Cykliczny dołek na sWIG-u już był?

3 tygodnie temu WIG-u 20 spadł do najniższego poziomu od 2,5 roku. W tym samym czasie sWIG-80 był ciągle ponad 10 proc. powyżej swego rocznego minimum z grudnia ub. r. Takie sytuacje w ciągu minionego ćwierćwiecza zdarzyły się jedynie dwukrotnie: w maju 2012 oraz w okresie sierpień-grudzień 2015.

Dla WIG-u 20 sytuacja jest dwuznaczna, bo w pierwszym przypadku taki sygnał się wystąpił praktycznie w dołku cyklicznej bessy, zaś w przypadku drugim pojawił się przed kolejną silną 5-miesięczną falą kończącego cykliczną bessę spadku.

Biorąc po uwagę trwającą amerykańsko-chińską wojnę handlową, Brexit, wybory i oczekiwane orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych w naszym kraju oczywiście nie można wykluczyć dalszego scenariusza dla WIG-u a la wrzesień 2015-styczeń 2016, chociaż równocześnie, gdyby rozwój wydarzeń potoczył się w sposób postrzegany przez rynki jako korzystny, moglibyśmy otrzymać wersję bardziej zbliżoną do tej przerabianej w połowie 2012 roku.

Za czekaniem z masowymi zakupami akcji największych polskich spółek przemawia fakt, że w obu scenariuszach za 31 sesji od odpowiednika chwili obecnej WIG-20 jest nie wyżej niż 1 proc. w stosunku do obecnych poziomów, więc można zakładać, że do listopada indeks zbyt daleko nie ucieknie na północ.

Uśrednienie tych 2 scenariuszy daje projekcję WIG-u 20, która do listopada spada do nowych dołków bessy (1959,4 pkt.).

Ciekawiej sytuacja wygląda na sWIG-u:

Tu w obu historycznych epizodach podobnych z opisanych na początku względów do sytuacji z sierpnia sWIG-80 był już po dołku swojej cyklicznej bessy i w trakcie pierwszej korekty nowej hossy. Podobnie zachowuje się projekcja dalszego przebiegu tego indeksu uzyskana przez uśrednienie ścieżek sWIG-u wokół sygnałów z maja 2012 i sierpnia 2015.

Ta korekta uzyskanej projekcji przedłuża się do listopada, ale nie sięga już ani poniżej swoich dołków, ani poniżej faktycznego dołka sWIG-u z grudnia ub. r., a od listopada rozpoczyna stabilną cykliczną hossę (3-cią falę), która powinna kulminować w okolicy wiosny 2021.

Podsumowanie: sądzę, że z punktu widzenia polskich inwestorów indywidualnych trzymających obecnie akcje małych polskich spółek wchodzących w skład indeksu sWIG-u 80 najbliższe 2 miesiące można opisać jako odpowiednik okresu od 1 minuty 37 sekundy poniższego fragmentu filmowego. Odpowiednik 2 minuty 50 sekundy powinien nadejść gdzieś w listopadzie.

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @Panpozwoli

  //CBA potwierdziła zakup izraelskiego oprogramowania do cyfrowej masowej inwigilacji.//

  Sprzęt do podsłuchiwania telefonów możesz sobie kupić od lat w zwykłym spy shopie. Czy tylko Żydzi albo Huawei mogą podsłuchiwać? Wszystkie służby od zawsze mają sprzęt do podsłuchiwania. Czy tylko Bolanda ma być upośledzona? Jacyć źli obcy agenci podpowiedzieli ci, że mamy być bezbronni. Rakiet też nie możemy mieć? Rakietami się zabija, nie tylko podsłuchuje.:))

  Co do reszty twoich ”argumentów”[sic!], to nie zawracaj mi chłopcze głowy. Idź do jakiejś szkoły, albo się ożeń, to będziesz miał mniej czasu na bzdury.

  Fenicjanie budują Wielką Chazarię. orgie seksualne i mordy rytualne na dzieciach. Wybraliśmy hańbę, a wojna przyjdzie do nas i tak.
  Nie zawracaj mi głowy. Jak to wszystko na co cię stać, to bardzo mi przykro you know.

  1
  1. Panpozwoli

   Jeszce wczoraj było tak:

   //To są bzdurne plotki typu ”jedna baba drugiej babie…” you know.//

   ,a dzisiaj to typowy i niezbędny sprzęt :-))))

   Dziś nie mam czasu na pierdamony bo mi wszystko lata. PLY lata, ATT lata.
   A i Fenicjanie mnie podstępnie atakują, namawiają na orgie seksualne i mordy rytualne, you now:-))))

   4
   1. Guy Fawkes

    ”Jedna baba drugiej babie…” to jest forma w jakiej gazownia formatuje ubogich w duchu. Żenująca forma.
    A sprzęt to jest co innego.

    Jak ty to podałeś: sprzęt izraelski do masowej inwigilacji.

    Jest tu i zagrywka na antysemityzm i zagrywka na broń masowego rażenia. Nie czujesz tego?

    Co to znaczy masowa inwigilacja???
    Mógłbyś podsłuchiwać np. 100 000 ludzi na raz?
    Co byś z tego zrozumiał??

    Czy Echelon to nie jest od lat ”system masowej inwigilacji”?
    Czy standard 5G nie umożliwia ”masowej inwigilacji”? W 5G i internecie rzeczy można wiedzieć wszystko o wszystkim, nawet gdzie się kura zesiura.

    Jeżeli w tej chwili masz na chacie telewizor, telefon i komputer, to masz trzech szpiegów, którzy mogą cię inwigilować dzień i noc.

    Więc robienie shitstormu z powodu jakiegoś nowego urządzenia, które już mają wszystkie obce służby, jest wyjątkowo głupie.

    Komu to przeszkadza, klubowi generałów, konferencji ambasadorów, agentom BND? Może to przeszkadza najbardziej tym obcym służbom o aranżowania ”wolnych miast”? Bo to jest niekomfortowa sytuacja, kiedy myśliwy staje się zwierzyną. I to, co najgorsze, niezauważalnie.:))

    No przecież nikogo nie będą interesowały twoje sekrety come on! One są już dawno znane, jeśli komuś na tym zależało. Bud spokojen.:)))

 2. slow2006

  moim zdaniem w listopadze bedzie szczyt, bardzo wazny, ale do listopada powinni kasowas eskowiczow az po margin call. moim zdaniem ta hiperbola o ktorej pisze od dawna bedzie krotka ale konkretna.

  jak sp zszedl ponizej 3000 wszyscy od tego czasu widza spadki, a tu index z tygodnia na tydzien juz prawie na szczytach i zero refleksji ze strony decydentow.

  1
  1. red.007

   Jak tam chcesz,ja się nie wiercę.:))
   Niby po co mam się wiercić,skoro zakupy zrobione w okolicach okołodołkowych,zero stresu.
   Faktem jest,że realizacja zysków już jest i pewnie jeszcze będzie,jest to naturalne a nawet wskazane.

   Jest już rozegrane wykresowo przykazanie:”niewydłużona f 5 powinna zostać zniesiona w całości.”
   f 5 zaczęła się od szczytu 13 maja br.i dzisiaj została zniesiona.
   https://stooq.pl/q/?s=urs&c=1y&t=c&a=ln&b=1
   Solidna korekta powinna rozpocząć się na 1,80-2,00 czyli na poziomie f 2.

   Tak nieco przekornie to możliwe,że będziesz się bał wejść ponownie,nawet jak spadnie.
   Wynika to z Twojego horyzontu inwestycyjnego,który jest bardziej spekulacyjny.
   Ja mam średni,wielomiesięczny.

   2
   1. mac-erson

    Mam nauczkę z kilku innych inwestycji (np. Trakcja) gdzie miałem prawie 100% (podbili z 1.6 na 3) a potem sprzedawałem z niecałym 30% zyskiem.
    Ponieważ spodziewam się spadków to jest realne, że Ursus się też ładnie skorektuje.
    Biorę wariant Twój wówczas po prostu dalej nie zarobię i wezmę inną spółkę.
    Ale oczywiście trzymam kciuki za Ciebie tak jak mówisz Twoja pozycja jest bezpieczna, możesz siedzieć wygodnie na fotelu z fajką i czekać na 3-4zł za rok 😉

 3. Guy Fawkes

  @macarek

  //Polskich hetmanow? Czy mówiących po polsku Rusinów? Wisniowiecki, Radziwiłł czy Ostrogocki to nie byli Polacy. Prowadzili też własną politykę. Proszę zatem zejść na ziemię z imperialnych chmur.//

  Albo np. Stanisław Żółkiewski.

  //Stanisław Żółkiewski herbu Lubicz (ur. 1547 w Turynce pod Lwowem.//

  …czy Jan Sobieski.

  //Jan III Sobieski herbu Janina (ur. 17 sierpnia 1629 w Olesku…//

  Jesteś PRLowskim niewolnikiem, masz wykastrowaną po sowiecku świadomość narodową. Nie trzeba cię wiązać ani stawiać pod strażą, sam wyprany zryty beret cię pilnuje.
  Bardzo ekonomiczne udupienie.

  4
  1. macarek

   Ma Pan duży problem i proszę się do mnie nie odnosic osobiście. Pańska polemika to unik. Proszę się odnieść do wymienionych nazwisk a nie innych.
   To, że w tym panteonie mamy wybitnych wodzów i patriotów nie przekreśla tej całej reszty, która np. Sobieskiego syna zniszczyła.
   Proszę o 10 takich hetmanow z 18 wieku….Nie ma ?

 4. macarek

  @WB
  Jak Pan postrzega Turcję?

  https://forsal.pl/artykuly/1428741,erdogan-to-nie-do-przyjecia-ze-zabrania-nam-sie-posiadania-broni-atomowej.html

  Mi bowiem ta walka mocarstw starzejacych się społeczeństw nie pasuje. Takie państwa nie prowadzą już ekspansji tylko się bronią.
  Natomiast taka młoda Turcja, z ciągle stałym przyrostem, dużym przemyslem militarnym, niejasnymi powiazaniami z ISIS oraz z ogromną lecz pewnie skrywaną jeszcze tęsknotą nad straconym imperium jest tu czarnym koniem. Lada dzień wkroczą do Syrii a potem do Iraku….

  1. Arhplusminus

   Zakładam, może optymistycznie, że kurs CDR jeszcze przekroczy 255, a przedział 255-260 biorąc pod uwagę RRR jest b.dobry na krótkie ze stopem niewiele > 260. Jak dotąd byłem mocno sceptyczny szortowaniu tego waloru, zwłaszcza po tomtadrackich zapowiedziach w/w Panów jak bardzo CDR jest przewartościowany i liczeniu wirtualnej kasy.

 5. Carrie-Anne

  @007
  Zabawni Ci Angole.

  All 21 lawmakers from ruling Conservative Party who voted against gov’t are being kicked out of the party, Downing Street confirmed soon after the vote. They include Nicholas Soames, grandson of Winston Churchill, and 2 former finance ministers -Philip Hammond and Kenneth Clarke.

 6. red.007

  Zgadzam się,zabawni.
  Różne mają spojrzenia na demokrację.
  Boris chce wypełnić demokratyczną wolę ludu z referendum i ma zarzut niedemokratycznego postępowania.
  Przeciwnicy chcą w sposób demokratyczny zablokować demokratyczną wolę ludu.
  Robi się śmiesznie a po cichu liczyłem,że będą mieli więcej odwagi aby węzeł eurokołchozu przeciąć.

  7
  1. Guy Fawkes

   Ja trochę z rozpępu powiedziałem, że Anglia to państwo poważne.
   Tak naprawdę, to nie wiem, czy są dziś państwa poważne, czyli takie, w których ogon nie macha psem. No może Chiny.

   Ale co do Anglii to ostatecznie nie przesądzam. Johnson to jest wojna, no ale też uzależnienie od Usiaków. To nie jest prosta sprawa.
   Może dla nas jest korzystniej, żeby Anglia nie była tak całkiem zależna? I żeby wojna nie spadła tak raptownie?

 7. macarek

  @WB
  Wczoraj Pan napisał, że UE to wróg USA. Po co Trump wzywa by Niemcy zaczęły się zbroić? Bo to chyba ich doktryna trzymać ich słabych i pod kontrolą.
  Jak się uzbroją to szybko mogą podążyć drogą Erdogana. Czy to jest w naszym interesie?

  2
 8. billy_the_kangoor

  @007
  @mac-erson
  Gratki za URS!!! I dzięki za wskazania AST, PDZ, BRA. Na tym ostatnim już + 20%.
  O tej pierwszej spółce zupełnie zapomniałem, a jest ciekawie…

  @”mac-erson 5 września 2019 o 09:34
  jeśli już tamten okres to 24.10.2016. (patrzę na poziom i strukturę MACD -> D,T”
  Czyli ruszamy + 30% wzrostów na DAX? Nie pasuje mi to zupełnie do koncepcji „Wodza Galów” 😉

 9. Guy Fawkes

  @WB

  No i już prawie mamy nowoczesny transporter Borsuk.
  On będzie miał różne wersje. Pierwsza jest pływająca.
  Warto zauważyć jedną rzecz, jeżeli mamy plany defensywne, to potrzebujemy najpierw ciężkich, dobrze opancerzonych transorterów, za ciężkich do pływania. A jeżeli mamy plany ofensywne (obrona przez atak?), to potrzebujemy najpierw lekkiego transportera pływającego i odpornego na miny.

  https://www.youtube.com/watch?v=LoHTPjtfSlI

 10. billy_the_kangoor

  Po miesiącu przebywania z Wami na czymś, co się zwie WIG, muszę przyznać, że jestem pełen podziwu dla Was, jak Wy tu wytrzymujecie 🙂
  HOLANDIA – wybita górą, po korekcie wyjście na szczyty
  GRECJA – duże plusy, prawdopodobnie kierunek 900 pkt.
  RUMUNIA – słaby „+”, ale oni już są na maxach maxów
  WĘGRY – w drodze do re-testu 40.000 pkt.
  NIEMCY – rysują prawe ramię, ale o tym pisałem przed wzrostami
  CZECHY – męczą się, ale i tak lepiej niż u nas
  UK – pisałem rano RGR skośny, czyli korekta, a po korekcie Top?
  TURCJA – prawe ramię zrealizowane 100.000 pkt. Idziemy po więcej?
  POLSKA? – czerwono :)*&#%#^$^* i to pomimo umacniającego się PLN-a
  Tu trzeba brać ten kram na luz, czy macie inne porady dla początkującego?
  billy

  9
 11. billy_the_kangoor

  @Guy
  dobre 🙂
  ja rozumiem @Karnak, ale jak długo można „lewitować” między -5%, a +5% na portfelu
  Miesiąc, dwa, trzy, …pół roku? 🙂
  A może jak pan WB wyżej napisał, oddam ten portfel w listopadzie 2020 po kosztach zakupu 🙂

  2
  1. tinley

   algorytmy zostały prawdopodobnie mocno przemeblowane. Właściwie reakcja na chińsko-trumpowe rozmowy przeszły rano w Europie bez echa. Sytuacja się zmieniła gdy przyszły odczyty makro. najprawdopodobniej algos zostały ustawione już nie pod Trumpa a pod recesję. Niewielki spadek w sierpniu po tweetach Trumpa atakujących Chiny tylko potwierdzałby te podejrzenia. Sam Trump był zaskoczony niewielka skalą spadków.
   A co do GPW to trzeba spojrzeć na dolara. Stoi w miejscu – niedokończony cykl więc odbicie jakiekolwiek by nie było bedzie krótkotrwałe. Gorzej ze POlak to nie ma gdzie uciekać/ Chyba na lokatę w banku bo obligacje też ładnie dostają w kość co i ja odczułem, ale mam trochę grosiwa na amerykańskiej giełdzie wiec jakoś to się wyrównuje. Coś tam urośnie na WIG, ale długoterminowo to nie widziałbym tu pola do większych wzrostów

   1
 12. skaven

  Po latach nakręcania hossy w PL zaczynamy oswajać ciemny lud z rzeczywistością. Zamiast 6000 pkt. będzie 2100 :))
  To było widać już 3 lata temu na paskach wynagrodzeń w sektorze bankowym. Gospodarz i tak nadzwyczaj długo się utrzymał 🙂

  6

Dodaj komentarz