Czy porozumienie w sprawie Brexitu zostanie zatwierdzone przez Izbę Gmin?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Główną wiadomością wczorajszego dnia była informacja podana przez premiera Wielkiej Brytanii i przewodniczącego Komisji Europejskiej o zawarciu porozumienia w sprawie Brexitu. Po zachowaniu kursu brytyjskiego funta wobec euro widać, że to wydarzenie było dyskontowane przez rynek od ponad tygodnia.

Porozumienie ustala granicę celną Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej na Morzu Irlandzkim, co w praktyce oznacza oddanie Północnej Irlandii w celną jurysdykcję UE. Demokratyczna Partia Unionistów z Irlandii Północnej dzięki której rząd Borisa Johnsona ma większość w parlamencie od razu zapowiedziała, że nie może poprzeć porozumienia. Teraz pozostaje czekać zatwierdzenie umowy przez Radę Europejską i na sobotnią reakcję brytyjskiego parlamentu, który będzie musiał zatwierdzić to porozumienie pozostawiające Unii Europejskiej kontrolę celną nad obszarem Irlandii Północnej. Wcześniejsze porozumienie wynegocjowane przez premier May było trzykrotnie odrzucane z dużą większością przez 650 osobową Izbę Gmin. Według prasowych szacunków premier Johnson dysponuje poparciem 259 posłów ze swojej partii i musi sobie zapewnić dodatkowe ponad 60 głosów spośród różnych konserwatywnych dysydentów, posłów opozycji czy posłów niezależnych. Czy to się uda? Jeśli nie, to w poniedziałek pozytywny w ostatnich dniach trend na rynkach akcji powinien ulec gwałtownej zmianie. 

Na tej fali europejskiego optymizmu WIG-20 zdołał dosyć wyraźnie pokonać poziom oporu, z którym się zmagał od kilku sesji. Dalszy rozwój wydarzeń pewnie zależeć będzie w decydującej mierze od zachowania brytyjskiej Izby Gmin w sobotę.

W USA akcje lekko rosły, ale w w Azji piątkowy poranek przeważały jednak lekkie spadki indeksów.

W stylu bardzo przypominającym ten z lat 2010-2012 spada od lutego 2017 kurs akcji spółki Trakcja zajmującej się budową dróg kołowych i szynowych (90 proc. zamówień od PKP). W efekcie tej przeceny Trancja posiada obecnie 7-mą najniższą na GPW wartość wskaźnika Cena/Wartości księgowe na poziomie 0,17.

Po wrześniowym spadku poniżej poziomu rosnącej średniej 200-sesyjnej odbił się nieco w górę kurs akcji Eurotelu działającego na rynku telekomunikacji mobilnej i pośredniczącego w sprzedaży usług T-Mobile (C/Z 6, C/WK 1,45, stopa dywidendy 10,5 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć o lekkim spadku rocznej dynamiki płac w polskim sektorze przedsiębiorstw 6,5 proc. we wrześniu:

… wrześniowych spadkach z najwyższych od 12 lat poziomów zanotowanych w sierpniu liczby nowych pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów w USA:

… pierwszym od prawie 3 lat spadku rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w USA poniżej zera we wrześniu:

… dalszej akceleracji rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M2 w USA:

… wzrośnie dynamiki produkcji przemysłowej w Chinach we wrześniu do +5,8 proc. z najniższego od 17 lat poziomu notowanego w sierpniu:

… oraz spadku w III kw. rocznej dynamiki PKB w Chinach do najniższego od 1990 roku poziomu 6 proc.

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  @all merytorycznie
  Przenoszę z poprzedniego wątku bo Gospodarz podjął temat.

  Jak głosowanie sobotnie nad Brexitem wpłynie krótkoterminowo na rynki?
  Decyzja na TAK: – Brexit staje się faktem w związku z tym czy nie wystąpią obawy jak od listopada zachowają się gospodarki po opuszczeniu UK.
  Decyzja na NIE: – znowu trzeba przesuwać, negocjować nowe umowy, jesteśmy w punkcie wyjścia – obawy rynku.

  Zastanawiam się czy któreś rozwiązanie będzie pozytywnie przyjęte przez rynek. Zapraszam do dyskusji 😉

  1. Panpozwoli

   Na moje oko Brexitu nie będzie. Irlanczycy z północy nie zgodzą się na rozdział celny z GB, a fajfokloki nie zgodzą się na stratę władzy celnej nad częścią terytorium. Borys będzie robił za kozła ofiarnego.
   Reakcja rynków będzie tylko chwilowa. Kto miał zająć pozycję na Brexit dawno już ją zajął. Czyli pójdziemy w obecnych kierunkach.

   1. mac-erson

    połowę trzymam długoterminowo. Wczoraj trochę za duzo S-ek. Przy S-ach jak sam wiesz trzeba być uważnym. Tym bardziej, że to może byc już ten ostatni spadek przed hossą. Obecnie mam pozycję S komfortową odliczając zyski z tej zamkniętej pozostała otworzona na 2189. Zawsze jest dylemat ryzyko – zysk. Ja wolę mniejszymi kroczkami wspinać się. Ryzyko po całości i długoterminowo zamierzam podjąć w listopadzie na L 🙂

    1
 2. mac-erson

  WIG-Banki i PKOBP:
  PKO dotarł moim zdaniem do arcykluczowego poziomu. Jeśli mamy mieć jeszcze szanse na nowe dołki na W20 to PKO nie powinien przebić poziomu 38zł (obecnie tworzy się trójkąt – prostokąt 36-38zł).
  SWIG80:
  Ociera się o opór 11500. Przebicie go w górę również zaneguje możliwość głębszych spadków.

  Uważam, że rynki są w bardzo ciekawym punkcie zobaczymy kto wygra byki czy niedźwiedzie 🙂
  Stawiam na niedźwiadki ale uważnie obserwuję czy nie zostanie to co powyżej zanegowane.

  2
 3. fast_market

  Mając to na uwadze wczoraj i przedwczoraj zamknąłem ok. 25% swoich najbardziej zyskownych pozycji na eurusd i akcjach. Chciałem więcej, ale już nie wzięli.
  Liczę na odkupienie po weekendzie. Te stratne i mniej zyskowne zostały.

  Początkowo plan miałem inny (czekać na fed), ale jak widzę przyspieszenie (emocje) na rynku to reaguję.

 4. toya

  Odnośnie Brastera.

  Na blogu pojawilo sie info:

  „skaven 17 października 2019 o 18:45

  (…)
  pozostało 13 obligacji zamiennych na akcje, co daje jakieś 7mln akcji podaży jeszcze.
  Chcę zweryfikować czy to co piszesz warte jest choć 1zł czy będzie mnie kosztować ból tyłka ”

  Jak to zostalo policzone? Skad te 7 mln? Kurs musialby spac do 0.18gr by takie byly warunki objecia. Przy aktualnym kursie i zasadach ustalania ceny zupelnie sie ta wartosc nie zgadza.

  Ustalmy:

  Obligacji jest 15. Kazda po 100 000 pln.

  Do 24 maja 2020 uprawniaja do objecia ODPOWIEDNIEJ liczby akcji. ODPOWIEDNIEJ.

  A sama cena ustalana jest w ten sposob:

  „Cena zamiany obligacji dla jednej akcji wynosić będzie 90% wartości najniższej dziennej średniej ceny ważonej wolumenem akcji Spółki określonej na podstawie kursu akcji z 10 dni sesyjnych, bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia przez obligatariusza oświadczenia o zamianie obligacji na akcje”.

  Na moj prosty rozum krakowskiego centusia jak nie ma zadnej motywacji do duzych wzrostow do maja 2020.

  link do strony: https://ri.braster.eu/pl/aktualnosci/przydzial-obligacji-serii-b1

Dodaj komentarz