40 miesięcy minęło jak jeden dzień

Za kilka dni minie dokładnie 40 miesięcy od czasu pamiętnego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu (23 czerwca 2016). W sobotę brytyjska Izba Gmin ma głosować na przyjętym w czwartek porozumieniem przez negocjatorów rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i Komisji Europejskiej porozumieniem w sprawie warunków Berxitu. 40 miesięcy to średnia długość podstawowego cyklu gospodarczego (cyklu wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych), czyli cyklu Kitchina. Zainspirowany tym zbiegiem okoliczności wziąłem kredki i popełniłem poniższy rysunek:

Powered by macrobond.com

Co my tu mamy. Po pierwsze kanał trendu wzrostowego, którego dolne ograniczenie powstrzymywało cykliczne spadki WIG-u w ramach cyklu Kitchina w latach 2011-12 i w 2016 roku. Po drugie poziome wsparcie wyznaczone przez szczyty indeksu z lat 2013-2015, którego to wsparcia WIG dzielnie broni w trakcie obecnej bessy. Po trzecie od końca ostatniej cyklicznej hossy (styczeń 2018) upłynęło już 21 miesięcy, a więc tyle samo co pomiędzy datą „ortodosyjnego” szczytu poprzedniej cyklicznej hossy (wrzesień 2014) a czerwcem 2016 czyli terminem brexitowego referendum. Po czwartek obecna faza akumulacji trwająca od czerwca 2018 zdaje się być lustrzanym odbiciem kończącej poprzednią hossę 1,5-rocznej fazy dystrybucji z okresu listopad 2013-maj 2015.

Główna wadą mojej malowanki jest duża rozbieżność pomiędzy niskim położeniem dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego (zbliża się do 52000), a poziomy wsparciem, które rozciąga się powyżej poziomu 54000. Jakieś końcowe „straszenie” pod pretekstem Brexitu czy jakimkolwiek innym (w ramach tworzącego się od kwietnia klina kończącego fali C bessy?) mogłoby oczywiście przejściowo naruszyć to poziome wsparcie zbliżając indeks do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego, ale jednak nie powinno do niego dotrzeć, bo wtedy naruszenia poziomego wsparcia byłoby zbyt duże.

Z punktu widzenia zależności przedstawionych na moim obrazku „fajnie by było”, gdyby brytyjska Izba Gmin – działając w ramach 40-miesięcznego kitchinowego rymu – odrzuciła w sobotę po raz kolejny porozumienie w sprawie warunków Brexitu uruchamiając być może okres rynkowego chaosu podobny do tego sprzed 40 miesięcy z przełomu czerwca i lipca 2016.

Podsumowanie: z punktu widzenia cyku Kitchina obecna sytuacja na WIG-u wydaje się być bardzo podobna do tej sprzed 40 miesięcy tuż przed referendum w sprawie Brexitu. W tej analogii hipotetyczne spadki wywołane np. odrzuceniem przez brytyjski parlament w sobotę zawartego w czwartek porozumienia (albo jakimś zupełnie innym pretekstem) stworzyłyby chyba już ostatnią okazję do relatywnie tanich zakupów akcji przed początkiem trwalszych wzrostów cen akcji na GPW (takich jak te, które rozegrały się pomiędzy lipcem 2016 a styczniem 2018; WIG +55 proc.).

Komentarze

 1. skaven

  @macerson
  Zarząd BRASTER S.A. (dalej: „Spółka”, „Emitent”) informuje, iż w dniu 18 października 2019 r. otrzymał od Pani Kamili Padlewskiej – osoby blisko związanej z Panem Dariuszem Karolak Członkiem Rady Nadzorczej – zawiadomienie o transakcjach nabycia akcji Spółki dokonanych w dniu 15 października 2019 r

  chyba czyta bloga K(NO)W FUTURE 🙂

  1. leotdipl

   tylko KIEDY? Wg mnie jeszcze nie teraz. USD i CHF zrobią jeszcze Szczyt. Dopiero po nim, OK. – Korekta. Analizowałem DXY w układzie miesięcznym. Bieżącą silnie Spadkową świecę poprzedzają 2 świece kształtu Młota (wyraźne dolne knoty). Poza tym USD „tańczy akt. na B.Silnym Wsparciu. Brakuje mi tylko regularnej dywergencji dla F.3-F.5 wg TFE. Bo tzw. „ukrytą” (między F.2-F.4) widzę (2014-2018).

 2. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Piłeś nie pisz. :)))) //

  Powiem Waszmości tak: Waszmość selektywnie i życzeniowo odbiera rzeczywistość, jak każdy w głębi serca gorejącego demokrata. Wszyscy inni, to agenci, odrażający brudni źli, ale mój kukuniek, pan Kleks złoty to perełka kochana (Icek: ”Salczy, ty masz ząbki jak perełki”. Salczy na to: ”syskie tsy?”)
  :))))))

  Niestety Waszmości perełka też ma ”syskie tsy”.:))

  Jakieś 15 lat temu był film w necie ze spotkania gdzieś w plenerze pana Kleksa z przybocznymi. No i przez ten całt film (nie chce mi się go szukać) przewija się tęsnota pana Kleksa, że wreszcie generałowie zrobią pucz i posadzą pana Kleksa na konika, yyyyiiihaaa. Jak długo można stukać naiwne nastolatki przychodzące do klejenia plakatów come on!

  Ale pomińmy to, spuśćmy zasłonę miłosierdzia, do końca nie wiadomo, kto najlepiej służy you know.

  Powiem Waszmości tak: Jeżeli w 2021 Usiaki wygrają ersibatl, to jesteśmy na właściwym kursie i ścieżce. Ale jeżeli ersibatl nie będzie, co się wykłada, że Usiaków już nie stać na małą zwycięską wojnę, to przepadliśmy.

  Czy będzie ersibatl to się przekonamy w wyborach prezydenckich. Jak obecny stróż żyrandola przedłuży kadencję, to ersibatl będzie i hegemonia naszego najważniejszego sojusznika dostanie dodatkowe 20 lat.

  Ale wygląda na to, że będą paroksyzmy zanim jasność zostanie oddzielona od ciemności i wszystkie partyje się rozpadną (z wyjątkiem PSL)

  Zobacz Waszmość, o Banasia walczą służby. Jedne drugim ukręciły straszliwą intrygę. A biedny Banaś między ostrzami potężnych szermierzy:))
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/610570,banas-prezes-nik-dymisja-wojna-abw-cba.html?utm_source=forsal.pl&utm_medium=site&utm_campaign=cross-linking

 3. red.007

  @mac-erson
  Tak miedzy nami,żeby nikt nie słyszał.
  E/U wykonuje ciekawy ruch w górę.
  Ta ciekawość polega na tym,że wchodzimy w obszar minimów z maja/czerwca.
  Może to oznaczać,ze wzrost od październikowego dołka jako fala 4 tuka,wchodzi w obszar fali 2 tuka,bo dołki z maja/czerwca były początkiem wzrostowej fali 2 tuka,takie zachodzenie jest warunkiem formacji.
  Co do zasady fala 4 tuka powinna być zygzakiem,podwójnym zygzakiem i takie tam.
  Nie powinna być impulsem.
  Czort wie jak opisać ten wzrost,może być też jeszcze spadek i wzrost,i dopiero koniec fali 4 tuka.
  W każdym razie obecny wzrost jest już trochę większy od fali 2 tuka(maj-czerwiec) a to może sugerować dłuższą przyszła falę spadkową.
  Jednocześnie zbliża się 50% zniesienia fali 3 tuka(lipiec-październik) a wzrost powyżej zniesienia 50%,również jest sugestią większej przyszłej fali spadkowej.
  Co nam to daje?
  Wbrew wszystkiemu i wszystkim może być niedługo doskonała okazja do wzięcia S-ek z zasięgiem poniżej października.
  Problem jest jak wysoko jeszcze wzrośnie.
  Oczywiście powyższe nie jest żadną rekomendacją tym bardziej,ze obecna moda sugeruje osłabienie dolara.
  Potraktujmy to zatem jako sport ekstremalny,choć wpływ na giełdę pewnie będzie mieć.
  https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1

   1. Guy Fawkes

    No właśnie, żeby w Platońskiej.
    Jak towarzysze amerykańscy sprawią się jako hegemon morski w ersibatl, to dostaniemy hossę na bananie jakiej świat nie widział.
    A jak już nie mają siły, żeby wygrać bitwę morską, to jak można liczyć, że wygrają dużą wojnę lądową? No jak?

 4. podczaszy1

  @ guyfawkes
  „Zobacz Waszmość o Banasia walczą służby”.

  Waszmość niech nie bierze tak dosłownie tego co piszą w różnych piśmidłach dla ubogich umysłowo.
  Banaś to zwykły kombinator, któremu się wydaje,że jak jest na wysokiej posadzie i zna tego i owego to prawo karne się do niego nie stosuje. Takich w POPIS-ie jest na pęczki. Zresztą co ja się tu będę wysilał. Spójrz Waszmość na fizjonomię tego Banasia. Zgodnie z teorią Cezare Lombroso to on jest przestępcą z urodzenia/rysy twarzy, tępota spojrzenia itd. :)))
  A swoją drogą to jak Banaś wszedł w posiadanie tej kamienicy w Krakowie? Co się tam u Was w PISie na ten temat mówi? To był chyba jakiś grubszy numer ?

  11
 5. podczaszy1

  Tak sobie patrzę na wykres JSW i nie mogę pojąć dlaczego co niektórzy blogowicze kupują ta spółkę, a nie chcieli jej kupować jak w latach 2016-2017 ją polecałem, bo była w ładnym trendzie wzrostowym. Ja się z nią pożegnałem ostatecznie na początku września 2017 roku po cenie bliskiej 105 PLN ze sporym zyskiem.
  No cóż widocznie są różne szkoły gry na giełdzie. Mimo wszystko życzę przedstawicielom tej innej szkoły gry na giełdzie powodzenia.

  1. mac-erson

   Podczsszy nie pamiętam jak ją kupowałeś i polecałeś ale pamiętam, że pogrywałeś nią jeszcze jak już spadała po 70-80 – nie mogłem wóczas tego zrozumieć – dla mnie była mega droga.
   Ja kupuję gdy jest tanio. Teraz uważam, że jest tanio. Z przyjemnością za 2 lata oddam ją Tobie po 70-80 jak będzie w trendzie wzrostowym.

   4
   1. podczaszy1

    Masz pamięć do dupy. Po 70-80 kupowałem ale przed wzrostem do 105 PLN. Ty zdaje się kupowałeś wtedy różne rzekomo tanie spółki , które potem spadły o około 90 %/ przykład Mostostal Zabrze i Mostostal Warszawa/.
    Nie pisz mi bredni co zrobisz za dwa lata, bo to być może będzie do sprawdzenia. Napisz co zrobisz za 20 lat. Wtedy będziesz mógł w zasadzie napisać wszystko.

    2
    1. mac-erson

     Może mam pamięć do d… ale pamiętam wiosnę 2018r. gdy JSW krążył 80-90 i wówczas się pytałem co w nim widzisz. Niestety nie sprawdzimy bo stary blog został skasowany.
     Wolę napisać co zrobię za dwa lata bo to ma jakąś wartość prognostyczną niż ciągłe chwalenie się przeszłością.

     3
 6. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  // Spójrz Waszmość na fizjonomię tego Banasia. Zgodnie z teorią Cezare Lombroso to on jest przestępcą z urodzenia/rysy twarzy, tępota spojrzenia itd. :))) //

  Gorol na gorola tak zeznaje?? Mam coraz więcej wątpliwości co do Waszmościnej góralskości. Poza wszystkim innym Banaś całe życie trenuje karate, ma stopień mistrzowski.

  Ja myślę, że Waszmość powinien się co nieco poduczyć z historii.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Banaś
  A potem iść do spowiedzi i żałować za grzechy:
  https://www.youtube.com/watch?v=VAbqe1AdWk0

  No i skończyć z tymi kryptokom… pardon, konserwatywnymi liberałami.

  A propos tego Mentzena, to w Bolanda licencje na sklepy z bronią rozdaje się ot tak, ”głupim cywilom” zaraz po studiach? Nie wiedziałem:))

   1. Guy Fawkes

    // W 1992 podjął pracę w Najwyższej Izbie Kontroli, stając się współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego[1]. W NIK był zatrudniony do 2005 na różnych stanowiskach.//

    //Od 21 listopada 2005 do 2 stycznia 2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym od 28 listopada 2005 także szefem Służby Celnej//

    //9 grudnia 2016 powołany na stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a także szefa Krajowej Administracji Skarbowej[4]. Obowiązki w KAS objął z chwilą jej powstania 1 marca 2017 (dzień wcześniej została zlikwidowana Służba Celna, a jej struktury wcielono do Krajowej Administracji Skarbowej)//

    On za dużo wie i wszyscy chcą się go pozbyć, oczywista oczywistość.

   1. mac-erson

    Dodatkowo zauważ, że giełdy aż tak bardzo nie są skorelowane z E/U.
    Dla przykładu:
    grudzień 2018r. – najgorszy w ostatnim czasie miesiąc Usiaków – E/U robiło lekko wzrostowy horyzont
    pierwszy tydzień sierpnia 2019r. – najgorszy tydzień usiaków w 2019r. E/U rosło

     1. red.007

      Oczywiście,że ważna.
      Wybije kreskę @mac-ersona i moją,będziemy mieli potwierdzenie wybicia,lepiej na takowe zaczekać.
      Co ciekawe zbliża się także rozstrzygnięcie na miedzi,wybije wrzesień to zaneguje spadki.
      Przypuszczam,że odwrót i spadki dla obojga,przyjdą w jednym czasie.

      1
       1. red.007

        Spadek poniżej 225 będzie na bank.Niezależnie czy wyjdziemy nad wrzesień,czy nie wyjdziemy.
        Po obecnym wzroście przed nami wydłużona fala spadkowa.
        Dla mnie jedynym problemem zakładu jest timing bo to,że spadnie jest dla mnie oczywiste,natomiast czy zdążymy ze spadkiem do końca roku,to inna sprawa.

 7. mac-erson

  @Wojciech Białek, Guy, Dociekliwy, Animetal_slave, Red, Konsultant, Wider, Toya i inne niedźwiadki

  Ku refleksji: @All: Dante, Karnak, Billy, Noob

  Czy nastąpi październikowy krach 2019r. ???

  Wczorajszy filmik podrzucony przez Sir Guy’a:
  https://www.youtube.com/watch?v=g1O_svyiJBA&feature=youtu.be

  spowodował, że zacząłem zastanawiać się nad możliwością wystąpienia krachu na rynku akcji w najbliższej przyszłości.
  Doszedłem do wniosku, że taka możliwość jest i wiele czynników na nią wskazuje:

  1) Mamy październik – miesiąc, w którym wystąpiły krachy w USA 1907, 1929, 1987 a pewnie można poszukać też mniejszych.

  2) Swego czasu Gospodarz wysmarował artykuł – 3000pkt na SP500 (magia liczby 3) gdzie projekcja pokazywała, że powinno nastąpić w najbliższej przyszłości (kilku miesięcy) 20-30% przecena.

  3) Od ostatniego krachu 1987 minęły 32 lata to chyba 2 x cykl Jaguara (tutaj nie jestem specjalistą) i cykl pokoleniowy

  Podobieństwa techniczne 1987 – 2019 obrazują poniższe rysunki:
  http://www.adammus.pl/gielda/Sp500-1987.jpg
  http://www.adammus.pl/gielda/Sp500-2019.jpg

  4) Nastroje rynkowe – sielanka, ignorowanie spowolnienia gospodarczego (największy przykład Niemcy) i innych potencjalnych niebezpieczeństw

  5) Sytuacja techniczna USA – tworzące się formacje RGR mniejsza, większa, klin rozszerzający

  Uważam, że w przypadku rozpoczęcia spadków i łamania przez indeks kolejnych poziomów wsparciowych podstaw głów może nakręcić się spirala strachu zakończona krachem.

  7) Mamy koniec października – termin Brexitu, termin posiedzenia Rezerwy, przyszły tydzień wznowienia działań wojennych w Syrii, w końcu nieprzewidywalny Trump, któremu wbrew pozorom może zależeć na większej reakcji Rezerwy, która w przypadku załamania może spróbować drastycznego cięcia stóp i rozpoczęcia programów stymulujących

  8) Mamy w PL nadchodzący (przesuwany w nieskończoność) dołek cyklu 40tyg. gdzie powyższe ładnie wpisałoby się w dokończenie bessy w PL.

  9) WIG-banki – może nastąpić załamanie indeksu podobne do kresek poziomych w przeszłości:
  http://www.adammus.pl/gielda/Wig-Banki-2019.jpg

  10) Parę dni temu @Animetal_slave napisał ciekawy post obrazujący symptomy fundamentalne nadchodzącej przeceny

  Powyższe nie jest w żadnym przypadku zachęcaniem do określonych działań a jedynie zachęceniem do refleksji nad tą ewentualnością.

  Jest jeden poważny minus świadczący przeciw tej hipotezie:
  – prognozy mac_ersona i marzenia bardzo rzadko się sprawdzają 😉

  Udanego weekendu.

  1. wider_swider

   Aż mi niezręcznie na tak długo wpis odpowiadać jednym zdaniem, ale jestem zmuszony powtórzyć to samo co od roku – bez zejścia conajmniej na 19xx hossy nie będzie.
   Dlaczego ?
   Wrzucałem wykres już z 10 razy, więc nie będę zanudzał. Jak ktoś chce to niech da znać wtedy ponownie go przedstawię gdy będę przy kompie.

 8. billy_the_kangoor

  @Mac-erson
  Ależ ja nie mam wątpliwości, co do wystąpienia krachu.
  Czy myślisz, że moi Galowie to sympatyczne, szybko biegające kangury, jedzące kiwi na stepach Antypodów?
  Nic bardziej mylnego.
  Kwestia, kiedy on wystąpi. Wychodzi mi XII.2019, ale do dat nie przywiązuje wagi. Pójdzie sygnał, to zbiorę Galów do siebie 😉
  Odnośnie EU: @Karnak ma rację i jeśli nie nastąpi szybkie cofnięcie w przyszłym tygodniu, to „szmata” leci w górę.
  Przy czym nie ma to znaczenia, czy wykres główny jest w tej chwili wybity, czy nie. Dla mnie wykres główny jest tylko ….wykresem pomocniczym w całej tej grze. Target: 1.1225, dalej 1.129 —-> 1.1480.
  Taka luźna sugestia: może US-iaki zrozumieli, że trzeba oddać silnego zielonego na szczytach SP500?
  Tak Care, Billy

  1
 9. Guy Fawkes

  @Mac Erson @Billy

  No nieee wiem, za bardzo nie widzę te ”podobieństwa” na tych rysunkach. Są dywergencje – ok.
  Proponuję aspekt (geo)polityczny jako decydujący. Żadnych większych krachów do wyborów i żadnego załamania do ersibatl.
  Najbardziej prawdopodobna jest obsuwa przez parę miesięcy, a potem do wyborów up.
  http://fxpro.ctrader.com/c/ZL0xn

  Jacky Bartosiak ujawnia, że gry wojenne (symulacje) pokazują, że USiaki przegrywają wojnę na zachodnim Pacyfiku, bo towarzysze chińscy mają precyzyjne rakiety. Dlatego moim zdaniem USiaki zerwały układ INF.

  //Według szacunkowych analiz, obecnie to Chiny dysponują największą liczbą wystrzeliwanych z lądu pocisków o zasięgach określonych w INF (zasoby szacowane są w tysiącach sztuk), a Rosja posiada ich co najmniej sto. Amerykanie nie mają żadnych, ale ich obecne posunięcia sprawiają, że możliwe staje się wprowadzenie do eksploatacji różnych wariantów takiej broni, co zapewniłoby jednocześnie uzyskanie zupełnie nowych możliwości operacyjnych i strategicznych.//

  Z drugiej strony za parę lat zamyka się okienko możliwości, więc jak nie teraz (2021?) to nigdy. Hegemon morski może być tylko jeden.

  Z krachem proponuję poczekać do rozmieszczenia przez USiaków rakiet pośrednich w rejonie zachodniego Pacyfiku.

  https://www.defence24.pl/usa-rozmiesci-rakiety-sredniego-zasiegu-w-regionie-pacyfiku

  W czercu 2021 kończy się 89 letnia hossa hegemoniczna, więc wszystko gra i koliduje. Wcześniej krachu nie będzie.

    1. Guy Fawkes

     Moim zdaniem to jest kluczowy czynnik.

     Poza tym Trump wycofując wojsko z Syrii oddał niejako strefę wpływów Rosji, a RAND Corp opublikował raport postulujący podział wpływów w Europie, coś w rodzaju kolejnej Jałty.

     Do sejmu wszedł pan Kleks, reprezentant twardego jądra, a towarzysz Trader (no sam nie wiem, czemu on mi się tak kojarzy z pułkownikiem Makowskim) zwrócił swoje Argusowe oko w stronę GPW
     https://independenttrader.pl/dlaczego-ponownie-zainteresowalem-sie-polska-gielda.html

     https://www.youtube.com/watch?v=7WYYoa6RT1U

    1. Guy Fawkes

     Nie jestem za bardzo oczytany, ale chyba ja ją pierwszy podałem, a i ludziska chyba nas czytają, oder?

     Najpier obliczyłem proporcja na tej hossie od 1932 i się zgadzają według liczb Fibo, więc cała fala powinna mieć 89 lat. Krach może nie być w 2021, tylko w 2022.

     I najpoźniej do połowy lat 20-tych zamyka się okno amerykańskich możliwości pokonania floty toarzyszy chińskich.

     Krach korygujący(?) całą hossę hegemoniczną musi mieć jakieś uzasadnienie tak czy nie? Jedynie wojna może być takim uzasadnieniem i alibi do rządów dyktatorskich w czasie Matki Wszystkich Kryzysów. Inaczej rewolucja i wszelaki rozpiź…ec.

     1. Guy Fawkes

      Gdyby na DJ-u rzeczywiście miał być ten klin, to skończyłby się mniej więcej w okolicach wyborów amerykańskich. Potem mógłby się wybić w dół i przejść w kilkumiesięczną konsolidację w okolicy 22 000, aż do ersibatl. A potem you know.

      1. mac-erson

       Moim zdaniem kluczem do odpowiedzi jest co chce i w co gra D. Trump.
       Ja uważam, że dla Trumpa byłby taki crash bardzo na rękę.
       Rynek spada mocno – Rezerwa jest pod presją i na posiedzeniu pod koniec pażdziernika musi mocno obniżyć stopy i wprowadzić jakiś program stymulujący.
       Chiny pro presją załamania swojej gospodarki popuszczają gacie i dogadują się na korzystniejszych warunkach dla US.
       Trump wjeżdza na białym koniu parafuje umowę i mówi: „A nie mówiłem wszystko przez Rezerwę, która tyle zwlekała z mocniejszym cięciem stóp, gdyby mnie posłuchała miesiąc / dwa wcześniej nie byłoby tego krachu. Słuchajcie się mnie na przyszłość Panowie bo inaczej widzicie co może się wydarzyć”

       Druga sprawa to takie załamania rynkowe są punktem zrwotnym dla kapitału i mogą oczyścić sytuację na lata. Kapitał w PL, który mimo, że uważa, że jest tanio boi się wejść bo obawia się właśnie tego końcowego załamania (krachu).
       Po wystąpieniu krachu obawa ustaje i może ruszy prawdziwa mocna hossa.

       Czy krach wystąpi. Statystyka i prawdopodobieństwo mówi, że nie, ale jeśli ma się wydarzyć to moim zdaniem w najbliższych tygodniach jest ku temu okazja.

       1. Guy Fawkes

        No nieee wiem…
        Nie wiem, czy system wytrzymałby panikę, skoro ledwie 3% spadek obligacji spowodował tak poważną akcję reanimacyjną, ekspresowe QE 180 mld w ciągu miesiąca? Dawka adrenaliny do serca 3 razy większa niż za minionego QE dawnego uznanego.
        Widać, że FED drży w pogotowiu i nie potrzeba mu dodatkowej ostrogi.

        Poza tym to jest fantazja na temat kreacji medialnej Trumpa, a nie fucktów ekonomicznych,

        Na końcu jesteśmy technikami, tak czy nie?
        Układ techniczny jest mocny, potrzeba dłuższego czasu małej dynamiki, żeby się pogorszył. Po wyborach może jeszcze z tego klina nie wypaść tak prędko.

        http://fxpro.ctrader.com/c/lK0xn

 10. Luto

  Guy wpis z innego forum:

  „ryszard odpowiada saintclair

  2019-04-10 17:43

  IP 87.116.215.*

  Te liczby tj.9/11 to liczby masonerii i iluminatow.   Rok 2001  9 miesiac ( wrzesien ) i 11 dzien  nastapil silny dzwon . Po tym ataku dokladnie 911 dni w Madrycie , rowniez atak terorystyczny . Kieruje sie cyklem 55 miesiecznym , ktory wypada 2021r  .czerwiec/lipiec .  Rowniez w tej dacie wystapi liczba fibo tj 21 ( lat ) od hossy internetowej szczyt 2000 r marzec . Teraz Wam napisze mega bombe .   Otoz maj 1945 r koniec 2 wojny swiatowej i  data 2021 czerwiec/ lipiec to dystans 911 miesiecy i nastapi ARMAGEDON biznesowy na swiecie .”

  1. Guy Fawkes

   Ciekawe, ale wbrew pozorom, ja się na kabalistyce tak bardzo nie znam, tylko tak sobie żartuję:))
   No ale im więcej elementów składa się na ten VI/VII 2021 to tym lepiej dla projekcji. Ja taki scenariusz preferuję ze względu na strukturę amerykańskiej hossy hegemonicznej, na ile potfrafię ją odczytać of course.

   1
   1. Dante

    @Guy Fawkes
    FEDowskie repo ma trwać bodajże do połowy 2020, a wiele z krótkoterminowych obligacji, jakie kupi, wygasa w październiku/listopadzie – historycznie, po zaprzestaniu stymulowania przez banki centralne kończą się wzrosty na giełdzie i przez parę następnych miesięcy trwa stagnacja, która kończy się zjazdem w dół (vide Q3 2018r.)
    https://zh-prod-1cc738ca-7d3b-4a72-b792-20bd8d8fa069.storage.googleapis.com/s3fs-public/styles/inline_image_desktop/public/inline-images/2019-01-16_9-43-01.jpg?itok=j3PdAQsu
    https://pbs.twimg.com/media/D5WhoUfWkAYNmH6?format=png&name=small
    https://www.zerohedge.com/s3/files/inline-images/2019-01-16_9-49-23.jpg?itok=EHHjo3yY
    https://independenttrader.org/fileman/Uploads/Nastroje_1.png

    1. Guy Fawkes

     Wiem, że REPO trwa mać do połowy 2020. Ale bardzo bym się takimi anosami nie przejmował.
     A po drugie, według prognoz PKB pana Wojtka 2021 powinien być dobry, więc stymulacja przez jakiś czas może nie być potrzebna.
     Nie wynika z tego, że hossa będzie zdobywała nowe szczyty.
     Krach jest potrzebny i reset systemu, ale nie wyobrażam go sobie w warunkach ostrej konfrontacji hegemonicznej inaczej, niż w wyniku wojny.

 11. Guy Fawkes

  @Mc Erson @Luto

  Ja sobie wyobrażam System jako wielką pustą budowlę z kart.
  Sama idea wolnego rynku, to jest bajka dla ubogich, czego zrozumienie zawdzięczamy m.in. Snopkowi z Grodziska.
  Rynek ktoś musi wywalczyć, ustalić reguły i pochyłość oraz kierunek boiska.
  No i te manipulacje stopą, kreacja pieniądza z niczego, to jest wszystko realizowanie utopii.
  Myśmy się już w nierzeczywistości urodzili.
  A wszystko oparte na tych amerykańskich lotniskowcach. I co się nagle okazuje? W grach wojennych na zachodnim Pacyfiku towarzysze amerykańscy przegrywają ersibatl !!! Lotniskowce, które podtrzymują świat idą na dno.

  No to chyba ta cała piramida[sic!] Systemu traci rację byta oder?

  Rezultat naszych wyborów zdaje się antycypować upadek Ameryki. Powróciły stare komunistyczne dinozaury, wypełzły zombiaki i wampiry, którym zaniechano przebić serca osinowym kołkiem. Telewizji już nie da się oglądać w ogóle.

  Ja mam nadzieję, że USiaki wygrają jednak ersibatl i jakaś część produkcji z Azji przyjdzie do nas.

  1
  1. Dante

   @Guy Fawkes
   Dlatego USA będzie grać z Chinami na płaszczyźnie gospodarczej, gdzie obecnie jest 1:0 dla USA, bo Chiny nie mogą odpalić stymulusu z banku centralnego, bo nie mają odpowiednich rezerw USD, aby obronić CNY/USD – a gdy ten zanurkuje to chińskie firmy zadłużone w USD doświadcza tego samego co frankowcy po 2008r:

   „China isn’t in a rush to add massive monetary stimulus, in contrast with other central banks around the world, and must maintain a prudent policy stance, central bank Governor Yi Gang said.

   Overall financial risks are contained and those in the shadow banking sector and some key institutions have been resolved, said Yi, speaking at a joint briefing in Beijing with Finance Minister Liu Kun and National Bureau of Statistics head Ning Jizhe on Tuesday.

   Even as China grapples with growth on pace for the slowest expansion in almost thirty years, policy makers are holding back from all-out stimulus as they continue efforts to rein in financial risks. That’s in contrast to central banks such as the Federal Reserve and the European Central Bank, which are either cutting borrowing costs further or flagging a willingness to do so.

   “Chinese officials remain determined to avoid quick and easy reflation,” said Frederic Neumann, co-head of Asian economics research at HSBC Holdings Plc in Hong Kong. “Interest rates may still need to come down in the coming months to cushion the slide in growth. Anyone expecting a sharp Chinese growth bounce, however, may be disappointed.”

   “We are not in a rush to roll out massive rate cuts or QE like some other central banks,” he said.

   “Beijing seems deeply concerned that another round of large-scale credit easing could trigger a systemic financial crisis,” said Lu Ting, chief China economist at Nomura International Ltd. in Hong Kong. “A new master plan has become increasingly evident that features no flood of credit, targeted credit easing and rate cuts that exclude the property sector.”

   https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-09-24/pboc-says-china-s-current-interest-rate-level-is-appropriate-k0x6s8o4
   https://www.rba.gov.au/publications/bulletin/2019/jun/chinas-local-government-bond-market.html

   1. Guy Fawkes

    No nieee wiem.
    To jest jakaś propaganda pocieszenia chyba:))

    W czasie wojny milczą muzy i nie płaci się wrogowi odsetek. Długi towarzyszy chińskich to nie jest ich problem, tylko towarzyszy amerykańskich. Poza tym, głowny problem, to fakt, że Chińczycy osłabiają swojego juana, a Amerykanie żądają jego umocnienia tak czy nie?

    Nie uważam, żeby Amerykanie prowadzili 1:0, to jest jedna z paranicznych deluzji. Niedobrze, kiedy się wierzy we własną propagandę.

    1. Dante

     @Guy Fawkes
     W taki razie warto zapoznać się z tym co mówi Kyle Bass (i oczywiście wziąć poprawkę na „Chinami rządzą komuniści, którzy kradną naszą technologię”) – skupić się wyłącznie na podawanych przez niego danych ekonomicznych i porówanać to z oficalnymi danymi gospodarczymi
     https://www.youtube.com/watch?v=wPZPV5hCWk8
     https://www.youtube.com/watch?v=ZBl05xNq_AU
     https://www.youtube.com/watch?v=Wot4YNEf5pI&t=0s
     https://www.youtube.com/watch?v=qH5QzuzD01A&t=0s
     https://www.youtube.com/watch?v=QeGKIt2ebrI&t=0s

     1. Guy Fawkes

      No nieee wiem…

      //Despite his early success in predicting subprime mortgages, he has received criticism for subsequent poor performance of investments.[4] Bass has made prominent bets based on predictions of debt crisis in Japan and European sovereign debt, and shorted the Chinese yuan premised on a predicted collapse in the Chinese banking system.//

      //His Japanese and European strategies have not been major successes and the Chinese yuan short led to severe losses for his fund in 2017.//

      //Bass is known as a staunch rhetorical critic of the Chinese Communist Party and its policies.[8] However, financial reports filed with the Securities Exchange Commission show that he has accepted substantial investment capital in two of his investment funds from at least one technology company headquartered in China.//

      https://en.wikipedia.org/wiki/Kyle_Bass

      Nie powiedziałbym, że on jest lepszy od nas, poza tym jest zaangażowany finansowo, nie jest analitykiem o czystym sercu you know.:))

  1. Guy Fawkes

   Już to linkowałem, ale warto tego dokładnie posłuchać.

   Moja opinia jest taka: wszystko zależy od ersibatl. Jeżeli towarzysze amerykańscy nie zwyciężą, albo uchylą się od ersibatl w najbliższych latach(2021?), to przepadli i reszta posypie się jak domino. Rosjanie wejdą wtedy do krajów bałtyckich a my zostaniemy jak Himilsbach z angielskim.

   Po to jest taki układ w sejmie, z komuchami i panem Kleksem, który jest specjalistą likwidacji rządów niekomunistycznych na rzecz PRL-owskiej nomenklatury, twardego jądra wszechrosyjskiego. I w obecnej sytuacji pan Kleks może odegrać pozytywną rolę.

   Wszystko zależy od Amerykanów. Wygrają ersibatl – zostają hegemonem a pan Kleks nie wchodzi do następnego sejmu, to oczywiste:))

 12. konsultant121

  @guy
  Jeśli mówisz o hossie hegemonicznej to raczej trzeba wziąć pod uwagę cykl od dołka do dołka. 1932-2021. To będą wg mnie dołki tego wielkiego cyklu.A krachu teraz wcale nie będzie, tylko powolne obsuwanie, gdy „ulica” będzie kupowała na spadkach;))

  1
 13. Guy Fawkes

  @Mac Erson

  //I lewica przejmie władzę
  Nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu.//

  Powiedział karp na wieść o zbliżającej się wigilii.:))

  Lewica zawsze jest agenturą większych państw lub organizacji, zawsze niszczy lokalny naród i prowadzi do jego rozpadu. Prawica nawet jak jest agenturą, to zwykle konsoliduje swój naród i pomaga mu przetrwać. I widzimy to na mapach wyborczych. Polska była przygotowywana do rozpadu, a PIS od podkarpackiego Piemontu niemal scalił ją z powrotem.

  Poza tym w Polsce nie ma lewicy, tylko jakieś marginesy jak wszędzie. Żeby ludzie wybierali jakąś lewicę – agenturę, to ona musi udawać, że jest prawicą. Więc prawica i kryptoprawica (przebrana lewica) dostaje w Polsce 85% głosów. Lewica, która otwarcie przedstawia się jako lewica nie dostanie więcej jak +- 15%.

 14. Dante

  @mac-erson
  Czy będzie krach?
  Tak, będzie, ale nie na rynku akcji, a na rynku obligacji.
  Po prostu mija się z celem trzymanie obligacji, bo premia jest ujemna.
  https://www.lazardassetmanagement.com/Images/RD12134-Ex10_USTreasuryPrem-2019Q4-web_tcm1148-415245.png

  A do systemu fiansowego jest masowo pompowana płynność przez banki centralne
  https://pbs.twimg.com/media/EGCo95CX0AAd7yv.png

  QE powinno spowodować wzrost oprocentowania obligacji (a także pośrednio inflacji)
  https://www.stlouisfed.org/~/media/blog/2019/august/blogimage_10yearstreasuryyieldsandfedprograms.png?la=en

  Wzrost bilansów banków centralnych wpływa korzystnie na rynek akcji
  https://pbs.twimg.com/media/D5WhoUfWkAYNmH6?format=png&name=small

  Dodatkowo, nadal mamy epokę negatywnych stóp procentowych
  https://www.biancoresearch.com/bianco/samples/2019/09/DashRealRatesAbove092719.png

  a w USA wzrast deficyt rządu – co dawniej skutkowało wystrzałem inflacji
  https://www.hussmanfunds.com/wp-content/uploads/comment/mc191009p.png

  I takie otoczenie powinno mocno sprzyjać aktywom proinflacyjnym (zwłaszcza surowcom, akcjom EM, akcjom banków, a w drugiej kolejności akcjom DM), a z kolei powinny oberwać aktywa prodeflacyjne (obligacje, USD, CHF, JPY)
  https://i2.wp.com/runelikvern.online/wp-content/uploads/2018/08/Figure-1-Oil-Price-and-some-Policies-and-Events-Aug-18.png?ssl=1

  Zwłaszcza, że na skutek cięcia stóp przez FED mam największą zmianę w różnicy stóp między FED, a bankami centralnymi rynków wschodzących i to na korzyść walut rynków rozwiających się
  https://www.dbs.com/iwov-resources/aics/images/AICS/AIO/en/102019/191014_economics_chart1_chart_of_the_week.jpg

  Co zresztą zauważa szef banku centralnego Brazylii
  https://www.investing.com/news/economy/expect-more-capital-flows-to-brazil-central-bank-president-1999829

  Niskie oprocentowanie obligacji skarbowych wpływa na obniżenie oprocentowania obligacji korporacyjnych (dla których obligacje skarbowe to benchamrk), a to z kolei powoduje obniżenie kosztów dla firm, które pozyskują finansowanie poprzez emisję obligacji korporacyjnych – we wrześniu dosłownie nastąpił wystrzał w tej kategorii (w przeciwieństwie do grudnia zeszłego roku)
  https://www.bnnbloomberg.ca/polopoly_fs/1.1323974.1569844856!/fileimage/httpImage/image.png_gen/derivatives/landscape_620/london-england-june-08-a-gallery-assistant-poses-with-2001-an-installation-by-tim-noble-and-sue-webster-which-is-going-on-show-at-sotheby-s-with-an-estimated-value-of-100-000-150-000-on-june-8-2015-in-london-england-the-installation-forms-part-of-an-exhibition-of-21-works-inspired-by-the-us-dollar-which-are-estimated-to-have-a-total-value-of-50-million-and-will-go-under-offer-by-the-auction-house-on-1st-and-2nd-july-2015-photo-by-mary-turner-getty-images.png

  Dodatkowo, globalne PMI wykazuje ożywienie po wielu miesiącach spadków
  https://www.zerohedge.com/s3/files/inline-images/PMI%20inflection%20point.jpg?itok=ZlCrDvOL

  Płace w USA nadal rosną
  https://www.lazardassetmanagement.com/Images/RD12134-Ex05_RealHousehold-2019Q4-web_tcm1148-415240.png

  Rynek pracy nadal jest stabilny – jego równoległy spadek z PMI byłby klarownym sygnałem do spadków cen akcji
  https://www.payden.com/weekly/cotw100419.jpg

  Zyski korporacji jeszcze nie spadają, a przeważnie zaczynają spadać znacznie wcześniej niż akcje
  https://pbs.twimg.com/media/EGRfOmzXkAAEbiR.png

  Sprzedaż (retail sale) nadal w trendzie wzrostowym
  https://pbs.twimg.com/media/EHFB5VkW4AAVStX.png

  Perspektywy makro zaczynają się poprawiać
  https://www.zerohedge.com/s3/files/inline-images/Goldman%20activity%20turning.jpg?itok=99fpt-m-

  Pozycje hedge fundsów również wskazuja na wielki strach, co historycznie było dobrym prognostykiem dla rynku akcji
  https://pbs.twimg.com/media/EG7MRdrVUAAulvm.png

  I w przeszłości już zadarzały się podobne mini-recesje, które kończyły się rajdem akcji
  https://pbs.twimg.com/media/EHJ9qpkWoAAUDBF.jpg

  Dodatkowo, na akcje powinna wpływać też sezonowość
  https://www.zerohedge.com/s3/files/inline-images/Stock-Makret-Seasonality.png?itok=Tn0mGeMB

  Poniżej estymacje dla rynku akcji
  https://pbs.twimg.com/media/EG_42s8X0AIygRG.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/EGizKmDW4AAN-fK.png

  Z drugiej strony straszenia przez mainstream recesją umożliwia wyjście grubasom z obligacji i na górce nafaszerować nimi ulicę jak indyki na Świeto Dziękczynienia, a przy okazji pozyskać od nich dobre jakościowo akcje.
  https://www.youtube.com/watch?v=R8QlMJyCB7M

  1
       1. Guy Fawkes

        To jest może nierealne ćwiczenie, ale jak miałby wyglądać krach piramidy systemowej?

        //

        „Biada, biada, wielka stolico,
        Babilonie, stolico potężna!
        Bo w jednej godzinie sąd na ciebie przyszedł!”
        11 A kupcy ziemi płaczą i żalą się nad nią,
        bo ich towaru nikt już nie kupuje:
        12 towaru – złota i srebra,
        drogiego kamienia i pereł,
        bisioru i purpury,
        jedwabiu i szkarłatu,
        wszelkiego drewna tujowego i przedmiotów z kości słoniowej,
        wszelkich przedmiotów z drogocennego drewna, spiżu, żelaza, marmuru,
        13 cynamonu i wonnej maści amomum,
        pachnideł, olejku, kadzidła,
        wina, oliwy, najczystszej mąki, pszenicy,
        bydła i owiec,
        koni, powozów oraz ciał i dusz ludzkich.

        //

        2
        1. Guy Fawkes

         @Konsultant

         //No ale to chyba 2040+//

         Nie wiem, z artykułu o nowej torpedzie wynika, że towarzysze amerykańscy się spieszą, bo nie robią nowej, tylko modernizują starą, którą już z produkcji wycofano.

         //Najnowsza wersja amerykańskiej, ciężkiej torpedy Mk 48 może stać się wielkim problemem dla rosyjskich i chińskich okrętów podwodnych//

         //Wszystkie te prace są prowadzone na bazie torpedy, której wytwarzanie zdążono już przerwać na kilka lat. Jak się jednak okazało zapas modernizacyjny Mk 48 był na tyle duży, że bardziej opłacalne było wznowienie jej produkcji i modernizowanie niż budowanie zupełnie nowej torpedy od podstaw ze związanym z tym ryzykiem niepowodzenia.//

         https://www.defence24.pl/nowa-torpeda-mk-48-postrachem-rosyjskich-i-chinskich-podwodnikow

 15. PokonajRynek

  Dobrze Pan kombinował z tym odrzuceniem. Brytyjska Izba Gmin zagłosowała jeszcze inaczej niż dotychczas. A zgody jak nie było, tak nie ma. Oponenci brytyjskiego rządu chcą chyba przedłużać Brexit w nieskończoność.

  Wracając do rynku, też uważam, że są duże szanse na przejście do wzrostów.
  Niektóre spółki z WIG20 dotarły do podobnych wsparć w postaci wieloletnich linii trendu wzrostowego.
  https://pokonajrynek.pl/dlugoterminowe-wsparcie-na-kghm/
  https://pokonajrynek.pl/akcje-pgnig-tez-przy-dlugoterminowej-linii-wzrostowej/

 16. slow2006

  USA konatynuuja spadki pomimo iz sa na plusie, jak BNP pisalo minus 10 % na wszystkim, napewno sie spelni ich prognoza.

  a tak na powaznie to daja czas zeby uzupelnic depo na kontach dla czekajacych na spadki, no ale gdyby wybilo hiperbola to musze miec nadzieje ne powrot w dol 😉

Dodaj komentarz