FED już powiększa sumę bilansową

Ogłoszenia blogowe.

Założyłem sobie twittera, gdzie wrzucam różne obrazki (w większości oczywiście, te które pojawiają się na blogu). Czytelników, którzy posługują się tym diabelskim wynalazkiem zapraszam: @wb_kNOw_FUTURE (z lewej strony na dole znajduje się guzik twittera).

Koniec ogłoszeń.

Przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jay Powell powiedział we wtorek, że FED nowy plan powiększenie wielkości sumy bilansowej banku zostanie ogłoszony „wkrótce”. FED w ramach wycofywania się z wcześniejszej polityki „ilościowego luzowania” polityki pieniężnej redukował wielkość swej sumy bilansowej od początku 2018 roku. 3 tygodnie temu okazało się, że – z nie do końca jasnych przyczyn – amerykański bank centralny na chwilę stracił kontrolę nad swoją główną stopą procentową – popyt na pożyczki na rynku repo okazał się tak duży. Jednym z możliwych wytłumaczeń było zmniejszenie się poziomu rezerw banków komercyjnych przechowywanych w FED poniżej poziomu zapewniającego stabilne funkcjonowanie systemu. Stąd wynika najprawdopodobniej zapowiedź zmiany kierunku polityki (chociaż Powell zarzekał się, że nie należy tej zapowiedzi traktować jako kolejnej rundy „quantitative easing”.

Niezależnie od tych zapowiedzi suma bilansowa FED już rośnie od ponad miesiąca.

Powered by macrobond.com

Innymi słowy mamy obecnie do czynienia z równoczesnymi obniżkami stóp w USA (rynek szacuje obecnie prawdopodobieństwo kolejnej obniżki 30 października na 80 proc.; pewnie wpłynie na to jakoś publikacja dzisiejszego CPI za wrzesień) i powiększaniem sumy bilansowej FED. Z czymś takim mieliśmy do czynienie ostatnio w okresie wrzesień-grudzień 2008. Hossa na EM rozpoczęła się wtedy w październiku 2008, na GPW w lutym 2009 a na rynkach rozwiniętych w marcu 2009.

Podsumowanie: po raz pierwszy od końca 2008 roku FED równocześnie tnie stopy i zwiększa wielkość swojej sumy bilansowej.

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @swb

  Trafiłem, jesteś ofiarą genetyczną przemarszu armi czerwonej, gdybyś był rodowitym, legalnym kacapem, to byś się tak nie gorączkował. No i to znaczące wypieranie pojęcia ”bękart”. Come on, shit happens:))

  Jak to będzie? RadBę? CzerBę? Syn pułku?:))))

  4
  1. swb1

   BęBe miał wielokrotnie zasugerowane, żeby nie robić z prywatnego bloga PiSobolszewickiego rynsztoka, ale BeBe jak na bolszewickiego propagandystę przystało nie ma ani krzty przyzwoitości i za nic ma elementarne zasady kultury. BęBe to typ który wejdzie na krzywy ryj na imprezę i jeszcze narobi gospodarzowi na dywan, nie tracąc przy tym dobrego samopoczucia.

   4
   1. Guy Fawkes

    Wyraża się Pan niejasno. Jak to ”politycznych”? Polityka to jest źródłowo wzmacniania murów miasta-państwa – polis.

    Polityka to jest też geopolityka i chronopolityka, tak czy nie?
    A więc i ten blog jest przecież w istocie (chrono)polityczny.
    No przecież nie jest chronorozrywkowy?

    Jeśli zaś chodzi o politykę, to dla mnie najistotniejszy jest realny interes państwa. Z tego punktu widzenia czasem piszę.

    I jest waryjat, który się nainhalował propagandy, który czepia się każdego zdania jak pies nogawki, a przy tym ma pskudny zwyczaj obrażania w każdej (d)enuncjacji, nie nie można się chyba dziwić, że mu się czasem odwinę, święty by nie wytrzymał.

    Niech Pan wyrzuci nie polityków, bo konsekwentnie musiałby Pan też wyrzucić siebie, tylko waryjata.:))
    No chyba że Pan chce wyrzucić polityków określonej opcji, a innej zostawić, to ok. Tylko niech Pan nie mówi, że polityków w ogóle.

     1. Guy Fawkes

      A rzeczywiście, nie zauważyłem, bo Neptun indagował na okoliczność ”bełkotu polityczno-trollowego”.

      No ale partyje nistety wiążą się z polityką istotnie, przynajmniej od rewolucji (anty)francuskiej, na pewno w sensie ideologicznym czy mafijnym.

      To mnie uspokoiło ale bo też ja jestem wrogiem partyj jako takich. Szczególnie nie widzę żadnych istotnych różnic pomiędzy partyjami tzw. oppozycji. Dla mnie to jest jeden postkomunistyczny bajzel.:))

 2. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Mamy teraz dwie panie nauczycielki, które będą nas uczyć ”przekraczania granic”. Jachira jest Rosjanką,
  https://www.salon24.pl/u/nick/987848,pochodzenie-nazwiska-jachira-zagadka-rozwiazana

  a Tokarczuk Ukrainką z krytyki politycznej.

  // Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów.//

  Mam nadzieję, że dzisiejsza okoliczność w Szwedystanie lepiej uwydatnia jaki jest sens tej całej koalicji poskomunistycznej w skoordynowaniu z globalną polityką podstolika Intermarium.

  Polska, żeby przetrwać, musi się skonsolidować, a nie głupkować ideologicznie. Mam nadzieję, że po wyborach na mapie zobaczę dalszą repolonizację od Piemontu Podkarpackiego do Pomorza.

  I to jest cała tajemnica akurat takiej ”socjalnej” polityki, a nie liberalnej: konsolidacja szerokiego narodu wokół tradycji i wspólnych interesów, które ochrania państwo. Państwo musi pokazać szeroko, że warto go bronić. Bo wkrótce państwowości i całości terytorium trzeba będzie bronić.

   1. Guy Fawkes

    Podobno Guy Fawkes był jedynym człowiekiem, który wszedł do brytyjskiego parlamentu z uczciwymi zamiarami:))

    // Przynajmniej jedno źródło podaje, że Fawkes ożenił się i miał syna…//

    Od tamtego czasu minęło 13 pokoleń. Co Waszmość widzisz niestosownego w tym nicku?:))

 3. podczaszy1

  Miałem na myśli swój nick, żebyś Waszmość nie pisał na tym blogu do mnie tych szabasgojowych farmazonów, bo ktoś mniej rozgarnięty jeszcze mnie jakoś z nimi powiąże. Ja oczywiście wiem,że Waszmość w nie nie wierzy, że piniądz jest piniądz,że robota itd.ale nie każdy się w tym orientuje.
  Szlachectwo mnie obliguje:)))

  4
  1. Guy Fawkes

   //Szlachectwo mnie obliguje:)))//

   Ciekawe czyje?:))
   Nooo ale jak szlachectwo, to i wybraństwo, oder?
   Nie wiem po której stronie jest więcej ”pawia i papugi”:))

   Ja widzę w Waszmości dwie najważniejsze cechy, obie wynikają z geopolityki, która ukształtowała Waszmości: upór i malkontenctwo.
   Uparty musi być każdy góral, żeby przetrwać. A malkontenctwo (fatalizm) wynika z Waszmości niskopienności. Bo w końcu góral niskopienny, to taki góral no jednak nie całkiem góralski:))))))))

   2
    1. podczaszy1

     Ceper górala nie zrozumie , bo co ceper w ogóle zrozumieć potrafi. Nie bierz się Waszmość za psychoanalizę, bo to nie twoja dziedzina. Twoja dziedzina to opowiadanie banialuk o świecie. Umiesz to i tego się trzymaj:)))
     A jakby mój dziadek, który był więżniem carskim w Twierdzy Pietropawłowskiej usłyszał,że nie jest góralem to orczyk byłby w ruchu.

     1
 4. billy_the_kangoor

  „billy_the_kangoor 10 września 2019 o 14:24
  … Dno – tu już nie będzie „zmiłuj się”
  Dno, nie mylić z Dino, aczkolwiek poza CDR wspomoże w tej bessie najbardziej 😉”
  @podczaszy1
  Zarówno CDR, jak i DNP 10 września 2019 poległy 😉
  pozdrawiam, Billy

  4
  1. Guy Fawkes

   No właśnie, czy towarzysze amerykańscy pozwolą nam zrobić własne rakiety manewrujące?
   Na razie został podpisany 15-letni program modernizacji i tam jest to, co najważniejsze, program Obserwator, czyli własny(!!) system rozpoznania.

   // …program kompleksowego rozwoju zdolności do wielopoziomowego i zintegrowanego rozpoznania satelitarnego i obrazowego. W ramach nowego programu „Obserwator” Siły Zbrojne pozyskają satelity, mikrosatelity, samoloty rozpoznawcze oraz całą gamę dronów, których efekty pracy będą gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego i wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań – mówił szef MON. //

   https://www.defence24.pl/plan-modernizacji-technicznej-2021-2035-zatwierdzony

 5. Dante

  Wzrost bilansu banku centralnego danego kraju prowadzi do osłabienia krajowej waluty i wzrostu krajowych indeksów giełdowych:
  http://avondaleam.com/wp-content/uploads/2013/10/Fed-vs.-ECB-Balance-Sheet2.png
  https://www.globalmacroresearch.org/wp-content/uploads/2015/08/2015-jun-japan-us-monetary-base-ratio-and-usd-jpy.png
  https://pbs.twimg.com/media/EAEOlCFW4AAfvU4.jpg
  http://www.newsmaster.be/flow/dw/ing/2013/mai13/uk/7g.jpg
  https://www.bullionvault.com/gold-news/sites/default/files/ecb-vs-snb-currency-war.jpg

 6. slow2006

  usa ciagle w gore, czekamy na wyskok hiperboli

  na marginesie jakis wpis byl ze cos na 2980 bralem. nigdy nie gram sp, tylko nq, a brane po 7400 na L tak ze zapas jest a eskowicze od kwartalu modla sie o zwrot, a tu klops

  u nas 2200 na S nadal zarabia,o tych pozycjach pidalem nic wiecej

  1. mac-erson

   Slow jest 3-ci tweet dzisiaj szukam i odnawiam S-ki.

   „E-skowicze od kwartału modlą się o zwrot ”
   3 miesiące temu 11.07.2019r. – Sp500 – poziom 3000punktów.

   Czy my na pewno oglądamy ten sam wykres ? 😉
   Poza tym uważasz, że S-kowicze biorą na dołkach a sprzedają na górkach ?

Dodaj komentarz