Kłopoty Nokii z 5G

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Po dotarciu we wtorek do górnego ograniczenia wstęgi Bollingera a zarazem w okolice szczytu z połowy września WIG-20 utknął w miejscu. Sytuacja indeksy nadal najbardziej przypominała jego zachowanie z końca listopada ub. r., która to analogia sugeruje wybicie do nowych lokalnych szczytów na najbliższych sesjach a potem nadejście korekty znoszącej ok. połowę ostatniej zwyżki. Najsłabszym indeksem pozostawał sWIG-80, który w czwartek zamknął się najniżej od lutego.

Ciekawostką czwartkowej sesji na giełdach europejskich był największy w historii jednodniowy spadek kursu Nokii (-23,3 proc.). Poprzedni rekordowy jednodniowy krach kursu akcji tej spółki (która jest obecnie zaledwie cieniem dawnej siebie) zdarzył się 12 czerwca 2001 roku. Przyczyną wyprzedaży była informacje o znacznym spadku zysków w poprzednim kwartale, redukcji spodziewanych zysków w 2020 roku oraz zawieszeniu wypłaty dywidendy przez następne pół roku. Nokia nadal zajmuje kluczową pozycję na światowym rynku sprzętu telekomunikacyjnego mając jedynie dwóch konkurentów szwedzkiego Ericssona oraz chiński Huawei, ale problemy z integracją przejętego w 2016 roku francuskiego Alcatel-Lucent oraz koszty związane z wprowadzaniem nowej generacji sprzętu (5G) na razie nie sprzyjają generowaniu zysków.

W USA główne indeksy nadal oscylowały w pobliżu historycznych maksimów (DJIA lekko spadł, Nasdaq wzrósł o 0,8 proc.).

Kurs akcji spółki Polwax (C/Z 1,6, C/WK 0,23) będącej producentem i dystrybutorem rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych i produktów komponowanych na bazie parafin po wyłamaniu lipcu br. z kanału trendu spadkowego z lat 2016-2019 powrócił w okolice dolnego ograniczenia poziomem konsolidacji, w ramach której przebywa od ponad roku.

Cena akcji ASBISc Enterprises Plc (C/Z 3,2, C/WK 0,38, stopa dywidendy 14,7 proc.) będącego dystrybutorem produktów branży informatycznej (“IT”) na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki powróciła w ostatnich dniach powyżej kluczowego wsparcia w okolicach poziomu 2,5 zł i zbliża się – będąc na średnią 200-sesyjną, która właśnie zakręciła w górę – do górnego ograniczenia 1,5-rocznego kanału trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć o październikowych odczytach publikowanych przez firmę Markit wskaźnikach PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro i USA:

… spadku poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych polskiego przemysłu przetwórczego w IV kw.:

… wrześniowych danych na temat liczby nowych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów w USA:

… informacjach o liczbie sprzedanych we wrześniu w USA nowych domów i relacji pomiędzy podażą domów a poziomem miesięcznej sprzedaży:

… spadku rocznej zmiany cen nowych domów w USA we wrześniu do najniższego poziomu od 2012 roku (-6,1 proc.):

… czy o otrzymującej się stagnacji w przemyśle Ukrainy:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. billy_the_kangoor

  @Mac-erson.
  Tak, tak. Wspinaczki są długie i mozolne, zjazdy z górki zawsze szybsze.
  Ty mi lepiej powiedz, dlaczego tylko 3 (trzy) Indexy europejskie nie pobiły września: Reykjavik, Oslo i… Chiquita.
  Nie sprawdzałem co prawda Albanii oraz Macedonii Północnej, ale zakładam, że tam też jest wyżej, niż we wrześniu, o ile mają indeksy 😉

 2. analityk

  Pzu kupilo alior za 1,6 mld po 90zl za akcje,panie Luto ile to pana Pzu jest na tym do przodu,naprawde trzeba byc wyjatkowym zeby glosowac na pis, najblizszy wspolpracownik banasia byl w mafii vatowskiej-coraz lepiej ale dziennik telewizyjny tego nie powie lemingom

  9
  1. NadaNullZero

   PZU kupiło Alior za czasów pana Klesyka, znanego z handlowania przy pomocy państwowych pieniędzy (wcześniej było to Intelligo i PKO). Dobrze, że nie zdążył zrealizować swoich zapowiedzi o kupnie trzech banków przez PZU.
   Pretensje w tej sprawie proszę zgłaszać do niego i jego mocodawców.
   Przy okazji może warto przyglądnąć się ich kontom w Szwajcarii;)

   4
 3. analityk

  Macerson ty chyba zartujesz ze po 10 tygodniach wzrostu bedzie dolek za tydzien 8 listopada ,twoj ermanometr widzi szczyt 30 pazdziernika, ten rok dla polskich akcji znow stracony a z rzadami pisiorkow powinno byc jeszcze lepiej, na razie testujemy wybicie poprzedniego oporu ma Wig20

  1
  1. Arhplusminus

   Wiesz @konsultant, mam ogromne pretensje do gospodarza – zauważ, że artykułuję je dopiero teraz, a nie przed 13.10, że dopuścił do rynsztokowego strollowania swojej przestrzeni, na dokładkę krótko przed wyborami. Zakładam, że przed wyborami prezydenckimi będzie podobnie, jota w jotę.
   Dlatego ograniczyłem komentarze i zaglądam coraz rzadziej.
   Zalew szumowin, narodników i innego tałatajstwa jakby żywcem wyjętych gdzieś z Olgino nie pozwala mi częściej bywać w tym miejscu.

Dodaj komentarz