Spowolnienie gospodarcze w Polsce trwa, ale „szerokość” koniunktury na świecie się poprawia

Przy jednym dniu roboczym mniej niż w 2018 roku sierpień br. przyniósł spadek wartości prostego modelu rocznej dynamiki PKB w naszym kraju poniżej 3 proc. (podobnie było w czerwcu, przy liczbie dni roboczych mniejszej o 2 niż w 2018 roku).

Od 3 miesięcy wartość modelu dynamiki PKB przebywa poniżej projekcji uzyskanej przez uśrednienie 5 poprzednich podstawowych cykli koniunkturalnych w polskiej gospodarce, ale to w dużej mierze chyba wpływ układu kalendarza.

Nadal spadająca wartość OECD-owskiego indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej dla Polski potwierdza trwanie cyklicznego spowolnienia gospodarczego:

… ale publikowany przez Citigroup Early Warning Signal Risk Index dla Polski sugeruje, że ryzyko znaczącego pogłębienia spowolnienia nie jest duże:

… podobnie jak Economic Sentiment Index dla Polski (chociaż tu nie ma żadnego wyprzedzenia):

Oparte na tych 3 narzędziach moje „wskaźniki wyprzedzające wskaźników wyprzedzające” mierzące „szerokość” koniunktury gospodarczej w – odpowiednio – krajach OECD, na rynkach wschodzących i w UE – już rosną zapowiadając bliski koniec spowolnienia.

Najsłabiej wygląda sytuacja w szerokim uniwersum krajów OECD (ale tu są dostępne dane tylko do lipca), a najbardziej dynamicznie rośnie wskaźnik dla EM. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wyraźnie poprawiły się perspektywy UE – wartość mojego wskaźnika „szerokości” koniunktury gospodarczej w tym rejonie wzrosła w sierpniu do najwyższego poziomu od 13 miesięcy.

Oczywiście należy sobie zdawać sprawę, że po pierwsze jakieś jednostkowe wydarzenia o odpowiednio dużym znaczeniu dla świata może w unieważnić sugestie płynące z zachowania tych wskaźników, a po drugie wpływ czynników krajowych może okazać się znacznie bardziej decydujący od koniunktury gospodarczej panującej na świecie.

Na razie jednak powyższe narzędzia sugerują, że negatywny wpływ globalnego spowolnienia gospodarczego na polską gospodarkę powinien osiągnąć apogeum gdzieś w okresie od czerwca 2018 (OECD), przez wrzesień 2018 (UE) do grudnia 2018/stycznia 2019 (EM), co można porównać z sugerowanym przez projekcję dynamiki PKB w naszym kraju (drugi wykres dzisiejszego wpisu) podwójnym dołkiem spowolnienia w lutym i maju 2020.

Należy pamiętać, że roczna dynamika WIG-u wyprzedza dynamikę PKB w Polsce o średnio ok. 5,5 miesiąca, więc teoretycznie obecnie wpływ na zachowanie cen akcji na GPW powinno mieć już tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju w okolicach lutego-marca 2020.

Podsumowanie: relatywnie łagodne spowolnienie gospodarcze w Polsce było kontynuowane w sierpniu, a zachowanie wskaźników „szerokości” koniunktury gospodarczej na świecie sugeruje, że negatywny wpływ globalnego spowolnienia na polską gospodarkę będzie kulminować w okresie od czerwca 2019 do stycznia 2020.

Komentarze

 1. billy_the_kangoor

  @skaven
  to Ty zbierałeś wczoraj Fluida? Sądząc po obrotach, to musiałeś być Ty!
  Tu mam dla Ciebie kolejną niespodziankę:
  ONC
  Nie wiem jeszcze, co ta firma robi, ale za chwilę się dowiem 😉
  …aaa, i narysuj proszę co o tym myślisz

 2. billy_the_kangoor

  @Digest
  AU: tzn. to już pytanie, w którym momencie WYJŚĆ, a nie wejść 🙂
  Nauczyłem się grać pod presją czasu.
  Tutaj, w tej grze NICZEGO nie da się określić w wymiarze CZASU, tak jak Pan Wojciech próbuje to wykonywać, że „za pół miesiąca, miesiąc, rok, półtora”
  @Ostatnia Kura już próbowała przewidzieć Armagedon i zniknęła wraz z nowym szczytem na SPY500 3.029,
  czy jakoś tak.
  Dadzą, to będzie – nie, to odpuszczasz temat.
  Np. KGH sprzedany – napisałem kiedy. Spadł do targetu 78 PLN.

  2
  1. tinley

   Właśnie – co się dzieje z kurakiem? Jakoś zniknął. Ja to generalnie mam pomysł żeby zamiast łudzić się dalej na naszym bananie kupić coś na zewnętrznych nam emergingach i mieć święty spokój z politykami, frankami, , trybunałami, kiełbasą wyborczą i resztą tej menażerii. Nie mam już zdrowia ani cierpliwości a w PPK nie wierzę . jak w mediach w końcu zacznie się przebijać ewentualny spektakularny zjazd na GPW po skrajnie niekorzystnych dla bankach wyrokach to z PPK zostanie wydmuszka. Zreszta jak już nawet w bloombergu piszą o tym co się w Polsce dzieje to nie jest ciekawie. GPW to była dziura i zostasnie dziurą od czasu do czasu pompowaną przez spekulantów.

   1
   1. billy_the_kangoor

    Odpowiedź powyżej.
    Nie gram w jedną i druga stronę na tym samym aktywie.
    Ktoś już tak robił tu na SPY
    Przyjdzie moment, to kupię.
    ….a tymczasem banki wywalają Hosso – podobny wykres na W20.
    Take Care, Billy

   1. billy_the_kangoor

    @Carrie
    To przynajmniej mam to szczęście, że dobrze go kupiłem (o czym zawiadomiłem) i połowę nieźle oddałem (o czym też tu pisałem). Druga połowa, zobaczymy. Ja i tak muszę grać na walutach, więc wiesz….
    o WTI pozwól, że nie wypowiadam się już tutaj 😛
    W każdym razie mam przygotowaną rękę na ENTER dla Kajko i Kokosza.
    Ty wiesz, o co chodzi, ale tak nie kończą się fale (pół-fale) wzrostowe na indeksach.
    Take Care,
    Billy

 3. digesting slowly

  Fajnie byłoby jakby TSUE orzekło że kredyty frankowe są zgodne z prawem. Zrobiłoby się ciekawiej na rynku. W takim wypadku banki pewnie rosłyby przez następny tydzień i na początku października sprzedaz faktów.

   1. bartek

    uwazam ze TSUE moze wyznaczyc dolek na GPW, zalamanie i potem „gorzej juz nie moze byc”. PPK tez nie zaszkodza

    pozatym, to ostatnie 4 lata narodowego socjalizmu. Po pierwsze watpie aby PiS wygral wybory w 2023.
    Po drugie kaczor juz nie dotrwa do 2023 – bedzie musial przejsc na emeryture

    wiec widze same pozytywy w nastepnej dekadzie

    2
     1. bartek

      ” oby nam jak najdłużej panował dla dobra Polski”

      i wlasnie w tym „panowal” widze problem

      PiS byl dobry jako rodzaj lewatywy po degrangoladzie PO/PSL. Ale to mialo skonczyc sie po 4 latach przewietrzeniem systemu

      5
         1. wodzo

          To może ja pomogę, podam typowe cechy-wady-dokonania PSL których PiS nie posiada:

          1. PSL daje od lat zarania dziejów d$#% każdemu.
          2. Niedoszła umowa gazowa z Rosją.
          3. Robienie wszystkiego wbrew oczekiwaniom i obietnicom wobec własnego elektoratu.

          7
    1. tinley

     Dołek w TSUe i za 2tyg koniec negocjacji z CHińczykami zakończonych niczym a za kolejny tydzień posiedzenie FED na którym FED nie obniży stóp. I tak w koło macieju.Żeby zaczęła się hossa w PL muszą być spełnione 3-4 elementy>
     1. Zakończenie wojny handlowej lub przynajmniej zawieszenie broni na kilkanaście mc
     2.Musiałyby sie pojawiac lepsze dane makro z gospodarek, gł, Europy
     3.ewentualnej stymulacji fiskalnej rządów bez których gospodarki raczej nie wyjdą z zapaści (też chodzi gł o Europę) a taka stymulacja wygoniłaby pieniądze z obligacji do akcji i złota zapewne bo polepszyły by sie perspektywy dla inflacji
     4. Trwałe osłabienie $ – a kiedy ono się zacznie to nikt nie wie. Coś kiedyś liczyłem po wykresach cykli i wyszło mi że $ mógłby zacząc trwale się osłabiać od lutego2020 ale nie pamietam czy nawet mi 2021 nie wyszedł. To liczenie i tak nic nie da w czasach wojen walutowych gdzie Draghi przy Powellu wygląda jak mistrz przy czeladniku.

     A co do przewidywań kto skorzysta najb na PPK to przeciw mwig przemawia przemodelowanie portfeli funduszy w tym roku. Bardzo wiele z nich zwiększyło udział wig20 kosztem MIŚ. Widzę nawet po funduszu który stronił od państwowych molochów i miał same misie praktycznie obok spółek amerykańskich że pojawiły sie państwowe molochy (PZU, PKO itd). W fundach raczej nie pracują idioci

  1. bartek

   oczywisat oczywistoc ze :
   -> PO to opcja pro-niemiecka
   ->PiS to opcja pro amerykanska

   Donek zostal ewakuowany do Brabancji na wzopr Musolinniego. Makrela dala sygnal ze o „swoich” nie zapominamy

   Ciekaw jestem czy podobnie byloby w przypadku kaczorka i trumpka;)

   1
   1. Guy Fawkes

    Sprawa jest bardziej skomplikowana.

    Tendencja żydo-niemiecka przeforsowała panią posągową z ofertą miłości, ale Shrek to wojskówka i ma rozkaz pilnować, żeby nic nie przeszkodziło wojskowym w sprawach sojuszniczych. Służba nie drużba.
    Dlatego Shrek kłapie wilczymi zębami, a Jarek na to kieruje uwagę:))
    I dostajemy właściwą ofertę wyborczą, jak na demokrację przystało. Gdyby wybory mogły coś zmienić, byłyby zakazane you know.

    2
  1. konsultant121

   Czy w takim razie nagła ucieczka z obligacji nie spowoduje braku pieniadza na rynku i kryzys płynności? Skoro luźna polityka oslabiala dolara A podwyższanie stop umacniało dolara to silna ucieczka od obligacji spowoduje zaciąganie dolara i kryzys…No właśnie…Zanim obligacje się ustabilizuja na dodatnich rentownosciach to dolar uderzy w szczyty, zrobią deal ala Plaza Accord dolar osłabnie i zacznie sie hossa wyczekiwana przez analytykow☺Dluuga droga Panie dluga.No ale dobrze mówić o hossie na szczycie poprzedniej. ..

 4. mac-erson

  Dwa moje mega typy to Braster i Rafako. Dołki mają jeszcze przed sobą ale dzisiaj wrzuciłem pierwsze partie. Zaczęły się obroty, ruchy i formacje kończące, które lubię. Zamirzem zbierać je do końca tygodnia.

 5. konsultant121

  Czy w takim razie nagła ucieczka z obligacji nie spowoduje braku pieniadza na rynku i kryzys płynności? Skoro luźna polityka oslabiala dolara A podwyższanie stop umacniało dolara to silna ucieczka od obligacji spowoduje zaciąganie dolara i kryzys…No właśnie…Zanim obligacje się ustabilizuja na dodatnich rentownosciach to dolar uderzy w szczyty, zrobią deal ala Plaza Accord dolar osłabnie i zacznie sie hossa wyczekiwana przez analytykow☺Długa droga jeszcze przed nami.

  1. tinley

   Myślisz ze w FED i ECB tego nie wiedzą? ie ma takiej ilości obligacji których nie mogli by kupić. Na razie większym problemem jest impeachment Trumpa który dokłada do całego bałaganu z cłami, polskim tsue, brexitem, spowolnieniem itd. Będzie świetna okazja do kupna albo do wbicia sobie gwoździa w kolano

 6. noob

  slow2006 24 września 2019 o 15:08Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  USA w gore, spadkow nie widac. pomimo zaklinania.

  u nas tez widze ida w gore, ciekawe ciekawe.

  Nie nie rozumiałes i nic nie czaisz nadal.;-( psycha siadła przez 8 lat upa jak eskowałes i teraz klapki na oczach…. był sp 2850 pisałem spy magnes 300.80 wtedy sp 3015-20 gdzies.Jak dobijalismy do tego poziomu napisałem ,juz mamy nowy magnes na 180punktow.;-)) .Juz 3150-3300 ,odpisałem ze sie zdziwisz jak swinia niebo;-))) .Podałem 283.70 spy wtedy 180pk w doł odliczajac ,moze byc wiecej,rynek powie co dalej,Im a chooose;-).Lepiej moze mnie przelej ta kasiorke albo na dzieci potrzebujace? Pozdrawiam,przemysł sprawe,szkoda zdrowia.

  3
 7. fast_market

  Teraz to nam robi odbicie, jakieś szaleństwo 🙂

  Trump Says He Has Authorized Release of ‚Complete, Fully Declassified and Unredacted Transcript’ of Conversation With Ukraine’s President
  24 September 2019, 20:14

 8. red.007

  @billy_the_kangoor

  „billy_the_kangoor 11 września 2019 o 14:13
  …BRA udało mi się też pchnąć z + 18,50%, odkupię niżej.”

  „red.007
  12 września 2019 o 11:29
  @Billy
  Ponieważ stoję z boku na BRA,to w formie ciekawostki a nie jako zdanie przeciwne,taka myśl.
  Jeśli struktura od dołka z 9 września jest tym co uważam,to po zakończeniu obecnego wzrostu rozpoczętego wczoraj,nastąpi spadek i wsparcie na 1,20-1,18 pęknie jak zapałka.
  W sumie sam jestem ciekaw,jak to rynek rozegra,zatem z ciekawością będę obserwował rozwój wydarzeń.”

  Pogratulować dobrego wyjścia.

  Z moim powyższym wpisem,również idzie przyzwoicie.
  https://stooq.pl/q/?s=bra&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 9. skaven

  @Gospodarz
  Patrząc na dane produkcji stali za lipiec wg. AcelorMittal za lipiec to Chiny na tle świata to hegemon. Teorie nt. Chinageddon to obecnie dyskusja akademicka, która stoi w awangardzie z tym co nt. Chin mówi R. Pyfel.
  Apropos dyskusji nt. agentury to wychodzi że pan jest ruskim agentem jak nic:)

  1
   1. Guy Fawkes

    Nie mam. Pisałem, że będą jeszcze spadki po tym wroście ostatnim, którego punkty zwrotne w zasadzie przewidziałem do kilku złotych.
    Mam na myśli miedź, DJIA itd. Ale tego też nie mam, ani jednego, ani drugiego.

 10. mac-erson

  Do gry wkroczyła jeszcze druga projekcja konkurencyjna do poprzedniej.
  Pierwsza robi dno czwartek rano lub środę wieczorem (2950-2960)
  druga (jesteśmy obecnie 1.08.2019r. godzina 0:0) robi podbitkę nocno – poranną i następnie dalszy dynamiczny zjazd z dnem w piątek (2860)
  No zobaczymy, która projekcja wygra 🙂

  1
 11. skaven

  @tinley
  (jak twierdzisz że w PL tfi są mafijne to rozwiń temat bo albo do prokuratury należałoby zgłosić istnienie zorganizowanej grupy przestępczej albo ciebie)

  Vestor DM traci licencję. KNF sięgnął po najwyższy wymiar kary.
  Od lat wiadomo było że ten dom maklerski wydawał rekomendacje za pieniądze.
  Ciekawe że padł najlepszy na rynku TFI a jego prezes do tej pory siedzi w areszcie. Czubek góry lodowej.

  2
 12. zorro

  „@skaven

  @tinley
  (jak twierdzisz że w PL tfi są mafijne to rozwiń temat bo albo do prokuratury należałoby zgłosić istnienie zorganizowanej grupy przestępczej albo ciebie)”

  Jak działają TFI (które teoretycznie nie mogą zbankrutować) oraz KNF może służyć przykład upadku TFI Inventum. . Zgodnie ze standardami w PL pieniądze oczywiście zniknęły. KNF umywa ręce a kasy nie ma. Moim zdaniem jest to urząd administracji państwowej , który zajmuje się głownie wydawaniem i cofaniem pozwoleń. Nadzór kontrolny sprawuje praktycznie tylko nad bankami celem zapewnienia stabilności finansowej państwa. Przeczytaj sobie link i spuść z siebie powietrze po wpisie @tinley

  https://www.pb.pl/koszmar-klientow-inventum-tfi-873898

Dodaj komentarz