Dołki stopy bezrobocia w USA a S&P 500

Ku mojemu zaskoczeniu wysokość stopy bezrobocia w USA spadła we wrześniu spadła do nowego cyklicznego minimum z zarazem najniższego poziomu od 1969 roku (3,5 proc.). 50 lat temu dołek tego wskaźnika wypadł na poziomie 3,4 proc. Stopa bezrobocia była niżej w pierwszej połowie lat 50-tych – wtedy ustanowiła dołek na poziomie 2,5 proc.

Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że stopa bezrobocia w USA nie spadnie dalej. Ale możemy powtórzyć zabawę z ubiegłego roku (patrz „Zachowanie S&P 500 wokół cyklicznych dołków stopy bezrobocia„) i zrobić sobie nową projekcję opartą na założeniu, że dalsza ścieżka S&P 500 będzie podobna do wypadkowej zachowania indeksu wokół poprzednich minimów stopy bezrobocia z okresu minionego półwiecza czyli dołków z maja 2007, kwietnia 2000, marca 1989, maja 1979, października 1973 oraz maja 1969. Efekt poniżej:

Innymi słowy nawet zakładając pesymistyczny scenariuszy, w którym od tej pory stopa bezrobocia w USA będzie już tylko rosła, otrzymujemy trajektorię cen akcji, która rośnie – siłą rozpędu – jeszcze przez 4 miesiące.

Tak było ostatnio w 2007 roku, kiedy S&P 500 ustanowił ostateczny szczyt przed początkiem Wielkiej Bessy w październiku 2007, a więc w 5 miesięcy po zakończeniu formowania cyklicznego minimum stopy bezrobocia. Również w 2000 roku wtórny szczyt S&P 500 wypadł na początku września a więc 5 miesięcy po dołku stopy bezrobocia.

Ale oczywiście nie jest to jakaś uniwersalna reguła – w 1969 roku i w 1973 roku indeks zaczynał spadać jeszcze przed ustanowieniem cyklicznego minimum przez stopę bezrobocia.

Można jedynie mówić o pewnej tendencji, która została zilustrowana na powyższym obrazku.

Podsumowanie: we wrześniu stopa bezrobocia w USA spadła do nowego cyklicznego minimum (3,5 proc.). Projekcja wartości S&P 500 uzyskana przez uśrednienie ścieżek indeksu wokół 6 poprzednich cyklicznych dołków stopy bezrobocia w ramach cyklu Juglara rośnie do lutego 2020 nawet przy pesymistycznym założeniu, że stopa bezrobocia już teraz rozpoczęła cykliczny wzrost (które to założenie może się przecież okazać fałszywe).

Komentarze

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Proszę pamiętać, że to jest projekcja oparta na założeniu, że od września a stopa bezrobocia będzie już tylko rosnąć, a więc niejako z założenia najbardziej pesymistyczna.

   Przy zapowiadającej w przyszłym roku recesję inwersji krzywej nie jest to całkiem nieracjonalne założenie, ale jednak tylko założenie.

   1. Dante

    @wojciech.bialek
    Bank Japonii zamierza (z czasem) zaprzestać kupowania obligacji długoterminowych na rzecz zwiększonych zakupów obligacji krótkoterminowych. Podobno również FED ma bardziej skupić się na obligacjach krótkoterminowych. Zatem to de facto oznacza shortowanie krzywej dochodowości przez banki centralne i próbowanie odwrócenia jej w drugą stronę – czy to nie jest powód do akceleracji wzrostów cen akcji?
    https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-09-30/boj-paves-way-to-buy-fewer-bonds-in-october-to-steepen-curve

 1. swb1

  „Wie Pan. Jak tak dalej będzie, i nic z tym Pan nie zrobi, to zyska Pan autorytet godny Lecha Wałęsy :).

  „Albo Niesiołowskiego”

  Panie Wojciechu powyższe cytaty zabrzmiały trochę, jak zawoalowana groźba skierowana pod pańskim adresem.
  Jeśli jest tak, że moje utarczki z PO-PiSowskimi propagandzistami i trollami na pańskim blogu, mogą ściągnąć na pana jakieś kłopoty to proszę powiedzieć i ja oczywiście zaprzestanę tego rodzaju aktywności.
  Z mojej strony jest to w gruncie rzeczy rodzaj rozrywki, ale będącej w jakiejś mierze skutkiem podrażnienia ich bezczelnością, butą, arogancją i przekonaniem, że cała przestrzeń publiczna do nich należy, nie wyłączając prywatnych blogów.

  5
  1. digesting slowly

   Gdy się czyta Pana posty, to Bolek albo Stefan jako żywo. Jeśli twierdzisz Pan że wspomnienie tej bandy jest groźbą, to sam sobie wystawiasz laurkę.
   Jacy koledzy na blogu, taka o nim opinia, nie przeczę. Czy to dobrze w tym wypadku, czy źle – tego ja nie mówię.

 2. Guy Fawkes

  @WB

  //….Z mojej strony jest to w gruncie rzeczy rodzaj rozrywki…//

  No przecież widzi Pan, że to jest waryjat.

  //… trochę, jak zawoalowana groźba skierowana pod pańskim adresem.//

  //…. „konsultant”, u którego w pewnym momencie bolszewicki atawizm wziął gorę i tenże zagroził komuś donosem do US.//

  P…….ny czerwony kapturek strugający konfederastę

  I kanalia, kapuś który niby mimochodem chce Pana podk….ć.

  1. Guy Fawkes

   Nie skończył się, tylko się przekształcił. Towarzysz Lenin jasno sprawę wyłożył: naważniejsze są kadry. Kadry to za komunizmu okupacja, a za POstKOmunizmu to wartwa kompradorska.
   Zmienia się tylko metoda opresji, ale nie strategiczny cel.

   6
   1. Guy Fawkes

    Niektórzy uwikłani na marginesie systemu, localsi, dadzą się spolonizować. Ale nie twarde jądro.
    Największym sukcesem diabła jest rozpowszechnione przekonanie (wishful thinking), że piekła nie ma. Analogicznie z komuną, że się niby skończyła.

    3
      1. swb1

       Chciałoby się powiedzieć, że kiedy PiSowskiemu trollowi rozbić narrację to rozum, traci, gdyby pisowski troll miał jakikolwiek rozum.
       Proponuję BęBe telefon do centrali, niech wymyślą co opowiedzieć „merytorycznie” ma moją uwagę, bo obrzucanie minie błotem może nie pyknąć propagandowo.

       4
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  A propos impeachmentu Trumpa ciekawy tekst z New York Timesa:

  „First Barr, Now Pompeo: Italy Is Hub of Impeachment Intrigue for Trump Officials”

  https://www.nytimes.com/2019/10/02/world/europe/mike-pompeo-italy-joseph-mifsud.html

  To samo:

  „Down the rabbit hole with all the president’s men: Barr and Pompeo go hunting”

  https://www.salon.com/2019/10/05/down-the-rabbit-hole-with-all-the-presidents-men-barr-and-pompeo-go-hunting/

  To jest lepsze niż powieści szpiegowskie.

     1. podczaszy1

      Przy mafii fenickiej to GRU jest mafią podwórkową. Ni ma to jak poparcie Jonny Danielsa. Kurdupel z Żoliborza chyba już na podwórku szukał se jakiś ochroniarzy bo przy swoim charakterze to pewnie codziennie chodził z rozbitym nosem. :)))

      3
        1. Guy Fawkes

         Kubuś fatalista.
         Odkryłem, że partie i propaganda są stworzone pod kątem typu psychicznego w zasadzie. Konfederaści są idealni dla malkontentów i żadna rzeczywistość nie pomoże.
         A Snopek myli się co do Borysa Budki. On ma ogromny talent. Złośliwe języki mówią o jakimś pokrewieństwie z Gomułką, ale ja bym go obsadził w roli Goebbelsa, bo jest to unikat, który potrafi z rozpromienioną twarzą powiedzieć każde kłamstwo i jeszcze wzbudzić tym entuzjazm pewnego typu psychicznego. Tylko trzeba mu sprawić gustowną treskę i Goebbels jak malowanie.

         1
          1. Guy Fawkes

           Nooo jak sięgam dna, to może niedługo się spotkamy?

           Donosiciel? Na tym gruncie to odwrotnie, nie spotkamy się

           2
 4. slow2006

  macerson z jednej strony masz fajne pomysly a z drugiej wydaje sie ze je rujnujesz.

  wziales eski, zarobily, rynek wraca na szczyty, a ty dobierasz eski zamiast je zamykac i otworzyc nowe wyzej.

  rozumiem ze negujesz wyjscie usa ponad szczyty .

  obecnie USA wyciagane sa za uszy, z prawdopodobnym szczytem w listopadzie. powodzenia

   1. Panpozwoli

    Ty już kupiłeś. Podobno? Zaejście do tej strefy przy sporym zaangażowaniu kapitału uczy ni Cię bankrutem. A przy ewentualnym przebiciu (nie zmieniającym trendu) to nawet żony się pozbędziesz.

    W sumie to mógłby być plus. Nie wiem :-)))
    Ale raczej minus.

     1. konsultant121

      Może wziął kredyt w banku na zakup akcji w biurze maklerskim:)) Nigdy nie wiadomo. Każdy ma swój próg bezpieczeństwa i kwoty inweswtycji w stosunku do stanu ogólnego posiadania. Jedni kupują akcje traktorów za pół bańki i chcą mieć 3 bańki za kilka miesięcy, inni kiszą waluty, inni czekają na okazje.

 5. Guy Fawkes

  @Mac Erson

  No ciekawe. Ciekawe ile dług może rosnąć…
  https://wolfstreet.com/wp-content/uploads/2019/02/US-Gross-National-Debt-2011-2019-02-27.png

  A całkowity dług to też nie wiem, ale jest procentowo większy niż kiedykolwiek.
  https://archive.get.com/media/uploads/Total-US-Debt-As-A-Percentage-Of-GDP-2151794155.jpg

  W 2008 totalny dług Ameryki wynosił 25 bilionów, a 10 lat później, w 2018, już 45 bilionów. No nieee wiem…niezła hiperbola, co będzie jak zacznie się recesja wstrzymywana od 12(?) lat?

 6. Guy Fawkes

  @WB

  //Piątkowe – nieco zaskakujące – dane o spadku wysokości stopy bezrobocia w USA we wrześniu do najniższego poziomu od 1969 roku nieco uspokoiły obawy rynku akcji przed recesją.//

  Tylko że w 1969 roku dług totalny Ameryki do PKB był 3 razy mniejszy. Dług publiczny też, poniżej 40% PKB
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/US_Debt_in_Constant_Dollars_and_as_Percent_of_GDP.png

  USA drugą Grecją?
  Nie wyobrażam sobie tej nadchodzącej recesji bez ersibatl.

 7. Guy Fawkes

  @Mac Erson

  Towarzysze amarykańscy robią perpetuum mobile. Ale come on! Oni są niedouczeni, perpetuum mobile przecież nie istnieje, tak czy nie?
  Dlatego recesja jest odwlekana, bo ta recesja będzie ostatnia w obecnym systemie.
  Recesja zawali system i wszystko pójdzie ”rurami w dół”, jak powiedział Trump. Wzrost stopy bezrobocia to będzie pierwsza kostka domina (systemu), która się przewróci.
  https://www.youtube.com/watch?v=lo6x4eulY9g

  1. Ignacio1

   Dług usa 45 bln, Trampek musi tylko zaanektować środki z funduszy emerytalnych, tak około 25 bln, następnie podnieść im wiek emerytalny do 75 lat, przez parę lat znowu będą odkładać na fundusz i nie pobierać świadczeń emerytalnych i dług się zbilansuje. Potem Trampka wybiorą prezydentem świata za ocalenie usa przed bankructwem. Musi wziąć tylko przykład z naszego Tuska, iść jego śladem!

Dodaj komentarz