Jak rozpoznać początek wzrostu stopy bezrobocia w Polsce?

We wrześniu przedstawiałem w tym miejscu oparty na zachowaniu stopy bezrobocia w USA „the Sahm Recession Indicator” dosyć niezawodnie pozwalający identyfikować trwająca już recesję gospodarczą i porównywałem ten wskaźnik do moich wcześniejszych prób stworzenia podobnego narzędzia możliwie wcześnie identyfikującego nadchodzącą recesję. Obiecałem wtedy, że spróbuję stworzyć podobne narzędzie dla naszego kraju.

Cyklem gospodarczym, który „rządzi” stopą bezrobocia, a którego faza spadkowa w USA – bo już nie w Polsce – generuje recesję, jest związany z inwestycjami w nowe środki trwałe w gospodarce cykl Juglara. W ramach tego cyklu wysokość stopy bezrobocia w naszym kraju spada od 2013 roku i we wrześniu ustanowiła nowe 29-letnie minimum.

Powered by macrobond.com

Dwie poprzednie fazy spadkowe wysokości stopy bezrobocia trwały w latach 1994-1998 oraz 2003-2008 i kończyły się w sierpniu 1998 i październiku 2008 wkrótce po wybuchu – odpowiednio – kryzysu rosyjskiego w 1998 roku i upadku Lehman Brothers w 2008 roku.

Gdyby liczyć po szczytach stopy bezrobocia, to dwa obroty dotychczasowe tego cyklu miały w Polsce kolejno 9 lat i 10 lat. Od poprzedniego dołka stopy bezrobocia z października 2008 mija właśnie 11 lat. Można się wiec zastanawiać po czym rozpoznać ewentualne wejście tego cyklu w fazę wzrostową wysokości stopy bezrobocia. Nie musiałem spędzać nad tym problemem zbyt wiele czasu, by znaleźć 3 propozycje:

 • wysokość stopy bezrobocia w Polsce wychodzi po raz pierwszy na 11-miesięczne maksimum (styczeń 1999, luty 2009):

Powered by macrobond.com

 • wysokość stopy bezrobocia po raz pierwszy rośnie dołka o przynajmniej 0,8 pkt. proc. (grudzień 1998, styczeń 2009):

Powered by macrobond.com

 • wysokość stopy bezrobocia zaczyna być nie niższa niż rok wcześniej (grudzień 1998, marzec 2009):

Powered by macrobond.com

Oczywiście mamy tylko 2 precedensy, więc wiarygodność tych sygnałów nie jest zbyt duża. Pojawiały się one w 3-5 miesięcy po cyklicznym dołku stopy bezrobocia.

Na razie nie zanosi się, by podobny sygnał miał zostać niebawem wygenerowany.

Podsumowanie: trwa rekordowo długa faza spadkowa stopy bezrobocia w Polsce (ciekawe, że podobne zjawisko trwa też w USA), a jej wysokość we wrześniu (5,1 proc.) była najniższa od 29 lat. W przeszłości początki 5-letnich faz wzrostowych wysokości stopy bezrobocia w Polsce można było rozpoznać po 3-5 miesiącach na podstawie wzrostu jej wysokości do przynajmniej 11-miesięcznego maksimum lub wzrostu w stosunku do dołka o przynajmniej 0,8 pkt. proc. lub wzrostu rocznej zmiany wysokości stopy bezrobocia do wartości nieujemnych.

Komentarze

 1. slow2006

  wkleje jeszcze raz, gdyby macerson nie zauwazyl i powiedzial ze unikam odpowiedzi 😉

  tp jest przesuwany ale ustawiony na 8200 albo i wyzej, bo licze ze moze bedzie 8500, zobacze jak rozwinie sie sytuacja.

  SL wtedy nie mialem bo rynek wykonywal mocne ruchy w obydwie strony, teraz jest na 7400

  generalnie jak pisalem w sierpniu 10% na wszystkim w gore i szczyt w listopadzie, i sie sprawdza, oczywiscie naszego grajdolka to nie dotyczylo, bo pisalem o 2200 na S, teraz jeszcze moga przy euforii sprobowac wyjsc nawet do 2250, nie zdziwie sie, ale nie jestem tego taki pewny

 2. slow2006

  dobrze rozumiesz, chociaz strata 80 pkt to nie tragedia, jak widziales juz 2 razy schodzili w ten rejon. a teoretyczny zysk jak wystartuja ponad opory moze byc o wiele wiele wyzszy, to co zakladam to tak zachowawczo 8200, 8500 to juz spory zysk i pewnie bedzie szybki zysk, jezeli wystapi.

  jak chcesz mozesz wejsc w eski, ale nie wiem, od sierpnia stopa zwrotu z esek jest mala, a trzeba sie nawalczyc otwierac zamykac etc, a co do L, jakbym nie mial takiego zapasu, to gralbym tylko na krotkiego SL bo ida jak po sznurku w gore

  1
  1. Dante

   @karnak
   Przez relatywnie mocnego dolara – gdy akcje DM i dolar rosną razem, to wtedy akcje EM mają się tak średnio, ale USD nie ucieknie od wpływu QE.
   A gdy akcje DM będą rosnąć, a USD spadać, to wtedy wzrosty na akcjach EM będą większe niż na akcjach DM.

   1
   1. Guy Fawkes

    Ja na nich nie głosowałem, na poprzednich wyborach ręka mi się omsknęła bo miałem chwilę słabości i chciałem nagrodzić jednego konfederastę za ofiarność i odwagę w zakresie anty-447.

    Nigdy nie głosuję na ludzi o mentalności totalnej. W przypadku Brauna źródła są chyba talmudyczne (żydowskie), a w przypadku pana Kleksa protestancko-bizantyńskie (niemieckie). Nie wiem, czy to jest sprawa genów czy choroby psychicznej (paranoi). Może jedno i drugie?

  1. Guy Fawkes

   Oni się skompromitują jeszcze zanim będą mogli odegrać pozytywną rolę w kwestii just acete. Tylko dla tej roli zostali przecież dokooptowani przez niewidzialną rękę demokracji.

   Oni robią wszystko, żeby tą swoją rolę zawczasu zdezawuować i ośmieszyć. Myślę, że Braun robi to nieświadomie, paranoicznie, a pan Kleks z wyrachowaniem.

   1
  1. noob

   …..Nie,dlaczego?
   nie robiac nic,skracanie na wyprzedaniu chocby czesciowe i odbieranie wyzej to nadal z tej pozycji 15pk na sp i 200 na dj jest.Nie bede wspominał o 170pk podanych dokładny cel.Oczywiscie nie radze nasladowac.Tak wogole to chwilowa odskocznia,robiac sobie zabawe,juz tak raz było 3-4 mce temu,niestety nic sie nie poradzi.
   Od dawna widziałem docelowo daxa 12950-13100 jako 2/B.zobaczymy.Sp 3052 abcd ida mocno,wchodzimy w potencjalna „czasowke”.Jesli dzis nie robia maxa to raczej 3050-3120 sp.

   1. fast_market

    No właśnie EUR/USD wygląda jakby się czaił do większego wzrostu w ciągu kilku dni.
    To ewentualnie mogłoby przeszkodzić wzrostom S&P, ale też sprzyja spadkom cen obligacji.
    I tu nie wiem bo mi się zapętla to wszystko jakoś niedorzecznie.
    Chyba, że będzie szybki ruch na jakiś emocjach, a potem dostosowanie…

 3. Guy Fawkes

  @WB

  Tu jest ostatnie kazanie Jacky’ego Bartosiaka:
  https://www.youtube.com/watch?v=BQiz_a6QqlQ

  Ciekawe jest, że po 7 minucie przyznaje, że stalinowski przemysł w latach 30-tych sfinansował kapitał amerykański. Gdzieś po godzinie stwierdza, że Ameryka wygrała wojnę krwią żołnierza radzieckiego. Jedocześnie cały czas porusza się w opaciu o kanoniczną wersję historii.
  A przecież jako geopolityk zna doskonale podstawową zasadę hegemonii światowej: rządzi światem, kto kontroluje heartland. Ciekawe, czy nie potrafi tych faktów połączyć, czy nie może?:))
  No i fatalizm, że w zasadzie nie mieliśmy dobrego wyjścia w 1939+.

  1. Guy Fawkes

   Fatalizm się zgadza. Towarzysze amerykańscy mogli przecież ten ciężki hajs zainwestować u nas, zamiast w Sowietach, i we Francji zamiast w hitlerowskiej Rzeszy, no ale widocznie my mieliśmy inne przeznaczenie (podstolik Intermarium), szala z naszym losem gwałtownie opadała ku ziemi.
   Nike, która się waha you know.

    1. Guy Fawkes

     Nam nie sprzedali, a Sowietom sprzedali.

     Co szokujące, wikipedia podaje, że NAM SPRZEDALI (!!!)

     Walter Christie //Znany z rewolucyjnego wynalazku – nowego typu zawieszenia i układu kierowania pojazdów gąsienicowych zwanego zawieszeniem Christiego zastosowanego w projekcie czołgu z 1928 roku. Zawieszenie to było stosowane w czołgach takich jak: T-34, T-34/85, A-20 itp. Rozwiązanie to zostało zakupione przez Polskę, ZSRR i Wielką Brytanię i posłużyło do skonstruowania wielu typów czołgów.//

     A przecież nie sprzedali, bo my mieliśmy czołgi na licencji brytyjskiej Vickersa (7TP), a dalsze typy rozwijaliśmy sami. I nawet nie mieliśmy skąd wziąć do nich odpowiednio mocnego silnika, a swojego nie zdążyliśmy dopracować przed wojną.
     http://www.1939.pl/uzbrojenie/polskie/pojazdy/10tp-14tp/index.html

Dodaj komentarz