak najbardziej wracam do moim MIS-iów.
   Generalnie zobacz. SWIG 11600 na tym samym poziomie co w czerwcu gdzie robiłem zakupu. W tym czasie W20 był dokładnie 2260 i jest 7% niżej.

   To potwierdza względną siłę małych spółek. Uważam, że ta tendencja niabierze jeszcze większego rozmachu w 2020r.

   2
  1. mac-erson

   Slow hola hola
   Od dłuższego czasu mamy horyzont i nie mogą przebić strefy 2940. Czekam nieco wyżej na S-ki a tu już 3 raz zawracają wcześniej.
   Jest remis i poczekajmy spokojnie na zwycięzcę. Myślę, że w przyszym tygodniu się rozstrzygnie.

 13. wider_swider

  Szach mat część 2.
  Nie mam Ursusa, ale z ogromną przyjemnością sobie spoglądam na jego dzisiejszy wzrost w kontekście szczekających na reda miszczóf, gdy informował o jego zakupie.
  Podobnie było przy poście o zakupie oraz sprzedaży KGH. Wyborna to dla mnie rozrywka, a dla reda jakby średniej klasy furka z salonu dzisiaj wpadła.
  Przesyłam szczere gratulacje red.007 już po raz n-ty i trzymam kciuki za więcej. Niech im się flaki wywracają 😉

  10
 14. skaven

  @macerson
  Hossa od 2009 roku na gpw jest selektywna. Niestety i szkoda 99% pary na blogu idzie w analizę trendów i wykresów, których nie da się kupić zamiast analiz wykresów konkretnych spółek i wartościowych informacji na ich temat.
  W zasadzie treść na blogu nie przydaje się do handlu na kontraktach terminowych.
  Jedyny z tego pożytek że jest miło i ciekawie i autor przywiązał do siebie rzeszę followersów.

  1
  1. wider_swider

   Będę followował do śmierci, a potem mój syn, a potem jego syn.
   Jeżeli ktoś nie docenia doświadczenia, zaangażowania oraz niesamowitej pomysłowości pana Wojciecha to nie jest godzien wogóle mieć dostępu do tej treści.
   Wstyd mi za pana, panie skaven.

   1
   1. skaven

    Oczywiście treść bloga i wykonana praca ma nietuzinkowy wymiar.
    Zależy z jakiej pozycji to oceniać. Jeśli chodzi o zarządzanie pozycją to sugerowanie się treścią tylko zaciemnia obraz rzeczywisty.
    A tak konkretnie szukamy dołka na wig od 5 miesięcy i jaki to ma skutek dla twojego portfela akcji?

  1. red.007

   Nie wiem czy dla Pana ciekawa ale miałem ją w zapasie inwestycyjnym.
   A w zapasie,bo chodzę swoim TUKiem,chciałem powiedzieć tokiem.
   Astarta Holding NV (AST).
   To jakiś zagraniczny holding robiący interesy na Ukrainie.
   Od maja 2017 robimy C korekty płaskiej.
   https://stooq.pl/q/?s=ast&c=10y&t=c&a=ln&b=1
   Gwóźdź programu to od 23 kwiecień br. rysuje się TUK w F5 tejże C.
   https://stooq.pl/q/?s=ast&c=1y&t=c&a=ln&b=1
   Po zejściu poniżej sierpnia nadaje się do kupienia,gdzieś kiedyś liczyłem i wstępnie wychodziło mi 20,50 zł.
   Nie będę na nią czekał,bo jeszcze z PDZ mam trochę roboty i KGH czeka w kolejce.
   Proszę powyższego nie traktować jako rekomendacji.

    1. red.007

     Jak sobie uważasz,to są groszowe sprawy.
     Liczę jeszcze na to:
     „red.007 4 września 2019 o 10:24”
     Ja powyższe traktuję jako ewentualne dokupienie.
     Główne zakupy wykonywałem przed wybiciem w sierpniu po 0,60-0,56 czy jakoś tak.

  1. wojm

   Do tego cykl prezydencki ciągle w grze. Najbliższy opór na SP500 to strefa 2946 – 2961 i wyjście w cenach close otworzy drogę na historyczne szczyty. Na miesięcznym po lipcu miś miał jakieś nadzieje na mocniejsze down, ale świeczka sierpniowa chyba skutecznie mu to wybiła.

 15. eWiggin

  @panpozwoli
  „Z mojego punktu widzenia do pełnego obrazu partii narodowo-socjalistycznej brakuje tylko fizycznej eliminacji elementu niepożądanego. Ale pewnie wszystko przed nami.”

  – Do tej eliminacji prawie już doszło w Białymstoku (LGBT). Jak przyjdzie kryzys gospodarczy, niepożądanym elementem staną się Ukraińcy – że to przez nich, bo Polakom pracę zabierają… itp.

  2
  1. skaven

   Na psychozę bierze się tabletki.
   Depresje leczy się u psychiatry farmakologicznie i lepiej ciąć od razu niż dopuścić do pogłębienia stanu. Bardzo dużo ludzi ma problemy a nie ma co czekać. Po miesiącu terapii dojdziesz do równowagi.

   1. Panpozwoli

    Ukraińcy mieli robić za czarnego luda na początku. Ale później byli dobrą wymówką dla nie przyjmowania ciemnego luda z Syrii i Afryki.
    Ale to był kiepski straszak bo to nikt na wiosce ani jednego syryjczyka ani murzyna w życiu nie widział.
    Teraz na tapecie są pedały i gender. O gender to ksiundz na ambonie mówili, a i pedała przy okazji lud bogobojny mógł obaczyć. 🙂

    2
  1. mac-erson

   Slow już rozmawialiśmy na ten temat. Ja cały czas czekam na podejście w strefę 2960-2970 co powinno zakończyć falę korekcyjną w US. Dla Ciebie wybicie 2940 to ruch na nowe szczyty.
   2960-2970 to połowa czarnej świecy z końca lipca. Na podobnym poziomie kończyły się korekty w dwóch analogicznych przypadkach marzec i grudzień 2018r.
   Myślę, że poerspektywa tygodnia roztrzygnie kto miał rację.

 16. Guy Fawkes

  @007

  //Nie wiem czy dla Pana ciekawa …
  Astarta Holding NV (AST). //

  No jak to nie ciekawa my Friend?
  Najciekawsza!!!

  Astarte – // imię fenickiej i kananejskiej bogini miłości, płodności i wojny…//

  //Nieodłącznym elementem kultu Astarte były akty seksualne spełniane pomiędzy wyznawcami odwiedzającymi świątynię a specjalnymi kapłankami zwanymi kedesza.//

  // Cześć oddawano również paląc kadzidła, składając w ofierze produkty spożywcze, zwierzęta, a niekiedy także małe dzieci.//

  Astarte // razem z boginią Anat wspiera Baala w walce z jego wrogami.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Astarte_(bogini)

  Fenicjanie budują Wielką Chazarię, oczywista oczywistość.

  1. red.007

   Nie zaprzeczam.
   Natomiast mi chodzi o potencjał wykresu.
   AST,PDZ,Ursus,są jeszcze inne,to potencjalni kandydaci do kreślenia fal trzecich w wymiarze miesięcznym czyli wieloletnim.
   Jest to najlepsze z punktu widzenia inwestycyjnego co może się zdarzyć.
   Inna sprawa to poprawność takiej diagnozy dla danej spółki,dlatego nie należy stawiać tylko na jednego konia.

 17. Panpozwoli

  @Guy Fawkes
  No to jadziem:-)

  //To są bzdurne plotki typu ”jedna baba drugiej babie…” you know.//

  CBA potwierdziła zakup izraelskiego oprogramowania do cyfrowej masowej inwigilacji. Ino twierdzą, że nie używają go w sposób masowy :-)))))

  //Zrozumiełbym zarzut, jeżeli podniósłbyś argument ”nacjonalizacji” banków np.//

  Wiesz po co pisowi banki? Bo ktoś musi kupować nasze obligacje w otoczeniu rosnącej inflacji i rozrzucanego złotego z helikoptera. Glapcio trzyma stopy i pilnuje aby biznes się zgadzał a rentowności obligów spadały. Łon nawet sugeruje obniżkę stup dla podkręcenja koniunktury. Tchurzewski trzyma ceny energii itd. Ale inflację mamy już 3%. Dadzą radę? Pewnie jeszcze przez moment tak. A później banki zostaną z tonami naszych obligów tracących na cenie. A czyje są te banki?

  //Ale nie musisz się wysilać. Większość banków zachodnich w systemie to niebezpieczeństw i to poważne.//

  Owszem, ale one w swojej masie są prywatne. I jak nakupowały badziewia to ich problem. Oczywiście będzie trzeba system bankowy jakoś ratować, ale co do zasady to problem banków. Zresztą przerabialiśmy to już w 2008.

  //A co do własności państwowej, to była ona zawsze w historii i dominowała. No bo czym niby jest własność królewska??? Niektóre państwa były w całości własnością władcy, czyli państwa.//

  Nominalnie może i tak. Ale wśród królów pełno jest bankrutów. Jeden francuz na tę okoliczność rozbił i obrabował templaruszy. Jeden angol wypatroszył zakony i sam został papieżem. A u nas , po swojsku zadłużył się u, o zgrozo :-), Żyda.

  3
 18. slow2006

  i jak tam macerson ?

  wybili kanal gora, tak jak pisalem, teraz kierunek minimum 3150 na sp.

  mozesz wziac eski, a ja poczekam na ten poziom, kolejny zaklad ? 😉

  u nas powinni ladnie zasysac dzisiaj pewnie plus 2% i tak do konca dnia, zobaczymy

  1
 19. billy_the_kangoor

  @Carrie
  OIL – każdy chce bawić się tutaj w trójkąta 😉
  …a jak „każdy”, to wiesz…
  Wczoraj zaprosiłem do górnego ograniczenia „kleszczy”, dziś za połowę stawki „naoborot”.
  Natomiast to przebicie „z hukiem” nie pasuje mi do koncepcji nowych szczytów Spy (3.052) oraz Wiksia.
  PS. COPPER chodzi w ostatnich dniach identycznie.

 20. Pingback: viagra online

Dodaj komentarz