Świece zostały rzucone: locked and loaded?

WIG-20 do czwartku próbował wierzgać przeciwko ościeniowi ubiegłotygodniowej analogii z wrześniem 2001, ale ostatecznie w piątek się poddał zamykając się najniżej od 2 tygodni.

W środę udało mi się uzyskać kolejną analogię obecnej rynkowej z tą sprzed 18 lat (cykl Kuznetsa) inną metodą („Kroki argentyńskiego tanga„).

Ale oczywiście, jeśli się bardzo chce znaleźć potwierdzenie jakiejś hipotezy, to się je znajdzie, więc jeszcze raz popatrzmy na ostatnie zachowanie WIG-u 20. Opiszmy je za pomocą 4 kryteriów: 1) WIG-20 zamyka się najniżej od 10 sesji; 2) ale jest ponad swoim miesięcznym dołkiem; 3) po tym jak w ciągu poprzednich 10-sesji zaliczył lokalne maksimum 4) rosnąc z 2,5-letniego dołka.

Po zastosowaniu tej manipulacji sesja z piątku staje się analogiczna do tej z 11 września 2001 oraz do tej z 8 sierpnia 2008.

Dla średnioterminowych spekulantów, którzy czają się na kitchinowy dołek cen akcji (Patrz „Akcje tanie względem obligacji, czy obligacje drogie względem akcji?„), to bezwartościowy wniosek: zbliżamy się do dołka, no chyba, że za 5 tygodni wyskoczy z pudełka jakiś Lehman (orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych 3 października?, wynik wyborów do Sejmu i Senatu 13 października?, Brexit do 31 października?, coś na Bliskim Wschodzie?, coś w Hongkongu? coś zupełnie niespodziewanego?).

Ale w poniedziałki w – syzyfowej – serii „świece zostały rzucone” interesuje mnie przede wszystkim bardzo krótki termin, a tu obie analogie są w miarę zgodne pomimo, że nie da się tu zrobić jakiejś idealnej synchronizacji:

Podsumowanie: uzyskane analogie historyczne sugerują, że przez 8 sesji od ostatniego piątku WIG-20 nie powinien odlecieć na północ.

Komentarze

  1. mac-erson

   Ja się rano zwiększyłem jeszcze S na zachodzie. U nas już daję spokój z S tam jest bardziej technicznie i przewidywalnie.
   Przewiduję gdzieś w polowie tygodnia zamykać na dywergencji 4H na US. Na razie dopiero zjeżdzamy w kierunku pierwszego dna.

  1. Guy Fawkes

   No nie, Mac Erson powiedział ”78”, ja powiedziałem ”89 bez groszy”.
   Jak dotkie 78, to zakład bedzie rozstrzygnięty. Wiem, że mam at the moment marne szanse, ale musi być w punkt, inaczej 79 to też ”prawie” 78. A jak 79, to dlaczego nie 79,5? Itd.
   ”Prawie” robi dużą różnicę.:))

   1. billy_the_kangoor

    @Digest
    Pytasz o polski, czy amerykański?
    Niestety, ale większość prognoz opieram na tym drugim rynku, który nie jest odosobniony od walut.
    Tego pierwszego uczę się, aczkolwiek ten nasz polski Index też nie jest „niezależny” od walut.
    To nie jest koniec wzrostów na KGH.
    Caryca przegrała już na ropie swoją falę C albo raczej swój Timing na Falę C. Nie potrwa to długo, ale Ellioci muszą być gotowi na 2. scenariusz.
    B.

   1. tinley

    Ja wyznaję zasade że lepiej pogodzić się z niewielkimi stratami niż kozaczyć i uśredniać. NIgdy nie wiesz co jest za zakrętem a w kierunku PL ewidentnie idzie gradowa chmura. Będą okazje do kupna bo rynek i tak nie bedzie kupował przyszłość ale na razie nieciekawie to wygląda. amerykańskie jeszcze mam i nie zamierzam sprzedawać bo to inny rynek niż nasz grajdół

 1. billy_the_kangoor

  „Część akcji sprzedałem, ale dużo jeszcze mam, podobno dołek już blisko :)”
  Jasne 😉 Może raczej dalej ten dołek, niż bliżej.
  Jak odpali Obelix, nie będzie co zbierać z rynków – nie odpalił – gramy dalej.
  B.

 2. tinley

  Widać ze rynek widzi już polskiego lehmana. olskie obligacje skarbowe też ochoty do spadków na rentownościach nie mają i sa najsłabsze w Europie chyba. Rosja widze też słabo sobie dziś radzi. idą ciekaw e czasy dla GPW i polskiej gospodarki. jak się glośno zrobi w mediach po ewentualnych dużych spadkach to PPK zostanie pogrzebane zanim powstało na dobre

  1. konsultant121

   Pierdoły jakie pan pisze powodują tylko straty nowoprzybylych dawców kapitału. Dolar ma upaść od 2008 roku i złoto wraz z surowcami powinno już być w high of high. Szkoda komentować. Trzeba robić odwrotnie.Dziwne że na blogu większość pisze że im weszła krótka na parach walutowych A nigdy długa. Obsmialem się z inwestorów.

     1. Dante

      @konsultant121
      Jeżeli jesteś takim znawcą, to powiedz jaki teraz szykuje się Quad w inwestowaniu/ekonomii?
      A jeżeli uważasz mnie za antywskaźnik, to w takim razie stań na rynku po drugiej stronie – moje pozycje;
      short USD/PLN, short złoto, long miedź, long benzyna, short TLT (obligacje), long DAX, long SPX, long Nikkei.
      Niech rynek rozstrzygnie.

      1
  1. slow2006

   nie bedzie, mialo od 2 tygodni spadac, czy od tygodnia, pozniej mialy byc punkty zwrotne ca 2 dni w kieurnku spadkow, a teraz cos przesuwa sie wszystko a ty miales nie pisac przez 3 tygodnie i czekac na zyski z esek

   ja pisalem 2200 es, SL 2250,
   w USA czekamy na kopa w gore, bo nic nie spada jak zaklinacie.

   1
 3. Guy Fawkes

  @@

  Po rozjechaniu Ukrainy i jakichś tam… chyba Hiszpanów, rozbiliśmy dziś Niemców. Niestety, nie będziemy mogli pokonać Rosji, bo zrobili to już Słoweńcy.:))

  Nasila się reżyserowana histeria biednego, upośledzonego komunizmem dziecka ze Szwecji.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-greta-thunberg-na-szczycie-klimatycznym-okradliscie-mnie-z-m,nId,3219249

  To jakaś szatańska karykaturalna kreacja kombinowana Pippi Langstrumpf i Bernadetty Soubirous? Ach ci banksetrzy…

  https://i.pinimg.com/originals/d9/15/b8/d915b86880e757fd3d392c3e8a68701c.jpg
  https://silesia.edu.pl/images/e/e3/Bernadetta_soubirous21.jpg

  2

Dodaj komentarz