“Decennial pattern” na DJIA

Analizując dziś rano wykres Budimexu przypomniałem sobie o kontrowersyjnym fenomenie, którym się tu ostatnio zajmowałem 2,5 roku temu mianowicie o “decennial pattern” czyli “wzorcu dekadowym” cen akcji. Opisana w poniższym cytacie historia identyfikacji tego cyklu jest dosyć ciekawa:

“In his book Tides and the Affairs of Men (1939), Edgar Lawrence Smith presented the notion of a ten-year stock market cycle. Smith’s theory resulted from combining two other theories, Wesley Mitchell’s 40-month cycle theory and the theory of seasonality. Combining these two periods, Smith theorized that there must be a ten-year, or 120-month, cycle. This would result from ten 12-month, annual cycles and three 40-month cycles coinciding every 10 years.

When Smith investigated prices more closely, he found that indeed there appeared to be a price pattern in the stock market that had similar characteristics every ten years. This pattern has since been called the “decennial pattern.””

Ciekawe, że coś co ewidentnie kojarzy się z cyklem Kitchina jest tu określane jako “Wesley Mitchell’s 40-month cycle theory”. Podejrzewam, że może chodzić o niezależne odkrycie tego samego fenomenu w gospodarce (Kitchin) i w cenach akcji (Wesley Mitchell), ale wymagałoby to sprawdzenia.

Postanowiłem sprawdzić, co “decennial pattern” sugeruje dla średniej przemysłowej Dow Jonesa na następne lata i uśredniłem przebieg tego indeksu w poprzednich 11 dekadach synchronizując te ścieżki 23 października roku o dacie z 9-tką na końcu. Oto efekt:

Powered by macrobond.com

Zgodnie z “wzorcem dekadowym” najsłabszym średnio dla cen akcji w USA rokiem dekady jest ten o dacie kończącej się zerem, a trzecim najsłabszym jest rok o dacie kończącej się 1-ką (drugim najsłabszym jest średnio rok z o dacie z 7-ką na końcu). Nic dziwnego więc, że uzyskany rezultat sugeruje, że najsłabszy w dekadzie dla Dow Jones Industrial Average okres akcji już się rozpoczął we wrześniu i potrwa do połowy 2022 roku. W tym czasie ceny akcji w USA powinny być zgodnie z ta koncepcją słabsze niż wcześniej i później, a co to może oznaczać w praktyce to się okaże.

Można to potraktować jako argument przeciwko przetrzymywaniu amerykańskich akcji przez następne 32 miesiące.

Ten ostatni wniosek nie jest jakoś szczególnie kontrowersyjny. Ciekawe jest natomiast czy koncepcję “wzorca dekadowego” można rozciągać na rynki “wschodzące” w tym i na GPW. Moje przybliżenie MSCI Emerging Markets Index oparte na historii indeksów najstarszych rynków “wschodzących”, które tu czasami przywołuje, sięga połowy lat 70-tych, więc w jednym z następnych wpisów sprawdzę, czy jakiś wzór się tu pojawia.

Oczywiście koncepcja jest kontrowersyjna a i faktyczna ścieżka DJIA z okresu minionych 5 lat nie przypominała aż tak bardzo postulowanej przez historię minionych ponad 100 lat, więc być może nie należy do tego przywiązywać zbyt dużej wagi.

Podsumowanie: koncepcja “decennial pattern” sugeruje, że najsłabszy w trakcie dekady okres dla Dow Jonesa już się rozpoczął w poprzednim miesiącu i potrwa do czerwca 2022 roku.

Komentarze

  1. tonieja

   Trzymacie BRA w dłuższym terminie ? 🙂

   Taki artykuł mi się rzucił w oczy:
   https://edition.cnn.com/2019/10/23/health/thermal-imaging-breast-cancer-scli-intl-scn/index.html

   Wynika z niego, że termografia nie jest w stanie zastąpić mammograf w relacji 1:1, co z kolei nie wyklucza, że istotnie może przyczynić się do wcześniejszego wykrycia raka piersi.

   Zastanawia mnie czy oparcie swojej działalności tylko na termografii będzie wystarczające dla perspektywy rozwoju spółki.

   Ps. Nie krzyczcie jeśli temat był już wałkowany, jestem względnie świeży na forum:)

   1. red.007

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/BRASTER-S-A-Wyniki-badania-Innomed-7761548.html
    Raczej jako badanie uzupełniające.
    Może będzie na poziomie pielęgniarki,która takie badanie wykona jak choćby EKG.
    Jest szansa na powszechność użycia na poziomie podstawowej przychodni.
    Dla krajów biednych,ze względu na niskie koszty wydaje się być rozwojowe.
    Wszystko zależy od marketingu i szukania rynków zbytu.
    Oczywiście mammografii nie zastąpi ale nie jest też szkodliwe,brak promieniowania.
    W zasadzie raczej dla kobiet przed czterdziestką.

    1. dociekliwy54

     Dodałbym tyle, że cały biznes onkologiczny jest sterowany i to, co jest skuteczne a co nie, nie zależy od wiedzy naukowej, ale od tego co się opłaca.
     Pytanie brzmi. Czy te mammobusy widoczne na osiedlach są już zamortyzowane? Nie sądzę.
     Jest oczywiste, że mammografia zwiększa nie tylko wczesne wykrycia, których się nie powinno leczyć, bo leczą się same (za to rośnie skuteczność terapii 😉 ale i wywołuje carcinomę.Z termografią tego nie ma, jest nieinwazyjna. W podsumowaniu sądzę, że system będzie się bronił przed “nowinką”, bo jest dobra i tania.

     1
     1. red.007

      Oczywiście,że jest sterowany,bo już dawno tzw.autorytety/profesorowie wypowiedzieli się negatywnie o tej metodzie.
      Wszystko jest lobbingiem czyt.kasą,łącznie z koncernami farmaceutycznymi i przepisywaniem przez lekarzy określonych leków.
      Może i coś z tego będzie,w dzisiejszym świecie rządzą też opodobania.Nie można wykluczyć,że kobietom przypadnie do gustu taka forma profilaktyki.
      Gdzieś czytałem,ze w jakiejś przychodni takie badania robiono i panie wyrażały się pozytywnie.Teraz świat idzie za klientem.:))
      Podobno w Indiach sprawa jest rozwojowa a i nawet w UK jakieś tematy są podejmowane.
      Łatwo Brasterowi nie będzie ulokować produkt,z drugiej strony testy wykonywał UJ a to już marka jest.

      1
 1. analityk

  Wyniki byly orlenu i spada,a Pekao wyniki dopiero beda i wtedy ubiorą chetnych po wzroscie od 93zl ,trzeba przynajmniej czytac ze zrozumieniem bo rano pisalem o spadku po wynikach orlenu a nie Pekao ,ale spadek prawie 4% orlenu kto by sie przejmowal przeciez idzie na 115,a spadek na Pekao przyjdzie po wynikach, pierwszy opor podaje 115 ,jezeli chodzi o indeks to dzisiaj 0 a ten usd/pln tak jak wczoraj podalem rownosc korekt, 3 razy poleczka stworzona na3,93 i odwrot minimum do FEDu

 2. wider_swider

  Niedawno zamieściłem wpis dla serdecznych użytkowników, którzy się irytują, że nikt na forum nie traci. Napisałem wtedy, że na Brasterze brakuje mi 20% wzrostu, by wyjść na zero.
  Dziś chciałbym dokonać aktualizacji – wróciliśmy do konsensusu i ponownie nikt na forum nie traci 😉

  8
 3. analityk

  SOBIERAJ to wiedzial kiedy opuscic ten Alior i komu jak nie repolonizatorom opchnąc na szczycie z takimi przekretami, dzisiaj kolejne info, Alior goni w spadkach getin a miala to byc wyzsza kultura bankowosci a kredyty na krzywy ryj kolesiom

  3

Dodaj komentarz