The Sahm Recession Indicator

Znajomy podesłał mi niedawno artykuł – „How will we know when a recession is comming?” – umieszczony na stronie waszyngtońskiego Brookings Institution zachwalający opracowany przez ekonomistkę Rezerwy Federalnej Claudię Sahm wskaźnik szumnie nazwany „The Sahm Recession Indicator”. jego budowa jest prosta:

In fact, as economist Claudia Sahm writes in a new Hamilton Project at Brookings and Washington Center for Equitable Growth book, if the unemployment rate (in the form of its three-month average) is at least 0.50 percentage points above its minimum from the previous 12 months, then the economy is already in a recession. (The use of the three-month moving average of the unemployment rate smooths out small jumps or dips that can be particularly misleading when using real-time data that policymakers have in the moment.) Sahm proposes using this indicator to trigger stimulus payments to individuals when the economy is in a recession. This approach is appropriate because, as the book discusses in detail and figure 1 below shows, the indicator has both correctly signaled a recession 4–5 months following the beginning of the recession and has virtually never called a recession incorrectly since 1970.      

Spróbowałem zreplikować to kryterium:

… i zaznaczyłem te sygnały na wykresie stopy bezrobocia w USA:

Rzeczywiście ta metoda poprawnie identyfikowała wszystkie recesje od w okresie minionych 50 lat i ani razu nie dała błędnego sygnały. Sygnał potwierdzający recesję pojawiał się kolejno w 3, 4, 1, 4, 3, 4 i 2 (mediana 3 miesiące) miesiące po początku recesji (według metodologii NBER).

Od razu przypomniałem sobie mój tekst z kwietnia „Czy zachowanie stopy bezrobocia w USA może ostrzec przed recesją?” poświęcony temu samemu zagadnieniu. Przedstawiłem tam dwa podobne wskaźniki. Pierwszy identyfikował recesję w USA, gdy stopa bezrobocia wychodziła na 11-miesięczne maksimum. Takie sygnały pojawiały się w okresie minionego półwiecza kolejno 4, 10, 4, -5, 0, 4 miesięcy (mediana 4 miesiące) po początku recesji.

Wadą tej metody identyfikacji recesji jest brak sygnału ostrzegającego przed recesją z lat 1981-82, chociaż patrząc na ówczesną ścieżkę stopy bezrobocia można by się wykłócać, że okres 1980-1982 to w gruncie rzeczy była jedna rozciągnięta w czasie recesja. „The Sahm Recession Indicator” wygrywa też mniejszą o miesiąc medianą opóźnienia w stosunku do początku recesji.

Tą samą wadę posiada również drugie podejście do kwestii identyfikacji recesji, które zaproponowałem w kwietniu: wyjście stopy bezrobocia w USA ponad 23-miesięczną średnią.

Takie sygnały pojawiały się odpowiednio na 3, -3, 3, 8, 2 i 5 miesięcy (mediana 3 miesiące) PRZED początkiem recesji w gospodarce USA, a więc kolejno 6, 1, 4, 11, 6 i 7 miesięcy (mediana 6 miesięcy) przed sygnałami generowanymi przed metodę pani Sahm.

Półroczne wyprzedzenie za cenę braku jednego sygnału przed recesją z lat 1981-82 można by uznać za sukces, ale czar nieco pryska, gdy porówna się te 3 metody w okresie 1946-1969:

Tu moja „szybka” metoda generuje zdecydowanie zbyt wiele fałszywych ostrzeżeń, a podejście pan Sahm świetnie przechodzi test lat 60-tych.

Od czerwca do sierpniu stopa bezrobocia w USA wynosiła 3,7 proc. i na razie żaden z tych wskaźników nie jest blisko wygenerowania sygnału ostrzegającego przed recesją. Najszybciej może to zrobić to mój „szybki” wskaźnik: 23-miesięczna średnia wysokości stopy bezrobocia w USA wynosi obecnie 3,87 proc. wobec 3,7 proc. w sierpniu.

12-miesięczne minimum to 3,6 proc. z wiosny, więc „The Sahm Recession Indicator” potwierdziłby trwanie recesji, gdyby wysokość stopy bezrobocia wyszła powyżej poziomu 4,1 proc.

Przy okazji Claudia Sahm prowadzi bloga o nazwie „macromom blog„.

W którymś z następnych wpisów spróbuję zabawiać się w próbę przeniesienia tych amerykańskich doświadczeń na polski grunt.

Podsumowanie: wyjście 3-miesięcznej średniej wysokości stopy bezrobocia o ponad 0,5 pkt. proc. powyżej jej minimum z poprzednich 12-miesięcy poprawnie identyfikowało w okresie minionego półwiecza wszystkie recesje w gospodarce USA nie generując błędnych sygnałów. Sygnał taki pojawiał się zwykle 3 miesiące po początku recesji (wyznaczanej przez NBER).

Komentarze

 1. Panpozwoli

  Tak sobie patrzę na tą naszą GPW w otoczeniu pędzącej gospodarki i dochodzę do wnioskiu, że aby zarobić trzeba się z niej ewakuować. Zyski obecnie generują darowizny od AK-owców lub bezdomnych, bądź okazyjny obrót ziemią rolną z biskupem. Inaczej nie widzę. Nawet lokaty bankowe generują straty.

  11
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Różnie z tym bywa. W 1990 roku sygnał pani Sahm się pojawił na początku listopada, a więc już po dołku bessy, a w 2001 roku w sierpniu, a więc na 2 miesiące przed dołkiem bessy na EM (DM spadały do 2002/3 roku). Ale w 2008 roku sygnał się pojawił na początku marca, a więc na 7 miesięcy przed rokiem na EM i na rok przed dołkiem na DM.

   1
 2. mac-erson

  Dobrze, że byłem wiosną w Karpaczu. Zarządzający Skarbcem opowiadał dokładnie o tym co piszesz.
  Na samym końcu bessy następuje poddanie zawodników. Zatracenie wiary, że może się odwrócić.
  Good sign 😉

   1. tinley

    ludzie mający jakieś większe oszczędności nie spekulują na giełdzie albo traktują to jako niewielki dodatek do innych form pomnażania fortuny. Ja stosuję ten drugi środek. Łatwo kozaczyć i mieć urojenia o złotym strzale – trudniej ogarnąć późniejsze straty z kilkuset tys. Gracze na gieldzie to stwory kierujące się emocjami a nie rozumem i rozsądkiem

    3
    1. Panpozwoli

     „Gracze na giełdzie to stwory kierujące się emocjami a nie rozumem i rozsądkiem”
     Mów za siebie. osobiście nie pamiętam zaangażowania większego niż 10% kapitału. A ok.10% w papierach miałem ostatnio przed wakacjami. Tak sie szasta kapitałem.

     3
  1. Dante

   WIG tak zatańczy jak mu USA zagra, dlatego warto mieć na oku oprocentowanie obligacji:
   https://www.investing.com/rates-bonds/u.s.-10-year-bond-yield
   Wczorajsze ruchy wzrostowe na akcjach polskich i tureckich wskazują na to, że kapitał już szuka tanich aktywów
   A jeszcze ciekawie się robi się zerknie na obligacje amerykańskie i widać, że przez ostatni roku urosły podobnie jak w kryzysowym 2008r., a rynek negatywnie oprocentowanych obligacji w skali świata przez ostatnie 12 miesięcy urósł 3-krotnie do ponad 17 bilionów dolarów. Zatem mamy gigantyczny kilkadziesiąt bilionowy rynek obligacji, którego zwrot jest poniżej inflacji i poniżej stóp procentowych (przestaje się opłacać lewarowany na kredyt zakup obligacji). Zatem pytanie nie czy, ale kiedy ten kapitał ruszy z obligacji.
   https://stooq.pl/c/?s=10usy.b:tlt.us&d=20190925&c=20y&t=l&a=lg&b&r=es.f

   1
  1. red.007

   Hazard jest w kasynie,na Ursusie najzwyklejszy wykres,jak każdej innej spółki.
   Wykres zaprowadzi na 3 zł,o to jestem spokojny.
   Oczywiście można nazwać coś hazardem,gdy się nie rozumie powyższego,tylko po co w takim przypadku szukać swojego miejsca na Giełdzie.

   1
 3. eWiggin

  @guyfawkes
  „”Ale jaja, ale jaja”
  Nawet w takim cyrku jak ojro kolchoz duposzczypatielnaja nadgorliwość folksdojczy okazała się jednak zbyt żenująca.
  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/polska-w-ue/news-rzecznik-generalny-tsue-pytania-prejudycjalne-polskich-sedzi,nId,3220737

  – To są jaja tylko dla idiotów, którzy dali sobie wmówić, że UE jest przeciwko Polsce. No ale jak się dajesz klepać Karnowskim w potylice, to się nie ma czemu dziwić.

  4
 4. Guy Fawkes

  @Konsultant

  Banaś został wrobiony przy udziale złogów POstKOmunistycznych w ABW. Każdego człowieka można w taki sposób wrobić, jeśli tylko coś wynajmie. Bezpieka jest po to, żeby chronić od takich rzeczy bardzo ważne osoby. Przychodzi skonstatować za Stasiem kataryniarzem, że ”ABW to kupa g….”

  1
 5. eWiggin

  W IV RP dzieją się prawdziwe cuda.
  Niedawno Rydzyk dostał jakieś limuzyny od bezdomnego. Teraz okazuje się, że Banaś dostał od jakiegoś żołnierza AK kamienicę, w której urządził burdel, choć nic o tym nie wie. ziobro też nic nie wie, CBA – którego szef dostał wyrok za nadużywanie władzy, przypadkowo kumpel Banasia – też nic nie wie… prawdziwe cuda Panie. Widać, że Jarozbaw zaczął już zbawiać.

  18
  1. Guy Fawkes

   ”Każdy głupi mimo woli pokazuje co go boli.”:))

   Fejkowy yntelygencie, za POprzedniego reżimu, to ”bezdomni” opędzlowali państwo z setek miliardów i to był chyba największy rabunek bez konieczności najeżdżania państwa w historii od czasów wojen opiumowych i traktatów nirównoprawnych.
   A Banaś jest bardzo odważnym człowiekiem, który podjął się zatrzymać ten rabunek. I teraz czerwoni złodzieje s…. ze strach, że będą prześwietlani przez NIK.

   Zamknij się ze swoimi bredniami i nie przeszkadzaj w handlu, durnoto.

   5
  1. Guy Fawkes

   Widać, że jesteś nierozgarniętym gołodupcem.
   Każdy człowiek, który wynajmuje nieruchomość, liczy się z ryzykiem, bo nie wiadomo kto się zgłosi z ogłoszenia, czy morderca, czy pedofil, czy sutener, czy LGBT…XYZ.

   Od tego jest bezpieka, żeby pilnować otoczenia kluczowych ludzi walczących z mafią. A bezpieka POstKOmunistyczna sama takie rzeczy nagrywa. Powinno się ich wszystkich powyrzucać, bo lepiej nie mieć bezpieki niż mieć złudzenie bezpieczeństwa.

   6
 6. swb1

  No i PO-PiSowska trollownia będzie bić piane i udowadniać sobie nawzajem, u kogo są więksi bandyci i aferzyści.
  Generalnie PO-PIS sięga dna i każdy kto na ta zbrodniczą bandę głosuje sam za to słono zapłaci.
  Trzeba jednak przyznać, że mieszanie „żołnierza AK” do przestępczej działalności na nieruchomościach to przesuwanie granic podłości. Za tolerowanie tego zapłaci pisowska gawiedź, tak samo jak za tolerowanie przekrętów Morawieckiego na majątku kościelnym.

  6
 7. konsultant121

  Nieźle POkręceni są na tym blogu.Oszukują robią odwrotnie niż piszą. Sami PoKomunisci. Demokratycznie działają i myślą żeby innym dokopać. Robię odwrotnie antydemokratycznie i nieźle na tym wychodzę

  3
    1. Guy Fawkes

     Coś takiego mniej więcej głosił dawniej tandem Jaruzelski-Urban. Że świat się skończy jak wygrają wrogowie ludu, Bolandy i PZPR.:))))

     Stara śpiewka, zmieniają się tylko literki. I jedno dla komunistów jest charakterystyczne od Lenina i Stalina, łączenie na jednym wydechu patriotów i kryminalistów jako wrogów ludu.

     Ten sam bolszewicki repertuar wykonuje osoba za pomocą rzekomego POPISu, czyli wodo-ognia.:)))

     Stare komuchy, sprawdzone schematy. Starych psy nie uczą się nowych sztuczek.:)))))))

     Wystarczy tylko osobie pozwolić mówić.:))))

     1. swb1

      Jaruzelski i Urban górą bo rządzi PO-PiS czyli dawny PZPR. Wystarczy kadry w obu partiach przejrzeć. Nawet transfery miedzy obiema frakcjami PO-PiSu to norma.
      W PZPR też były fakcje Żydów i Chamów.
      Pan ma syjonistyczne inklinacje i widać jak na dłoni, że u fakcji „Żydów” pan na żołdzie.

      3
      1. Panpozwoli

       O jakich ty komuchach bredzisz. O tych co rozdymają do absurdu socjal, regulują restrykcyjnym prawem każdą dziedzinę życia, ograniczają wolność gospodarczą, nacjonalizują co się da, wprowadzają obce wojsko na teren kraju jednocześnie niszcząc własne, podporządkowują sobie sądy i dziennikarzy?

       Czy o tych paru piernikach, którym przyszło zacząć życie w prl?

       7
 8. konsultant121

  Ludzie PO wierzą w bajki bezpieki.Po co jakiemuś politykowi wynajmować mieszkanie prostytucji? Przecież już widać z daleka ze to pachnie robotą służb. Wyznawcy PO sa słabi im wszystko można wmówić. Pan Balcerek dziś w Onecie im wmawiać zaczął z żółtych karteczek ekonomii dziad Poucza☺

  5
 9. swb1

  Tylko kompletnie ignoranci, którzy nie mają pojęcia jak wyglądała sytuacja w Krakowie po wojnie, zwłaszcza po tym jak bolszewicy przegrali tam referendum, może uwierzyć w to, ze jakiś samotny żołnierz AK zachował tam kamienicę do lat 80-tych. Ale ja rozumiem, że ze strony PiSobolszewii to taki test, czy poziom zidiocenia ciemnego luda jest wystarczająco wysoki.

  12
    1. skaven

     @swb1
     To jest dziwne żeby dorosły człowiek w tak
     agresywnie i emocjonalnie uzewnętrzniał swoje polityczne poglądy w internecie pisząc jako anonim.
     Albo jesteś stuknięty albo stuknęli cię finansowo, albo wymusili przejście na emeryturę i jesteś na przymusowym zwolnieniu lekarskim.
     Najnowszy sondaż jest druzgocący dla KO, wielu dziś wpadło w szał.

     10
   1. Panpozwoli

    Zapytam jeszcze raz.

    O jakich ty komuchach bredzisz. O tych co rozdymają do absurdu socjal, regulują restrykcyjnym prawem każdą dziedzinę życia, ograniczają wolność gospodarczą, nacjonalizują co się da, wprowadzają obce wojsko na teren kraju jednocześnie niszcząc własne, podporządkowują sobie sądy i dziennikarzy?

    Czy o tych paru piernikach, którym przyszło zacząć życie w prl?

    12
  1. eWiggin

   Posłuchałem chwilę tego mędrca, który orłem jest tylko z nazwiska. Powołuje się on na słowa Radkiewicza, który twierdzi,że max 25% to twardy elektorat PIS-u a reszta głosuje na dojną zmianę, bo jej się to opłaca – czyli zwyczajnie sprzedają się za pińcet. Pan Orzeł wyciąga z tego optymistyczny wniosek, że to są normalsi. Może w w pisowskiej moralności (o ile coś takiego w ogóle istnieje) to są normalni ludzie, ale dla prawdziwych normalsów to żałosne ciemniaki, które nie widzą na pół metra za koryto. Szanowny Pan Orzeł także nie wpadł na to, że przeżeranie wszystkiego tu i teraz skończy się wielkim kryzysem a Ci, ktorzy dzisiaj zyskują z powodu pińcet – jutro stracą najwięcej.

   2
 10. Arhplusminus

  PS II

  Jeszcze duży szacun dla Zaorskiego za ten wywiad. Po pierwsze – nie dał się wciągnąć w głupie przytyki polityczne, po drugie – unikał tematów na których się nie zna, wyraźnie też podkreślał, że nie może o czymś nie wiedzieć (szacun).
  I wreszcie najważniejsze. Zaorski ma ogromną intuicję (wrodzoną lub nabytą – raczej to drugie – może na rynku?), naturalny talent do oceny rzeczywistości, tej rynkowej, politycznej, wszelakiej. To jest rzecz bezcenna.

  https://www.youtube.com/watch?v=HOfJwn7nGLc

 11. Neptun

  Panowie prośba o przeniesienie się z tym bełkotem politycznym na inne portale, tutaj,na blogu, jest dyskusja apolityczna ,wpisy autora też. Ja wiem wybory agitacja,wyzywanie sie od agentów są zbędne i nie można normalnie prowadzić dyskusji. Jest tyle portali gdzie mozecie sie realizowac i trolowac,dlaczego tutaj to robicie ?

  14
   1. Arhplusminus

    To widmo mnie nieco zaskoczyło po dniu, w którym ogłosiłem tango down dla USD.
    Później jednak był atak na Aramco. I jest jeszcze gra na Frania, aż do orzeczenia TSUE, a wiadomo, że nieformalny peg jest mniej więcej trzymany i Franio nie może rosnąć sam, ale musi poczekać na kumpla-wafla.
    Zakładam, że tuż przed lub wkrótce po tym orzeczeniu będzie szczyt USD i jego kumpla-wafla Frania na długo, bo kto miał kupić to już kupił. Może znajdą się jeszcze naiwni przy wywołaniu krótkiej paniki na rynku, ale nie sądzę by było ich dużo.

    1. Panpozwoli

     Prawie na wszystkich obrazkach mam wszystko powybijane dołem. Nawet dynamiczny odwrót nie wygeneruje od razu sygnałów kupna. Czyli kolejny rok w myśl para noblisty jarek, dooda i kamieni kupa.

     Nie gram na krótko. Niestety.

     2
          1. Panpozwoli

           Ta, inny. Harytatywny 🙂
           Człowieku, obudź się. Wkraczasz na nową ścieżkę życia. Z przewodnią rolą partii. Myślisz, że miliony należące do nieboszczki PZPR zapisywały się tam dla idei, czy dla przydziałów i FWP.
           Teraz też się zapiszą.

           5
          2. Neptun

           Brak możliwości odpowiedzi na nastepny komentarz, przypadek , nie sądzę. Trolownia polityczna nawet tutaj zawitala na dobre szkoda 🙁

           2
          3. Neptun

           Teraz stwierdzam ze brak mozliwosci komentarza wynika z tego ze zawsze na koncu naposzesz ze to wina rządzących hehe jak niegdys wszystko bylo wina Tuska , no cóż taka lajfa

           1
   1. Dante

    @cebeerxx
    Aktywa amerykańskie odpowiadają bodajże za 55% wartości całej kapitalizacji, a tymczasem gospodarczo USA odpowiada za ok. 24% światowej gospodarki, dlatego musi wystąpić odreagowanie i to mocne. A tymczasem rynki akcji Europy Środkowo-Wschodniej są obecnie jednymi z najtańszych na świecie i parę tygodni temu polecał je legendarny inwestor Mark Mobius.

    2
 12. rambus

  Ja z zakupami na GPW poczekam spokojnie do listopada, być może nawet do likwidacji OFE w 2020 „Już we wrześniu lub w październiku miałaby być przyjęta przez Sejm i w takim przypadku wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku.”
  https://dzienniklodzki.pl/co-z-pieniedzmi-na-kontach-ofe-likwidacja-ofe-informacje-konta-ofe-w-2020-roku-likwidacja-otwartych-funduszy-emerytalnych/ar/c3-14067355
  Na nasdaq o 16 amerykanie podnieśli mi ciśnienie po info o sprzedaży domów, ale jeszcze dzisiaj przed końcem sesji mogą puścić bąka 🙂

 13. fast_market

  Trzeci raz testujemy najniższe ceny na EURUSD, a ostatni ważny szczyt w tym trendzie jest w okolicach 1,1100.
  Ma ktoś może koncepcję co dalej z tym??

  Trochę się martwię czy nie przełamie się niżej, gdyż kompletnie mi to nie pasuje.
  Dlatego ciekawią mnie innych spojrzenia na tą parę.

  1. Solejuk

   Jest koncepcja, że idą po stop lossy w okolicach 1.0930…a potem rura do 1.13. Może…ale ja stawiam na kontynuację obecnej spadkowej konsolidacji w dłuższym terminie, a potem wybicie w dół w kierunku parytetu. Powody się znajdą.

   1
  2. Dante

   @fast_market
   EUR/USD aktualnie jest w pegu z ruchami akcji, na który wpływają ruchy na rynku obligacji, zatem są podstawy pod wzrosty EUR.
   https://stooq.pl/q/?s=eurusd&d=20190925&c=10d&t=l&a=lg&b=0&r=es.f

   Waluty rynków wschodzacych powinny rosnąć, a zatem dolar powinien się osłabiać
   https://stooq.pl/q/?s=cew.us:dx.f&d=20190924&c=3m&t=l&a=lg&b=0&r=eurusd

   Krzywa XAU/XAG (która przez większość czasu jest w pegu z USD) powinna spadać
   https://stooq.pl/q/?s=xauxag&d=20190925&c=10d&t=l&a=lg&b=0&r=usdeur

   Inflacja (zdeflowana o oprocentowanie obligacji) wskazuje na inflacyjne otoczenie, które sprzyja surowcom – a jak surowce rosną, to dolar spada
   https://stooq.pl/q/?s=cpiyus.m:10usy.b&d=20190830&c=20y&t=l&a=lg&b=0&r=^cry

   Potwierdzeniem prowzrostowego trendu dla EUR/USD powinna być zmiana trendu na wzrostowy dla Germany 10 Year vs US 10 Year Spread Bond (który jest w pegu z EUR/USD) – możliwe, że jutro
   https://www.investing.com/rates-bonds/us-10y-vs-de-10y

 14. red.007

  @konsultant121
  Mówisz-masz.

  Nie daję za wygraną-druga wersja TUK w C dla E/U

  https://bankfotek.pl/view/2142640

  W tej wersji nie powinniśmy zejść poniżej 1,08.
  Będziemy powoli kończyć umocnienie dolara i bessę na W20,październik-listopad.
  Jestem w powyższym optymistą.

  @dociekliwy54
  Wybacz mi moją upartość.

  @konsultant121
  Ja wiem,że to nie tak….
  Nie denerwuj się,to tylko gazeta.:)))))))
  Będzie ha,ha,ha.

  2
   1. red.007

    Czy rozwiąże,to nie wiem ale jedno jest dobre.
    Dopóki część się zgadza z powyższym a druga część się nie zgadza,to jest to zdrowa sytuacja.
    Wszyscy nie mogą się zgadzać na jedną opcję,bo wówczas byłaby katastrofa.
    Zatem dopóki piłka jest w grze…

  1. fast_market

   Dzięki red.007

   W zasadzie obserwuję podobnie jak Ty ten kształt klina opadającego i zagrywam na jego wybicie górą.
   Niestety to już długo trwa i jest dość męczące i kosztowne (punkty swapowe).
   Moja kończąca się cierpliwość może też jest jakąś wskazówką 😉

   Nie zakładałem wybicia dołem tak jak pokazujesz, ale kto wie?

   Patrząc też długoterminowo to w całym 2017 było osłabienie USD, a od początku 2018 mamy jego umocnienie.
   To już dość długi trend i jeszcze nie doszliśmy do poprzednich dołków co wciąż odbieram jako jedynie korektę.

   1. red.007

    Zbytnio się tym nie przejmuj,bo TUKi tak mają.
    Przeciągają się w czasie,kreślą esy-floresy,wykańczają psychicznie i zniechęcają wiarę w odwrócenie.
    Ich zaletą jest nagle odwrócenie i koszą wówczas po drodze wszystko i wszystkich.
    Dolna linia powinna być przebita i potem ręka na pulsie.

     1. red.007

      Generalnie przebicie linii oznacza zakończenie formacji TUK.
      Nie ma takiego obowiązku ale TUK w C taką zależność ma.
      Z kolei TUK w F5 często kończy się na linii i odbija.
      Potem pozostaje tylko ustalenie dna.
      Bardzo ogólnikowo tutaj:
      „trójkąt ukośny kończący”
      http://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
      W naszym przypadku lustrzanka:
      https://www.bankfotek.pl/view/2119489
      dolny malunek

       1. red.007

        Już się możesz cieszyć z wypełnienia Twojej tezy.
        Czekałem na reakcję Blogowiczów na Twój wpis.
        Nie dostałeś żadnego lajka.
        Nikt w to nie wierzy.
        I o to chodzi.
        Stado idzie w innym kierunku,stado zawsze pójdzie na rzeź.
        Jakbyś dostał dużo polubień,to wówczas wszyscy by się pomylili.
        Tak to właśnie działa.
        Ciesz się i raduj,bo wielka jest Twoja nagroda na Giełdzie.

 15. konsultant121

  A von billy z kangurów móglby się wypowiedziec kiedys czy WIG20USD to jeszcze na 600 idzie czy już nie. Bo jak byczy to staje tu na kopytach i wierzga a jakże a jak niedźwiedzio się robi to milkna byki jak makiem zasiał.

  3
  1. mac-erson

   jest taka opcja, Stany mogły zakończyć 4-kę i teraz mogą iść na 3040-3050 i dopiero właściwa korekta całego impulsu.
   Zobaczymy co pokazę jutrzejszy dzień. Ja dzisiaj zrealizowałem połowę S-ek i teraz spokojnie czekam co dalej.

  2. mac-erson

   Na razie sesję w US należy traktować jako korektę. DJIA nie wybił się z klina, NSDQ podszedł od dołu do przebitej linii wsparcia, SP500 podobnie 2990 – SK45 na H4 zatrzymywała korekty w trendach spadkowych.

  1. mac-erson

   A ja widzę albo po niekorzystnym wyroku TSUE albo po wygranych wyborach PIS taki dzień jak po Brexicie (czerwiec 2016r.) czyli duża luka w dół i duza biała świeca dzienna. Taki dzień przełomu. Warto mieć wtedy gotówkę i rano kupować.

   1

Dodaj komentarz