I nie będziesz wierzgał przeciwko projekcjom

20 proc. skok ceny ropy naftowej, który nastąpił po atakach na saudyjskie instalacje naftowe 3 tygodnie temu („Cui bono„), spowodował, że zwątpiłem w sensowność projekcji ceny ropy naftowej, którą chwilę wcześniej zamieściłem w tym miejscu („Co dalej z ropą?„).

Panika na rynku ropy skończyła się jednak równie szybko, jak się zaczęła i obecnie cena ropy wydaje się być znowu na kursie i na ścieżce projekcji sprzed miesiąca:

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: ataki na saudyjskie instalacje naftowe miały tylko krótkotrwały wpływ na cenę ropy naftowej, które zaraz później wróciła do poprzednich poziomów. Ostatnia projekcja sugeruje, że trend spadkowy na rynku ropy naftowej potrwa do sezonowego dołka tego surowca na początku nowego roku.

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Masz rację z tą dywidendą, ale wypłacana powinna być z banków centralnych.
  Nie jest to jednak rozwiązanie najlepsze..//

  To nie rozwiązuje problemu, tylko podwaja inflację.
  Pieniądz jest dobrem publicznym. System bankowy przez samo swoje istnienie stwarza fakt dokonany, każdy człowiek ubożeje przez kreację pieniądza, czy korzysta[sic!] z banku czy nie, czy się zgadza czy nie zgadza. I te cząstki bogactwa są systematycznie akumulowane przez baki.
  To jest zupełnie inna sytuacja niż z pozostałą gospodarką, bo człowiek może wybrać taki czy inny produkt, taką czy inną firmę.
  Od inflacji (ubożenia) generowanej przez system nie ma ucieczki.
  Bank nie jest przedsiębiorstwem jak inne, tylko czymś w rodzaju wodociągów, czy smogu, dlatego banki, skoro muszą być, powinny być własnością społeczeństwa w którym funkcjonyją. Wtedy inflacja jest rekompensowana, choć pieniądz i tak traci wartość.

  Co do banków centralnych, to chyba najwyższy czas zastąpić je komputerami?

  1. Panpozwoli

   „Bank nie jest przedsiębiorstwem jak inne, tylko czymś w rodzaju wodociągów, czy smogu, dlatego banki, skoro muszą być, powinny być własnością społeczeństwa w którym funkcjonyją.”

   Gdzieś to już słyszałem. Coś jakby środki produkcji i kapitał powinny być własnością ludu pracującego miast i wsi. Proletariatu znaczy się. Bo proletariat najlepiej wykorzysta kapitał i środki produkcji :-)))

   No nie? Towarzyszu?

   3
    1. Panpozwoli

     Ja wiem. Ty jesteś po KUL. A Tam obowiązująca wersja że kapitał i środki produkcji w rękach kościoła rzymskokatolickiego.
     Ale to przerabialiśmy w średniowieczu. Tyle, że wtedy kler to byli synowie klasy wyższej, a nie, jak teraz, chłopskie syny.
     To jednak robi różnicę.

     6
  2. podczaszy1

   Ta dywidenda właśnie rekompensuje inflację, a nie ją podwaja.

   „Od inflacji generowanej przez system nie ma ucieczki”.
   To nie tak. Niektórzy na inflacji zyskują, a inni tracą podwójnie.

   „‚chyba najwyższy czas zastąpić je komputerami”.
   A po co? Wystarczy je zlikwidować.

   W ogóle to problem jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy zrezygnować z systemu rezerwy cząstkowej i dokonać rozdziału między bankami inwestycyjnymi, a depozytowo-kredytowymi. Banki państwowe niczego nie rozwiązują, a jedynie podnoszą koszty.

   2
 2. Dante

  @wojciech.bialek
  Nie do końca się zgodzę z prognozą dla ropy, bo:
  – inflacja deflowana o oprocentowanie obligacji wskazuje na dynamikę rosnącą dla ropy
  https://stooq.pl/q/?s=cpiyus.m:10usy.b&d=20190830&c=20y&t=l&a=ln&b=1&r=cb.f

  – krzywa XAG/XAU zaczyna rosnąć i często stanowi to predyktor dla inflacji, która jest w mocnym pegu z ropą
  https://stooq.pl/q/?s=xagxau&d=20190830&c=30y&t=l&a=ln&b=1&r=cb.f+cpiyus.m

  – przez ostatnie miesiące złoto dość ładnie urosło, a mawia się, że to co dzieje się na złocie wyprzedza analogiczny ruch na ropie o kilka miesięcy
  https://stooq.pl/q/?s=xauusd&d=20190830&c=10y&t=l&a=ln&b=1&r=cb.f

  – ropa jest w pegu z krzywą akcje/obligacje – zatem jeśli ropa miałaby spadać, to akcje powinny relatywnie osłabiać się wobec obligacji (które już są bardzo drogie)
  https://stooq.pl/q/?s=es.f:zn.f&d=20190830&c=3y&t=l&a=ln&b=1&r=cb.f

  3
  1. mac-erson

   Zauważ, że projekcja średnioterminowa WB jest wrostowa a obecny spadek najbliższe 2-3 miesiące byłby ostatnim w sekwencji i niebyt dużym o 10-12% względem obecnego poziomu.
   Może to się zmaterializować przez któryś z czynników wiszących nad rynkami:
   – spowolnienie gospodarcze
   – brexit
   – wojna handlowa
   – konfikt wojenny
   A jednocześnie te same czynniki będą później motorem do zawrócenia wahadła.

   1
 3. dociekliwy54

  Panowie, wyważacie otwarte drzwi.
  Przez tysiące lat istniały instytucje bankowe, które przyjmowały depozyty(jedyne w sobie i zamienne).
  Za depozyt trzeba było zapłacić „bankowi”, bo bezpieczne przechowanie kosztuje. Rezerwa cząstkowa była w prawodawstwie starożytnym nielegalna. Pożyczano jedynie środki własne, bo depozyt zgodnie z ówczesną wykładnią prawa musiał być zawsze dostępny dla właściciela. Był jego własnością.
  Wczesnorenesansowi bankierzy włoscy złamali na stałe tę zasadę, przenosząc de facto ryzyko na właścicieli depozytów.
  Na otarcie łez zaczęli im wypłacać odsetki. Od tej pory, co jakiś czas banki upadały, zwykle stadami. Dlaczego stadami?
  Ekspansja kredytowa w jednym banku umożliwia i wymusza ekspansję w innym. Tu wkroczył suweren, któremu te upadłości i kryzysy się nie podobały, mimo, że to właśnie on zezwolił na rezerwę cząstkową.
  Wprowadzono bankowość centralną i ostateczną odpowiedzialność państwa nad systemem.
  Jak wiemy ta baśń nie kończy się szczęśliwie. Co pewien czas powstaje wielki kryzys bankowy, ojciec wszystkich kryzysów i mamy zastój gospodarczy jak po 2007r.
  Ale trzymając się konwencji wprowadźmy dobrą wróżkę, która namawia wszystkich suwerenów do przywróceniu pełnej rezerwy. Kryzysy się kończą i mamy liniowy rozwój. W gospodarce nie ma inflacji zjadającej dochody biednym. Za depozyty się płaci ale deflacja zwraca te straty z nawiązką. Przestają straszyć ujemne realne stopy.
  I wszyscy żyją długo i szczęśliwie.
  Nie wiem tylko jednego.
  Kto zostanie tą dobrą wróżką.

  3
  1. Guy Fawkes

   No tak, ale zakaz rezerwy czżastkowej spowodowałby chyba w obecnych warunkach katastrofę, implozję galaktyki. Dlatego ja podałem rozwiązanie przejściowe. Zachowanie rezerwy cząstkowej, zwiększanej przez 100 lat i rekompensatę za straty nią spowodowane.
   Już pal sześć inflację, chodzi o to, żeby skończyć z pobieraniem podatku inflacyjnego przez wąskie grono prywatnych osób, czyli z nienależną i przymusową daniną. Podatek to sprawa państwa.

  2. podczaszy1

   Dopiero teraz przeczytałem i widzę,że niepotrzebnie sie trudziłem odpowiadając @ guyfawkesowi.
   Wszystko jest w tym tekście OK z wyjątkiem tego,że wkroczył suweren i wprowadził bankowość centralną, no chyba,że za tego suwerena uznamy bankierów.

   1. Guy Fawkes

    Banki są prywatnym biznesem, dopóki nie używają rezerwy cząstkowej. Kreacja pieniędzy ”z powietrza” nie jest wcale z powietrza, bo w powietrzu nie ma żadnych pieniędzy. To jest ”kreacja” z kieszeni wszystkich ludzi, czyli suwerena. I dlatego to jest problem państwowy.

  1. mac-erson

   @Guy
   Hmm jak chłopaki się zdecydują na zagranie powyższego to dobry tydzień i po zawodach.
   Obstawiam, że jeszcze najbliższy tydzień – dwa mogą krązyć w obrębie konsolidacji i dopiero wyłamanie.

   Przykład1:
   wyłamanie z konsoli 14.12.2018r. – dołek 7 sesji później – ponad 10% niżej
   Przykład2:
   korekta początek sierpnia 2019r.
   – 6 sesji spadkowych – prawie 8% spadku

   No zobaczymy 😉

 4. podczaszy1

  Jak widzę USD?PLN?

  Od dna w styczniu 2018 na poziomie 3,30 do szczytu 3,80 w lipcu 2018 roku mamy dwie wzrostowe trójki.Potem łącznik, który przybrał kształt głowy z ramionami i zakończył sie na poziomie 3,62 we wrześniu 2018 roku. No i potem powtarzamy układ ze stycznia-lipca 2018 roku czyli dwie trójki. Od czerwca 2019 roku jesteśmy już w tej drugiej trójce.

 5. fast_market

  A mnie się jednak wydaje, że czeka nas jakiś większy rajd. Zobaczcie obligacje 10y w USA. Zaczynają tracić (na razie delikatnie) co sprzyja akcjom. Fed próbuje ratować sytuację i ogłasza skup, uwaga… t-bill’sów („not QE”). Czyli długi koniec krzywej nie bardzo będzie miał w tym wsparcie.
  Rynek akcji wydaje się short więc dość łatwo można uruchomić tym stoplossy.
  Generalnie wystromienie krzywej powinno sprzyjać akcjom. Obstawiam, że do końca roku rentowności 10y w USA wzrosną z 1.55 do 2.20 okolic.
  Żeby nie było jestem short na UST10Y.

  1. Dante

   BoJ ma kupować krótoterminowe obligacje i z czasem zaprzestać zakup długoterminowych (od 25 lat w górę) – banki centralne zaczęły shortować krzywą dochodowości, a duzi spekulanci (jak dawniej Salomon Brothers) nie mają czego szukać, gdy oprocentowanie obligacji poniżej stóp procentowych banków centralnych.

 6. macarek

  Jak uważacie – czy Trump pozwolił Turcji na wejście do Syrii licząc na:
  a) udaremnienie trwałego sojuszu Turcji z Rosją?
  b) uwikłanie Turcji w lokalny konflikt, który nie może wygrać, i w rezultacie USA może dalej blokować południowy pas drogowy z Chin?

  Jakieś inne pomysły?

 7. red.007

  @mac-erson
  Daj spokój,niczego nie tłumacz,Ty wiesz o co chodzi,wiem i ja.
  Odnoszę wrażenie,że chce wyciągnąć informację co ma robić.Jeszcze miesiąc temu hurra optymista,nawet do Ursusa porównywał:

  „skaven 7 września 2019 o 09:32
  @red007
  Jakie perspektywy dla BRA?”

  „red.007 7 września 2019 o 10:04
  Ponieważ nie mam pewności,że kurs nie zejdzie jeszcze poniżej listopad 2018,nie brałem tej spółki pod uwagę w moich inwestycjach.”

  „skaven 7 września 2019 o 10:46
  To że pytam nie oznacza że mam. Obie firmy fundamentalnie w tym samym miejscu, wykresy identyczne, obie pozyskały inwestora i finansowanie, z tą różnicą że bra ma produkt, który ma szanse teoretycznie mieć zasięg globalny. ”

  a jak kurs wreszcie spada i jest czas mocnych rąk,to wymięka i się trzęsie,bo coś ostatnio kupił a tu spada i dobrze,że spada,chętnie odbiorę jak odda.

  2
 8. mac-erson

  Tak sobie oglądam SP500 i jakby miało być odbicie lustrzane lewego ramienia tworzącej sie RGR to powinniśmy teraz zejść do strefy 2880 i dopiero podjazd do 2960-2970. Wybicie w dół podstawy RGR powinno wówczas nastąpić za 10 sesji (2 tygodnie).

 9. Mariusz

  Zasysam AST powoli ale zastanawiam się czy nie zaczekać na 8 zl 🙂 w sumie jest wiele niewiadomych jeszcze apropos prywatyzacji ziemi na Ukrainie. W sumie niby przekładali to juz z 15 lat więc Fenicjanie są zapaleni żeby doprowadzić do finału skoro mają swojego pajaca na tronie.

 10. wider_swider

  BTC zgodnie z przewidywaniami. 8000 było ciekawym miejscem na powrót do „akcjonariatu”. SL na BE i niech rynek decyduje.
  Dzisiaj dokonalem szaleńczego zakupu w oparciu o analizę typu „dużo spadlo, więc musi odbić” czyli pełna profeska. Szczęśliwym wybrańcem zostały akcje JSW. W razie gdyby się okazało, że musi to na Rusi, wtedy podwojenie pozycji przy 10 zł.
  Ciekawe czy i o tym usrednianiu będą krążyły legendy jak o moich KRYMie dokupowanym co 5 zł.
  Na fw20 zbliżamy się wielkimi krokami do załamania w rejon 19xx, chyba że powrócą panowie od niedźwiedzi brunatnych, wodospadów i lawin. Wtedy trzeba będzie dokonać przemodelowania scenariusza.

  1. mac-erson

   Wider to żeś chłopie wybrał metodę uśredniania. KGHM co kilka procent ok. A tutaj co 50% – no nieźle.
   Trzecia partia 5zł, czwarta 2.5 🙂
   PS. Przyglądam się też JSW. Pierwszy przedział wyszedł mi 18-19 tam dotarło to i może być jakieś sensowne odbicie.
   Ja czekam na powstanie dywergencji odbicie i niższy dołek i dopiero wówczas się będę szykował do JSW.
   Plany może mi pokrzyżować formacja V no ale w końcu jest tyle innych spółek 😉

Dodaj komentarz